Haywood Teck Classic Sprint Heats WJ/U23 Trials | Zone4.ca



Haywood Teck Classic Sprint Heats WJ/U23 Trials

Date: Jan 8, 2011
Official  Results
Location: Lappe Nordic Ski Centre
Co-hosted by: Lappe Nordic & Big Thunder

Jury
Technical Delegate:  Blair Dunbar 
Chief of Competition:  Grant Hall 
CCC Race Director  Dave Dyer 
Asst Technical Delegate  Gwen Avery 
Heats start at 11:30 am   
Obs. Time: 12:35pm
Wind Vel: 10 km/hr Wind Dir: NW
Air Temp: -13 Snow Temp:
Weather: Sunny Snow Cond: Dry Hard Packed

Senior Female 1.2 km. Classic    
PL Bib Name DOB CCC FIS Club Team U23 University Round QualifyTime
1 2 Dasha Gaiazova 1983 12929 3105040 Rocky Mountain Racers NST False   A Final 0:03:16.86
2 1 Perianne Jones 1985 12918 3105019 Nakkertok NST False   A Final 0:03:15.83
3 4 Alysson Marshall 1988 13482 3105084 Larch Hills AWCA/BCST True   A Final 0:03:24.38
4 8 Emily Nishikawa 1989 13646 3105095 Whitehorse AWCA True   A Final 0:03:28.93
5 6 Sarah Daitch 1981 5981 3105002 Fort Smith Ski Club  Rocky Mountain Racers False   A Final 0:03:27.78
6 10 Brittany Webster 1987 14219 3105097 Highlands Trailblazers AWCA False   A Final 0:03:30.98
7 5 Catherine Auclair 1989 18884 3105141 Club Nordique M.S.A. CNEPH True   B Final 0:03:27.73
8 12 Alana Thomas 1988 13353 3105089 Nakkertok   True   B Final 0:03:31.91
9 11 Andrea Lee 1990 13764 3105143 Strathcona Nordic NDC Thunder Bay True   B Final 0:03:30.99
10 3 Andrea Dupont 1980 5573 3105105 Rocky Mountain Racers Rocky Mountain Racer False   B Final 0:03:23.89
11 9 Erin Tribe 1989 13652 3105145 Team Hardwood NDC Thunder Bay True   B Final 0:03:29.11
12 7 Kate Brennan 1987 13269 3105066 Kanata Nordic AWCA False   Semifinal 0:03:28.71
13 15 Megan McTavish 1977 4881 1341510 XC Ottawa   False   Quarterfinal 0:03:40.39
14 17 Sheila Kealey 1964 3485 3105048 XC Ottawa   False   Quarterfinal 0:03:41.99
15 18 Sara Hewitt 1988 13450 3105080 Foothills AWCA True   Quarterfinal 0:03:42.65
16 13 Stephanie Drolet 1990 14203 3105104 Club Nordique M.S.A. CNEPH True   Quarterfinal 0:03:35.92
17 16 Christina Groulx 1989 13503 3105132 Big Thunder   True   Quarterfinal 0:03:41.07
18 19 Mary Thompson 1988 13739 3105138 Nakkertok   True   Quarterfinal 0:03:43.50
19 20 Caroline Drolet 1990 14202 3105103 Club Nordique M.S.A. Équipe du Québec True   Quarterfinal 0:03:44.53
20 27 Eva Szabo   13514 3105053 Foothills   False   Quarterfinal 0:03:54.58
21 14 Britt Bailey 1990 14191   Lappe Nordic   True Lakehead Quarterfinal 0:03:38.75
22 21 Elise Caron 1990 14353 3105131 Rouge et Or Université Laval   True   Quarterfinal 0:03:44.84
23 22 Anna Crawford 1987 14572 3105115 Nakkertok   False   Quarterfinal 0:03:46.66
24 23 Adele Lay 1989 18488 3105135 Nakkertok   True Carleton Quarterfinal 0:03:46.82
25 26 Janel Sauder 1990 19560   Laurentian   True Laurentian Quarterfinal 0:03:52.79
26 24 Candace Ball 1990 18902   Highlands Trailblazers   True Laurentian Quarterfinal 0:03:49.28
27 25 Katherine Hall 1989 13678 3105178 Lappe Nordic   True Lakehead Quarterfinal 0:03:51.58
28 28 Kelly Henry 1983 13366   Big Thunder   False   Quarterfinal 0:04:05.52
29 29 Kaitlyn McMahon 1990 19587   XC Ottawa   True   Quarterfinal 0:04:08.25
30 30 Vesta Mather 1986 13377 3105172 XC Ottawa   False   Quarterfinal 0:04:10.41
DNS   Sarah Peters 1977 6434 1365081 Strathcona Nordic   False   Qualification ***
DNS   Marlis Kromm 1990 14211 3105093 Foothills AWCA False   Qualification ***

Junior Female 1.2 km. Classic    
PL Bib Name DOB CCC FIS Club Team U23 University Round QualifyTime
1 101 Heidi Widmer 1991 14175 3105114 Foothills AWCA False   A Final 0:03:25.64
