Haywood NorAm Buff Sprint #2 - Final Results | Zone4.ca

Haywood NorAm Buff Sprint #2 - Final Results

Date: Jan 11, 2014
Official  Results
Location: Canmore Nordic Centre
Host Club: Alberta World Cup Society

Jury
Technical Delegate:  Jim McCarthy 
Chief of Competition:  Mike Norton 
CCC Race Director  Dave Dyer 
Asst. TD  Rod Somppi 
Obs. Time: 13:30
Wind Vel:  10km/hr
Air Temp: -6 Snow Temp: -5
Weather: Heavy Snow

Open Men 1.7 km. Free    
PL Bib Name YOB CCC FIS Club Team Round QualifyTime
1 102 Jesse Cockney 1989 13931 3100137 Foothills Nordic AWCA-NST A Final 0:03:42.59
2 101 Philip Widmer 1983 13040 3100042 Canmore Nordic AWCA-NST A Final 0:03:40.19
3 106 Patrick Stewart-Jones 1991 14471 3100222 Nakkertok Nordique AWCA A Final 0:03:46.19
4 113 Russell Kennedy 1991 25625 3100268 Canmore Nordic AWCA A Final 0:03:49.78
5 110 Ezekiel Williams 1993 14195 3100263 Nakkertok Nordique AWCA A Final 0:03:47.21
6 103 Julien Locke 1993 21432 3100248 Black Jack Black Jack A Final 0:03:44.34
7 104 Andy Shields 1991 14504 3100232 Lappe Nordic NDC TBay B Final 0:03:45.09
8 107 Raphaël Couturier 1993 18415 3100185 Skibec CNEPH-NST B Final 0:03:47.00
9 126 Colin Ferrie 1993 19558 3100293 Kimberley Black Jack B Final 0:03:56.48
10 119 Bob Thompson 1991 14312 3100227 Team Hardwood NDC TBay B Final 0:03:53.23
11 112 Alexis Turgeon 1993 19686 3100234 Skinouk CNEPH B Final 0:03:49.10
12 109 Knute Johnsgaard 1992 21623 3100217 Whitehorse YTST B Final 0:03:47.07
13 105 Sébastien Dandurand 1993 28197   Canmore Nordic CVTC Quarterfinal 0:03:45.78
14 108 Sébastien Townsend 1992 18484 3100262 Nakkertok Nordique AWCA Quarterfinal 0:03:47.05
15 114 Martin Schrama 1992 18392 3100199 Whistler Nordic CVTC Quarterfinal 0:03:51.36
16 121 Dominique Moncion-Groulx 1993 19561 3100251 Nakkertok Nordique QCST Quarterfinal 0:03:54.22
17 116 Yannick Lapierre 1992 14579 3100202 Nakkertok Nordique AWCA Quarterfinal 0:03:52.58
18 117 Christian Gow 1993 SMDL   Rocky Mtn Racers Biath NST Quarterfinal 0:03:52.60
19 123 Jack Carlyle 1993 19782 3100266 Soo Finnish NDC TBay Quarterfinal 0:03:55.42
20 127 Steffan Lloyd 1990 14503 3100196 Nakkertok Nordique XC Ottawa Quarterfinal 0:03:58.81
21 130 Carrington Pomeroy 1993 19604 3100290 Nakkertok Nordique Carleton U Quarterfinal 0:04:00.12
22 118 Geoffrey Richards 1992 18425 3100260 Black Jack CVTC Quarterfinal 0:03:53.03
23 120 Robin Clegg 1977 SMDL   Foothills Nordic   Quarterfinal 0:03:54.21
24 122 Alex Mahoney 1992 14608 3100250 Rocky Mtn Racers AWCA Quarterfinal 0:03:54.31
25 124 Alexis Morin 1993 24486 3100297 Skibec QCST Quarterfinal 0:03:55.64
26 125 Nick Monette 1993 19580 3100252 Team Hardwood NDC TBay Quarterfinal 0:03:55.67
27 111 Simon Lapointe 1993 19621 3100267 Skinouk CNEPH-NST Quarterfinal 0:03:48.26
28 115 Colin Abbott 1990 14227 3100191 Whitehorse YTST Quarterfinal 0:03:52.56
29 128 David Greer 1989 13738   Whitehorse   Quarterfinal 0:03:59.58
30 129 Kai Lukowiak 1991 14564 3100330 Foothills Nordic   Quarterfinal 0:03:59.81
31   William Poffenroth 1993 SMDL   Rocky Mtn Racers   Qualification 0:04:01.41
32   Jimmy Gunka 1991 14417 3100201 Big Thunder Nordic   Qualification 0:04:01.68
33   Kieran Baird 1990 14542   Rocky Mtn Racers   Qualification 0:04:02.31
34   Paul Dupuis 1993 14604 3100240 Canmore Nordic CVTC Qualification 0:04:03.04
35   David Palmer 1993 18506 3100292 Black Jack Black Jack Qualification 0:04:03.05
36   Benjamin Osorio 1993 22606   Arrowhead Nordic CVTC Qualification 0:04:04.61
37   Scott Fraser 1993 18509   Canmore Nordic SASK Qualification 0:04:05.29
38   André Marchand 1990 14171 3100205 XC Ottawa XC Ottawa Qualification 0:04:05.94
39   Matt Brown 1992 21550 3100335 Mono Nordic XC Ottawa Qualification 0:04:07.05
40   Andrew Brisbin 1990 14594 3100300 Rocky Mtn Racers   Qualification 0:04:10.20
41   Simon Beaudet 1985 12901 3100063 Skibec   Qualification 0:04:11.86
42   Paul Moore 1985 13268   Fast Trax Run & Ski   Qualification 0:04:25.27
43   Kurt Behnsen 1992 18881   Telemark   Qualification 0:04:29.49
DNS   Riel Allain 1992 19562   XC Ottawa XC Ottawa Qualification ***
DNS   Len Valjas 1988 13610 3100097 Team Hardwood NST Qualification ***
DNS   Graeme Killick 1989 14133 3100175 Ptarmigan Nordic AWCA Qualification ***
DNS   Michael Somppi 1988 13526 3100160 Lappe Nordic AWCA-NST Qualification ***
DNS   Kevin Sandau 1988 13504 3100128 Foothills Nordic AWCA-NST Qualification ***
DNS   Graham Nishikawa 1983 12673 3100034 Whitehorse NST Qualification ***
DNS   Erik Carleton 1978 5398 1327154 Rocky Mtn Racers NPNST Qualification ***
DNS   Brian McKeever 1979 5880 1282146 Lifesport NPNST Qualification ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2021 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4