2011 Haywood Ski Nationals - Team Sprint FR | Zone4.ca



2011 Haywood Ski Nationals - Team Sprint FR

Date: Mar 12, 2011
Unofficial  Results
Location: Canmore Nordic Centre
Host Club: Canmore Nordic Ski Club

Jury
Technical Delegate:  Rene Pomerleau 
Chief of Competition:  Andrew Hicks 
CCC Race Director  Dave Dyer 
Ass't TD  Al Maddox 
Obs. Time:
Snow Cond:  Hard Pack
Air Temp: -2 C Weather: Sunny

Challenge - Female 1 2 x 3 laps (0.8 km. ea.) Free Sprint Relay  Start Time 09:56  
PL Bib Team Lg Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Total Diff
1   Whitehorse  1
2
Kendra  Murray
Dahria Beatty
0:02:24.05
0:01:57.13
(2)
(1)
0:02:20.50
0:02:10.56
(5)
(1)
0:02:22.36
0:02:11.32
(3)
(1)
0:13:25.92  
2   Nakkertok 1 1
2
Katherine Stewart-Jones
Emilie Stewart-Jones
0:02:22.37
0:02:00.64
(1)
(2)
0:02:19.49
0:02:14.11
(3)
(2)
0:02:15.96
0:02:18.32
(1)
(4)
0:13:30.89 +4.97
3 109 Highland Trailblazer 1
2
Jenn  Jackson
Ashley Huet
0:02:29.70
0:02:06.26
(6)
(4)
0:02:14.36
0:02:14.72
(1)
(3)
0:02:20.70
0:02:15.10
(2)
(2)
0:13:40.84 +14.92
4 125 Skinouk  1
2
Frederique C. Vanier
Sophie  Carrier-Laforte
0:02:26.92
0:02:00.77
(4)
(3)
0:02:27.41
0:02:17.12
(9)
(4)
0:02:31.96
0:02:18.09
(9)
(3)
0:14:02.27 +36.35
5 117 Big Thunder 2 1
2
Barbara Gunka
Beatrice Kaiser
0:02:28.34
0:02:14.31
(5)
(7)
0:02:18.83
0:02:28.18
(2)
(8)
0:02:26.76
0:02:27.04
(6)
(8)
0:14:23.46 +57.54
6 133 Canmore Nordic 2 1
2
Madeleine Harris
Carly Holland
0:02:33.51
0:02:09.86
(9)
(5)
0:02:23.76
0:02:25.73
(8)
(6)
0:02:31.20
0:02:22.51
(8)
(6)
0:14:26.57 +1:00.65
7 141 RMR 7 1
2
Danielle Vrielink
Ronena (Roni) Wolach
0:02:26.16
0:02:18.36
(3)
(9)
0:02:20.70
0:02:34.51
(6)
(10)
0:02:22.66
0:02:30.07
(4)
(9)
0:14:32.46 +1:06.54
8 124 Mont-Ste-Anne 2 1
2
Rosalie  Vézina
Christel Pichard-Jolicoeur
0:02:31.62
0:02:10.09
(7)
(6)
0:02:21.19
0:02:33.07
(7)
(9)
0:02:27.01
0:02:34.24
(7)
(10)
0:14:37.22 +1:11.30
9 116 Kimberley Nordic 1
2
Nicole Perrin
Jasmine Maclean
0:02:32.59
0:02:25.01
(8)
(11)
0:02:19.61
0:02:37.19
(4)
(11)
0:02:24.26
0:02:36.36
(5)
(11)
0:14:55.02 +1:29.10
10 140 Bulkley Valley 5 1
2
Stephanie Wilson
Kaileen McCulloch
0:02:44.71
0:02:15.44
(11)
(8)
0:02:39.80
0:02:23.91
(11)
(5)
0:02:40.47
0:02:19.23
(10)
(5)
0:15:03.56 +1:37.64
11 132 Soo Finnish Nordic 1
2
Krista Buckner
Wendy Mihell
0:02:39.57
0:02:18.97
(10)
(10)
0:02:36.81
0:02:26.80
(10)
(7)
0:02:44.26
0:02:24.08
(11)
(7)
0:15:10.49 +1:44.57

Challenge - Female 2 2 x 3 laps (0.8 km. ea.) Free Sprint Relay  Start Time 10:17  
PL Bib Team Lg Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Total Diff
1   Mont-Ste-Anne 1 1
2
Anne-Marie Comeau
Alexia Rancourt
0:02:22.25
0:02:04.74
(1)
(1)
0:02:09.91
0:02:18.36
(1)
(3)
0:02:14.81
0:02:23.04
(1)
(7)
0:13:33.11  
2   Highland Trailblazer 1
2
Shelby Dickey
Larkin Davenport Huyer
0:02:24.02
0:02:05.10
(3)
(2)
0:02:19.72
0:02:11.96
(3)
(1)
0:02:29.88
0:02:08.41
(7)
(1)
0:13:39.09 +5.98
3 115 Monteriski  1
2
Gabrielle Sarthou
Camille Burbidge Izquierdo
0:02:23.25
0:02:07.45
(2)
(4)
0:02:14.79
0:02:24.68
(2)
(7)
0:02:17.70
0:02:21.87
(2)
(6)
0:13:49.74 +16.63
4 110 Walden 1
2
Isabelle Maclean
Alannah Maclean
0:02:38.35
0:02:07.96
(8)
(5)
0:02:26.50
0:02:14.41
(7)
(2)
0:02:23.93
0:02:09.45
(4)
(2)
0:14:00.60 +27.49
5 118 Big Thunder 3 1
2
Mia Serratore
Sadie White
0:02:31.81
0:02:10.68
(5)
(6)
0:02:23.39
0:02:19.19
(4)
(6)
0:02:24.14
0:02:20.22
(5)
(5)
0:14:09.43 +36.32
6 126 Yellowknife 1
2
Micalah Hanthorn
Annah Hanthorn
0:02:43.90
0:02:16.56
(9)
(8)
0:02:26.01
0:02:18.38
(6)
(4)
0:02:29.12
0:02:17.52
(6)
(4)
0:14:31.49 +58.38
7 134 Foothills Nordic 2 1
2
Emma  Cebuliak
Amelia Espey
0:02:36.29
0:02:22.66
(6)
(9)
0:02:24.95
0:02:27.17
(5)
(8)
0:02:23.78
0:02:23.92
(3)
(8)
0:14:38.77 +1:05.66
8 123 Bulkley Valley 4 1
2
Kayleigh Cuell
Kate Woods
0:02:27.04
0:02:06.21
(4)
(3)
0:02:46.82
0:02:18.72
(10)
(5)
0:03:07.20
0:02:16.19
(10)
(3)
0:15:02.18 +1:29.07
9 142 Canmore Nordic 4 1
2
Rhea Jenkins
Lauren Andrews
0:02:38.20
0:02:12.07
(7)
(7)
0:02:36.46
0:02:31.98
(8)
(9)
0:02:41.83
0:02:31.09
(8)
(9)
0:15:11.63 +1:38.52
10 131 Sovereign 1
2
Jennifer Borchert
Ivy Strother
0:02:47.31
0:02:25.56
(10)
(10)
0:02:37.24
0:02:39.17
(9)
(10)
0:02:50.07
0:02:36.02
(9)
(10)
0:15:55.37 +2:22.26