2 106 Janelle Greer 1992 14267 3105106 Whitehorse AWCA False   A Final 0:03:31.86
3 103 Michelle Workun-Hill 1992 18397 3105139 Club Nakkertok Nordique Quebec False   A Final 0:03:30.17
4 105 Heather Mehain 1991 14162 3105154 Sovereign Lake BC Ski Team False   A Final 0:03:31.76
5 104 Olivia Bouffard-Nesbitt 1992 19676 3105179 Fondeurs-Laurentides CVTC False   A Final 0:03:30.57
6 102 Camille Pepin 1992 14569 3105137 Club Nordique M.S.A. CNEPH False   A Final 0:03:29.25
7 110 Suzanne Stevenson 1994 21452   Foothills Foothills Nordic Ski False   B Final 0:03:35.54
8 108 Dahria Beatty 1994 22610 3105146 Whitehorse Yukon Ski Team False   B Final 0:03:32.92
9 114 Kirstin Besemann 1992 18403 3105147 Club Nakkertok Nordique   False   B Final 0:03:41.25
10 107 Kara Jaspers 1991 14298   Big Thunder   True Lakehead B Final 0:03:32.46
11 113 Bronwyn Allan 1992 14531 3105128 Club Nakkertok Nordique Alberta Ski Team True   B Final 0:03:39.63
12 112 Maya Macisaac-Jones 1995 20511 3105180 Rocky Mountain Racers AST True   B Final 0:03:36.30
13 116 Emilie Stewart-Jones 1995 23773   Club Nakkertok Nordique   False   Quarterfinal 0:03:42.24
14 120 Annika Hicks 1991 18875 3105133 Canmore Nordic AWCA False   Quarterfinal 0:03:43.42
15 122 Katherine Stewart-Jones 1995 23772   Club Nakkertok Nordique   False   Quarterfinal 0:03:44.71
16 109 Rebecca Reid 1992 18510 3105124 Black Jack AWCA False   Quarterfinal 0:03:34.24
17 111 Sofia Attali 1991 14299 3105159 Club Nakkertok Nordique   False   Quarterfinal 0:03:35.92
18 115 Megan Hall 1992 14584   Edmonton Nordic Alberta Ski Team True   Quarterfinal 0:03:42.20
19 117 Daphne Haggarty 1991 14363 3105119 Big Thunder   True Lakehead Quarterfinal 0:03:42.30
20 123 Lauren Brookes 1991 25727   Camrose   False Alberta Quarterfinal 0:03:44.84
21 118 Valérie Gagné 1992 14310   Nakkertok   False   Quarterfinal 0:03:42.31
22 119 Kendra Murray 1993 22984   Whitehorse Yukon Ski Team False   Quarterfinal 0:03:42.77
23 124 Adriene Underhill 1992 14570 3105175 Larch Hills CVTC False   Quarterfinal 0:03:44.85
24 125 Anne-Marie Comeau 1996 23595   Club Nordique M.S.A.   False   Quarterfinal 0:03:45.30
25 130 Cendrine Browne 1993 24461   Fondeurs-Laurentides   False   Quarterfinal 0:03:52.42
26 121 Kendra Hicks 1994 21023 3105167 Canmore Nordic   False   Quarterfinal 0:03:43.77
27 126 Heidi Brook 1992 18426   Whitehorse Yukon Ski Team False Fairbanks Quarterfinal 0:03:48.49
28 127 Noémi Bérubé 1992 14615   Club Nakkertok Nordique   False   Quarterfinal 0:03:50.23
29 129 Emily De Freitas 1994 21440   Foothills   True   Quarterfinal 0:03:52.16
30 128 Michaela Howie 1991 14240 3105121 Banff Ski Runners CVTC False   Quarterfinal 0:03:51.42
31   Ingrid Hagberg 1991 18900 3105164 XC Ottawa   False Carleton Qualification 0:03:52.47
32   Kathryn Peters 1994 23630   Whitehorse Yukon Ski Team False   Qualification 0:03:54.99
33   Kajsa Heyes 1992 14562   Hollyburn Jackrabbit Ski Club CVTC False   Qualification 0:03:55.23
34   Frédérique Vézina 1994 19234 3105157 Club Nordique M.S.A. CNEPH False   Qualification 0:03:55.44
35   Susanne Fraser 1994 19669   Black Jack BC Ski Team False   Qualification 0:03:56.19
36   Amie Mathews 1991 14557 3105170 Kenora Nordic   True Lakehead Qualification 0:03:57.67
37   Lindsay Anderson 1991 24885   Laurentian   False Laurentian Qualification 0:03:59.09
38   Holly Bull 1994 23631   Whitehorse Yukon Ski Team False   Qualification 0:04:00.73
39   Karyne Carriere 1991 14314   Laurentian   False Laurentian Qualification 0:04:02.45
