2019 OUA Championship & Ontario Cup #5 | Zone4.ca



2019 OUA Championship & Ontario Cup #5

Date: Feb 17, 2019
Official  Results
Location Nipissing University
Host Club: Nipissing Nordic

Jury
Technical Delegate:  Al White 
Chief of Competition:  Andrew Rees 
Coach:  Victor Wiltmann XCSO 
Obs. Time: 10:00
Snow Cond:  Machine groom
Air Temp: -15 Snow Temp: -12

OUA Men 7.5 km. Free  2 laps  
PL Bib Name Overall CCCLicence Team Time Diff
1 102 Aidan Kirkham 1/57 31823 Carleton 0:20:14.7  
2 107 Ezra Pierce 2/57 31058 Carleton 0:21:01.5 +46.8
3 105 Jordan Cascagnette 3/57 14334 NipissingU 0:21:10.0 +55.3
4 101 Noah Thompson 4/57 29393 Lakehead 0:21:15.9 +1:01.2
5 110 Gavin Shields 5/57 19224 Lakehead 0:21:26.5 +1:11.8
6 106 Ben Milley 6/57 33128 uOttawa 0:21:35.6 +1:20.9
7 104 Malcolm Thompson 7/57 33113 Lakehead 0:21:36.2 +1:21.5
8 103 Conor McGovern 8/57 30215 Lakehead 0:21:37.3 +1:22.6
9 114 Geoffrey Way-Nee 9/57 29401 Lakehead 0:21:41.4 +1:26.7
10 127 Graham Daly 11/57 31411 Guelph 0:21:54.5 +1:39.8
11 111 Colin Ward 13/57 29432 Carleton 0:22:16.1 +2:01.4
12 132 Ezekiel Williams 14/57 14195 uOttawa 0:22:24.0 +2:09.3
13 119 Brendan Howard 15/57 25712 Carleton 0:22:39.9 +2:25.2
14 117 Kayden Sim 16/57 27437 NipissingU 0:22:41.1 +2:26.4
15 112 Robert Simpson-Spook 17/57 25730 Guelph 0:22:44.9 +2:30.2
16 120 Devon Pegrum 18/57 37672 Carleton 0:23:00.1 +2:45.4
17 116 Levi Warkentine 19/57 28640 Lakehead 0:23:00.4 +2:45.7
18 125 Sebastian Gingras 20/57 29495 NipissingU 0:23:01.0 +2:46.3
19 118 Matteo Reich 21/57 29478 Laurentian 0:23:09.6 +2:54.9
20 143 Nick Cheney 22/57   Queen's 0:23:23.2 +3:08.5
21 115 Frederick Serratore 23/57 30220 uOttawa 0:23:29.9 +3:15.2
22 150 Collin Pogue 24/57   Queen's 0:23:43.1 +3:28.4
23 128 Evan Kealey 25/57 31044 uOttawa 0:23:45.5 +3:30.8
