HAYWOOD NORAM SLNC CL DISTANCE | Zone4.ca



HAYWOOD NORAM SLNC CL DISTANCE

Date: Dec 11, 2011
Official  Results
Location: SOVEREIGN LAKE, B.C.
Host Club: Sovereign Lake Nordic Club

Jury
T. D. .  Dave Rees 
Chief of Race  Sharon Clarke  
CCC Representative  James Cunningham 
 Asst T.D.  Denis Brown 
Obs. Time: 09:00
Wind Vel:  8 km/hr Wind Dir: NW
Air Temp: -8.2 C Snow Temp: -6 C
Weather: Overcast Snow Cond: Fresh

OPEN MEN 15 km. Classic    
PL Bib Name Nat DOB CCCL SubCat Rnk Team Club Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Time
1 83 Kevin Sandau CAN 1988 13504 Senior Men 1/48 AWCA FNSC 0:12:56.3 (1) 0:13:53.7 (1) 0:14:42.7 (3) 0:41:32.8
2 82 Brent McMurtry CAN 1986 13103 Senior Men 2/48 NST FNSC 0:13:06.9 (3) 0:14:04.5 (2) 0:14:40.6 (2) 0:41:52.0
3 71 Karl Nygren USA 1987 18846 Senior Men 3/48   CXC Team 0:13:04.5 (2) 0:14:13.1 (6) 0:14:49.2 (5) 0:42:06.9
4 74 Matthew Gelso USA 1988 18306 Senior Men 4/48   Sun Valley SEF 0:13:10.7 (5) 0:14:12.2 (4) 0:14:44.8 (4) 0:42:07.8
5 79 Leif Zimmermann USA 1983 13412 Senior Men 5/48 Madshus Bridger SF 0:13:20.9 (8) 0:14:12.9 (5) 0:14:40.5 (1) 0:42:14.4
6 76 Sylvan Ellefson USA 1987 20938 Senior Men 6/48 Home Grown Vail  S&SC 0:13:13.6 (6) 0:14:11.6 (3) 0:14:53.8 (7) 0:42:19.1
7 80 Brian Gregg USA 1984 16774 Senior Men 7/48   CXC Team 0:13:10.0 (4) 0:14:20.1 (7) 0:15:01.3 (9) 0:42:31.4
8 72 Frédéric Touchette CAN 1988 13497 Senior Men 8/48 CNEPH Nordique MSA 0:13:24.7 (10) 0:14:25.4 (8) 0:14:53.1 (6) 0:42:43.3
9 61 Reese Hanneman USA 1989 21122 Senior Men 9/48 APUNSC APUNSC 0:13:24.7 (10) 0:14:37.9 (11) 0:15:14.6 (11) 0:43:17.3
10 75 David Greer CAN 1989 13738 Senior Men 10/48 CNEPH Whitehorse 0:13:27.2 (12) 0:14:28.1 (9) 0:15:23.3 (14) 0:43:18.6
11 69 Raphaël Couturier CAN 1993 18415 Junior Men 1/31 NST Skibec 0:13:31.1 (15) 0:15:02.4 (22) 0:15:00.8 (8) 0:43:34.3
12 78 Michael Somppi CAN 1988 13526 Senior Men 11/48 NDC T Bay Lappe Nordic 0:13:21.6 (9) 0:14:52.2 (18) 0:15:24.7 (15) 0:43:38.5
13 54 Erik Bjornsen USA 1991 20450 Senior Men 12/48 USA ST APUNSC 0:13:47.2 (24) 0:14:45.6 (16) 0:15:13.6 (10) 0:43:46.4
14 52 Knute Johnsgaard CAN 1992 21623 Junior Men 2/31 CNEPH Whitehorse 0:13:33.4 (17) 0:14:39.8 (12) 0:15:34.4 (18) 0:43:47.8
15 44 Patrick Stewart-Jones CAN 1991 14471 Senior Men 13/48 AWCA Nakkertok 0:13:56.6 (29) 0:14:42.4 (13) 0:15:16.5 (13) 0:43:55.7
16 81 Graeme Killick CAN 1989 14133 Senior Men 14/48 AWCA Banff SR 0:13:14.6 (7) 0:14:30.2 (10) 0:16:12.4 (35) 0:43:57.3
17 57 John Parry CAN 1988 14228 Senior Men 15/48 Yukon ST Whitehorse 0:13:30.7 (14) 0:14:52.8 (19) 0:15:34.3 (17) 0:43:57.8
18 77 Jesse Cockney CAN 1989 13931 Senior Men 16/48 AWCA FNSC 0:13:36.0 (18) 0:15:07.4 (27) 0:15:15.6 (12) 0:43:59.1
19 68 Chris Hamilton CAN 1989 13690 Senior Men 17/48 NDC T  Bay Big Thunder 0:13:32.5 (16) 0:14:50.9 (17) 0:15:43.0 (22) 0:44:06.6
20 50 Colin Abbott CAN 1990 14227 Senior Men 18/48 CVTC Whistler 0:13:29.6 (13) 0:15:04.1 (23) 0:15:34.9 (19) 0:44:08.7
21 66 Andy Shields CAN 1991 14504 Senior Men 19/48 NDC T  Bay Waterloo 0:13:47.6 (25) 0:14:57.3 (20) 0:15:25.5 (16) 0:44:10.5
22 51 Russell Kennedy CAN 1991 25625 Senior Men 20/48   Canmore 0:13:44.4 (22) 0:14:45.5 (14) 0:15:44.6 (24) 0:44:14.6
23 40 Philip Widmer CAN 1983 13040 Senior Men 21/48 AWCA CNSC 0:14:03.1 (35) 0:14:45.5 (14) 0:15:37.8 (20) 0:44:26.5
24 53 Zach Holland CAN 1992 14628 Junior Men 3/31 AWCA Banff SR 0:13:41.3 (20) 0:15:07.5 (28) 0:15:39.1 (21) 0:44:28.0
25 48 Jordan Cascagnette CAN 1991 14334 Senior Men 22/48 NDC T  Bay Hardwood 0:13:37.6 (19) 0:15:12.4 (30) 0:15:54.8 (29) 0:44:44.9
26 58 Peter Kling USA 1987 17486 Senior Men 23/48 APUNSC APUNSC 0:13:54.1 (27) 0:14:59.5 (21) 0:15:54.3 (28) 0:44:48.0
