2014 MB Skate Provincials & MB Cup 5 | Zone4.ca



2014 MB Skate Provincials & MB Cup 5

Date: Mar 8, 2013
Official  Results
Location: Kenora Nordic Trails
Host Club: Kenora Nordic and Biathlon

Jury
Technical Delegate:   
Chief of Competition:  Ursula Wehner 
Chief of Course:  Todd Burkart 
Chief of Stadium:  Tim Wehner 
Chief of Timing:  Ray Boivin 
Chief of Electronic Timing:  Greg Richardson 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

PB1 1.2 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 110 Rhys Ura 8/11 Kenora Nordic 0:05:41.2  
2 106 Will Richardson 10/11 Kenora Nordic 0:07:37.8 +1:56.6

PB2 1.2 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 108 Jaicey Meier 6/11 Kenora Nordic 0:05:12.8  
2 104 Christopher Moose 7/11 Kenora Nordic 0:05:31.2 +18.4

PB3 1.2 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 113 Aaron Warkentine 5/11 Boundary Trails Nordic 0:04:43.6  
2 111 Thomas Wiebe 9/11 Boundary Trails Nordic 0:06:08.1 +1:24.5
3 107 Clinton Strang 11/11 Kenora Nordic 0:08:00.8 +3:17.2

PB4 1.2 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 101 Dustin Scheibler 1/11 Kenora Nordic 0:04:11.6  
2 112 James Bergen 2/11 Boundary Trails Nordic 0:04:16.2 +4.6
3 102 Lyndon Hensrud 3/11 Kenora Nordic 0:04:30.8 +19.2
4 105 Erik Penton 4/11 Red River Nordic 0:04:40.0 +28.4
DNS 103 Callum Goulet-Kilgour * Red River Nordic *** ***

PG1 1.2 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff

PG2 1.2 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 125 Shayna Hensrud 2/6 Kenora Nordic 0:05:01.1  
2 123 August Hummelbrunner 3/6 Kenora Nordic 0:05:05.3 +4.2
3 122 Amélie Graham 5/6 Kenora Nordic 0:05:46.8 +45.7
DNS 120 Kyla Goulet-Kilgour * Red River Nordic *** ***

PG3 1.2 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 121 Meaghan Smith 1/6 Red River Nordic 0:04:48.4  
2 127 Divena Katcheconias 4/6 Kenora Nordic 0:05:34.9 +46.5
3 124 Abby Davidson 6/6 Birch Mountain Sports 0:06:47.8 +1:59.4

MB2 2.5 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 134 Liam Allan 3/4 Red River Nordic 0:08:45.8  
2 135 Ian Mitchell 4/4 Red River Nordic 0:09:40.2 +54.4
DNS 132 Devin Gellatly * Red River Nordic *** ***

MB1 2.5 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 133 Lucas Smith 1/4 Red River Nordic 0:08:24.6  
2 130 Liam Pelletier 2/4 Red River Nordic 0:08:35.1 +10.5
DNS 131 Noel Sampson * Red River Nordic *** ***

MG2 2.5 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 142 Paetra Adamson 3/10 Red River Nordic 0:10:02.9  
2 146 Tessa Warkentine 6/10 Boundary Trails Nordic 0:11:41.2 +1:38.3
3 148 Sonya Strocen 8/10 Boundary Trails Nordic 0:12:03.7 +2:00.8

MG1 2.5 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 143 Sadie McCallum 1/10 Kenora Nordic 0:09:30.9  
2 140 Alexisse Bérard 2/10 Red River Nordic 0:09:50.4 +19.5
3 149 Brooklynn Francis 4/10 Kenora Nordic 0:10:16.9 +46.0
4 147 Elise Hummelbrunner 5/10 Kenora Nordic 0:10:44.8 +1:13.9
5 150 Olivia Ura 7/10 Kenora Nordic 0:12:03.4 +2:32.5
6 141 Breeze Boucha 9/10 Kenora Nordic 0:12:06.4 +2:35.5
7 144 Hannah Read 10/10 Kenora Nordic 0:13:26.3 +3:55.4
DNS 145 Jeannette Comte * Birch Mountain Sports *** ***

JVB1 5 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 163 Conor McGovern 1/4 Red River Nordic 0:14:16.0  
2 162 Simon Giasson 2/4 Red River Nordic 0:16:48.5 +2:32.5
3 161 Cameron Roe 3/4 Red River Nordic 0:17:21.3 +3:05.3
4 160 Jakob Rasmussen 4/4 Kenora Nordic 0:17:35.8 +3:19.8

