2010 Haywood Nat's - TSp Cl - Semi finals | Zone4.ca



2010 Haywood Nat's - TSp Cl - Semi finals

Date: Mar 14, 2010
Official  Results
Location: Whitehorse, Yukon
Host Club: Whitehorse Cross Country Ski

Jury
Technical Delegate:  Janet Gates 
Chief of Competition:  Claude Chabot 
Assistant TD  Mike Norton 
CCC Race Director  Dave Dyer 
Clocks spring ahead!  Clock starts at 10:00 am 
Obs. Time: 10am - 4pm
Wind Vel:  5 to 15 km/hr Wind Dir: SE
Air Temp: 0 to +4 C Snow Temp: -4 to -1 C
Weather: Cloudy Snow Cond: Old fast snow

Challenge Girls SF 1 2 x 3 laps (0.8 km. ea.) Classic Sprint Relay   Course Info:  MC: 12m   HD: 12m   TC: 16m 
PL Bib Team Division Lg Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Total Diff
1 1 Whitehorse 1 YT 1
2
Janelle Greer
Dahria Beatty
0:01:45.4
0:02:13.6
(1)
(1)
0:02:18.2
0:02:21.2
(1)
(2)
0:02:25.4
0:03:02.0
(3)
(5)
0:14:06.0  
2 16 Nakkertok 3 QC 1
2
Katherine Stewart-Jones
Émilie Stewart-Jones
0:01:50.7
0:02:17.4
(3)
(2)
0:02:22.6
0:02:23.0
(4)
(3)
0:02:23.8
0:03:00.4
(2)
(3)
0:14:18.1 +12.1
3 9 M.S.A. 1 QC 1
2
Frédérique Vézina
Anne-Marie Comeau
0:01:46.7
0:02:17.5
(2)
(3)
0:02:22.2
0:02:28.9
(3)
(6)
0:02:19.8
0:03:04.4
(1)
(7)
0:14:19.7 +13.7
4 8 Nelson BC 1
2
Sonja Poole
Lauren DeGroot
0:01:51.4
0:02:23.6
(5)
(6)
0:02:20.9
0:02:23.9
(2)
(4)
0:02:28.2
0:02:58.3
(4)
(2)
0:14:26.5 +20.5
5 4 Big Thunder 1 ON 1
2
Barbara Gunka
Stephanie Drost
0:01:51.1
0:02:23.1
(4)
(5)
0:02:24.6
0:02:32.2
(5)
(8)
0:02:30.2
0:03:05.6
(6)
(8)
0:14:47.0 +41.0
6 17 Skibec 1 QC 1
2
Gabrielle Lemire
Marie-Michèle Fiset
0:01:54.9
0:02:23.7
(7)
(7)
0:02:27.1
0:02:28.4
(7)
(5)
0:02:31.4
0:03:02.4
(7)
(6)
0:14:48.0 +42.0
7 12 M.S.A. 2 QC 1
2
Alexia Rancourt
Rosalie Vézina
0:01:53.9
0:02:28.3
(6)
(8)
0:02:25.4
0:02:33.3
(6)
(9)
0:02:30.1
0:03:08.2
(5)
(9)
0:14:59.5 +53.5
8 13 Team Hardwood 1 ON 1
2
Norah Bonsteel
Emma Spelt
0:02:05.5
0:02:18.5
(11)
(4)
0:02:44.9
0:02:20.8
(11)
(1)
0:02:45.6
0:02:56.8
(11)
(1)
0:15:12.2 +1:06.2
9 5 Edmonton 1 AB 1
2
Ariel Raudsepp
Megan Hall
0:02:01.9
0:02:29.9
(9)
(9)
0:02:35.1
0:02:31.2
(9)
(7)
0:02:39.3
0:03:01.1
(9)
(4)
0:15:18.8 +1:12.8
10 20 Canmore 2 AB 1
2
Kendra Hicks
Natasha Harvey
0:01:56.8
0:02:30.3
(8)
(10)
0:02:29.7
0:02:43.7
(8)
(11)
0:02:32.3
0:03:26.1
(8)
(11)
0:15:39.3 +1:33.3
11 24 Skibec 2 QC 1
2
Audrey Clothier
Alexe Tremblay
0:02:02.9
0:02:38.0
(10)
(11)
0:02:41.8
0:02:40.0
(10)
(10)
0:02:45.0
0:03:22.2
(10)
(10)
0:16:10.1 +2:04.1
12 21 Georgian 1 ON 1
2
Morgan Bialkowski