Challenge - Female 3 2 x 3 laps (0.8 km. ea.) Free Sprint Relay  Start Time 10:38  
PL Bib Team Lg Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Total Diff
1   Foothills Nordic 1 1
2
Claire Schneider
Suzanne Stevenson
0:02:08.83
0:02:01.52
(1)
(2)
0:02:24.38
0:02:15.98
(6)
(1)
0:02:28.59
0:02:08.75
(7)
(1)
0:13:28.05  
2   Skibec 1
2
Marilie Samson
Gabrielle Lemire
0:02:09.50
0:02:01.22
(2)
(1)
0:02:21.86
0:02:16.91
(2)
(3)
0:02:28.17
0:02:14.41
(6)
(3)
0:13:32.07 +4.02
3   Black Jack 1
2
Susanne Fraser
Jill Reynolds
0:02:12.91
0:02:07.09
(5)
(4)
0:02:23.28
0:02:16.26
(5)
(2)
0:02:27.47
0:02:13.80
(5)
(2)
0:13:40.81 +12.76
4 122 Nakkertok 2 1
2
Charlotte Van Walraven
Leilani Tam von Burg
0:02:11.90
0:02:08.86
(3)
(5)
0:02:21.62
0:02:21.36
(1)
(4)
0:02:22.67
0:02:26.89
(1)
(6)
0:13:53.30 +25.25
5 127 Skibec 1
2
Alexe  Tremblay
Andrée-Anne  Théberge
0:02:17.95
0:02:12.76
(8)
(6)
0:02:26.77
0:02:24.40
(9)
(6)
0:02:27.39
0:02:21.16
(4)
(5)
0:14:10.43 +42.38
6 111 Whitehorse  1
2
Holly Bull
Katie Peters
0:02:16.10
0:02:15.11
(7)
(7)
0:02:24.64
0:02:24.36
(7)
(5)
0:02:33.71
0:02:19.26
(8)
(4)
0:14:13.18 +45.13
7 130 Canmore Nordic 3 1
2
Kirsten Gillett
Siobhan Jones
0:02:12.24
0:02:19.37
(4)
(8)
0:02:23.17
0:02:37.55
(4)
(9)
0:02:26.23
0:02:37.32
(2)
(10)
0:14:35.88 +1:07.83
8 138 Revelstoke Nordic 1
2
Hanna Thomson
Bronte Viznaugh
0:02:21.56
0:02:25.18
(11)
(11)
0:02:22.24
0:02:31.14
(3)
(7)
0:02:26.87
0:02:31.66
(3)
(7)
0:14:38.65 +1:10.60
9 119 Mont-Ste-Anne 3 1
2
Camille Côté-Laroche
Marie Corriveau
0:02:15.45
0:02:02.37
(6)
(3)
0:02:32.70
0:02:32.79
(11)
(8)
0:02:37.23
0:02:42.41
(10)
(12)
0:14:42.95 +1:14.90
10 146 BigThunder4 1
2
Camille Hamm
Nicole Dumonski
0:02:21.09
0:02:24.05
(10)
(10)
0:02:26.69
0:02:38.61
(8)
(11)
0:02:35.36
0:02:34.54
(9)
(9)
0:15:00.34 +1:32.29
11 135 Mont-Ste-Anne 4 1
2
Claudia Côté-Laroche
Gabrielle Petitclerc
0:02:19.14
0:02:22.57
(9)
(9)
0:02:32.26
0:02:37.59
(10)
(10)
0:02:40.96
0:02:41.47
(11)
(11)
0:15:13.99 +1:45.94
12 143 Larch 1 1
2
Silken Kleer
Emilyn Sim
0:02:43.65
0:02:33.61
(12)
(12)
0:02:59.90
0:02:41.33
(12)
(12)
0:03:01.97
0:02:32.40
(12)
(8)
0:16:32.86 +3:04.81

Challenge - Female 4 2 x 3 laps (0.8 km. ea.) Free Sprint Relay  Start Time 10:59  
PL Bib Team Lg Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Total Diff
1   Fondeurs-Laurentides 1
2
Marianne Boucher
Browne Cendrine
0:02:34.27
0:02:04.31
(5)
(1)
0:02:22.35
0:02:10.12
(5)
(1)
0:02:13.92
0:02:02.94
(1)
(1)
0:13:27.91  
2   Big Thunder 1 1
2
Steph Drost
Moira Haggarty
0:02:23.53
0:02:08.09
(1)
(5)
0:02:20.37
0:02:15.48
(3)
(4)
0:02:16.81
0:02:04.01
(3)
(2)
0:13:28.29 +0.38
3   Revelstoke Nordic 1
2
Megan Evans
Brittany Evans
0:02:26.99
0:02:05.71
(3)
(3)
0:02:14.64
0:02:12.80
(2)
(2)
0:02:20.75
0:02:07.84
(4)
(3)
0:13:28.73 +0.82
4   Canmore Nordic 1 1
2
Kendra Hicks
Natasha Harvey
0:02:24.17
0:02:06.12
(2)
(4)
0:02:14.26
0:02:25.09
(1)
(5)
0:02:16.20
0:02:24.92
(2)
(7)
0:13:50.76 +22.85
5 104 Team Hardwood 1
2
Natalia Hawthorn
Emma Spelt
0:02:30.20
0:02:04.97
(4)
(2)
0:02:21.98
0:02:12.81
(4)
(3)
0:02:26.15
0:02:21.16
(5)
(6)
0:13:57.27 +29.36
6 144 Hollyburn 5 1
2
Jennifer Wildi
Katie  Weaver
0:02:40.04
0:02:18.65
(7)
(7)
0:02:32.19
0:02:26.91
(9)
(6)
0:02:31.71
0:02:20.65
(8)
(4)
0:14:50.15 +1:22.24
7 129 Team Hardwood 1
2
Norah Bonsteel
Sarah Hill
0:02:45.19
0:02:25.49
(10)
(9)
0:02:26.55
0:02:33.69
(6)
(7)
0:02:27.28
0:02:32.04
(6)
(10)
0:15:10.24 +1:42.33
8 121 Nakkertok 3 1
2
Alexandra Slobodian
Kiersten Aller
0:02:39.22
0:02:13.34
(6)
(6)
0:02:34.43
0:02:37.16
(12)
(9)
0:02:37.91
0:02:30.15
(10)
(9)
0:15:12.21 +1:44.30
9 128 Yellowknife 2 1
2
Mary Buckland
Hanna Wilson
0:02:40.70
0:02:22.27
(8)
(8)
0:02:28.81
0:02:38.13
(7)
(10)
0:02:27.76
0:02:42.65
(7)
(12)
0:15:20.32 +1:52.41
10 145 Overlander 2 1
2
Elizabeth McKenzie-Case
Micah  Bucher
0:02:45.72
0:02:28.48
(11)
(11)
0:02:33.89
0:02:34.26
(11)
(8)
0:02:37.21
0:02:21.08
(9)
(5)
0:15:20.64 +1:52.73
11 137 Skibec 1
2
Mélodie Drapeau
Alexandra Bernier
0:02:43.14
0:02:26.74
(9)
(10)
0:02:33.57
0:02:39.48
(10)
(11)
0:02:38.90
0:02:28.19
(12)
(8)
0:15:30.02 +2:02.11
12 136 Edmonton Nordic 1
2
Kes  Carson
Megan Alexandruk
0:02:46.01
0:02:34.29
(12)
(12)
0:02:30.83
0:02:43.76
(8)
(12)
0:02:38.21
0:02:38.54
(11)
(11)
0:15:51.64 +2:23.73

