Haywood Teck Classic Sprint Heats WJ/U23 Trials | Zone4.ca



Haywood Teck Classic Sprint Heats WJ/U23 Trials

Date: Jan 8, 2011
Official  Results
Location: Lappe Nordic Ski Centre
Co-hosted by: Lappe Nordic & Big Thunder

Jury
Technical Delegate:  Blair Dunbar 
Chief of Competition:  Grant Hall 
CCC Race Director  Dave Dyer 
Asst Technical Delegate  Gwen Avery 
Heats start at 11:30 am   
Obs. Time: 12:35pm
Wind Vel: 10 km/hr Wind Dir: NW
Air Temp: -13 Snow Temp:
Weather: Sunny Snow Cond: Dry Hard Packed

Junior Female 1.2 km. Classic    
PL Bib Name DOB CCC FIS Club Team U23 University Round QualifyTime
1 101 Heidi Widmer 1991 14175 3105114 Foothills AWCA False   A Final 0:03:25.64
2 106 Janelle Greer 1992 14267 3105106 Whitehorse AWCA False   A Final 0:03:31.86
3 103 Michelle Workun-Hill 1992 18397 3105139 Club Nakkertok Nordique Quebec False   A Final 0:03:30.17
4 105 Heather Mehain 1991 14162 3105154 Sovereign Lake BC Ski Team False   A Final 0:03:31.76
5 104 Olivia Bouffard-Nesbitt 1992 19676 3105179 Fondeurs-Laurentides CVTC False   A Final 0:03:30.57
6 102 Camille Pepin 1992 14569 3105137 Club Nordique M.S.A. CNEPH False   A Final 0:03:29.25
7 110 Suzanne Stevenson 1994 21452   Foothills Foothills Nordic Ski False   B Final 0:03:35.54
8 108 Dahria Beatty 1994 22610 3105146 Whitehorse Yukon Ski Team False   B Final 0:03:32.92
9 114 Kirstin Besemann 1992 18403 3105147 Club Nakkertok Nordique   False   B Final 0:03:41.25
10 107 Kara Jaspers 1991 14298   Big Thunder   True Lakehead B Final 0:03:32.46
11 113 Bronwyn Allan 1992 14531 3105128 Club Nakkertok Nordique Alberta Ski Team True   B Final 0:03:39.63
12 112 Maya Macisaac-Jones 1995 20511 3105180 Rocky Mountain Racers AST True   B Final 0:03:36.30
13 116 Emilie Stewart-Jones 1995 23773   Club Nakkertok Nordique   False   Quarterfinal 0:03:42.24
14 120 Annika Hicks 1991 18875 3105133 Canmore Nordic AWCA False   Quarterfinal 0:03:43.42
15 122 Katherine Stewart-Jones 1995 23772   Club Nakkertok Nordique   False   Quarterfinal 0:03:44.71
16 109 Rebecca Reid 1992 18510 3105124 Black Jack AWCA False   Quarterfinal 0:03:34.24
17 111 Sofia Attali 1991 14299 3105159 Club Nakkertok Nordique   False   Quarterfinal 0:03:35.92
18 115 Megan Hall 1992 14584   Edmonton Nordic Alberta Ski Team True   Quarterfinal 0:03:42.20
19 117 Daphne Haggarty 1991 14363 3105119 Big Thunder   True Lakehead Quarterfinal 0:03:42.30
20 123 Lauren Brookes 1991 25727   Camrose   False Alberta Quarterfinal 0:03:44.84
21 118 Valérie Gagné 1992 14310   Nakkertok   False   Quarterfinal 0:03:42.31
22 119 Kendra Murray 1993 22984   Whitehorse Yukon Ski Team False   Quarterfinal 0:03:42.77
23 124 Adriene Underhill 1992 14570 3105175 Larch Hills CVTC False   Quarterfinal 0:03:44.85
24 125 Anne-Marie Comeau 1996 23595   Club Nordique M.S.A.   False   Quarterfinal 0:03:45.30
25 130 Cendrine Browne 1993 24461   Fondeurs-Laurentides   False   Quarterfinal 0:03:52.42
26 121 Kendra Hicks 1994 21023 3105167 Canmore Nordic   False   Quarterfinal 0:03:43.77
27 126 Heidi Brook 1992 18426   Whitehorse Yukon Ski Team False Fairbanks Quarterfinal 0:03:48.49
28 127 Noémi Bérubé 1992 14615   Club Nakkertok Nordique   False   Quarterfinal 0:03:50.23
29 129 Emily De Freitas 1994 21440   Foothills   True   Quarterfinal 0:03:52.16
30 128 Michaela Howie 1991 14240 3105121 Banff Ski Runners CVTC False   Quarterfinal 0:03:51.42
31   Ingrid Hagberg 1991 18900 3105164 XC Ottawa   False Carleton Qualification 0:03:52.47
32   Kathryn Peters 1994 23630   Whitehorse Yukon Ski Team False   Qualification 0:03:54.99
33   Kajsa Heyes 1992 14562   Hollyburn Jackrabbit Ski Club CVTC False   Qualification 0:03:55.23
34   Frédérique Vézina 1994 19234 3105157 Club Nordique M.S.A. CNEPH False   Qualification 0:03:55.44
35   Susanne Fraser 1994 19669   Black Jack BC Ski Team False   Qualification 0:03:56.19
36   Amie Mathews 1991 14557 3105170 Kenora Nordic   True Lakehead Qualification 0:03:57.67
37   Lindsay Anderson 1991 24885   Laurentian   False Laurentian Qualification 0:03:59.09
38   Holly Bull 1994 23631   Whitehorse Yukon Ski Team False   Qualification 0:04:00.73
39   Karyne Carriere 1991 14314   Laurentian   False Laurentian Qualification 0:04:02.45
40   Claire Schneider 1994 21446   Foothills   True   Qualification 0:04:04.11
41   Krista Luckai 1992 14415   Big Thunder   False Lakehead Qualification 0:04:04.70
42   Marlee Clement 1991 14456   Walden Laurentian University False Laurentian  Qualification 0:04:08.58
43   Ronena Wolach 1993 19538   Rocky Mountain Racers   False   Qualification 0:04:18.51
44   Emily Yungblut 1991     Laurentian   False Laurentian Qualification 0:04:30.94
45   Kimberly Darosa 1992 19598   Lappe Nordic   False Lakehead Qualification 0:04:45.22
46   Lynsey Bialkowski 1991 23603   North Bay Nordic   False   Qualification 0:04:52.30
DNS   Lindsay Inkila 1992     Lappe Nordic   True   Qualification ***
DNS   Alexia Rancourt 1993 19233 3105173 Club Nordique M.S.A.   False   Qualification ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2021 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4