SASKMAN Cup Flin Flon Sprint Qualification |
||
Date: Feb 18, 2012 | Location: Flin Flon MB/SK Host Club: Flin Flon Ski Club |
|
|
Peewee Boys 0.27 km. Free | Sprint Qualifier | Course Info: MC: 11m TC: 11m |
PL | Bib | Name | SubCategory | Rnk | CCCLicence | Club | Time | Diff |
1 | 3 | Conor McGovern | Born 1999 | 1/8 | Red River Nordic | 0:00:36.2 | ||
2 | 10 | Simon Giasson | Born 1999 | 2/8 | Red River Nordic | 0:00:38.8 | +2.6 | |
3 | 16 | Lucas Smith | Born 2000 | 1/5 | Red River Nordic | 0:00:39.2 | +3.0 | |
4 | 4 | Devin Gellatly | Born 1999 | 3/8 | Red River Nordic | 0:00:40.4 | +4.2 | |
5 | 7 | Erik Penton | Born 2001 | 1/4 | Red River Nordic | 0:00:41.9 | +5.7 | |
6 | 6 | Matthew Gill | Born 2000 | 2/5 | Sturgeon River Nordic | 0:00:43.9 | +7.7 | |
7 | 2 | Michio Green | Born 1999 | 4/8 | La Ronge Nordic | 0:00:44.3 | +8.1 | |
8 | 9 | Yves Anderson | Born 1999 | 5/8 | La Ronge Nordic | 0:00:44.4 | +8.2 | |
9 | 17 | Nathan Whitbread | Born 2000 | 3/5 | Flin Flon Ski Club | 0:00:45.8 | +9.6 | |
10 | 11 | Gideon Nadlersmith | Born 2001 | 2/4 | Boundary Trails Nordic | 0:00:46.0 | +9.8 | |
11 | 5 | Ian Mitchell | Born 1999 | 6/8 | Red River Nordic | 0:00:46.2 | +10.0 | |
12 | 19 | Liam Pelletier | Born 2000 | 4/5 | Red River Nordic | 0:00:51.2 | +15.0 | |
13 | 14 | Mitch McKay | Born 1999 | 7/8 | Minahik Waskahigan | 0:00:52.6 | +16.4 | |
14 | 15 | Aaron Warkentine | Born 2002 | 1/3 | Boundary Trails Nordic | 0:00:54.8 | +18.6 | |
15 | 12 | Adam Crosby | Born 2001 | 3/4 | Sturgeon River Nordic | 0:00:56.3 | +20.1 | |
16 | 20 | Deondray Natomagan | Born 2001 | 4/4 | La Ronge Nordic | 0:00:57.4 | +21.2 | |
17 | 1 | Zackary Halland | Born 2002 | 2/3 | La Ronge Nordic | 0:00:58.8 | +22.6 | |
17 | 8 | Mishak Helberg | Born 1999 | 8/8 | Flin Flon Ski Club | 0:00:58.8 | +22.6 | |
19 | 13 | Damien Georges | Born 2000 | 5/5 | Minahik Waskahigan | 0:01:02.0 | +25.8 | |
20 | 18 | Malachi Finlayson | Born 2002 | 3/3 | La Ronge Nordic | 0:01:31.5 | +55.3 |
Peewee Girls 0.27 km. Free | Sprint Qualifier | Course Info: MC: 11m TC: 11m |
PL | Bib | Name | SubCategory | Rnk | CCCLicence | Club | Time | Diff |
1 | 21 | Paetra Adamson | YOB 2000 | 1/6 | Red River Nordic | 0:00:45.1 | ||
2 | 35 | Gabrielle Pelletier | YOB 2001 | 1/4 | Red River Nordic | 0:00:46.1 | +1.0 | |
3 | 30 | Alexisse Berard | YOB 2001 | 2/4 | Red River Nordic | 0:00:48.4 | +3.3 | |
4 | 27 | Tessa Warkentine | YOB 2000 | 2/6 | Boundary Trails Nordic | 0:00:53.8 | +8.7 | |
5 | 33 | Harmony McKenzie | YOB 2000 | 3/6 | La Ronge Nordic | 0:00:55.1 | +10.0 | |
6 | 25 | Cheyanne Broussie | YOB 2000 | 4/6 | La Ronge Nordic | 0:00:55.9 | +10.8 | |
7 | 24 | Hannah Green | YOB 2000 | 5/6 | La Ronge Nordic | 0:00:56.0 | +10.9 | |
8 | 26 | Meaghan Smith | YOB 2002 | 1/4 | Red River Nordic | 0:00:56.6 | +11.5 | |