27 43 Joey Burton CAN 1990 14148 Senior Men 24/48 AWCA Overlander 0:13:54.8 (28) 0:15:05.3 (25) 0:15:52.8 (27) 0:44:53.0
28 70 Steffan Lloyd CAN 1990 14503 Senior Men 25/48 Equipe du Que Nakkertok 0:13:49.1 (26) 0:15:17.7 (32) 0:15:46.5 (25) 0:44:53.4
29 55 Geoffrey Richards CAN 1992 18425 Junior Men 4/31 Callaghan TC Black Jack 0:14:22.5 (46) 0:15:04.7 (24) 0:15:43.3 (23) 0:45:10.6
30 64 Harry Seaton CAN 1987 13737 Senior Men 26/48 NDC T Bay Hardwood 0:14:01.4 (33) 0:15:23.3 (33) 0:15:52.0 (26) 0:45:16.8
31 67 Gerard Garnier CAN 1989 13932 Senior Men 27/48 AWCA Banff SR 0:13:45.7 (23) 0:15:26.0 (35) 0:16:05.3 (32) 0:45:17.1
32 73 Sam Tarling USA 1990 19761 Senior Men 28/48 Dartmouth  ST Dartmouth ST 0:13:43.0 (21) 0:15:14.2 (31) 0:16:32.5 (48) 0:45:29.7
33 15 Martin Jancus CAN 1987 25812 Senior Men 29/48   Canmore 0:14:04.7 (36) 0:15:27.9 (36) 0:16:16.5 (38) 0:45:49.2
34 63 Aidan Lennie CAN 1989 14235 Senior Men 30/48 CNEPH Nakkertok 0:14:09.3 (39) 0:15:36.9 (43) 0:16:04.3 (31) 0:45:50.5
35 45 Dudley Coulter CAN 1990 18443 Senior Men 31/48 NDC T  Bay Big Thunder 0:14:34.2 (56) 0:15:10.3 (29) 0:16:06.0 (33) 0:45:50.6
36 17 Kai Lukowiak CAN 1991 14564 Senior Men 32/48 U of C Dinos FNSC 0:13:58.8 (31) 0:15:28.9 (38) 0:16:24.8 (42) 0:45:52.5
37 28 Paul Dupuis CAN 1993 14604 Junior Men 5/31 AST Canmore 0:14:32.9 (53) 0:15:07.2 (26) 0:16:15.2 (37) 0:45:55.4
38 31 David Palmer CAN 1993 18506 Junior Men 6/31 BC Ski Team Black Jack 0:14:02.3 (34) 0:15:48.5 (47) 0:16:06.2 (34) 0:45:57.1
39 65 Matt Wylie CAN 1989 13679 Senior Men 33/48 AWCA SLNC 0:14:01.1 (32) 0:15:28.8 (37) 0:16:28.0 (44) 0:45:57.9
40 59 Martin Schrama CAN 1992 18392 Junior Men 7/31 CVTC Banff SR 0:14:07.8 (38) 0:15:33.2 (40) 0:16:18.6 (40) 0:45:59.7
41 62 Etienne Richard CAN 1990 14054 Senior Men 34/48 CNEPH Skibec 0:14:20.9 (45) 0:15:30.6 (39) 0:16:13.1 (36) 0:46:04.7
42 60 Bob Thompson CAN 1991 14312 Senior Men 35/48 AWCA Hardwood 0:14:04.7 (36) 0:15:37.0 (44) 0:16:26.0 (43) 0:46:07.9
43 33 Yannick Lapierre CAN 1992 14579 Junior Men 8/31   Nakkertok 0:14:23.8 (47) 0:15:43.9 (45) 0:16:03.1 (30) 0:46:10.9
44 49 Alex Mahoney CAN 1992 14608 Junior Men 9/31 JNST RMR 0:14:18.7 (42) 0:15:25.8 (34) 0:16:32.4 (47) 0:46:17.0
45 20 Scott Hill CAN 1994 19642 Junior Men 10/31 ON Ski Team Hardwood 0:14:33.6 (55) 0:15:35.7 (42) 0:16:19.6 (41) 0:46:28.9
46 27 John Carlyle CAN 1993 19782 Junior Men 11/31 NDC T  Bay Soo Finish 0:14:15.8 (40) 0:15:45.3 (46) 0:16:30.3 (45) 0:46:31.4
47 42 Sébastien Townsend CAN 1992 18484 Junior Men 12/31 Equipe du Que nakkertok 0:14:27.5 (51) 0:15:34.7 (41) 0:16:31.7 (46) 0:46:34.0
48 24 Jack Novak USA 1993 26806 Junior Men 13/31 APU APUNSC 0:14:32.3 (52) 0:15:48.5 (47) 0:16:16.7 (39) 0:46:37.6
49 56 Ray Sabo CAN 1988 13429 Senior Men 36/48 Yukon ST Whitehorse 0:13:56.7 (30) 0:16:02.6 (56) 0:16:46.4 (56) 0:46:45.8
50 46 Matthias Purdon CAN 1989 14209 Senior Men 37/48 ON Ski Team Georgian Bay 0:14:24.4 (49) 0:15:53.4 (50) 0:16:36.6 (49) 0:46:54.5
51 1 Matthew Vrielink CAN 1993   Junior Men 14/31   RMR 0:14:20.0 (43) 0:15:54.2 (52) 0:16:42.2 (53) 0:46:56.5
52 38 Jeff Kerkovius CAN 1992 18444 Junior Men 15/31   CVTC 0:14:20.5 (44) 0:15:54.6 (53) 0:16:41.9 (52) 0:46:57.1
53 36 Xavier Bouchard CAN 1991 14431 Senior Men 38/48   nakkertok 0:14:16.0 (41) 0:16:02.5 (55) 0:16:38.8 (50) 0:46:57.5
54 21 Forrest Mahlen USA 1993 26813 Junior Men 16/31 APUNSC APUNSC 0:14:24.0 (48) 0:15:52.1 (49) 0:16:45.2 (55) 0:47:01.4
55 34 Leif Lennie CAN 1990 14616 Senior Men 39/48   Big Thunder 0:14:26.4 (50) 0:16:01.3 (54) 0:16:44.3 (54) 0:47:12.0
56 25 Peter Locke CAN 1993 21433 Junior Men 17/31 BC Ski Team Black Jack 0:14:39.1 (61) 0:15:53.9 (51) 0:16:49.8 (58) 0:47:22.9
