Haywood Teck Classic Sprint Heats WJ/U23 Trials | Zone4.ca



Haywood Teck Classic Sprint Heats WJ/U23 Trials

Date: Jan 8, 2011
Official  Results
Location: Lappe Nordic Ski Centre
Co-hosted by: Lappe Nordic & Big Thunder

Jury
Technical Delegate:  Blair Dunbar 
Chief of Competition:  Grant Hall 
CCC Race Director  Dave Dyer 
Asst Technical Delegate  Gwen Avery 
Heats start at 11:30 am   
Obs. Time: 12:35pm
Wind Vel: 10 km/hr Wind Dir: NW
Air Temp: -13 Snow Temp:
Weather: Sunny Snow Cond: Dry Hard Packed

Senior Male 1.6 km. Classic    
PL Bib Name DOB CCC FIS Club Team U23 University Round QualifyTime
1 204 Brent McMurtry 1986 13103 3100079 Foothills   False   A Final 0:03:44.18
2 202 Stefan Kuhn 1979 5744 1321237 Canmore Nordic NST False   A Final 0:03:41.87
3 207 Jess Cockney 1989 13931 3100137 Foothills AWCA True   A Final 0:03:46.80
4 206 Graham Nishikawa 1983 12673 3100034 Whitehorse AWCA False   A Final 0:03:45.80
5 201 Len Valjas 1988 13610 3100097 Team Hardwood   True   A Final 0:03:38.20
6 203 Philip Widmer 1983 13040 3100042 Canmore Nordic CNEPH/NST Development  False   A Final 0:03:43.75
7 210 Frédéric Touchette 1988 13497 3100118 Club Nordique M.S.A. CNEPH True   B Final 0:03:50.05
8 215 Graeme Killick 1989 14133 3100175 Banff Ski Runners NST True   B Final 0:03:51.68
9 209 Michael Somppi 1988 13526 3100160 Lappe Nordic NDC Thunder Bay True   B Final 0:03:47.62
10 205 Harry Seaton 1987 13737 3100200 Team Hardwood NDC Thunder Bay False   B Final 0:03:45.02
11 211 David Greer 1989 13738 3100149 Whitehorse CNEPH True   B Final 0:03:50.75
12 213 Andrew Stewart-Jones 1990 14472 3100206 Club Nakkertok Nordique CNEPH True   B Final 0:03:51.61
13 212 Thomsen D'Hont 1988 12916 3100122 Yellowknife Ski Club CVTC False   Quarterfinal 0:03:51.04
14 214 Gerard Garnier 1989 13932 3100148 Banff Ski Runners   True   Quarterfinal 0:03:51.66
15 218 Brian McKeever 1979 5880 1282146 Foothills PNST False   Quarterfinal 0:03:54.55
16 208 Matthew Wylie 1989 13679 3100163 Banff Ski Runners   True   Quarterfinal 0:03:46.96
17 216 Scott Sullivan 1989 13718 3100131 Big Thunder NDC Thunder Bay True   Quarterfinal 0:03:52.36
18 217 Christopher Hamilton 1989 13690 3100186 Big Thunder NDC Thunder Bay True   Quarterfinal 0:03:53.44
19 220 Erik Carleton 1978 5398 1327154 Rocky Mountain Racers RMR False   Quarterfinal 0:03:56.13
20 222 Anthony Killick 1987 13347 3100174 Banff Ski Runners   False Calgary Quarterfinal 0:03:56.98
21 219 Mathieu Fortin 1990 14403 3100147 Tremblant Nordique Équipe du Québec True   Quarterfinal 0:03:54.63
22 221 Karl Saidla 1977 4843 1288936 XC Ottawa   False   Quarterfinal 0:03:56.63
23 223 Colin Abbott 1990 14227 3100191 Whitehorse Yukon Ski Team True Carleton Quarterfinal 0:03:58.01
24 226 Andrew Brisbin 1990 14594   Saskatoon Nordic   True Alberta Quarterfinal 0:04:00.70
25 227 Steffan Lloyd 1990 14503 3100196 Club Nakkertok Nordique Quebec Team True Carleton Quarterfinal 0:04:01.16
26 224 Christopher Butler 1986 13039 3100091 Big Thunder  AWCA False   Quarterfinal 0:03:58.79
27 225 Matthias Purdon 1989 14209 3100259 Georgian Bay xcOttawa True Carleton Quarterfinal 0:04:00.19
28 228 Phillip Wood 1985 13614 3100134 Canmore Nordic   False   Quarterfinal 0:04:01.25
29 229 André Marchand 1990 14171 3100205 XC Ottawa   True Carleton  Quarterfinal 0:04:02.00
30 230 Joey Burton 1990 14148 3100169 Overlander Ski Club AWCA True   Quarterfinal 0:04:02.29
31   Kevin Sandau 1988 13504 3100128 Foothills NST - AWCA True   Qualification 0:04:04.77
32   Greg Kilroy 1990 14386 3100247 Big Thunder   True Lakehead Qualification 0:04:05.11
33   Leif Lennie 1990 14616 3100195 Nakkertok NDC Thunder Bay True   Qualification 0:04:05.24
34   Kyle Power 1990 14517 3100219 Menihek Nordic XC Ottawa True Carleton Qualification 0:04:05.93
35   Samuel Fournier-Lacombe 1990 14394   Défi T.M.   True   Qualification 0:04:07.87
36   Etienne Richard 1990 14054 3100198 Skibec CNEPH True   Qualification 0:04:08.08
37   Kieran Baird 1990 14542   Red River Nordic   True Alberta Qualification 0:04:10.69
38   Luke Viljakainen       Big Thunder   True   Qualification 0:04:14.44
39   Andrew Pohl 1989 19720 3410005 Rocky Mountain Racers   True Alberta Qualification 0:04:14.74
40   Konrad Wiltmann 1990 14138 3100264 Laurentian   True Laurentian Qualification 0:04:18.52
41   Werner Schwar 1966 307 1163418 Lappe Nordic   False   Qualification 0:04:23.39
42   Aidan Lennie 1989 14235 3100176 Nakkertok Ontario Ski Team True   Qualification 0:04:26.13
43   Joshua Robinson 1987 18482   Team Hardwood   False Lakehead Qualification 0:05:07.65
44   Bradley Coddington 1989 25682   North Bay Nordic   True   Qualification 0:05:30.82
DNS   Drew Goldsack 1981 5835 3100004 Rocky Mountain Racers AWCA/NST False   Qualification ***
DNS   George Grey 1979 5911 1324729 Black Jack NST False   Qualification ***
DNS   Lachlan Armstrong 1990 14222   Big Thunder   True Lakehead Qualification ***
DNS   Dudley Coulter 1990 18443 3100213 Big Thunder NDC Thunder Bay True   Qualification ***
DNS   Pate Neumann 1987 14218 3100156 Canmore Nordic AWCA False   Qualification ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2021 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4