Sarah Creasor
0:02:11.9
0:02:39.0
(12)
(12)
0:02:45.7
0:02:52.0
(12)
(12)
0:02:53.3
0:03:26.8
(12)
(12)
0:16:49.0 +2:43.0
13 25 Skibec 3 QC 1
2
Sophie Dallaire
Maude Tremblay
0:02:14.0
0:02:45.2
(13)
(13)
0:02:57.3
0:02:57.9
(13)
(13)
0:03:05.6
0:03:39.8
(13)
(13)
0:17:40.1 +3:34.1

Challenge Girls SF 2 2 x 3 laps (0.8 km. ea.) Classic Sprint Relay   Course Info:  MC: 12m   HD: 12m   TC: 16m 
PL Bib Team Division Lg Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Total Diff
1 2 Nakkertok 1 QC 1
2
Noémi Bérubé
Michelle Workun-Hill
0:01:53.6
0:02:09.9
(4)
(1)
0:02:22.7
0:02:22.4
(5)
(1)
0:02:30.8
0:02:51.4
(4)
(2)
0:14:11.1  
2 6 Whitehorse 2 YT 1
2
Kendra Murray
Heidi Brook
0:01:48.9
0:02:15.0
(1)
(4)
0:02:20.5
0:02:22.9
(3)
(4)
0:02:28.7
0:02:55.6
(3)
(3)
0:14:11.8 +0.7
3 3 Nakkertok 2 ON 1
2
Leslie Foley
Kirstin Besemann
0:01:51.5
0:02:16.0
(3)
(5)
0:02:22.8
0:02:23.9
(6)
(5)
0:02:27.5
0:02:57.4
(2)
(4)
0:14:19.4 +8.3
4 11 Foothills 1 AB 1
2
Emily de Freitas
Suzanne Stevenson
0:01:57.7
0:02:11.4
(6)
(2)
0:02:27.4
0:02:22.6
(8)
(2)
0:02:31.7
0:02:50.0
(6)
(1)
0:14:21.0 +9.9
5 7 Fondeurs Laurentides QC 1
2
Olivia Bouffard-nesbitt
Cendrine Browne
0:01:49.3
0:02:19.1
(2)
(6)
0:02:22.3
0:02:26.8
(4)
(7)
0:02:24.1
0:02:59.6
(1)
(6)
0:14:21.4 +10.3
6 27 Canmore 1 AB 1
2
Emma Lodge
Bronwyn Allan
0:01:58.4
0:02:13.3
(7)
(3)
0:02:26.2
0:02:25.6
(7)
(6)
0:02:35.5
0:03:03.4
(7)
(7)
0:14:42.7 +31.6
7 14 Nakkertok 4 ON 1
2
Kiersten  Aller
Alexandra Joy
0:02:02.1
0:02:22.3
(10)
(7)
0:02:38.5
0:02:22.8
(12)
(3)
0:02:42.5
0:02:59.0
(10)
(5)
0:15:07.3 +56.2
8 10 Big Thunder 2 ON 1
2
Moira Haggarty
Krista Luckai
0:01:55.5
0:02:26.9
(5)
(9)
0:02:32.8
0:02:38.9
(10)
(11)
0:02:39.8
0:03:13.5
(9)
(9)
0:15:27.7 +1:16.6
9 23 Foothills 3 AB 1
2
Bryn Lukowiak
Claire Schneider
0:02:01.3
0:02:25.5
(8)
(8)
0:02:38.4
0:02:35.0
(11)
(8)
0:02:36.3
0:03:14.1
(8)
(10)
0:15:30.9 +1:19.8
10 19 North Bay 1 ON 1
2
Courtney Hill
Nadine Perron
0:02:01.8
0:02:27.2
(9)
(10)
0:02:40.0
0:02:35.0
(13)
(8)
0:02:42.6
0:03:06.7
(11)
(8)
0:15:33.6 +1:22.5
11 15 Foothills 2 AB 1
2
Laura Hoogstraten
Roni Wolach
0:02:03.4
0:02:37.5
(11)
(11)
0:02:28.6
0:02:38.6
(9)
(10)
0:02:31.4
0:03:14.3
(5)
(11)
0:15:34.0 +1:22.9
12 18 Porcupine 1 ON 1
2
Elizabeth Roy
Jessica  Demers
0:02:07.3
0:05:10.8
(13)
(13)
0:-2:-41..
0:05:14.8
(1)
(12)
0:02:49.5
0:03:15.7
(13)
(12)
0:15:56.9 +1:45.8
13 26 Strathcona 1 BC 1
2
Ariel Becherer
Emalee Vandermale
0:02:05.6
0:05:09.4
(12)
(12)
0:-2:-36..