24 121 Simon Giasson 26/57 31894 NipissingU 0:24:08.9 +3:54.2
25 140 Thomas Gore 27/57 25815 Laurentian 0:24:13.1 +3:58.4
26 130 Sander Van Walraven 28/57 33751 Carleton 0:24:18.7 +4:04.0
27 142 Isaac Alexander-Cook 29/57   University of Waterloo 0:24:23.0 +4:08.3
28 148 Julian Alexander-Cook 30/57   Queen's 0:24:25.2 +4:10.5
29 122 Aleksi Luoma 31/57 31785 University of Waterloo 0:24:33.4 +4:18.7
30 126 Cameron Roe 32/57 32889 Lakehead 0:24:45.7 +4:31.0
31 124 Graham Shearing 33/57 31851 Queen's 0:24:58.3 +4:43.6
32 155 Noah Sullivan 34/57   NipissingU 0:25:00.9 +4:46.2
33 123 Declan Barber 35/57 31417 Guelph 0:25:23.8 +5:09.1
34 146 Eric Nussbaum 36/57   Queen's 0:25:36.9 +5:22.2
35 149 Thomas Saville 37/57   Carleton 0:25:38.9 +5:24.2
36 147 Marcus Nussbaum 38/57   Queen's 0:25:41.0 +5:26.3
37 136 Nathan Johnstone 39/57 31798 Guelph 0:25:44.0 +5:29.3
38 134 Paul Place 40/57 26928 uOttawa 0:25:45.3 +5:30.6
39 139 Joshua Cartmell 41/57 37691 Laurentian 0:26:15.7 +6:01.0
40 129 Connor Psiuk 42/57 28857 NS Ski Team 0:26:20.3 +6:05.6
41 135 Hayden Gorman 43/57 33122 Lakehead 0:27:04.4 +6:49.7
42 131 Eamon Kelly 44/57 31879 U of T 0:27:18.0 +7:03.3
43 137 Mitchell Slobodian 45/57 29267 Laurentian 0:27:22.5 +7:07.8
44 153 Erich Schultze 46/57   U of T 0:27:26.1 +7:11.4
45 156 Colton Labine 48/57   Laurentian 0:29:12.4 +8:57.7
46 151 Lockhart McMann 49/57   Guelph 0:29:19.5 +9:04.8
47 158 George Payne 50/57   Lakehead 0:29:35.4 +9:20.7
48 152 Zvonimir Burcul 51/57   UOttawa 0:30:38.8 +10:24.1
49 138 Eric Macneil 53/57 32888 Carleton 0:31:25.8 +11:11.1
50 133 Jason Connelly 55/57 40385 University of Waterloo 0:33:21.8 +13:07.1
51 157 Andrew Arndt 57/57   Algoma university 0:41:49.7 +21:35.0
DNS 108 Alexander Maycock * 33728 NipissingU *** ***

