Canmore Nordic Kickstart AB Cup 2, Dist. Classic | Zone4.ca



Canmore Nordic Kickstart AB Cup 2, Dist. Classic

Date: Dec 5, 2010
Official  Results
Location: Canmore Nordic Centre Prov. Park
Host Club: Canmore Nordic Ski Club

Jury
Technical Delegate:  Rene Pomerleau 
Chief of Competition:  Andrew Hicks 
Race Director:  Michael Neary 
Obs. Time:
Wind Vel: 4.4 kph Wind Dir: SE
Air Temp: -10.7 Snow Temp: -11
Weather: Clear, Sunny Snow Cond: Fine, no new

PN Sit Ski Men 8 km. Classic    
PL Bib Name CCCLic DOB Club Team Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time
1 1 Chris Klebl 25621  1972 Lifesport    0:14:29.6 (1) 0:14:18.0 (1) 0:28:47.6

Open Men 9 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk CCCLic DOB Club Team Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Time
1 57 Drew Goldsack Senior Men 1/29 5835 1981 Rocky Mtn Racers NST 0:07:29.0 (4) 0:07:41.8 (1) 0:07:42.3 (1) 0:22:53.3
2 60 Graeme Killick Senior Men 2/29 14133 1989 Banff Ski Runners  NST 0:07:27.4 (2) 0:07:45.4 (2) 0:07:43.8 (2) 0:22:56.7
3 51 Erik Carleton Senior Men 3/29 5398 1978 Rocky Mtn Racers   0:07:24.9 (1) 0:07:57.8 (6) 0:08:04.9 (4) 0:23:27.7
4 61 Graham Nishikawa Senior Men 4/29 12673 1983 Whitehorse AWCA 0:07:28.6 (3) 0:07:52.3 (3) 0:08:08.4 (9) 0:23:29.5
5 53 Robin McKeever Senior Men 5/29 2707 1973 Foothills Nordic NPNST 0:07:35.9 (6) 0:07:56.7 (4) 0:08:01.3 (3) 0:23:34.0
6 58 Kevin Sandau Senior Men 6/29 13504 1988 Foothills Nordic NST  0:07:35.1 (5) 0:07:57.3 (5) 0:08:07.1 (8) 0:23:39.6
7 46 Joey Burton Senior Men 7/29 14148 1990 Overlander Ski Club AWCA 0:07:35.9 (6) 0:08:14.6 (14) 0:08:09.3 (10) 0:23:59.9
8 52 Gerard Garnier Senior Men 8/29 13932 1989 Banff Ski Runners   0:07:49.4 (14) 0:08:08.6 (9) 0:08:06.5 (7) 0:24:04.6
9 41 Martin Schrama Junior Males 1/20 18392 1992 Banff Ski Runners AST 0:07:46.4 (9) 0:08:09.3 (10) 0:08:11.0 (11) 0:24:06.8
10 45 Phil Wood Senior Men 9/29 13614 1985 Canmore Nordic    0:07:48.1 (11) 0:08:13.9 (13) 0:08:06.2 (5) 0:24:08.2
11 56 Pate Neumann Senior Men 10/29 14218 1987 Canmore Nordic AWCA 0:07:42.6 (8) 0:08:05.9 (8) 0:08:21.5 (16) 0:24:10.2
12 54 Jesse Cockney Senior Men 11/29 13931 1989 Foothills Nordic AWCA 0:07:47.5 (10) 0:08:11.0 (11) 0:08:15.0 (14) 0:24:13.5
13 14 Matt Neumann Senior Men 12/29 SMDL 1989 Caledonia Nordic/RMR   0:07:51.8 (16) 0:08:15.2 (15) 0:08:13.3 (13) 0:24:20.4
14 35 Matt Wylie Senior Men 13/29 13679 1989 Banff Ski Runners   0:07:52.1 (17) 0:08:16.2 (16) 0:08:12.2 (12) 0:24:20.6
15 17 Russell Kennedy Junior Males 2/20 25625 1991 Canmore Nordic   0:07:48.9 (13) 0:08:26.5 (23) 0:08:06.3 (6) 0:24:21.8
16 59 Chris Butler Senior Men 14/29 13039 1986 Big Thunder AWCA 0:07:48.8 (12) 0:08:04.6 (7) 0:08:29.6 (23) 0:24:23.2
17 50 Zach Holland Junior Males 3/20 14628 1992 Banff Ski Runners AWCA 0:07:51.0 (15) 0:08:12.5 (12) 0:08:24.4 (20) 0:24:28.0
18 40 Andrew Brisbin Senior Men 15/29 14594 1990 Sask Nordic/Augustana Vikings 0:07:55.2 (18) 0:08:17.3 (17) 0:08:24.2 (19) 0:24:36.8
19 44 Ian Murray Senior Men 16/29 5576 1978 North Highlands/RMR   0:08:02.7 (23) 0:08:19.9 (18) 0:08:15.9 (15) 0:24:38.6
20 48 Andrew Pohl Senior Men 17/29 19720 1987 Camrose /Augustana Vikings  0:07:56.5 (19) 0:08:21.6 (19) 0:08:26.1 (21) 0:24:44.3
21 43 Jordan Cascagnette Junior Males 4/20 14334 1991 Team Hardwood AWCA 0:07:56.8 (20) 0:08:26.3 (22) 0:08:22.8 (17) 0:24:46.0
22 42 Thomsen d'hont Senior Men 18/29 12916 1988 Yellowknife Ski Club CVTC 0:08:04.3 (24) 0:08:23.4 (20) 0:08:23.2 (18) 0:24:51.0
