2017 NorWOSSA Nordic Ski Championships | Zone4.ca

2017 NorWOSSA Nordic Ski Championships

Date: Feb 1, 2017
Official  Results
Location: Mt Evergreen, Kenora
Host Club: Kenora Nordic

Jury
Technical Delegate:   
Chief of Competition:   
Chief of Course:   
Coach:   
Coach:   
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

7/8 Girls 2 km. Free  Matoos Return  
PL Bib Name School Time Diff
1 270 Shayna Hensrud BBSS 0:04:00.9  
2 266 Kayli Manchura Golden Lrn. Ctr 0:04:45.6 +44.7
3 258 Darby Mattson Atikokan 0:04:57.7 +56.8
4 261 Natalya Paypom BBSS 0:05:22.6 +1:21.7
5 265 Emma Tonseva FF 0:05:37.4 +1:36.5
6 268 Jaida Norris FF 0:05:41.0 +1:40.1
7 253 Kianna Antoid FF 0:05:51.6 +1:50.7
8 260 Aislyn Breiter STA 0:05:51.9 +1:51.0
9 267 Haleigh Degagne FF 0:07:08.7 +3:07.8
10 250 Brianna Leutschaft BBSS 0:07:11.4 +3:10.5
11 263 Dyllan St. Jean Golden Lrn. Ctr 0:07:22.1 +3:21.2
12 255 Hannah Gray BBSS 0:07:54.6 +3:53.7
13 256 Aara Kabatay FF 0:08:50.7 +4:49.8
14 252 Kenzie Begin FF 0:09:11.3 +5:10.4
15 262 Hannah Anderson FF 0:09:49.8 +5:48.9
16 264 Mia-Lee Wilson FF 0:09:58.2 +5:57.3
17 259 Ally Krolyk BBSS 0:10:51.9 +6:51.0
DNS 257 Rhyan Mclean FF *** ***
DNS 269 Jacee Bolen Atikokan *** ***

7/8 Boys 2 km. Free  Matoos Return  
PL Bib Name School Time Diff
1 292 Quinn Brait Golden Lrn. Ctr. 0:03:54.8  
2 290 Soleil Vos Atikokan 0:04:16.6 +21.8
3 280 Zachary Plett Golden Lrn. Ctr. 0:04:19.9 +25.1
4 282 Andrew Kehl Atikokan 0:04:26.7 +31.9
5 293 Lucas Hladki Golden Lrn. Ctr. 0:05:04.6 +1:09.8
6 289 Riley McCleary Golden Lrn. Ctr. 0:05:04.7 +1:09.9
7 285 Mason Gallagher R.L. Madsen PS 0:05:28.8 +1:34.0
8 284 Connor Gravelle Golden Lrn. Ctr. 0:05:46.6 +1:51.8
9 291 Jakob Tougas-Masse Golden Lrn. Ctr. 0:06:17.2 +2:22.4
10 286 Kyler Loewen R.L. Madsen PS 0:07:00.8 +3:06.0
11 288 Kyle Bates R.L. Madsen PS 0:08:09.8 +4:15.0
12 287 Jamie Patterson Golden Lrn. Ctr. 0:09:42.8 +5:48.0

Junior Girls 4 km. Free  Matoos Return  
PL Bib Name School Time Diff
1 305 Hannah Read STA 0:09:54.2  
2 308 Sarah Urquhart Dryden HS 0:10:09.3 +15.1
3 304 Emilyn Cameron Atikokan 0:10:51.5 +57.3
4 300 Tori Toriseva FF 0:11:33.2 +1:39.0
5 301 Angie Redford FF 0:12:26.1 +2:31.9
6 307 Casey Rogoza Atikokan 0:14:11.7 +4:17.5
7 302 Tonielle Tetroe Dryden HS 0:17:38.0 +7:43.8
8 309 Karen Onzo STA 0:21:24.4 +11:30.2
9 306 Erika Bureos STA 0:29:42.0 +19:47.8
DNS 303 Kaitlyn Hillier Dryden HS *** ***

Junior Boys 4 km. Free  Matoos Return  
PL Bib Name School Time Diff
1 313 Kai Parrish Red Lk. DHS 0:07:18.0  
2 310 Kelyn Vos Atikokan 0:07:40.5 +22.5
3 318 Declan How BBSS 0:07:52.9 +34.9
4 314 Kyle Gelderland Red Lk. DHS 0:08:23.6 +1:05.6
5 319 Brandon Plante Red Lk. DHS 0:08:36.8 +1:18.8
6 316 Nick Peters Dryden HS 0:08:41.0 +1:23.0
7 311 Kyle Wesley BBSS 0:09:59.5 +2:41.5
8 320 Ben Wright Dryden HS 0:10:11.0 +2:53.0
9 315 Gregory Ryan Dryden HS 0:12:01.1 +4:43.1
DNS 321 Skyler Gushulak Atikokan *** ***

Senior Girls 4 km. Free  Matoos Return  
PL Bib Name School Time Diff
1 340 Claire Hensrud BBSS 0:08:04.1  
2 332 Corrin Kuzemchuk Dryden HS 0:08:39.8 +35.7
3 338 Claire Poulin Atikokan 0:08:55.5 +51.4
4 333 Payton Zilkalns Dryden HS 0:09:21.9 +1:17.8
5 331 Reisha Vos Atikokan 0:09:35.0 +1:30.9
6 337 Amy Wickstrom Dryden HS 0:09:58.2 +1:54.1
7 336 Paige Ponton Dryden HS 0:10:20.7 +2:16.6
8 334 Katerina Narhinen Dryden HS 0:11:31.5 +3:27.4
9 330 Sarah Selman FF 0:15:56.8 +7:52.7
10 339 Tayla Trimble FF 0:21:24.8 +13:20.7
11 335 Ondine Chien STA 0:29:17.2 +21:13.1

Senior Boys 8 km. Free  Matoos Return  
PL Bib Name School Time Diff
1 351 Billy Patterson Red Lk. DHS 0:15:25.1  
2 365 Eric Williams Atikokan 0:15:54.7 +29.6
3 354 Jacob Arnold Atikokan 0:16:05.6 +40.5
4 356 Devan Schmidt Dryden HS 0:16:20.4 +55.3
5 359 Mike Braun Dryden HS 0:17:05.5 +1:40.4
6 358 Adam Poulin Atikokan 0:17:13.2 +1:48.1
7 361 Kyler Gannon Atikokan 0:18:00.8 +2:35.7
8 350 Sean Wood Dryden HS 0:18:37.3 +3:12.2
9 353 Josh Carruthers Dryden HS 0:20:37.4 +5:12.3
10 357 Mackenzie Hillier Dryden HS 0:21:41.5 +6:16.4
11 362 Michael Ryan Dryden HS 0:24:20.3 +8:55.2
12 363 Mike Leuthshaft Dryden HS 0:26:25.2 +11:00.1
13 360 Philip Robinson Dryden HS 0:27:56.7 +12:31.6
14 352 Caleb Dueck FF 0:28:14.7 +12:49.6


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2020 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4