Nipika Toby Creek Nordic Loppet Weekend | Zone4.ca

Nipika Toby Creek Nordic Loppet Weekend

Date: Jan 28, 2017
Official  Results
Location: Nipika Mountain Resort
Host Club: Nipika Nordic Ski Club

Jury
Technical Delegate:  Dave Reese 
Chief of Competition:  Trish Blackstock 
Chief of Course:  Steve Wilson 
Coach:  Ted Bigelow 
Coach:   
Obs. Time:
Wind Vel:  0 Wind Dir: none
Air Temp: -6 Snow Temp: -9
Weather: overcast Snow Cond: hard pack

30km 20-29 f 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Age Club Time Diff
1 1151 Emily Nishikawa 27 Whitehorse Ski Club 1:33:24.99  
2 1150 Brittany Hudak 23 Rocky Mountain Racers 2:01:45.28 +28:20.29

30km 20-29 m 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Age Club Time Diff
1 1154 Patrick McIlroy 18 Clarenville Nordic ski club 1:22:56.21  
2 1152 gerard garnier 27 Canmore Nordic 1:24:53.47 +1:57.26
3 1155 Marshall Harris 21 University of Calgary 1:32:30.34 +9:34.13
4 1153 Mark Arendz 26 Rocky Mountain Racers 1:35:39.02 +12:42.81
5 1157 Andy Pohl 27 Waiorau Nordic Sports 1:35:48.04 +12:51.83
6 1156 Craig Christensen 25 University of Calgary 1:56:44.35 +33:48.14

30km 30-39 f 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Age Club Time Diff
1 1159 Karen Messenger 37 Team Super Woman 1:45:26.35  
2 142 elizabeth paddock     1:49:10.85 +3:44.50
3 1165 IVANA NOVOSEL 39 Lifesport 1:51:59.55 +6:33.20
4 1158 Alison Macphee 35 SWI 1:59:47.57 +14:21.22
5 1162 Jessica Stichelbout 37   2:08:39.87 +23:13.52
6 1161 Heather Lamson 39 Kimberley Nordic 2:09:52.61 +24:26.26
7 1164 Naomi Lentz 34 Fernie Nordic 2:24:11.12 +38:44.77
8 1160 Jenn Proche 33   2:49:33.57 +1:04:07.22
DNS 1163 Andrea Dupont 36 Rocky Mountain Racers *** ***

30km 30-39 m 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Age Club Time Diff
1 1171 James Rucker 37 BSF 1:30:17.60  
2 1166 CHARLES CURTIS 37 North Highlands Nordic 1:36:11.14 +5:53.54
3 131 Tim Caramore     1:41:43.11 +11:25.51
4 1167 Aaron Falkenberg 33 Fast Trax Run & Ski 1:43:38.22 +13:20.62
5 1170 Risto Treksler 38 Space Dogs Ski Club 1:57:43.86 +27:26.26
6 1169 Colin McKinlay 31   2:06:18.95 +36:01.35
7 1172 Jamie Grant 37   2:33:58.18 +1:03:40.58
DNS 1168 Denes Purnhauser 37 Canmore Nordic *** ***

30km 40-49 f 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Age Club Time Diff
1 1174 Boglarka Gyorfi 42 Foothills Nordic 1:58:24.73  
2 1176 Penny Powers 49 TCNSC 2:05:54.77 +7:30.04
3 1175 veronique roy 41 fernie 2:17:22.95 +18:58.22
4 1177 Deana Sabuda 47   2:35:23.36 +36:58.63

