2015 Western Canadians Haywood NorAm - Int Class 1 | Zone4.ca

2015 Western Canadians Haywood NorAm - Int Class 1

Date: Jan 15, 2015
Official  Results
Location: Lake Louise
Host Club: Alberta World Cup Society

Jury
Technical Delegate:  Claude Chabot 
Assistant TD:  Sherryl Yeager 
Chief of Competition:  Mike Norton 
Chief of Competition LL:  Troy Hudson 
CCC Race Director:  Dave Dyer 
Obs. Time: 10:00 AM
Weather:  Sunny
Air Temp: -10C Wind Vel: 0
Snow Condition Transformed

Open Men 10 km. Classic    
PL Bib Name YOB SubCategory Rnk Club Team 4km   9km   10km   Time Diff
1 43 Kevin Sandau 1988 Senior Men 1/33 Foothills Nordic AWCA 0:11:22.4 (4) 0:12:10.7 (1) 0:02:52.5 (1) 0:26:25.7  
2 44 Brian McKeever 1979 Senior Men 2/33 Lifesport NPNST 0:11:23.4 (5) 0:12:11.0 (2) 0:02:54.2 (2) 0:26:28.7 +3.0
3 38 Michael Somppi 1988 Senior Men 3/33 Lappe AWCA 0:11:19.0 (2) 0:12:26.1 (4) 0:03:03.6 (7) 0:26:48.8 +23.1
4 36 Sébastien Townsend 1992 Senior Men 4/33 Nakkertok Nordique AWCA 0:11:20.4 (3) 0:12:31.7 (6) 0:03:05.5 (9) 0:26:57.6 +31.9
5 8 Ian Murray 1978 Senior Men 5/33 Rocky Mountain Racers AWCA 0:11:39.4 (11) 0:12:19.4 (3) 0:02:59.3 (4) 0:26:58.1 +32.4
6 42 Knute Johnsgaard 1992 Senior Men 6/33 Whitehorse Yukon Elite 0:11:35.1 (8) 0:12:30.8 (5) 0:02:58.1 (3) 0:27:04.2 +38.5
7 40 Bob Thompson 1991 Senior Men 7/33 Team Hardwood NDC TBay 0:11:13.5 (1) 0:12:53.6 (9) 0:02:59.6 (5) 0:27:06.8 +41.1
8 37 Colin Ferrie 1993 Senior Men 8/33 Kimberley Black Jack 0:11:35.7 (10) 0:12:33.0 (7) 0:03:09.8 (15) 0:27:18.7 +53.0
9 19 Yannick Lapierre 1992 Senior Men 9/33 Nakkertok Nordique AWCA 0:11:33.3 (6) 0:13:00.5 (13) 0:03:07.2 (11) 0:27:41.1 +1:15.4
10 45 Andy Shields 1991 Senior Men 10/33 Lappe NDC TBay 0:11:35.3 (9) 0:12:59.5 (12) 0:03:09.8 (15) 0:27:44.7 +1:19.0
11 34 David Palmer 1993 Senior Men 11/33 Black Jack Black Jack 0:11:53.3 (15) 0:12:41.3 (8) 0:03:12.8 (22) 0:27:47.6 +1:21.9
12 26 Scott Fraser 1993 Senior Men 12/33 Black Jack Black Jack 0:11:46.8 (12) 0:12:54.6 (10) 0:03:07.2 (11) 0:27:48.7 +1:23.0
13 31 Julien Locke 1993 Senior Men 13/33 Black Jack Black Jack 0:11:33.6 (7) 0:13:04.5 (17) 0:03:16.5 (30) 0:27:54.8 +1:29.1
14 28 Alexis Turgeon 1993 Senior Men 14/33 Skinouk CNEPH 0:11:58.9 (19) 0:13:00.7 (14) 0:03:04.4 (8) 0:28:04.1 +1:38.4
15 35 Benjamin Wilkinson-Zan 1994 Senior Men 15/33 Nakkertok-ON NDC TBay 0:11:53.7 (16) 0:13:02.0 (16) 0:03:09.2 (14) 0:28:05.1 +1:39.4
16 4 Gerard Garnier 1989 Senior Men 16/33 Canmore Nordic   0:11:47.7 (14) 0:13:05.9 (19) 0:03:11.4 (18) 0:28:05.2 +1:39.5
17 46 Erik Carleton 1978 Senior Men 17/33 Rocky Mountain Racers NPNST 0:11:57.8 (18) 0:13:01.4 (15) 0:03:12.4 (20) 0:28:11.6 +1:45.9