Challenge - Male 1 2 x 3 laps (0.8 km. ea.) Free Sprint Relay  Start Time 11:20  
PL Bib Team Lg Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Total Diff
1   Skinouk 1
2
Simon  Lapointe
Alexis Turgeon
0:01:51.07
0:01:36.83
(1)
(1)
0:01:54.49
0:01:56.25
(4)
(1)
0:02:02.33
0:02:00.19
(5)
(5)
0:11:21.16  
2   Hollyburn 1 1
2
Lucas Putnam-Rea
Fred Weaver
0:01:54.74
0:01:48.01
(3)
(3)
0:01:55.46
0:01:59.43
(5)
(4)
0:02:01.41
0:01:46.82
(4)
(1)
0:11:25.87 +4.71
3 155 Nakkertok 2 1
2
Ian Holstead
Chris Weller
0:01:52.16
0:01:46.05
(2)
(2)
0:01:53.72
0:01:58.43
(3)
(2)
0:02:00.03
0:01:55.94
(2)
(3)
0:11:26.33 +5.17
4 162 Soo Finnish Nordic 1
2
Jack Carlyle    
Liam Ortiz
0:02:01.31
0:01:51.29
(4)
(6)
0:01:53.54
0:02:02.68
(2)
(6)
0:01:59.71
0:02:00.74
(1)
(7)
0:11:49.27 +28.11
5 171 Big Thunder 3 1
2
Fergus Foster
David  Ek
0:02:04.17
0:01:49.13
(6)
(4)
0:02:00.92
0:01:58.88
(6)
(3)
0:02:10.50
0:01:55.93
(7)
(2)
0:11:59.53 +38.37
6 195 RMR 6 1
2
Matthew  Vrielink
Idan  Wolach
0:02:04.47
0:01:58.92
(7)
(9)
0:01:53.27
0:02:09.59
(1)
(8)
0:02:00.54
0:02:00.62
(3)
(6)
0:12:07.41 +46.25
7 178 Skibec 1
2
Jean-Simon  D'Anjou
Alexis  Dumas
0:02:04.81
0:01:49.55
(8)
(5)
0:02:01.01
0:02:02.36
(7)
(5)
0:02:15.72
0:01:57.94
(10)
(4)
0:12:11.39 +50.23
8 163 Hollyburn 3 1
2
Nicholas Foellmer
Sebastien Foellmer
0:02:16.75
0:01:54.05
(9)
(7)
0:02:10.85
0:02:05.19
(9)
(7)
0:02:15.14
0:02:03.60
(9)
(8)
0:12:45.58 +1:24.42
9 170 Hollyburn 2 1
2
Zayne  Heyes
Sam Morris
0:02:03.81
0:01:58.46
(5)
(8)
0:02:11.12
0:02:15.38
(10)
(10)
0:02:20.33
0:02:09.27
(11)
(9)
0:12:58.37 +1:37.21
10 187 Canmore Nordic 4 1
2
Matt Strum
Mitchell Fennell
0:02:18.51
0:02:01.43
(11)
(10)
0:02:09.61
0:02:14.88
(8)
(9)
0:02:09.81
0:02:14.42
(6)
(10)
0:13:08.66 +1:47.50
11 194 Edmonton Nordic 1
2
Nate  Gerwing
Pearce  Hanna
0:02:18.16
0:02:12.69
(10)
(11)
0:02:13.17
0:02:24.99
(11)
(11)
0:02:13.17
0:02:24.93
(8)
(11)
0:13:47.11 +2:25.95
12 186 Skibec 1
2
Jérome Boudreau
Philippe Henry
0:02:21.88
0:02:15.79
(12)
(12)
0:02:26.09
0:02:27.03
(12)
(12)
0:02:30.02
0:02:30.30
(12)
(12)
0:14:31.11 +3:09.95

Challenge - Male 2 2 x 3 laps (0.8 km. ea.) Free Sprint Relay  Start Time 11:38  
PL Bib Team Lg Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Total Diff
1   Nakkertok 4 1
2
Symon Stowe
Carrington Pomeroy
0:02:04.71
0:01:43.41
(2)
(1)
0:01:56.73
0:01:56.14
(2)
(2)
0:01:57.98
0:01:55.40
(1)
(3)
0:11:34.37  
2   Team Hardwood 1
2
Scott  Hill
Nick Monette
0:02:05.01
0:01:48.11
(4)
(3)
0:01:48.94
0:01:55.46
(1)
(1)
0:02:04.20
0:01:57.17
(5)
(4)
0:11:38.89 +4.52
3 169 Canmore Nordic 2 1
2
Colin Elliott
Peter Hicks
0:02:06.48
0:01:50.22
(5)
(5)
0:01:57.49
0:01:58.80
(4)
(3)
0:01:59.08
0:01:49.03
(2)
(1)
0:11:41.10 +6.73
4 164 Skibec 1
2
Olivier Hamel
Alexis Morin
0:02:04.97
0:01:46.83
(3)
(2)
0:01:58.83
0:01:59.57
(5)
(4)
0:02:03.01
0:01:51.41
(3)
(2)
0:11:44.62 +10.25
5 161 Nakkertok 5 1
2
Ryan Fahey
Duncan McTaggart
0:02:06.67
0:01:49.17
(6)
(4)
0:01:57.29
0:02:01.09
(3)
(5)
0:02:11.29
0:01:59.26
(8)
(5)
0:12:04.77 +30.40
6 177 Bulkley Valley 1 1
2
Gabriel Price
Craig Osborn
0:02:14.40
0:01:55.06
(9)
(6)
0:02:06.68
0:02:07.59
(8)
(6)
0:02:07.36
0:02:00.07
(6)
(6)
0:12:31.16 +56.79
7 172 Nakkertok 7 1
2
Patrick Van Walraven
Jordan McTaggart
0:02:13.49
0:01:55.31
(7)
(7)
0:02:05.05
0:02:09.65
(7)
(8)
0:02:03.26
0:02:04.58
(4)
(7)
0:12:31.34 +56.97
8 185 Edmonton Nordic 1
2
Tate Macdonald
Anders Cowper
0:02:19.11
0:01:56.81
(12)
(9)
0:02:15.24
0:02:08.72
(11)
(7)
0:02:20.02
0:02:07.14
(11)
(9)
0:13:07.04 +1:32.67
9 180 Overlander 1 1
2
Kevin Hunt
Judah Bucher
0:02:14.16
0:02:02.54
(8)
(10)
0:02:08.38
0:02:18.98
(9)
(11)
0:02:11.36
0:02:13.57
(9)
(11)
0:13:08.99 +1:34.62
10 188 Canmore Nordic 5 1
2
Ben  Thompson
Marc Dupuis
0:02:18.64
0:02:06.81
(11)
(11)
0:02:10.86
0:02:15.89
(10)
(9)
0:02:10.75
0:02:06.53
(7)
(8)
0:13:09.48 +1:35.11
11 193 Big Thunder 4 1
2
Tony Gunka
Nicholas Ek
0:02:17.58
0:02:07.23
(10)
(12)
0:02:16.87
0:02:16.59
(12)
(10)
0:02:21.54
0:02:10.83
(12)
(10)
0:13:30.64 +1:56.27
12 196 Bulkley Valley 3 1
2
Bryson Pawluk
Michael Wilford
0:02:04.12
0:01:55.47
(1)
(8)
0:02:00.53
0:02:46.55
(6)
(12)
0:02:13.45
0:05:02.60
(10)
(12)
0:16:02.72 +4:28.35