9 | 32 | Taralynn Roberts | YOB 2000 | 6/6 | La Ronge Nordic | 0:00:58.5 | +13.4 | |
10 | 22 | Paige Pomarenski | YOB 2001 | 3/4 | Flin Flon Ski Club | 0:01:12.5 | +27.4 | |
11 | 29 | Tara Whitbread | YOB 2002 | 2/4 | Flin Flon Ski Club | 0:01:17.7 | +32.6 | |
12 | 28 | Cherity Odut | YOB 2002 | 3/4 | Flin Flon Ski Club | 0:01:21.6 | +36.5 | |
13 | 31 | Deanna Charles | YOB 2001 | 4/4 | La Ronge Nordic | 0:01:24.0 | +38.9 | |
14 | 36 | Gloria Eninew | YOB 2002 | 4/4 | La Ronge Nordic | 0:01:34.7 | +49.6 | |
DNS | 23 | Taryn Hamilton | YOB 2002 | * | La Ronge Nordic | *** | *** |
Atom Boys 0.27 km. Free | Sprint Qualifier | Course Info: MC: 11m TC: 11m |
PL | Bib | Name | SubCategory | Rnk | CCCLicence | Club | Time | Diff |
1 | 38 | Elijah Plamondon | Born 2003 | 1/2 | Flin Flon Ski Club | 0:01:21.3 | ||
2 | 39 | Alex Wilson | Born 2003 | 2/2 | Sturgeon River Nordic | 0:01:24.8 | +3.5 | |
DNS | 37 | Bryce Bodnarus | Born 2003 | * | Teulon Ski club | *** | *** |
Atom Girls 0.27 km. Free | Sprint Qualifier | Course Info: MC: 11m TC: 11m |
PL | Bib | Name | SubCategory | Rnk | CCCLicence | Club | Time | Diff |
1 | 40 | Alexus Halland | YOB 2003 | 1/1 | La Ronge Nordic | 0:01:24.3 | ||
2 | 43 | Marguerite Helberg | YOB 2004 | 1/1 | Flin Flon Ski Club | 0:01:34.5 | +10.2 | |
3 | 42 | Jessica Gill | YOB 2005 | 1/1 | Sturgeon River Nordic | 0:01:42.0 | +17.7 | |
DNS | 41 | Maia Bellisle | YOB 2005 | * | Flin Flon Ski Club | *** | *** |
Midget Boys 0.42 km. Free | Sprint Qualifier | Course Info: MC: 12m TC: 12m |
PL | Bib | Name | SubCategory | Rnk | CCCLicence | Club | Time | Diff |
1 | 44 | Levi Nadlersmith | Born 1998 | 1/4 | 28191 | Boundary Trails Nordic | 0:00:48.6 | |
2 | 45 | Samuel Anthony | Born 1997 | 1/7 | 28158 | Red River Nordic | 0:00:49.8 | +1.2 |
3 | 50 | Aaron Carter | Born 1997 | 2/7 | Red River Nordic | 0:00:50.9 | +2.3 | |
4 | 49 | Harris Tinker | Born 1998 | 2/4 | Minahik Waskahigan | 0:00:53.0 | +4.4 | |
4 | 48 | Levi Warkentine | Born 1997 | 3/7 | 28640 | Boundary Trails Nordic | 0:00:53.0 | +4.4 |
6 | 47 | Knut Lokken | Born 1997 | 4/7 | 28642 | Saskatoon Nordic | 0:00:55.5 | +6.9 |
7 | 54 | Isaac Dufour-Jarvis | Born 1997 | 5/7 | Flin Flon Ski Club | 0:00:58.0 | +9.4 | |
8 | 53 | Jakob Rasmussen | Born 1998 | 3/4 | Kenora Nordic | 0:00:59.2 | +10.6 | |
9 | 52 | Cam Roe | Born 1998 | 4/4 | Red River Nordic | 0:00:59.4 | +10.8 | |
10 | 56 | Yevgeni Petukhov | Born 1997 | 6/7 | 27431 | Esterhazy XC | 0:01:02.0 | +13.4 |
11 | 51 | Evan Beaulieu | Born 1997 | 7/7 | Sturgeon River Nordic | 0:01:10.4 | +21.8 | |
DNS | 55 | Nicholas Novosel | Born 1997 | * | Flin Flon Ski Club | *** | *** |
Midget Girls 0.42 km. Free | Sprint Qualifier | Course Info: MC: 12m TC: 12m |
PL | Bib | Name | SubCategory | Rnk | CCCLicence | Club | Time | Diff |
