Haywood Noram Free Technique 15/10 WJ/U23 Trials | Zone4.ca



Haywood Noram Free Technique 15/10 WJ/U23 Trials

Date: Jan 9, 2011
Official  Results
Location: Lappe Nordic Ski Centre
Co-hosted by: Lappe Nordic & Big Thunder

Jury
Technical Delegate:  Blair Dunbar 
Chief of Competition:  Grant Hall 
CCC Race Director  Dave Dyer 
Asst Technical Delegate  Gwen Avery 
Race starts at 11:00 a.m.   
Obs. Time: 10:15 a.m.
Wind Vel:  5 km/h Wind Dir: NW
Air Temp: -17 C Snow Temp: -18 C
Weather: Overcast Snow Cond: Dry Hard Packed

Juvenile Boys 5 km. Free    
PL Bib Name CCC FIS DOB Club Team Lap1 Rnk Lap2 Rnk RealTime Time Diff
1 266 Angus Foster 23596 3100242 1995 Big Thunder   0:06:27.4 (2) 0:06:42.4 (1) 0:13:09.9 0:13:09.9  
2 263 David Ek 23612 3100241 1995 Big Thunder   0:06:27.6 (3) 0:06:44.9 (2) 0:13:12.5 0:13:12.5 +2.6
3 265 Liam Patterson 14612   1995 North Bay Nordic   0:06:30.6 (4) 0:06:44.9 (2) 0:13:15.6 0:13:15.6 +5.7
4 260 Graham Perry 25760   1995 Mono Nordic   0:06:25.3 (1) 0:06:51.6 (5) 0:13:17.0 0:13:17.0 +7.1
5 264 Colin Foley 23746   1995 Nakkertok   0:06:33.5 (6) 0:06:46.8 (4) 0:13:20.4 0:13:20.4 +10.5
6 259 Fergus Foster 25591 3100243 1997 Big Thunder   0:06:35.7 (7) 0:06:57.7 (6) 0:13:33.4 0:13:33.4 +23.5
7 247 Tim Tindall 23766   1996 Laurentian   0:06:32.2 (5) 0:07:19.2 (14) 0:13:51.5 0:13:51.5 +41.6
8 262 Jordan McTaggart 23730   1995 Nakkertok   0:06:47.6 (9) 0:07:04.1 (8) 0:13:51.8 0:13:51.8 +41.9
9 253 Liam Ortiz 25698   1995 Soo Finnish   0:06:47.8 (10) 0:07:09.1 (9) 0:13:56.9 0:13:56.9 +47.0
10 261 Brady Irving 23011   1995 Arrowhead   0:06:40.8 (8) 0:07:18.6 (13) 0:13:59.5 0:13:59.5 +49.6
11 254 Adam Jamieson 25720   1996 Team Hardwood   0:06:52.8 (12) 0:07:12.3 (11) 0:14:05.2 0:14:05.2 +55.3
12 257 Aaron Birosh 21415   1996 North Bay Nordic   0:07:03.5 (15) 0:07:01.9 (7) 0:14:05.4 0:14:05.4 +55.5
13 258 Colton Labine 23761   1996 Porcupine Ski Runners   0:06:54.3 (13) 0:07:11.3 (10) 0:14:05.6 0:14:05.6 +55.7
14 255 Ryan Hunter 23756   1995 Walden   0:06:51.5 (11) 0:07:19.9 (15) 0:14:11.4 0:14:11.4 +1:01.5
15 256 Sam Weichel 23733   1995 Georgian Bay   0:07:00.9 (14) 0:07:15.6 (12) 0:14:16.5 0:14:16.5 +1:06.6
16 252 Thomas Gore 25815   1995 Laurentian   0:07:06.2 (16) 0:07:27.7 (16) 0:14:34.0 0:14:34.0 +1:24.1
17 251 Samuel Greer 25709   1996 Highlands Trailblazers   0:07:18.8 (17) 0:07:31.4 (17) 0:14:50.3 0:14:50.3 +1:40.4
18 249 Jack Bowness 23639   1995 North Bay Nordic   0:07:32.1 (19) 0:07:52.8 (18) 0:15:24.9 0:15:24.9 +2:15.0
19 250 Kurtis Clement 23759   1995 Walden   0:07:31.9 (18) 0:08:01.6 (20) 0:15:33.6 0:15:33.6 +2:23.7
20 248 Brady Harkonen 23621   1996 Lappe Nordic   0:07:34.5 (20) 0:08:01.5 (19) 0:15:36.1 0:15:36.1 +2:26.2
21 245 Brandon Desrosiers     1995 Soo Finnish   0:08:10.4 (21) 0:08:32.7 (21) 0:16:43.1 0:16:43.1 +3:33.2
22 246 Dominique Druwe 24887   1996 Red River Nordic   0:08:26.5 (22) 0:09:20.7 (22) 0:17:47.3 0:17:47.3 +4:37.4


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2021 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4