23 25 Paul Dupuis Junior Males 5/20 14604 1993 Canmore Nordic  AST 0:08:11.9 (31) 0:08:23.4 (20) 0:08:29.1 (22) 0:25:04.5
24 36 Jeff Wood Junior Males 6/20 18428 1992 Whitehorse  CVTC 0:08:04.5 (25) 0:08:35.7 (25) 0:08:29.7 (24) 0:25:10.1
25 30 Macx Davies Junior Males 7/20 18893 1992 Canmore Nordic   0:08:07.0 (28) 0:08:32.0 (24) 0:08:32.0 (25) 0:25:11.2
26 47 Bob Thompson Junior Males 8/20 14312 1991 Team Hardwood AWCA 0:07:57.0 (21) 0:08:40.1 (31) 0:08:35.7 (27) 0:25:12.9
27 33 Alex Mahoney Junior Males 9/20 14608 1992 Rocky Mtn Racers AST 0:08:09.8 (29) 0:08:39.0 (27) 0:08:33.0 (26) 0:25:22.0
28 49 Chris Darlington Senior Men 19/29 15635 1982 Boonoona  Australia 0:08:05.7 (26) 0:08:38.9 (26) 0:08:42.5 (30) 0:25:27.2
29 27 Aaron Gillmor Junior Males 10/20 14566 1991 Rocky Mtn Racers AST 0:08:11.0 (30) 0:08:39.9 (29) 0:08:36.6 (28) 0:25:27.5
30 29 Kieran Baird Senior Men 20/29 14542 1990 Red River/Augustana Vikings  0:08:19.7 (33) 0:08:39.9 (29) 0:08:40.0 (29) 0:25:39.7
31 39 Geoffrey Richards Junior Males 11/20 18425 1992 Black Jack  CVTC 0:08:21.1 (34) 0:08:39.0 (27) 0:08:45.0 (33) 0:25:45.2
32 21 Kai Lukowiak Junior Males 12/20 14564 1991 Foothills Nordic   0:08:02.3 (22) 0:08:52.1 (37) 0:08:56.5 (37) 0:25:51.0
33 32 Kurtis Wenzel Junior Males 13/20 14552 1991 Rocky Mtn Racers AST 0:08:18.1 (32) 0:08:48.0 (34) 0:08:46.6 (34) 0:25:52.8
34 31 Jon Skinstad Senior Men 21/29 13298 1987 Camrose /Augustana Vikings  0:08:24.1 (38) 0:08:48.5 (35) 0:08:43.9 (31) 0:25:56.7
35 24 Colin Ferrie Junior Males 14/20 19558 1993 Kimberley Nordic   0:08:06.9 (27) 0:08:44.9 (32) 0:09:07.1 (41) 0:25:59.0
36 34 Nils Lokken Senior Men 22/29 14120 1987 Sask Nordic/Augustana Vikings 0:08:24.4 (40) 0:08:51.5 (36) 0:08:44.9 (32) 0:26:00.9
37 22 Stefan Sander-Green Junior Males 15/20 19549 1993 Kimberley Nordic    0:08:28.3 (41) 0:08:46.1 (33) 0:08:53.6 (36) 0:26:08.0
38 18 Joel Pacas Senior Men 23/29 14185 1989 Canmore Nordic   0:08:23.3 (37) 0:08:58.9 (39) 0:08:46.8 (35) 0:26:09.0
39 38 Gabriel Altebaeumer Senior Men 24/29 14270 1987 Foothills Nordic  U of C 0:08:31.7 (42) 0:08:54.6 (38) 0:08:57.4 (38) 0:26:23.8
40 23 Vincent Prenioslo Junior Males 16/20 19665 1992 Foothills Nordic   0:08:21.5 (35) 0:09:10.1 (40) 0:08:59.6 (39) 0:26:31.3
41 15 Aaron Neumann Junior Males 17/20 SMDL 1991 Caledonia Nordic /RMR   0:08:24.1 (38) 0:09:11.2 (41) 0:09:03.5 (40) 0:26:38.9
42 26 Beau Thompson Senior Men 25/29 21482 1989 Canmore Nordic    0:08:22.3 (36) 0:09:30.6 (43) 0:09:23.7 (42) 0:27:16.8
43 12 Martin Jancus Senior Men 26/29   1987 Canmore Nordic   0:08:39.5 (44) 0:09:23.9 (42) 0:09:28.9 (43) 0:27:32.5
44 16 Kai Skinstad Senior Men 27/29 13297 1988 Camrose /Augustana Vikings 0:08:37.5 (43) 0:09:36.7 (45) 0:09:33.1 (45) 0:27:47.4
45 20 Andrew Chisholm Junior Males 18/20 24896 1991 Canmore Nordic   0:08:46.1 (45) 0:09:31.7 (44) 0:09:31.7 (44) 0:27:49.6
46 28 Cole Hetherington Junior Males 19/20 18393 1992 Sovereign Lake   0:08:46.6 (46) 0:09:42.9 (46) 0:10:01.0 (46) 0:28:30.7
47 19 Mark Arendz Senior Men 28/29 14547 1990 Rocky Mtn Racers NPNST 0:09:40.1 (48) 0:10:51.8 (47) 0:10:39.8 (47) 0:31:11.8
48 11 Danny Kroll Senior Men 29/29 SMDL 1981 Canmore Nordic   0:09:37.0 (47) 0:11:44.5 (49) 0:11:04.4 (48) 0:32:26.0
49 13 Evan Armstrong Junior Males 20/20   1992 Canmore Nordic   0:10:33.8 (49) 0:11:42.1 (48) 0:11:10.4 (49) 0:33:26.4
DNS 37 Anthony Killick Senior Men * 13347 1987 Banff Ski Runners   *** (*) *** (*) *** (*) ***
DNS 55 Brian McKeever Senior Men * 5880 1979 Foothills Nordic NPNST *** (*) *** (*) *** (*) ***

