Haywood Nationals DISTANCE CLASSIC | Zone4.ca



Haywood Nationals DISTANCE CLASSIC

Date: Mar 23, 2008
Official  Results
Location: Whistler Olympic Park
Host Club: Callaghan Valley Cross Country

Jury
Technical Delegate:  Alan White 
Asst. Tech. Delegate  Alain Vachon 
Chief of Competition  Rob Bernhardt 
START TIME  9:00 am 
Obs. Time: 9:00 AM
Wind Vel: 0 Wind Dir: 0
Air Temp: 0 Snow Temp: -1
Weather: snow Snow Cond: new wet

Open Men 50 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Ctry Club Div Team CCCLic % Time Diff
1 2 Ivan Babikov CAN Foothills Nordic AB X-C.com 13710   2:22:02.6  
2 37 Torin Koos USA LWSC   USST 13024   2:22:17.3 +14.7
3 12 Robin McKeever CAN Foothills Nordic AB Canadian Paranordic 2707   2:23:19.4 +1:16.8
4 7 Dave Nighbor CAN North Bay Nordic ON Team 2010 12477   2:25:05.5 +3:02.9
5 6 Graham Nishikawa CAN Whitehorse Cross Country YT CNEPH 12673   2:26:12.7 +4:10.1
6 3 Jon Anders Gaustad NOR Hamar SK   Team Hedmark Oppland 16094   2:26:13.3 +4:10.7
7 10 Brent McMurtry CAN Foothills Nordic AB CNEPH 13103   2:27:16.2 +5:13.6
8 9 Dan Roycroft CAN Arrowhead Nordic ON INDi2010 6551   2:28:27.5 +6:24.9
9 28 Brenton Knight USA APUNSC     17259   2:28:49.0 +6:46.4
10 32 Andrey Golovko KAZ     Factory Team 15549   2:29:08.4 +7:05.8
11 24 Jeff Ellis CAN Mono Nordic ON   6225   2:29:50.3 +7:47.7
12 4 George Grey CAN Black Jack BC Canadian NST 5911   2:30:53.4 +8:50.8
13 20 Zachary Violett USA Auburn Ski Club   Fischer/Craft 13403   2:31:07.3 +9:04.7
14 8 Stefan Kuhn CAN Canmore Nordic AB Canadian NST 5744   2:31:52.2 +9:49.6
15 33 Karl Saidla CAN XC Ottawa ON   4843   2:32:04.8 +10:02.2
16 26 Phillip Violett USA Northern Michigan University     16761   2:32:26.8 +10:24.2
17 22 Tim Reynolds USA Middlebury College     16786   2:32:54.0 +10:51.4
18 74 Martin Rosvall SWE Lycksele IF   Madshus 16478   2:32:55.1 +10:52.5
19 73 Sean Crooks CAN Big Thunder ON Canadian NST 12620   2:33:03.2 +11:00.6
20 18 Gordon Jewett CAN Foothills Nordic AB INDi2010 5283   2:33:16.7 +11:14.1
21 29 Carl Skinstad CAN Camrose Ski Club AB   12837   2:33:55.3 +11:52.7
22 42 Patrick O'Brien USA Dartmouth Outing Club   Dartmouth Ski Team 16790   2:34:50.7 +12:48.1
23 23 Skeets Morel CAN Georgian Nordic ON INDi2010 12829   2:35:38.3 +13:35.7
24 25 Mike Argue CAN Yellowknife Ski Club NT   6070   2:37:46.4 +15:43.8
25 43 Kazuma Takahashi JPN Foothills Nordic AB X-C.com 13478   2:38:55.0 +16:52.4
26 35 Phil Widmer CAN Canmore Nordic AB Team 2010 13040   2:39:08.6 +17:06.0
27 19 Brayton Osgood USA XC Oregon   Fischer/Craft 13860   2:41:37.6 +19:35.0
28 56 Nicolas Poirier CAN Skibec QC Équipe du Québec 13603   2:42:06.7 +20:04.1
29 15 Chris Butler CAN Big Thunder  ON NTDC Thunder Bay 13039   2:42:38.9 +20:36.3
30 47 Carl Steudler CAN Foothills Nordic AB University of Calgary 13211   2:43:01.2 +20:58.6
31 34 Gavin Hamilton CAN Foothills Nordic AB University of Calgary 13748   2:43:06.0 +21:03.4
32 45 Luke McGurk CAN Rocky Mountain Racers AB   12992   2:44:39.1 +22:36.5
33 44 Cyrus Kangarloo CAN Foothills Nordic AB X-C.com 13080   2:45:06.4 +23:03.8
34 13 Chris Jeffries CAN Foothills Nordic AB XC.COM 4913   2:45:17.9 +23:15.3
35 62 Tim Cook USA           2:45:31.9 +23:29.3
36 40 Kevin Cutts USA       18850   2:45:54.2 +23:51.6
37 66 Elliot Holtham CAN Strathcona Nordics BC UBC 14140   2:46:07.0 +24:04.4
38 55 Edward McCarthy CAN XC Ottawa ON UBC 12758   2:46:30.5 +24:27.9
39 48 Cameron Egan CAN Sovereign Lake BC UBC/Silver Star 12881   2:47:54.0 +25:51.4
40 30 Phil Wood CAN Mono Nordic ON NTDC Thunder Bay 13614   2:47:54.2 +25:51.6
41 50 Harry  Seaton   Team Hardwood ON   13737   2:48:32.1 +26:29.5
42 69 Simon Beaudet CAN Club Nordique M.S.A QC   12901   2:49:01.0 +26:58.4
43 21 Erik Carleton CAN Rocky Mountain Racers AB   5398   2:52:35.2 +30:32.6
DNF 11 Chris Cook USA Sun Valley SEF   USST 13073   *** ***
DNF 14 Leif Zimmerrmann USA Bridger Ski Foundation   USST 13412   *** ***
DNF 31 Pate Neumann CAN Highlands Trailblazers ON NTDC Thunder Bay 14218   *** ***
DNF 38 Patrick Johnson USA Middlebury College     17263   *** ***
DNF 39 Jesse Heckrodt CAN Larch Hills BC BC Ski Team / CVTC 12908   *** ***
DNF 41 Bjorn Lind SWE     Swedish National Team 13399   *** ***
DNF 46 Adam Swank         SMDL43   *** ***
DNF 49 Chris Algar CAN North Highlands Nordic NS   5827   *** ***
DNF 51 Chris Mamen CAN Carleton U Nordic ON Carleton University 12956   *** ***
DNF 52 Chris Werrell CAN Omineca BC BC Ski Team / CVTC 12872   *** ***
DNF 54 Christian Ruel CAN Skibec QC Equipe du Québec 13296   *** ***
DNF 57 Andrew Newell USA Stratton Mnt School   USST 13157   *** ***
DNF 58 Bryon Hughson CAN Rocky Mountain Racers AB   12658   *** ***
DNF 59 Bill Bowler USA Northern Michigan University     16785   *** ***
DNF 60 Eric Carter USA U. of Vermont Ski Team   GO! Training 20949   *** ***
DNF 61 Nils Lokken CAN Saskatoon Nordic SK U of A--Augustana 14120   *** ***
DNF 63 Justin Kangarloo CAN Foothills Nordic AB University of Calgary 13218   *** ***
DNF 64 Werner Schwar CAN Lappe Nordic ON   307   *** ***
DNF 68 Murray Carter CAN Prairie Storm MB Manitoba High Performance 14407   *** ***
DNF 70 Gabriel Altebaeumer CAN Foothills Nordic AB University of Calgary 14270   *** ***
DNF 72 Matthew Johnson USA Middlebury College     17260   *** ***
DNF 75 Anthony Killick CAN Foothills Nordic AB University of Calgary 13347   *** ***
DNF 77 Justin Demers CAN XC Ottawa ON   18402   *** ***
DNF 79 Jérémie Venne CAN Skibec QC University de Laval 14629   *** ***
DNF 80 Brendan Waddell CAN Laurentian Nordic ON Laurentian University 12899   *** ***
DNF 81 Mike Dyon CAN Highlands Trailblazers ON   12546   *** ***
DNF 82 Matthew Schoales CAN Big Thunder ON Lakehead University 13484   *** ***
DNF 84 Blair Evans CAN Laurentian Nordic ON Laurentian Univ 19644   *** ***
DNF 86 Bevan Ferreira SA SSSA     16821   *** ***
DNF 88 Kyle Schrama CAN Camrose Ski Club AB   13375   *** ***
DNF 89 Barret Dunbar CAN Saskatoon Nordic SK Team HiPer 13537   *** ***
DNF 90 Reed Morrison CAN Laurentian Nordic ON Laurentian University 20507   *** ***
DNF 92 Ryan Atwell USA USSA   Iowa Nordic Alliance     *** ***
DNF 95 Dominic Bradford CAN Whitehorse Cross Country YT Yukon Ski Team 591   *** ***
DNF 96 iLmar Heinicke CAN Caledonia Nordics BC   21135   *** ***
DNF 97 Sergei Ivanov USA Kongsberger         *** ***
DNS 1 Devon Kershaw CAN Ona Wa Su ON Canadian NST 6521   *** ***
DNS 5 Lars Flora USA APUNSC   Factory Team 12986   *** ***
DNS 16 Drew Goldsack CAN Rocky Mountain Racers AB Canadian NST 5835   *** ***
DNS 17 Brian McKeever CAN Foothills Nordic AB Canadian National Paranordic Team 5880   *** ***
DNS 27 Ian Murray CAN North Highlands Nordic NS   5576   *** ***
DNS 36 Peter Larsson SWE     Swedish National Team 13776   *** ***
DNS 53 Stephen Hart CAN Big Thunder ON   12471   *** ***
DNS 65 Andriy Yastrebov UKR Telemark         *** ***
DNS 71 Will Critchley CAN Edmonton Nordic AB Fast Trax 12789   *** ***
DNS 76 Timo Puiras CAN Lappe Nordic ON   6050   *** ***
DNS 78 Michael McMillan CAN UBC Nordic BC UBCO 12880   *** ***
DNS 83 Ronnie Carmichael GBR Nordic Racers   GBR 18590   *** ***
DNS 85 Chris Paulson CAN Omineca BC   1842   *** ***
DNS 87 Daniel Patterson AUS Rocky Mountain Racers         *** ***
DNS 91 Larry McCulloch CAN Bulkley Valley BC   19652   *** ***
DNS 93 Vesa Suomalainen USA Whistler Nordics         *** ***
DNS 94 Jon Arne Enevoldsen USA Green Mtn Valley School         *** ***