18 1 Martin Jancus 1987 Senior Men 18/33 Alkan KHS   0:11:56.1 (17) 0:13:05.3 (18) 0:03:11.7 (19) 0:28:13.3 +1:47.6
19 22 Peter Hicks 1996 Junior Men 1/12 Canmore Nordic WinSport 0:11:47.6 (13) 0:13:14.6 (22) 0:03:14.0 (25) 0:28:16.3 +1:50.6
20 33 Andrew Pohl 1989 Senior Men 19/33 Waiorau Nordic New Zealand Ski Team 0:12:08.2 (25) 0:12:56.7 (11) 0:03:15.2 (29) 0:28:20.2 +1:54.5
21 30 Jack Carlyle 1993 Senior Men 20/33 Soo Finnish AWCA 0:11:59.0 (20) 0:13:09.3 (20) 0:03:15.1 (28) 0:28:23.4 +1:57.7
22 41 Geoffrey Richards 1992 Senior Men 21/33 Black Jack CVTC 0:12:00.8 (21) 0:13:19.9 (24) 0:03:02.6 (6) 0:28:23.5 +1:57.8
23 27 Dominique Moncion-Groulx 1993 Senior Men 22/33 Nakkertok Nordique CNEPH 0:12:01.5 (22) 0:13:26.2 (26) 0:03:08.2 (13) 0:28:36.0 +2:10.3
24 32 Evan Palmer-Charrette 1994 Senior Men 23/33 Lappe NDC TBay 0:12:12.8 (27) 0:13:11.9 (21) 0:03:16.8 (31) 0:28:41.5 +2:15.8
25 24 Lukas Mark 1994 Senior Men 24/33 Muskeg Flyers CRTG 0:12:05.8 (24) 0:13:22.4 (25) 0:03:14.5 (26) 0:28:42.8 +2:17.1
26 20 Gareth Williams 1997 Junior Men 2/12 Telemark BCST 0:12:14.8 (28) 0:13:18.1 (23) 0:03:12.4 (20) 0:28:45.5 +2:19.8
27 2 David Greer 1989 Senior Men 25/33 Whitehorse   0:12:22.9 (31) 0:13:31.1 (28) 0:03:06.2 (10) 0:29:00.3 +2:34.6
28 18 Tate Macdonald 1996 Junior Men 3/12 Edmonton Nordic AWCA 0:12:19.5 (29) 0:13:28.1 (27) 0:03:19.7 (32) 0:29:07.4 +2:41.7
29 29 Nick Monette 1993 Senior Men 26/33 Team Hardwood AWCA 0:12:01.8 (23) 0:13:47.8 (30) 0:03:30.7 (40) 0:29:20.4 +2:54.7
30 25 Andrew Brisbin 1990 Senior Men 27/33 Rocky Mountain Racers RMR 0:12:30.5 (32) 0:13:45.6 (29) 0:03:13.1 (23) 0:29:29.3 +3:03.6
31 9 Alexander McDonald 1996 Junior Men 4/12 Overlander CVTC 0:12:35.6 (33) 0:13:53.7 (32) 0:03:10.7 (17) 0:29:40.1 +3:14.4
32 23 Joey Foster 1996 Senior Men 28/33 Team Hardwood   0:12:08.3 (26) 0:14:08.7 (34) 0:03:25.6 (36) 0:29:42.8 +3:17.1
33 21 Stuart Harden 1994 Senior Men 29/33 Rocky Mountain Racers RMR 0:12:45.3 (35) 0:13:51.9 (31) 0:03:13.3 (24) 0:29:50.6 +3:24.9
34 3 Kai Skinstad 1988 Senior Men 30/33 Rocky Mountain Racers   0:12:22.6 (30) 0:14:14.1 (35) 0:03:21.7 (34) 0:29:58.5 +3:32.8
35 17 David Walker 1997 Junior Men 5/12 Telemark BCST 0:12:45.0 (34) 0:13:57.3 (33) 0:03:27.5 (38) 0:30:09.9 +3:44.2
36 16 Seamus Boyd-Porter 1994 Senior Men 31/33 Alexander Bay NL Ski Team 0:12:55.5 (37) 0:14:25.3 (38) 0:03:20.6 (33) 0:30:41.4 +4:15.7
37 12 Aidan Millar 1995 Junior Men 6/12 Canmore Nordic BATC 0:13:10.6 (38) 0:14:21.2 (36) 0:03:14.6 (27) 0:30:46.4 +4:20.7
38 6 Timothy Austen 1996 Junior Men 7/12 Nakkertok-ON WinSport 0:12:46.9 (36) 0:14:43.4 (40) 0:03:30.8 (41) 0:31:01.2 +4:35.5