Challenge - Male 3 2 x 3 laps (0.8 km. ea.) Free Sprint Relay  Start Time 11:56  
PL Bib Team Lg Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Total Diff
1   Kimberley Nordic 1
2
Stefan Sander-Green
Colin Ferrie
0:01:53.34
0:01:39.10
(1)
(1)
0:01:53.94
0:01:52.39
(1)
(3)
0:02:06.99
0:01:49.33
(6)
(3)
0:11:15.09  
2   Canmore Nordic 1 1
2
Sam McConnery
Paul Dupuis
0:01:58.19
0:01:42.18
(3)
(2)
0:01:59.27
0:01:51.23
(2)
(1)
0:02:03.29
0:01:46.79
(1)
(1)
0:11:20.95 +5.86
3   Big Thunder 1 1
2
Julian  Freitag
Angus  Foster
0:01:55.73
0:01:43.39
(2)
(3)
0:02:00.30
0:01:51.53
(4)
(2)
0:02:04.01
0:01:48.91
(3)
(2)
0:11:23.87 +8.78
4 160 Lappe Nordic 1
2
Evan  Palmer-Charrette
Jeff Budner
0:02:01.85
0:01:45.65
(5)
(5)
0:02:01.21
0:01:57.96
(5)
(4)
0:02:05.22
0:02:05.92
(4)
(7)
0:11:57.81 +42.72
5 173 Nakkertok 6 1
2
Philip Marshall
Sacha Morin-Sirois
0:02:09.44
0:01:52.96
(6)
(7)
0:02:02.38
0:02:05.86
(6)
(7)
0:02:03.63
0:02:01.18
(2)
(6)
0:12:15.45 +1:00.36
6 168 Mont-Ste-Anne  1
2
Edouard Reed-Métayer
Thomas Reed-Métayer
0:01:58.37
0:01:44.78
(4)
(4)
0:02:07.40
0:02:07.56
(8)
(8)
0:02:08.81
0:02:08.92
(7)
(8)
0:12:15.84 +1:00.75
7 176 Whitehorse  1
2
Trevor Bray
Fabian Brook
0:02:10.44
0:01:50.88
(8)
(6)
0:02:03.75
0:02:01.73
(7)
(5)
0:02:16.21
0:01:53.63
(9)
(4)
0:12:16.64 +1:01.55
8 181 Skibec 1
2
Simon Deblois
Maxime  Raymond
0:02:16.25
0:01:54.63
(10)
(8)
0:02:08.85
0:02:05.33
(9)
(6)
0:02:11.98
0:01:57.28
(8)
(5)
0:12:34.32 +1:19.23
9 192 Chelsea Nordiq 1
2
Will Dumas
Mike  Solomon
0:02:09.54
0:02:11.55
(7)
(10)
0:01:59.69
0:02:19.73
(3)
(9)
0:02:06.00
0:02:18.71
(5)
(10)
0:13:05.22 +1:50.13
10 197 Bulkley Valley 2 1
2
Cody Askew
David  Walker
0:02:16.92
0:02:03.20
(11)
(9)
0:02:10.21
0:02:19.99
(10)
(10)
0:02:18.47
0:02:15.32
(11)
(9)
0:13:24.11 +2:09.02
11 184 Strathcona 2 1
2
Jamie Wasteneys
Sheridan Meckert
0:02:14.86
0:02:12.36
(9)
(11)
0:02:13.84
0:02:21.86
(11)
(11)
0:02:16.44
0:02:24.48
(10)
(11)
0:13:43.84 +2:28.75
12 189 Strathcona 3 1
2
Alec Stapff
Alex Brown
0:02:22.74
0:02:25.02
(12)
(12)
0:02:18.64
0:02:24.95
(12)
(12)
0:02:24.72
0:02:25.43
(12)
(12)
0:14:21.50 +3:06.41

Challenge - Male 4 2 x 3 laps (0.8 km. ea.) Free Sprint Relay  Start Time 12:14  
PL Bib Team Lg Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Total Diff
1   Nakkertok 1 1
2
Dominique Moncion-Groulx
Ezekiel Williams
0:01:58.41
0:01:41.46
(1)
(2)
0:01:50.59
0:01:46.24
(2)
(1)
0:01:50.83
0:01:48.69
(2)
(2)
0:10:56.22  
2   RMR 5 1
2
Christian Gow
Stuart  Harden
0:02:01.76
0:01:43.32
(3)
(4)
0:01:44.94
0:01:48.87
(1)
(2)
0:01:48.96
0:01:49.75
(1)
(3)
0:10:57.60 +1.38
3   Black Jack 1
2
Peter Locke
Julian Locke
0:01:58.58
0:01:41.79
(2)
(3)
0:01:52.62
0:01:49.40
(3)
(3)
0:01:54.45
0:01:45.60
(3)
(1)
0:11:02.44 +6.22
4 158 Nakkertok 3 1
2
Ben Taylor
Benjamin Wilkinson-Zan
0:02:06.00
0:01:39.67
(6)
(1)
0:01:58.98
0:01:51.42
(7)
(4)
0:02:09.93
0:01:51.66
(10)
(4)
0:11:37.66 +41.44
5 166 Monteriski 1
2
Julien  Lamoureux
Conor Thompson
0:02:09.35
0:01:52.86
(9)
(8)
0:02:01.33
0:01:57.84
(9)
(5)
0:01:57.91
0:01:53.76
(4)
(5)
0:11:53.05 +56.83
6 174 Larch 1 1
2
John Connor
Thomas Hardy
0:02:04.95
0:01:51.60
(4)
(7)
0:01:58.38
0:02:01.63
(6)
(7)
0:02:01.64
0:02:00.91
(7)
(8)
0:11:59.11 +1:02.89
7 159 Big Thunder 2 1
2
Kieran Armstrong
Colin  Pendziwol
0:02:05.19
0:01:48.28
(5)
(5)
0:02:00.84
0:02:02.06
(8)
(8)
0:02:09.20
0:01:56.73
(9)
(6)
0:12:02.30 +1:06.08
8 183 Canmore Nordic 3 1
2
Aidan  Millar
Nelson Allan
0:02:08.68
0:01:53.01
(8)
(9)
0:01:57.97
0:02:04.06
(5)
(10)
0:02:00.05
0:01:59.26
(6)
(7)
0:12:03.03 +1:06.81
9 175 Avalon Nordic 1
2
Philip  McIlroy
Landon Fisher
0:02:10.30
0:01:55.13
(11)
(11)
0:01:57.48
0:02:06.21
(4)
(11)
0:01:59.49
0:02:03.50
(5)
(10)
0:12:12.11 +1:15.89
10 167 Strathcona 1 1
2
Michael Ravensbergen
Willie Herchmer
0:02:09.57
0:01:51.22
(10)
(6)
0:02:08.82
0:02:00.68
(12)
(6)
0:02:05.36
0:02:09.00
(8)
(11)
0:12:24.65 +1:28.43
11 182 Larch 2 1
2
Jonathan Bakker
Kyle Flatman
0:02:06.95
0:01:54.25
(7)
(10)
0:02:07.73
0:02:02.20
(11)
(9)
0:02:13.94
0:02:01.96
(11)
(9)
0:12:27.03 +1:30.81
12 191 Edmonton Nordic 1
2
Samuel Beaudoin
Ryan Alexandruk
0:02:11.55
0:02:00.90
(12)
(12)
0:02:05.85
0:02:13.32
(10)
(12)
0:02:14.81
0:02:09.62
(12)
(12)
0:12:56.05 +1:59.83