Junior Men 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Ctry Club Div Team CCCLic % Time Diff
1 101 Frederic Touchette CAN Club Nordique M.S.A. QC Team 2014 13497   1:26:28.8  
2 104 Haakon Lenes CAN Banff Ski Runners AB Team 2014 13609   1:26:29.2 +0.4
3 102 Graeme Killick CAN Banff Ski Runners AB Team 2014 14133   1:26:32.4 +3.6
4 105 David Greer CAN Whitehorse Cross Country  YT Team 2014 13738   1:28:52.1 +2:23.3
5 112 Charles Brassard CAN Le Norvégien QC Team 2014 14168   1:29:01.2 +2:32.4
6 111 Georg Jalkotzy CAN Foothills Nordic AB Team 2014 13420   1:31:25.1 +4:56.3
7 146 David Sinclair USA Green Mnt Valley School US       1:32:12.2 +5:43.4
8 117 Luke Viljakainen CAN Big Thunder ON   13753   1:32:44.0 +6:15.2
9 103 Kevin Sandau CAN Foothills Nordic AB Alberta Ski Team 13504   1:33:00.5 +6:31.7
10 109 John Parry CAN Whitehorse Cross Country YT Yukon Ski Team 14228   1:33:38.9 +7:10.1
11 122 Gerard Garnier CAN Banff Ski Runners AB   13932   1:33:58.0 +7:29.2
12 129 Andrew Pohl NZL Rocky Mountain Racers     19720   1:34:27.3 +7:58.5
13 139 Doug Debold USA Green Mnt Valley School     20947   1:34:49.4 +8:20.6
14 115 Matt Wylie CAN Sovereign Lake BC Okanagan Coll/Silver Star 13679   1:34:51.3 +8:22.5
15 113 François Bussières CAN Skibec QC Équipe du Québec 13589   1:35:29.3 +9:00.5
16 123 Christopher Hamilton CAN Big Thunder ON Lakehead University 13690   1:35:37.1 +9:08.3
17 135 Camille Cheskey CAN Highlands Trailblazers ON   13888   1:37:25.4 +10:56.6
18 120 Sam Lindsey CAN Whitehorse Cross Country YT U of A--Augustana 14349   1:37:35.3 +11:06.5
19 130 Scott Sullivan CAN Big Thunder ON Lakehead University 13718   1:38:55.9 +12:27.1
20 133 Eric Groeneveld CAN Banff Ski Runners AB   14131   1:38:56.2 +12:27.4
21 124 Ghislain De Laplante CAN Big Thunder ON Lakehead University 13759   1:39:41.9 +13:13.1
22 125 Alastair Duncan UK  Banff Ski Runners  AB   18394   1:40:19.1 +13:50.3
23 119 Dougal Owen CAN Foothills Nordic AB Alberta Ski Team/U. Calgary 14154   1:40:22.1 +13:53.3
24 149 Kyle Dewey USA Stratton Mnt School     16789   1:40:34.1 +14:05.3
25 136 Greg Finch CAN Sovereign Lake BC Okanagan Coll/Silver Star 13682   1:40:36.1 +14:07.3
26 131 Aidan Lennie CAN Nakkertok ON   14235   1:41:11.6 +14:42.8
27 138 David Harbocian CAN Carleton U Nordic ON Carleton University 14479   1:42:09.6 +15:40.8
28 132 Chase Marston USA Stratton Mnt School     17485   1:42:31.9 +16:03.1
29 128 Dan Brown CAN Sovereign Lake BC Okanagan College 13645   1:43:19.9 +16:51.1
30 144 Keewetin Trottier CAN La Ronge Ski Club SK Omâcîw 14137   1:44:24.2 +17:55.4
31 151 John McGlenn USA Green Mnt Valley School         1:44:32.8 +18:04.0
32 142 Robin Caillé CAN Skiélite QC   14640   1:45:02.1 +18:33.3
33 126 Patrick Egan CAN Sovereign Lake BC Okanagan Coll/Silver Star 13674   1:45:45.0 +19:16.2
34 155 Dan Kuzio USA Green Mnt Valley School         1:47:17.0 +20:48.2
35 156 John Austin Caldwell USA Stratton Mnt School US       1:47:39.8 +21:11.0
36 127 Matthias Purdon CAN Georgian Bay Nordic ON Carleton University  14209   1:48:29.8 +22:01.0
37 143 Douglas Amos USA Stratton Mnt School         1:49:56.3 +23:27.5
38 141 Kent Mamen CAN Carleton U Nordic ON Carleton University 13714   1:50:32.5 +24:03.7
39 137 Samuel Desrosiers CAN Skibec QC   14151   1:50:51.7 +24:22.9
40 154 Bridger Tyler USA Stratton Mnt School US       1:53:11.8 +26:43.0
41 140 Simon Pierre Lamarche CAN Athletic Directions QC QC   13774   1:59:46.0 +33:17.2
42 150 Greg Cederwall CAN Kenora Nordic Trails MB Carleton Univer 14580   2:03:32.7 +37:03.9
DNF 107 Len Valjas CAN Team Hardwood ON NTDC Thunder Bay 13610   *** ***
DNF 108 Michael Somppi CAN Lappe Nordic ON NTDC Thunder Bay 13526   *** ***
DNF 110 Curtis Merry CAN Foothills Nordic AB Team 2014 14370   *** ***
DNF 114 Jesse Cockney CAN Foothills Nordic AB Team 2014 13931   *** ***
DNF 116 Fraser Mills-Connery CAN Foothills Nordic AB Alberta Ski Team 14309   *** ***
DNF 118 Marc-Antoine Larochelle-Rancourt CAN Skibec QC   13642   *** ***
DNF 121 Thomsen D'Hont CAN Yellowknife Ski Club NT NTDC Thunder Bay 12916   *** ***
DNF 145 Skyler Davis USA Stratton Mnt School         *** ***
DNF 147 Maxime Henault CAN Defi Promutuel QC   14393   *** ***
DNF 152 Brian Bako CAN Team Hardwood ON   14293   *** ***
DNF 153 Austin Cobb USA Stratton Mnt School US       *** ***
DNS 106 Julien Nury CAN Skibec QC Team 2014 13699   *** ***
DNS 134 Gabriel Landry CAN Snow Bears NB New Brunswick 13241   *** ***
DNS 148 Peter-James Barron GBR Rocky Mountain Racers AB   19559   *** ***