30km 40-49 m 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Age Club Time Diff
1 1183 ben scott 44 Libby Nordic 1:32:07.51  
2 1219 Mikhail Kudienko 41   1:32:10.98 +3.47
3 1189 Ian Daffern 47   1:39:07.39 +6:59.88
4 1192 jason proche 39 Bici Nordic 1:40:47.04 +8:39.53
5 1181 Phillippe Gauthier 43 Space Dogs Ski Club 1:42:11.60 +10:04.09
6 1180 Ben Guerard 40 Space Dogs 1:45:25.32 +13:17.81
7 1190 Scott Jensen 42   1:51:10.81 +19:03.30
8 1179 Gian Fradelizio 46   1:51:50.36 +19:42.85
9 1186 Antony Hetu 42 Kimberley Nordic 1:59:54.38 +27:46.87
10 1188 Philip Parker 48 Space Dogs Ski Club 2:01:51.16 +29:43.65
11 1187 Chris Bullock 50 Kimberley Nordic 2:04:37.91 +32:30.40
12 1184 Curtis Cook 46 Foothills Nordic 2:05:02.99 +32:55.48
13 1185 David Pugh 40 Foothills Nordic 2:23:34.46 +51:26.95
14 1182 Kris Head 44 Altius Nordic 2:26:58.62 +54:51.11
15 1191 Darcy George 45   2:36:31.18 +1:04:23.67

30km 50-59 f 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Age Club Time Diff
1 1197 Eric Boiral 50 Canmore Nordic 1:49:46.31  
2 1198 Nancy Burden 56 Edmonton Nordic 1:50:35.81 +49.50
3 1195 Mary Young 57 Banff Ski Runners 1:52:26.55 +2:40.24
4 1194 Laurie Harvey 53 Canmore Nordic 2:10:11.97 +20:25.66
5 1199 Cheryl Ryder 52   2:14:06.74 +24:20.43
6 1196 Sandra Fuller 59 Nelson Nordic 3:12:08.25 +1:22:21.94

30km 50-59 m 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Age Club Time Diff
1 1203 Zibi Cieplak 53   1:32:24.63  
2 1205 george jacskon 52 Larch Hills Nordic 1:35:43.85 +3:19.22
3 1202 Kim Poole 59 Nelson Nordic 1:44:56.66 +12:32.03
4 1201 Douglas Gray 50   1:46:03.71 +13:39.08
5 1208 John Herring 54 methow nordic 1:46:18.80 +13:54.17
6 1200 Hugo Tschurtschenthaler 57 Golden Nordic 1:47:08.00 +14:43.37
7 1204 Ken Johnson 58 SkiingWithIan 1:54:08.04 +21:43.41
8 1218 Mathew Innes  50   2:01:19.72 +28:55.09
9 1207 Norm Vaughan 56 U of C Alumni Masters 2:25:37.77 +53:13.14
DNS 1206 Emmett Purcell 51   *** ***

30km 60 f 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Age Club Time Diff
1 1210 Louise Poole 60 Nelson Nordic 2:06:42.66  
2 1211 Taoya Schaefer 60 Toby Creek 2:07:29.85 +47.19
3 1209 Silvia Stettler 68 Canmore Nordic 2:08:35.28 +1:52.62

30km 60 m 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Age Club Time Diff
1 1214 Norbert Meier 66 Canmore Nordic 1:49:53.95  
2 1213 Ken Sidney 70 Canmore Nordic 1:51:07.65 +1:13.70
3 1216 Gary Hartling 65 Larch Hills Nordic 1:55:26.95 +5:33.00
4 1217 Tom Jones 65 Team Atomic 2:00:01.30 +10:07.35
5 1212 Andrew Melton 60 Foothills Nordic 2:14:47.76 +24:53.81
6 1215 Al Snow 64   2:33:44.96 +43:51.01

bunnies 4 & under 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Age Club Time Diff
1 37 Kieran Grant 5 Bow Waters Jackrabbits 0:06:11.03  
2 4 Jack Joy 4 Toby Creek 0:08:11.22 +2:00.19
3 23 mali blakley 5 Toby Creek 0:08:52.78 +2:41.75
4 35 Markus Navratil 5   0:09:09.79 +2:58.76
5 2 Elliot Swabey 4 Rocky Mountain Jackrabbit Ski Club 0:19:07.12 +12:56.09
6 3 Jude Cochrane 3 Toby Creek Nordic 0:24:32.18 +18:21.15
DNS 1 Annabelle Dowling 4   *** ***