Challenge - Female F 2 x 3 laps (0.8 km. ea.) Free Sprint Relay  Start Time 12:32  
PL Bib Team Lg Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Total Diff
1 101 Whitehorse 1
2
Kendra  Murray
Dahria Beatty
0:02:19.75
0:01:55.81
(3)
(1)
0:02:10.66
0:02:02.08
(2)
(1)
0:02:15.01
0:02:05.92
(3)
(4)
0:12:49.23  
2 102 Mont-Ste-Anne 1 1
2
Anne-Marie Comeau
Alexia Rancourt
0:02:16.28
0:02:00.84
(1)
(2)
0:02:09.42
0:02:09.09
(1)
(2)
0:02:10.48
0:02:13.13
(1)
(8)
0:12:59.24 +10.01
3 108 Nakkertok 1 1
2
Katherine Stewart-Jones
Emilie Stewart-Jones
0:02:18.96
0:02:05.33
(2)
(3)
0:02:14.58
0:02:13.37
(3)
(7)
0:02:17.89
0:02:07.13
(5)
(6)
0:13:17.26 +28.03
4 120 Revelstoke Nordic 1
2
Megan Evans
Brittany Evans
0:02:28.84
0:02:09.93
(6)
(9)
0:02:14.71
0:02:11.06
(4)
(5)
0:02:10.86
0:02:04.55
(2)
(3)
0:13:19.95 +30.72
5 114 Skibec 1
2
Marilie Samson
Gabrielle Lemire
0:02:29.64
0:02:08.47
(7)
(7)
0:02:19.83
0:02:10.45
(6)
(4)
0:02:21.94
0:01:59.58
(6)
(1)
0:13:29.91 +40.68
6 113 Fondeurs-Laurentides 1
2
Marianne Boucher
Browne Cendrine
0:02:34.00
0:02:06.02
(9)
(4)
0:02:23.45
0:02:09.94
(10)
(3)
0:02:15.64
0:02:01.39
(4)
(2)
0:13:30.44 +41.21
7 103 Foothills Nordic 1 1
2
Claire Schneider
Suzanne Stevenson
0:02:25.70
0:02:06.41
(4)
(5)
0:02:20.58
0:02:12.47
(7)
(6)
0:02:22.86
0:02:06.83
(9)
(5)
0:13:34.85 +45.62
8 105 Big Thunder 1 1
2
Steph Drost
Moira Haggarty
0:02:26.84
0:02:08.26
(5)
(6)
0:02:21.67
0:02:16.32
(8)
(8)
0:02:22.27
0:02:11.26
(7)
(7)
0:13:46.62 +57.39
9 107 Highland Trailblazer 1
2
Shelby Dickey
Larkin Davenport Huyer
0:02:32.17
0:02:08.54
(8)
(8)
0:02:19.50
0:02:16.87
(5)
(9)
0:02:23.20
0:02:15.79
(10)
(9)
0:13:56.07 +1:06.84
10 106 Black Jack 1
2
Susanne Fraser
Jill Reynolds
***
***
(*)
(*)
***
***
(*)
(*)
***
***
(*)
(*)
*** ***
10 112 Canmore Nordic 1 1
2
Kendra Hicks
Natasha Harvey
0:02:53.73
0:02:10.61
(10)
(10)
0:02:22.47
0:02:27.29
(9)
(10)
0:02:22.58
0:02:24.35
(8)
(10)
0:14:41.03 +1:51.80

Challenge - Male F 2 x 3 laps (0.8 km. ea.) Free Sprint Relay  Start Time 12:50  
PL Bib Team Lg Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Total Diff
1 147 Skinouk 1
2
Simon  Lapointe
Alexis Turgeon
0:01:49.31
0:01:49.94
(1)
(10)
0:01:36.69
0:01:49.24
(1)
(5)
0:01:53.10
0:01:45.49
(3)
(5)
0:10:43.77  
2 151 Nakkertok 1   1
2
Dominique Moncion-Groulx
Ezekiel Williams
0:01:57.25
0:01:42.64
(2)
(3)
0:01:46.46
0:01:48.97
(3)
(4)
0:01:49.48
0:01:39.68
(2)
(1)
0:10:44.48 +0.71
3 190 RMR 5 1
2
Christian Gow
Stuart  Harden
0:02:00.38
0:01:45.00
(8)
(4)
0:01:45.00
0:01:47.24
(2)
(2)
0:01:44.30
0:01:43.02
(1)
(3)
0:10:44.94 +1.17
4 150 Black Jack 1
2
Peter Locke
Julian Locke
0:02:00.05
0:01:41.92
(7)
(1)
0:01:49.75
0:01:45.51
(6)
(1)
0:01:55.18
0:01:42.34
(4)
(2)
0:10:54.75 +10.98
5 149 Kimberley Nordic 1
2
Stefan Sander-Green
Colin Ferrie
0:01:57.54
0:01:42.16
(3)
(2)
0:01:46.86
0:01:47.38
(4)
(3)
0:01:57.38
0:01:51.48
(6)
(8)
0:11:02.80 +19.03
6 154 Hollyburn 1 1
2
Lucas Putnam-Rea
Fred Weaver
0:01:58.51
0:01:47.38
(6)
(7)
0:01:48.29
0:01:54.97
(5)
(8)
0:01:55.23
0:01:52.76
(5)
(9)
0:11:17.14 +33.37
7 156 Nakkertok 4 1
2
Symon Stowe
Carrington Pomeroy
0:01:58.34
0:01:46.86
(5)
(6)
0:01:49.99
0:01:53.45
(7)
(7)
0:01:57.61
0:01:51.28
(7)
(7)
0:11:17.53 +33.76
8 153 Team Hardwood 1
2
Scott  Hill
Nick Monette
0:01:58.24
0:01:46.28
(4)
(5)
0:01:53.88
0:01:55.08
(8)
(9)
0:02:01.78
0:01:54.50
(8)
(10)
0:11:29.76 +45.99
9 157 Canmore Nordic 1 1
2
Sam McConnery
Paul Dupuis
0:02:09.43
0:01:49.56
(10)
(8)
0:02:01.79
0:01:53.22
(9)
(6)
0:02:03.27
0:01:43.53
(9)
(4)
0:11:40.80 +57.03
10 152 Big Thunder 1 1
2
Julian  Freitag
Angus  Foster
0:02:00.85
0:01:49.90
(9)
(9)
0:02:02.62
0:01:55.93
(10)
(10)
0:02:08.54
0:01:48.94
(10)
(6)
0:11:46.78 +1:03.01