57 39 Colin Ferrie CAN 1993 19558 Junior Men 18/31 CVTC/BCST Kimberly 0:14:32.9 (53) 0:16:08.1 (58) 0:17:06.7 (63) 0:47:47.8
58 9 Vincent Prenioslo CAN 1992 19665 Junior Men 19/31 ABST FNSC 0:14:38.7 (59) 0:16:26.7 (67) 0:16:50.1 (59) 0:47:55.5
59 37 Dom Moncion-Groulx CAN 1993 19561 Junior Men 20/31 Equipe du Que Nakkertok 0:14:59.3 (70) 0:16:17.0 (62) 0:16:40.4 (51) 0:47:56.8
60 30 Erin Phillips USA 1990 22923 Senior Men 40/48 APUNSC APUNSC 0:14:37.4 (58) 0:16:11.1 (60) 0:17:12.9 (66) 0:48:01.4
61 22 Stefan Sander-Green CAN 1993 19549 Junior Men 21/31 CVTC Kimberley 0:14:49.4 (67) 0:16:18.9 (64) 0:16:56.6 (61) 0:48:05.0
62 18 Shawn Degroot CAN 1994 23737 Junior Men 22/31 BC Ski Team Black Jack 0:15:05.3 (74) 0:16:05.2 (57) 0:17:01.8 (62) 0:48:12.4
63 10 Fabian Brook CAN 1994 22987 Junior Men 23/31 Yukon ST Whitehorse 0:14:49.1 (66) 0:16:09.5 (59) 0:17:16.6 (67) 0:48:15.3
64 32 Benjamin Jones CAN 1992 23645 Junior Men 24/31 ON Ski Team Big Thunder 0:15:11.3 (75) 0:16:17.2 (63) 0:16:47.0 (57) 0:48:15.6
65 12 Martin Struna CZE 1979   Senior Men 41/48   Janlonec 0:14:34.5 (57) 0:16:23.0 (65) 0:17:21.4 (69) 0:48:18.9
66 35 Samuel Dostie-Menard CAN 1991 18899 Senior Men 42/48   Nakkertok 0:14:43.6 (63) 0:16:25.4 (66) 0:17:12.2 (65) 0:48:21.3
67 16 Macx Davies CAN 1992 18893 Junior Men 25/31 BATC Canmore 0:14:45.2 (65) 0:16:14.0 (61) 0:17:30.1 (71) 0:48:29.4
68 8 Andrew Chisholm CAN 1991 24896 Senior Men 43/48 BATC Canmore 0:14:59.9 (71) 0:16:39.1 (70) 0:16:51.5 (60) 0:48:30.6
69 41 Jimmy Gunka CAN 1991 14417 Senior Men 44/48 NDC T  Bay Big Thunder 0:14:41.0 (62) 0:16:31.7 (68) 0:17:26.4 (70) 0:48:39.2
70 29 Jeff Wood CAN 1992 18428 Junior Men 26/31 CVTC Whistler 0:14:39.0 (60) 0:16:44.4 (72) 0:17:18.8 (68) 0:48:42.3
71 26 Greg Kilroy CAN 1990 14386 Senior Men 45/48 Lakehead U Big Thunder 0:14:57.3 (68) 0:16:56.7 (74) 0:17:09.1 (64) 0:49:03.2
72 23 Nicholas Monette CAN 1993 19580 Junior Men 27/31 NDC T  Bay Hardwood 0:14:45.0 (64) 0:16:40.8 (71) 0:17:44.2 (73) 0:49:10.1
73 2 Elliot Holtham CAN 1984   Senior Men 46/48   Nordic Racers 0:15:01.8 (72) 0:16:33.4 (69) 0:17:35.2 (72) 0:49:10.5
74 11 Mathieu Bilodeau CAN 1983 25599 Senior Men 47/48   FNSC 0:15:05.1 (73) 0:16:52.5 (73) 0:17:49.4 (74) 0:49:47.1
75 6 Alexander Westesen USA 1994   Junior Men 28/31 Bridger SF Bridger SF 0:14:57.7 (69) 0:16:57.1 (75) 0:17:53.0 (75) 0:49:47.9
76 4 Nick Underwood CAN 1993   Junior Men 29/31   Black Jack 0:15:30.1 (77) 0:17:09.6 (77) 0:17:53.4 (76) 0:50:33.2
77 5 Liam Durkin USA 1995   Junior Men 30/31   Bridger SF 0:15:28.5 (76) 0:17:09.4 (76) 0:18:33.4 (78) 0:51:11.4
78 13 Kurt Behnsen CAN 1992 18881 Junior Men 31/31   Telemark 0:16:03.0 (78) 0:17:44.1 (78) 0:18:29.7 (77) 0:52:16.9
79 3 Joe Wessel CAN 1975   Senior Men 48/48 Chainline Cycle Telemark 0:17:25.4 (79) 0:19:21.2 (79) 0:21:13.5 (79) 0:58:00.3
DNF 7 Roberto Carcelen PER 1970 23112 Senior Men *   Incarunners 0:16:52.6 (*) *** (*) *** (*) ***
DNF 14 Carrington Pomeroy CAN 1993 19604 Junior Men *   Nakkertok 0:14:44.9 (*) *** (*) *** (*) ***
DNF 19 Ian Holstead CAN 1993 19601 Junior Men *   Nakkertok 0:15:54.4 (*) *** (*) *** (*) ***
DNS 47 Torin Koos USA 1980 13024 Senior Men * Rossignol Bridger SF *** (*) *** (*) *** (*) ***

OPEN WOMEN 10 km. Classic    
PL Bib Name Nat DOB CCCL SubCat Rnk Team Club Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time
1 144 Jessie Diggins USA 1991 22548 Senior Women 1/32   CXC Team 0:15:19.3 (1) 0:16:18.9 (1) 0:31:38.3
2 143 Kate Fitzgerald USA 1987 22951 Senior Women 2/32 APUNSC APUNSC 0:15:46.0 (2) 0:16:49.0 (2) 0:32:35.0
3 142 Caitlin Gregg USA 1980 13070 Senior Women 3/32   CXC Team 0:15:59.1 (3) 0:16:54.5 (6) 0:32:53.7