Junior Men 7.5 km. Free  2 laps  
PL Bib Name Overall CCCLicence Team Time Diff
1 141 Brayden Scholey 47/57 43080 Kawartha Nordic Ski Club 0:27:50.7  

Open Men 7.5 km. Free  2 laps  
PL Bib Name Overall CCCLicence Team Time Diff
1 109 Greg Kilroy 10/57 14386 Telemark 0:21:47.3  
2 113 Finnbar Perrault 12/57 38034 McGill 0:22:08.0 +20.7
3 144 Steven Tremblay 52/57     0:30:56.4 +9:09.1
4 154 Todd Randall 54/57     0:32:05.7 +10:18.4
5 145 Dave Richardson 56/57     0:35:37.1 +13:49.8

OUA Women 7.5 km. Free  2 laps  
PL Bib Name Overall CCCLicence Team Time Diff
1 169 Zoë Williams 1/45 27366 Carleton 0:23:51.6  
2 162 Alannah Maclean 2/45 19646 Lakehead 0:24:53.4 +1:01.8
3 161 Shaylynn Loewen 3/45 33371 Lakehead 0:25:33.4 +1:41.8
4 172 Emily Drake 5/45 35751 NipissingU 0:26:30.8 +2:39.2
5 168 Maggie McClure 7/45 30248 Carleton 0:27:03.0 +3:11.4
6 165 Chloe Ranahan 9/45 33123 Carleton 0:27:14.3 +3:22.7
7 164 Alyssa Stowe 10/45 27371 Carleton 0:27:40.6 +3:49.0
8 176 Alexandra Slobodian 11/45 13717 Carleton 0:27:41.6 +3:50.0
9 174 Laura Inkila 12/45 25805 Carleton 0:27:53.1 +4:01.5
10 167 Katherine Denis 13/45 25762 UOttawa 0:28:12.0 +4:20.4
11 163 Erika Mihell 14/45 28155 Lakehead 0:28:19.6 +4:28.0
12 178 Isabelle Maclean 15/45 20510 U of T 0:29:32.0 +5:40.4
13 171 Sophia Slater 16/45 37777 NipissingU 0:29:32.6 +5:41.0
14 175 Shelby Dickey 17/45 21473 NipissingU 0:29:40.5 +5:48.9
15 170 Allison Caswell 18/45 34761 Guelph 0:29:47.7 +5:56.1
16 196 Lydia Harris 19/45   Laurentian 0:29:58.7 +6:07.1
17 193 Emily Heroux 20/45 27377 uOttawa 0:30:28.3 +6:36.7
18 189 Jordyn Leighton 21/45 44645 Carleton 0:30:29.0 +6:37.4
19 181 Shelby Howard 22/45 29274 Carleton 0:30:30.8 +6:39.2
20 194 Madeline Aarts 23/45 44627 Guelph 0:30:44.1 +6:52.5
21 197 Katherine Grove 24/45   Laurentian 0:31:16.9 +7:25.3
22 185 Raylan Stroud 25/45 38916 Guelph 0:31:25.5 +7:33.9
23 173 Elizabeth Fowler 26/45 27386 Lakehead 0:31:50.2 +7:58.6
24 182 Mariah Hudec 27/45 24504 Guelph 0:31:59.7 +8:08.1
25 206 Katja Zbogar 28/45   Guelph 0:32:10.1 +8:18.5
26 207 Shayna Herr 29/45   uOttawa 0:32:37.4 +8:45.8
27 205 Laura Marina Deare 30/45   University of Waterloo 0:32:39.6 +8:48.0
28 191 Nathalie Rowlinson 31/45 44626 uOttawa 0:32:45.0 +8:53.4
29 180 Lauren Denstedt 33/45 41181 University of Waterloo 0:33:09.6 +9:18.0
30 195 Miriam Lutes 34/45 44641 Guelph 0:33:10.3 +9:18.7
31 199 Anna Pazdzior 35/45   uOttawa 0:33:12.9 +9:21.3
32 201 Marina Tusz 36/45   Laurentian 0:33:16.3 +9:24.7
33 187 Hannah Goodings 37/45 36410 University of Waterloo 0:33:23.5 +9:31.9
34 184 Emerson Bach 38/45 41189 NipissingU 0:33:39.4 +9:47.8
35 179 Sarah Lutes 39/45 43116 Lakehead 0:33:59.9 +10:08.3
36 203 Olivia Wolfram 40/45   Laurentian 0:34:04.2 +10:12.6
37 190 Emiko Arai 41/45 43087 University of Waterloo 0:36:04.6 +12:13.0
38 204 Jasmin Tuhkasaari 42/45   Guelph 0:36:47.9 +12:56.3
39 188 Claire Parrott 43/45 38849 University of Waterloo 0:37:06.0 +13:14.4
40 186 Holly Fleming 44/45 42164 Lakehead 0:39:23.5 +15:31.9
41 200 Sidney Rasberry 45/45   Queen's 0:40:52.8 +17:01.2
DNS 198 Marissa Ditoro *   Algoma University *** ***
DNS 202 Rebekah Hope Gwynn *   Algoma University *** ***

Open Women 7.5 km. Free  2 laps  
PL Bib Name Overall CCCLicence Team Time Diff
1 177 Jessica Roach 6/45 35355 Team Hardwood 0:26:46.4  
2 192 Marlee Sauder 8/45 29479 Waterloo 0:27:05.9 +19.5

Junior Women 7.5 km. Free  2 laps  
PL Bib Name Overall CCCLicence Team Time Diff
1 166 Bronwyn Williams 4/45 31834 Nakkertok Nordic QC 0:25:47.6  
2 183 Lindsay Raymond 32/45 37689   0:33:04.2 +7:16.6