1 | 57 | Lisle Compton | YOB 1998 | 1/15 | 27487 | Kenora Nordic | 0:00:57.2 | |
2 | 72 | Sarah Tipples | YOB 1998 | 2/15 | Red River Nordic | 0:00:57.6 | +0.4 | |
3 | 63 | Sandra Page | YOB 1998 | 3/15 | Red River Nordic | 0:00:59.9 | +2.7 | |
4 | 75 | Zoé Berard | YOB 1998 | 4/15 | Red River Nordic | 0:01:01.3 | +4.1 | |
5 | 76 | Mhari Anthony | YOB 1999 | 1/6 | Red River Nordic | 0:01:01.5 | +4.3 | |
6 | 77 | Stefanie Kornberger | YOB 1998 | 5/15 | Red River Nordic | 0:01:02.0 | +4.8 | |
7 | 70 | Miranda Crosby | YOB 1998 | 6/15 | Sturgeon River Nordic | 0:01:02.3 | +5.1 | |
8 | 67 | Bryn Kirby | YOB 1999 | 2/6 | Red River Nordic | 0:01:03.1 | +5.9 | |
9 | 69 | Amelia Kovachik | YOB 1998 | 7/15 | Red River Nordic | 0:01:03.8 | +6.6 | |
10 | 64 | Hannah Miller | YOB 1998 | 8/15 | Sturgeon River Nordic | 0:01:05.6 | +8.4 | |
11 | 58 | Emma Barnett | YOB 1998 | 9/15 | Whiteshell Cross Country Ski Club | 0:01:06.5 | +9.3 | |
12 | 68 | Jordan Kroeker | YOB 1998 | 10/15 | Red River Nordic | 0:01:07.3 | +10.1 | |
13 | 65 | Taryn Moe | YOB 1998 | 11/15 | Sturgeon River Nordic | 0:01:07.4 | +10.2 | |
14 | 66 | Shannon Butler | YOB 1998 | 12/15 | Saskatoon Nordic | 0:01:08.5 | +11.3 | |
15 | 59 | Robyn Major | YOB 1998 | 13/15 | Kenora Nordic | 0:01:11.7 | +14.5 | |
16 | 73 | Amy Boyd | YOB 1998 | 14/15 | MInahik Waskahigan | 0:01:12.0 | +14.8 | |
17 | 60 | Madison Abbott-Halland | YOB 1999 | 3/6 | La Ronge Nordic | 0:01:25.3 | +28.1 | |
18 | 62 | Jenna Beaulieu | YOB 1999 | 4/6 | Sturgeon River Nordic | 0:01:26.3 | +29.1 | |
19 | 61 | Tristen Clarke | YOB 1999 | 5/6 | La Ronge Nordic | 0:01:34.2 | +37.0 | |
20 | 78 | Dianna McCallum | YOB 1998 | 15/15 | La Ronge Nordic | 0:01:35.5 | +38.3 | |
21 | 71 | Cassandra Crosby | YOB 1999 | 6/6 | Sturgeon River Nordic | 0:01:39.0 | +41.8 | |
DNS | 74 | Delia Natomagan | YOB 1999 | * | Minahik Waskahigan | *** | *** |
Juvenile Boys 1.07 km. Free | Sprint Qualifier | Course Info: MC: 12m TC: 12m |
PL | Bib | Name | CCCLicence | Club | Time | Diff |
1 | 79 | Dominique Druwe | 24887 | Red River Nordic | 0:02:32.1 | |
2 | 80 | Dylan Stryde | 25633 | La Ronge Nordic | 0:02:37.7 | +5.6 |
3 | 83 | Aidan Kirby | Red River Nordic | 0:02:51.6 | +19.5 | |
4 | 81 | Nicholas Martin | Flin Flon Ski Club | 0:02:54.7 | +22.6 | |
5 | 82 | Toshio Green | La Ronge Nordic | 0:02:59.2 | +27.1 |
Juvenile Girls 1.07 km. Free | Sprint Qualifier | Course Info: MC: 12m TC: 12m |
PL | Bib | Name | CCCLicence | Club | Time | Diff |
1 | 85 | Anna Kroeker | 27511 | Red River Nordic | 0:02:53.3 | |
2 | 84 | Elora Adamson | 27507 | Red River Nordic | 0:02:57.5 | +4.2 |
3 | 89 | Anais Giasson | 26361 | Red River Nordic | 0:02:58.3 | +5.0 |
4 | 88 | Emma Donovan | 27482 | Regina Ski Club | 0:03:02.8 | +9.5 |
5 | 90 | Lexy Vincent | 27480 | Regina Ski Club | 0:03:03.3 | +10.0 |
