Sovereign Lake Open | Zone4.ca



Sovereign Lake Open

Date: Dec 6, 2014
Unofficial  Results
Location: Sovereign Lake Nordic Center
Host Club: Sovereign Lake Nordic Club

Jury
Technical Delegate:  Denis Brown 
Chief of Competition:  Sharon Clarke 
Chief of Course:  Bobbi Catt 
Obs. Time: 10:l00
Wind Vel:  11.3 Wind Dir: SSE
Air Temp: - 0.1 C Snow Temp: 0.3 C
Weather: snow, overcast Snow Cond: wet, heavy

Open Men 10 km. Free    
PL Bib Name YOB SubCategory Rnk CCCL Club Team Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 174 Scott Hill 1994 Senior Men 1/11 19642 Hardwood NDC TBay 0:13:05.9 (1) 0:13:45.5 (1) 0:26:51.5  
2 170 Evan Palmer-Charrette 1994 Senior Men 2/11 22598 Lappe Nordic NST 0:13:38.1 (3) 0:13:57.9 (2) 0:27:36.1 +44.6
3 169 Geoffrey Richards 1992 Senior Men 3/11 18425 Black Jack CVTC 0:13:36.3 (2) 0:14:09.8 (3) 0:27:46.1 +54.6
4 168 Benjamin Wilkinson-Zan 1994 Senior Men 4/11 21479 Nakkertok NDC TBay 0:14:00.6 (5) 0:14:15.6 (4) 0:28:16.3 +1:24.8
5 163 Gareth Williams 1997 Junior Men 1/12 25705 Telemark BCST 0:13:57.0 (4) 0:14:37.0 (5) 0:28:34.1 +1:42.6
6 165 Alexander Corbett 1997 Junior Men 2/12 28638 Larch Hills   0:14:09.0 (7) 0:14:52.0 (6) 0:29:01.1 +2:09.6
7 171 David Askwith 1995 Junior Men 3/12 25804 Georgian Bay NDC TBay 0:14:26.6 (8) 0:14:52.9 (7) 0:29:19.5 +2:28.0
8 173 Scott Fraser 1993 Senior Men 5/11 18509 Black Jack Blackjack 0:14:07.6 (6) 0:15:32.6 (10) 0:29:40.3 +2:48.8
9 160 Daniel Merlo 1997 Junior Men 4/12 26909 Black Jack Black Jack 0:14:41.5 (10) 0:15:20.2 (9) 0:30:01.7 +3:10.2
10 157 Kieran Lumb 1998 Junior Men 5/12 29457 Hollyburn   0:14:59.5 (11) 0:15:14.3 (8) 0:30:13.8 +3:22.3
11 167 David Walker 1997 Junior Men 6/12 27091 Telemark BCST 0:14:36.0 (9) 0:15:40.6 (11) 0:30:16.7 +3:25.2
12 156 Alec Stapff 1996 Junior Men 7/12 25610 Strathcona   0:15:01.2 (12) 0:15:41.7 (12) 0:30:43.0 +3:51.5
13 151 Erick Gosselin 1972 Senior Men 6/11   Rossignol   0:15:05.7 (15) 0:15:54.7 (13) 0:31:00.5 +4:09.0
14 161 Sean Carter 1995 Junior Men 8/12 23618 Red River Lakehead 0:15:01.9 (14) 0:16:06.2 (15) 0:31:08.2 +4:16.7
15 159 Kayden Sim 1997 Junior Men 9/12 27437 Hollyburn BCDS 0:15:25.7 (16) 0:16:01.2 (14) 0:31:26.9 +4:35.4
16 166 Julian Smith 1996 Junior Men 10/12 25614 Georgian Bay NDC TBay 0:15:01.7 (13) 0:16:26.0 (16) 0:31:27.7 +4:36.2
17 155 Alex McDonald 1996 Junior Men 11/12 26929 Overlander CVTC 0:15:30.9 (17) 0:17:03.5 (17) 0:32:34.5 +5:43.0
18 164 Thomas Hardy 1995 Junior Men 12/12 23611 Larch Hills   0:15:31.4 (18) 0:18:46.6 (18) 0:34:18.0 +7:26.5