40   Claire Schneider 1994 21446   Foothills   True   Qualification 0:04:04.11
41   Krista Luckai 1992 14415   Big Thunder   False Lakehead Qualification 0:04:04.70
42   Marlee Clement 1991 14456   Walden Laurentian University False Laurentian  Qualification 0:04:08.58
43   Ronena Wolach 1993 19538   Rocky Mountain Racers   False   Qualification 0:04:18.51
44   Emily Yungblut 1991     Laurentian   False Laurentian Qualification 0:04:30.94
45   Kimberly Darosa 1992 19598   Lappe Nordic   False Lakehead Qualification 0:04:45.22
46   Lynsey Bialkowski 1991 23603   North Bay Nordic   False   Qualification 0:04:52.30
DNS   Lindsay Inkila 1992     Lappe Nordic   True   Qualification ***
DNS   Alexia Rancourt 1993 19233 3105173 Club Nordique M.S.A.   False   Qualification ***

Senior Male 1.6 km. Classic    
PL Bib Name DOB CCC FIS Club Team U23 University Round QualifyTime
1 204 Brent McMurtry 1986 13103 3100079 Foothills   False   A Final 0:03:44.18
2 202 Stefan Kuhn 1979 5744 1321237 Canmore Nordic NST False   A Final 0:03:41.87
3 207 Jess Cockney 1989 13931 3100137 Foothills AWCA True   A Final 0:03:46.80
4 206 Graham Nishikawa 1983 12673 3100034 Whitehorse AWCA False   A Final 0:03:45.80
5 201 Len Valjas 1988 13610 3100097 Team Hardwood   True   A Final 0:03:38.20
6 203 Philip Widmer 1983 13040 3100042 Canmore Nordic CNEPH/NST Development  False   A Final 0:03:43.75
7 210 Frédéric Touchette 1988 13497 3100118 Club Nordique M.S.A. CNEPH True   B Final 0:03:50.05
8 215 Graeme Killick 1989 14133 3100175 Banff Ski Runners NST True   B Final 0:03:51.68
9 209 Michael Somppi 1988 13526 3100160 Lappe Nordic NDC Thunder Bay True   B Final 0:03:47.62
10 205 Harry Seaton 1987 13737 3100200 Team Hardwood NDC Thunder Bay False   B Final 0:03:45.02
11 211 David Greer 1989 13738 3100149 Whitehorse CNEPH True   B Final 0:03:50.75
12 213 Andrew Stewart-Jones 1990 14472 3100206 Club Nakkertok Nordique CNEPH True   B Final 0:03:51.61
13 212 Thomsen D'Hont 1988 12916 3100122 Yellowknife Ski Club CVTC False   Quarterfinal 0:03:51.04
14 214 Gerard Garnier 1989 13932 3100148 Banff Ski Runners   True   Quarterfinal 0:03:51.66
15 218 Brian McKeever 1979 5880 1282146 Foothills PNST False   Quarterfinal 0:03:54.55
16 208 Matthew Wylie 1989 13679 3100163 Banff Ski Runners   True   Quarterfinal 0:03:46.96
17 216 Scott Sullivan 1989 13718 3100131 Big Thunder NDC Thunder Bay True   Quarterfinal 0:03:52.36
18 217 Christopher Hamilton 1989 13690 3100186 Big Thunder NDC Thunder Bay True   Quarterfinal 0:03:53.44
19 220 Erik Carleton 1978 5398 1327154 Rocky Mountain Racers RMR False   Quarterfinal 0:03:56.13
20 222 Anthony Killick 1987 13347 3100174 Banff Ski Runners   False Calgary Quarterfinal 0:03:56.98
21 219 Mathieu Fortin 1990 14403 3100147 Tremblant Nordique Équipe du Québec True   Quarterfinal 0:03:54.63
22 221 Karl Saidla 1977 4843 1288936 XC Ottawa   False   Quarterfinal 0:03:56.63
23 223 Colin Abbott 1990 14227 3100191 Whitehorse Yukon Ski Team True Carleton Quarterfinal 0:03:58.01
24 226 Andrew Brisbin 1990 14594   Saskatoon Nordic   True Alberta Quarterfinal 0:04:00.70
25 227 Steffan Lloyd 1990 14503 3100196 Club Nakkertok Nordique Quebec Team True Carleton Quarterfinal 0:04:01.16
26 224 Christopher Butler 1986 13039 3100091 Big Thunder  AWCA False   Quarterfinal 0:03:58.79
27 225 Matthias Purdon 1989 14209 3100259 Georgian Bay xcOttawa True Carleton Quarterfinal 0:04:00.19
28 228 Phillip Wood 1985 13614 3100134 Canmore Nordic   False   Quarterfinal 0:04:01.25
29 229 André Marchand 1990 14171 3100205 XC Ottawa   True Carleton  Quarterfinal 0:04:02.00