Open Women 9 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk CCCLic DOB Club Team Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Time
1 101 Perianne Jones Senior Women 1/14 12918 1985 Nakkertok Nordic NST 0:08:44.6 (1) 0:09:32.8 (1) 0:09:24.6 (1) 0:27:42.1
2 106 Brittany Webster Senior Women 2/14 14219 1987 Highlands Trailblazers NST 0:08:58.5 (3) 0:09:35.8 (2) 0:09:34.0 (2) 0:28:08.3
3 105 Brooke Gosling Senior Women 3/14 12494 1980 Foothills Nordic CXC 0:08:49.9 (2) 0:09:39.0 (3) 0:09:55.3 (3) 0:28:24.4
4 102 Alysson Marshall Senior Women 4/14 13482 1988 Larch Hills Nordic AWCA 0:09:15.0 (4) 0:10:03.1 (9) 0:09:56.3 (4) 0:29:14.6
5 92 Maya MacIsaac-Jones Junior Females 1/21 20511 1995 Rocky Mtn Racers AST 0:09:31.7 (8) 0:09:57.6 (4) 0:09:57.9 (5) 0:29:27.4
6 103 Sara Hewitt Senior Women 5/14 13450 1988 Foothills Nordic AWCA 0:09:20.5 (6) 0:10:02.3 (8) 0:10:08.9 (9) 0:29:31.8
7 90 Olivia Bouffard-Nesbitt Junior Females 2/21 19676 1992 Fondeurs-Laurentide CVTC 0:09:32.0 (11) 0:09:59.3 (5) 0:10:06.1 (6) 0:29:37.5
8 98 Annika Hicks Junior Females 3/21 18875 1991 Canmore Nordic AWCA 0:09:30.3 (7) 0:10:01.9 (6) 0:10:07.7 (7) 0:29:40.1
9 97 Eva Szabo Senior Women 6/14 13514 1982 Foothills Nordic   0:09:31.8 (9) 0:10:02.0 (7) 0:10:14.2 (11) 0:29:48.2
10 104 Rhonda Jewett Senior Women 7/14 5776 1981 Foothills Nordic   0:09:32.3 (12) 0:10:18.4 (11) 0:10:17.7 (12) 0:30:08.5
11 93 Janelle Greer Junior Females 4/21 14267 1992 Whitehorse  AWCA 0:09:31.9 (10) 0:10:27.4 (16) 0:10:10.5 (10) 0:30:09.9
12 89 Kajsa Heyes Junior Females 5/21 14562 1992 Hollyburn Jackrabbit  CVTC 0:09:45.7 (15) 0:10:17.3 (10) 0:10:08.0 (8) 0:30:11.1
13 100 Rebecca Reid Junior Females 6/21 18510 1992 Black Jack AWCA 0:09:17.6 (5) 0:10:20.8 (12) 0:10:33.2 (15) 0:30:11.6
14 95 Heidi Widmer Senior Women 8/14 14175 1991 Foothills Nordic AWCA 0:09:33.9 (13) 0:10:23.7 (14) 0:10:26.4 (13) 0:30:24.1
15 94 Michaela Howie Junior Females 7/21 14240 1991 Banff Ski Runners CVTC 0:09:38.8 (14) 0:10:26.9 (15) 0:10:30.3 (14) 0:30:36.1
16 99 Marlis Kromm Senior Women 9/14 14211 1990 Foothills Nordic AWCA 0:09:46.9 (16) 0:10:21.0 (13) 0:10:36.2 (17) 0:30:44.1
17 96 Andrea Dupont Senior Women 10/14 5573 1980 Rocky Mtn Racers   0:09:52.3 (17) 0:10:34.2 (17) 0:10:35.6 (16) 0:31:02.2
18 91 Bronwyn Allan Junior Females 8/21 14531 1992 Nakkertok Nordic AST 0:10:02.2 (19) 0:11:00.6 (20) 0:11:08.5 (18) 0:32:11.4
19 86 Kat Stone Senior Women 11/14 25228 1988 Camrose /Augustana Vikings  0:10:12.9 (20) 0:10:53.3 (18) 0:11:09.4 (19) 0:32:15.7
20 84 Julia Ransom Junior Females 9/21 18492 1993 Telemark   0:09:57.7 (18) 0:10:59.7 (19) 0:11:23.4 (22) 0:32:20.9
21 87 Adriene Underhill Junior Females 10/21 14570 1992 Larch Hills Nordic  CVTC 0:10:25.9 (21) 0:11:05.1 (22) 0:11:18.1 (21) 0:32:49.2
22 88 Stephanie Vetsch Junior Females 11/21 18423 1991 Foothills Nordic AST 0:10:41.8 (23) 0:11:04.1 (21) 0:11:16.5 (20) 0:33:02.5
23 76 Lauren Brookes Junior Females 12/21 25727 1991 Camrose/Augustana Vikings  0:10:35.0 (22) 0:11:37.8 (23) 0:11:28.1 (23) 0:33:41.1
24 72 Lucia Jancusova Junior Females 13/21   1992 Canmore Nordic    0:10:58.0 (26) 0:11:41.4 (24) 0:11:45.2 (25) 0:34:24.8
25 83 Megan Hall Junior Females 14/21 14584 1992 Edmonton Nordic   0:10:57.7 (25) 0:11:55.0 (25) 0:11:43.5 (24) 0:34:36.3
26 85 Emma Lodge Junior Females 15/21 19231 1992 Canmore Nordic   0:10:47.1 (24) 0:11:55.5 (26) 0:11:58.2 (26) 0:34:40.9
27 73 Emma Lunder Junior Females 16/21 SMDL 1991 Rocky Mtn Racers   0:11:03.4 (27) 0:12:00.2 (27) 0:12:03.6 (27) 0:35:07.3
28 78 Kalli Green Senior Women 12/14 14304 1990 Camrose /Augustana Vikings  0:11:07.2 (28) 0:12:04.9 (28) 0:12:13.6 (28) 0:35:25.8
29 79 Ariel Raudsepp Junior Females 17/21 19570 1992 Edmonton Nordic    0:11:15.4 (29) 0:12:30.4 (31) 0:12:14.2 (29) 0:36:00.1
30 81 Sarah Slattery Senior Women 13/14 17531 1988 Boonoona   0:11:36.7 (33) 0:12:10.5 (29) 0:12:14.4 (30) 0:36:01.7
31 82 Roni Wolach Junior Females 18/21 19538 1993 Rocky Mtn Racers   0:11:32.6 (32) 0:12:19.2 (30) 0:12:47.2 (33) 0:36:39.1
32 80 Laura Hoogstraten Junior Females 19/21 18474 1992 Foothills Nordic    0:11:30.1 (31) 0:12:37.6 (33) 0:12:33.3 (31) 0:36:41.2
33 75 Ilona Gyapay Junior Females 20/21 21565 1992 Camrose /NWT Vikings 0:11:22.4 (30) 0:12:50.9 (34) 0:12:45.0 (32) 0:36:58.4
34 74 Tarah Cieslak Junior Females 21/21   1992 Canmore Nordic   0:11:37.8 (34) 0:12:35.2 (32) 0:12:48.3 (34) 0:37:01.4
35 77 Emma Norris Senior Women 14/14 14523 1990 Camrose/Augustana Vikings 0:12:09.1 (35) 0:13:41.9 (35) 0:13:49.8 (35) 0:39:40.9
DNS 71 Alicia Gallon Junior Females *   1992 Canmore Nordic   *** (*) *** (*) *** (*) ***