Open - Female 1 2 x 3 laps (1.2 km. ea.) Free Sprint Relay  Start Time 13:06  
PL Bib Team Lg Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Total Diff
1   Whitehorse  1
2
Janelle Greer
Emily  Nishikawa
0:03:17.54
0:02:58.55
(3)
(1)
0:03:09.64
0:03:07.47
(3)
(1)
0:03:29.62
0:03:07.10
(4)
(1)
0:19:09.92  
2   Mont-Ste-Anne 1 1
2
Camille Pepin
Caroline Drolet
0:03:17.00
0:03:04.97
(2)
(3)
0:03:07.42
0:03:26.55
(2)
(5)
0:03:26.35
0:03:34.89
(2)
(5)
0:19:57.18 +47.26
3   Nakkertok 2 1
2
Anna Crawford
Sofia Attali
0:03:20.72
0:02:58.63
(4)
(2)
0:03:20.74
0:03:26.85
(4)
(6)
0:03:33.02
0:03:27.32
(5)
(4)
0:20:07.28 +57.36
4   Mont-Ste-Anne 2 1
2
Stephanie Drolet
Nathalie Godbout
0:03:16.10
0:03:15.93
(1)
(6)
0:03:06.45
0:03:41.93
(1)
(7)
0:03:20.72
0:03:35.42
(1)
(6)
0:20:16.55 +1:06.63
5   Skibec 1
2
Geneviève  Tremblay-Bugeaud
Marie-Michèle Fiset
0:03:28.91
0:03:17.49
(6)
(7)
0:03:29.76
0:03:24.08
(5)
(3)
0:03:29.60
0:03:22.46
(3)
(3)
0:20:32.30 +1:22.38
6 316 Canmore Nordic 2 1
2
Tarah Cieslak
Marni Stokoe
0:03:32.95
0:03:12.72
(7)
(4)
0:03:34.68
0:03:25.78
(6)
(4)
0:03:37.83
0:03:15.06
(6)
(2)
0:20:39.02 +1:29.10
7 308 Nakkertok 4 1
2
Noémi Bérubé
Valérie Gagné
0:03:25.84
0:03:13.23
(5)
(5)
0:03:39.64
0:03:22.00
(8)
(2)
0:03:41.74
0:03:36.34
(7)
(7)
0:20:58.79 +1:48.87
8 313 Highland Trailblazer 1
2
Megan Sinclair
Emily  Yungblut
0:03:41.49
0:03:30.79
(8)
(8)
0:03:38.49
0:03:43.85
(7)
(8)
0:03:47.38
0:03:47.43
(8)
(8)
0:22:09.43 +2:59.51

Open - Female 2 2 x 3 laps (1.2 km. ea.) Free Sprint Relay  Start Time 13:34  
PL Bib Team Lg Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Total Diff
1   Canmore Nordic 1 1
2
Amanda Ammar
Annika Hicks
0:03:09.14
0:02:58.54
(1)
(3)
0:02:59.92
0:03:09.16
(1)
(2)
0:03:11.19
0:03:03.90
(1)
(2)
0:18:31.85  
2   Foothills Nordic 1 1
2
Rhonda Jewett
Eva Szabo
0:03:14.87
0:02:54.27
(4)
(1)
0:03:09.51
0:03:06.69
(2)
(1)
0:03:14.20
0:03:00.75
(2)
(1)
0:18:40.29 +8.44
3   Nakkertok 1 1
2
Michelle Workun-Hill
Alana Thomas
0:03:10.12
0:02:59.06
(3)
(4)
0:03:11.14
0:03:14.17
(3)
(3)
0:03:20.08
0:03:19.15
(4)
(4)
0:19:13.72 +41.87
4   RMR 4 1
2
Karen Messenger
Cynthia Clark
0:03:15.65
0:02:55.05
(5)
(2)
0:03:11.88
0:03:15.39
(4)
(4)
0:03:18.32
0:03:27.95
(3)
(5)
0:19:24.24 +52.39
5   Nakkertok 3 1
2
Mary Thompson
Bronwyn Allan
0:03:18.28
0:03:12.34
(6)
(6)
0:03:15.56
0:03:30.42
(6)
(6)
0:03:24.83
0:03:30.31
(5)
(6)
0:20:11.74 +1:39.89
6 310 XC Ottawa A 1
2
Megan McTavish
Katie McMahon
0:03:09.59
0:03:21.08
(2)
(8)
0:03:13.34
0:03:52.78
(5)
(8)
0:03:25.62
0:03:41.75
(6)
(8)
0:20:44.16 +2:12.31
7 311 XC Ottawa B 1
2
Anna Geiger-Whitlock
Vesta Mather
0:03:36.90
0:03:11.22
(8)
(5)
0:03:42.42
0:03:21.32
(8)
(5)
0:03:45.90
0:03:15.74
(7)
(3)
0:20:53.50 +2:21.65
8 315 MSU 1
2
Johanna Malle
Edwina Gantzer
0:03:30.43
0:03:18.77
(7)
(7)
0:03:38.56
0:03:40.50
(7)
(7)
0:03:58.62
0:03:40.55
(8)
(7)
0:21:47.43 +3:15.58