0:05:17.2
(2)
(13)
0:02:44.6
0:03:28.7
(12)
(13)
0:16:08.8 +1:57.7
DNS 22 Inuvik 1 NT 1
2
Ruth Hanthorn
Sarah Hanthorn
***
***
(*)
(*)
***
***
(*)
(*)
***
***
(*)
(*)
*** ***

Challenge Boys SF 1 2 x 3 laps (0.8 km. ea.) Classic Sprint Relay   Course Info:  MC: 12m   HD: 12m   TC: 16m 
PL Bib Team Division Lg Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Total Diff
1 31 Skibec 1 QC 1
2
Christophe Rancourt
Raphaël Couturier
0:01:35.4
0:01:56.1
(2)
(2)
0:02:05.9
0:02:07.1
(3)
(3)
0:02:04.3
0:02:33.6
(1)
(2)
0:12:22.5  
2 35 Nakkertok 2 QC 1
2
Sébastien Townsend
Dominique Moncion-Groulx
0:01:34.4
0:01:57.9
(1)
(4)
0:02:07.1
0:02:06.0
(5)
(1)
0:02:04.7
0:02:33.2
(3)
(1)
0:12:23.5 +1.0
3 34 Nakkertok 1 QC 1
2
Riel Allain
Ezekiel Williams
0:01:35.8
0:01:56.2
(3)
(3)
0:02:06.8
0:02:06.2
(4)
(2)
0:02:04.4
0:02:35.0
(2)
(3)
0:12:24.6 +2.1
4 43 Fondeurs Laurentides QC 1
2
Yannick Lapierre
Antoine Jolicoeur-Desroches
0:01:38.1
0:02:05.3
(4)
(9)
0:02:01.8
0:02:08.5
(1)
(4)
0:02:08.7
0:02:41.4
(5)
(7)
0:12:44.0 +21.5
5 39 Big Thunder 1 ON 1
2
Angus Foster
Julian Freitag
0:01:40.8
0:02:01.9
(5)
(5)
0:02:03.8
0:02:16.1
(2)
(11)
0:02:05.8
0:02:41.8
(4)
(8)
0:12:50.3 +27.8
6 38 Team Hardwood 1 ON 1
2
Scott Hill
Nick Monette
0:01:41.5
0:01:54.9
(6)
(1)
0:02:11.3
0:02:13.7
(8)
(7)
0:02:11.2
0:02:38.7
(6)
(5)
0:12:51.7 +29.2
7 46 Rocky Mountain 1 AB 1
2
Nico Tobias
Christian Gow
0:01:48.4
0:02:04.6
(15)
(6)
0:02:10.4
0:02:09.6
(7)
(6)
0:02:17.3
0:02:41.2
(9)
(6)
0:13:11.8 +49.3
8 47 Nakkertok 5 ON 1
2
Ben Taylor
Chris Weller
0:01:42.4
0:02:05.7
(7)
(10)
0:02:11.8
0:02:20.9
(9)
(14)
0:02:11.9
0:02:45.8
(7)
(10)
0:13:18.7 +56.2
9 51 Edmonton 1 AB 1
2
Kevin Stafford
Matt Saurette
0:01:45.7
0:02:07.0
(12)
(12)
0:02:20.3
0:02:08.6
(15)
(5)
0:02:26.5
0:02:37.0
(14)
(4)
0:13:25.4 +1:02.9
10 59 Canmore 1 AB 1
2
Colin Elliott
Sam McConnery
0:01:42.9
0:02:04.9
(8)
(8)
0:02:17.1
0:02:15.2
(13)
(9)
0:02:22.3
0:02:43.4
(13)
(9)
0:13:26.0 +1:03.5
11 55 Chelsea 1 ON 1
2
Carrington Pomeroy
Ryan Fahey
0:01:44.6
0:02:11.4
(10)
(15)
0:02:09.7
0:02:17.2
(6)
(12)
0:02:16.5
0:02:49.5
(8)
(12)
0:13:29.1 +1:06.6
12 58 Hollyburn BC 1
2
Sebastien Foellmer
Nicholas Foellmer
0:01:44.9
0:02:06.7
(11)
(11)
0:02:15.9
0:02:18.4
(12)
(13)
0:02:20.1
0:02:50.3
(11)
(13)
0:13:36.6 +1:14.1
13 50 Defi Promutuel 1 QC 1
2
Julien Brière
Alexis Brien-Racicot
0:01:43.2
0:02:07.3
(9)
(13)
0:02:14.1
0:02:15.3
(11)
(10)
0:02:20.8
0:02:56.9
(12)
(14)
0:13:37.8 +1:15.3