Open Women 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Ctry Club Div Team CCCLic % Time Diff
1 201 Sara Renner CAN Canmore Nordic AB Canadian NST 4780   1:36:09.7  
2 219 Chandra Crawford CAN Canmore Nordic AB Canadian NST 13242   1:37:18.7 +1:09.0
3 205 Dasha Gaiazova CAN Skielite QC Team 2010 12929   1:38:53.1 +2:43.4
4 215 Lindsay Williams USA Northern Michigan University   USST 13415   1:39:50.8 +3:41.1
5 213 Lindsey Dehlin USA Northern Michigan University   USST 13404   1:40:02.9 +3:53.2
6 206 Tasha Betcherman CAN Lappe Nordic ON INDi2010 6418   1:40:15.2 +4:05.5
7 211 Perianne Jones CAN Nakkertok ON Team 2010 12918   1:40:48.8 +4:39.1
8 214 Kristina Strandberg SWE XC Oregon   Factory Team 16909   1:40:49.0 +4:39.3
9 233 Mali Noyes USA Sun Valley SEF     20459   1:42:04.8 +5:55.1
10 221 Morgan Smyth USA Northern Michigan University   USST 13897   1:42:17.0 +6:07.3
11 226 Marie-Helen Soderman SWE       15190   1:42:39.6 +6:29.9
12 218 Kate Whitcomb USA Sun Valley SEF   Fischer/Craft 17459   1:42:56.0 +6:46.3
13 243 Magi Scallion CAN Banff Ski Runners AB   6345   1:43:08.6 +6:58.9
14 227 Megan McTavish CAN XC Ottawa ON   4881   1:45:26.8 +9:17.1
15 236 Kristina Trygstad-Saari USA Bridger Ski Foundation     18313   1:46:15.5 +10:05.8
16 209 Brooke Gosling CAN Foothills Nordic AB X-C.com 12494   1:47:02.1 +10:52.4
17 212 Rosie Brennan USA Park City Nordic   USST 18322   1:47:17.4 +11:07.7
18 237 Lucy Le Garrec USA Burke Mnt Academy     19200   1:47:36.6 +11:26.9
19 225 Jacqui Benson CAN Caledonia Nordics BC UNBC 6455   1:47:53.0 +11:43.3
20 229 Sheila Kealey CAN XC Ottawa ON   3485   1:49:04.7 +12:55.0
21 238 Anna Crawford CAN Big Thunder  ON Lakehead University 14572   1:50:26.4 +14:16.7
22 246 Sarah Peters CAN Strathcona Nordics BC UBC 6434   1:50:49.3 +14:39.6
23 231 Laura Dewitt USA Northern Michigan University     15296   1:51:01.5 +14:51.8
24 228 Andrea Dupont CAN Porcupine Ski Runners ON   5573   1:51:03.1 +14:53.4
25 232 Carina Hamel USA Burke Mtn. Academy   Atomic 15287   1:52:11.4 +16:01.7
26 216 Evelyn Dong USA XC Oregon   Factory Team 20455   1:55:38.2 +19:28.5
27 254 Gage Fichter USA Stratton Mnt School US       1:55:41.2 +19:31.5
28 252 Megan Killigrew USA Stratton Mnt School     17482   1:56:11.0 +20:01.3
29 248 Ingrid Fjeldheim USA       20964   1:59:17.1 +23:07.4
30 224 Alexia Pichard-Jolicoeur CAN Club Nordique M.S.A QC Universite de Laval 13114   1:59:48.6 +23:38.9
31 220 Kate Brennan CAN Kanata Racers ON NTDC Thunder Bay 13269   2:01:18.4 +25:08.7
32 250 Taylor Leach USA XC Oregon   XC Oregon/Madshus     2:02:52.4 +26:42.7
33 247 Sophia McClelland USA Middlebury College     21124   2:03:18.7 +27:09.0
34 255 Anna Geiger-Whitlock CAN Team Hardwood ON   13324   2:04:08.4 +27:58.7
35 251 Karmen Whitham USA Stratton Mnt School     18321   2:06:02.3 +29:52.6
36 268 Isabel Caldwell USA Stratton Mnt School US       2:07:03.9 +30:54.2
37 257 Danielle Baron USA Stratton Mnt School     20974   2:07:48.9 +31:39.2
38 261 Anita Holtham CAN Strathcona Nordics BC UBC 6112   2:08:04.1 +31:54.4
39 260 Sarah Mamen CAN Carleton U Nordic ON Carleton University 12883   2:08:19.7 +32:10.0
40 253 Ava Rudachyk CAN Big Thunder ON Lakehead University 13357   2:08:59.5 +32:49.8
41 258 Monika Stoeger CAN Carleton U Nordic ON Carleton University 13431   2:09:09.5 +32:59.8
42 263 Deanna Palmer CAN Omineca BC   18882   2:22:32.6 +46:22.9
DNF 242 Eva Szabo CAN Foothills Nordic AB University of Calgary 13514   *** ***
DNF 244 Parker Tyler USA Stratton Mnt School US   15307   *** ***
DNF 245 Sarah Bergeron- Larouche CAN Skibec QC   14364   *** ***
DNF 256 Nellie Dow CAN Bulkley Valley BC University of Waterloo 13275   *** ***
DNF 259 Aden Beresford CAN Team Hardwood ON Laurentian University 13693   *** ***
DNF 262 Sayaka Maruyama JPN Kijimadaira Ski Club   Japan Paralympic Nordic Skiing Team     *** ***
DNF 264 Regan Kohlhardt USA UBC Nordic BC UBC 19597   *** ***
DNF 267 Anna-Spring Doerfler CAN Nordic Racers BC   12734   *** ***
DNF 269 Joanna Harrington   Whistler Nordic BC   21134   *** ***
DNS 202 Kikkan Randall USA APUNSC   USST 13072   *** ***
DNS 203 Liz Stephen USA BMA   USST 15301   *** ***
DNS 204 Madeleine Williams CAN Edmonton Nordic AB Team Fast Trax 6409   *** ***
DNS 207 Tazlina Mannix USA APUNSC   USST 15290   *** ***
DNS 208 Morgan Arritola USA Sun Valley SEF   USST 15304   *** ***
DNS 210 Amanda Ammar CAN Edmonton Nordic AB Team 2010 12889   *** ***
DNS 217 Kate Arduser USA APUNSC   Rossignol 17460   *** ***
DNS 222 Kasandra Rice USA APUNSC     15293   *** ***
DNS 223 Laura Valaas USA APUNSC   USST 14018   *** ***
DNS 230 Maria Stuber USA Northern Michigan University     13925   *** ***
DNS 234 Karla Mika CAN Highlands Trailblazers ON INDi2010 5378   *** ***
DNS 235 Rhonda Jewett CAN Foothills Nordic AB U. of Calgary/INDi2010 5776   *** ***
DNS 239 Claire Rennie CAN Nakkertok ON Montana State University 12903   *** ***
DNS 240 Mallory Deyne CAN Porcupine Ski Runners ON Lakehead University 13061   *** ***
DNS 241 Sophie Caldwell USA Stratton Mnt School     15308   *** ***
DNS 249 Anna Karin Berglund SWE       15195   *** ***
DNS 265 Felice Beitzel AUS XC Oregon   66.91 19785   *** ***
DNS 266 Erin Carter CAN Prairie Storm MB Prairie Storm 21026   *** ***

