Haywood NorAm 2/ 10&15 km Night Race | Zone4.ca



Haywood NorAm 2/ 10&15 km Night Race

Date: Dec 13, 2008
Official  Results
Location: SOVEREIGN LAKE, BC
Host Club: Sovereign Lake Nordic Club

Jury
Technical Delegate:  Blair Dunbar 
Asst Technical Delegate:  Claude Chabot 
Chief of Race:  Sharon Clarke 
CCC Race Director:  Dave Dyer 
Obs. Time: 17:00
Wind Vel: 8 km/hr Wind Dir: NNW
Air Temp: -16 Snow Temp: -12.5
Weather: cloudy Snow Cond: freshly packed

Open Men 15 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk CCCLic Club Team Time
1 190 Dave Nighbor Senior Men 1/53 12477 North Bay NST 0:45:29.7
2 177 Andrey Golovko Senior Men 2/53   Saab Factory Team   0:45:42.3
3 176 James Southam Senior Men 3/53 13025 APU Nordic   0:46:05.9
4 182 Alex Harvey Senior Men 4/53 13634 Club Nordique M.S.A NST 0:46:10.6
5 187 Graham Nishikawa Senior Men 5/53 12673 Whitehorse CC CNEPH 0:46:21.6
6 180 Chris Butler Senior Men 6/53 13039 Big Thunder AB World Cup Acad 0:46:45.6
7 157 Mike Argue Senior Men 7/53 6070 Yellowknife   0:46:56.1
8 152 Bart Dengel Senior Men 8/53 16777 APU Nordic   0:47:10.3
9 178 Frederic Touchette Senior Men 9/53 13497 Club Nordique M.S.A NST 2010 0:47:10.9
10 183 Brent McMurtry Senior Men 10/53 13103 Foothills NST 0:47:17.2
11 168 Erik Carleton Senior Men 11/53 5398 Rocky Mt. Racers Rocky Mountain Racers 0:47:32.0
12 186 Dan Roycroft Senior Men 12/53 6551 Arrowhead CVTC 0:47:33.1
13 165 Kevin Sandau Senior Men 13/53 13504 Foothills AB World Cup Acad 0:47:34.8
14 163 Brenton Knight Senior Men 14/53 17259 APU Nordic   0:47:41.6
15 166 Jeff Ellis Senior Men 15/53 6225 Mono APUNSC 0:47:48.1
16 147 Mark Iverson Senior Men 16/53 13449 Rossignol Rossignol 0:47:51.3
17 162 Lenny Valjas Senior Men 17/53 13610 Team Hardwood CNEPH 0:47:54.0
18 181 Michael Sinnott Senior Men 18/53 13964 Sun Valley SEF Saab/Salomon Factory 0:48:14.5
19 169 David Chamberlain Senior Men 19/53 12985 Maine Winter Sports C. Fischer Craft 0:48:21.4
20 174 Bryan  Cook Senior Men 20/53 13413 CXC Elite   0:48:33.6
21 154 David Greer Junior Men 1/19 13738 Whitehorse CC CNEPH 0:48:48.0
22 148 Curtis Merry Junior Men 2/19 14370 Foothills NST 0:48:52.6
23 161 Karl Saidla Senior Men 21/53 4843 XC Ottawa   0:49:02.2
24 179 Noah Hoffman Junior Men 3/19 18855 Sun Valley SEF USST 0:49:03.6
25 140 Martin Rosvall Senior Men 22/53 16478 Lycksele IF Madshus 0:49:23.8
26 156 Skeets Morel Senior Men 23/53 12829 Sovereign Lake X.C. Okanagan 0:49:27.1
27 172 Colin Rodgers Senior Men 24/53 15562 Sun Valley SEF Fischer/Craft 0:49:31.4
28 170 Brayton Osgood Senior Men 25/53 13860 XC Oregon Fischer 0:49:32.6
29 143 Luke McGurk Senior Men 26/53 12992 Rocky Mt. Racers Rocky Mountain Racers 0:49:38.2
30 155 Julien Nury Junior Men 4/19 13699 skibec CNEPH 0:49:44.1
31 171 Graeme Killick Junior Men 5/19 14133 Banff NST 0:49:57.4
32 103 Miles Havlick Junior Men 6/19   Sun Valley SEF   0:50:04.3
33 188 Robin McKeever Senior Men 27/53 2707 Foothills PNST 0:50:09.2
34 139 Jesse Heckrodt Senior Men 28/53 12908 Larch Hills CVTC 0:50:10.2
35 131 Anders Haugen Senior Men 29/53 17458 APU Nordic Rossignol 0:50:11.0
36 133 Cameron Egan Senior Men 30/53 12881 Sovereign Lake X.C. Okanagan 0:50:22.9
37 164 Haakon Lenes Senior Men 31/53 13609 Banff Banff Ski Runners 0:50:38.1
38 105 Ben Knowles Senior Men 32/53 17334 Sun Valley SEF ODT 0:50:44.5
39 160 Tim Reynolds Senior Men 33/53 16786     0:51:07.2
40 142 John Parry Senior Men 34/53 14228 Whitehorse CC Yukon Ski Team 0:51:08.3
41 134 Edward McCarthy Senior Men 35/53 12758 UBC   0:51:20.0
42 150 Petermax Neumann Senior Men 36/53 14218 Highland Trailblazer CVTC  0:51:22.2
