2009 Ontario Midget Championships - Relays | Zone4.ca



2009 Ontario Midget Championships - Relays

Date: Feb 28, 2009
Official  Results
Location: Hiawatha Highlands
Host Club: Soo Finnish Nordic

Jury
Technical Delegate:  Tom Sears 
Chief of Competition:  Kevin Hogan 
Chief of Course:  Doug Cuddy 
Coach:   
Coach:   
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Boys 3 x 1 km. Free Relay    
PL Bib Team Club Lg Name Time Rnk Total Diff
1 23 Team Nitro Big Thunder 1
2
3
Fergus Foster
Ryan Penoziwol
David Ek
0:02:48.9
0:02:58.1
0:02:31.0
(2)
(1)
(2)
0:08:18.2  
2 33 Team Tiny Beasts Big Thunder 1
2
3
Tony Gunka
Nicholas Ek
Angus Foster
0:02:51.5
0:03:06.4
0:02:28.7
(3)
(2)
(1)
0:08:26.8 +8.6
3 53 Boys 1 Walden 1
2
3
Tayte Kosmerly
Jacob Hanson
Ryan Hunter
0:02:43.5
0:03:22.0
0:02:45.0
(1)
(4)
(3)
0:08:50.6 +32.4
4 63 Sounders Georgian Nordic 1
2
3
Alex Foster
Danny Herr
Bill Bailey
0:02:53.2
0:03:38.6
0:03:27.6
(4)
(7)
(6)
0:09:59.5 +1:41.3
5 3 Trailblazer Boys Rul Highlands Trailblazers 1
2
3
Erik Ohrling
Ben Scholte
Sam Green
0:03:44.8
0:03:17.0
0:02:58.1
(8)
(3)
(4)
0:10:00.0 +1:41.8
6 393 Walden Boys Walden 1
2
3
Nathan Johnston
Aidan Spoel
David Hanson
0:03:09.3
0:03:25.5
0:03:35.7
(6)
(5)
(7)
0:10:10.6 +1:52.4
7 13 Trailblazer Boys Roc Highlands Trailblazers 1
2
3
Ryan Jackson
Simon Scholte
Nick Svaikanskas
0:03:10.7
0:03:46.6
0:03:18.7
(7)
(8)
(5)
0:10:16.1 +1:57.9
8 43 Walden's Mighty Mite Walden 1
2
3
Kurtis Clement
Wilson Hopper
Janne Ouaska
0:03:08.7
0:03:26.8
0:04:27.8
(5)
(6)
(8)
0:11:03.4 +2:45.2

Girls 3 x 1 km. Free Relay    
PL Bib Team Club Lg Name Time Rnk Total Diff
1 103 Powder Puff Girls Big Thunder 1
2
3
Catriona Downie
Mia Serratore
Sadie White
0:02:52.5
0:03:00.9
0:02:53.1
(2)
(1)
(1)
0:08:46.6  
2 113 Charlie's Angels Big Thunder 1
2
3
Leah Drost
Nicole Dumonski
Camille Hamm 
0:02:55.0
0:03:02.9
0:02:59.7
(3)
(2)
(2)
0:08:57.6 +11.0
3 133 Trailblazer Girls Ro Highlands Trailblazers 1
2
3
Jennifer Jackson
Heidi Ohrling
Alex Savill
0:02:39.6
0:03:17.2
0:03:05.6
(1)
(3)
(3)
0:09:02.5 +15.9
4 93 Walden Chicks Walden 1
2
3
Issy MacLean
Shaylin Kosmerly
Emily Marcolini
0:02:59.4
0:04:23.3
0:03:16.8
(4)
(8)
(4)
0:10:39.5 +1:52.9
5 143 The Girls Soo Finnish Nordic 1
2
3
Anna Reich
Adriane Mallinger
Emily Hopfgartner
0:03:27.9
0:03:35.0
0:03:38.8
(8)
(4)
(7)
0:10:41.8 +1:55.2
6 73 TNT Girls Temiskaming Nordic 1
2
3
Katherine Dennis
Hannah Story-Korman
Alexandra Wilson
0:03:21.6
0:03:58.3
0:03:32.9
(5)
(6)
(6)
0:10:52.9 +2:06.3
7 83 Parry Gergian Nordic 1
2
3
Claire Henry
Kate Beirnes
Michaela Loudd
0:03:26.7
0:04:08.0
0:03:23.4
(7)
(7)
(5)
0:10:58.1 +2:11.5
8 123 Trailblazer Go-Girls Highlands Trailblazers 1
2
3
Kanyn Doughty
Kyla Wills
Mackenzie Savill
0:03:24.6
0:03:53.0
0:04:14.8
(6)
(5)
(8)
0:11:32.5 +2:45.9

