Haywood NorAM Eastern Canadian Interval Free | Zone4.ca

Haywood NorAM Eastern Canadian Interval Free

Date: Feb 4, 2012
StartList
Location: Cantley, Quebec
Host Club: Nakkertok Nordic

Jury
Technical Delegate:  John Guthrie 
Chief of Competition:  Jim McCarthy 
CCC Race Director  Dave Dyer 
Assistant Technical Delegate:  Shawn Sinclair 
Obs. Time: 09:00
Weather: Sunny  
Air Temp: -6C Snow Temp: -8C
Snow: Granular

Open M 15 km. Free    
Bib Name SubCategory Club Team University Start
1 Jeremy Selwyn Senior M McGill Nordic   McGill 0:11:30.0
2 Rick Baird Masters M XC Chelsea Masters     0:12:00.0
3 Luc Levac Masters M Skinouk     0:12:30.0
4 Ian Campbell Junior Man   Biathlon Ontario   0:13:00.0
5 James Taylor Junior Man Queen's University Nakkertok Queen's 0:13:30.0
6 Levi Bruce Senior M McGill Nordic   McGill 0:14:00.0
7 Brennan De Neeve Senior M McGill Nordic   McGill 0:14:30.0
8 Evan Batten Junior Man McGill Nordic   McGill 0:15:00.0
9 Jay Boychuk Junior Man McGill Nordic   McGill 0:15:30.0
10 Liam Walke Senior M McGill Nordic   McGill 0:16:00.0
11 Alexandre Danco Senior M McGill Nordic   McGill 0:16:30.0
12 Brian Krug Junior Man McGill Nordic   McGill 0:17:00.0
13 Marc Péloquin Masters M Monteriski     0:17:30.0
14 Brandon Whetham Junior Man Midland     0:18:00.0
15 Marty Maynard Senior M Rochester Nordic     0:18:30.0
16 Joel Spratt Junior Man McGill Nordic   McGill 0:19:00.0
17 Trevor Plestid Masters M XC Chelsea Masters     0:19:30.0
18 Stewart McIntosh Masters M Chelsea Nordiq     0:20:00.0
19 Stéphane Barrette Masters M Fondeurs Laurentides     0:20:30.0
20 Nikolay Khotylev Senior M       0:21:00.0
21 Ari Niemi Masters M Nakkertok     0:21:30.0
22 Sean Thompson Senior M Monteriski   Montreal 0:22:00.0
23 Brian Ray Masters M XC Chelsea Masters     0:22:30.0
24 Tony Shearing Masters M Arrowhead     0:23:00.0
25 Christopher Jones Junior Man Laurentian Nordic   Laurentian 0:23:30.0
26 Devashish Paul Masters M Kanata Nordic     0:24:00.0
27 Louis Beauchemin Masters M       0:24:30.0
28 Nathan Doner Junior Man       0:25:00.0
29 Ben Sullivan Junior Man Mono Nordic     0:25:30.0
30 Graham Mater Junior Man Biathlon Ontario     0:26:00.0
31 Brad Parsons Junior Man Queen's University   Queen's 0:26:30.0
32 Paul Junique Masters M Fondeurs Laurentides     0:27:00.0
33 Dany Quirion Masters M Espresso Sport     0:27:30.0
34 Bruce Macneil Masters M Rosemere     0:28:00.0
35 Phil Shaw Masters M       0:28:30.0
36 Michel Gareau Masters M Espresso Sport     0:29:00.0
37 Stéfan Desfosses Masters M Espresso Sport     0:29:30.0
38 Chad Day Senior M Rochester Nordic     0:30:00.0
39 Julien Dorais Senior M Monteriski     0:30:30.0
40 Jason Hettenbaugh Senior M Rochester Nordic     0:31:00.0
41 Paul Inkila Masters M Lappe Nordic     0:31:30.0
42 Nathan Underwood Senior M XC Zone     0:32:00.0
43 Yves Girard Masters M       0:32:30.0
44 Frederic Gobeil Masters M Espresso Sport     0:33:00.0
45 Mathieu Gauthier Senior M Skimco     0:33:30.0
46 Patrice O'Carroll Junior Man Monteriski   Montreal 0:34:00.0
47 Etienne Moreau Junior Man Queen's University   Queen's 0:34:30.0
48 Tim Hughes Senior M University of Waterloo   Waterloo 0:35:00.0
49 Aaron Barter Senior M U of Toronto   Toronto 0:35:30.0