1.5km Atom f 1.5 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Age Club Time Diff
1 24 Raya Rolseth 7 Foothills Nordic 0:06:37.70  
2 6 Jayda Grant 7 Bow Waters Jackrabbits 0:07:09.64 +31.94
3 25 Summer Dascher 7 Golden Nordic 0:07:50.45 +1:12.75
4 8 Lilla Gillies 6 Toby Creek Nordic 0:08:42.39 +2:04.69
5 5 Isobel Zehnder 6 Toby Creek 0:10:02.92 +3:25.22
6 9 Annika Pugh 6 Foothills Nordic 0:10:13.51 +3:35.81
7 10 Alex Guerard 6 Foothills Nordic 0:10:30.00 +3:52.30
8 15 Juliette Cochrane 6 Toby Creek Nordic 0:10:37.00 +3:59.30
9 16 Mila Repp 6 Foothills Nordic 0:11:01.53 +4:23.83
10 13 Olivia Wilson 6 Golden Nordic 0:11:31.72 +4:54.02
11 14 Johanna McRae 6 Rocky Mountain Jack Rabbits 0:11:35.91 +4:58.21
12 19 Hanna Schwanke 6 Rocky Mountain Racers 0:12:16.08 +5:38.38
13 11 Alison Harries 5 Rocky Mountain Racers 0:14:04.20 +7:26.50
14 12 Elizabeth King 5 Rocky Mountain Jackrabbits Ski Club 0:14:16.00 +7:38.30
15 26 Masa Hebert Hebert 5 Rocky Mountain JR 0:14:42.98 +8:05.28
16 17 Aspen Dascher 5 Golden Nordic 0:16:03.45 +9:25.75
17 22 Theresa CURTIS 5   0:16:18.50 +9:40.80
18 20 Madeleine Sears 6   0:17:04.10 +10:26.40
19 7 Willa Papin 6 Rocky Mountain JR 0:28:42.97 +22:05.27
DNF 18 Kate Joy 7 Toby Creek *** ***
DNF 21 Juliette Dowling 7   *** ***

1.5km Atom m 1.5 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Age Club Time Diff
1 29 Caleb Den Otter 7 Toby Creek Nordic Ski Club 0:05:59.74  
2 38 Zack Schwanke 7 Rocky Mountain Racers 0:07:10.04 +1:10.30
3 36 Aiden Daffern 7   0:07:29.67 +1:29.93
4 33 Sebastian Mastel 6   0:08:38.27 +2:38.53
5 32 Alistair Marpole 6 Rocky Mountain Jackrabbits 0:09:22.48 +3:22.74
6 34 Henry Marpole 7 Rocky Mountain Jackrabbits 0:10:34.75 +4:35.01
7 31 Connor Davis 6 Rocky Mountain Jackrabbits 0:11:34.14 +5:34.40
8 28 Toby  Kreutzer 5   0:14:11.04 +8:11.30
9 30 Oliver Stirling 5   0:15:59.62 +9:59.88

3km PeeWee f 3 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Age Club Time Diff
1 50 Flora Csonka 9 Foothills Nordic 0:15:49.61  
2 55 Marley Robinson-Shaw 9 Fernie Nordic 0:18:10.00 +2:20.39
3 57 Nikola Buchar 9 Kimberley Nordic 0:18:10.28 +2:20.67
4 41 Makaela Burt 9 Fernie Nordic 0:19:16.71 +3:27.10
5 48 Adele Stahl 9 Fernie Nordic 0:20:12.60 +4:22.99
6 43 Clara van Melle 8 Foothills Nordic 0:22:00.93 +6:11.32
7 56 Sierra George 9 Rocky Mountain Jackrabbits 0:22:49.60 +6:59.99
8 45 Maren Gillies 9   0:24:01.81 +8:12.20
9 52 Katie scott 8 Libby Nordic 0:24:20.36 +8:30.75
10 53 Calla Stauch 7 Rocky Mountain Jackrabbit Ski Club 0:24:33.20 +8:43.59
11 47 Maya Den Otter 9 Toby Creek Nordic Ski Club 0:26:33.30 +10:43.69
12 40 Madeline Mastel 8   0:27:43.82 +11:54.21
13 54 Ivy Wright 8 Fernie Nordic 0:30:00.00 +14:10.39
14 49 Brynn Taylor 8 Rocky Mountain JR 0:31:28.78 +15:39.17
15 44 Abby King 8 Rocky Mountain Jackrabbits Ski Club 0:35:55.96 +20:06.35
16 51 Megan Harries 8 Rocky Mountain Racers 0:35:56.28 +20:06.67
DNF 42 Sarah Johnson 5 Toby creek *** ***
DNS 46 Chloe Dowling 9   *** ***