14 42 Nakkertok 4 ON 1
2
Devan Fair
Symon Stowe
0:01:47.6
0:02:04.6
(14)
(6)
0:02:17.7
0:02:14.5
(14)
(8)
0:02:32.6
0:02:46.6
(15)
(11)
0:13:43.8 +1:21.3
15 54 Nakkertok 6 QC 1
2
Sacha Morin-Sirois
Thomas McKenna
0:01:47.0
0:02:10.7
(13)
(14)
0:02:13.1
0:02:25.1
(10)
(15)
0:02:19.5
0:03:09.9
(10)
(15)
0:14:05.5 +1:43.0
16 62 Canmore 2 AB 1
2
Nelson Allan
Máté MacKenzie
0:01:56.7
0:02:19.1
(16)
(16)
0:02:31.5
0:02:36.4
(16)
(16)
0:02:34.4
0:03:17.5
(16)
(16)
0:15:16.0 +2:53.5

Challenge Boys SF 2 2 x 3 laps (0.8 km. ea.) Classic Sprint Relay   Course Info:  MC: 12m   HD: 12m   TC: 16m 
PL Bib Team Division Lg Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Total Diff
1 36 Skinouk 1 QC 1
2
Alexis Turgeon
Simon Lapointe
0:01:30.7
0:01:50.7
(1)
(1)
0:01:57.6
0:02:02.7
(2)
(1)
0:01:59.6
0:02:36.3
(2)
(2)
0:11:57.9  
2 32 Whitehorse 1 YT 1
2
Knute Johnsgaard
Jeff Wood
0:01:31.0
0:01:53.3
(2)
(2)
0:01:56.7
0:02:02.9
(1)
(2)
0:01:57.0
0:02:38.6
(1)
(5)
0:11:59.8 +1.9
3 33 Kimberley BC 1
2
Stefan Sander-Green
Colin Ferrie
0:01:32.2
0:01:56.0
(3)
(3)
0:02:03.6
0:02:08.0
(3)
(5)
0:02:07.0
0:02:37.9
(3)
(4)
0:12:25.1 +27.2
4 60 Banff 2 AB 1
2
Zach  Holland
Martin Schrama
0:01:37.0
0:01:56.5
(7)
(4)
0:02:05.2
0:02:03.4
(4)
(3)
0:02:08.0
0:02:35.1
(6)
(1)
0:12:25.5 +27.6
5 37 Nakkertok 3 ON 1
2
Ian Holstead
James Taylor
0:01:35.6
0:01:58.4
(5)
(7)
0:02:11.3
0:02:07.5
(8)
(4)
0:02:12.9
0:02:37.8
(8)
(3)
0:12:43.8 +45.9
6 40 Skinouk 2 QC 1
2
Alexis Lepage
Chris McMahon
0:01:35.1
0:01:57.8
(4)
(5)
0:02:09.9
0:02:12.2
(7)
(8)
0:02:07.9
0:02:49.2
(5)
(9)
0:12:52.2 +54.3
7 45 Banff 1 AB 1
2
Paul Dupuis
Micah Killick
0:01:37.8
0:02:08.1
(8)
(11)
0:02:06.3
0:02:17.4
(5)
(10)
0:02:07.2
0:02:52.2
(4)
(10)
0:13:09.2 +1:11.3
8 49 Skibec 2 QC 1
2
Jérémie Bonneau
Christophe Perron
0:01:35.9
0:02:06.2
(6)
(10)
0:02:07.2
0:02:18.5
(6)
(11)
0:02:12.8
0:02:55.0
(7)
(12)
0:13:15.8 +1:17.9
9 57 Orford 2 QC 1
2
Hughes Bergeron
Colin Christophe
0:01:44.5
0:02:04.7
(9)
(9)
0:02:15.3
0:02:11.9
(9)
(7)
0:02:18.8
0:02:43.7
(9)
(6)
0:13:19.2 +1:21.3
10 44 North Bay 1 ON 1
2
Liam Patterson
Scott Hill
0:01:45.9
0:02:00.9
(11)
(8)
0:02:18.9
0:02:12.3
(10)
(9)
0:02:24.3
0:02:48.2
(10)
(8)
0:13:30.7 +1:32.8
11 61 Foothills 1 AB 1
2
Bjorn  Ubbe Ebbesen
Vincent  Prenioslo
0:01:49.0
0:01:58.3
(13)
(6)
0:02:24.5
0:02:11.3
(13)
(6)
0:02:32.9
0:02:47.0
(12)
(7)
0:13:43.1 +1:45.2
12 56 Monteriski QC 1
2
Guillaume Carrier
Julien Lamoureux
0:01:45.4
0:02:16.3