30 230 Joey Burton 1990 14148 3100169 Overlander Ski Club AWCA True   Quarterfinal 0:04:02.29
31   Kevin Sandau 1988 13504 3100128 Foothills NST - AWCA True   Qualification 0:04:04.77
32   Greg Kilroy 1990 14386 3100247 Big Thunder   True Lakehead Qualification 0:04:05.11
33   Leif Lennie 1990 14616 3100195 Nakkertok NDC Thunder Bay True   Qualification 0:04:05.24
34   Kyle Power 1990 14517 3100219 Menihek Nordic XC Ottawa True Carleton Qualification 0:04:05.93
35   Samuel Fournier-Lacombe 1990 14394   Défi T.M.   True   Qualification 0:04:07.87
36   Etienne Richard 1990 14054 3100198 Skibec CNEPH True   Qualification 0:04:08.08
37   Kieran Baird 1990 14542   Red River Nordic   True Alberta Qualification 0:04:10.69
38   Luke Viljakainen       Big Thunder   True   Qualification 0:04:14.44
39   Andrew Pohl 1989 19720 3410005 Rocky Mountain Racers   True Alberta Qualification 0:04:14.74
40   Konrad Wiltmann 1990 14138 3100264 Laurentian   True Laurentian Qualification 0:04:18.52
41   Werner Schwar 1966 307 1163418 Lappe Nordic   False   Qualification 0:04:23.39
42   Aidan Lennie 1989 14235 3100176 Nakkertok Ontario Ski Team True   Qualification 0:04:26.13
43   Joshua Robinson 1987 18482   Team Hardwood   False Lakehead Qualification 0:05:07.65
44   Bradley Coddington 1989 25682   North Bay Nordic   True   Qualification 0:05:30.82
DNS   Drew Goldsack 1981 5835 3100004 Rocky Mountain Racers AWCA/NST False   Qualification ***
DNS   George Grey 1979 5911 1324729 Black Jack NST False   Qualification ***
DNS   Lachlan Armstrong 1990 14222   Big Thunder   True Lakehead Qualification ***
DNS   Dudley Coulter 1990 18443 3100213 Big Thunder NDC Thunder Bay True   Qualification ***
DNS   Pate Neumann 1987 14218 3100156 Canmore Nordic AWCA False   Qualification ***

Junior Male 1.6 km. Classic    
PL Bib Name DOB CCC FIS Club Team U23 University Round QualifyTime
1 304 Patrick Stewart-Jones 1991 14471 3100222 Club Nakkertok Nordique   False   A Final 0:03:54.13
2 301 Sébastien Townsend 1992 18484 3100262 Club Nakkertok Nordique   False   A Final 0:03:51.77
3 308 Andy Shields 1991 14504 3100232 Waterloo Region NDC Thunder Bay True   A Final 0:03:57.64
4 311 Knute Johnsgaard 1992 21623 3100217 Whitehorse CNEPH False   A Final 0:03:59.93
5 303 Jimmy Gunka 1991 14417 3100201 Big Thunder NDC Thunder Bay True   A Final 0:03:53.78
6 302 Alexis Turgeon 1993 19686 3100234 Skinouk équipe du québec True   A Final 0:03:53.73
7 317 Martin Schrama 1992 18392 3100199 Banff Ski Runners AST False   B Final 0:04:03.17
8 310 Julien Locke 1993 21432 3100248 Black Jack BC Ski Team False   B Final 0:03:59.32
9 305 Samuel Dostie-Ménard 1991 18899   Club Nakkertok Nordique   False   B Final 0:03:55.81
10 309 Ezekiel Williams 1993 14195 3100263 Club Nakkertok Nordique   False   B Final 0:03:58.60
11 306 Raphaël Couturier 1993 18415 3100185 Skibec CNEPH False   B Final 0:03:57.32
12 307 Peter Beisel   18419 3100226 XC Ottawa   False   B Final 0:03:57.59
13 312 Dominique Moncion-Groulx 1993 19561 3100251 Club Nakkertok Nordique   False   Quarterfinal 0:04:00.39
14 313 Jeff Wood 1992 18428 3100221 Whitehorse CVTC False   Quarterfinal 0:04:00.57
15 315 Russell Kennedy 1991 25625 3100268 Canmore Nordic   False   Quarterfinal 0:04:02.24
16 316 Aaron Gillmor 1991 14566   Rocky Mountain Racers Alberta Ski Team False   Quarterfinal 0:04:02.51
17 318 Xavier Bouchard 1991 14431 3100211 Club Nakkertok Nordique équipe du Québec False   Quarterfinal 0:04:03.45
18 321 Nicholas Monette 1993 19580 3100252 Team Hardwood Ontario Ski Team False   Quarterfinal 0:04:05.20