Junior Boys 15 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Ctry Club Div Team CCCLic % Time Diff
1 303 Joey Burton CAN Sovereign Lake BC Silver Star 14148   0:46:01.2  
2 304 Anthony Laroche CAN Skibec QC Équipedu Québec 14152   0:46:29.0 +27.8
3 312 Colin Abbott CAN Whitehorse Cross Country YT Yukon Ski Team 14227   0:46:44.9 +43.7
4 301 Étienne Richard CAN Skibec QC Equipe du Québec 14054   0:46:57.9 +56.7
5 302 Sam Tarling USA Burke Mtn. Academy     19761   0:47:22.2 +1:21.0
6 310 Martin Lenes CAN Banff Ski Runners AB   14134   0:47:37.8 +1:36.6
7 317 Alistair Hardy-Poirier CAN Nordic Racers BC BC Ski Team 14184   0:48:09.4 +2:08.2
8 365 Leif Lennie CAN Nakkertok ON   14616   0:48:24.3 +2:23.1
9 315 Vincent Poisson-Gagnon CAN Skibec QC   14188   0:48:59.0 +2:57.8
10 330 Xavier Bouchard CAN Orford QC   14431   0:49:26.6 +3:25.4
11 348 Nicholas Petch CAN Overlander BC BC Ski Team 14166   0:49:29.8 +3:28.6
12 307 Andrew Stewart-Jones CAN Nakkertok QC   14472   0:49:30.0 +3:28.8
13 323 Andy Shields CAN Waterloo Region Nordic ON   14504   0:49:32.0 +3:30.8
14 335 Nansen Weber CAN Nakkertok QC   14366   0:49:46.0 +3:44.8
15 325 BJ Thompson CAN Team Hardwood ON   14312   0:49:56.5 +3:55.3
16 328 Logan Potter CAN Whitehorse Cross Country  YT Yukon Ski Team 14475   0:50:01.8 +4:00.6
17 351 Kai Lukowiak CAN Foothills Nordic AB   14564   0:50:17.7 +4:16.5
18 308 Tristan Flock CAN Sovereign Lake BC Silver Star 14159   0:50:21.7 +4:20.5
19 319 Vincent Roseberry CAN Skibec QC   14345   0:50:26.0 +4:24.8
20 322 Aaron Gillmor CAN Rocky Mountain Racers AB Alberta Ski Team 14566   0:50:28.7 +4:27.5
21 337 Kyle Power CAN Menihek Nordic NF   14517   0:50:33.7 +4:32.5
22 341 Evan Odell CAN Team Hardwood ON   14313   0:50:34.8 +4:33.6
23 327 Greg Kilroy CAN North Bay Nordic ON   14386   0:50:43.8 +4:42.6
24 326 Louis-Étienne Garceau CAN Défi Promutuel QC   14398   0:50:54.4 +4:53.2
25 321 Todd Inkila CAN Lappe Nordic ON   14145   0:51:07.4 +5:06.2
26 345 Philippe Bussière CAN Skibec QC   14368   0:51:35.3 +5:34.1
27 324 Jeremy Hecker USA Big Thunder US       0:51:35.4 +5:34.2
28 318 Jake Porter CAN North Bay Nordic ON   13507   0:51:40.7 +5:39.5
29 349 Dudley Coulter CAN Big Thunder ON   18443   0:51:41.8 +5:40.6
30 314 Jerome McEniry CAN Skiélite QC College Edouard-Montpetit 14115   0:51:53.4 +5:52.2
31 333 Lee Hawkings CAN Whitehorse Cross Country  YT Yukon Ski Team 21019   0:52:11.1 +6:09.9
32 353 Rick-Paul Skvaridlo CAN Athletic Directions QC QC   14488   0:52:18.7 +6:17.5
33 342 Francis Poisson-Gagnon CAN Skibec QC   14187   0:52:24.6 +6:23.4
34 360 Thomas Johnson USA Stratton Mnt School     20944   0:52:25.5 +6:24.3
35 332 Andrew Brisbin CAN Saskatoon Nordic SK Team HiPer 14594   0:52:41.8 +6:40.6
36 356 David Gibb CAN Bulkley Valley BC BC Ski Team 14146   0:52:51.9 +6:50.7
37 309 Benjamin Hebert CAN Skiélite QC   14114   0:52:59.6 +6:58.4
38 334 Jordan Cascagnette CAN Team Hardwood ON   14334   0:53:00.1 +6:58.9
39 344 Anthony Cihlar CAN Telemark BC BC Ski Team 18891   0:53:02.1 +7:00.9
40 311 Mathieu Fortin CAN Tremblant Nordique QC   14403   0:53:14.6 +7:13.4
41 357 Lachlan Armstrong CAN Big Thunder ON   14222   0:53:24.9 +7:23.7
42 320 Lucas Milliken USA Burke Mtn Academy     19759   0:53:35.0 +7:33.8
43 364 Eric Holdyk CAN Bulkley Valley BC   14125   0:53:35.1 +7:33.9
44 343 Peter Beisel CAN Georgian Bay Nordic ON   18419   0:53:51.4 +7:50.2
45 367 Kieran Baird CAN Red River Nordic MB Manitoba High Performance 14542   0:53:58.3 +7:57.1
46 338 Lucas Jungmann CAN Canmore Nordic AB Alberta Ski Team 14550   0:54:02.4 +8:01.2
47 359 Torbjorn Lokken CAN Saskatoon Nordic SK Team HiPer 14384   0:54:10.5 +8:09.3
48 331 Samuel Fournier Lacombe CAN Défi Promutuel QC   14394   0:54:19.4 +8:18.2
49 374 Peter Hegman USA MMU Nordic         0:55:25.4 +9:24.2
50 339 Charles Ouellet CAN Skibec QC   14318   0:55:29.1 +9:27.9
51 358 Sean Korzeniewski CAN Team Hardwood ON   14296   0:55:43.4 +9:42.2
52 362 Zachary Sauve CAN Regina Ski Club SK   18486   0:55:48.9 +9:47.7
53 366 Olivier Lafrenière Abel CAN Skinouk QC   21033   0:55:56.2 +9:55.0
54 361 Stephen Morson CAN Strathcona Nordics BC   13715   0:56:07.1 +10:05.9
55 363 Patrick Monette CAN Team Hardwood ON   14585   0:56:39.6 +10:38.4
56 368 Konrad Wiltmann CAN Georgian Nordic ON   14138   0:56:59.5 +10:58.3
57 352 Jacob Heyden Thomas CAN Georgian Bay Nordic ON   14190   0:58:06.6 +12:05.4
58 354 Jon Winter CAN North Bay Nordic ON   13511   1:00:20.0 +14:18.8
59 372 Fionn Carroll CAN Omineca BC   14512   1:02:17.0 +16:15.8
60 371 Arnaud Choquette CAN Défi Promutuel QC   14396   1:04:44.6 +18:43.4
DNF 305 Steffan Lloyd CAN Nakkertok QC   14503   *** ***
DNF 316 Thomas Perron CAN Skibec QC   14186   *** ***
DNF 329 Will Hosford CAN Edmonton Nordic AB Alberta Ski Team 14601   *** ***
DNF 336 Nansen Murray CAN Whitehorse Cross Country YT Yukon Ski Team 14213   *** ***
DNF 340 Jimmy Gunka CAN Big Thunder ON   14417   *** ***
DNF 346 Samuel Dostie-Ménard CAN Skinouk QC   18899   *** ***
DNF 350 Gabe Viljakainen CAN Big Thunder ON   14430   *** ***
DNS 306 Patrick Stewart-Jones CAN Nakkertok QC   14471   *** ***
DNS 313 Scott Gow CAN Rocky Mountain Racers AB   14551   *** ***
DNS 347 Evan Bruce CAN Banff Ski Runners AB Team 2014 14055   *** ***
DNS 355 Alex Lyon CAN Rocky Mountain Racers AB   19674   *** ***
DNS 369 Jean-Daniel Tourangeau Larivière CAN Mouski QC   14447   *** ***