(10)
(13)
0:02:21.3
0:02:22.7
(11)
(12)
0:02:34.7
0:02:53.7
(13)
(11)
0:14:14.3 +2:16.4
13 53 Strathcona  1 BC 1
2
Will Herchmer
Michael Ravensbergen
0:01:47.5
0:02:13.1
(12)
(12)
0:02:23.8
0:02:26.8
(12)
(13)
0:02:30.0
0:02:59.9
(11)
(13)
0:14:21.4 +2:23.5
DNF 52 Chelsea 2 ON 1
2
Jack Solomon
Noel Pritchard
0:01:48.5
0:02:09.9
(*)
(*)
0:02:26.4
0:02:20.2
(*)
(*)
***
***
(*)
(*)
*** ***
DSQ 48 Lappe 1 ON 1
2
Jeff Budner
Petri Bailey
***
***
(*)
(*)
***
***
(*)
(*)
***
***
(*)
(*)
*** ***
DNS 41 Orford 1 QC 1
2
Hugo Fontaine
Charles Donahue
***
***
(*)
(*)
***
***
(*)
(*)
***
***
(*)
(*)
*** ***

Open Women SF 1 2 x 3 laps (1.2 km. ea.) Classic Sprint Relay   Course Info:  MC: 12m   HD: 18m   TC: 22m 
PL Bib Team Division Lg Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Total Diff
1 71 Foothills 1 AB 1
2
Shayla Swanson
Rhonda Jewett
0:02:50.9
0:03:21.2
(1)
(2)
0:03:23.9
0:03:34.7
(1)
(2)
0:03:32.2
0:04:06.7
(1)
(1)
0:20:49.8  
2 74 Foothills 3 AB 1
2
Sara Hewitt
Marlis Kromm
0:02:54.9
0:03:25.4
(4)
(3)
0:03:35.8
0:03:35.0
(4)
(3)
0:03:35.4
0:04:06.7
(4)
(1)
0:21:13.5 +23.7
3 79 M.S.A. 2 QC 1
2
Camille Pepin
Stéphanie Drolet
0:02:53.3
0:03:28.5
(2)
(4)
0:03:30.9
0:03:39.9
(3)
(4)
0:03:34.6
0:04:18.3
(3)
(3)
0:21:25.6 +35.8
4 75 Nakkertok 1 QC 1
2
Sofia Attali
Perianne Jones
0:02:54.7
0:03:17.0
(3)
(1)
0:03:42.0
0:03:28.1
(5)
(1)
0:03:58.5
0:04:21.4
(7)
(4)
0:21:41.9 +52.1
5 83 APUNSC 1 AK 1
2
Ky Eiben
Greta Anderson
0:02:57.6
0:03:41.3
(5)
(7)
0:03:29.8
0:03:49.0
(2)
(6)
0:03:34.5
0:04:27.0
(2)
(5)
0:21:59.4 +1:09.6
6 82 Foothills 4 AB 1
2
Stephanie Vetsch
Eva Szabo
0:03:03.6
0:03:34.7
(7)
(6)
0:03:47.5
0:03:50.1
(6)
(7)
0:03:54.3
0:04:32.0
(5)
(7)
0:22:42.4 +1:52.6
7 78 Sovereign Lake 1 BC 1
2
Allyson Cummings
TESSNI CARRUTHERS
0:03:02.7
0:03:32.7
(6)
(5)
0:04:03.6
0:03:44.0
(8)
(5)
0:04:10.4
0:04:29.4
(8)
(6)
0:23:03.0 +2:13.2
8 87 Rocky Mountain 1 AB 1
2
Hannah Perry
Cynthia Clark
0:03:09.4
0:04:37.8
(8)
(9)
0:03:53.2
0:04:03.6
(7)
(8)
0:03:58.0
0:04:55.2
(6)
(9)
0:24:37.4 +3:47.6
9 86 Georgian 1 ON 1
2
Lynsey Bialkowski
Erin Creasor
0:03:54.1
0:03:54.2
(9)
(8)
0:04:41.7
0:04:11.3
(9)
(9)
0:04:41.8
0:04:52.4
(9)
(8)
0:26:15.6 +5:25.8

Open Women SF 2 2 x 3 laps (1.2 km. ea.) Classic Sprint Relay   Course Info:  MC: 12m   HD: 18m   TC: 22m 
PL Bib Team Division Lg Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Total Diff
1 73 Canmore 1 AB 1
2
Annika Hicks
Chandra Crawford
0:03:06.4
0:03:13.1