19 150 Steven Scoles 1971 Senior Men 7/11   Downtown   0:18:44.8 (19) 0:19:55.4 (19) 0:38:40.2 +11:48.7
20 158 Ryan Olson 1976 Senior Men 8/11 31434 Nordic Racers   0:18:54.5 (20) 0:21:17.7 (20) 0:40:12.2 +13:20.7
21 153 Bob Burden 1960 Senior Men 9/11   Edmonton   0:20:03.9 (21) 0:21:29.6 (21) 0:41:33.5 +14:42.0
22 152 Dave Tremblay 1969 Senior Men 10/11   Overlander   0:20:17.6 (22) 0:22:22.5 (22) 0:42:40.1 +15:48.6
23 154 Chris Andrews 1959 Senior Men 11/11 33388 Sovereign   0:21:20.7 (23) 0:23:41.9 (23) 0:45:02.6 +18:11.1

Open Women 5 km. Free    
PL Bib Name YOB SubCategory Rnk CCCL Club Team Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 187 Jennifer Jackson 1995 Junior Women 1/4 21582 Hardwood NDC TBay 0:07:51.5 (1) 0:08:40.8 (1) 0:16:32.3  
2 186 Sheila Kealey 1964 Senior Women 1/3 3485 XC Ottawa XC Ottawa 0:08:18.2 (2) 0:08:57.6 (2) 0:17:15.9 +43.6
3 183 Holly Brown 1995 Junior Women 2/4 28645 Big Thunder OST 0:08:31.1 (3) 0:09:10.4 (3) 0:17:41.6 +1:09.3
4 184 Sadie White 1996 Junior Women 3/4 23767 Big Thunder NDC TBay 0:08:48.7 (4) 0:09:18.3 (4) 0:18:07.1 +1:34.8
5 181 Nancy Burden 1961 Senior Women 2/3   Edmonton   0:08:53.4 (5) 0:09:42.7 (5) 0:18:36.2 +2:03.9
6 185 Maya Boivin 1995 Junior Women 4/4 26905 Kenora-MB Lakehead 0:08:57.1 (6) 0:09:44.3 (6) 0:18:41.4 +2:09.1
7 182 Louise Martinea 1960 Senior Women 3/3   C.N.O.M. Rossignol 0:09:10.1 (7) 0:10:18.7 (7) 0:19:28.9 +2:56.6

Boys 5 km. Free    
PL Bib Name YOB SubCategory Rnk CCCL Club Team Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 239 Levi Nadlersmith 1998 Junior Boys 1/14 28191 Downtown MBST 0:06:41.5 (1) 0:07:29.9 (1) 0:14:11.5  
2 234 Maks Zechel 1997 Junior Boys 2/14 27387 Nakkertok OST 0:06:52.9 (2) 0:07:30.4 (2) 0:14:23.4 +11.9
3 236 Conor McGovern 1999 Juvenile Boys 1/29 30215 Red River MBST 0:07:07.3 (4) 0:07:35.3 (3) 0:14:42.6 +31.1
4 238 Andrew Nash 1998 Junior Boys 3/14 29285 Larch Hills BCST 0:06:55.8 (3) 0:08:01.0 (5) 0:14:56.9 +45.4
5 237 Julian Alexander-Cook 1997 Junior Boys 4/14 27369 Nakkertok OST 0:07:18.8 (8) 0:07:57.3 (4) 0:15:16.1 +1:04.6
6 227 Fran Vukonic 1998 Junior Boys 5/14 31455 Hollyburn   0:07:15.8 (5) 0:08:02.7 (6) 0:15:18.5 +1:07.0
7 225 Matan Guttmann 1998 Junior Boys 6/14 29388 Hollyburn BCDS 0:07:20.0 (9) 0:08:07.8 (7) 0:15:27.9 +1:16.4
8 235 Kellen Viznaugh 1997 Junior Boys 7/14 27418 Larch Hills   0:07:15.9 (6) 0:08:12.4 (8) 0:15:28.4 +1:16.9
