KNTA Frank Symonds - pursuit without a break | Zone4.ca

KNTA Frank Symonds  - pursuit without a break

Date: Feb 26, 2012
Official  Results
Location: Mt. Evergreen
Host Club: KNTA

Jury
Technical Delegate:   
Chief of Competition:  Ursula Wehner 
Chief of Course:  Todd Burkart 
Coach:   
Coach:   
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Pee Wee Girl 1 - 02 2 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 112 Shayna Hensrud 5/10 0:05:11.3 (1) 0:06:29.0 (2) 0:11:40.3  
2 108 Jaymesen Harasemchuk 6/10 0:06:00.0 (3) 0:06:22.4 (1) 0:12:22.5 +42.2
3 101 August Hummelbrunner 7/10 0:05:54.0 (2) 0:06:31.4 (3) 0:12:25.4 +45.1
DNS 102 Ireland Moore * *** (*) *** (*) *** ***

Pee Wee Girl 2 - 01 2 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 104 Alexisse Berard 1/10 0:04:51.0 (2) 0:04:56.7 (1) 0:09:47.8  
2 111 Sadie McCallum 2/10 0:04:48.4 (1) 0:05:04.3 (2) 0:09:52.7 +4.9
3 103 Breeze Boucha 4/10 0:05:15.1 (3) 0:06:01.4 (3) 0:11:16.5 +1:28.7
4 110 Spencer Harasemchuk 9/10 0:05:50.0 (4) 0:06:39.6 (5) 0:12:29.7 +2:41.9
5 105 Beth Alcock 10/10 0:06:22.3 (5) 0:06:38.9 (4) 0:13:01.2 +3:13.4

Pee Wee Girl 3 - 00 2 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 113 Tessa Warkentine 3/10 0:05:42.8 (2) 0:05:28.5 (1) 0:11:11.3  
2 106 Jordyn Roffe 8/10 0:05:31.4 (1) 0:06:57.0 (2) 0:12:28.5 +1:17.2

Pee Wee Boy 4 - 99 2 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 117 Simon Giasson 1/7 0:03:59.8 (1) 0:04:28.5 (1) 0:08:28.3  
2 116 Sheldon Hissa 5/7 0:05:40.1 (2) 0:05:57.4 (2) 0:11:37.6 +3:09.3

Pee Wee Boy 1- 02 2 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 123 Aaron Warkentine 4/7 0:05:09.2 (1) 0:05:48.5 (1) 0:10:57.7  
2 121 Christopher Moose 6/7 0:05:51.7 (2) 0:06:58.0 (2) 0:12:49.8 +1:52.1

Pee Wee Boy 2 - 01 2 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 118 Gideon Nadlersmith 2/7 0:04:14.5 (1) 0:04:52.6 (1) 0:09:07.2  
2 122 Lyndon Hensrud 3/7 0:04:35.9 (2) 0:04:57.5 (2) 0:09:33.4 +26.2
3 450 Erik Penton 7/7 0:27:26.5 (3) 0:26:18.0 (3) 0:53:44.6 +44:37.4

Pee Wee Boy 3 - 00 2 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff

MIdget Girl 2 - 98 5 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 333 Zoe Berard 1/7 0:10:45.4 (2) 0:10:42.1 (1) 0:21:27.5  
2 332 Sandra Page 2/7 0:10:33.7 (1) 0:11:02.5 (2) 0:21:36.3 +8.8
3 335 Karly Lockhart 3/7 0:10:52.0 (3) 0:11:13.4 (3) 0:22:05.4 +37.9
4 331 Emma Barnett 4/7 0:11:29.0 (4) 0:11:22.8 (4) 0:22:51.9 +1:24.4
5 337 Robyn major 7/7 0:12:02.7 (5) 0:12:36.4 (5) 0:24:39.1 +3:11.6

MIdget Girl 1 - 99 5 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 336 Claire Hensrud 5/7 0:11:44.1 (1) 0:11:58.8 (1) 0:23:42.9  
2 334 Mhari Anthony 6/7 0:12:24.4 (2) 0:12:06.2 (2) 0:24:30.7 +47.8

MIdget Boy 1 - 98 5 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 338 Levi Nadlersmith 1/5 0:08:01.6 (1) 0:07:53.6 (1) 0:15:55.2  
2 340 Conor McGovern 2/5 0:08:46.0 (2) 0:08:56.6 (2) 0:17:42.7 +1:47.5
3 342 Aiden  Taylor 5/5 0:10:27.6 (3) 0:10:38.2 (3) 0:21:05.9 +5:10.7

MIdget Boy 2 - 97 5 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 341 Levi Warkentine 3/5 0:08:48.3 (1) 0:08:56.0 (2) 0:17:44.3  
2 339 Samuel Anthony 4/5 0:08:50.9 (2) 0:08:54.6 (1) 0:17:45.5 +1.2

Juvenile Girl 1- 97 5 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 344 Lisle Compton 1/5 0:09:13.2 (1) 0:09:14.8 (1) 0:18:28.0  
2 345 Elora Adamson 3/5 0:09:40.6 (2) 0:09:56.0 (2) 0:19:36.7 +1:08.7

