HAYWOOD NORAM - Interval Start SLN (FT) | Zone4.ca



HAYWOOD NORAM - Interval Start SLN (FT)

Date: Dec 12, 2009
Official  Results
Location: SOVEREIGN LAKE, B.C.
Host Club: Sovereign Lake Nordic Club

Jury
Technical Delegate  Len Apedaile 
Assistant TD  Ken Hewitt 
Chief of Competition   Sharon Clarke 
 CCC Race Director  Dave Dyer  
     
 Race Start   10:00 a.m. 
Obs. Time: 10:00 a.m.
Wind Vel:  0 Snow Cond: Firm packed
Air Temp: -10.7 C Snow Temp: -11 C
Weather: High overcast Wind Direction:

OPEN WOMEN 10 km. Free    
PL Bib Name Rnk DOB Sub CCCL Club Team Nation Lap1 LapR Time Diff
1 264 Holly Brooks 1/41 1982   23565 APUNSC OIA/Salomon USA 0:14:33.2 (2) 0:29:37.7  
2 282 Dasha Gaiazova 2/41 1983   12929 Skielite   CAN 0:14:24.3 (1) 0:29:46.2 +8.5
3 272 Rebecca Dussault 3/41 1980   13831 CXC Team   USA 0:14:50.3 (3) 0:30:24.8 +47.1
4 283 Madeleine Williams 4/41 1983   6409 Edmonton Alberta WCA CAN 0:14:51.2 (4) 0:30:31.1 +53.4
5 279 Caitlin Compton 5/41 1980   13070 Go! Training   USA 0:14:53.4 (5) 0:30:48.2 +1:10.5
6 271 Tazlina Mannix 6/41 1986   15290 APUNSC US Ski Team USA 0:15:17.4 (8) 0:30:51.4 +1:13.7
7 274 Nicole De Yong 7/41 1982   13834 SVSEF   USA 0:15:00.3 (7) 0:30:58.8 +1:21.1
8 281 Brooke Gosling 8/41 1980   12494 Foothills AWCA CAN 0:14:54.6 (6) 0:31:17.8 +1:40.1
9 273 Rebecca Rorabaugh 9/41 1989   20460 APUNSC   USA 0:15:28.7 (13) 0:31:21.1 +1:43.4
10 270 Kristina Trygstad-Saari 10/41 1984   18313 Bridger SF Bridger SF USA 0:15:41.5 (18) 0:31:24.8 +1:47.1
11 260 Maria Stuber 11/41 1983   13925 CXC Team CXC Team VL USA 0:15:19.9 (10) 0:31:25.0 +1:47.3
12 261 Ekaterina Vinogradova 12/41 1977   22950 ASC Globulo Nero USA 0:15:17.8 (9) 0:31:41.1 +2:03.4
13 269 Kate Arduser 13/41 1979   17460 APUNSC APU/Rossignol USA 0:15:44.6 (19) 0:31:53.1 +2:15.4
14 284 Brittany Webster 14/41 1987   14219 Highlands   CAN 0:15:28.9 (14) 0:31:57.0 +2:19.3
15 267 Sara Hewitt 15/41 1988   13450 Foothills AWCA CAN 0:15:38.8 (17) 0:32:04.4 +2:26.7
16 280 Shayla Swanson 16/41 1982   5778 Foothills NST CAN 0:15:25.7 (12) 0:32:09.2 +2:31.5
17 268 Evelyn Dong 17/41 1985   20455 XC Oregon Fischer USA 0:15:35.0 (15) 0:32:16.3 +2:38.6
18 265 Rhonda Jewett 18/41 1981   5776 Foothills Alberta WCA CAN 0:16:00.7 (24) 0:32:17.3 +2:39.6
19 266 Kristina Owen 19/41 1984   13838 CXC Team CXC Team VL USA 0:15:58.7 (23) 0:32:20.0 +2:42.3
20 259 Kate Fitzgerald 20/41 1987   22951 APUNSC   USA 0:15:23.4 (11) 0:32:20.7 +2:43.0
21 206 Kasandra Rice 21/41 1983   15293 APUNSC   USA 0:15:51.2 (20) 0:32:28.2 +2:50.5
22 263 Sadie Bjornsen 22/41 1989   18324 Methow ODP   USA 0:15:53.7 (21) 0:32:30.1 +2:52.4
23 258 Kate Brennan 23/41 1987   13269 Kanata Alberta WCA CAN 0:15:54.0 (22) 0:32:32.3 +2:54.6
24 220 Becky Puiras 24/41 1978   5090 Lappe Nordic   CAN 0:16:22.2 (31) 0:32:38.3 +3:00.6