50 Matthew Little Senior M Mono Nordic   Guelph 0:36:00.0
51 Mark Olesen Varnell Senior M Mono Nordic    Guelph 0:36:30.0
52 Matt Chalmers Junior Man Highlands Trailblazers     0:37:00.0
53 Andrew Kerr Senior M North Bay Nordic   Nipissing 0:37:30.0
54 Erin Purdon Senior M Mono Nordic   Guelph 0:38:00.0
55 Brett Weersink Senior M Polecats   Queen's 0:38:30.0
56 Nicholas Clifford Senior M Carleton University     0:39:00.0
57 Isaac Longard Junior Man Martock Nordic     0:39:30.0
58 Thor Stewart Senior M Mono Nordic   Guelph 0:40:00.0
59 Ryan McNamara Senior M University of Waterloo   Waterloo 0:40:30.0
60 Caleb Timmermann Senior M Mono Nordic   Guelph 0:41:00.0
61 Matt Underwood Senior M Mono Nordic   Guelph 0:41:30.0
62 Shaun Guerin Senior M Mono Nordic    Guelph 0:42:00.0
63 James Spence Senior M U of Toronto   Toronto 0:42:30.0
64 Jeff Kroetsch Senior M U of Toronto   Toronto 0:43:00.0
65 Kenny Laurin Senior M U of Toronto   Toronto 0:43:30.0
66 James Isaacs Junior Man Soo Finnish      0:44:00.0
67 Kamran Mirshahi Junior Man North bay Nordic   Nipissing 0:44:30.0
68 Jordan Forsyth Senior M Mono Nordic   Guelph 0:45:00.0
69 Kevin Durkee Junior Man North Bay Nordic   Nipissing 0:45:30.0
70 Andrew Kendall Junior Man Walden   Laurentian 0:46:00.0
71 Glenn Hartman Junior Man University of Waterloo   Waterloo 0:46:30.0
72 Ryley Hilker Junior Man Kawartha Nordic   Guelph 0:47:00.0
73 Scott Hill Junior Man North Bay Nordic SOTC   0:47:30.0
74 Frédérick Tessier-Brassard Senior M Skibec     0:48:00.0
75 Mike Weersink Senior M Highlands Trailblazers     0:48:30.0
76 Scott Weersink Senior M Mono Nordic   Guelph 0:49:00.0
77 Erik Charron Senior M Avalon     0:49:30.0
78 Petri Bailey Junior Man Lappe Nordic   Laurentian 0:50:00.0
79 Devan Fair Junior Man Carleton University   Carleton 0:50:30.0
80 Félix Guay-Vachon Junior Man Mouski     0:51:00.0
81 Jan Rossiter Senior M XC Chelsea Masters   Algonquin 0:51:30.0
82 Philippe Caron Junior Man Skinouk     0:52:00.0
83 Benjamin Osorio Junior Man Arrowhead     0:52:30.0
84 Ryan Fahey Junior Man Nakkertok     0:53:00.0
85 Matt Brown Junior Man Mono Nordic   Carleton 0:53:30.0
86 Patrick Monette Senior M Team Hardwood   Toronto 0:54:00.0
87 Philippe Côté Junior Man Orford   Sherbrooke 0:54:30.0
88 Lucas Shewen Junior Man Kawartha Nordic   Lakehead 0:55:00.0
89 Mathieu Maltais Senior M Orford   Sherbrooke 0:55:30.0
90 Ian Weir Senior M U of Toronto   Toronto 0:56:00.0
91 Konrad Wiltmann Senior M Laurentian Nordic   Laurentian 0:56:30.0
92 Jérémie Bonneau Junior Man Skibec     0:57:00.0
93 Daniel Moore Junior Man Skinouk     0:57:30.0
94 Etienne Lavoie-Trudeau Senior M Mauriski   UQTR 0:58:00.0
95 Cameron Raynor Junior Man Arrowhead SOTC   0:58:30.0
96 Samuel Fournier Lacombe Senior M Skinouk     0:59:00.0
97 Carrington Pomeroy Junior Man Nakkertok     0:59:30.0
98 Alexis Morin Junior Man Skibec     1:00:00.0
99 Ian Holstead Junior Man Nakkertok     1:00:30.0
100 André Marchand Senior M XC Ottawa   Carleton 1:01:00.0
101 Nansen Murray Senior M Whitehorse   Carleton 1:01:30.0
102 James Coulton Senior M Fondeurs Laurentides   Concordia 1:02:00.0
103 Logan Potter Senior M Whitehorse XC Ottawa Carleton 1:02:30.0
104 Christopher McMahon Junior Man Skinouk     1:03:00.0