Junior Women 15 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Ctry Club Div Team CCCLic % Time Diff
1 406 Catherine Auclair CAN Club Nordique M.S.A. QC Équipe du Québec 18884   0:53:02.4  
2 407 Julie Boisvert CAN Skinouk  QC Equipe du Québec 14638    0:53:22.7 +20.3
3 412 Natasha Kullas CAN Porcupine Ski Runners ON   13079   0:53:52.3 +49.9
4 416 Adele Lay CAN Highlands Trailblazers ON   18488   0:54:20.1 +1:17.7
5 423 Zoe Braul CAN XC Ottawa ON Carleton University 13756   0:55:39.3 +2:36.9
6 408 Christina Groulx CAN Big Thunder ON Lakehead University 13503   0:56:02.9 +3:00.5
7 410 Julie McVicar CAN Kanata Racers ON Queen's Univeristy 13501   0:56:12.9 +3:10.5
8 414 Virginia Lehoux-Gagnon CAN Club Nordique M.S.A. QC College Edouard-Montpetit 13680   0:57:34.6 +4:32.2
9 404 Sara Hewitt CAN Foothills Nordic AB NTDC Thunder Bay 13450   0:57:52.5 +4:50.1
10 401 Alysson Marshall CAN Larch Hills BC Okanagan Coll/Team 2014 13482   0:58:04.5 +5:02.1
11 403 Emily Nishikawa CAN Whitehorse Cross Country YT CVTC 13646   0:58:24.7 +5:22.3
12 415 Hannah Perry CAN Foothills Nordic AB CVTC 13443   0:58:40.8 +5:38.4
13 405 Mary Thompson CAN Team Hardwood ON Laurentian University 13739   0:59:12.9 +6:10.5
14 417 Kaylie Iserhoff CAN Big Thunder  ON Lakehead University 14404   0:59:27.6 +6:25.2
15 428 Isabelle Pelletier USA Stratton Mnt School US       1:00:07.2 +7:04.8
16 424 Allison Dodds CAN Sovereign Lake BC Okanagan Coll/Silver Star 14262   1:00:11.5 +7:09.1
17 420 Julia Winter CAN Team Hardwood ON Laurentian University 13530   1:00:22.0 +7:19.6
18 418 Hilary Schrama CAN Banff Ski Runners AB   13376   1:02:38.1 +9:35.7
19 411 Julie Porter CAN Laurentian Nordic ON Laurentian University 13760   1:04:03.3 +11:00.9
20 422 Virginie Pichard-Jolicoeur CAN Club Nordique M.S.A QC   13515   1:05:16.2 +12:13.8
21 425 Lauren Stoot CAN Lappe Nordic ON Lakehead University 13677   1:09:02.7 +16:00.3
22 421 Katherine Hall CAN Lappe Nordic ON   13678   1:11:36.1 +18:33.7
23 429 Jessica Horst USA Stratton Mnt School         1:13:38.5 +20:36.1
DNF 402 Alana Thomas CAN Team Hardwood ON Carleton University 13353   *** ***
DNF 426 Kaley Drouin CAN Fondeurs Laurentides QC   13734   *** ***
DNF 427 Anya Caldwell Bean USA Stratton Mnt School         *** ***
DNS 409 Bryn Knight CAN Whitehorse Cross Country YT CVTC 13572   *** ***
DNS 413 Erin Tribe CAN Team Hardwood ON   13652   *** ***
DNS 419 Mae Foster USA Stratton Mnt School     15299   *** ***