4 140 Becca Rorabaugh USA 1989 20460 Senior Women 4/32 APUNSC APUNSC 0:16:03.5 (4) 0:16:51.0 (3) 0:32:54.5
5 137 Rosie Brennan USA 1988 18322 Senior Women 5/32 APUNSC APUNSC 0:16:05.4 (7) 0:16:51.7 (4) 0:32:57.1
6 145 Morgan Arritola USA 1986 15304 Senior Women 6/32   Sun Valley SEF 0:16:04.6 (5) 0:16:59.2 (7) 0:33:03.8
7 138 Alysson Marshall CAN 1988 13482 Senior Women 7/32 AWCA Larch Hills 0:16:25.4 (9) 0:16:52.1 (5) 0:33:17.6
8 139 Jennie Bender USA 1988 19198 Senior Women 8/32   CXC Team 0:16:04.9 (6) 0:17:17.4 (9) 0:33:22.3
9 141 Emily Nishikawa CAN 1989 13646 Senior Women 9/32 AWCA/ NST Whitehorse 0:16:17.7 (8) 0:17:06.4 (8) 0:33:24.2
10 109 Amanda Ammar CAN 1986 12889 Senior Women 10/32   Canmore 0:16:30.1 (10) 0:17:25.9 (12) 0:33:56.0
11 133 Annika Hicks CAN 1991 18875 Senior Women 11/32 AWCA Canmore 0:16:33.9 (11) 0:17:24.7 (10) 0:33:58.6
12 135 Alana Thomas CAN 1988 13353 Senior Women 12/32   Nakkertok 0:16:58.5 (16) 0:17:25.0 (11) 0:34:23.5
13 129 Andrea Dupont CAN 1980 5573 Senior Women 13/32 RMR RMR 0:16:45.6 (13) 0:17:45.5 (16) 0:34:31.2
14 112 Kate Brennan CAN 1987 13269 Senior Women 14/32 AWCA Kanata Nordic 0:16:44.2 (12) 0:17:51.3 (18) 0:34:35.5
15 121 Dahria Beatty CAN 1994 22610 Junior Women 1/25 Yukon ST Whitehorse 0:17:05.5 (20) 0:17:33.2 (13) 0:34:38.8
16 136 Sara Hewitt CAN 1988 13450 Senior Women 15/32 CXC CXC Team 0:16:55.7 (15) 0:17:45.1 (15) 0:34:40.8
17 118 Marlis Kromm CAN 1990 14211 Senior Women 16/32 AWCA FNSC 0:17:06.7 (21) 0:17:34.4 (14) 0:34:41.1
18 119 Brandy Stewart CAN 1977 13899 Senior Women 17/32   independent 0:16:52.1 (14) 0:17:58.5 (20) 0:34:50.7
19 123 Heather Mehain CAN 1991 14162 Senior Women 18/32 BCST SLNC 0:16:58.7 (17) 0:17:57.2 (19) 0:34:56.0
20 128 Maya MacIsaac-Jones CAN 1995 20511 Junior Women 2/25   RMR 0:16:59.5 (18) 0:18:00.4 (21) 0:34:59.9
21 134 Michelle Workun-Hill CAN 1992 18397 Junior Women 3/25   Nakkertok 0:17:16.6 (23) 0:17:50.8 (17) 0:35:07.4
22 130 Catherine Auclair CAN 1989 18884 Senior Women 19/32 CNEPH CN  M.S.A. 0:17:11.3 (22) 0:18:08.4 (22) 0:35:19.7
23 132 Andrea Lee CAN 1990 13764 Senior Women 20/32 NDC T  Bay Strathcona 0:17:04.9 (19) 0:18:23.6 (26) 0:35:28.5
24 117 Lauren Fritz USA 1988 22938 Senior Women 21/32 APUNSC APUNSC 0:17:22.5 (26) 0:18:13.2 (23) 0:35:35.8
25 125 Janelle Greer CAN 1992 14267 Junior Women 4/25 AWCA Whitehorse 0:17:21.7 (25) 0:18:21.0 (24) 0:35:42.7
26 126 Erin Tribe CAN 1989 13652 Senior Women 22/32 NDC T Bay Hardwood 0:17:19.2 (24) 0:18:28.4 (27) 0:35:47.7
27 97 Julia Ransom CAN 1993 18492 Junior Women 5/25   Canmore 0:17:25.9 (28) 0:18:21.9 (25) 0:35:47.8
28 124 Sheila Kealey CAN 1964 3485 Senior Women 23/32 XC Ottawa XC Ottawa 0:17:27.4 (30) 0:18:34.9 (28) 0:36:02.4
29 131 Heidi Widmer CAN 1991 14175 Senior Women 24/32 AWCA FNSC 0:17:22.8 (27) 0:19:18.9 (36) 0:36:41.7
30 127 Camille Pepin CAN 1992 14569 Junior Women 6/25 CNEPH CN M.S.A. 0:17:43.0 (32) 0:19:11.0 (34) 0:36:54.0
31 120 Rebecca Reid CAN 1992 18510 Junior Women 7/25 AWCA/BCST Black Jack 0:17:27.3 (29) 0:19:26.7 (39) 0:36:54.1
32 90 Erika Klaar USA 1989 24835 Senior Women 25/32 APUNSC APUNSC 0:18:14.4 (37) 0:18:40.1 (29) 0:36:54.5
33 102 Karen Messenger CAN 1979 13060 Senior Women 26/32 RMR RMR 0:17:55.0 (33) 0:19:09.6 (33) 0:37:04.6
34 122 Sofia Attali CAN 1991 14299 Senior Women 27/32   Nakkertok 0:17:38.3 (31) 0:19:30.5 (40) 0:37:08.9
35 88 Lizzie Gill USA 1995   Junior Women 8/25   Bridger SF 0:18:15.5 (38) 0:18:56.0 (30) 0:37:11.6
36 87 Ruby Zitzer USA 1995   Junior Women 9/25   Bridger SF 0:18:11.5 (36) 0:19:11.1 (35) 0:37:22.7
37 113 Frédérique Vézina CAN 1994 19234 Junior Women 10/25 CNEPH CN M.S.A 0:18:15.5 (38) 0:19:07.4 (31) 0:37:22.9