3km PeeWee m 3 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Age Club Time Diff
1 64 Levi Cook 9 Foothills Nordic 0:17:20.46  
2 62 Lukas Grieve 8 Toby Creek Nordic 0:17:26.99 +6.53
3 67 Reed scott 8 Libby Nordic 0:18:47.37 +1:26.91
4 60 Tobias Navratil 9 UCSC Dinos 0:18:53.12 +1:32.66
5 59 Andrew Dehart 9 Toby Creek Nordic Ski Club 0:19:28.20 +2:07.74
6 63 Sage Dascher 9 Golden Nordic 0:20:28.54 +3:08.08
7 68 Silas Sears 8   0:20:35.12 +3:14.66
8 70 Michael Pugh 9 Foothills Nordic 0:21:23.67 +4:03.21
9 65 Finn McRae 9 Rocky Mountain Jack Rabbits 0:23:50.82 +6:30.36
10 72 Fritz Zehnder 8 Toby Creek 0:23:51.74 +6:31.28
11 71 Emmett Stransky 7 Foothills Nordic 0:24:32.68 +7:12.22
12 61 Leo Papin 8 Rocky Mountain JR 0:26:33.00 +9:12.54
13 69 Gavin Davis 8 Rocky Mountain Jackrabbits 0:33:42.80 +16:22.34
14 66 Alexander Stirling 8 Rocky Mountain Jack Rabbits 0:42:57.63 +25:37.17
DNS 58 Benedek Purnhauser 8 Canmore Nordic *** ***

3km Bantom f 3 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Age Club Time Diff
1 76 Carly Nickurak 11 Toby Creek Nordic 0:15:27.99  
2 89 Emmylou Grieve 11 Toby Creek Nordic 0:16:04.22 +36.23
3 75 Sophie Jensen 11   0:16:06.89 +38.90
4 88 Molly Caldwell 11 Golden Nordic 0:16:19.85 +51.86
5 82 Ashley Demmings 10 Fernie Nordic 0:16:24.28 +56.29
6 87 Annika Fait 11 Fernie Nordic 0:16:49.87 +1:21.88
7 78 Virginia Denchuck 10 Toby Creek Nordic 0:17:38.84 +2:10.85
8 91 Sadie DeMars 11 Kimberley Nordic 0:17:39.75 +2:11.76
9 77 Emma Navratilova 10 UCSC Dinos 0:17:41.93 +2:13.94
10 81 Clodagh Dressler 11 Fernie Nordic 0:18:16.52 +2:48.53
11 90 Sonna Qualizza 11 Fernie Nordic 0:19:05.38 +3:37.39
12 85 Anouk Burt 10 Fernie Nordic 0:19:25.30 +3:57.31
13 86 Haley Qualizza 11 Fernie Nordic 0:20:04.68 +4:36.69
14 79 Faith van Melle 10 Foothills Nordic 0:21:53.00 +6:25.01
15 74 Lucy Wilson 10 Golden Nordic 0:24:23.32 +8:55.33
16 73 Reanna Oseen 10   0:26:30.50 +11:02.51
17 83 Helena Hart 10   0:28:24.96 +12:56.97
DNS 80 Chloe Savage 11 Fernie Nordic *** ***
DNS 84 Miriam Purnhauser 10 Canmore Nordic *** ***