6 | 91 | Mackenzie Grove | 27501 | Flin Flon Ski Club | 0:03:09.6 | +16.3 |
7 | 87 | Sarah Teillet | 25807 | Red River Nordic | 0:03:11.1 | +17.8 |
8 | 92 | Fiona MacIsaac | Red River Nordic | 0:03:18.4 | +25.1 | |
9 | 93 | Daylene Lariviere | Minahik Waskahigan | 0:05:20.0 | +2:26.7 | |
DNS | 86 | Katie Lockhart | 27415 | Kenora Nordic | *** | *** |
Junior Girls 1.07 km. Free | Sprint Qualifier | Course Info: MC: 12m TC: 12m |
PL | Bib | Name | CCCLicence | Club | Time | Diff |
1 | 94 | Christine Martinuk | 24516 | Carlton Trail Ski Club | 0:03:26.2 | |
2 | 95 | Kaila Larson | La Ronge Nordic | 0:04:23.1 | +56.9 |
Senior Men 1.17 km. Free | Sprint Qualifier | Course Info: MC: 17m TC: 17m |
PL | Bib | Name | CCCLicence | Club | Time | Diff |
1 | 96 | Nathan Sedgewick | Saskatoon Nordic | 0:02:43.3 | ||
2 | 97 | Brett Unrau | Flin Flon Ski Club | 0:03:10.1 | +26.8 |
U23 Men 1.17 km. Free | Sprint Qualifier | Course Info: MC: 17m TC: 17m |
PL | Bib | Name | CCCLicence | Club | Time | Diff |
Junior Men 1.17 km. Free | Sprint Qualifier | Course Info: MC: 17m TC: 17m |
PL | Bib | Name | CCCLicence | Club | Time | Diff |
1 | 98 | Erik Charabin | 20508 | Red River Nordic | 0:02:46.0 | |
2 | 100 | Donald Erikson | La Ronge Nordic | 0:03:15.1 | +29.1 | |
3 | 99 | Samuel Dufour-Jarvis | Flin Flon Ski Club | 0:04:18.8 | +1:32.8 |
Junior Boys 1.17 km. Free | Sprint Qualifier | Course Info: MC: 17m TC: 17m |
PL | Bib | Name | CCCLicence | Club | Time | Diff |
1 | 101 | Alex Druwe | 20540 | Red River Nordic | 0:02:39.8 | |
2 | 102 | Sean Carter | 23618 | Red River Nordic | 0:02:44.9 | +5.1 |
3 | 103 | Ben Dearing | 28183 | Whiteshell Cross Country Ski Club | 0:02:48.8 | +9.0 |
4 | 108 | Liam McLeod | Red River Nordic | 0:02:50.1 | +10.3 | |
5 | 105 | Callum Spencer | 28152 | Flin Flon Ski Club | 0:03:02.8 | +23.0 |
6 | 106 | Amos Nadlersmith | Boundary Trails Nordic | 0:03:14.2 | +34.4 | |
7 | 104 | Evan Stryde | 21413 | La Ronge Nordic | 0:03:14.6 | +34.8 |
8 | 107 | Simon Crosby | Sturgeon River Nordic | 0:04:27.2 | +1:47.4 |
Master Men 1 1.17 km. Free | Sprint Qualifier | Course Info: MC: 17m TC: 17m |
PL | Bib | Name | CCCLicence | Club | Time | Diff |
Master Men 2 1.17 km. Free | Sprint Qualifier | Course Info: MC: 17m TC: 17m |
PL | Bib | Name | CCCLicence | Club | Time | Diff |
Master Men 3 1.17 km. Free | Sprint Qualifier | Course Info: MC: 17m TC: 17m |
PL | Bib | Name | CCCLicence | Club | Time | Diff |
1 | 109 | Kevin Dearing | Whiteshell Cross Country Ski Club | 0:03:59.2 | ||
2 | 111 | Martin Vermette | Thompson | 0:04:13.5 | +14.3 | |
3 | 110 | Chris Roe | Red River Nordic | 0:05:52.6 | +1:53.4 |
Master Men 4 1.17 km. Free | Sprint Qualifier | Course Info: MC: 17m TC: 17m |
PL | Bib | Name | CCCLicence | Club | Time | Diff |
1 | 115 | John Anthony | Manitoba Masters | 0:03:23.3 | ||
