HAYWOOD NORAM SLNC CL DISTANCE | Zone4.ca



HAYWOOD NORAM SLNC CL DISTANCE

Date: Dec 11, 2011
Official  Results
Location: SOVEREIGN LAKE, B.C.
Host Club: Sovereign Lake Nordic Club

Jury
T. D. .  Dave Rees 
Chief of Race  Sharon Clarke  
CCC Representative  James Cunningham 
 Asst T.D.  Denis Brown 
Obs. Time: 09:00
Wind Vel:  8 km/hr Wind Dir: NW
Air Temp: -8.2 C Snow Temp: -6 C
Weather: Overcast Snow Cond: Fresh

Juvenile Boys 5 km. Classic    
PL Bib Name Nat DOB CCCL SubCat Rnk Team Club Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time
1 196 Anders Cowper CAN 1996 25607 Juvenile Boy 1/22   Edmonton 0:07:29.7 (1) 0:08:25.5 (3) 0:15:55.3
2 179 Sam Miller USA 1996   Juvenile Boy 2/22   Bridger SF 0:07:40.8 (4) 0:08:18.3 (2) 0:15:59.1
3 197 John Connor CAN 1996 25691 Juvenile Boy 3/22 Larch Hills Larch Hills 0:07:32.1 (2) 0:08:31.7 (5) 0:16:03.8
4 198 Peter Hicks CAN 1996 25580 Juvenile Boy 4/22 ADT Canmore 0:07:50.3 (5) 0:08:14.4 (1) 0:16:04.7
5 195 Eric Byram CAN 1996 23720 Juvenile Boy 5/22   SLNC 0:07:39.4 (3) 0:08:25.6 (4) 0:16:05.1
6 193 Silas Lang CAN 1997 25735 Juvenile Boy 6/22 ADT Edmonton 0:08:00.6 (6) 0:08:50.1 (7) 0:16:50.7
7 177 Logan Diekmann USA 1997   Juvenile Boy 7/22   Bridger SF 0:08:11.3 (7) 0:08:40.8 (6) 0:16:52.1
8 194 Austin Reith CAN 1997 27083 Juvenile Boy 8/22 Whistler Whistler 0:08:17.9 (9) 0:09:04.8 (8) 0:17:22.7
9 190 Tate MacDonald CAN 1996 25740 Juvenile Boy 9/22   Edmonton 0:08:17.6 (8) 0:09:10.7 (9) 0:17:28.4
10 191 Mitchell Fennell CAN 1996 25723 Juvenile Boy 10/22   CNSC 0:08:55.4 (12) 0:09:24.8 (10) 0:18:20.2
11 187 Kayden Sim CAN 1997 27437 Juvenile Boy 11/22 Hollyburn Hollyburn 0:08:48.7 (11) 0:09:33.7 (11) 0:18:22.4
12 178 Tyson Odden USA 1997   Juvenile Boy 12/22 Bridger SF Bridger SF 0:08:42.5 (10) 0:09:43.3 (12) 0:18:25.9
13 189 Gareth Williams CAN 1997 25705 Juvenile Boy 13/22 BCDT Telemark 0:08:55.8 (13) 0:09:46.5 (13) 0:18:42.4
14 192 Michael MacIsaac-Jones CAN 1997 21497 Juvenile Boy 14/22 RMR RMR 0:09:07.0 (14) 0:09:51.9 (14) 0:18:58.9
15 188 James Sader CAN 1997 26911 Juvenile Boy 15/22   Telemark 0:09:09.6 (15) 0:10:06.4 (16) 0:19:16.1
16 181 Alexander Corbett CAN 1997   Juvenile Boy 16/22   Larch Hills 0:09:14.3 (16) 0:10:05.3 (15) 0:19:19.7
17 184 Rowan Morris CAN 1997   Juvenile Boy 17/22 Hollyburn Hollyburn 0:09:16.5 (17) 0:10:09.9 (17) 0:19:26.4
18 185 Alex McDonald CAN 1996 26929 Juvenile Boy 18/22   Overlander 0:09:23.9 (18) 0:10:13.0 (19) 0:19:36.9
19 183 Nick Matelich USA 1997   Juvenile Boy 19/22   Bridger SF 0:09:37.3 (20) 0:10:12.3 (18) 0:19:49.7
20 186 Kellen Viznaugh CAN 1997 27418 Juvenile Boy 20/22   Revelstoke 0:09:36.2 (19) 0:10:14.8 (20) 0:19:51.0
21 180 Aidan Oliphant CAN 1998   Juvenile Boy 21/22   SLNC 0:10:13.8 (21) 0:11:15.3 (21) 0:21:29.1
22 182 Aidan Weber-Concannon CAN 1998   Juvenile Boy 22/22   SLNC 0:11:13.5 (22) 0:12:33.3 (22) 0:23:46.8


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2023 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4