3km Bantom m 3 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Age Club Time Diff
1 100 Soma Csonka 11 Foothills Nordic 0:13:27.01  
2 93 Lenni Stich 10   0:13:39.77 +12.76
3 99 Jonas Rolseth 11 Altius Nordic 0:13:46.26 +19.25
4 102 Matthew Cook 11 Foothills Nordic 0:13:55.48 +28.47
5 94 Luke Hulshof 10 Foothills Nordic 0:14:06.30 +39.29
6 103 Wes Robinson-Shaw 11 Fernie Nordic 0:15:36.04 +2:09.03
7 97 James Wright 11 Fernie Nordic 0:15:55.17 +2:28.16
8 96 Kase Repp 10 Foothills Nordic 0:16:05.71 +2:38.70
9 106 Brodie Gillies 11 Toby Creek Nordic 0:16:31.57 +3:04.56
10 107 Samuel Duncalf 11 Altius Nordic 0:18:17.86 +4:50.85
11 101 William Johnson 7 Toby creek 0:18:58.99 +5:31.98
12 105 Curdy Clements 11 Altius Nordic 0:19:31.93 +6:04.92
13 98 Will Thomas 11 Rocky Mountain Jackrabbit club 0:20:25.00 +6:57.99
14 104 Logan Cox 10 Kimberley Nordic 0:20:26.02 +6:59.01
DNF 95 Adam Werrell 10 Golden Nordic *** ***

3km Midget f 3 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Age Club Time Diff
1 116 Alexandra Hulshof 12 Foothills Nordic 0:13:51.00  
2 109 Masha Stich 13 Toby Creek Nordic 0:14:32.00 +41.00
3 110 Aurora Orchiston 12 Toby Creek 0:17:44.00 +3:53.00
4 115 Sophie Hoyer 12 Rocky Mountain Racers 0:19:54.00 +6:03.00
5 112 Ale Loutitt 12 Altius Nordic 0:19:55.00 +6:04.00
6 111 Delaney Hart 13   0:24:08.00 +10:17.00
7 114 Anika Kerkhof 13   0:24:09.00 +10:18.00
8 113 Quincy Propp 13 Altius Nordic 0:26:55.00 +13:04.00

3km Midget m 3 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Age Club Time Diff
1 127 Douglas Caldwell 13 Golden Nordic 0:13:50.00  
2 121 Noah Rolseth 13 Altius Nordic 0:14:05.00 +15.00
3 130 Nathan Savage 13 Fernie Nordic 0:14:25.00 +35.00
4 125 Loic Weber 12 Fernie Nordic 0:14:40.00 +50.00
5 122 Gavin Head 12 Altius Nordic 0:14:52.00 +1:02.00
6 123 Christopher Dehart 12 Toby Creek Nordic Ski Club 0:15:04.00 +1:14.00
7 128 Vanier Weber 12 Fernie Nordic 0:15:16.00 +1:26.00
8 129 Tanner Oseen 13   0:15:55.00 +2:05.00
9 124 Kai Fait 13 Fernie Nordic 0:17:38.00 +3:48.00
10 120 Ben Duncalf 13 Altius Nordic 0:18:57.00 +5:07.00
11 126 Ben Brunton 12 Altius Nordic 0:29:40.00 +15:50.00
DNS 119 Michael Johnson 9 Toby creek *** ***

7.5km Juvenile f 7.5 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Age Club Time Diff
1 133 Lulu Miskin 14 Australian development 0:30:54.10  
2 132 Maria Storkova 14 Rocky Mountain Jackrabbits Ski Club 0:58:42.39 +27:48.29