9 232 James Hardy 1998 Junior Boys 8/14 29302 Larch Hills   0:07:26.2 (10) 0:08:18.1 (10) 0:15:44.3 +1:32.8
10 240 Fergus Foster 1997 Junior Boys 9/14 25591 Big Thunder   0:07:31.3 (12) 0:08:15.8 (9) 0:15:47.1 +1:35.6
11 242 Seth Van Varseveld 1998 Junior Boys 10/14 29418 Larch Hills BCST 0:07:17.5 (7) 0:08:42.6 (19) 0:16:00.1 +1:48.6
12 217 Benjamin Shipley 2000 Juvenile Boys 2/29 33136 Telemark   0:07:34.3 (13) 0:08:26.7 (14) 0:16:01.1 +1:49.6
13 218 Konrad Van Varseveld 2000 Juvenile Boys 3/29 31447 Larch Hills   0:07:39.7 (15) 0:08:25.5 (13) 0:16:05.3 +1:53.8
14 241 Nelson Kleer 1998 Junior Boys 11/14 29295 Larch Hills   0:07:30.9 (11) 0:08:35.9 (15) 0:16:06.8 +1:55.3
15 220 Ian Williams 2000 Juvenile Boys 4/29 31405 Telemark   0:07:44.8 (16) 0:08:23.4 (12) 0:16:08.2 +1:56.7
16 224 Eric Embleton 1998 Junior Boys 12/14 29481 Sovereign SLNC 0:07:48.3 (17) 0:08:21.2 (11) 0:16:09.5 +1:58.0
17 233 Cam Fitzmaurice 1998 Junior Boys 13/14 29454 Hollyburn   0:07:36.3 (14) 0:08:39.8 (18) 0:16:16.1 +2:04.6
18 219 Matthias Shipley 2000 Juvenile Boys 5/29 33135 Telemark   0:07:51.2 (19) 0:08:39.0 (17) 0:16:30.2 +2:18.7
19 223 Aidan Andrews 1999 Juvenile Boys 6/29 31441 Sovereign   0:07:57.0 (21) 0:08:36.7 (16) 0:16:33.8 +2:22.3
20 212 Aidan Hepburn 2000 Juvenile Boys 7/29 33378 Larch Hills   0:07:54.9 (20) 0:08:44.6 (20) 0:16:39.5 +2:28.0
21 214 Ian Oliphant 2001 Juvenile Boys 8/29 33143 Sovereign   0:07:50.4 (18) 0:08:49.9 (21) 0:16:40.4 +2:28.9
22 229 Carson Bassett 1999 Juvenile Boys 9/29 31440 Sovereign   0:08:02.0 (22) 0:08:53.3 (22) 0:16:55.4 +2:43.9
23 216 Mats Halvorsen 2001 Juvenile Boys 10/29 33375 Nakkertok   0:08:28.7 (26) 0:09:07.4 (23) 0:17:36.2 +3:24.7
24 230 Graham Daly 1999 Juvenile Boys 11/29 31411 Nakkertok   0:08:22.6 (23) 0:09:13.8 (25) 0:17:36.5 +3:25.0
25 228 David Bakker 1999 Juvenile Boys 12/29 31054 Larch Hills   0:08:24.6 (24) 0:09:13.0 (24) 0:17:37.6 +3:26.1
26 231 Garrett Tremblay 1998 Junior Boys 14/14 31057 Overlander   0:08:27.9 (25) 0:09:17.8 (26) 0:17:45.7 +3:34.2
27 226 Evan Kealey 1999 Juvenile Boys 13/29 31044 Nakkertok   0:08:34.6 (27) 0:09:34.7 (29) 0:18:09.3 +3:57.8
28 221 Hugh Warkentin 2000 Juvenile Boys 14/29 32895 Telemark   0:08:40.0 (28) 0:09:32.4 (28) 0:18:12.4 +4:00.9
29 222 Simon Blackie 2001 Juvenile Boys 15/29 33142 Revelstoke   0:08:42.9 (29) 0:09:37.9 (30) 0:18:20.9 +4:09.4
30 203 Stephen Moore 2002 Juvenile Boys 16/29   Larch Hills   0:08:57.7 (30) 0:09:23.5 (27) 0:18:21.3 +4:09.8
31 206 Finn Plummer 2000 Juvenile Boys 17/29   Sovereign   0:09:00.1 (31) 0:09:51.7 (31) 0:18:51.8 +4:40.3