38 103 Daphne Haggarty CAN 1991 14363 Senior Women 28/32 ON Ski Team Big Thunder 0:18:15.5 (38) 0:19:08.3 (32) 0:37:23.8
39 110 Kinsey Loan USA 1992 26838 Junior Women 11/25 APUNSC APUNSC 0:17:58.6 (34) 0:19:25.8 (38) 0:37:24.4
40 99 Emily Ertel CAN 1993 18491 Junior Women 12/25 CNEPH Telemark 0:18:06.6 (35) 0:19:25.5 (37) 0:37:32.1
41 107 Alannah MacLean CAN 1993 19646 Junior Women 13/25 NDC T  Bay Walden CCFC 0:18:40.4 (42) 0:19:35.1 (41) 0:38:15.6
42 105 Gabrielle Lemire CAN 1994 21444 Junior Women 14/25 CNEPH Skibec 0:19:03.3 (46) 0:19:45.7 (42) 0:38:49.1
43 86 Sumner Lawson USA 1995   Junior Women 15/25   Bridger SF 0:18:52.2 (43) 0:20:01.6 (43) 0:38:53.8
44 114 Alexia Rancourt CAN 1993 19233 Junior Women 16/25 CNEPH CN M.S.A 0:18:39.1 (41) 0:20:20.8 (47) 0:38:59.9
45 104 Jill Reynolds CAN 1994 22611 Junior Women 17/25 BC Ski Team Black Jack 0:19:08.9 (47) 0:20:04.2 (44) 0:39:13.1
46 100 Moira Haggarty CAN 1993 14538 Junior Women 18/25 ON Ski Team Big Thunder 0:19:09.5 (48) 0:20:10.8 (45) 0:39:20.3
47 95 Jessica  Heyes CAN 1963 14369 Senior Women 29/32 Hollyburn Hollyburn 0:19:23.1 (51) 0:20:13.9 (46) 0:39:37.0
48 93 Holly Bull CAN 1994 23631 Junior Women 19/25 Yukon ST Whitehorse 0:19:02.3 (45) 0:20:37.7 (50) 0:39:40.0
49 94 Lucia Jancusova CAN 1992 25813 Junior Women 20/25   Canmore 0:19:11.5 (49) 0:20:30.8 (49) 0:39:42.4
50 98 Susanne Fraser CAN 1994 19669 Junior Women 21/25 BC Ski Team Black Jack 0:18:56.5 (44) 0:20:49.2 (53) 0:39:45.8
51 108 Valérie Gagné Can 1992 14310 Junior Women 22/25   Nakkertok 0:19:16.7 (50) 0:20:29.2 (48) 0:39:46.0
52 111 Noemi Berube CAN 1992 14615 Junior Women 23/25   Nakkertok 0:19:43.9 (52) 0:20:44.0 (52) 0:40:28.0
53 89 Emma Lunder CAN 1991   Senior Women 30/32   RMR 0:20:06.3 (53) 0:20:38.6 (51) 0:40:45.0
54 96 Amie Mathews   1991 14557 Senior Women 31/32   Kenora 0:20:06.7 (54) 0:21:00.4 (54) 0:41:07.2
55 92 Ronena Wolach CAN 1993 19538 Junior Women 24/25   RMR 0:20:17.7 (55) 0:21:36.8 (55) 0:41:54.6
56 91 Sierra Gibson CAN 1994 19536 Junior Women 25/25 BC Ski Team Black Jack 0:21:21.9 (56) 0:22:29.3 (56) 0:43:51.3
57 84 Barbara Kostyk CAN 1970   Senior Women 32/32   Lifesport 0:23:47.0 (57) 0:24:37.8 (57) 0:48:24.8
DNF 106 Adriene Underhill CAN 1992 14570 Junior Women * CVTC Larch Hills 0:19:36.7 (*) *** (*) ***
DNS 85 Marie-Catherine Bruno CAN 1977   Senior Women *   Silver Star *** (*) *** (*) ***
DNS 101 Greta Anderson USA 1991 22947 Senior Women * APUNSC APUNSC *** (*) *** (*) ***
DNS 115 Kajsa Heyes CAN 1992 14562 Junior Women * CVTC Hollyburn *** (*) *** (*) ***
DNS 116 Bronwyn Allan CAN 1992 14531 Junior Women *   Nakkertok *** (*) *** (*) ***

Junior Boys 5 km. Classic    
PL Bib Name Nat DOB CCCL SubCat Rnk Team Club Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time
1 175 Benjamin Wilkinson-Zan CAN 1994 21479 Junior Boy 1/30 ON Ski Team Nakkertok 0:07:08.3 (1) 0:07:44.8 (1) 0:14:53.2
2 162 Angus Foster CAN 1995 23596 Junior Boy 2/30 ON Ski Team Big Thunder 0:07:22.7 (3) 0:07:54.7 (2) 0:15:17.4
3 176 Matt Saurette CAN 1994 19576 Junior Boy 3/30 AST Edmonton 0:07:21.1 (2) 0:08:03.0 (3) 0:15:24.2
4 164 Thomas Hardy CAN 1995 23611 Junior Boy 4/30   Larch Hills 0:07:28.4 (7) 0:08:10.2 (5) 0:15:38.6
5 165 Colin Foley CAN 1995 23746 Junior Boy 5/30 ON Ski Team Nakkertok 0:07:24.2 (4) 0:08:15.1 (7) 0:15:39.3
6 174 Julian Freitag CAN 1994 21586 Junior Boy 6/30 ON Ski Team Big Thunder 0:07:26.7 (6) 0:08:15.6 (9) 0:15:42.3
7 171 Lucas Putnam-Rea CAN 1994 21035 Junior Boy 7/30   Hollyburn 0:07:24.5 (5) 0:08:22.6 (12) 0:15:47.1
8 169 Nico Tobias CAN 1994 19610 Junior Boy 8/30   RMR 0:07:28.9 (8) 0:08:19.6 (11) 0:15:48.5