(4)
(1)
0:03:35.7
0:03:26.4
(4)
(3)
0:03:37.0
0:04:00.5
(1)
(2)
0:20:59.3  
2 76 M.S.A. 1 QC 1
2
Émilie Chartrand
Catherine Auclair
0:03:03.1
0:03:19.8
(2)
(3)
0:03:32.0
0:03:31.3
(1)
(4)
0:03:45.4
0:04:10.1
(4)
(4)
0:21:21.9 +22.6
3 72 Foothills 2 AB 1
2
Heidi Widmer
Brooke Gosling
0:03:05.5
0:03:22.6
(3)
(4)
0:03:33.9
0:03:24.9
(3)
(2)
0:03:51.3
0:04:11.4
(5)
(5)
0:21:29.8 +30.5
4 77 XC Ottawa 1 ON 1
2
Megan McTavish
Sheila Kealey
0:03:01.3
0:03:26.5
(1)
(6)
0:03:32.7
0:03:34.8
(2)
(5)
0:03:42.0
0:04:17.3
(3)
(6)
0:21:34.9 +35.6
5 81 Highland Trailblazer ON 1
2
Candace Ball
Brittany Webster
0:03:17.0
0:03:18.4
(7)
(2)
0:04:02.8
0:03:22.8
(7)
(1)
0:03:58.6
0:03:55.3
(7)
(1)
0:21:55.1 +55.8
6 80 Strathcona 1 BC 1
2
Freya Wasteneys
Andrea Lee
0:03:11.1
0:03:25.1
(6)
(5)
0:03:50.2
0:03:35.1
(6)
(6)
0:03:53.1
0:04:09.4
(6)
(3)
0:22:04.2 +1:04.9
7 84 Strathcona 2 BC 1
2
Sarah Peters
Sylvia Watkins
0:03:09.9
0:03:41.9
(5)
(7)
0:03:37.6
0:03:49.4
(5)
(7)
0:03:40.4
0:04:25.9
(2)
(7)
0:22:25.4 +1:26.1
8 85 Kimberley 1 BC 1
2
Johanna Ferrie
Nicole Perrin
0:03:22.3
0:03:51.3
(8)
(8)
0:04:17.8
0:03:57.9
(8)
(8)
0:04:36.6
0:04:33.0
(8)
(8)
0:24:39.1 +3:39.8

Open Men SF 1 2 x 3 laps (1.2 km. ea.) Classic Sprint Relay   Course Info:  MC: 12m   HD: 18m   TC: 22m 
PL Bib Team Division Lg Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Total Diff
1 201 Foothills 1 AB 1
2
Jesse Cockney
Brent McMurtry
0:02:29.8
0:02:45.6
(2)
(2)
0:03:00.5
0:02:54.8
(3)
(3)
0:02:59.6
0:03:28.1
(1)
(4)
0:17:38.5  
2 213 Whitehorse 1 YT 1
2
Ray Sabo
David Greer
0:02:29.1
0:02:46.0
(1)
(3)
0:03:00.4
0:02:55.6
(2)
(4)
0:03:02.6
0:03:25.8
(3)
(2)
0:17:39.7 +1.2
3 207 Nordic Fairbanks AK 1
2
Tyson Flaharty
Reese Hanneman
0:02:30.9
0:02:49.3
(3)
(5)
0:02:58.5
0:02:54.1
(1)
(2)
0:03:01.6
0:03:25.4
(2)
(1)
0:17:39.9 +1.4
4 206 Skibec 1 QC 1
2
Vincent Ruel
Julien Nury
0:02:31.8
0:02:44.2
(4)
(1)
0:03:05.3
0:02:50.5
(5)
(1)
0:03:14.6
0:03:33.5
(7)
(6)
0:18:00.1 +21.6
5 218 Team Hardwood 2 ON 1
2
Jordan Cascagnette
Bob Thompson
0:02:35.4
0:02:48.8
(7)
(4)
0:03:10.9
0:03:00.9
(10)
(6)
0:03:14.1
0:03:33.2
(6)
(5)
0:18:23.4 +44.9
6 212 Foothills 2 AB 1
2
Tyson Smith
Kevin Sandau
0:02:38.1
0:02:50.8
(10)
(6)
0:03:13.0
0:02:56.7
(11)
(5)
0:03:20.7
0:03:27.1
(11)
(3)
0:18:26.6 +48.1
7 225 Skibec 3 QC 1
2
Vincent Roseberry
Anthony Laroche
0:02:35.0
0:03:01.4
(6)
(8)
0:03:06.3
0:03:05.7
(6)
(7)
0:03:15.6
0:03:37.2
(9)
(7)
0:18:41.4 +1:02.9
8 224 Rocky Mountain 3 AB 1