JVG1 5 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 171 Claire Hensrud 4/5 Kenora Nordic 0:19:45.0  
2 173 Emily Davidson 5/5 Boundary Trails Nordic 0:22:10.4 +2:25.4

JVG2 5 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 170 Lisle Compton 1/5 Kenora Nordic 0:16:35.8  
2 176 Amelia Kovachik 2/5 Red River Nordic 0:18:38.2 +2:02.4
3 175 Karly Lockhart 3/5 Kenora Nordic 0:18:57.3 +2:21.5
DNS 172 Jordan Kroeker * Red River Nordic *** ***
DNS 174 Sarah-Lynn Bergen * Boundary Trails Nordic *** ***

JB1 7.5 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 202 Levi Warkentine 1/2 Boundary Trails Nordic 0:25:17.9  
2 200 Samuel Anthony 2/2 Red River Nordic 0:26:18.7 +1:00.8

JB2 7.5 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
DNS 201 Dominique Druwe * Red River Nordic *** ***

JG2 7.5 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 212 Anna Kroeker 1/4 Red River Nordic 0:28:51.8  
2 210 Katie Lockhart 3/4 Kenora Nordic 0:29:32.0 +40.2

JG1 7.5 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 213 Fiona Macisaac 2/4 Red River Nordic 0:29:07.8  
2 211 Elora Adamson 4/4 Red River Nordic 0:29:43.0 +35.2

JF2 7.5 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff

JF1 7.5 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff

JM1 12.5 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff

JM2 12.5 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff

Senior U23 Male 12.5 km. Free    
PL Bib Name Club Time Diff

Senior U23 Female 12.5 km. Free    
PL Bib Name Club Time Diff
1 260 Alexandra Loeppky Boundary Trails Nordic 0:58:07.8  

Senior Male 12.5 km. Free    
PL Bib Name Club Time Diff

Senior Female 12.5 km. Free    
PL Bib Name Club Time Diff
1 281 Krista Robinson Team Windchill 0:49:32.5  
2 280 Megan Shewfelt Kenora Nordic 0:55:24.4 +5:51.9

MM5 12.5 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 306 Tim Friesen 4/11 Red River Nordic 0:46:17.3  
2 302 Carl Peever 8/11 Kenora Nordic 0:49:44.2 +3:26.9
3 303 Laurie Penton 11/11 Red River Nordic 0:57:19.1 +11:01.8

MM6 12.5 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 311 David Lawler 6/11 Downtown Nordic 0:46:43.6  
2 310 Peter Vilks 9/11 Whiteshell Ski Club 0:51:51.7 +5:08.1
DNS 309 Brent Bottomley * Team WindChill *** ***

MM2 12.5 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 307 Duncan McEwen 10/11 Kenora Nordic 0:54:25.4  

MM9 12.5 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff

MM4 12.5 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 300 Darren Barber 2/11 Kenora Nordic 0:41:30.6  
2 304 Tim Wehner 3/11 Kenora Nordic 0:44:02.4 +2:31.8
3 308 John Buell 7/11 Whiteshell Ski Club 0:47:02.9 +5:32.3

MM3 12.5 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 312 Steve Scoles 1/11 Downtown Nordic 0:40:23.3  
2 301 Steven Wiebe 5/11 Boundary Trails Nordic 0:46:23.0 +5:59.7

MM7 12.5 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
DNS 305 Andy Dwilow * Red River Nordic *** ***

MM8 12.5 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff

MM1 12.5 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff

MW5 12.5 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff

MW8 12.5 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff

MW7 12.5 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 324 Sandra Kirby 6/8 Team Windchill 0:56:04.2  

MW6 12.5 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 323 Kimberly Shillington 5/8 Manitoba Masters 0:55:35.2  
DNS 321 Marlene Boersch * Team Windchill *** ***

MW1 12.5 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 320 Crystal Evans 2/8 Team Windchill 0:50:38.8  
2 326 Leila Mostaço-Guidolin 3/8 Team Windchill 0:53:58.3 +3:19.5
3 325 Jessica Hartwick 4/8 Kenora Nordic 0:55:12.5 +4:33.7

MW4 12.5 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 328 Susanne Vande Vyvere 1/8   0:44:52.7  
2 322 Lesley Ball 7/8 Downtown Nordic 0:57:48.3 +12:55.6
3 327 Donna Labun 8/8   1:11:57.9 +27:05.2

MW3 12.5 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff

MW9 12.5 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff

MW2 12.5 km. Free    
PL Bib Name Overall Club Time Diff


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2020 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4