105 Peter Beisel Senior M XC Ottawa   Carleton 1:03:30.0
106 Stefan Sander-Green Junior Man Kimberley Nordic NTDC CV   1:04:00.0
107 Hugo Fontaine Junior Man Orford     1:04:30.0
108 Evan Odell Senior M Team Hardwood SOTC Laurentian 1:05:00.0
109 Kyle Power Senior M Menihek Nordic XC Ottawa Carleton 1:05:30.0
110 Nicholas Monette Junior Man Team Hardwood NDC TB   1:06:00.0
111 Julien Locke Junior Man Black Jack BC   1:06:30.0
112 Benjamin Jones Junior Man Big Thunder Nordic ON Lakehead 1:07:00.0
113 Jeff Wood Junior Man Whitehorse CVTC   1:07:30.0
114 Leif Lennie Senior M Big Thunder Nordic   Lakehead 1:08:00.0
115 Dominique Moncion-Groulx Junior Man Nakkertok QC   1:08:30.0
116 Samuel Dostie-Ménard Senior M Nakkertok     1:09:00.0
117 Lee Hawkings Senior M Whitehorse  XC Ottawa Carleton 1:09:30.0
118 Xavier Bouchard Senior M Nakkertok     1:10:00.0
119 Yannick Lapierre Junior Man Nakkertok     1:10:30.0
120 Ezekiel Williams Junior Man Nakkertok QC   1:11:00.0
121 John Carlyle Junior Man Soo Finnish NDC TB   1:11:30.0
122 Colin Ferrie Junior Man Kimberley Nordic CVTC   1:12:00.0
123 Jeffrey Kerkovius Junior Man Telemark CVTC   1:12:30.0
124 Matthias Purdon Senior M Georgian Bay Nordic XC Ottawa   1:13:00.0
125 Joey Burton Senior M Overlander Ski Club AWCA   1:13:30.0
126 Simon Lapointe Junior Man Skinouk QC   1:14:00.0
127 David Palmer Junior Man Black Jack BC   1:14:30.0
128 Martin Schrama Junior Man Banff Ski Runners CVTC   1:15:00.0
129 Colin Abbott Senior M Whitehorse CVTC   1:15:30.0
130 Dudley Coulter Senior M Big Thunder Nordic NDC TB   1:16:00.0
131 Jordan Cascagnette Senior M Team Hardwood NDC TB   1:16:30.0
132 Etienne Richard Senior M Skibec CNEPH   1:17:00.0
133 Bob Thompson Senior M Team Hardwood AWCA   1:17:30.0
134 Zach Holland Junior Man Banff Ski Runners AWCA   1:18:00.0
135 Thomsen D'Hont Senior M Yellowknife Ski Club RMR   1:18:30.0
136 Aidan Lennie Senior M Nakkertok CNEPH   1:19:00.0
137 Patrick Stewart-Jones Senior M Nakkertok AWCA   1:19:30.0
138 Karl Saidla Senior M XC Ottawa     1:20:00.0
139 Alexis Turgeon Junior Man Skinouk QC   1:20:30.0
140 Matthew Wylie Senior M Sovereign Lake AWCA   1:21:00.0
141 Russell Kennedy Senior M Canmore Nordic     1:21:30.0
142 Harry Seaton Senior M Team Hardwood NDC TB Lakehead 1:22:00.0
143 Gerard Garnier Senior M Banff Ski Runners AWCA   1:22:30.0
144 Knute Johnsgaard Junior Man Whitehorse CNEPH   1:23:00.0
145 Christopher Hamilton Senior M Big Thunder Nordic NDC TB   1:23:30.0
146 Steffan Lloyd Senior M Nakkertok QC   1:24:00.0
147 Frédéric Touchette Senior M Club Nordique M.S.A CNEPH   1:24:30.0
148 Andy Shields Senior M Waterloo Region Nordic NDC TB   1:25:00.0
149 Raphael Couturier Junior Man Skibec CNEPH   1:25:30.0
150 David Greer Senior M Whitehorse CNEPH   1:26:00.0
151 Jesse Cockney Senior M Foothills AWCA   1:26:30.0
152 Pate Neumann Senior M Canmore Nordic AWCA   1:27:00.0
153 Erik Carleton Senior M Rocky Mountain Racers NPNST   1:27:30.0
154 Drew Goldsack Senior M Rocky Mountain Racers AWCA   1:28:00.0
155 Graeme Killick Senior M Banff Ski Runners AWCA   1:28:30.0
156 Brent McMurtry Senior M Foothills CNEPH   1:29:00.0
157 Kevin Sandau Senior M Foothills AWCA   1:29:30.0


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4