2
Andrew Pohl
Kurtis Wenzel
0:02:43.8
0:02:59.7
(11)
(7)
0:03:10.5
0:03:10.3
(9)
(8)
0:03:11.9
0:03:38.5
(5)
(8)
0:18:55.0 +1:16.5
9 219 Big Thunder 3 ON 1
2
Jimmy Gunka
Dudley Coulter
0:02:34.4
0:03:08.8
(5)
(9)
0:03:01.4
0:03:24.4
(4)
(9)
0:03:08.3
0:04:13.5
(4)
(10)
0:19:31.1 +1:52.6
10 231 Whitehorse 2 YT 1
2
Logan Potter
Douglas de la Mare
0:02:36.6
0:03:16.1
(9)
(10)
0:03:07.9
0:03:32.4
(7)
(11)
0:03:15.2
0:04:13.9
(8)
(11)
0:20:02.4 +2:23.9
11 230 Orford  1 QC 1
2
Xavier Bouchard
François Therrien
0:02:36.1
0:03:21.3
(8)
(11)
0:03:10.2
0:03:31.4
(8)
(10)
0:03:18.8
0:04:07.4
(10)
(9)
0:20:05.5 +2:27.0

Open Men SF 2 2 x 3 laps (1.2 km. ea.) Classic Sprint Relay   Course Info:  MC: 12m   HD: 18m   TC: 22m 
PL Bib Team Division Lg Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Total Diff
1 202 Team Hardwood  1 ON 1
2
Harry Seaton
Len Valjas
0:02:30.8
0:02:47.3
(3)
(1)
0:02:52.8
0:02:57.9
(2)
(1)
0:03:02.3
0:03:39.3
(1)
(6)
0:17:50.8  
2 205 Banff 1 AB 1
2
Graeme Killick
Haakon Lenes
0:02:29.7
0:02:51.4
(1)
(4)
0:02:49.5
0:03:02.4
(1)
(4)
0:03:08.5
0:03:40.4
(3)
(8)
0:18:02.1 +11.3
3 217 Skibec 2 QC 1
2
Vincent Poisson-Gagnon
Etienne Richard
0:02:32.2
0:02:49.8
(4)
(2)
0:03:01.7
0:03:02.5
(5)
(5)
0:03:09.9
0:03:31.5
(5)
(2)
0:18:07.9 +17.1
4 208 Banff 3 AB 1
2
Gerard Garnier
Curtis Merry
0:02:33.6
0:02:52.8
(5)
(5)
0:02:59.4
0:03:01.0
(3)
(3)
0:03:08.6
0:03:32.7
(4)
(3)
0:18:08.4 +17.6
5 211 Big Thunder 2 ON 1
2
Scott  Sullivan
Chris Hamilton
0:02:30.2
0:02:56.6
(2)
(7)
0:02:59.4
0:03:05.5
(3)
(6)
0:03:06.3
0:03:33.5
(2)
(4)
0:18:11.9 +21.1
6 220 North Highlands 1 NS 1
2
Chris  Algar
Ian Murray
0:02:36.6
0:02:50.8
(7)
(3)
0:03:07.6
0:02:58.3
(6)
(2)
0:03:15.0
0:03:29.3
(6)
(1)
0:18:17.8 +27.0
7 235 APUNSC 1 AK 1
2
Erin Phillips
Bobby Miller
0:02:42.4
0:02:52.9
(10)
(6)
0:03:10.8
0:03:08.2
(10)
(8)
0:03:23.6
0:03:34.6
(9)
(5)
0:18:52.6 +1:01.8
8 214 Rocky Mountain 1 AB 1
2
Luke McGurk
Erik Carleton
0:02:39.1
0:03:00.7
(8)
(9)
0:03:08.5
0:03:06.9
(7)
(7)
0:03:17.4
0:03:39.9
(8)
(7)
0:18:52.8 +1:02.0
9 226 Nakkertok 3 QC 1
2
Guillaume Michaud-Ethier
Samuel Dostie-Ménard
0:02:40.4
0:03:00.0
(9)
(8)
0:03:08.5
0:03:11.8
(7)
(9)
0:03:16.3
0:03:43.4
(7)
(9)
0:19:00.5 +1:09.7
10 223 Nakkertok 2 QC 1
2
Nansen Weber
LEIF LENNIE
0:02:35.3
0:03:05.6
(6)
(10)
0:03:09.0
0:03:22.0
(9)
(11)
0:03:24.2
0:04:01.5
(10)
(11)
0:19:37.7 +1:46.9
11 232 Canmore 3 AB 1
2
Beau Thompson
Andrew Chisholm
0:02:50.2
0:03:08.5