Mixed 3 x 1 km. Free Relay    
PL Bib Team Club Lg Name Time Rnk Total Diff
1 233 Maliingan Georgian Nordic 1
2
3
Mathieu Henry
Emily Beirnes
Taylor Gostick
0:02:39.8
0:03:02.1
0:02:37.3
(2)
(1)
(2)
0:08:19.3  
2 163 The Rockets Soo Finnish Nordic 1
2
3
Krista Buckner
Erika Mihell
Liam Ortiz
0:02:56.4
0:03:10.5
0:02:34.4
(4)
(5)
(1)
0:08:41.4 +22.1
3 193 Team Clown Laurentian Nordic 1
2
3
Tim Tindall
Hailey Balaz
Nicholas Taillefer
0:02:37.1
0:03:05.6
0:03:37.4
(1)
(3)
(7)
0:09:20.1 +1:00.8
4 213 Lappe Nordic Lappe Nordic 1
2
3
Rachel Stoot
Brady Harkonen
Laura Inkila
0:03:17.9
0:03:04.4
0:03:14.0
(6)
(2)
(6)
0:09:36.4 +1:17.1
5 293 Mighty Minis Team Hardwood 1
2
3
Heather Wilson
Sarah Hill
Austin Valjas
0:03:33.1
0:03:09.2
0:02:54.5
(8)
(4)
(3)
0:09:36.9 +1:17.6
6 223 Team Kukuxumusu Big Thunder 1
2
3
Eric Watson
Megan Foster
Beatrice Kaiser
0:03:15.2
0:03:19.7
0:03:12.1
(5)
(7)
(5)
0:09:47.1 +1:27.8
7 153 The Mixers Soo Finnish Nordic 1
2
3
Josiah Reinke
Audrey Steele
Brandon Derosier
0:03:27.1
0:03:14.7
0:03:10.6
(7)
(6)
(4)
0:09:52.6 +1:33.3
8 203 Team Swift Laurentian Nordic 1
2
3
Thomas Gore
Molly Kennedy
Lauren Rainsford
0:02:55.5
0:04:26.5
0:04:02.5
(3)
(8)
(9)
0:11:24.6 +3:05.3
9 243 TNT Mixed Temiskaming Nordic 1
2
3
Jacob Heroux
Emilie Denis
Mathieu Lafond
0:03:36.2
0:04:28.2
0:03:53.1
(9)
(9)
(8)
0:11:57.7 +3:38.4
10 173 The SEG ways Soo Finnish Nordic 1
2
3
Sabastien Gingras
Emma Karklins
Gareth Bellanger
0:03:39.5
0:05:04.0
0:04:56.6
(10)
(10)
(11)
0:13:40.2 +5:20.9
11 183 Mooseketeers Soo Finnish Nordic 1
2
3
Eamon MacDougal
Aimee Desrosiers
Finn Taylor
0:04:39.4
0:06:34.6
0:04:51.7
(11)
(11)
(10)
0:16:05.8 +7:46.5

Unofficial 3 x 1 km. Free Relay    
PL Bib Team Club Lg Name Time Rnk Total Diff
1 273 Gold Rushers Porcupine Ski Runners 1
2
3
Colin Labine
Theo Manseau
Elizabeth Roy
0:02:59.2
0:03:27.0
0:02:59.0
(1)
(2)
(2)
0:09:25.3  
2 283 Bay^2 (Squared!) Big Thunder 1
2
3
Frederick Serratore
Madison Fraser
Aaron Birosh
0:03:36.9
0:02:56.5
0:02:54.9
(4)
(1)
(1)
0:09:28.5 +3.2
3 253 Girl / Boys #2 Walden / Georgian 1
2
3
Whitney St. Marseille
Colin Roos
Sayna Herr
0:03:15.0
0:03:28.2
0:03:43.0
(2)
(3)
(4)
0:10:26.2 +1:00.9
4 263 The Jets Soo Finnish Nordic  / PSR 1
2
3
Matteo Reich
Justin Reinke
Philip Manseau
0:03:36.3
0:03:42.7
0:03:38.3
(3)
(4)
(3)
0:10:57.5 +1:32.2


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4