9 172 Eli Heyden-Thomas CAN 1994 19624 Junior Boy 9/30   Georgian Bay 0:07:31.7 (10) 0:08:18.2 (10) 0:15:50.0
10 168 Adam Woods CAN 1994 21621 Junior Boy 10/30   Hollyburn 0:07:38.9 (11) 0:08:12.4 (6) 0:15:51.3
11 173 Fred Weaver CAN 1994 21018 Junior Boy 11/30   Hollyburn 0:07:38.9 (11) 0:08:15.3 (8) 0:15:54.3
12 157 Kyle Flatman CAN 1995 23605 Junior Boy 12/30 Larch Hills Larch Hills 0:07:28.9 (8) 0:08:32.7 (15) 0:16:01.6
13 155 Aidan Millar CAN 1995 25582 Junior Boy 13/30   Canmore 0:07:56.2 (17) 0:08:09.7 (4) 0:16:06.0
14 163 David Ek CAN 1995 23612 Junior Boy 14/30 ON Ski Team Big Thunder 0:07:48.8 (16) 0:08:29.4 (13) 0:16:18.3
15 161 Liam Patterson CAN 1995 14612 Junior Boy 15/30 ON Ski Team North Bay 0:07:48.4 (15) 0:08:34.1 (16) 0:16:22.6
16 158 Zayne Heyes CAN 1995 23615 Junior Boy 16/30 Hollyburn Hollyburn 0:07:46.1 (13) 0:08:38.8 (17) 0:16:25.0
17 156 Sam Morris CAN 1995 23638 Junior Boy 17/30   Hollyburn 0:07:48.0 (14) 0:08:40.8 (18) 0:16:28.9
18 151 Idan Wolach CAN 1995 24500 Junior Boy 18/30   RMR 0:08:02.0 (20) 0:08:32.6 (14) 0:16:34.6
19 166 Sam McConnery CAN 1995 23620 Junior Boy 19/30   CNSC 0:08:02.2 (21) 0:08:48.4 (19) 0:16:50.6
20 170 Colin Elliott CAN 1994 19667 Junior Boy 20/30   Canmore 0:07:58.5 (18) 0:08:52.8 (21) 0:16:51.4
21 152 Ryan Alexandruk CAN 1994 21555 Junior Boy 21/30   Edmonton 0:08:12.1 (23) 0:08:57.3 (22) 0:17:09.4
22 154 Nelson Allan CAN 1995 21483 Junior Boy 22/30 ABST CNSC 0:08:24.5 (25) 0:08:48.5 (20) 0:17:13.0
23 159 Kevin Hunt CAN 1994 23606 Junior Boy 23/30   Overlander 0:08:02.3 (22) 0:09:11.1 (23) 0:17:13.5
24 150 Judah Bucher CAN 1995 25688 Junior Boy 24/30   larch hills 0:07:59.3 (19) 0:09:19.1 (25) 0:17:18.5
25 153 Matt Strum CAN 1995 21420 Junior Boy 25/30   Canmore 0:08:33.3 (26) 0:09:13.5 (24) 0:17:46.8
26 167 Sebastien Foellmer CAN 1994 22593 Junior Boy 26/30 Hollyburn Hollyburn 0:08:36.5 (27) 0:09:29.8 (26) 0:18:06.4
27 149 Jon Sader CAN 1995 25611 Junior Boy 27/30   Telemark 0:08:39.7 (29) 0:09:35.4 (27) 0:18:15.2
28 148 Quinn Wildi CAN 1995 23609 Junior Boy 28/30   Hollyburn 0:08:20.2 (24) 0:10:16.2 (29) 0:18:36.4
29 146 Birken Metza CAN 1994 27483 Junior Boy 29/30   Whistler 0:09:03.8 (30) 0:09:42.2 (28) 0:18:46.1
30 160 Nicholas Foellmer CAN 1994 22592 Junior Boy 30/30 Hollyburn Hollyburn 0:08:39.3 (28) 0:10:28.4 (30) 0:19:07.7
DNS 147 Adrian Clavero Spa 1994 27413 Junior Boy *   RMR *** (*) *** (*) ***

Juvenile Boys 5 km. Classic    
PL Bib Name Nat DOB CCCL SubCat Rnk Team Club Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time
1 196 Anders Cowper CAN 1996 25607 Juvenile Boy 1/22   Edmonton 0:07:29.7 (1) 0:08:25.5 (3) 0:15:55.3
2 179 Sam Miller USA 1996   Juvenile Boy 2/22   Bridger SF 0:07:40.8 (4) 0:08:18.3 (2) 0:15:59.1
3 197 John Connor CAN 1996 25691 Juvenile Boy 3/22 Larch Hills Larch Hills 0:07:32.1 (2) 0:08:31.7 (5) 0:16:03.8
4 198 Peter Hicks CAN 1996 25580 Juvenile Boy 4/22 ADT Canmore 0:07:50.3 (5) 0:08:14.4 (1) 0:16:04.7
5 195 Eric Byram CAN 1996 23720 Juvenile Boy 5/22   SLNC 0:07:39.4 (3) 0:08:25.6 (4) 0:16:05.1
6 193 Silas Lang CAN 1997 25735 Juvenile Boy 6/22 ADT Edmonton 0:08:00.6 (6) 0:08:50.1 (7) 0:16:50.7
7 177 Logan Diekmann USA 1997   Juvenile Boy 7/22   Bridger SF 0:08:11.3 (7) 0:08:40.8 (6) 0:16:52.1
8 194 Austin Reith CAN 1997 27083 Juvenile Boy 8/22 Whistler Whistler 0:08:17.9 (9) 0:09:04.8 (8) 0:17:22.7
9 190 Tate MacDonald CAN 1996 25740 Juvenile Boy 9/22   Edmonton 0:08:17.6 (8) 0:09:10.7 (9) 0:17:28.4
10 191 Mitchell Fennell CAN 1996 25723 Juvenile Boy 10/22   CNSC 0:08:55.4 (12) 0:09:24.8 (10) 0:18:20.2
11 187 Kayden Sim CAN 1997 27437 Juvenile Boy 11/22 Hollyburn Hollyburn 0:08:48.7 (11) 0:09:33.7 (11) 0:18:22.4