Masters Men 7&8 9 km. Classic    
PL Bib Name CCCLic DOB Club Team Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Time
1 112 Ken Sidney SMDL 1946 Canmore Nordic   0:10:13.9 (1) 0:11:05.1 (1) 0:11:22.0 (1) 0:32:41.2
2 111 Everett Fee SMDL 1945 Banff Ski Runners   0:11:11.2 (2) 0:11:55.8 (2) 0:12:19.8 (2) 0:35:26.9
DNS 113 Norbert Meier SMDL 1950 Canmore Nordic   *** (*) *** (*) *** (*) ***
DNS 114 Gordon Church   1949 Calgary Nordic TG   *** (*) *** (*) *** (*) ***

Masters Men 5&6 9 km. Classic    
PL Bib Name CCCLic DOB Club Team Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Time
1 115 John Groeneveld SMDL 1959 Canmore Nordic   0:09:12.6 (1) 0:09:54.1 (1) 0:10:07.7 (1) 0:29:14.6
2 116 Kevin McBeth SMDL 1959 Calgary Nordic TG   0:11:25.1 (2) 0:12:21.7 (2) 0:12:12.1 (2) 0:35:59.0
3 118 Peter Neumann SMDL 1953 Calgary Nordic TG   0:12:25.8 (3) 0:12:47.8 (3) 0:12:53.6 (3) 0:38:07.3
4 117 George Smith SMDL 1960 Calgary Nordic TG   0:13:55.0 (4) 0:15:05.4 (4) 0:15:35.9 (4) 0:44:36.4
DNS 119 Peter Rawlek SMDL 1960 Friday Night Lights Club   *** (*) *** (*) *** (*) ***

Masters Men 3&4 9 km. Classic    
PL Bib Name CCCLic DOB Club Team Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Time
1 128 Frank Ackermann SMDL 1969 Kimberley Nordic    0:09:12.4 (1) 0:09:43.9 (1) 0:09:37.7 (1) 0:28:34.1
2 129 Alaric Fish SMDL 1969 Canmore Nordic    0:09:16.7 (2) 0:09:47.7 (2) 0:09:55.6 (3) 0:29:00.2
3 130 Geoff Johns SMDL 1967 Banff Ski Runners   0:09:18.5 (3) 0:10:02.9 (3) 0:09:55.4 (2) 0:29:17.0
4 127 Yvon Sevigny SMDL 1967 Foothills Nordic   0:09:35.6 (5) 0:10:37.1 (4) 0:10:20.1 (4) 0:30:33.0
5 131 Victor Daigle 4907 1963 Calgary Nordic TG   0:09:31.6 (4) 0:10:49.8 (5) 0:11:22.5 (8) 0:31:44.0
6 121 Darren Barber   1968 Banff Ski Runners   0:10:11.1 (8) 0:10:56.6 (7) 0:10:46.7 (6) 0:31:54.5
7 120 Sean Huggins-Chan SMDL 1970 Foothills Nordic   0:10:38.7 (9) 0:10:54.2 (6) 0:10:38.8 (5) 0:32:11.8
8 123 Sean Rickard SMDL 1965 Edmonton Nordic   0:10:09.4 (6) 0:11:16.5 (8) 0:11:04.7 (7) 0:32:30.6
9 125 Eric Boiral   1966 Foothills Nordic   0:10:10.0 (7) 0:11:23.2 (9) 0:11:36.1 (9) 0:33:09.3
10 122 Clayton Stafford SMDL 1965 Edmonton Nordic   0:11:06.1 (10) 0:12:00.1 (10) 0:11:57.0 (10) 0:35:03.4
11 124 Herb Stark SMDL 1967 Edmonton Nordic    0:11:14.4 (11) 0:12:10.7 (11) 0:12:09.1 (11) 0:35:34.3
12 126 Peter Jessulat   1970 Calgary Nordic TG   0:16:56.9 (12) 0:18:40.1 (12) 0:19:00.7 (12) 0:54:37.7

Masters Men 1&2 9 km. Classic    
PL Bib Name CCCLic DOB Club Team Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Time
1 136 Charles Curtis 5939 1979 North Highlands   0:08:34.9 (1) 0:09:16.8 (1) 0:09:08.4 (1) 0:27:00.1
2 133 Mark Toth SMDL 1973 Banff Ski Runners   0:09:03.2 (2) 0:09:54.8 (3) 0:09:42.5 (2) 0:28:40.5
3 135 Mikhail Kudienko SMDL 1975 Rushin' Russians   0:09:05.0 (3) 0:09:50.7 (2) 0:09:50.2 (3) 0:28:46.0
4 134 JM Gamble 5207 1979 Edmonton Nordic   0:10:01.0 (4) 0:11:29.8 (4) 0:11:18.8 (4) 0:32:49.7
5 132 Ulrik Seward   1975 Calgary Nordic TG   0:18:14.4 (5) 0:23:47.7 (5) 0:23:08.7 (5) 1:05:10.9

Masters Women 5&6 9 km. Classic    
PL Bib Name CCCLic DOB Club Team Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Time
1 141 Judy Buchanan-Mappin SMDL 1952 Canmore Nordic   0:12:33.9 (1) 0:13:01.0 (1) 0:13:24.5 (1) 0:38:59.5
2 142 Sheila Lenes   1952 Banff Ski Runners    0:12:54.7 (2) 0:13:31.5 (2) 0:13:51.2 (2) 0:40:17.5