39 13 Paul Moore 1985 Senior Men 32/33 Fast Trax Run & Ski   0:13:10.9 (39) 0:14:21.9 (37) 0:03:30.4 (39) 0:31:03.3 +4:37.6
40 5 Kellen Viznaugh 1997 Junior Men 8/12 Larch Hills Nordic BCDS 0:13:23.5 (40) 0:14:37.6 (39) 0:03:23.1 (35) 0:31:24.3 +4:58.6
41 7 Alec Stapff 1996 Junior Men 9/12 Strathcona Nordic WinSport 0:13:24.9 (42) 0:14:56.7 (41) 0:03:25.6 (36) 0:31:47.3 +5:21.6
42 15 Dylan Stryde 1996 Junior Men 10/12 La Ronge SKST 0:13:23.8 (41) 0:15:07.1 (42) 0:03:39.5 (42) 0:32:10.5 +5:44.8
43 10 Nick Martin 1996 Junior Men 11/12 Flin Flon SKST 0:13:57.8 (43) 0:15:09.9 (43) 0:03:56.7 (44) 0:33:04.5 +6:38.8
44 47 Nate Gerwing   Junior Men 12/12 Rocky Mountain Racers RMR 0:14:25.9 (44) 0:16:38.8 (44) 0:03:59.7 (45) 0:35:04.6 +8:38.9
45 11 Grant Novak 1993 Senior Men 33/33 Rocky Mountain Racers RMR 0:15:04.2 (45) 0:17:36.6 (45) 0:03:47.2 (43) 0:36:28.1 +10:02.4
DNS 14 Eric Byram 1996 Junior Men * Canmore Nordic WinSport *** (*) *** (*) *** (*) *** ***
DNS 39 Russell Kennedy 1991 Senior Men * Canmore Nordic   *** (*) *** (*) *** (*) *** ***

Open Women 10 km. Classic    
PL Bib Name YOB SubCategory Rnk Club Team 4km   9km   10km   Time Diff
1 68 Emily Nishikawa 1989 Senior Women 1/13 Whitehorse AWCA 0:12:40.9 (1) 0:14:09.0 (1) 0:03:24.1 (2) 0:30:14.1  
2 57 Perianne Jones 1985 Senior Women 2/13 Nakkertok-ON NST 0:13:08.4 (2) 0:14:25.2 (2) 0:03:19.3 (1) 0:30:53.0 +38.9
3 72 Dahria Beatty 1994 Senior Women 3/13 Whitehorse AWCA 0:13:15.4 (3) 0:14:45.9 (4) 0:03:34.4 (3) 0:31:35.8 +1:21.7
4 71 Brandy Stewart 1977 Senior Women 4/13 Nakkertok Nordique   0:13:47.8 (8) 0:14:44.0 (3) 0:03:38.4 (6) 0:32:10.2 +1:56.1
5 52 Sarah Beaudry 1994 Senior Women 5/13 Caledonia Nordic BATC 0:13:36.1 (7) 0:15:15.5 (6) 0:03:37.3 (4) 0:32:29.0 +2:14.9
6 67 Annika Hicks 1991 Senior Women 6/13 Canmore Nordic   0:13:29.3 (5) 0:15:17.5 (7) 0:03:43.7 (8) 0:32:30.6 +2:16.5
7 70 Andrea Dupont 1980 Senior Women 7/13 Rocky Mountain Racers   0:13:32.5 (6) 0:15:27.9 (8) 0:03:47.7 (9) 0:32:48.2 +2:34.1
8 69 Heidi Widmer 1991 Senior Women 8/13 Foothills Nordic AWCA 0:13:21.2 (4) 0:15:54.4 (9) 0:03:43.3 (7) 0:32:59.0 +2:44.9
9 73 Annah Hanthorn 1995 Junior Women 1/7 Whitehorse YTST 0:14:20.9 (9) 0:15:10.0 (5) 0:03:37.8 (5) 0:33:08.8 +2:54.7
10 56 Ember Large 1995 Junior Women 2/7 Rocky Mountain Racers   0:14:37.3 (10) 0:16:09.7 (11) 0:03:57.5 (10) 0:34:44.6 +4:30.5
11 55 Emma Camicioli 1993 Senior Women 9/13 Rocky Mountain Racers   0:15:04.2 (11) 0:16:13.6 (12) 0:03:59.2 (11) 0:35:17.2 +5:03.1
12 61 Morgan Rogers 1997 Junior Women 3/7 Canmore Nordic   0:15:20.5 (12) 0:16:03.4 (10) 0:04:05.6 (13) 0:35:29.6 +5:15.5