7.5km Juvenile m 7.5 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Age Club Time Diff
1 140 Mac Dressler 15 Fernie Nordic 0:26:32.40  
2 139 Robert Caldwell 14 Golden Nordic 0:28:45.12 +2:12.72
3 141 Jackson Hofer 14 Foothills Nordic 0:29:48.69 +3:16.29
4 136 Findlay Eyre 13 Foothills Nordic 0:31:52.07 +5:19.67
5 137 Joshua Lohka 14 Foothills Nordic 0:31:54.64 +5:22.24
6 134 François Gauthier 10 Foothills Nordic 0:32:20.53 +5:48.13
7 135 Simon Kerkhof 14   0:51:24.91 +24:52.51
DNS 138 François Gauthier 10 Foothills Nordic *** ***

7.5km Junior Girl 7.5 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Age Club Time Diff
1 143 Gillian Gowling 17 Rocky Mountain Racers 0:31:13.79  
2 145 Tatiana Tilley 17 Rocky Mountain Racers 0:33:41.02 +2:27.23
3 144 Magdalena Storkova 17 Rocky Mountain Jackrabbits Ski Club 0:47:30.17 +16:16.38

7.5km Junior Boy 7.5 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Age Club Time Diff
1 146 Talon Vale 16 Fernie Nordic 0:27:46.11  
2 147 Allan Thacker 17   0:47:40.22 +19:54.11
3 148 Malcolm Propp 16 Altius Nordic 0:51:11.56 +23:25.45

15km Junior Men 7.5 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Age Club Time Diff
1 149 Nick Bardak 19 Rocky Mountain Racers 0:51:13.23  
2 150 Thomas Stushnoff 18 Rocky Mountain Racers 1:02:39.05 +11:25.82

15km open Rec f 7.5 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Age Club Time Diff
1 170 Sara McLean 18 Rocky Mountain Racers 0:54:53.43  
2 178 Kalli Green 26 Highlands Trailblazers 0:59:28.17 +4:34.74
3 159 Kim Kitching 49 toby creek nordic 1:00:16.32 +5:22.89
4 169 Denise Watt 44 Foothills Nordic 1:02:54.75 +8:01.32
5 177 Beth Fowler 18 Rocky Mountain Racers 1:05:08.67 +10:15.24
6 174 Delia Christianson 59 Kimberley Nordic 1:06:54.49 +12:01.06
7 184 Ulrike Martin 54 Canmore Nordic 1:07:32.88 +12:39.45
8 164 Kerri Holmes 47 Nordic Racers 1:11:14.55 +16:21.12
9 175 Jean Bristow 68 Canmore Nordic 1:12:22.39 +17:28.96
10 151 Virginia Robinson 49 Fernie Nordic 1:13:51.20 +18:57.77
11 163 Margo Hartling 61 Larch Hills Nordic 1:14:31.89 +19:38.46
12 156 Jennifer Sollid 48 Rocky Mountain Jackrabbit Ski Club 1:15:07.19 +20:13.76
13 162 Ange Qualizza 41 Fernie Nordic 1:17:47.89 +22:54.46
14 172 Elizabeth Harris 56   1:20:20.57 +25:27.14
15 161 Bobbie Seifried 61 Kimberley Nordic 1:20:36.90 +25:43.47
16 183 Joan Dolinsky 57 Golden Nordic 1:23:22.75 +28:29.32
17 152 Susan Rohn 50 Fernie Nordic 1:28:44.45 +33:51.02
18 153 Tanya Snow 65 Skiing with Ian 1:37:12.69 +42:19.26
19 157 Yoko Kodama 46 Rocky Mountain JR 1:38:17.33 +43:23.90
20 185 Kim Todd 49 Rocky Mountain Jackrabbit Club 1:41:23.93 +46:30.50
21 165 Erica Oseen 45   1:41:39.10 +46:45.67
22 154 Emma Dressler 45 Fernie Nordic 1:44:20.29 +49:26.86
23 186 Lorinda King 44 rocky Mountain Jack Rabbit Ski Club 1:48:29.97 +53:36.54
24 179 Nancy Jarman 52 Rocky Mountain Racers 1:50:01.44 +55:08.01
25 182 Suzanne Burgman 36 Rocky Mountain Racers 1:53:31.18 +58:37.75
26 166 Nicole Mastel 39   1:53:31.59 +58:38.16
27 155 Anie Hepher 45 Fernie Nordic 1:54:59.59 +1:00:06.16
28 180 Lisa Hoffart 46   1:59:44.14 +1:04:50.71
29 181 Sharon Gravelle 60   2:01:16.29 +1:06:22.86
30 158 Sandra Kerkhof 48   2:22:14.22 +1:27:20.79
DNF 176 Karri Shannon 54 Kimberley Nordic *** ***
DNS 160 Irina Byvald 50   *** ***
DNS 167 Viktoria Purnhauser 36 Canmore Nordic *** ***
DNS 168 patsy Murphy 65 Canmore Nordic *** ***
DNS 171 Stephanie Kerwin 38   *** ***
DNS 173 Audrey Bouffard-Nesbitt 30   *** ***