12 178 Tyson Odden USA 1997   Juvenile Boy 12/22 Bridger SF Bridger SF 0:08:42.5 (10) 0:09:43.3 (12) 0:18:25.9
13 189 Gareth Williams CAN 1997 25705 Juvenile Boy 13/22 BCDT Telemark 0:08:55.8 (13) 0:09:46.5 (13) 0:18:42.4
14 192 Michael MacIsaac-Jones CAN 1997 21497 Juvenile Boy 14/22 RMR RMR 0:09:07.0 (14) 0:09:51.9 (14) 0:18:58.9
15 188 James Sader CAN 1997 26911 Juvenile Boy 15/22   Telemark 0:09:09.6 (15) 0:10:06.4 (16) 0:19:16.1
16 181 Alexander Corbett CAN 1997   Juvenile Boy 16/22   Larch Hills 0:09:14.3 (16) 0:10:05.3 (15) 0:19:19.7
17 184 Rowan Morris CAN 1997   Juvenile Boy 17/22 Hollyburn Hollyburn 0:09:16.5 (17) 0:10:09.9 (17) 0:19:26.4
18 185 Alex McDonald CAN 1996 26929 Juvenile Boy 18/22   Overlander 0:09:23.9 (18) 0:10:13.0 (19) 0:19:36.9
19 183 Nick Matelich USA 1997   Juvenile Boy 19/22   Bridger SF 0:09:37.3 (20) 0:10:12.3 (18) 0:19:49.7
20 186 Kellen Viznaugh CAN 1997 27418 Juvenile Boy 20/22   Revelstoke 0:09:36.2 (19) 0:10:14.8 (20) 0:19:51.0
21 180 Aidan Oliphant CAN 1998   Juvenile Boy 21/22   SLNC 0:10:13.8 (21) 0:11:15.3 (21) 0:21:29.1
22 182 Aidan Weber-Concannon CAN 1998   Juvenile Boy 22/22   SLNC 0:11:13.5 (22) 0:12:33.3 (22) 0:23:46.8

Junior Girls 5 km. Classic    
PL Bib Name Nat DOB CCCL SubCat Rnk Team Club Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time
1 226 Suzanne Stevenson CAN 1994 21452 Junior Girl 1/30 AST FNSC 0:08:21.6 (1) 0:09:04.6 (1) 0:17:26.2
2 227 Katherine Stewart-Jones CAN 1995 23772 Junior Girl 2/30 Equipe du Que Nakkertok 0:08:36.4 (2) 0:09:06.5 (2) 0:17:42.9
3 228 Emilie Stewart-Jones CAN 1995 23773 Junior Girl 3/30   Nakkertok 0:08:37.5 (4) 0:09:18.3 (3) 0:17:55.8
4 217 Ember Large CAN 1995 23731 Junior Girl 4/30 AST Edmonton 0:08:36.6 (3) 0:09:40.3 (6) 0:18:17.0
5 225 Celia Haering USA 1994 24842 Junior Girl 5/30 APUNSC APUNSC 0:08:43.6 (6) 0:09:38.8 (5) 0:18:22.4
6 220 Emily de Freitas CAN 1994 21440 Junior Girl 6/30   FNSC 0:08:46.2 (7) 0:09:37.6 (4) 0:18:23.8
7 199 Marte Haakenstad Braaten CAN 1996   Junior Girl 7/30   RMR 0:08:39.4 (5) 0:09:49.6 (7) 0:18:29.1
8 222 Brittany Evans CAN 1994 25776 Junior Girl 8/30 BCST Revelstoke 0:08:55.4 (8) 0:09:55.5 (8) 0:18:51.0
9 202 Madison Ekey USA 1995   Junior Girl 9/30 Bridger SF Bridger SF 0:09:14.2 (12) 0:09:57.7 (9) 0:19:12.0
10 223 Jennifer Jackson CAN 1995 21582 Junior Girl 10/30 ON Ski Team Hardwood 0:09:11.2 (10) 0:10:07.1 (12) 0:19:18.3
11 218 Shelby Dickey CAN 1994 21473 Junior Girl 11/30 ON Ski Team Highlands 0:09:02.7 (9) 0:10:16.6 (17) 0:19:19.4
12 211 Emma Cebuliak CAN 1995 23740 Junior Girl 12/30   FNSC 0:09:11.6 (11) 0:10:11.0 (13) 0:19:22.6
13 212 Hanna Thomson CAN 1995 23592 Junior Girl 13/30 BCDS Revelstoke 0:09:26.7 (14) 0:10:03.1 (11) 0:19:29.8
14 213 Barbara Gunka CAN 1994 19235 Junior Girl 14/30   Big Thunder 0:09:35.0 (19) 0:10:02.1 (10) 0:19:37.1
15 219 Alexandra Myshak-Davis CAN 1995 21506 Junior Girl 15/30   Telemark 0:09:24.9 (13) 0:10:13.8 (14) 0:19:38.7
16 215 Claire Schneider CAN 1994 21446 Junior Girl 16/30 AST FNSC 0:09:28.5 (16) 0:10:15.5 (15) 0:19:44.0
17 224 Larkin Davenport Huyer CAN 1994 23741 Junior Girl 17/30 ON Ski Team Highlands 0:09:29.2 (17) 0:10:21.8 (19) 0:19:51.0
18 209 Adrienne Hynes CAN 1995 24509 Junior Girl 18/30 Yukon ST Whitehorse 0:09:28.2 (15) 0:10:23.0 (20) 0:19:51.2
19 214 Natasha Harvey CAN 1995 23739 Junior Girl 19/30   CNSC 0:09:35.1 (20) 0:10:16.5 (16) 0:19:51.7
20 221 Nicole Perrin CAN 1994 21025 Junior Girl 20/30 Kimberley Kimberley 0:09:46.0 (22) 0:10:16.8 (18) 0:20:02.8
21 216 Nicki Murdoch CAN 1994 26907 Junior Girl 21/30   Whistler 0:09:33.9 (18) 0:10:34.3 (21) 0:20:08.3
22 203 Jennifer Curtis CAN 1994 27390 Junior Girl 22/30 Yukon ST Whitehorse 0:09:39.3 (21) 0:10:44.8 (22) 0:20:24.2