19 322 Zach Holland 1992 14628 3100216 Banff Ski Runners AWCA True   Quarterfinal 0:04:06.75
20 327 Jeffrey Kerkovius 1992 18444 3100231 Telemark Cross BC Ski Team False   Quarterfinal 0:04:10.36
21 319 Jordan Cascagnette 1991 14334 3100224 Team Hardwood AWCA False   Quarterfinal 0:04:03.73
22 320 Nansen Weber 1991 14366 3100223 Club Nakkertok Nordique   True   Quarterfinal 0:04:04.05
23 324 Kai Lukowiak 1991 14564   Foothills   False Calgary Quarterfinal 0:04:09.56
24 325 Alex Mahoney 1992 14608 3100250 Rocky Mountain Racers Alberta Ski Team True   Quarterfinal 0:04:09.60
25 328 Benjamin Jones 1992 23645   Big Thunder   True Lakehead Quarterfinal 0:04:10.43
26 314 Bob Thompson 1991 14312 3100227 Team Hardwood AWCA False   Quarterfinal 0:04:01.00
27 323 Colin Ferrie 1993 19558   Kimberley Nordic BC Ski Team False   Quarterfinal 0:04:07.56
28 326 Simon Lapointe 1993 19621 3100267 Skinouk   False   Quarterfinal 0:04:09.85
29 329 Christopher McMahon 1992 19586 3100203 Skinouk xczonetv False   Quarterfinal 0:04:10.51
30 330 Kurtis Wenzel 1991 14552 3100207 Rocky Mountain Racers Alberta Ski Team True   Quarterfinal 0:04:11.08
31   Peter Locke 1993 21433 3100249 Black Jack BC Ski Team False   Qualification 0:04:11.65
32   Geoffrey Richards 1992 18425 3100260 Black Jack CVTC False   Qualification 0:04:11.91
33   Stefan Sander-Green 1900 19549   Kimberley Nordic BC Ski Team False   Qualification 0:04:12.06
34   Riel Allain 1992 19562 3100233 Club Nakkertok Nordique équipe du Québec False   Qualification 0:04:12.29
35   Lee Hawkings 1991 21019 3100215 Whitehorse Yukon Ski Team False Carleton Qualification 0:04:12.43
36   James Taylor 1992 19577   Nakkertok OST False   Qualification 0:04:13.21
37   Guillaume Michaud-Ethier 1992 14636 3100235 Club Nakkertok Nordique   False   Qualification 0:04:14.05
38   Vincent Prenioslo 1992 19665   Foothills AST False Calgary Qualification 0:04:15.23
39   Patrick Monette 1991 14585 3100253 Team Hardwood   False U of Toronto Qualification 0:04:16.36
40   Philip McIlroy 1994 22613   Avolon Nordic XCNL True   Qualification 0:04:17.16
41   Scott Hill 1992 19552   North Bay Nordic   False   Qualification 0:04:21.10
42   Petri Bailey 1992 14333   Lappe Nordic   True Laurentian Qualification 0:04:27.71
43   Matt Brown 1992 21550   Mono Nordic   True   Qualification 0:04:28.30
44   Evan Odell 1991 14313 3100255 Team Hardwood Ontario True Laurentian Qualification 0:04:28.66
45   Joel Peltz 1991 14621   Red River Nordic   True   Qualification 0:04:28.70
46   Oliver Conway-White 1992 19670    Waterloo Region   False   Qualification 0:04:35.39
47   Cody Scott 1991     Sisu Nordic Ski Foundation   False   Qualification 0:04:42.70
48   Andrew Kendall 1992 14381   Laurentian   True Laurentian Qualification 0:04:49.68
DNS   Logan Potter 1991 14475 3100258 Whitehorse Yukon Ski Team False Carleton Qualification ***

Junior Girls 1.2 km. Classic    
PL Bib Name DOB CCC FIS Club Team U23 University Round QualifyTime
1 404 Natalia Hawthorn 1995 22998   Team Hardwood   False   A Final 0:03:44.65
2 405 Moira Haggarty 1993 14538 3105165 Big Thunder   True   A Final 0:03:44.78
3 402 Alannah Maclean 1993 19646 3105169 Walden   False   A Final 0:03:39.38
4 403 Stephanie Drost 1993 18453 3105161 Big Thunder   False   A Final 0:03:42.31
5 401 Emma Spelt 1993 19632   Team Hardwood   True   B Final 0:03:39.16
6 409 Gabrielle Lemire 1994 21444 3105177 Skibec   True   B Final 0:04:02.85
7 406 Shelby Dickey 1994 21473   Highlands Trailblazers   False   B Final 0:03:47.78
8 407 Larkin Davenport  Huyer 1994 23741   Highlands Trailblazers   False   B Final 0:03:52.92