Masters Women 3&4 9 km. Classic    
PL Bib Name CCCLic DOB Club Team Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Time
1 146 Maria Hawknis SMDL 1962 Canmore Nordic   0:10:28.1 (1) 0:10:50.2 (1) 0:11:06.5 (1) 0:32:24.9
2 149 Wietske Eikelenboom SMDL 1961 Edmonton Nordic    0:11:53.8 (2) 0:12:18.7 (2) 0:12:23.9 (2) 0:36:36.6
3 145 Barbara Kostyk   1970 Lifesport   0:12:21.3 (4) 0:13:08.1 (3) 0:13:07.4 (3) 0:38:36.9
4 143 Laurie Harvey SMDL 1963 Canmore Nordic   0:12:16.0 (3) 0:13:08.6 (4) 0:13:26.9 (4) 0:38:51.7
5 147 Jacqueline Alexandruk SMDL 1969 Edmonton Nordic    0:13:21.5 (5) 0:13:49.8 (5) 0:14:05.7 (5) 0:41:17.1
6 148 Glenda Zamzow SMDL 1969 Calgary Nordic TG   0:15:50.9 (6) 0:17:07.8 (6) 0:16:49.9 (6) 0:49:48.7
7 144 Carol Morrison SMDL 1961 Calgary Nordic TG   0:20:51.7 (7) 0:23:42.2 (7) 0:23:10.5 (7) 1:07:44.5

Masters Women 1&2 9 km. Classic    
PL Bib Name CCCLic DOB Club Team Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Time
1 152 Angela Ripley   1977 Independent   0:12:08.0 (1) 0:12:50.4 (1) 0:12:58.8 (1) 0:37:57.3
2 151 Graciela Pelayo SMDL 1975 Calgary Nordic TG   0:14:13.9 (2) 0:15:07.8 (2) 0:15:09.9 (2) 0:44:31.7
3 150 Shelly Laurence   1976 Calgary Nordic TG   0:15:12.7 (3) 0:16:41.4 (3) 0:16:40.5 (3) 0:48:34.7

Junior Boys 6 km. Classic    
PL Bib Name CCCLic DOB Club Team Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time
1 185 Julien Locke 21432 1993 Black Jack   0:08:12.0 (1) 0:08:44.8 (1) 0:16:56.8
2 184 Christian Gow 18407 1993 Rocky Mtn Racers   0:08:25.2 (3) 0:08:46.7 (2) 0:17:12.0
3 186 Matt Saurette 19576 1994 Edmonton Nordic  AST 0:08:41.7 (6) 0:08:46.8 (3) 0:17:28.5
4 180 Micah Killick 19625  1994 Banff Ski Runners   0:08:33.4 (4) 0:09:04.5 (4) 0:17:38.0
5 181 Peter Locke 21433 1993 Black Jack   0:08:35.2 (5) 0:09:07.5 (6) 0:17:42.8
6 166 Albert Bouchard SMDL 1993 Courcelette   0:08:24.9 (2) 0:09:21.6 (8) 0:17:46.5
7 183 Nico Tobias 19610 1994 Rocky Mtn Racers AST 0:08:42.8 (7) 0:09:04.9 (5) 0:17:47.8
8 182 Shawn deGroot 23737 1994 Black Jack   0:08:56.6 (10) 0:09:13.0 (7) 0:18:09.6
9 162 Matthew Vrielink SMDL 1993 Rocky Mtn Racers   0:08:49.2 (8) 0:09:33.2 (9) 0:18:22.5
10 177 Joel Hanthorn 14631 1993 Arctic Nordic  NWT 0:08:51.1 (9) 0:09:43.7 (13) 0:18:34.8
11 176 Colin Elliott 19667 1994 Canmore Nordic    0:08:56.8 (11) 0:09:43.3 (12) 0:18:40.2
12 178 Ragnar Robinson 19520 1993 La Ronge Nordic   0:08:59.4 (13) 0:09:41.4 (11) 0:18:40.8
13 172 Oliver Hodgins 21496 1994 Yellowknife Ski Club NWT 0:09:01.9 (14) 0:09:50.1 (14) 0:18:52.0
14 165 Stuart Harden   1994 Rocky Mtn Racers   0:08:59.3 (12) 0:10:16.7 (17) 0:19:16.1
15 169 Lukas Mark 25587 1994 Muskeg Flyers   0:09:37.9 (18) 0:09:38.9 (10) 0:19:16.9
16 173 Mitchell Harris 22588 1994 Golden Nordic    0:09:14.0 (15) 0:10:05.2 (16) 0:19:19.2
17 164 Sam Groeneveld SMDL 1994 Canmore Nordic   0:09:34.3 (17) 0:09:59.2 (15) 0:19:33.5
18 179 Kevin Stafford 21425 1994 Edmonton Nordic   0:09:20.6 (16) 0:10:24.3 (18) 0:19:45.0
19 174 Kevin Durkee 20518 1993 Yellowknife Ski Club   0:09:50.9 (19) 0:10:35.8 (21) 0:20:26.8
20 175 Cole Stewart 22591 1994 Golden Nordic    0:09:54.1 (20) 0:10:35.1 (19) 0:20:29.3
21 171 Ryan Alexandruk 21555 1994 Edmonton Nordic    0:09:58.6 (21) 0:10:35.1 (19) 0:20:33.7
22 161 Zachary McClean SMDL 1994 Golden Nordic   0:10:17.4 (22) 0:11:08.8 (23) 0:21:26.2
23 168 Adrian Christ SMDL 1994 Red Deer Nordic   0:10:33.4 (23) 0:10:56.4 (22) 0:21:29.9
24 167 Connor MacDonald SMDL 1993 Edmonton Nordic   0:10:39.1 (25) 0:11:21.3 (24) 0:22:00.5
25 170 Evan Stryde 21413 1994 La Ronge Nordic   0:10:43.7 (26) 0:12:17.0 (25) 0:23:00.8
26 163 Dario Prather   1994 Golden Nordic    0:10:35.1 (24) 0:12:34.6 (26) 0:23:09.7