2 | 112 | Tim Wehner | Kenora Nordic | 0:03:28.2 | +4.9 | |
3 | 113 | Chris Fettig | Minahik Waskahigan | 0:03:48.9 | +25.6 | |
4 | 114 | Leo Berard | Birch Mountain Sports | 0:05:04.5 | +1:41.2 |
Master Men 5 1.17 km. Free | Sprint Qualifier | Course Info: MC: 17m TC: 17m |
PL | Bib | Name | CCCLicence | Club | Time | Diff |
1 | 117 | Laurie Penton | Red River Nordic | 0:03:27.8 | ||
2 | 116 | Alan Adamson | Red River Nordic | 0:03:28.7 | +0.9 | |
3 | 119 | Todd Burkart | Kenora Nordic | 0:03:37.6 | +9.8 | |
4 | 118 | Dean Grove | Flin Flon Ski Club | 0:05:40.4 | +2:12.6 |
Master Men 6 1.17 km. Free | Sprint Qualifier | Course Info: MC: 17m TC: 17m |
PL | Bib | Name | CCCLicence | Club | Time | Diff |
1 | 120 | Craig Bullock | Dryden | 0:03:47.3 |
Master Men 7 1.17 km. Free | Sprint Qualifier | Course Info: MC: 17m TC: 17m |
PL | Bib | Name | CCCLicence | Club | Time | Diff |
1 | 121 | Bill Jeffery | Sturgeon River Nordic | 0:03:20.9 | ||
2 | 123 | Larry Fancy | Flin Flon Ski Club | 0:04:11.4 | +50.5 | |
3 | 122 | Robert Jarvis | Flin Flon Ski Club | 0:04:16.0 | +55.1 |
Senior Women 1.17 km. Free | Sprint Qualifier | Course Info: MC: 17m TC: 17m |
PL | Bib | Name | CCCLicence | Club | Time | Diff |
1 | 124 | Sarah Champagne | 26341 | Saskatoon Nordic | 0:03:23.7 | |
2 | 125 | Natasha Ivanochko | La Ronge Nordic | 0:03:39.7 | +16.0 |
U23 Women 1.17 km. Free | Sprint Qualifier | Course Info: MC: 17m TC: 17m |
PL | Bib | Name | CCCLicence | Club | Time | Diff |
1 | 126 | Haley Robinson | 14155 | La Ronge Nordic | 0:03:21.5 |
Junior Women 1.17 km. Free | Sprint Qualifier | Course Info: MC: 17m TC: 17m |
PL | Bib | Name | CCCLicence | Club | Time | Diff |
1 | 127 | Sekwan Trottier | La Ronge Nordic | 0:03:50.6 |
Master Women 1 1.17 km. Free | Sprint Qualifier | Course Info: MC: 17m TC: 17m |
PL | Bib | Name | CCCLicence | Club | Time | Diff |
Master Women 2 1.17 km. Free | Sprint Qualifier | Course Info: MC: 17m TC: 17m |
PL | Bib | Name | CCCLicence | Club | Time | Diff |
Master Women 3 1.17 km. Free | Sprint Qualifier | Course Info: MC: 17m TC: 17m |
PL | Bib | Name | CCCLicence | Club | Time | Diff |
Master Women 4 1.17 km. Free | Sprint Qualifier | Course Info: MC: 17m TC: 17m |
PL | Bib | Name | CCCLicence | Club | Time | Diff |
1 | 128 | Fiona Vincent | Regina Ski Club | 0:03:42.5 |
Master Women 5 1.17 km. Free | Sprint Qualifier | Course Info: MC: 17m TC: 17m |
PL | Bib | Name | CCCLicence | Club | Time | Diff |
1 | 129 | Hilary Johnstone | La Ronge Nordic | 0:03:56.3 | ||
2 | 130 | Jennifer Findlay | Kenora Nordic | 0:04:17.7 | +21.4 |
Master Women 6 1.17 km. Free | Sprint Qualifier | Course Info: MC: 17m TC: 17m |
PL | Bib | Name | CCCLicence | Club | Time | Diff |
Master Women 7 1.17 km. Free | Sprint Qualifier | Course Info: MC: 17m TC: 17m |
PL | Bib | Name | CCCLicence | Club | Time | Diff |