9 408 Marie-Michèle Fiset 1993 19543   Skibec   False   Quarterfinal 0:04:01.11
10 411 Ashley Huet 1993 21480   Highlands Trailblazers   False   Quarterfinal 0:04:07.75
11 412 Norah Bonsteel 1993 19626   Team Hardwood   True   Quarterfinal 0:04:09.72
12 415 Emma Morris 1994 21622   Nakkertok   False   Quarterfinal 0:04:30.31
13 413 Charlotte Van Walraven 1993 19596   Nakkertok   False   Quarterfinal 0:04:10.94
14 414 Wendy Mihell 1994 23748   Soo Finnish   True   Quarterfinal 0:04:19.58
15 416 Maude Tremblay 1993 19531   Skibec   False   Quarterfinal 0:04:34.59
16 418 Evelyn Steele 1994 21568   Soo Finnish   False   Quarterfinal 0:04:50.44
17 417 Lindsay Santagato 1993 25724   Mono Nordic   False   Quarterfinal 0:04:46.11
18 419 Molly Vandermeer 1994 21423   North Bay Nordic   False   Quarterfinal 0:04:59.02
19 420 Heather Moore 1994 25797   Arrowhead ARC False   Quarterfinal 0:05:19.07
20 421 Keelin Pringnitz 1993 25800   Arrowhead   False   Quarterfinal 0:05:43.62
21 410 Basia  Gunka 1994 19235     Big Thunder   False   Quarterfinal 0:04:04.04

Junior Boys 1.6 km. Classic    
PL Bib Name DOB CCC FIS Club Team U23 University Round QualifyTime
1 505 Matthew Saurette 1994 19576   Edmonton Nordic AST True   A Final 0:04:15.28
2 501 Julian Freitag 1994 21586 3100265 Big Thunder   False   A Final 0:04:08.85
3 504 Scott Hill 1994 19642   Team Hardwood Ontario Ski Team True   A Final 0:04:15.07
4 507 Jack Carlyle 1993 19782 3100266 Soo Finnish ONST False   A Final 0:04:18.28
5 512 Colin Pendziwol 1994 21469 3100257 Big Thunder   False   A Final 0:04:21.24
6 503 Angus Foster 1995 23596 3100242 Big Thunder   False   A Final 0:04:14.15
7 510 Victor Hopper 1994 21412 3100245 Walden    False   B Final 0:04:20.86
8 511 Ben Taylor 1994 21438   Nakkertok   False   B Final 0:04:21.05
9 516 Alexis Morin 1993 24486   Skibec   True   B Final 0:04:24.58
10 513 Symon Stowe 1994 21466   Nakkertok   False   B Final 0:04:22.17
11 509 William Forsey 1993 22600   Whaleback Nordic XCNL Provincial Ski Team True   B Final 0:04:20.50
12 506 Jeffrey Budner 1993 19628   Lappe Nordic   False   B Final 0:04:17.10
13 517 Ian Holstead 1993 19601   Nakkertok   True   Quarterfinal 0:04:24.72
14 519 Gavin Shields 1994 19224   Waterloo Region   False   Quarterfinal 0:04:26.79
15 523 Benjamin Wilkinson-Zan 1994 21479   Nakkertok   False   Quarterfinal 0:04:33.48
16 502 Adam Birosh 1994 14611   North Bay Nordic   False   Quarterfinal 0:04:09.34
17 508 Eli Heyden-Thomas 1994 19624   Georgian Bay   False   Quarterfinal 0:04:19.08
18 514 Alex Druwe 1994 20540   Red River Nordic   False   Quarterfinal 0:04:22.60
19 521 Evan Palmer-Charrette 1994 22598   Lappe Nordic   False   Quarterfinal 0:04:30.17
20 525 Patrick Van Walraven 1994 21467   Nakkertok   False   Quarterfinal 0:04:34.94
21 515 Kieran Armstrong 1994 23729   Big Thunder   False   Quarterfinal 0:04:23.42
22 518 Duncan McTaggart 1993 19685   Nakkertok   False   Quarterfinal 0:04:26.64
23 520 Robert Ragotte 1993 23010   Mono Nordic   True   Quarterfinal 0:04:28.06
24 522 Nicholas Dumontier 1994 21424   Big Thunder   False   Quarterfinal 0:04:31.98
25 524 Jordan Baird 1993 22983   Red River Nordic   False   Quarterfinal 0:04:34.71
26 526 Sean Carter 1995 23618   Red River Nordic   False   Quarterfinal 0:04:38.61
27 527 Cameron Raynor 1993 22607   Arrowhead   False   Quarterfinal 0:04:42.07
28 529 Brian Krug 1993 21422   Highlands Trailblazers   False   Quarterfinal 0:04:42.40
29 530 Philip Luckai 1994 22597   Big Thunder   False   Quarterfinal 0:04:44.86