(11)
(11)
0:03:23.7
0:03:25.0
(11)
(12)
0:03:29.7
0:04:03.2
(11)
(12)
0:20:20.6 +2:29.8
12 229 Skibec 4 QC 1
2
Gabriel Deschenes
Charles  Ouellet
0:02:58.0
0:03:09.3
(12)
(12)
0:03:43.0
0:03:18.5
(12)
(10)
0:04:00.4
0:03:57.8
(12)
(10)
0:21:07.2 +3:16.4

Open Men SF 3 2 x 3 laps (1.2 km. ea.) Classic Sprint Relay   Course Info:  MC: 12m   HD: 18m   TC: 22m 
PL Bib Team Division Lg Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Total Diff
1 203 Big Thunder 1 ON 1
2
Chris Butler
Sean Crooks
0:02:31.7
0:02:57.5
(1)
(6)
0:02:57.3
0:02:57.5
(4)
(2)
0:03:06.2
0:03:30.6
(2)
(1)
0:18:01.1  
2 216 Nakkertok 1 QC 1
2
Andrew Stewart-Jones
Patrick Stewart-Jones
0:02:32.1
0:02:56.8
(2)
(5)
0:02:57.1
0:02:58.8
(3)
(3)
0:03:06.3
0:03:33.1
(3)
(3)
0:18:04.5 +3.4
3 204 Yellowknife 1 NT 1
2
Mike Argue
Thomsen D'Hont
0:02:34.3
0:02:55.6
(7)
(2)
0:03:07.6
0:02:52.6
(6)
(1)
0:03:15.2
0:03:34.9
(6)
(4)
0:18:20.4 +19.3
4 209 Canmore 1 AB 1
2
Pate Neumann
Phil Wood
0:02:32.5
0:02:58.5
(3)
(7)
0:02:56.9
0:03:09.8
(2)
(6)
0:03:08.5
0:03:38.5
(4)
(5)
0:18:24.8 +23.7
5 210 Banff 2 AB 1
2
Anthony Killick
Fraser Mills-Connery
0:02:32.9
0:02:56.7
(4)
(3)
0:02:55.7
0:03:08.7
(1)
(5)
0:03:05.3
0:03:57.5
(1)
(9)
0:18:37.1 +36.0
6 215 Lappe 1 ON 1
2
Timo Puiras
Michael Somppi
0:02:34.6
0:02:56.7
(8)
(3)
0:03:13.0
0:03:00.4
(9)
(4)
0:03:21.9
0:03:33.0
(10)
(2)
0:18:39.9 +38.8
7 221 Rocky Mountain 2 AB 1
2
Aaron Gillmor
Scott Gow
0:02:33.6
0:03:03.1
(5)
(8)
0:03:01.2
0:03:13.4
(5)
(7)
0:03:08.7
0:03:46.4
(5)
(6)
0:18:46.7 +45.6
8 227 Telemark BC 1
2
Anthony Cihlar
Jeffrey Kerkovius
0:02:34.0
0:03:03.7
(6)
(9)
0:03:08.5
0:03:18.1
(7)
(9)
0:03:15.3
0:03:46.6
(7)
(7)
0:19:06.5 +1:05.4
9 222 Canmore 2 AB 1
2
Macx Davies
Lucas Jungmann
0:02:38.9
0:02:55.2
(9)
(1)
0:03:11.6
0:03:17.5
(8)
(8)
0:03:16.9
0:03:51.3
(8)
(8)
0:19:11.6 +1:10.5
10 234 Avalon 1 NL 1
2
Philip McIlroy
Will Fitzgerald
0:02:44.6
0:03:18.8
(11)
(10)
0:03:19.5
0:03:28.8
(10)
(10)
0:03:22.2
0:04:06.0
(11)
(10)
0:20:20.2 +2:19.1
11 228 Defi Promutuel 1 QC 1
2
Samuel Fournier Lacombe
Émile Garceau
0:02:43.2
0:03:19.4
(10)
(11)
0:03:20.0
0:03:37.4
(11)
(11)
0:03:20.3
0:04:17.6
(9)
(11)
0:20:38.1 +2:37.0
12 233 Georgian 1 ON 1
2
Peter Wiltmann
Christopher Jones
0:03:23.4
0:03:45.3
(12)
(12)
0:04:03.2
0:03:43.1
(12)
(12)
0:04:13.4
0:04:18.7
(12)
(12)
0:23:27.5 +5:26.4


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2018 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4