32 201 Carter Saunders 2001 Juvenile Boys 18/29   Nakkertok Nak-Sevec 0:09:17.5 (34) 0:09:55.7 (32) 0:19:13.2 +5:01.7
33 208 Calvin Hepburn 2002 Juvenile Boys 19/29   Larch Hills   0:09:11.1 (33) 0:10:13.4 (33) 0:19:24.6 +5:13.1
34 210 Cameron Pouw 2001 Juvenile Boys 20/29   Nakkertok Nak-Sevec 0:09:08.3 (32) 0:10:17.0 (34) 0:19:25.3 +5:13.8
35 213 Mark Carson 1999 Juvenile Boys 21/29 33109 Larch Hills   0:09:19.5 (35) 0:10:25.4 (36) 0:19:44.9 +5:33.4
36 207 Tyler Allan 2001 Juvenile Boys 22/29   Nakkertok Nak-Sevec 0:09:33.2 (38) 0:10:21.4 (35) 0:19:54.6 +5:43.1
37 204 Ben Van Bergeyk 2001 Juvenile Boys 23/29   Larch Hills   0:09:30.1 (37) 0:10:37.5 (38) 0:20:07.6 +5:56.1
38 202 Erik Brosch 2001 Juvenile Boys 24/29   Revelstoke   0:09:48.6 (41) 0:10:27.4 (37) 0:20:16.1 +6:04.6
39 209 Sam Lyon 2001 Juvenile Boys 25/29   Nakkertok Nak-Sevec 0:09:29.5 (36) 0:10:50.7 (40) 0:20:20.3 +6:08.8
40 205 Aidan Westdal 2001 Juvenile Boys 26/29   Nakkertok Nakkertok 0:09:41.7 (40) 0:10:39.2 (39) 0:20:21.0 +6:09.5
41 211 Grayson Mckinnon 2002 Juvenile Boys 27/29   Telemark   0:09:37.8 (39) 0:11:11.1 (41) 0:20:49.0 +6:37.5
42 215 Thomas Corbett 2000 Juvenile Boys 28/29 33152 Sovereign   0:10:39.7 (42) 0:11:36.8 (42) 0:22:16.6 +8:05.1
43 200 Sunny Pickup 2000 Juvenile Boys 29/29   Larch Hills   0:11:08.8 (43) 0:11:55.9 (43) 0:23:04.7 +8:53.2

Girls 5 km. Free    
PL Bib Name YOB SubCategory Rnk CCCL Club Team Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 295 Eliza-Jane Kitchen 1997 Junior Girls 1/13 25739 Hollyburn BCST 0:07:31.9 (1) 0:07:59.6 (1) 0:15:31.5  
2 293 Annika Richardson 1998 Junior Girls 2/13 27417 Hollyburn BCST 0:07:47.2 (3) 0:08:47.0 (2) 0:16:34.2 +1:02.7
3 296 Hannah Mehain 1998 Junior Girls 3/13 29487 Sovereign BCST 0:07:46.2 (2) 0:09:25.9 (9) 0:17:12.2 +1:40.7
4 289 Erica Kreitz 1997 Junior Girls 4/13 29471 Caledonia BCST 0:08:25.1 (5) 0:09:13.1 (4) 0:17:38.3 +2:06.8
5 292 Jenna Sim 1999 Juvenile Girls 1/39 28153 Hollyburn BCDS 0:08:19.3 (4) 0:09:19.5 (7) 0:17:38.9 +2:07.4
6 298 Katie Weaver 1997 Junior Girls 5/13 26344 Hollyburn BCST 0:08:25.2 (6) 0:09:18.9 (6) 0:17:44.2 +2:12.7
7 294 Anna Goodwin 1999 Juvenile Girls 2/39 29456 Hollyburn   0:08:38.3 (8) 0:09:08.9 (3) 0:17:47.3 +2:15.8
8 290 Rachel May 1999 Juvenile Girls 3/39 29419 Larch Hills BCDS 0:08:25.4 (7) 0:09:23.7 (8) 0:17:49.2 +2:17.7
9 297 Emily Handford 1998 Junior Girls 6/13 31052 Hollyburn   0:08:39.2 (9) 0:09:15.6 (5) 0:17:54.9 +2:23.4