30 528 Jérémie Bonneau 1993 19542   Skibec   True   Quarterfinal 0:04:42.18
31   Philip Marshall 1994 21577   Nakkertok   False   Qualification 0:04:46.39
32   Lucas Shewen 1993 23000   Kawartha Nordic   False   Qualification 0:04:47.22
33   Ryley Hilker 1993 23001   Kawartha Nordic   True   Qualification 0:04:49.53
34   Kyle Wong 1994 24488   Team Hardwood   False   Qualification 0:05:09.97
35   Tyler Symonds 1993 23602   Mono Nordic   False   Qualification 0:05:12.63
36   Stuart Loney 1993 25796   Mono Nordic   False   Qualification 0:05:14.46
37   Adam Noble 1994 25748    Kawartha Nordic   False   Qualification 0:05:25.40
38   Kamran Mirshahi 1993 23601   Mono Nordic   False   Qualification 0:05:31.41
39   Connor Bolton 1994 25710   Kawartha Nordic   True   Qualification 0:05:41.81
DNS   Erik Charabin 1993 20508   Red River Nordic   True   Qualification ***
DNS   Nico Tobias 1994 19610   Rocky Mountain Racers Alberta Ski Team False   Qualification ***
DNS   Kelly Milne 1993     Kawartha Nordic   False   Qualification ***
DNS   James Isaacs 1993 25811   Soo Finnish    False   Qualification ***

Juvenile Boys 1 km. Classic    
PL Bib Name DOB CCC FIS Club Team U23 University Round QualifyTime
1 331 David Ek 1995 23612 3100241 Big Thunder   False   A Final 0:02:40.68
2 332 Colin Foley 1995 23746   Nakkertok   False   A Final 0:02:43.45
3 333 Liam Patterson 1995 14612   North Bay Nordic   False   A Final 0:02:45.71
4 335 Liam Ortiz 1995 25698   Soo Finnish   False   A Final 0:02:50.19
5 334 Fergus Foster 1997 25591 3100243 Big Thunder   False   B Final 0:02:48.10
6 337 Tim Tindall 1996 23766   Laurentian   False   B Final 0:02:52.17
7 338 Jordan McTaggart 1995 23730   Nakkertok   False   B Final 0:02:57.62
8 336 Brady Irving 1995 23011   Arrowhead   False   B Final 0:02:52.05
9 339 Graham Perry 1995 25760   Mono Nordic   False   Quarterfinal 0:02:58.83
10 340 Sam Weichel 1995 23733   Georgian Bay   False   Quarterfinal 0:02:59.04
11 341 Ryan Hunter 1995 23756   Walden   False   Quarterfinal 0:03:00.76
12 342 Aaron Birosh 1996 21415   North Bay Nordic   False   Quarterfinal 0:03:01.44
13 343 Adam Jamieson 1996 25720   Team Hardwood   False   Quarterfinal 0:03:01.69
14 344 Colton Labine 1996 23761   Porcupine Ski Runners   False   Quarterfinal 0:03:02.86
15 345 Thomas Gore 1995 25815   Laurentian   False   Quarterfinal 0:03:06.85
16 346 Samuel Greer 1996 25709   Highlands Trailblazers   False   Quarterfinal 0:03:07.48
17 347 Brandon Desrosiers 1995     Soo Finnish   False   Quarterfinal 0:03:11.45
18 348 Dominique Druwe 1996 24887   Red River Nordic   False   Quarterfinal 0:03:11.71
19 349 Kurtis Clement 1995 23759   Walden   False   Quarterfinal 0:03:12.36
20 350 Jack Bowness 1995 23639   North Bay Nordic   False   Quarterfinal 0:03:21.51
21 351 Brady Harkonen 1996 23621   Lappe Nordic   False   Quarterfinal 0:03:25.58

Juvenile Girls 1 km. Classic    
PL Bib Name DOB CCC FIS Club Team U23 University Round QualifyTime
1 361 Jennifer Jackson 1995 21582   Highlands Trailblazers   False   A Final 0:03:01.78
2 364 Mia Serratore 1996 23769 3105174 Big Thunder   False   A Final 0:03:12.27
3 362 Catriona Downie 1997 25595 3105160 Big Thunder   False   A Final 0:03:08.99
4 366 Camille Hamm 1996 23768 3105166 Big Thunder   False   A Final 0:03:14.88
5 365 Kiersten Aller 1995 24455   Nakkertok   False   A Final 0:03:12.63
6 363 Jessica Demers 1995 14607   Porcupine Ski Runners   False   A Final 0:03:09.51
7 372 Isabelle Maclean 1995 20510   Walden   False   B Final 0:03:23.89
8 369 Sadie White 1996 23767   Big Thunder   False   B Final 0:03:17.68