Open - Male 1 2 x 3 laps (1.2 km. ea.) Free Sprint Relay  Start Time 14:02  
PL Bib Team Lg Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Total Diff
1   Canmore Nordic 1 1
2
Stefan Kuhn
Philip Widmer
0:02:47.22
0:02:31.11
(1)
(4)
0:02:31.68
0:02:33.67
(1)
(6)
0:02:31.17
0:02:28.06
(1)
(4)
0:15:22.91  
2   Canmore Nordic 2 1
2
Phil Wood
Russell Kennedy
0:05:18.32
0:00:01.04
(9)
(1)
0:02:32.37
0:02:32.19
(4)
(4)
0:02:33.58
0:02:27.02
(2)
(3)
0:15:24.52 +1.61
3   RMR 1 1
2
Alex Mahoney
Kurtis Wenzel
0:02:47.64
0:02:31.36
(2)
(6)
0:02:36.95
0:02:28.72
(7)
(1)
0:02:36.49
0:02:23.90
(5)
(1)
0:15:25.06 +2.15
4   Big Thunder 2 1
2
Jimmy Gunka
Chris Hamilton
0:02:48.10
0:02:31.14
(4)
(5)
0:02:32.51
0:02:32.16
(5)
(3)
0:02:36.13
0:02:25.51
(3)
(2)
0:15:25.55 +2.64
5 530 Banff Ski Runners3 1
2
Martin Schrama
Zach  Holland
0:02:47.90
0:02:31.61
(3)
(7)
0:02:34.42
0:02:32.11
(6)
(2)
0:02:36.72
0:02:31.09
(6)
(5)
0:15:33.85 +10.94
6 525 Lappe Nordic 1
2
Stephen  Hart
Timo Puiras
0:02:49.19
0:02:30.27
(7)
(3)
0:02:32.25
0:02:32.47
(3)
(5)
0:02:36.31
0:02:34.45
(4)
(6)
0:15:34.94 +12.03
7 512 Whitehorse  1
2
Knute  Johnsgaaard
Jeff Wood
0:02:48.67
0:02:30.11
(5)
(2)
0:02:32.04
0:02:34.22
(2)
(7)
0:02:44.53
0:02:35.64
(7)
(7)
0:15:45.21 +22.30
8 524 Nakkertok 5 1
2
Guillaume Michaud-Ethier
James Taylor
0:02:48.97
0:02:33.66
(6)
(8)
0:02:41.95
0:02:50.72
(8)
(8)
0:02:56.40
0:03:00.61
(8)
(8)
0:16:52.31 +1:29.40
9 519 Team Hardwood 1
2
Evan  Odell
Patrick Monette
0:02:56.92
0:02:42.29
(8)
(9)
0:02:54.10
0:03:01.27
(9)
(9)
0:03:00.42
0:03:08.08
(9)
(9)
0:17:43.08 +2:20.17

Open - Male 2 2 x 3 laps (1.2 km. ea.) Free Sprint Relay  Start Time 14:27  
PL Bib Team Lg Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Total Diff
1   Foothills Nordic 1 1
2
Kevin  Sandau
Brent  McMurtry
0:02:43.23
0:02:30.73
(1)
(2)
0:02:33.22
0:02:29.82
(3)
(2)
0:02:32.11
0:02:36.96
(1)
(4)
0:15:26.07  
2   Banff Ski Runners 1 1
2
Anthony Killick
Graeme Killick
0:02:45.20
0:02:32.33
(4)
(4)
0:02:32.74
0:02:27.21
(2)
(1)
0:02:36.11
0:02:34.62
(3)
(3)
0:15:28.21 +2.14
3   Whitehorse  1
2
John  Parry
David Greer
0:02:44.25
0:02:32.60
(2)
(6)
0:02:33.89
0:02:30.84
(4)
(3)
0:02:41.18
0:02:27.57
(4)
(1)
0:15:30.33 +4.26
4 523 Big Thunder 1 1
2
Adam Kates
Chris Butler
0:02:45.64
0:02:32.32
(5)
(3)
0:02:32.00
0:02:32.25
(1)
(4)
0:02:36.07
0:02:33.72
(2)
(2)
0:15:32.00 +5.93
5 511 Big Thunder 3 1
2
Scott Sullivan
Dudley Coulter
0:02:44.85
0:02:32.44
(3)
(5)
0:02:34.81
0:02:35.77
(5)
(5)
0:02:52.46
0:02:40.23
(5)
(5)
0:16:00.56 +34.49
6 514 Nakkertok 3 1
2
Riel Allain
Leif Lennie
0:02:49.04
0:02:28.84
(6)
(1)
0:02:50.17
0:02:46.74
(6)
(6)
0:03:05.13
0:03:04.99
(8)
(8)
0:17:04.91 +1:38.84
7 526 Highland Trailblazer 1
2
Ron Groen
Patrick Skelton
0:02:54.94
0:02:55.76
(7)
(9)
0:02:53.95
0:02:52.22
(7)
(8)
0:02:57.61
0:02:53.73
(6)
(7)
0:17:28.21 +2:02.14
8 520 Skibec 1
2
Jérémie Bonneau
Vincent  Poisson-Gagnon
0:02:58.65
0:02:40.93
(8)
(8)
0:02:56.95
0:02:57.24
(8)
(9)
0:03:01.52
0:03:05.70
(7)
(9)
0:17:40.99 +2:14.92
9 529 RMR 3 1
2
William Poffenroth
David Poffenroth
0:03:03.79
0:02:33.23
(9)
(7)
0:03:10.78
0:02:49.73
(9)
(7)
0:03:27.43
0:02:43.79
(9)
(6)
0:17:48.75 +2:22.68

Open - Male 3 2 x 3 laps (1.2 km. ea.) Free Sprint Relay  Start Time 14:52  
PL Bib Team Lg Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Total Diff
1   Team Hardwood 1
2
Bob Thompson
Harry Seaton
0:02:45.49
0:02:26.91
(1)
(2)
0:02:32.32
0:02:27.72
(3)
(1)
0:02:37.93
0:02:27.93
(3)
(1)
0:15:18.30  
2   RMR 2 1
2
Scott Gow
Aaron  Gillmor
0:02:46.96
0:02:27.47
(6)
(3)
0:02:31.09
0:02:31.32
(1)
(3)
0:02:33.44
0:02:38.65
(1)
(3)
0:15:28.93 +10.63
3   Banff Ski Runners 2 1
2
Gerard Garnier
Matt Wylie
0:02:45.58
0:02:27.48
(2)
(4)
0:02:31.92
0:02:28.34
(2)
(2)
0:02:37.51
0:02:38.80
(2)
(4)
0:15:29.63 +11.33
4 510 Nakkertok 1 1
2
Aidan Lennie
Andrew Stewart-Jones
0:02:47.28
0:02:26.43
(8)
(1)
0:02:34.88
0:02:31.32
(5)
(3)
0:02:42.57
0:02:29.18
(5)
(2)
0:15:31.66 +13.36
5 528 Altius Nordic Comb 1
2
Wesley Savill
Sebastien  Dandurand
0:02:46.96
0:02:27.63
(6)
(5)
0:02:32.74
0:02:33.45
(4)
(5)
0:02:40.17
0:02:40.87
(4)
(5)
0:15:41.82 +23.52
6 515 Nakkertok 4 1
2
Xavier Bouchard
Samuel Dostie-Ménard
0:02:46.56
0:02:30.42
(5)
(7)
0:02:35.84
0:02:38.17
(6)
(7)
0:02:45.79
0:02:52.09
(7)
(7)
0:16:08.87 +50.57
7 509 Nakkertok 2 1
2
Patrick Stewart-Jones
Sebastien Townsend
0:02:46.14
0:02:30.19
(3)
(6)
0:02:37.26
0:02:37.82
(7)
(6)
0:02:44.90
0:02:53.64
(6)
(8)
0:16:09.95 +51.65
8 521 Fondeurs-Laurentides 1
2
Yannick Lapierre
Ricardo Izquierdo-Bernier
0:02:51.38
0:02:38.88
(10)
(9)
0:02:44.33
0:02:48.48
(10)
(8)
0:02:47.50
0:02:42.31
(8)
(6)
0:16:32.88 +1:14.58
9 522 Orford 1
2
Hugo Fontaine
Charles Donahue
0:02:48.81
0:02:40.58
(9)
(10)
0:02:39.42
0:02:53.81
(8)
(9)
0:02:50.54
0:02:54.92
(9)
(9)
0:16:48.08 +1:29.78
10 527 Fast Trax 1
2
Will  Critchely
Jack  Cook
0:02:46.52
0:02:36.34
(4)
(8)
0:02:42.77
0:02:56.55
(9)
(10)
0:02:50.90
0:02:57.50
(10)
(10)
0:16:50.58 +1:32.28

