Finale de la Coupe Québec 2010 | Zone4.ca

Finale de la Coupe Québec 2010

Date: Apr 4, 2010
Unofficial  Results
Location: Rimouski
Host Club: Club de ski de fond Mouski

Comité
Délégué technique :  Jacques Dumont 
Directeur d'épreuve :   Gaétan Dubé 
Chef de piste :  Charles-André Giasson 
Chef de stade :  Martin Lagacé 
Chef chrono :  Sébastien Bolduc 
Secrétariat :  Diane Tardif 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Relais Femmes 3 x 0.7 km. Free Relay    
PL Bib Team Name Total Diff
1 110 Nakkertok #2 Noémi Bérubé
Kirstin Besemann
Emilie Stewart-Jones
0:15:44.3  
2 103 Nakkertok #1 Michelle Workun-Hill
Sofia Attali
Katherine Stewart-Jones
0:15:46.4 +2.1
3 102 Nordique MSA #1 Catherine Auclair
Camille Pépin
Anne-Marie Comeau
0:15:57.7 +13.4
4 119 Nordique MSA #3 Christine Bisson
Stéphanie Drolet
Camille Côté-Laroche
0:16:29.5 +45.2
5 114 Nordique MSA #2 Alexia Pichard-Jolicoeur
Emilie Chartrand
Rosalie Vezina
0:16:31.0 +46.7
6 105 Skinouk #1 Elise Caron
Frederique Côté-Vanier
Sophie Carrier-Laforte
0:16:40.8 +56.5
7 101 Skibec Nordique #1 Geneviève Tremblay-Bugeaud
Marie-Michèle Fiset
Gabrielle Lemire
0:17:03.8 +1:19.5
8 107 Orford #1 Sophie Boyer
Mylène Champagne
Janie Rioux-Coulombe
0:17:07.5 +1:23.2
9 108 Mouski #1 Louise Martineau
Laurence Côté
Sophie Tessier
0:17:08.4 +1:24.1
10 104 Fondeurs Laurentides Valérie Gagné
Charlotte Gagné
Marianne Boucher
0:17:13.6 +1:29.3
11 112 Montériski #2 Sylvie Girard
Camille Burbidge-Izquierdo
Elizabeth Plante
0:17:15.0 +1:30.7
12 113 Skibec #2 Marilie Samson
Audrey Clothier
Marie-Pierre Lamontagne
0:17:15.2 +1:30.9
13 123 Nordique MSA Virginie Pichard-Jolicoeur
Caroline Drolet
Camille Paquette
0:17:19.4 +1:35.1
14 118 Skinouk #3 Arianne Carrier
Mireille Dumont
Emanuelle Langlois
0:17:19.6 +1:35.3
15 122 Nordique MSA #4 Sophie Harvey
Alexia Rancourt
Christel Pichard-Jolicoeur
0:17:20.5 +1:36.2
16 116 Nakkertok #3 Kaisa Lindfors
Leilani Tam Von Burg
Annie Sabourin
0:17:20.7 +1:36.4
17 127 X- Défi/Mouski Sarah-Jeanne Bouzid
Evelyne Bellerose
Marianne Lemire
0:17:23.4 +1:39.1
18 126 X- Mauriski/Skiélite Myriam Paquette
Geneviève Masson
Jeanne Lavoie-Trudeau
0:17:24.3 +1:40.0
19 115 Skinouk #2 Kaitlyn McMahon
Catherine Duval
Sarah Dostie-Menard
0:18:11.3 +2:27.0
20 121 X - Skibec #4 Marie-Ève Bilodeau-Corriveau
Maude Tremblay
Sophie Dallaire
0:18:15.0 +2:30.7
21 125 X- Nordique MSA #5 Justine Chartrand
Annie Boisvert
Elodie Gillard
0:18:24.0 +2:39.7
22 117 Skibec #3 Andrée-Anne Théberge
Alexe Tremblay
Alexandra Bernier
0:18:37.2 +2:52.9
23 106 Montériski #1 Marie-Andray Chouinard
Gabrielle Sarthou
Laurie Arsenault
0:18:54.7 +3:10.4
24 124 X- Orford Angèle Michaud
Isabelle Fraser-Beaulieu
Joanie Sanche
0:19:19.9 +3:35.6
25 120 X- McGill #3 Katrina Dutkiewicz
Tereza Jarnikova
Brianna Levenstein
0:22:51.4 +7:07.1
26 109 X- McGill #1 Olivia Turley
Thea Kiley-Kubik
Megan MacDonald
0:22:52.2 +7:07.9
27 111 X- McGill #2 Tessa Wallace
Krista Bennati
Dara Murphy
0:23:08.8 +7:24.5