Juvenile Girl 2- 96 5 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 347 Anna  Kroeker 2/5 0:09:30.9 (1) 0:09:18.2 (1) 0:18:49.1  
2 343 Anais Giasson 4/5 0:10:16.5 (2) 0:09:55.3 (2) 0:20:11.9 +1:22.8
3 346 Katie Lockhart 5/5 0:10:26.2 (3) 0:10:30.2 (3) 0:20:56.4 +2:07.3

Juvenile Boy 1- 96 5 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 449 Dominique Druwe 1/1 0:18:45.2 (1) 0:18:48.8 (1) 0:37:34.1  

Senior Male 10 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff

Senior Female 10 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 400 Christy Cherwinski 0:22:27.6 (1) 0:21:41.1 (1) 0:44:08.8  

Junior male 2 - 92 10 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff

Junior male 1 - 93 10 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
DNS 420 Joel Peltz * *** (*) *** (*) *** ***

Junior Boy 2 - 94 10 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 422 alastair wehner 4/5 0:22:19.1 (1) 0:20:43.9 (2) 0:43:03.0  
2 421 jake surgenor 5/5 0:24:02.2 (2) 0:19:36.1 (1) 0:43:38.3 +35.3

Junior Boy 1 - 95 10 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 424 Alex Druwe 1/5 0:16:47.9 (2) 0:15:54.4 (2) 0:32:42.3  
2 423 Ben Dearing 2/5 0:17:00.9 (3) 0:15:41.6 (1) 0:32:42.5 +0.2
3 425 Sean Carter 3/5 0:16:47.5 (1) 0:17:09.5 (3) 0:33:57.0 +1:14.7

Junior female 1 - 93 10 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff

Junior female 2 - 92 10 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff

Junior Girl 2 - 94 10 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff

Junior Girl 1 - 95 10 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 426 Maya Boivin 1/1 0:20:00.9 (1) 0:18:14.0 (1) 0:38:15.0  

Master 9 men 10 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff

Master 1 men 10 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 428 Duncan McEwen 8/13 0:20:28.5 (1) 0:22:26.9 (1) 0:42:55.5  

Master 2 men 10 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 429 Dan Morwood 2/13 0:19:01.8 (1) 0:17:07.9 (1) 0:36:09.8  

Master 3 men 10 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 433 Steven Scoles 1/13 0:17:01.1 (1) 0:18:30.4 (1) 0:35:31.6  
2 431 Kevin Dearing 10/13 0:21:22.3 (2) 0:22:01.6 (2) 0:43:24.0 +7:52.4

Master 4 men 10 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 439 Tim Wehner 3/13 0:18:56.1 (1) 0:18:01.2 (1) 0:36:57.3  
2 436 John Buell 6/13 0:20:29.5 (2) 0:20:38.1 (2) 0:41:07.7 +4:10.4
3 435 Leo Berard 9/13 0:21:58.3 (3) 0:21:00.4 (3) 0:42:58.8 +6:01.5

Master 5 men 10 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 427 Carl Peeber 5/13 0:20:41.8 (1) 0:20:04.1 (1) 0:40:46.0  
2 430 Laurie Penton 12/13 0:22:49.0 (2) 0:22:32.8 (2) 0:45:21.8 +4:35.8
DSQ   Norm Hissa * *** (*) *** (*) *** ***
DSQ 432 Norm Hissa * *** (*) *** (*) *** ***

Master 6 men 10 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 437 Ralph Mathews 4/13 0:20:11.8 (1) 0:19:27.8 (1) 0:39:39.6  
2 438 Andy Dwilow 7/13 0:20:23.4 (2) 0:22:11.8 (3) 0:42:35.2 +2:55.6
3 440 Craig Bullock 11/13 0:22:33.5 (3) 0:22:10.3 (2) 0:44:43.8 +5:04.2
4 434 Donald Pykerman 13/13 0:25:48.3 (4) 0:28:41.2 (4) 0:54:29.6 +14:50.0

Master 7 men 10 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff

Master 8 men 10 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff

Master 9 women 10 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff

Master 8 women 10 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff

Master 7 women 10 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 446 Sharon Adamchuk 5/7 0:26:01.7 (1) 0:25:57.3 (1) 0:51:59.0  

Master 6 women 10 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff

Master 5 women 10 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 443 Edie Fisher 2/7 0:22:49.8 (1) 0:21:38.1 (1) 0:44:28.0  
2 442 Janet McMahon 6/7 0:27:26.2 (2) 0:27:07.4 (2) 0:54:33.6 +10:05.6
DNF 448 Jennifer Findlay * *** (*) *** (*) *** ***

Master 4 women 10 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 441 Janet Findlay 1/7 0:19:45.8 (1) 0:17:53.3 (1) 0:37:39.1  
2 447 Lesley Ball 3/7 0:24:24.4 (2) 0:22:48.7 (2) 0:47:13.2 +9:34.1

Master 3 women 10 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 444 Alison Giasson 4/7 0:24:22.6 (1) 0:27:13.7 (1) 0:51:36.3  
2 445 Jackie Hummelbrunner 7/7 0:27:44.6 (2) 0:33:16.9 (2) 1:01:01.5 +9:25.2

Master 2 women 10 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff

Master 1 women 10 km. Classic\Free Mass Start    
PL Bib Name Overall Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff

Citizen 5 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 201 Heather Schilling 0:27:40.0  
2 203 Marissa Buell 0:28:00.3 +20.3
3 202 Susan Barnett 0:30:42.7 +3:02.7


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2020 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4