Junior Boys 7.5 km. Free  2 laps  
PL Bib Name CCCLicence Team Time Diff
1 226 Luke Allan 35302 Nakkertok Nordic (Ontario) 0:21:51.8  
2 223 Guillaume Pelchat 35770 Pembroke & Area Cross Country Ski Club Inc. 0:22:16.6 +24.8
3 212 Tyler Allan 35301 Nakkertok Nordic (Ontario) 0:22:34.3 +42.5
4 213 Max Hollmann 35400 Big Thunder Nordic Ski Club 0:22:50.8 +59.0
5 215 Robin Mason 37827 Nakkertok Nordic (Ontario) 0:23:13.5 +1:21.7
6 224 Cameron Pouw 34889 Nakkertok Nordic (Ontario) 0:23:16.4 +1:24.6
7 235 Max Mahaffy 42386 Walden Cross Country 0:23:36.1 +1:44.3
8 227 Aidan Westdal 35340 Nakkertok Nordic (Ontario) 0:23:52.2 +2:00.4
9 217 Dylan Beck 33351 Georgian Bay Nordic 0:23:54.8 +2:03.0
10 238 Kendyn Mashinter 42385 Walden Cross Country 0:23:59.3 +2:07.5
11 216 Sam Lyon 35324 Nakkertok Nordic (Ontario) 0:24:23.5 +2:31.7
12 218 Riley De Gans 37779 Arrowhead Nordic Ski Club 0:24:32.3 +2:40.5
13 214 Reid Kidner 33746 Team Hardwood 0:24:40.4 +2:48.6
14 234 Declan McClure 37849 Nakkertok Nordic (Ontario) 0:24:43.5 +2:51.7
15 233 Wesley Schlenker 35296 Georgian Bay Nordic 0:24:53.6 +3:01.8
16 251 Thomas Fairhead 37684 Nakkertok Nordic (Ontario) 0:24:56.4 +3:04.6
17 230 Raphael Guerout 36408 Pembroke & Area Cross Country Ski Club Inc. 0:25:09.5 +3:17.7
18 220 Alexander Randall 31038 Big Thunder Nordic Ski Club 0:25:13.4 +3:21.6
19 254 Zari Hoforek 41254 Nakkertok Nordic (Ontario) 0:25:21.0 +3:29.2
20 236 Julien Audet-Welke 36508 Nakkertok Nordic (Ontario) 0:25:36.1 +3:44.3
21 259 Joe Hutton     0:25:50.2 +3:58.4
22 245 John Noble 44644 Kawartha Nordic Ski Club 0:25:57.0 +4:05.2
23 250 Jeremy Strachan 37692 Nakkertok Nordic (Ontario) 0:26:00.2 +4:08.4
24 219 Thomas Pelchat 35771 Pembroke & Area Cross Country Ski Club Inc. 0:26:02.4 +4:10.6
25 239 Adrian Grocott 39918 Highlands Trailblazers 0:26:05.1 +4:13.3
26 240 Leo Boyce 37848 Nakkertok Nordic (Ontario) 0:26:06.0 +4:14.2
27 232 Robert Raikou 36427 Team Hardwood 0:26:09.1 +4:17.3
28 244 Patrick Harrington 38013 Nakkertok Nordic (Ontario) 0:26:16.5 +4:24.7
29 225 Sebastian Grocott 35269 Highlands Trailblazers 0:26:17.4 +4:25.6
30 243 Oliver Waddington 38937 Nakkertok Nordic (Ontario) 0:26:20.3 +4:28.5
31 248 Owen Brooks 37992 Nakkertok Nordic (Ontario) 0:26:24.8 +4:33.0
32 260 Sebastian Cino 42396 Nakkertok Nordic (Ontario) 0:26:26.0 +4:34.2
33 228 Jeremy Hornung 37677 Nakkertok Nordic (Ontario) 0:26:41.9 +4:50.1
34 249 Jake Douglas 41222 Kawartha Nordic Ski Club 0:26:44.9 +4:53.1
35 247 Benjamin Rundle 37850 Nakkertok Nordic (Ontario) 0:26:47.9 +4:56.1
36 221 Owen Johnstone 34057 Arrowhead Nordic Ski Club 0:26:59.0 +5:07.2
37 222 Patrick Westdal 36484 Nakkertok Nordic (Ontario) 0:27:02.2 +5:10.4
38 256 Cameron Boland 43054 Walden Cross Country 0:27:06.5 +5:14.7
39 231 Luka Custic 37851 Nakkertok Nordic (Ontario) 0:27:15.4 +5:23.6
40 241 Derek Jones 40344 North Bay Nordic Ski Club 0:27:24.5 +5:32.7
41 258 Sebastien Tremblay     0:27:33.1 +5:41.3
42 237 Liam Marshall 41173 Georgian Nordic Ski and Canoe Club 0:28:00.6 +6:08.8
43 229 Michael Anderson 37685 Georgian Nordic Ski and Canoe Club 0:28:05.9 +6:14.1
44 242 Callum Saravanamuttoo 35309 Nakkertok Nordic (Ontario) 0:28:18.1 +6:26.3
45 252 Oliver Bereznai 37714 Nakkertok Nordic (Ontario) 0:29:53.0 +8:01.2
46 257 Eric Koski-Harja     0:35:34.0 +13:42.2
DNS 211 Declan Macdougall 34874 Soo Finnish Nordic Ski Club *** ***
DNS 246 Theo Guenther None   *** ***
DNS 253 Parker Bray-Jones 39958 Nakkertok Nordic (Ontario) *** ***
DNS 255 Alexander Woodford 38851 Nakkertok Nordic (Ontario) *** ***