25 251 Jacquelyn Benson 25/41 1982   6455 Caledonia   CAN 0:15:37.2 (16) 0:32:41.4 +3:03.7
26 247 Kate Whitcomb 26/41 1980   17459 SVSEF Fischer USA 0:16:06.0 (26) 0:32:48.3 +3:10.6
27 256 Megan McTavish 27/41 1977   4881 XC Ottawa XC Ottawa CAN 0:16:08.8 (29) 0:32:53.6 +3:15.9
28 217 Rebecca Reid 1/38 1992 J3 18510 Black Jack BC ST CAN 0:16:06.3 (27) 0:32:57.9 +3:20.2
29 257 Marlis Kromm 2/38 1990 J5 14211 Foothills Alberta WCA CAN 0:16:22.7 (32) 0:33:06.7 +3:29.0
30 232 Emily Nishikawa 28/41 1989   13646 Whitehorse AWCA CAN 0:16:20.3 (30) 0:33:08.0 +3:30.3
31 262 Katie Ronsse 29/41 1985   13649 APUNSC   USA 0:16:01.9 (25) 0:33:22.8 +3:45.1
32 224 Dahria Beatty 3/38 1994 J1 22610 Whitehorse Yukon ST CAN 0:16:40.1 (38) 0:33:25.9 +3:48.2
33 250 Sheila Kealey 30/41 1964   3485 XC Ottawa XC Ottawa CAN 0:16:25.9 (33) 0:33:30.8 +3:53.1
34 241 Eva Szabo 31/41 1982   13514 Foothills   CAN 0:16:38.6 (37) 0:33:40.9 +4:03.2
35 254 Catherine Auclair 32/41 1989   18884 CNMSA CNEPH CAN 0:16:06.3 (27) 0:33:41.9 +4:04.2
36 244 Heidi Widmer 4/38 1991 J4 14175 Foothills Alberta WCA CAN 0:16:35.7 (35) 0:33:57.9 +4:20.2
37 239 Mallory Deyne 33/41 1986   13061 Rocky Mtn   CAN 0:16:34.3 (34) 0:34:06.2 +4:28.5
38 227 Heather Mehain 5/38 1991 J4 14162 SLNC   CAN 0:17:05.2 (40) 0:34:14.1 +4:36.4
39 253 Stéphanie Drolet 6/38 1990 J5 14203 Nordique MSA CNEPH CAN 0:16:36.0 (36) 0:34:21.7 +4:44.0
40 225 Sarah Peters 34/41 1977   6434 Strathcona UBC Nordic CAN 0:17:18.7 (43) 0:34:44.1 +5:06.4
41 235 Michaela Howie 7/38 1991 J4 14240 Banff   CAN 0:17:06.8 (41) 0:34:45.3 +5:07.6
42 275 Alysson Marshall 35/41 1988   13482 Larch Hills Alberta WCA CAN 0:16:48.9 (39) 0:34:53.7 +5:16.0
43 222 Maya MacIsaac-Jones 8/38 1995 J1 20511 Rocky Mtn   CAN 0:17:13.9 (42) 0:35:02.3 +5:24.6
44 243 Andrea Lee 9/38 1990 J5 13764 Strathcona Strathcona NT CAN 0:17:31.3 (47) 0:35:24.3 +5:46.6
45 252 Janelle Greer 10/38 1992 J3 14267 Whitehorse Yukon ST CAN 0:17:25.0 (46) 0:35:29.1 +5:51.4
46 200 Katie Gill 11/38 1992 J3   Bridger SF   USA 0:17:19.1 (44) 0:35:30.3 +5:52.6
47 245 Erin Tribe 36/41 1989   13652 Hardwood NTDC T Bay CAN 0:17:24.7 (45) 0:35:40.9 +6:03.2
48 237 Émilie Chartrand 12/38 1990 J5 14113 CNMSA CNEPH CAN 0:17:34.7 (48) 0:35:47.7 +6:10.0
49 248 Erika Flowers 37/41 1989   18861 Bridger SF Dartmouth ST USA 0:17:43.3 (50) 0:35:50.8 +6:13.1
50 201 Inge Scheve 38/41 1974     XC Oregon Madshus USA 0:18:00.5 (54) 0:35:53.1 +6:15.4
51 240 Monica Markvardsen 13/38 1991 J4 20456 Nth Mich U Nth Michigan U USA 0:17:48.6 (51) 0:36:03.1 +6:25.4
52 231 Julia Ransom 14/38 1993 J2 18492 Telemark   CAN 0:17:40.1 (49) 0:36:15.4 +6:37.7
53 202 Carrie Heagney 15/38 1991 J4   Bridger SF   USA 0:17:56.9 (53) 0:36:45.1 +7:07.4
54 249 Caroline Drolet 16/38 1990 J5 14202 Nordique MSA CNEPH CAN 0:17:50.4 (52) 0:36:52.7 +7:15.0
55 226 Camille Pepin 17/38 1992 J3 14569 CNMSA   CAN 0:18:22.6 (59) 0:36:55.9 +7:18.2