Juvenile Boys 7.5 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Ctry Club Div Team CCCLic % Time Diff
1 438 Alexis Turgeon CAN Skinouk QC Equipe du Québec 19686   0:21:31.1  
2 432 Zach Holland CAN Banff Ski Runners AB   14628   0:21:35.0 +3.9
3 437 Jeff Wood CAN Whitehorse Cross Country  YT Yukon Ski Team 18428   0:21:35.7 +4.6
4 436 Christophe Rancourt CAN Club Nordique M.S.A QC   18476   0:21:56.5 +25.4
5 440 Paul Dupuis CAN Banff Ski Runners AB   14604   0:22:01.4 +30.3
6 431 Raphaël Couturier CAN Skibec QC Équipe du Québec 18415   0:22:31.1 +1:00.0
7 433 Geoffrey Richards CAN Overlander BC BC Ski Team 18425   0:22:31.3 +1:00.2
8 444 Sturla Lie NOR Hollyburn Jackrabbits BC   19695   0:22:41.1 +1:10.0
9 442 Dominique Moncion-Groulx CAN Nakkertok QC   19561   0:22:41.2 +1:10.1
10 439 Martin Schrama CAN Canmore Nordic AB   18392   0:22:56.1 +1:25.0
11 445 Cole Hetherington CAN Sovereign Lake BC Silver Star 18393   0:23:00.7 +1:29.6
12 443 Alex Mahoney CAN Rocky Mountain Racers AB   14608   0:23:11.4 +1:40.3
13 446 Nicholas Thompson CAN Bulkley Valley BC BC Ski Team 18441   0:23:27.6 +1:56.5
14 469 Sunil Pradhan CAN Birch Brook Nordic NF   19634   0:23:36.1 +2:05.0
15 435 Riel Allain CAN Nakkertok QC   19562   0:23:40.7 +2:09.6
16 434 Ezekiel Williams CAN Nakkertok QC   14195   0:23:40.9 +2:09.8
17 449 Dominic Leboeuf CAN Skibec QC   18434   0:23:57.0 +2:25.9
18 441 David Palmer CAN Omineca BC BC Ski Team 18506   0:24:04.6 +2:33.5
19 459 Jeffrey Kerkovius CAN Telemark BC BC Ski Team 18444   0:24:05.1 +2:34.0
20 453 Yannick Lapierre CAN Skiélite QC   14579   0:24:09.6 +2:38.5
21 471 Tom Pellow CAN Bulkley Valley BC BC Ski Team 18459   0:24:10.6 +2:39.5
22 466 Philippe Côté CAN Mouski QC   18487   0:24:11.5 +2:40.4
23 450 Guillaume Michaud-Ethier CAN Nakkertok QC   14636   0:24:16.6 +2:45.5
24 463 Nico Tobias Bohning-Hunter CAN Canmore Nordic AB   19610   0:24:20.0 +2:48.9
25 462 Adam Birosh CAN North Bay Nordic ON   14611   0:24:26.4 +2:55.3
26 458 Spencer Jackson CAN Larch Hills BC BC Ski Team 19526   0:24:28.5 +2:57.4
27 451 Christian Gow CAN Rocky Mountain Racers AB   18407   0:24:28.9 +2:57.8
28 456 Charles Corriveau CAN Club Nordique M.S.A QC   18498   0:24:29.0 +2:57.9
29 452 Colin Ferrie CAN Kimberley Nordic BC   19558   0:24:33.6 +3:02.5
30 473 James Taylor CAN Nakkertok ON   19577   0:24:34.5 +3:03.4
31 489 Darren Farley CAN Foothills Nordic AB   19666   0:24:37.6 +3:06.5
32 467 Andrew Barbeau CAN Soo Finnish Nordic ON   18427   0:24:43.1 +3:12.0
33 457 Nicholas Monette CAN Team Hardwood ON   19580   0:24:44.7 +3:13.6
34 454 Daniel Moore CAN Défi Promutuel QC   19365   0:24:48.7 +3:17.6
35 461 Matthew Saurette CAN Edmonton Nordic AB Alberta Development Team 19576   0:24:50.2 +3:19.1
36 470 Andrew Kendall CAN Walden ON   14381   0:24:51.6 +3:20.5
37 460 Vincent Prenioslo CAN Foothills Nordic AB   19665   0:24:53.1 +3:22.0
38 487 Josh Hall CAN Athletic Directions QC   19619   0:24:59.6 +3:28.5
39 478 Petri Bailey CAN Lappe Nordic ON   14333   0:25:01.9 +3:30.8
40 485 Hugo Fontaine CAN Orford QC   20525   0:25:02.7 +3:31.6
41 447 Sébastien Townsend CAN Nakkertok QC   18484   0:25:08.7 +3:37.6
42 480 Peter Locke Hinke CAN Nelson Nordic BC   19575   0:25:21.6 +3:50.5
43 448 Mitch Prevot USA Burke Mnt Academy US   19760   0:25:34.6 +4:03.5
44 492 George Urosevic CAN Hollyburn Jackrabbits BC   18473   0:25:42.5 +4:11.4
45 475 Scott Fraser CAN Saskatoon Nordic SK Team HiPer 18509   0:25:49.8 +4:18.7
46 455 Steven Hollenberg CAN Bulkley Valley BC BC Ski Team 18458   0:25:58.6 +4:27.5
47 465 Christopher McMahon CAN Chelsea Nordiq QC   19586   0:25:59.9 +4:28.8
48 474 Benjamin Perron CAN Skibec QC   18431   0:26:06.7 +4:35.6
49 468 Magnus Bigelow USA Stratton Mnt School US       0:26:12.5 +4:41.4
50 464 Stefan Sander-Green CAN Kimberley Nordic BC   19549   0:26:17.9 +4:46.8
51 482 Ari Bruns CAN Larch Hills BC   19556   0:26:27.0 +4:55.9
52 472 Oliver Conway-White CAN Waterloo Region Nordic ON   19670   0:26:31.4 +5:00.3
53 481 Albert Bouchard CAN Skibec QC   19623   0:26:50.9 +5:19.8
54 476 Jeff Budner CAN Lappe Nordic ON   19628   0:27:07.8 +5:36.7
55 484 Ragnar Robinson CAN La Ronge Ski Club SK   19520   0:27:17.1 +5:46.0
56 477 Micah Killick CAN Banff Ski Runners AB   19625    0:27:24.2 +5:53.1
57 486 Philippe Levesque CAN Les Aventuriers de Charlo NB Nouveau-Brunswick 19663   0:27:28.5 +5:57.4
58 493 Mackenzie Fisher USA Stratton Mnt School US       0:28:49.5 +7:18.4
59 490 Craig Osborn CAN Bulkley Valley BC   19657   0:29:26.4 +7:55.3
60 491 Erik Nicolajsen CAN Kimberley Nordic BC   18414   0:30:40.7 +9:09.6
DNF 479 Julien Locke Hinke CAN Nelson Nordic BC BC Ski Team 19574   *** ***
DNF 483 Scott Hill CAN North Bay Nordic ON   19552   *** ***
DNS 488 Brendon Dawson CAN Strathcona Nordics BC   18894   *** ***