Relais Hommes 3 x 0.7 km. Classic Relay    
PL Bib Team Name Total Diff
1 128 Skibec #1 Julien Nury
Etienne Richard
Raphael Couturier
0:13:51.8  
2 130 Nakkertok #1 Andrew Stewart-Jones
Steffan Lloyd
Dominique Moncion-Groux
0:14:10.8 +19.0
3 132 Sninouk #1 André Marchand
Simon Lapointe
Alexis Turgeon
0:14:19.0 +27.2
4 135 Défi #1 Philippe C-Trudel
Samuel F-Lacombe
Charles-Étienne Grégoire
0:14:30.6 +38.8
5 147 Skibec #2 Vincent Ruel
Vincent Poisson-Gagnon
Jérémie Bonneau
0:14:34.2 +42.4
6 133 Montériski #1 Jerôme McEniry
Timothé Plante
Francois Boucher
0:14:36.7 +44.9
7 154 Skibec #4 Georg Jalkotzy
Christophe Rancourt
Christophe Perron
0:14:42.6 +50.8
8 142 Nakkertok #2 Patrick Stewart-Jones
Riel Allain
Ben Taylor
0:14:49.4 +57.6
9 167 Skiélite #1 Benjamin Hebert
Philippe Morin
Conor Thompson
0:14:58.8 +1:07.0
10 153 Skibec #3 Anthony Laroche
Vincent Roseberry
Alexis Dumas
0:15:00.8 +1:09.0
11 131 Fondeurs Laurentides James Coutton
Yannick Lapierre
Ricardo Izquierdo-Bernier
0:15:09.6 +1:17.8
12 143 Skinouk #2 Chris McMahon
Philippe Caron
Alexis Lepage
0:15:10.0 +1:18.2
13 139 Fondeurs Laurentides Phil Shaw
Kyle Stoyel
Joby Messier
0:15:17.1 +1:25.3
14 157 Skibec #5 Marc-Antoine Larochelle-R
Dominic Leboeuf
William Clothier
0:15:18.6 +1:26.8
15 138 ARSNM Kevin Lantz
Etienne Lavoie-Trudeau
Alexis Morin
0:15:32.6 +1:40.8
16 156 Skibec #6 Samuel Desrosiers
Thomas-Charles Ouellet
Jérome Boudreau
0:15:36.2 +1:44.4
17 149 Nakkertok #3 Sebastien Townsed
Guillaume Michaud-Ethier
Sacha Morin-Sirois
0:15:44.7 +1:52.9
18 144 Orford #2 Vincent Pilotto
Hugues Bergeron
Colin Christophe
0:15:49.9 +1:58.1
19 160 Skibec #7 Thomas Perron
Benjamin Perron
Frédéric Samson
0:15:53.4 +2:01.6
20 161 X- Skinouk #3 Mathieu Fortin
Curtis Marchand
Nicholas Pigeon
0:15:55.5 +2:03.7
21 164 X- Orford/Nakkertok Samuel Dostie-Menard
Nansen Weber
Alex Fillion
0:15:57.2 +2:05.4
22 129 Nordique MSA #1 Pierre Harvey
Simon Boisvert
Vincent Comeau
0:15:58.2 +2:06.4
23 140 Nordique MSA #2 Guy Metayer
Thomas Reed-Metayer
Edouard Reed-Metayer
0:15:58.3 +2:06.5
24 145 Défi #2 Mathieu Gelinas
Julien Brière
Émile Garceau
0:16:08.2 +2:16.4
25 136 Mouski #1 Félix Guay-Vachon
Philippe  Côté
Arnaud B-Santerre
0:16:12.9 +2:21.1
26 137 Chelsea Nordiq #1 Chris Halldorson
Cary Pomeroy
Michael Solomon
0:16:26.0 +2:34.2
27 141 Montériski #2 Julien Carrier
Julien Lamoureux
Philippe Joly
0:16:31.4 +2:39.6
28 134 Orford #1 Simon Bouchard-Robert
Xavier Bouchard
Charles Donahue
0:16:38.6 +2:46.8
29 166 X- Montériski Robin Caillé
Guillaume Carrier
Alexandre Joly
0:17:03.9 +3:12.1
30 152 Défi #3 Serge Garceau
Alexis Brien-Racicot
Léandre F-Lacombe
0:17:17.5 +3:25.7
31 163 X- Nordique MSA + Mo Jocelyn Vézina
Simon-Olivier Rioux
F-Antoine Vézina
0:17:40.0 +3:48.2
32 146 Mouski #2 Pascal Tremblay
Jean-Daniel T-Larivière
Antoine Côté
0:17:40.2 +3:48.4
33 148 Fondeurs Laurentides Rémi Brière
Samuel Pouliot
Vincent Boucher
0:17:51.1 +3:59.3
34 151 Orford #3 Mathieu Maltais
Francois Therrien
Zachary Christofanilli
0:17:51.7 +3:59.9
35 158 Skibec #8 Gabriel Deschènes
Philippe Henry
Simon Deblois
0:17:54.1 +4:02.3
36 155 Fondeurs Laurentides Paul Junique
Vincent Désilet Jacob
Marc-Antoine G-Migneault
0:18:18.1 +4:26.3
37 159 Fondeurs Laurentides Quentin Stoyel
Collin Marineau
Tyler Messier
0:18:18.9 +4:27.1
38 150 Montériski #3 Benjamin Boucher
Olivier Péloquin
Antoine Hébert
0:20:30.2 +6:38.4
39 165 X- McGill #2 Jan Rossiter
Graham Vichowski
Eric Zhao
0:21:04.0 +7:12.2
40 162 X- McGill #1 Alexander Danco
Brennan MacDonnald de Neeve
Tyler Enright
0:22:48.4 +8:56.6


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2018 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4