56 255 Anna Crawford 39/41 1987   14572 Big Thunder   CAN 0:18:05.3 (56) 0:36:59.9 +7:22.2
57 218 Lauren DeGroot 18/38 1992 J3 19653 Nelson Nordic Nelson Nordic CAN 0:18:11.5 (58) 0:37:05.5 +7:27.8
58 212 Kendra Murray 19/38 1993 J2 22984 Whitehorse Yukon ST CAN 0:18:22.7 (60) 0:37:18.0 +7:40.3
59 233 Lucy Glanville 20/38 1994 J1 23664 NSWXC   AUS 0:18:27.2 (61) 0:37:23.7 +7:46.0
60 216 Tessni Carruthers 21/38 1993 J2 19640 SLNC   CAN 0:18:01.9 (55) 0:37:27.2 +7:49.5
61 236 Bronwyn Allan 22/38 1992 J3 14531 Canmore Alberta ST CAN 0:18:10.5 (57) 0:37:50.3 +8:12.6
62 242 Noémi Bérubé 23/38 1992 J3 14615 Nakkertok Équipe du PQ CAN 0:18:38.4 (64) 0:38:00.8 +8:23.1
63 221 Freya Wasteneys 24/38 1991 J4 14179 Strathcona Strathcona NT CAN 0:18:27.3 (62) 0:38:01.1 +8:23.4
64 238 Adele Lay 40/41 1989   18488 Nakkertok   CAN 0:18:28.4 (63) 0:38:03.9 +8:26.2
65 234 Alexia Rancourt 25/38 1993 J2 19233 CNMSA   CAN 0:18:50.0 (65) 0:38:18.8 +8:41.1
66 228 Adrienne Killick 26/38 1992 J3 14622 Banff Alberta ST CAN 0:18:51.1 (66) 0:38:24.7 +8:47.0
67 230 Allyson Cummings 27/38 1990 J5 14117 SLNC   CAN 0:18:55.7 (68) 0:38:39.7 +9:02.0
68 213 Kajsa Heyes 28/38 1992 J3 14562 Hollyburn HRT CAN 0:19:29.6 (72) 0:39:12.6 +9:34.9
69 223 Olivia Bouffard-Nesbitt 29/38 1992 J3 19676 Laurentides   CAN 0:19:06.9 (70) 0:39:27.7 +9:50.0
70 214 Adriene Underhill 30/38 1992 J3 14570 Larch Hills   CAN 0:19:31.7 (73) 0:39:28.0 +9:50.3
71 208 Tatiana Chesham 31/38 1990 J5 14553 RMR   CAN 0:19:05.0 (69) 0:39:31.1 +9:53.4
72 204 Natalie Flowers 32/38 1991 J4   Bridger SF   USA 0:18:54.1 (67) 0:39:36.2 +9:58.5
73 210 Emily Ertel 33/38 1993 J2 18491 Telemark   CAN 0:19:36.8 (75) 0:39:48.9 +10:11.2
74 215 Sonja Poole 34/38 1992 J3 19571 Nelson Nordic Nelson Nordic CAN 0:19:35.5 (74) 0:39:59.0 +10:21.3
75 205 Jody Barber 41/41 1964   19627 Bulkley Valley PN WCT CAN 0:19:41.2 (76) 0:39:59.3 +10:21.6
76 211 Alana Closs 35/38 1992 J3 14591 Foothills Saskatchewan CAN 0:19:22.2 (71) 0:40:08.5 +10:30.8
77 209 Roni Wolach 36/38 1993 J2 19538 Foothills   CAN 0:20:07.0 (77) 0:41:27.6 +11:49.9
78 203 Kelsey Dickinson 37/38 1993 J2   Methow Valley  MethowValley USA 0:21:39.0 (79) 0:42:21.2 +12:43.5
79 229 Kirstin Besemann 38/38 1992 J3 18403 Nakkertok   CAN 0:20:27.0 (78) 0:42:22.8 +12:45.1
DNF 207 Desirae Martin * 1993 J2 18873 Telemark   CAN 0:25:49.9 (*) *** ***
DNF 219 Heidi Brook * 1992 J3 18426 Whitehorse Yukon ST CAN 0:18:07.8 (*) *** ***
DNF 278 Amanda Ammar * 1987   12889 Canmore   CAN 0:18:00.4 (*) *** ***
DNS 246 Karla Bailey * 1978   5378 Big Thunder   CAN *** (*) *** ***
DNS 276 Laura Valaas * 1984   14018 APUNSC   USA *** (*) *** ***
DNS 277 Morgan Smyth * 1986   13897 USST US Ski Team USA *** (*) *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2018 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4