Junior Girls 6 km. Classic    
PL Bib Name CCCLic DOB Club Team Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time
1 206 Suzanne Stevenson 21452 1994 Foothills Nordic   0:09:53.6 (1) 0:10:18.9 (1) 0:20:12.6
2 205 Emily  de Freitas 21440 1994 Foothills Nordic   0:10:16.9 (4) 0:10:32.4 (2) 0:20:49.3
3 207 Lucy Glanville 23664 1994 Boonoona Australia 0:10:10.6 (2) 0:10:39.6 (3) 0:20:50.3
4 204 Susanne Fraser 19669 1994 Black Jack   0:10:15.8 (3) 0:11:05.5 (5) 0:21:21.4
5 202 Kendra Hicks 21023 1994 Canmore Nordic    0:10:29.0 (5) 0:11:06.3 (6) 0:21:35.4
6 203 Jill Reynolds 22611 1994 Black Jack   0:10:43.6 (7) 0:11:03.0 (4) 0:21:46.7
7 201 Nicole Perrin 21025 1994 Kimberley   0:10:36.4 (6) 0:11:24.6 (7) 0:22:01.1
8 199 Claire Schneider 21446 1994 Foothills Nordic   0:11:23.6 (8) 0:11:33.6 (8) 0:22:57.3
9 198 Jennifer Borchert 21428 1994 Sovereign Lake   0:12:07.8 (11) 0:12:53.2 (9) 0:25:01.1
10 200 Siobhan Jones 21471 1994 Canmore Nordic  Australia 0:11:36.1 (9) 0:13:31.7 (12) 0:25:07.8
11 191 Emma Camicioli 25732 1993 Edmonton Nordic   0:12:03.6 (10) 0:13:11.6 (10) 0:25:15.2
12 196 Ivy Strother 21486 1994 Sovereign Lake Okanagan 0:12:26.5 (13) 0:13:22.4 (11) 0:25:49.0
13 193 Jasmine Maclean 23752 1994 Kimberley Nordic    0:12:17.1 (12) 0:13:47.0 (14) 0:26:04.2
14 197 Davis Alton 21493 1993 Wapiti Nordic    0:13:04.6 (15) 0:13:41.8 (13) 0:26:46.4
15 192 Tess Forbes 21548 1994 Wapiti Nordic    0:12:53.5 (14) 0:14:05.1 (15) 0:26:58.6
16 194 Hanna Wilson 19654 1993 Yellowknife Ski Club NWT 0:13:20.7 (16) 0:14:50.5 (16) 0:28:11.3
17 195 Rachel Burkinshaw-Zelko 21485 1993 Wapiti Nordic   0:14:46.6 (17) 0:16:06.4 (17) 0:30:53.0

Sport Men 3 km. Classic    
PL Bib Name CCCLic DOB Club Team Time
1 214 Kevin Calpas   1971 Calgary Nordic TG   0:13:12.4
2 213 Pablo Adames   1965 Calgary Nordic TG   0:14:33.9
3 211 Fred Green SMDL 1956 Calgary Nordic TG   0:19:01.4
DNS 212 Thomas Marr-Laing SMDL 1963 Red Deer Nordic   ***

Juvenile Boys 4 km. Classic    
PL Bib Name CCCLic DOB Club Team Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time
1 241 Steven Coueffin 21436 1995 Kimberley Nordic   0:05:47.6 (1) 0:06:27.1 (3) 0:12:14.7
2 228 Anders Cowper 25607 1996 Edmonton Nordic    0:05:55.4 (2) 0:06:30.0 (4) 0:12:25.5
3 233 Peter Hicks 25580 1996 Canmore Nordic   0:06:06.9 (3) 0:06:21.7 (1) 0:12:28.7
4 242 Sam McConnery 23620 1995 Canmore Nordic    0:06:09.6 (4) 0:06:26.3 (2) 0:12:35.9
5 234 Aidan Millar 25582 1995 Canmore Nordic   0:06:16.9 (5) 0:06:42.9 (5) 0:12:59.8
6 240 Nelson Allan 21483 1995 Canmore Nordic    0:06:21.1 (7) 0:07:08.1 (6) 0:13:29.3
7 239 Eric Byram 23720 1996 Sovereign Lake   0:06:20.8 (6) 0:07:29.1 (7) 0:13:49.9
8 238 Idan Wolach 24500 1995 Rocky Mtn Racers   0:06:54.0 (9) 0:07:31.0 (9) 0:14:25.0
9 237 Nils Asfeldt 23738 1995 Athabasca Nordic   0:06:51.4 (8) 0:07:37.8 (13) 0:14:29.3
10 225 Tate MacDonald 25740 1996 Edmonton Nordic   0:06:59.9 (11) 0:07:33.4 (10) 0:14:33.4
11 221 Nate Gerwing SMDL 1995 Edmonton Nordic   0:07:05.5 (14) 0:07:30.6 (8) 0:14:36.2
12 224 Marshall Harris SMDL 1995 Foothills Nordic   0:07:03.3 (13) 0:07:34.0 (11) 0:14:37.4
13 235 Calvin Rossouw 23732 1995 Yellowknife Ski Club   0:06:58.4 (10) 0:07:42.7 (14) 0:14:41.2
14 230 Pearce Hanna 25684 1996 Edmonton Nordic    0:07:29.0 (17) 0:07:36.4 (12) 0:15:05.5
15 229 Dylan Stryde 25633 1996 La Ronge Nordic   0:07:11.2 (15) 0:08:06.8 (15) 0:15:18.1
16 236 North Alton 23716 1995 Wapiti Nordic   0:07:02.3 (12) 0:08:16.9 (16) 0:15:19.3
17 222 Devin Chambers   1996 Red Deer Nordic   0:07:32.6 (18) 0:08:29.4 (17) 0:16:02.1
18 231 John Davis 25626 1996 Wapiti Nordic    0:07:24.8 (16) 0:08:43.6 (18) 0:16:08.4
19 226 Zakary Jantz SMDL 1996 Canmore Nordic   0:07:46.6 (19) 0:08:50.2 (19) 0:16:36.9
20 232 Joshua Malmsten 23642 1996 Wapiti Nordic   0:08:06.0 (20) 0:09:07.1 (20) 0:17:13.1
DNS 223 Chris Marr-Laing   1996 Red Deer Nordic   *** (*) *** (*) ***
DNS 227 Mitchell Fennell 25723 1996 Canmore Nordic   *** (*) *** (*) ***