10 272 Beth Granstrom 2000 Juvenile Girls 4/39 33141 Revelstoke   0:08:52.7 (12) 0:09:27.4 (10) 0:18:20.2 +2:48.7
11 281 Maxine Forder 2000 Juvenile Girls 5/39 31009 Hollyburn   0:08:51.1 (11) 0:09:37.8 (13) 0:18:29.0 +2:57.5
12 299 Alyssa Stowe 1997 Junior Girls 7/13 27371 Nakkertok OST 0:09:04.7 (16) 0:09:31.3 (11) 0:18:36.1 +3:04.6
13 275 Katia Lumb 2000 Juvenile Girls 6/39 33390 Hollyburn   0:08:58.4 (13) 0:09:38.6 (14) 0:18:37.0 +3:05.5
14 271 Kate Granstrom 2000 Juvenile Girls 7/39 33140 Revelstoke   0:09:04.7 (16) 0:09:36.1 (12) 0:18:40.8 +3:09.3
15 279 Michaela McLean 1999 Juvenile Girls 8/39 29447 Black Jack Black Jack 0:09:00.9 (14) 0:09:45.9 (15) 0:18:46.8 +3:15.3
16 287 Madeleine Ertel 1998 Junior Girls 8/13 29476 Telemark   0:08:40.1 (10) 0:10:14.3 (19) 0:18:54.5 +3:23.0
17 288 Alana Brittin 2000 Juvenile Girls 9/39 31035 Revelstoke   0:09:02.3 (15) 0:10:01.3 (17) 0:19:03.7 +3:32.2
18 282 Michelle Metza 1998 Junior Girls 9/13 29474 Sovereign   0:09:17.7 (18) 0:09:54.2 (16) 0:19:11.9 +3:40.4
19 284 Emma Smedley 1999 Juvenile Girls 10/39 31435 Sovereign   0:09:24.6 (20) 0:10:14.2 (18) 0:19:38.8 +4:07.3
20 245 Teagan Shapansky 2001 Juvenile Girls 11/39   Nakkertok Nak-Sevec 0:09:20.3 (19) 0:10:21.0 (20) 0:19:41.3 +4:09.8
21 283 Jenna Horembala 1999 Juvenile Girls 12/39 31048 Hollyburn   0:09:31.2 (22) 0:10:23.7 (22) 0:19:55.0 +4:23.5
22 285 Paige Latta 2000 Juvenile Girls 13/39 31453 Sovereign   0:09:28.0 (21) 0:10:30.4 (23) 0:19:58.5 +4:27.0
23 261 Julia Brown 2001 Juvenile Girls 14/39   Larch Hills   0:09:36.7 (24) 0:10:22.4 (21) 0:19:59.2 +4:27.7
24 270 Sarah Burns 2000 Juvenile Girls 15/39 33394 Hollyburn   0:09:36.1 (23) 0:10:31.4 (24) 0:20:07.6 +4:36.1
25 258 Rachel Bates 2001 Juvenile Girls 16/39   Larch Hills   0:09:45.5 (26) 0:10:36.0 (25) 0:20:21.6 +4:50.1
26 267 Madison Land 2001 Juvenile Girls 17/39 33149 Sovereign   0:10:04.5 (27) 0:10:42.5 (26) 0:20:47.0 +5:15.5
27 280 Tayla Koerber 1997 Junior Girls 10/13 27407 Revelstoke   0:09:41.1 (25) 0:11:12.0 (31) 0:20:53.1 +5:21.6
28 268 Miika Park 2001 Juvenile Girls 18/39 33730 Revelstoke   0:10:06.7 (28) 0:10:59.2 (28) 0:21:05.9 +5:34.4
29 274 Clara Hardy 2001 Juvenile Girls 19/39 33386 Sovereign SLNC 0:10:09.8 (29) 0:10:56.9 (27) 0:21:06.8 +5:35.3
30 263 Maggie Beckner 2002 Juvenile Girls 20/39   Larch Hills   0:10:10.6 (30) 0:11:03.7 (29) 0:21:14.4 +5:42.9
31 264 Sarah Macintosh 2001 Juvenile Girls 21/39   Nakkertok Nak-Sevec 0:10:20.1 (31) 0:11:05.5 (30) 0:21:25.6 +5:54.1