15km open Rec m 7.5 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Age Club Time Diff
1 192 Nate Gerwing 21 Rocky Mountain Racers 0:49:26.79  
2 210 Mark Rolseth 42 Altius Nordic 0:56:26.18 +6:59.39
3 194 Todd Wilson 40 Space Dogs Ski Club 0:56:59.85 +7:33.06
4 199 Gary Martin 59 Canmore Nordic 0:57:44.38 +8:17.59
5 205 Johnny Shaw 44 Fernie Nordic 0:59:11.02 +9:44.23
6 193 Jeff Dolinsky 57 Golden Nordic 1:03:43.77 +14:16.98
7 198 David Paul 54 Kimberley Nordic 1:04:14.62 +14:47.83
8 190 Gordon Craig 61 Kimberley Nordic 1:07:34.92 +18:08.13
9 216 Alec Repp 12 Foothills Nordic 1:11:02.85 +21:36.06
10 189 Paul Repp 44 Foothills Nordic 1:11:13.43 +21:46.64
11 195 Mark Wilson 42 Golden Nordic 1:12:14.00 +22:47.21
12 220 Brian Nickurak 49 Toby Creek Nordic 1:12:19.26 +22:52.47
13 219 Paul Denchuk 43 Toby Creek Nordic 1:12:25.75 +22:58.96
14 218 Dan Savage 57 Fernie Nordic 1:13:13.41 +23:46.62
15 207 Julian Green 52   1:15:08.53 +25:41.74
16 213 Brian McKinlay 67   1:17:08.26 +27:41.47
17 208 Fred Judson 71   1:18:21.88 +28:55.09
18 206 Beau Calvez 43 Space Dogs Ski Club 1:21:07.73 +31:40.94
19 209 Suchaet Bhardwaj 35   1:21:47.62 +32:20.83
20 204 Tim Harris 57   1:25:41.89 +36:15.10
21 217 Blain van Melle 38 Foothills Nordic 1:31:01.22 +41:34.43
22 215 Guy Davis 40 Rocky Mountain Jackrabbits 1:31:52.79 +42:26.00
23 188 Warren Payne 69   1:34:36.00 +45:09.21
24 202 Jack Kerkhof 54   1:35:06.07 +45:39.28
25 201 Peter Atkins 47 Space Dogs Ski Club 1:35:09.62 +45:42.83
26 196 Greg Hart 51 Rocky Mountain Jackrabbits 1:36:24.06 +46:57.27
27 191 David Thacker 62   1:39:35.44 +50:08.65
28 212 Jan Storek 57 Rocky Mountain Jackrabbits Ski Club 1:51:51.84 +1:02:25.05
29 200 David Grant 32   1:59:42.39 +1:10:15.60
30 211 Campbell Gentles 44 Golden Nordic 1:59:58.38 +1:10:31.59
DNS 197 Martin J Huige 50   *** ***
DNS 203 Robert Burden 56 Edmonton Nordic *** ***
DNS 214 Paul Mereau 30   *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2020 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4