43 129 Gerard Garnier Junior Men 7/19 13932 Banff Banff Ski Runners 0:51:32.0
44 146 Charles Brassard Senior Men 37/53 14168 Norvégien CNEPH 0:51:39.0
45 106 Guido Visser Senior Men 38/53 3590 Club Nordique M.S.A Rossignol 0:51:41.3
46 153 Anders Folleraas Senior Men 39/53 19027 Lillehammer Skiklub Montana State Univ. 0:51:46.3
47 126 Jesse Winter Senior Men 40/53 13204 North Bay NTDC Thunder Bay 0:51:48.7
48 125 Fred Bailey Senior Men 41/53 20446 Maine Winter Sports C.   0:51:51.3
49 127 Christopher Werrell Senior Men 42/53 12872 Omineca  CVTC 0:51:59.0
50 173 Nick Kline Senior Men 43/53   Maine Winter Sports C.   0:52:30.2
51 113 Terrell Stephen Senior Men 44/53 12848 Foothills AB World Cup Acad 0:52:30.5
52 118 Colin Abbott Junior Men 8/19 14227 XC Ottawa Yukon Ski Team 0:53:04.6
53 116 Patrick Egan Junior Men 9/19 13674 Sovereign Lake X.C. Okanagan 0:53:07.2
54 117 Tristan Flock Junior Men 10/19 14159 Sovereign Lake X.C Okanagan 0:53:21.6
55 123 Kevin Hochtl Senior Men 45/53 13911 SSCV Rossignol 0:53:37.4
56 115 Andrew Pohl Junior Men 11/19 21494 Rocky Mt. Racers   0:53:37.8
57 124 Joey Burton Junior Men 12/19 14148 Sovereign Lake X.C Okanagan 0:53:48.6
58 128 Thomsen D'Hont Senior Men 46/53 12916 Yellowknife CVTC 0:53:52.5
59 121 Eric Groeneveld Junior Men 13/19 14131 Rocky Mt. Racers   0:54:14.8
60 101 Joey Bard Junior Men 14/19   Maine Winter Sports C. MWSC 0:54:30.1
60 120 Justin Kangarloo Senior Men 47/53 13218 Banff   0:54:30.1
62 130 Nils Lokken Senior Men 48/53 14120 Sovereign Lake X.C. Okanagan 0:54:31.9
63 132 Luke  Viljakainen Junior Men 15/19 13753 Big Thunder NTDC Thunder Bay 0:54:42.0
64 111 Logan Potter Junior Men 16/19 14475 Whitehorse CC Yukon Ski Team 0:54:59.3
65 110 Lee Hawkings Junior Men 17/19 21019 Whitehorse CC Yukon Ski Team 0:55:12.7
66 108 Michael Abbott Junior Men 18/19 14348 Whitehorse CC Yukon Ski Team 0:55:36.5
67 149 Patrick O'Brien Senior Men 49/53 16790 SMS/DOC Dartmouth Ski Team 0:56:03.7
68 112 Anthony Killick Senior Men 50/53 13347 Banff Banff Ski Runners 0:56:14.2
69 122 Dan Brown Senior Men 51/53 13645 Sovereign Lake X.C Okanagan 0:56:14.3
70 107 Jeff Wood Junior Men 19/19 18426 Whitehorse CC Yukon Ski Team 0:57:41.0
71 104 Sergei Ivanov Senior Men 52/53   Kongsberger Ski Club   0:58:43.4
72 102 Sean Huggins-Chan Senior Men 53/53   Foothills   1:04:48.0
DNF 109 Bevan Ferreira Senior Men * 16821 SSSA   ***
DNF 114 Alistair Hardy-Poirier Junior Men * 14184 Nordic Racers CVTC ***
DNF 119 Finch Greg Junior Men * 13682 Sovereign Lake X.C. Okanagan ***
DNF 135 Ray Sabo Senior Men * 13429 Whitehorse CC Yukon Ski Team ***
DNF 136 Sam Lindsey Senior Men * 14349 Whitehorse CC CVTC ***
DNF 138 Oeyvind Watterdal Senior Men * 18617 Noetteroey IF   ***
DNF 151 Michael Somppi Senior Men * 13526 Lappe NTDC Thunder Bay ***
DNF 158 Marshall Greene Senior Men * 17261 XC Oregon Alpina / Madshus ***
DNF 159 Phil Wood Senior Men * 13614 Canmore   ***
DNF 175 Zach Violett Senior Men * 13403 Fischer Craft   ***
DNF 189 Leif Zimmermann Senior Men * 13412 BSF USST ***
DNS 137 Matt Wylie Junior Men * 13679 Sovereign Lake X.C Okanagan ***
DNS 141 Cyrus Kangarloo Senior Men * 13080 Telemark   ***
DNS 144 Harry Seaton Senior Men * 13737 Team Hardwood NTDC Thunder Bay ***
DNS 145 Jess Cockney Junior Men * 13931 Foothills AB World Cup Acad ***
DNS 167 Brian Gregg Senior Men * 16774 CXC Elite   ***
DNS 184 Gordon Jewett Senior Men * 5283 Foothills AB World Cup Acad ***
DNS 185 Lars Flora Senior Men *   Saab Factory Team   ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4