Juvenile Girls 4 km. Classic    
PL Bib Name CCCLic DOB Club Team Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time
1 270 Annah Hanthorn 14632 1995 Arctic Nordic  NWT 0:06:54.7 (2) 0:07:18.1 (1) 0:14:12.9
2 266 Hanna Thomson 23592 1995 Revelstoke Nordic    0:06:54.0 (1) 0:07:25.5 (2) 0:14:19.5
3 267 Ember Large 23731 1995 Edmonton Nordic   0:07:04.2 (3) 0:07:37.0 (3) 0:14:41.2
4 253 Chloe Neil   1996 Canmore Nordic   0:07:12.4 (5) 0:07:50.3 (5) 0:15:02.8
5 258 Kirsten Gillett 25706 1996 Canmore Nordic   0:07:30.3 (8) 0:07:40.7 (4) 0:15:11.0
6 263 Emma Cebuliak 23740 1995 Foothills Nordic   0:07:17.9 (6) 0:07:55.5 (6) 0:15:13.4
7 269 Natasha Harvey 23739 1995 Canmore Nordic   0:07:05.5 (4) 0:08:15.8 (11) 0:15:21.4
8 257 Carly Holland 25612 1996 Canmore Nordic ADT 0:07:23.3 (7) 0:08:05.4 (8) 0:15:28.7
9 268 Micalah Ruth Hanthorn 14633 1996 Arctic Nordic  NWT 0:07:35.8 (10) 0:08:01.2 (7) 0:15:37.1
10 251 Danielle Vrielink SMDL 1995 Rocky Mtn Racers   0:07:35.8 (10) 0:08:05.4 (8) 0:15:41.2
11 261 Madeleine Harris 25572 1996 Canmore Nordic   0:07:36.6 (12) 0:08:12.0 (10) 0:15:48.8
12 264 Mary Buckland 23722 1995 Yellowknife Ski Club   0:07:31.5 (9) 0:08:32.0 (13) 0:16:03.5
13 254 Anika Asfeldt 25719 1996 Athabasca Nordic ADT 0:07:57.9 (14) 0:08:24.1 (12) 0:16:22.1
14 260 Allie Saurette 25608 1996 Edmonton Nordic    0:07:59.1 (15) 0:08:38.4 (15) 0:16:37.5
15 265 Amelia Espey 23743 1995 Foothills Nordic   0:08:09.0 (17) 0:08:37.9 (14) 0:16:47.0
16 256 Kes Carson 25598 1996 Edmonton Nordic    0:07:51.1 (13) 0:08:56.7 (16) 0:16:47.9
17 259 Megan Alexandruk 25721 1996 Edmonton Nordic    0:08:08.1 (16) 0:09:08.3 (17) 0:17:16.5
18 262 Robyn Locke 24485 1996 Black Jack   0:08:28.3 (18) 0:09:48.1 (18) 0:18:16.4
DNS 252 Gwen McFallon   1995 Canmore Nordic   *** (*) *** (*) ***
DNS 255 Nicola Davies 25583 1996 Canmore Nordic   *** (*) *** (*) ***

Midget Boys 2 km. Classic    
PL Bib Name CCCLic DOB Club Team Time
1 297 Ben Thompson 25734 1997 Canmore Nordic   0:06:28.8
2 300 Nicholas Bardak 21503 1997 Wapiti Nordic    0:06:30.8
3 289 Marc Dupuis   1997 Canmore Nordic    0:06:50.6
4 284 Luke Gerwing   1997 Edmonton Nordic   0:06:58.8
5 294 Silas Lang   1997 Edmonton Nordic   0:06:59.2
6 285 Stefan Martin   1997 Canmore Nordic   0:07:03.6
7 299 Michael MacIsaac-Jones 21497 1997 Rocky Mtn Racers ADT 0:07:04.1
8 293 Thomas Manktelow   1998 Canmore Nordic   0:07:15.2
9 283 Max Elgert   1998 Athabasca Nordic   0:07:44.8
10 296 Trevor Mueller   1997 Edmonton Nordic   0:07:47.6
11 292 Matthew Bouchard   1997 Canmore Nordic   0:08:04.8
12 301 Mathieu Davis 25627 1998 Wapiti Nordic   0:08:24.9
13 288 Lucas Fabbri   1998 Canmore Nordic   0:08:28.9
14 286 Tomas Mark   1998 Muskeg Flyers   0:08:35.7
15 298 Patrick Davis 25628 1998 Wapiti Nordic   0:08:37.6
16 291 Dallas Zimmerman   1998 Red Deer Nordic   0:08:39.5
17 302 Zachary Malmsten 23643 1998 Wapiti Nordic   0:09:50.1
18 281 Zachary Green   1998 Calgary Nordic TG   0:11:36.3
19 282 Ben Seward   1998 Calgary Nordic TG   0:13:37.6
20 295 Alejandro Adames   1998 Calgary Nordic TG   0:16:25.8
DNS 287 Reed Godfrey   1998 Canmore Nordic   ***
DNS 290 Riley Millar   1998 Canmore Nordic   ***