Junior Girls 7.5 km. Free  2 laps  
PL Bib Name CCCLicence Team Time Diff
1 266 Jasmine Lyons 36501 Nakkertok Nordic (Ontario) 0:26:49.5  
2 265 Katherine Mason 35300 Nakkertok Nordic (Ontario) 0:27:27.2 +37.7
3 261 Katya Semeniuk 37785 Nakkertok Nordic (Ontario) 0:27:54.9 +1:05.4
4 262 Maddie Norman 37709 Nakkertok Nordic (Ontario) 0:28:15.1 +1:25.6
5 287 Jayde Hurley 42410 Walden Cross Country 0:28:21.9 +1:32.4
6 268 Paige Saravanamuttoo 38923 Nakkertok Nordic (Ontario) 0:28:22.6 +1:33.1
7 273 Sophie Levasseur 36411 Pembroke & Area Cross Country Ski Club Inc. 0:28:24.8 +1:35.3
8 272 Katie Macintosh 37675 Nakkertok Nordic (Ontario) 0:28:29.6 +1:40.1
9 285 Annika Hess 37722 Nakkertok Nordic (Ontario) 0:28:39.2 +1:49.7
10 271 Kristen Kornell 31882 Porcupine Ski Runners 0:28:44.0 +1:54.5
11 292 Sophie Tremblay 41899 Nakkertok Nordic (Ontario) 0:28:58.8 +2:09.3
12 263 Caitlyn Stowe 35323 Nakkertok Nordic (Ontario) 0:29:19.0 +2:29.5
13 280 Madeleine Stymiest 35299 Nakkertok Nordic (Ontario) 0:29:28.7 +2:39.2
14 270 Leyla Barber 33150 Team Hardwood 0:29:36.4 +2:46.9
15 267 Colleen Beck 31855 Georgian Bay Nordic 0:30:00.9 +3:11.4
16 279 Emilie Lum 35305 Nakkertok ON 0:30:14.2 +3:24.7
17 294 Harriet Smith 37693 Nakkertok Nordic (Ontario) 0:30:27.9 +3:38.4
18 277 Amalia Tinmouth 37993 Nakkertok Nordic (Ontario) 0:30:28.2 +3:38.7
19 283 Sierra Macdonald 37707 Team Hardwood 0:30:35.4 +3:45.9
20 275 Lea Skerrett 37688 Nakkertok Nordic (Ontario) 0:30:48.5 +3:59.0
21 281 Olivia Norman 37710 Nakkertok Nordic (Ontario) 0:31:04.7 +4:15.2
22 293 Amelia Stojdl 38927 Nakkertok Nordic (Ontario) 0:32:06.1 +5:16.6
23 295 Camilla Bowman 39594 Nakkertok Nordic (Ontario) 0:32:32.6 +5:43.1
24 286 Quinlan Czerny 43078 Highlands Trailblazers 0:32:33.3 +5:43.8
25 291 Anna De Leenheer 41210 Kawartha Nordic Ski Club 0:33:05.6 +6:16.1
26 284 Danica Levesque 41168 Walden Cross Country 0:33:18.5 +6:29.0
27 276 Taylor Marshall 38847 Georgian Nordic Ski and Canoe Club 0:33:21.7 +6:32.2
28 288 Fiona Braund 38861 North Bay Nordic Ski Club 0:33:58.3 +7:08.8
29 290 Katherine Nussbaum 37871 Nakkertok Nordic (Ontario) 0:34:24.0 +7:34.5
30 282 Maeve Conaghan 38886 Team Hardwood 0:34:26.1 +7:36.6
31 289 Jayde Lavergne 38878 Club Nakkertok Nordique (Québec) 0:35:45.0 +8:55.5
32 297 Logan Bach     0:41:20.5 +14:31.0
DNF 269 Marsha Lane 36491 Georgian Nordic Ski and Canoe Club *** ***
DNF 296 Megan Richardson     *** ***
DNS 264 Fiona Shearing 35313 Team Hardwood *** ***
DNS 274 Anna Bowman 35376 Nakkertok Nordic (Ontario) *** ***
DNS 278 Emily Lum 35305 Nakkertok Nordic (Ontario) *** ***