32 247 Ella Barney 2001 Juvenile Girls 22/39   Nakkertok   0:10:21.1 (32) 0:11:12.0 (31) 0:21:33.1 +6:01.6
33 246 Megan Hart 2001 Juvenile Girls 23/39   Larch Hills Larch Hills 0:10:27.4 (34) 0:11:19.7 (33) 0:21:47.1 +6:15.6
34 254 Aria Izik-Dzurko 2001 Juvenile Girls 24/39   Larch Hills   0:10:27.4 (34) 0:11:39.6 (34) 0:22:07.1 +6:35.6
35 269 Keeya Corbett 2002 Juvenile Girls 25/39 33392 Larch Hills   0:10:26.6 (33) 0:11:43.8 (35) 0:22:10.4 +6:38.9
36 286 Heather Vermey 1998 Junior Girls 11/13 29399 Overlander   0:10:39.9 (36) 0:11:46.7 (37) 0:22:26.7 +6:55.2
37 260 Jenna McClure 2001 Juvenile Girls 26/39   Nakkertok   0:10:48.5 (39) 0:11:44.3 (36) 0:22:32.9 +7:01.4
38 273 Leah Nash 2001 Juvenile Girls 27/39 32885 Larch Hills   0:10:45.7 (38) 0:11:47.7 (38) 0:22:33.4 +7:01.9
39 251 Rachel Hornung 2001 Juvenile Girls 28/39   Nakkertok Nak-Sevec 0:11:00.8 (41) 0:11:54.8 (39) 0:22:55.7 +7:24.2
40 265 Kate Milne 2001 Juvenile Girls 29/39   Larch Hills   0:11:00.5 (40) 0:11:55.3 (40) 0:22:55.9 +7:24.4
41 249 Caitlyn Stowe 2001 Juvenile Girls 30/39   Nakkertok Nak-Sevec 0:10:44.9 (37) 0:12:12.5 (44) 0:22:57.5 +7:26.0
42 277 Emma Corbett 1997 Junior Girls 12/13 33151 Sovereign JD1 0:11:01.3 (42) 0:12:04.4 (42) 0:23:05.7 +7:34.2
43 256 Maggie Rodwell 2002 Juvenile Girls 31/39   Larch Hills   0:11:18.5 (43) 0:12:02.7 (41) 0:23:21.2 +7:49.7
44 250 Lucy Elliott 2002 Juvenile Girls 32/39   Larch Hills   0:11:24.8 (44) 0:12:11.0 (43) 0:23:35.9 +8:04.4
45 244 Claire Engel 2001 Juvenile Girls 33/39   Larch Hills Larch Hills 0:11:34.5 (45) 0:12:38.4 (45) 0:24:12.9 +8:41.4
46 252 Emilie Lum 2001 Juvenile Girls 34/39   Nakkertok Nak-Sevec 0:11:47.4 (46) 0:13:08.8 (46) 0:24:56.2 +9:24.7
47 257 Jillian Beedell 2001 Juvenile Girls 35/39   Nakkertok Nak-Sevec 0:12:14.3 (47) 0:13:31.9 (48) 0:25:46.2 +10:14.7
48 253 Emma Levins 2001 Juvenile Girls 36/39   Larch Hills   0:12:29.3 (49) 0:13:31.3 (47) 0:26:00.7 +10:29.2
49 276 Emily Suchy 1997 Juvenile Girls 37/39 28633 Revelstoke   0:12:27.6 (48) 0:13:40.5 (49) 0:26:08.1 +10:36.6
50 262 Hannnah Bates 1998 Junior Girls 13/13   Larch Hills   0:12:37.6 (50) 0:13:58.4 (50) 0:26:36.1 +11:04.6
51 248 Nicole Momtahan 2001 Juvenile Girls 38/39   Nakkertok   0:13:20.0 (52) 0:14:29.8 (51) 0:27:49.9 +12:18.4
52 255 Amanda Dunn 2001 Juvenile Girls 39/39   Nakkertok Nak-Sevec 0:13:12.8 (51) 0:14:59.7 (52) 0:28:12.5 +12:41.0


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2021 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4