CCSAM Provincial Sprint Championships/MB Cup #1 | Zone4.ca



CCSAM Provincial Sprint Championships/MB Cup #1

Date: Feb 17, 2013
Unofficial  Results
Location: Mt Evergreen Kenora, ON
Host Club: Kenora Nordic Trails Association

Jury
Technical Delegate:  Ursula Wehner 
Chief of Competition:  Ray Boivin 
Chief of Course:  Todd Burkart 
Coach:   
Coach:   
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Midget Boy 1 0 km. Mass Start    
PL Name Overall Club Time Diff
1 Simon Giasson 1/4 RRN 0:01:38.7  
2 Devin Gellatly 2/4 Red River Nordic 0:01:43.1 +4.4
3 Liam Allan 3/4 Red River Nordic 0:01:46.3 +7.5
4 Roy Compton 4/4 KNTA 0:01:48.4 +9.6

Midget Girl 2 0 km. Mass Start    
PL Name Overall Club Time Diff
1 Claire Hensrud 2/4 Kenora Nordic 0:01:43.1  
2 Mhari Anthony 3/4 Red River Nordic 0:01:53.3 +10.1

Midget Girl 1 0 km. Mass Start    
PL Name Overall Club Time Diff
1 Paetra Adamson 1/4 Red River Nordic and Biathlon 0:01:39.2  
2 Tessa Warkentine 4/4 Boundary Trails Nordic 0:02:02.7 +23.5

Pee-Wee Girl 3 0 km. Mass Start    
PL Name Overall Club Time Diff
1 Casey Nelson 1/12 Red River Nordic 0:01:48.6  
2 Alexisse Berard 2/12 Red River Nordic 0:01:55.6 +7.0
3 Sadie McCallum 4/12 KNTA 0:02:03.1 +14.5
4 Elise Hummelbrunner 6/12 KNTA 0:02:06.9 +18.3
5 Brooklynn  Francis 7/12 Kenora Nordic  0:02:07.1 +18.5
6 Madeleine Graham 8/12 Kenora Nordic  0:02:07.5 +18.8
7 Olivia Ura 10/12 Kenora nordic 0:02:13.6 +25.0
8 Hannah Read 12/12 KNTA 0:02:45.1 +56.5

Pee-Wee Girl 1 0 km. Mass Start    
PL Name Overall Club Time Diff
1 Jaymesen Harasemchuk 5/12 Kenora Nordic 0:02:05.8  
2 Shayna Hensrud 9/12 KNTA 0:02:07.6 +1.8
3 August Hummelbrunner 11/12 Kenora Nordic Trails Association 0:02:20.2 +14.4

Pee-Wee Girl 2 0 km. Mass Start    
PL Name Overall Club Time Diff
1 Meaghan Smith 3/12 Red River Nordic 0:02:01.8  

Pee-Wee Boy 2 0 km. Mass Start    
PL Name Overall Club Time Diff
1 Aaron Warkentine 6/9 Boundary Trails Nordic 0:02:02.7  
2 Tyson Silvester 8/9 Kenora Nordic 0:02:11.2 +8.5

Pee-Wee Boy 3 0 km. Mass Start    
PL Name Overall Club Time Diff
1 Erik Penton 2/9 RRnsbc 0:01:45.5  
2 Dustin Scheibler 3/9 Kenora Nordic 0:01:52.1 +6.5
3 Lyndon Hensrud 4/9 Kenora Nordic 0:01:54.2 +8.6
4 Mason McEwen 5/9 Kenora Nordic 0:02:02.1 +16.6
5 Jacob Iverson 9/9 Kenora Nordic Trails-Track Attack  0:02:25.2 +39.7

Pee-Wee Boy 1 0 km. Mass Start    
PL Name Overall Club Time Diff
1 Christopher Moose 7/9 KNTA 0:02:09.7  

Pee-Wee Boy 4 0 km. Mass Start    
PL Name Overall Club Time Diff
1 Noel Sampson 1/9 Red River Nordic 0:01:44.6  