Juvenile Boys 3 km. Free  Individual Start  
PL Bib Name CCCLicence Team Time Diff
1 305 Zachary Varieur 40337 Barrie Cross Country 0:08:32.4  
2 304 Ethan Aarts 41255 Polecats (Wildwood) 0:08:56.9 +24.5
3 308 Sully Macdonald 38045 Team Hardwood 0:09:19.0 +46.6
4 314 Theodore Ochrym 43044 Team Hardwood 0:09:20.8 +48.4
5 301 Patrick Wiss 39925 Walden Cross Country 0:09:32.0 +59.6
6 302 Isaac Fortin 41187 Kawartha Nordic Ski Club 0:09:56.7 +1:24.3
7 315 Oliver Czerny 37822 Highlands Trailblazers 0:09:58.2 +1:25.8
8 319 Gavin Hadfield 41198 Kawartha Nordic Ski Club 0:10:01.1 +1:28.7
9 320 Adam King 43057 Team Hardwood 0:10:01.7 +1:29.3
10 306 Ben Cornell 40346 Highlands Trailblazers 0:10:03.4 +1:31.0
11 311 Sage Fry 42012 Highlands Trailblazers 0:10:03.8 +1:31.4
12 307 Robert Bougai 37723 Highlands Trailblazers 0:10:05.2 +1:32.8
13 310 Xander Frappier 41895 Porcupine Ski Runners 0:10:17.2 +1:44.8
14 313 Leon Ewald 40284 Team Hardwood 0:10:28.7 +1:56.3
15 303 Matthew Randall 36421 Big Thunder Nordic Ski Club 0:11:20.3 +2:47.9
16 322 Owen Duncan     0:11:37.9 +3:05.5
17 321 Rowan Bach     0:12:15.3 +3:42.9
18 317 Brandon Radey 39985 Walden Cross Country 0:12:23.7 +3:51.3
19 318 Martin Macdougall 41223 Soo Finnish Nordic Ski Club 0:12:31.8 +3:59.4
20 316 Sami Chartrand 42368 Walden Cross Country 0:12:53.2 +4:20.8
DNS 312 Eric Good 40009 Team Hardwood *** ***

Midget Boys 3 km. Free  Individual Start  
PL Bib Name CCCLicence Team Time Diff
1 337 Evan Armstrong 44648   0:10:23.8  
2 332 Adam Marshall 43027 Team Hardwood 0:10:28.3 +4.5
3 334 Liam Ryan 42374 Team Hardwood 0:10:32.5 +8.7
4 333 Liam McDonald 40311 Pembroke & Area Cross Country Ski Club Inc. 0:11:15.8 +52.0
5 339 Wil Little   Porcupine Ski Runners 0:11:25.2 +1:01.4
6 338 Kaedan Ward     0:11:53.3 +1:29.5
7 336 Nate Sinclair 44642 NBN Racing Team 0:12:37.4 +2:13.6
8 340 Dylan Frappier     0:13:54.7 +3:30.9
9 341 Rowan Stinson     0:15:54.8 +5:31.0
DNS 331 Cooper de Haan 40354 Lifeski *** ***
DNS 335 Tilson de Haan 40353 Lifeski Academy Ski Club *** ***