9 370 Jillian Forsey 1995 23742   Whaleback Nordic XCNL Provincial Ski Team True   B Final 0:03:20.41
10 368 Beatrice Kaiser 1996 23753 3105168 Big Thunder   False   B Final 0:03:16.37
11 367 Madison Fraser 1996 21418   North Bay Nordic   False   B Final 0:03:15.63
12 371 Alexandra Slobodian 1995 23717   Nakkertok   False   B Final 0:03:22.02
13 373 Leah Drost 1997 25589   Big Thunder   False   Quarterfinal 0:03:26.22
14 374 Sarah Hay 1996 25694   Big Thunder   False   Quarterfinal 0:03:30.14
15 376 Nicole Dumonski 1995 23626 3105162 Big Thunder   False   Quarterfinal 0:03:35.94
16 375 Logan Hong 1996 23715   Georgian Bay   False   Quarterfinal 0:03:33.58
17 377 Krista Buckner 1996 23765   Soo Finnish   False   Quarterfinal 0:03:38.77
18 378 Maya Boivin 1995     Kenora Nordic   True   Quarterfinal 0:03:44.72
19 380 Anna Kroeker 1996     Red River Nordic   False   Quarterfinal 0:03:46.47
20 382 Keisha Strachan 1995     Kenora Nordic   False   Quarterfinal 0:03:48.29
21 379 Karen Holstead 1995 23754   Nakkertok   True   Quarterfinal 0:03:46.23
22 381 Erin Tomie 1995 23721   Soo Finnish   False   Quarterfinal 0:03:48.08
23 383 Emily Marcolini 1995 23598   Walden   False   Quarterfinal 0:03:50.67
24 384 Anna Mallory 1995 25690   Nakkertok   True   Quarterfinal 0:03:52.01
25 385 Anais Giasson 1996     Red River Nordic   False   Quarterfinal 0:03:54.95
26 386 Amy Santagato 1996 25725   Mono Nordic   False   Quarterfinal 0:04:00.00
27 387 Theresa Sawkins 1995     Kenora Nordic   False   Quarterfinal 0:04:00.05
28 388 Whitney St.Marseille 1996 25786   Laurentian   False   Quarterfinal 0:04:02.99
29 389 Hailey Balaz 1995     Laurentian   False   Quarterfinal 0:04:32.86
30 390 Michele Palkovits 1995     Laurentian   False   Quarterfinal 0:04:39.41
DNS   Sarah Teillet 1996 25807   Red River Nordic   False   Qualification ***

Midget Boys 1 km. Classic    
PL Bib Name DOB CCC FIS Club Team U23 University Round QualifyTime
1 431 Antony Gunka 1997     Big Thunder    False   A Final 0:02:59.94
2 432 Ryan Pendziwol 1997     Big Thunder   False   A Final 0:03:10.95
3 433 Nicholas Ek 1997 25597   Big Thunder   False   A Final 0:03:16.17
4 434 Nicholas Lanctot 1996 25681   North Bay Nordic   False   A Final 0:03:16.57
5 442 Olivier Palkovits 1997     Laurentian   False   A Final 0:04:47.92
6 436 Danny Tindall 2011     Laurentian   False   A Final 0:03:28.58
7 435 Eric Watson 1997 25765   Big Thunder   False   B Final 0:03:27.84
8 437 Emile Hamm 1999     Big Thunder   False   B Final 0:03:29.51
9 438 Frederick Serratore 1999     Big Thunder   False   B Final 0:03:54.71
10 439 Nicko Taillefer 1998     Laurentian   False   B Final 0:03:57.03
11 441 Kai Meekis 2000 25593   Big Thunder   False   B Final 0:04:17.81
12 440 Francois Bechard-Cote 1997     Laurentian   False   B Final 0:04:11.00

Midget Girls 1 km. Classic    
PL Bib Name DOB CCC FIS Club Team U23 University Round QualifyTime
1 461 Laura Inkila 1997 25805   Lappe Nordic   False   A Final 0:03:24.05
2 462 Sarah Hill 1997 25571   Team Hardwood   False   A Final 0:03:35.67
3 463 Audrey Steele 1997     Soo Finnish   False   A Final 0:03:37.80
4 465 Heather F. Wilson 1997 25581   Team Hardwood   False   A Final 0:03:42.38
5 464 Erika Mihell 1997     Soo Finnish   True   B Final 0:03:39.95
6 466 Marina White 1999     Big Thunder   False   B Final 0:03:51.06
7 468 Tessa Schwar 2001 26334   Big Thunder   False   B Final 0:04:11.20
8 467 Heidi Stewart 2000     Big Thunder   False   B Final 0:04:05.27


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4