Junior Boy 1 0 km. Mass Start    
PL Name Overall Club Time Diff
1 Dominique Druwe 1/2 Red River Nordic 0:03:59.2  

Junior Boy 2 0 km. Mass Start    
PL Name Overall Club Time Diff
1 Ben Dearing 2/2 Whiteshell 0:04:10.8  

Junior Male 2 0 km. Mass Start    
PL Name Overall Club Time Diff

Junior Male 1 0 km. Mass Start    
PL Name Overall Club Time Diff
1 Sean Carter 1/2 Red River Nordic 0:03:32.6  
2 Alex Druwe 2/2 Red River Nordic 0:03:34.5 +1.9

Junior Girl 1 0 km. Mass Start    
PL Name Overall Club Time Diff
1 Anna Kroeker 2/5 Red River Nordic 0:04:32.2  
2 Anais Giasson 3/5 RRN 0:04:38.3 +6.0
3 Katie Lockhart 4/5 Kenora Nordic Trails Asso 0:04:55.3 +23.1

Senior Female 1 km. Classic Mass Start  YOB 1983-1989  
PL Name Overall Club Time Diff
1 Leila Mostaco-Guidolin 5/5 Team Windchill 0:05:24.1  

Junior Girl 2 0 km. Mass Start    
PL Name Overall Club Time Diff
1 Maya Boivin 1/5 Kenora Nordic Trails Association 0:04:31.1  

Juvenile Boy 1 km. Classic  YOB 1997  
PL Name Club Time Diff
1 Conor McGovern Red River Nordic 0:04:00.6  
2 Samuel Anthony Red River Nordic 0:04:08.3 +7.7
3 Levi Warkentine Boundary Trails Nordic 0:04:11.7 +11.0

Juvenile Girl 2 0 km. Mass Start    
PL Name Overall Club Time Diff
1 Elora Adamson 1/6 Red River Nordic  0:04:21.2  
2 Fiona MacIsaac 3/6 Red River Nordic 0:04:36.8 +15.5

Juvenile Girl 1 0 km. Mass Start    
PL Name Overall Club Time Diff
1 Lisle Compton 2/6 Kenora Nordic 0:04:35.2  
2 Karly Lockhart 4/6 Kenora Nordic Trails Asso 0:05:04.0 +28.8
3 Jordan Kroeker 5/6 Red River Nordic 0:05:22.5 +47.2
4 Zo Berard 6/6 Red River Nordic 0:05:48.5 +1:13.2

Senior Male 1 km. Classic Mass Start  YOB 1983-1989  
PL Name Overall Club Time Diff
1 Greg Cederwall 1/4 Kenora Nordic 0:04:07.2  

Masters Men 1 1 km. Classic  YOB 1978-1982  
PL Name Overall Club Time Diff
1 Duncan McEwen 3/4 Kenora Nordic 0:04:50.3  

Masters Men 3 1 km. Classic  YOB 1968-1972  
PL Name Overall Club Time Diff

Masters Men 4 1 km. Classic  YOB 1963-1967  
PL Name Overall Club Time Diff
1 John Buell 2/4 Whiteshell 0:04:13.7  
2 Leo Berard 4/4 Downtown Nordic 0:04:58.9 +45.2

Masters Men 6 1 km. Classic  YOB 1953-1957  
PL Name Club Time Diff
1 David Charabin Manitoba Masters 0:05:01.1  

Masters Women 1 1 km. Classic  YOB 1978-1982  
PL Name Overall Club Time Diff
1 Christy Cherwinski 2/3 Downtown Nordic 0:05:32.0  

Masters Women 4 1 km. Classic  YOB 1963-1967  
PL Name Overall Club Time Diff

Masters Women 6 1 km. Classic  YOB 1953-1957  
PL Name Overall Club Time Diff
1 Marlene Boersch 1/3 Windchill 0:04:36.4  

Masters Women 7 1 km. Classic  YOB 1948-1952  
PL Name Overall Club Time Diff
1 Sandra Kirby 3/3 Windchill 0:05:32.5  


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2020 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4