Juvenile Girls 3 km. Free    
PL Bib Name CCCLicence Team Time Diff
1 354 Samantha Csisztu 35464 Pembroke & Area Cross Country Ski Club Inc. 0:10:30.0  
2 351 Sophia Marshall 36521 Highlands Trailblazers 0:10:32.9 +2.9
3 352 Carley Kiiskila 38921 Big Thunder Nordic Ski Club 0:10:37.8 +7.8
4 353 Sarah Cullinan 42382 Big Thunder Nordic Ski Club 0:10:44.2 +14.2
5 357 Emma Cornell 37839 Highlands Trailblazers 0:11:07.4 +37.4
6 358 Isabel Lewin 38874 Highlands Trailblazers 0:11:10.4 +40.4
7 363 Sadie Campbell 41193 Highlands Trailblazers 0:11:15.1 +45.1
8 359 Hannah Rydlo 38889 Highlands Trailblazers 0:11:20.8 +50.8
9 361 Lucy Kraychyk 39942 Highlands Trailblazers 0:11:33.1 +1:03.1
10 355 Rachel Anderson 37690 Georgian Nordic Ski and Canoe Club 0:11:44.0 +1:14.0
11 360 Maggie Parks 39926 Walden Cross Country 0:11:55.2 +1:25.2
12 362 Aliksandrea Jones 41220 Kawartha Nordic Ski Club 0:11:59.9 +1:29.9
13 356 Jamie Hopkins 43026 Pembroke & Area Cross Country Ski Club Inc. 0:12:35.1 +2:05.1
14 364 Alexi Dupuis     0:15:14.4 +4:44.4
DNS 365 Anna Guenther     *** ***

Midget Girls 3 km. Free  Individual Start  
PL Bib Name CCCLicence Team Time Diff
1 376 Mya Marshall 37668 Highlands Trailblazers 0:11:30.4  
2 375 Julia Vodusek 39597 Porcupine Ski Runners 0:12:54.6 +1:24.2
3 374 Jade Shalton 43140 Porcupine Ski Runners 0:13:31.9 +2:01.5
4 371 Alexis Jenkins 43128 Kawartha Nordic Ski Club 0:13:48.0 +2:17.6
5 379 Isabelle Thomas   NBN Racing Team 0:14:08.3 +2:37.9
6 378 Marissa Pladzyk 43120 Porcupine Ski Runners 0:14:21.3 +2:50.9
7 380 Madeleine Tremblay     0:14:30.0 +2:59.6
8 373 Brielle Charette 41205 Porcupine Ski Runners 0:14:55.2 +3:24.8
9 381 Maeve Blake   NBN Racing Team 0:16:08.0 +4:37.6
DNS 372 Maxine Wiss 43022 Walden Cross Country *** ***
DNS 377 Anna Jaklova 39977 Lifeski Academy *** ***

Mini-Midget Boys 2.1 km. Free  Individual Start  
PL Bib Name CCCLicence Team Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Time Diff
1 391 Andrew Bougai 42663 Highlands Trailblazers *** () *** () *** () 0:05:50.5  
2 394 Olivier Tremblay   Porcupine Ski Runners *** () *** () *** () 0:06:38.7 +48.2
3 393 Cailean Valentine     *** () *** () *** () 0:07:43.1 +1:52.6
DNS 392 Erik Unger 41216 Kawartha Nordic Ski Club *** (*) *** (*) *** (*) *** ***

Mini-Midget Girls 2.1 km. Free  Individual Start  
PL Bib Name CCCLicence Team Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Time Diff
1 406 Chloe Young   Porcupine Ski Runners *** () *** () *** () 0:06:17.9  
2 408 Nicole Kukulka   Porcupine Ski Runners *** () *** () *** () 0:06:30.2 +12.3
3 403 Jenna Jolliffe   NBN Racing Team *** () *** () *** () 0:06:33.2 +15.3
4 407 Chantal Kukulka     *** () *** () *** () 0:06:37.9 +20.0
5 404 Claire Young   Porcupine Ski Runners *** () *** () *** () 0:07:14.8 +56.9
6 401 Klarissa Srigley 44643 NBN Racing Team *** () *** () *** () 0:07:58.0 +1:40.1
7 402 Carlie Popp   NBN Racing Team *** () *** () *** () 0:08:05.6 +1:47.7
8 405 Jeneva Bach     *** () *** () *** () 0:09:00.2 +2:42.3

Pee Wee Boys 1.4 km. Free  Individual Start  
PL Bib Name CCCLicence Team Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 412 Harrison Rees   NBN Racing Team *** () *** () 0:06:13.5  
2 411 Jakob Varieur     *** () *** () 0:08:29.1 +2:15.6

Pee Wee Girls 1.4 km. Free  Individual Start  
PL Bib Name CCCLicence Team Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 421 Olivia Vodusek   Porcupine Ski Runners *** () *** () 0:06:25.6  


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2022 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4