Open - Female F 2 x 3 laps (1.2 km. ea.) Free Sprint Relay  Start Time 15:17  
PL Bib Team Lg Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Total Diff
1 301 Whitehorse 1
2
Janelle Greer
Emily  Nishikawa
0:03:09.28
0:02:49.30
(2)
(1)
0:02:56.62
0:02:57.34
(2)
(1)
0:03:05.40
0:02:47.85
(2)
(1)
0:17:45.79  
2 314 Canmore Nordic 1 1
2
Amanda Ammar
Annika Hicks
0:03:08.95
0:02:50.89
(1)
(4)
0:02:54.91
0:03:00.97
(1)
(3)
0:03:01.44
0:02:50.76
(1)
(3)
0:17:47.92 +2.13
3 303 Foothills Nordic 1 1
2
Rhonda Jewett
Eva Szabo
0:03:12.44
0:02:50.12
(3)
(2)
0:02:57.97
0:02:58.67
(3)
(2)
0:03:05.67
0:02:48.31
(3)
(2)
0:17:53.18 +7.39
4 302 Nakkertok 1 1
2
Michelle Workun-Hill
Alana Thomas
0:03:12.69
0:02:50.55
(5)
(3)
0:03:02.87
0:03:11.98
(4)
(5)
0:03:20.47
0:03:06.11
(9)
(4)
0:18:44.67 +58.88
5 305 Nakkertok 2 1
2
Anna Crawford
Sofia Attali
0:03:15.86
0:02:57.40
(7)
(5)
0:03:08.73
0:03:11.44
(7)
(4)
0:03:16.56
0:03:10.33
(8)
(6)
0:19:00.32 +1:14.53
6 307 Nakkertok 3 1
2
Mary Thompson
Bronwyn Allan
0:03:17.38
0:03:04.84
(9)
(8)
0:03:09.77
0:03:20.82
(8)
(6)
0:03:13.63
0:03:06.43
(5)
(5)
0:19:12.87 +1:27.08
7 304 Mont-Ste-Anne 1 1
2
Camille Pepin
Caroline Drolet
0:03:12.44
0:03:02.92
(3)
(7)
0:03:04.86
0:03:23.30
(6)
(7)
0:03:14.30
0:03:16.58
(6)
(8)
0:19:14.40 +1:28.61
8 306 RMR 4 1
2
Karen Messenger
Cynthia Clark
0:03:16.06
0:02:57.90
(8)
(6)
0:03:11.89
0:03:24.64
(9)
(8)
0:03:14.55
0:03:12.86
(7)
(7)
0:19:17.90 +1:32.11
9 309 Mont-Ste-Anne 2 1
2
Stephanie Drolet
Nathalie Godbout
0:03:14.26
0:03:12.59
(6)
(9)
0:03:03.73
0:03:27.01
(5)
(9)
0:03:08.17
0:03:18.43
(4)
(9)
0:19:24.19 +1:38.40
10 312 Skibec 1
2
Geneviève  Tremblay-Bugeaud
Marie-Michèle Fiset
0:03:25.77
0:03:22.77
(10)
(10)
0:03:25.75
0:03:36.98
(10)
(10)
0:03:29.55
0:03:28.95
(10)
(10)
0:20:49.77 +3:03.98

Open - Male F 2 x 3 laps (1.2 km. ea.) Free Sprint Relay  Start Time 15:40  
PL Bib Team Lg Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Total Diff
1 502 Foothills Nordic 1 1
2
Kevin  Sandau
Brent  McMurtry
0:02:46.83
0:02:30.03
(3)
(4)
0:02:29.04
0:02:30.81
(3)
(4)
0:02:26.08
0:02:15.31
(3)
(1)
0:14:58.10  
2 501 Canmore Nordic 1 1
2
Stefan Kuhn
Philip Widmer
0:02:46.26
0:02:30.72
(1)
(8)
0:02:28.95
0:02:31.65
(2)
(5)
0:02:23.72
0:02:17.41
(1)
(5)
0:14:58.71 +0.61
3 503 Banff Ski Runners 2 1
2
Gerard Garnier
Matt Wylie
0:02:47.87
0:02:30.71
(8)
(7)
0:02:27.58
0:02:32.14
(1)
(8)
0:02:24.91
0:02:16.77
(2)
(3)
0:14:59.98 +1.88
4 505 Banff Ski Runners 1 1
2
Anthony Killick
Graeme Killick
0:02:48.27
0:02:29.83
(9)
(2)
0:02:30.09
0:02:29.17
(6)
(2)
0:02:30.49
0:02:15.75
(5)
(2)
0:15:03.60 +5.50
5 504 Team Hardwood 1
2
Bob Thompson
Harry Seaton
0:02:46.89
0:02:29.89
(4)
(3)
0:02:29.72
0:02:31.80
(5)
(6)
0:02:32.30
0:02:16.86
(6)
(4)
0:15:07.46 +9.36
6 516 RMR 2 1
2
Scott Gow
Aaron  Gillmor
0:02:48.71
0:02:29.12
(10)
(1)
0:02:29.67
0:02:34.58
(4)
(9)
0:02:28.87
0:02:27.89
(4)
(8)
0:15:18.84 +20.74
7 508 Whitehorse 1
2
John  Parry
David Greer
0:02:47.72
0:02:31.49
(7)
(10)
0:02:30.92
0:02:32.03
(7)
(7)
0:02:35.53
0:02:32.02
(8)
(10)
0:15:29.71 +31.61
8 507 Big Thunder 2 1
2
Jimmy Gunka
Chris Hamilton
0:02:47.52
0:02:30.43
(6)
(6)
0:02:31.07
0:02:35.61
(8)
(10)
0:02:35.24
0:02:30.88
(7)
(9)
0:15:30.75 +32.65
9 506 RMR 1 1
2
Alex Mahoney
Kurtis Wenzel
0:02:47.41
0:02:30.94
(5)
(9)
0:02:37.27
0:02:30.33
(9)
(3)
0:02:41.86
0:02:26.66
(9)
(6)
0:15:34.47 +36.37
10 513 Canmore Nordic 2 1
2
Phil Wood
Russell Kennedy
0:02:46.81
0:02:30.10
(2)
(5)
0:02:39.32
0:02:26.65
(10)
(1)
0:02:44.58
0:02:27.54
(10)
(7)
0:15:35.00 +36.90


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4