Midget Girls 2 km. Classic    
PL Bib Name CCCLic DOB Club Team Time
1 318 Lauren Turcot   1997 Canmore Nordic    0:07:05.5
2 313 Kennedy Howatt   1998 Canmore Nordic    0:07:39.3
3 324 Morgan Rogers   1997 Canmore Nordic   0:07:42.5
4 325 Molly-Jane Strum   1998 Canmore Nordic    0:07:50.5
5 322 Emmy Phillips   1997 Canmore Nordic   0:07:54.8
6 312 Megan Bankes   1997 Foothills Nordic   0:08:03.9
7 319 Clare Widdowson   1997 Foothills Nordic   0:08:13.7
8 323 Freya Jones   1998 Canmore Nordic   0:08:25.8
9 316 Anna Zimmerman   1997 Red Deer Nordic   0:08:31.9
10 311 Triesta Holliday   1998 Canmore Nordic   0:08:32.0
11 331 Megan Hopkins 23644 1997 Wapiti Nordic    0:08:34.7
12 315 Megan Johnson   1997 Red Deer Nordic   0:08:35.9
13 321 Katrine Gillett   1998 Canmore Nordic   0:08:47.4
14 329 Bridie Pryce   1997 Foothills Nordic   0:09:04.8
15 328 Sara McLean   1998 Foothills Nordic   0:09:05.7
16 317 Kate Marr-Laing   1998 Red Deer Nordic   0:09:22.3
17 327 Ayanoh Nakamoto   1997 Foothills Nordic   0:09:32.4
18 330 Elizabeth Bertozzi 25711 1998 Wapiti Nordic   0:09:52.4
19 326 Beth Fowler   1998 Foothills Nordic    0:10:32.7
DNS 314 Saidy Coyne   1998 Canmore Nordic   ***
DNS 320 Jessica Kuzik   1998 Canmore Nordic   ***

Mini Midget Boys 2 km. Classic    
PL Bib Name CCCLic DOB Club Team Time
1 345 Sam Hendry   1999 Canmore Nordic   0:07:38.2
2 341 Xander Harvey   1999 Canmore Nordic   0:07:47.3
3 343 Jackson Howatt   1999 Canmore Nordic    0:08:00.8
4 355 Gavin Rittammer   1999 Foothills /Red Deer Nordic   0:08:42.4
5 348 Alex Fricker   1999 Canmore Nordic   0:09:00.0
6 352 Ben Pryce   2000 Foothills Nordic   0:09:10.0
7 342 Sam Elgert   2000 Athabasca Nordic   0:09:10.1
8 349 Devin Manktelow   2000 Canmore Nordic   0:09:12.3
9 344 Will Rickard   2000 Edmonton Nordic   0:09:37.6
10 346 Karl Stoliker   1999 Canmore Nordic   0:10:00.6
11 356 Kieran Ackermann   2000 Kimberley Nordic    0:10:07.7
12 353 Aidan Parker   2000 Canmore Nordic   0:10:18.1
13 350 Sean McLean   2000 Foothills Nordic   0:10:24.9
13 347 Fynn Mitchell   2000 Canmore Nordic   0:10:24.9
15 351 Sean Parker   2000 Canmore Nordic   0:10:55.1
16 354 Noah Greaves   1999 Canmore Nordic   0:14:18.0

Mini Midget Girls 2 km. Classic    
PL Bib Name CCCLic DOB Club Team Time
1 367 Anna MacIsaac-Jones   2001 Rocky Mtn Racers   0:08:54.2
2 375 Emilie Davis 25629 1999 Wapiti Nordic   0:09:06.5
3 363 Anita Martin   1999 Canmore Nordic   0:09:07.1
4 369 Anna Sellers   1999 Canmore Nordic   0:09:27.6
5 368 Althea Brolsma   2000 Foothills Nordic   0:09:44.8
6 365 Bailey Johnson   1999 Red Deer Nordic   0:09:50.5
7 372 Kaia Barth-Lessard   1999 Kimberley Nordic    0:09:52.0
8 370 Mackenzie McLean   2000 Kimberley Nordic    0:09:55.8
9 362 Olivia Peterson   1999 Canmore Nordic    0:09:58.0
10 371 Emma Paczkowski   2000 Canmore Nordic    0:10:05.7
11 373 Brianna Mueller   1999 Edmonton Nordic   0:10:10.9
12 364 Karly Coyne   2000 Canmore Nordic   0:10:53.4
13 361 Parres Holliday   2000 Canmore Nordic   0:11:02.2
14 374 Annika Ackermann   1999 Kimberley Nordic   0:11:03.2
15 366 Oranne Trouillot   2000 Canmore Nordic    0:11:43.5

Pee Wee Boys 1 km. Classic    
PL Bib Name CCCLic DOB Club Team Time
1 382 Eric Fabbri   2001 Canmore Nordic   0:05:13.0
2 384 John Cummings   2001 Foothills Nordic    0:05:22.4
3 381 Luke Fricker   2002 Canmore Nordic   0:05:33.6
4 383 Lance Holland   2001 Canmore Nordic   0:05:55.4

Pee Wee Girls 1 km. Classic    
PL Bib Name CCCLic DOB Club Team Time
1 389 Melanie Jones   2001 Canmore Nordic   0:04:36.5
2 391 Clara Joy Strum   2001 Canmore Nordic    0:04:44.3
3 385 Abby Elgert   2002 Athabasca Nordic   0:05:24.7
4 392 Anna Pryce   2001 Foothills Nordic   0:05:36.5
5 390 Astrid Stark   2001 Edmonton Nordic    0:05:42.3
6 393 Marielle Ackermann   2002 Kimberley Nordic   0:05:56.3
7 387 Grace Bertozzi   2002 Wapiti Nordic   0:07:40.7
8 386 Eve Seward   2002 Calgary Nordic TG   0:09:44.8
DNS 388 Mia Cowper   2002 STANSKI   ***

Atom Boys 0.08 km. Classic    
PL Bib Name CCCLic DOB Club Team Time
1 395 Xavier McKeever   2003 Canmore Nordic   0:01:16.6
2 394 Max Stark   2003 Edmonton Nordic    0:01:50.2
3 396 Sebastien Parent   2003 Canmore Nordic    0:02:19.0

Atom Girls 0.08 km. Free    
PL Bib Name CCCLic DOB Club Team Time
1 397 Robyn Alexandruk   2003 Edmonton Nordic    0:02:17.7


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2021 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4