Teck Cominco Sprint Heats Classic - 1:30 pm | Zone4.ca



Teck Cominco Sprint Heats Classic - 1:30 pm

Date: Dec 2, 2007
Official  Results
Location: SOVEREIGN LAKE, B.C.
Host Club: Sovereign Lake Nordic Club

Officials
Technical Delegate:  Jim Thomson 
Asst Technical Delegate:  Darlene Doogan-Smith 
Co-Chiefs of Competition:  Sharon Clarke & Einar Field 
Chief of Course & Stadium:  Don Wylie 
Chief of Timing:  Jillian Stamp 
Race Secretary:  Hugh Hamilton 
Obs. Time: 1:00 pm
Wind Vel: Gusty Wind Dir: Westerly
Air Temp: -8 C Snow Temp: -6 C
Weather: Light Snow Cond: Snowing

Senior Women 1.1 km. Classic    
PL Bib Name Club Team Nation CCCLic FISLic Round QualifyTime
1 206 Lindsay Williams US Ski Team   USA 15281F 3535029 A Final 0:03:07.40
2 202 Sarah Daitch Fort Smith/RMR NWT CAN 5981 3105002 A Final 0:03:03.40
3 213 Lindsey Dehlin US Ski Team   USA 13404F 3535027 A Final 0:03:14.20
4 204 Dasha Gaiazova Club Skielite National Ski Team CAN 12929 3105040 A Final 0:03:07.20
5 207 Madeleine Williams Edmonton Nordic Team Fast Trax CAN 6409 3105007 A Final 0:03:08.40
6 205 Shayla  Swanson Foothills Nordic X-C.com CAN 5778  1341898 A Final 0:03:07.30
7 201 Perianne Jones Nakkertok Nordique National Ski Team CAN 12918 3105019 B Final 0:03:03.10
8 209 Nicole De Yong Sun Valley SEF Fischer USA 13834F 3535025 B Final 0:03:12.20
9 210 Tasha Betcherman Lappe Nordic Indi 2010 CAN 6418 1333459 B Final 0:03:12.60
10 212 Alysson Marshall Larch Hills Nordic Silver Star Nordic CAN 13482 3105084 B Final 0:03:13.50
11 203 Andrea Dupont Porcupine Ski Runners   CAN 5573 3105105 B Final 0:03:06.80
12 208 Kate Brennan Kanata NTDC Thunder Bay CAN 13269 3105066 B Final 0:03:12.20
13 211 Amanda Ammar Edmonton Nordic National Ski Team CAN 12889 3105023 Quarterfinal 0:03:13.30
14 214 Rhonda Jewett Foothills Nordic INDi2010 Racing Team CAN 5776 1341704 Quarterfinal 0:03:14.30
15 216 Heidi Widmer Foothills Nordic Alberta Team CAN 14175   Quarterfinal 0:03:14.80
16 215 Mali Noyes Sun Valley SEF   USA DL 3535406 Quarterfinal 0:03:14.40
17 217 Megan McTavish XC Ottawa   CAN 4881 1341510 Quarterfinal 0:03:15.80
18 218 Marlis Kromm Foothills Nordic Team 2014 CAN 14211 3105093 Quarterfinal 0:03:17.00
19 221 Jacqui Benson Caledonia Nordic   CAN 6455 1340928 Quarterfinal 0:03:19.50
20 222 Kate Underwood Sun ValleySEF Factory Team USA 17308F 3535016 Quarterfinal 0:03:20.10
21 219 Kerrie Fabius Big Thunder Nordic   CAN 6672 3105015 Quarterfinal 0:03:17.60
22 220 Emily  Nishikawa Whitehorse Callaghan Valley CAN 13646 3105095 Quarterfinal 0:03:19.50
23 223 Brooke Gosling Foothills Nordic X-C.COM CAN 12494 1341316 Quarterfinal 0:03:20.10
24 226 Hannah Perry Foothills Nordic CVTC CAN 13443 3105086 Quarterfinal 0:03:21.90
25 227 Karla Mika Highlands Trailblazers INDi2010 CAN 5378 3105085 Quarterfinal 0:03:21.90
26 224 Sheila Kealey XC Ottawa XC Ottawa CAN 3485 3105048 Quarterfinal 0:03:20.90
27 225 Jamie Devin Methow Valley   USA DL   Quarterfinal 0:03:21.50
28 228 Mallory Deyne Porcupine Ski Runners Lakehead University CAN 13061 3105067 Quarterfinal 0:03:27.30
29 229 Anna Crawford Big Thunder Nordic   CAN 14572   Quarterfinal 0:03:28.00
30 230 Eva Szabo Foothills Nordic   CAN 13514 3105053 Quarterfinal 0:03:31.40
31   Sarah Peters Strathcona Nordics UBC Nordic CAN 6434 1365081 Qualification 0:03:34.40
32   Ava Rudachyk Big Thunder Nordic Lakehead University CAN 13357   Qualification 0:03:44.30
33   Megan Wolfe UBC Nordic   CAN 14516   Qualification 0:04:06.90
34   Angela Cowan Team Hardwood Team Hardwood CAN 19611   Qualification 0:05:57.30
DNS   Regan Kohlhardt UBC Nordic   CAN 19597   Qualification ***
DNS   Kate Whitcomb Sun Valley SEF Fischer/Craft USA 17459F 1251494 Qualification ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2021 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4