Junior Girls 10 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Ctry Club Div Team CCCLic % Time Diff
1 502 Stéphanie Drolet CAN Tremblant Nordique QC Equipe du Québec 14203   0:33:13.4  
2 507 Émilie Chartrand CAN Club Nordique M.S.A. QC Equipe du Québec 14113   0:33:20.1 +6.7
3 503 Lauriane Ouellet CAN Skibec QC Equipe du Québec 14207   0:34:01.5 +48.1
4 525 Corinne Prevot USA Burke Mnt Academy     19767   0:34:09.7 +56.3
5 504 Kara Jaspers CAN Big Thunder ON   14298   0:34:26.4 +1:13.0
6 505 Heidi Widmer CAN Foothills Nordic AB Alberta Ski Team 14175   0:34:36.5 +1:23.1
7 501 Marlis Kromm CAN Foothills Nordic AB Team 2014 14211   0:34:44.3 +1:30.9
8 515 Britt Bailey CAN Lappe Nordic ON   14191   0:34:44.4 +1:31.0
9 513 Alison Clarke CAN Sovereign Lake BC Silver Star 14129   0:35:09.4 +1:56.0
10 518 Stephanie Vetsch CAN Foothills Nordic AB Alberta Ski Team 18423   0:35:14.0 +2:00.6
11 509 Heather Mehain CAN Athletic Directions QC QC   14162   0:35:14.2 +2:00.8
12 511 Annika Hicks CAN Canmore Nordic AB Alberta Ski Team 18875   0:35:22.0 +2:08.6
13 517 Daphne Haggarty CAN Big Thunder ON   14363   0:35:32.9 +2:19.5
14 522 Cara McCulloch CAN Bulkley Valley BC BC Ski Team 14484   0:35:33.2 +2:19.8
15 506 Andrea Lee CAN Strathcona Nordics BC BC Ski Team 13764   0:36:02.4 +2:49.0
16 523 Jane McClelland USA Burke Mnt Academy     19766   0:36:06.0 +2:52.6
17 512 Leah Kirchmann CAN Red River Nordic MB Manitoba High Performance 14158   0:36:15.2 +3:01.8
18 521 Mylène Champagne-Croteau CAN Orford QC   18430   0:36:38.6 +3:25.2
19 526 Kalli Green CAN Highlands Trailblazers ON   14304   0:36:45.0 +3:31.6
20 528 Stephanie Mahar CAN Mount St Margaret NF   14257   0:36:49.0 +3:35.6
21 543 Amie Mathews CAN Kenora Nordic Trails MB Manitoba High Performance 14557   0:37:01.5 +3:48.1
22 514 Danielle McVicar CAN Kanata Racers ON   13675   0:37:30.0 +4:16.6
23 531 Jessica Furlan CAN Regina Ski Club SK Saskatchewan 14595   0:37:35.8 +4:22.4
24 510 Sophie Harvey   Nordique Mont-Ste-Anne QC   13887   0:37:38.1 +4:24.7
25 534 Sarah Moore CAN Val David QC   14392   0:37:51.3 +4:37.9
26 529 Myriam Paquette CAN Skiélite QC College Edouard-Montpetit 14477   0:37:55.6 +4:42.2
27 537 Marie-Ève Bilodeau-Corriveau CAN Skibec QC   18901   0:38:02.5 +4:49.1
28 542 Bella Waterton CAN Georgian Bay Nordic ON   14444   0:38:05.0 +4:51.6
29 527 Ariane Brouillette CAN Skibec QC   14382   0:38:55.1 +5:41.7
30 524 Freya Wasteneys CAN Strathcona Nordics BC BC Ski Team 14179   0:38:58.5 +5:45.1
31 541 Nicole Dubois CAN Red River Nordic MB Manitoba High Performance 14527   0:39:07.3 +5:53.9
32 532 Geneviève Masson CAN Skiélite QC College Édouard-Montpetit 14453   0:39:25.2 +6:11.8
33 533 Janel Sauder CAN Wildwood Polecats ON   19560   0:39:58.2 +6:44.8
34 535 Annie Boisvert CAN Club Nordique M.S.A QC   14376   0:40:07.6 +6:54.2
35 536 Morgan Pellow CAN Bulkley Valley BC BC Ski Team 14121   0:40:10.1 +6:56.7
36 544 Leah Pengelly CAN Canmore Nordic AB   19664   0:40:21.3 +7:07.9
37 539 Mireille Dumont CAN Skinouk QC   14360   0:40:37.0 +7:23.6
38 540 Maja Zimmermann CAN Edmonton Nordic AB Fast Trax 14589   0:40:56.0 +7:42.6
39 545 Tori Owen CAN Foothills Nordic AB Alberta Ski Team 14324   0:40:56.6 +7:43.2
40 549 Jennie Hissa CAN Kenora Nordic Trails MB Manitoba High Performance 14558   0:41:45.5 +8:32.1
41 548 Mollie Winter CAN Team Hardwood ON   14305   0:42:25.1 +9:11.7
42 547 Alison Stephenson CAN Nakkertok ON   14495   0:43:35.7 +10:22.3
43 546 Johanna Ferrie CAN Kimberley Nordic BC   14421   0:44:42.4 +11:29.0
44 550 Ceilidh Marlow CAN Strathcona Nordics BC   14509   0:45:10.0 +11:56.6
DNF 508 Caroline Drolet CAN Tremblant Nordique QC   14202   *** ***
DNF 516 Michaela Howie CAN Banff Ski Runners AB   14240   *** ***
DNF 520 Elise Caron CAN Skinouk QC   14353   *** ***
DNF 530 Gabrielle Thompson CAN Skiélite QC College Edouard-Montpetit 14116   *** ***
DNF 551 Kaitlyn McMahon CAN Chelsea Nordiq QC   19587   *** ***
DNF 552 Nicole Johnson CAN Foothills Nordic AB   14400   *** ***
DSQ 519 Brittany Smith CAN Whitehorse Cross Country  YT Yukon Ski Team 14343   *** ***
DNS 538 Michelle Doogan-Smith CAN Bulkley Valley BC   14483   *** ***