23 200 Megan Meyer USA 1995   Junior Girl 23/30   Bridger SF 0:10:00.6 (23) 0:11:12.4 (23) 0:21:13.0
24 207 Bronte Viznaugh CAN 1995 26343 Junior Girl 24/30   Revelstoke 0:10:14.8 (24) 0:11:14.7 (24) 0:21:29.5
25 210 Nicole Vermey CAN 1995 23582 Junior Girl 25/30   Overlander 0:10:15.4 (25) 0:11:20.5 (25) 0:21:35.9
26 208 Ivy Strother CAN 1994 21486 Junior Girl 26/30   SLNC 0:10:19.8 (26) 0:11:34.9 (26) 0:21:54.8
27 204 Hollie Sones CAN 1994 27401 Junior Girl 27/30 Whistler Whistler 0:10:59.6 (28) 0:11:56.1 (27) 0:22:55.7
28 205 Silken Kleer CAN 1995 23604 Junior Girl 28/30 Larch Hills Larch Hills 0:10:53.8 (27) 0:12:18.2 (28) 0:23:12.0
29 206 Jennifer Borchert CAN 1994 21428 Junior Girl 29/30 SLNC SLNC 0:11:27.7 (29) 0:13:10.7 (29) 0:24:38.4
30 201 Deirdra Holmwood CAN 1995   Junior Girl 30/30   SLNC 0:12:48.0 (30) 0:14:09.3 (30) 0:26:57.3

Juvenile Girls 5 km. Classic    
PL Bib Name Nat DOB CCCL SubCat Rnk Team Club Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time
1 251 Megan Evans CAN 1996 24895 Juvenile Girl 1/22 BCDS Revelstoke 0:09:03.5 (2) 0:09:26.4 (1) 0:18:29.9
2 252 Mia Serratore CAN 1996 23769 Juvenile Girl 2/22   Big Thunder 0:09:00.4 (1) 0:09:38.2 (2) 0:18:38.6
3 247 Joelle Sevigny CAN 1996 23659 Juvenile Girl 3/22 AST FNSC 0:09:23.9 (4) 0:09:56.5 (3) 0:19:20.5
4 243 Eliza-Jane Kitchen CAN 1997 25739 Juvenile Girl 4/22 Larch Hills Larch Hills 0:09:30.2 (6) 0:10:03.4 (4) 0:19:33.6
5 249 Sadie White CAN 1996 23767 Juvenile Girl 5/22 ON Ski Team Big Thunder 0:09:23.5 (3) 0:10:16.5 (6) 0:19:40.0
6 238 Sara McLean CAN 1998 27098 Juvenile Girl 6/22   FNSC 0:09:40.4 (9) 0:10:05.9 (5) 0:19:46.4
7 239 Elizabeth McKenzie-Case CAN 1996 26925 Juvenile Girl 7/22   Overlander 0:09:29.8 (5) 0:10:32.3 (8) 0:20:02.2
8 248 Beatrice Kaiser CAN 1996 23753 Juvenile Girl 8/22   Big Thunder 0:09:37.0 (8) 0:10:27.3 (7) 0:20:04.4
9 250 Madison Fraser CAN 1996 21418 Juvenile Girl 9/22 ON Ski Team North Bay 0:09:32.7 (7) 0:10:36.5 (10) 0:20:09.3
10 245 Katie Weaver CAN 1997 26344 Juvenile Girl 10/22   Hollyburn 0:09:54.4 (11) 0:10:32.3 (8) 0:20:26.8
11 240 Micah Bucher CAN 1997 25689 Juvenile Girl 11/22   Larch Hills 0:09:52.0 (10) 0:10:55.2 (12) 0:20:47.2
12 244 Lauren Doak CAN 1996 26916 Juvenile Girl 12/22 BCTS Whistler 0:10:08.1 (13) 0:10:48.8 (11) 0:20:57.0
13 246 Jenya Nordin CAN 1996 26340 Juvenile Girl 13/22 BCDT Whistler 0:10:04.8 (12) 0:11:22.0 (15) 0:21:26.9
14 229 Hannah Mehain CAN 1998   Juvenile Girl 14/22 SLNC SLNC 0:10:10.3 (14) 0:11:16.9 (13) 0:21:27.3
15 242 Emilyn Sim CAN 1996 27079 Juvenile Girl 15/22 Larch Hills Larch Hills 0:10:26.0 (15) 0:11:21.2 (14) 0:21:47.3
16 233 Veronika Dimova CAN 1998   Juvenile Girl 16/22 Telemark Telemark 0:10:54.3 (16) 0:11:54.6 (17) 0:22:49.0
17 234 Beth Fowler CAN 1998 27386 Juvenile Girl 17/22   FNSC 0:11:03.3 (17) 0:11:53.2 (16) 0:22:56.5
18 235 Dana Allen CAN 1997 27399 Juvenile Girl 18/22   Telemark 0:11:10.5 (18) 0:12:16.8 (18) 0:23:27.4
19 232 Madeleine Ertel CAN 1998   Juvenile Girl 19/22 Telemark Telemark 0:11:49.8 (20) 0:12:45.0 (19) 0:24:34.9
20 231 Michelle Metza CAN 1998   Juvenile Girl 20/22   SLNC 0:11:43.0 (19) 0:12:53.2 (21) 0:24:36.3
21 230 Emma Smedley CAN 1999   Juvenile Girl 21/22 SLNC SLNC 0:11:58.0 (21) 0:12:51.1 (20) 0:24:49.1
22 237 Kate Curtis CAN 1996 27495 Juvenile Girl 22/22 SLNC SLNC 0:12:02.0 (22) 0:13:15.8 (22) 0:25:17.8
DNS 236 Annie Collins CAN 1996 27436 Juvenile Girl *   Hills Nordic *** (*) *** (*) ***
DNS 241 Kes Carson CAN 1996 25598 Juvenile Girl * ADT Edmonton *** (*) *** (*) ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2022 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4