Haywood NorAm Buff Sprint #2 - Final Results | Zone4.ca

Haywood NorAm Buff Sprint #2 - Final Results

Date: Jan 11, 2014
Official  Results
Location: Canmore Nordic Centre
Host Club: Alberta World Cup Society

Jury
Technical Delegate:  Jim McCarthy 
Chief of Competition:  Mike Norton 
CCC Race Director  Dave Dyer 
Asst. TD  Rod Somppi 
Obs. Time: 13:30
Wind Vel:  10km/hr
Air Temp: -6 Snow Temp: -5
Weather: Heavy Snow

Junior Men 1.3 km. Free    
PL Bib Name YOB CCC FIS Club Team Round QualifyTime
1 302 Angus Foster 1995 23596 3100242 Big Thunder Nordic   A Final 0:03:04.31
2 312 Victor Hopper 1994 21412 3100245 Big Thunder Nordic OST A Final 0:03:11.12
3 301 Stuart Harden 1994 21549 3100308 Rocky Mtn Racers   A Final 0:03:01.96
4 304 Joey Foster 1996 28653   Team Hardwood OST A Final 0:03:06.65
5 310 Sam Morris 1995 23638 3100317 Hollyburn CVTC A Final 0:03:09.98
6 323 Ricardo Izquierdo-Bernier 1995 24467 3100287 F. Laurentides QCST/DM A Final 0:03:15.15
7 306 Scott Hill 1994 19642 3100296 Team Hardwood NDC TBay B Final 0:03:07.45
8 321 Benjamin Wilkinson-Zan 1994 21479 3100325 Nakkertok-ON NDC TBay B Final 0:03:14.94
9 307 Colin Foley 1995 23746 3100345 Nakkertok-ON CVTC B Final 0:03:07.58
10 326 Antoine Briand 1995 23624 3100314 Skibec   B Final 0:03:15.91
11 303 Matthew Saurette 1994 19576 3100271 Rocky Mtn Racers AST B Final 0:03:05.69
12 313 Aaron Fahey 1996 25784 3100312 Chelsea Nordic   B Final 0:03:11.43
13 305 Nicholas Pigeon 1995 24518 3100298 Skinouk   Quarterfinal 0:03:06.91
14 309 Matthew Hudec 1994 31791   Elmhurst Ski Club BATC Quarterfinal 0:03:09.61
15 327 David Askwith 1995 25804 3100336 Georgian Bay OST Quarterfinal 0:03:16.46
16 308 Olivier Hamel 1996 25623 3100316 Skibec   Quarterfinal 0:03:09.50
17 311 Aidan Millar 1995 25582   Canmore Nordic AST Quarterfinal 0:03:10.08
18 314 Gavin Shields 1994 19224   Lappe Nordic OST Quarterfinal 0:03:11.45
19 322 Thomas Reed-Métayer 1994 21601 3100304 Skibec Nordique   Quarterfinal 0:03:14.98
20 325 Edouard Reed-Métayer 1996 25622 3100303 Skibec Nordique   Quarterfinal 0:03:15.53
21 330 Philippe Boucher 1997 27362 3100331 Skibec Nordique   Quarterfinal 0:03:17.24
22 316 Graham Perry 1995 25760   Mono Nordic   Quarterfinal 0:03:11.89
23 317 Julien Lamoureux 1994 21454 3100301 Montériski QCST Quarterfinal 0:03:12.62
24 320 Brett Davie 1994     BATC   Quarterfinal 0:03:14.83
25 324 William Dumas 1996 26913 3100313 Chelsea Nordic   Quarterfinal 0:03:15.41
26 328 Alexis Dumas 1995 23580 3100321 Skibec QCST Quarterfinal 0:03:16.50
27 329 Evan Palmer Charrette 1994 22598 3100283 Lappe Nordic NDC TBay Quarterfinal 0:03:16.65
28 315 Andrew Avis 1995 28641 3100337 Highland Trailblazer CVTC Quarterfinal 0:03:11.88
29 318 Liam Patterson 1995 14612 3100338 Big Thunder Nordic CVTC Quarterfinal 0:03:13.08
30 319 Nelson Allan 1995 21483   Nakkertok-ON Carleton U Quarterfinal 0:03:14.36
31   Stefan Martin 1997 27426   Canmore Nordic ADT Qualification 0:03:18.45
32   Arthur Roots 1994 22595   Caledonia Nordic BATC Qualification 0:03:20.16
33   Maxime Raymond 1996 25618 3100320 Skibec   Qualification 0:03:20.71
34   Zachary Cristofanilli 1996 25576 3100291 Club Mont-Orford   Qualification 0:03:21.79
35   Conor Thompson 1994 22614 3100302 Montériski QCST Qualification 0:03:24.01
36   Peter Hicks 1996 25580   Canmore Nordic AST Qualification 0:03:24.05
37   Luke Gerwing 1997 26914   Edmonton Nordic AST Qualification 0:03:24.40
38   Antoine Hébert 1996 25750   Montériski   Qualification 0:03:25.64
39   Samuel Greer 1996 25709   Highland Trailblazer   Qualification 0:03:25.64
40   Matt Strum 1995 21420   Canmore Nordic AST Qualification 0:03:26.05
41   Gareth Williams 1997 25705   Telemark   Qualification 0:03:26.14
42   Vincent Boucher 1997 28169   F. Laurentides   Qualification 0:03:26.30
43   Seamus Boyd-Porter 1994 27440   Avalon Nordic NFLABST Qualification 0:03:26.50
44   Benjamin Thompson 1997 25734   Canmore Nordic AST Qualification 0:03:26.81
45   David Walker 1997 27091   Telemark   Qualification 0:03:28.29
46   Riley Millar 1998 29423   Canmore Nordic   Qualification 0:03:28.63
47   Eric Byram 1996 23720 3100311 Canmore Nordic   Qualification 0:03:29.24
48   Konrad Kuhne 1996 23589   Menihek Nordic NFLABST Qualification 0:03:29.48
49   Tate Macdonald 1996 25740   Fort Saskatchewan AST Qualification 0:03:29.84
50   Lukas Mark 1994 25587 3100341 Muskeg Flyers   Qualification 0:03:30.41
51   Anders Cowper 1996 25607 3100329 Rocky Mtn Racers AST Qualification 0:03:30.72
52   Olivier Peloquin 1996 25616   Montériski   Qualification 0:03:31.45
53   Nicholas Bardak 1997 21503   Rocky Mtn Racers   Qualification 0:03:34.53
54   Sean Carter 1995 23618   Red River Nordic Lakehead Qualification 0:03:36.15
55   Simon Chambers Crease 1998 27488   Canmore Nordic   Qualification 0:03:36.41
56   Luke Taylor 1996 29467   Avalon Nordic NFLABST Qualification 0:03:40.60
57   August Myers 1996 27358 3100277 Club Mont-Orford   Qualification 0:03:55.24
58   Ryan Alexandruk 1994 21555   U of A Nordic U of A Qualification 0:04:02.77
DNS   Kieran Jones 1996 26355   Team Hardwood   Qualification ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2021 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4