Juvenile Girls 7.5 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Ctry Club Div Team CCCLic % Time Diff
1 608 Alexia Rancourt CAN Club Nordique M.S.A. QC Equipe du Québec 19233   0:24:44.5  
2 602 Camille Pepin CAN Club Nordique M.S.A. QC Equipe du Québec 14569   0:24:58.5 +14.0
3 604 Michelle Workun-Hill CAN Nakkertok QC   18397   0:25:24.7 +40.2
4 633 Samantha Reid CAN Edmonton Nordic AB Alberta Development  19529   0:25:36.5 +52.0
5 616 Tessni Carruthers CAN Sovereign Lake BC Silver Star 19640   0:25:36.6 +52.1
6 601 Janelle Greer CAN Whitehorse Cross Country  YT Yukon Ski Team 14267   0:25:49.7 +1:05.2
7 605 Noémi Bérubé CAN Nakkertok QC   14615   0:25:52.9 +1:08.4
8 618 Laurence Harvey CAN Club Nordique M.S.A QC   14590   0:26:01.6 +1:17.1
9 617 Adrienne Killick CAN Banff Ski Runners AB   14622   0:26:13.4 +1:28.9
10 610 Leslie Foley CAN Nakkertok ON   18410   0:26:22.0 +1:37.5
11 609 Julia Ransom CAN Telemark BC Silver Star 18492   0:26:28.1 +1:43.6
12 615 Kirsten Petersen CAN Nakkertok ON   19566   0:26:30.9 +1:46.4
13 620 Laura Norman CAN Bulkley Valley BC BC Ski Team 18460   0:26:39.0 +1:54.5
14 603 Bronwyn Allan CAN Canmore Nordic AB   14531   0:26:41.9 +1:57.4
15 611 Elodie Gillard CAN Club Nordique M.S.A QC   18483   0:27:05.0 +2:20.5
16 627 Robin Krug CAN Highlands Trailblazers ON   14561   0:27:18.2 +2:33.7
17 623 Megan Hall CAN Edmonton Nordic AB   14584   0:27:22.6 +2:38.1
18 626 Krista Luckai CAN Big Thunder ON   14415   0:27:27.5 +2:43.0
19 614 Kirstin Besemann CAN Nakkertok QC   18403   0:27:36.1 +2:51.6
20 622 Molly Dyon CAN Highlands Trailblazers ON   14567   0:27:39.7 +2:55.2
21 619 Moira Haggarty CAN Big Thunder ON   14538   0:27:54.7 +3:10.2
22 621 Olivia Boufard-Nesbitt CAN Fondeurs Laurentides QC   19676   0:28:00.0 +3:15.5
23 606 Lindsay Inkila CAN Lappe Nordic ON   14331   0:28:07.1 +3:22.6
24 641 Kate Boland CAN Birch Brook Nordic NF   19630   0:28:08.4 +3:23.9
25 612 Rebecca Reid CAN Black Jack BC BC Ski Team 18510   0:28:08.8 +3:24.3
26 624 Sarah Holdyk CAN Bulkley Valley BC   18456   0:28:24.2 +3:39.7
27 637 Catherine Duval CAN Skinouk QC   18472   0:28:28.1 +3:43.6
28 635 Adrienne Underhill CAN Larch Hills BC BC Ski Team 14570   0:28:28.4 +3:43.9
29 613 Valérie Gagné CAN Fondeurs Laurentides QC   14310   0:28:30.4 +3:45.9
30 634 Alana Closs CAN Sturgeon River Nordic SK   14591   0:28:30.8 +3:46.3
31 631 Brett Trainor CAN Strathcona Nordics BC   14182   0:28:56.8 +4:12.3
32 645 Alyssa Amos USA Stratton Mnt School US       0:29:11.7 +4:27.2
33 628 Sylvia Watkins CAN Strathcona Nordics BC   18396   0:29:16.6 +4:32.1
34 630 Breanne McClusky CAN 100 Mile Nordics BC BC Ski Team 18511   0:29:25.1 +4:40.6
35 632 Marianne Levesque CAN Les Aventuriers de Charlo NB New Brunswick 14624   0:29:50.0 +5:05.5
36 625 Stefani Van Wijk CAN Nakkertok ON   18445   0:30:04.6 +5:20.1
37 640 Roni Wolach CAN Foothills Nordic AB   19538   0:30:23.3 +5:38.8
38 639 Justine Chartrand CAN Club Nordique M.S.A QC   19223   0:30:30.2 +5:45.7
39 642 Manon Magnan CAN Kenora Nordic Trails MB Manitoba High Performance 19781   0:31:00.9 +6:16.4
40 636 Brittany Scanlon CAN Mount St Margaret NF   18429   0:31:29.4 +6:44.9
41 643 Sekwan Trottier CAN La Ronge Ski Club SK Omâcîw 14578   0:31:32.7 +6:48.2
DNF 629 Terry Korzeniewski CAN Team Hardwood ON   19227   *** ***
DNF 638 Marilie Samson CAN Kimberley Nordic BC   19550   *** ***
DNF 644 Alison Duncan UK  Banff Ski Runners  AB   19546   *** ***
DSQ 607 Marika Cockney CAN Foothills Nordic AB   14549   *** ***

Paranordic Stand Men 15 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Ctry Club Div Team CCCLic % Time Diff
1 651 Yoshihiro Nitta JPN Hitachi Systems Ski Team   Japan Paralympic    92 0:55:18.9  
2 652 Mark Arendz CAN Brookvale Nordic Ski Club PE   14547 91 1:01:40.7 +6:21.9
3 653 Tyler Mosher CAN Whistler Nordics BC 2010 ParaNordic /BC eam 14410 91 1:06:55.3 +11:36.5
4 656 Alexei Novikov CAN Kanata Racers ON   19367 100 1:12:14.0 +16:55.1
5 655 Mike Scholte CAN Highlands Trailblazers ON   19532 91 1:15:36.3 +20:17.5
6 654 Jerry King CAN Highlands Trailblazers ON   14401 100 1:16:30.4 +21:11.5
7 658 Brian Cowie CAN Nordic Racers BC BC Ski Team - ParaNordic 20530 100 1:34:02.3 +38:43.4
DNF 657 Meyrick Jones CAN Nordic Racers BC   20520 94 *** ***

Paranordic Stand W 7.5 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Ctry Club Div Team CCCLic % Time Diff
1 662 Shoko Ota JPN Hitachi Systems Ski Team   Japan Paralympic  SDML40 92 0:32:37.0  
2 661 Robbi Weldon CAN Lappe Nordic ON Canadian Paranordic 14577 98 0:32:57.8 +20.8
3 666 Jody Barber CAN Bulkley Valley BC   19627 92 0:33:06.6 +29.6
4 665 Olga Nazarenko CAN Nakkertok ON   13654 87 0:43:20.1 +10:43.2
5 664 Margarita Gorbounova CAN Nakkertok ON   14409 98 0:44:12.6 +11:35.7
6 667 Melanie Ross CAN Waterloo Region Nordic ON   18895 91 0:47:42.4 +15:05.5
DNS 663 Mary Benson CAN Nordic Racers BC 2010 ParaNordic Team 14568 85 *** ***

Paranordic Sit Men 10 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Ctry Club Div Team CCCLic % Time Diff
1 671 Chris Klebl USA     USST   94 0:37:50.5 +0.1
2 672 Lou Gibson CAN Nordic Racers BC 2010 ParaNordic Team 14571 100 0:40:16.4 +2:25.9
DNS 673 Antonio Flores CAN Strathcona Wilderness Centre AB Fast Trax 18906 98 *** ***

Paranordic Sit Women 7.5 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Ctry Club Div Team CCCLic % Time Diff
1 681 Colette Bourgonje CAN Snobuddy SK   5873 86 0:29:31.7 +0.1
2 682 Christy Campbell CAN Nakkertok ON   14537 94 0:50:41.0 +21:09.4


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2018 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4