13 59 India McIsaac 2000 Junior Women 4/7 Rocky Mountain Racers   0:15:24.4 (13) 0:16:59.2 (13) 0:04:00.7 (12) 0:36:24.4 +6:10.3
14 53 Michaela Howie 1980 Senior Women 10/13 Banff Ski Runners   0:15:33.3 (14) 0:17:16.2 (14) 0:04:17.0 (15) 0:37:06.6 +6:52.5
15 54 Gillian Gowling 1999 Junior Women 5/7 Rocky Mountain Racers RMR 0:16:10.9 (16) 0:17:57.2 (17) 0:04:06.0 (14) 0:38:14.2 +8:00.1
16 58 Ilona Gyapay 1992 Senior Women 11/13 Hay River RMR 0:16:04.1 (15) 0:17:45.7 (15) 0:04:33.7 (18) 0:38:23.6 +8:09.5
17 51 Sarah Slattery 1988 Senior Women 12/13 NSWXC   0:16:21.8 (17) 0:17:51.5 (16) 0:04:26.1 (16) 0:38:39.6 +8:25.5
18 62 Lauren Dyck 1994 Senior Women 13/13 Saskatoon Nordic SKST 0:16:42.3 (18) 0:18:44.5 (18) 0:04:30.9 (17) 0:39:57.8 +9:43.7
19 60 Maya Boivin 1995 Junior Women 6/7 Kenora-MB   0:18:27.1 (19) 0:20:54.3 (19) 0:05:20.0 (19) 0:44:41.5 +14:27.4
20 63 Katie Lockhart 1996 Junior Women 7/7 Kenora-MB MBST 0:19:02.6 (20) 0:22:48.1 (20) 0:05:21.0 (20) 0:47:11.8 +16:57.7
DNS 64 Olivia Bouffard-Nesbitt 1992 Senior Women * Fondeurs-Laurentides RMR *** (*) *** (*) *** (*) *** ***
DNS 65 Maya Macisaac-Jones 1995 Senior Women * Rocky Mountain Racers   *** (*) *** (*) *** (*) *** ***
DNS 66 Alannah Maclean 1993 Senior Women * Walden Nordic NDC TBay *** (*) *** (*) *** (*) *** ***

Masters Men 10 km. Classic    
PL Bib Name YOB SubCategory Rnk Club Team 4km   9km   10km   Time Diff
1 103 Ian Daffern 1969 Masters 3&4 Men 1/5 Lifesport   0:13:37.2 (1) 0:15:10.2 (2) 0:03:40.5 (2) 0:32:27.9  
2 116 Ulf Kleppe 1958 Masters 5&6 Men 1/12 Edmonton Nordic   0:13:43.4 (3) 0:15:05.7 (1) 0:03:43.0 (4) 0:32:32.1 +4.2
3 95 Alaric Fish 1969 Masters 3&4 Men 2/5 Canmore Nordic   0:13:37.5 (2) 0:15:13.8 (4) 0:03:42.0 (3) 0:32:33.4 +5.5
4 93 Zibi Cieplak 1963 Masters 5&6 Men 2/12     0:13:52.5 (4) 0:15:11.4 (3) 0:03:38.6 (1) 0:32:42.7 +14.8
5 117 Simon Premoze 1991 Masters 3&4 Men 3/5     0:13:55.8 (5) 0:15:45.1 (5) 0:03:45.5 (5) 0:33:26.4 +58.5
6 96 Steve Sellers 1960 Masters 5&6 Men 3/12 Canmore Nordic   0:14:23.2 (6) 0:15:53.2 (6) 0:03:57.3 (7) 0:34:13.8 +1:45.9
7 114 Nathan Sedgewick 1983 Masters 1&2 Men 1/4 Saskatoon Nordic   0:14:30.3 (7) 0:16:41.8 (8) 0:04:02.7 (8) 0:35:15.0 +2:47.1
8 102 Aaron Falkenberg 1983 Masters 1&2 Men 2/4 Great Canadian Sports Club   0:15:01.3 (10) 0:16:33.2 (7) 0:03:57.0 (6) 0:35:31.7 +3:03.8
9 89 Eric Boiral 1966 Masters 3&4 Men 4/5 Canmore Nordic   0:14:57.2 (8) 0:16:55.3 (9) 0:04:11.4 (10) 0:36:04.0 +3:36.1
10 101 Geoff White 1963 Masters 5&6 Men 4/12 Foothills Nordic   0:14:59.4 (9) 0:17:19.9 (10) 0:04:14.6 (11) 0:36:34.0 +4:06.1
11 91 Colin Norman 1976 Masters 1&2 Men 3/4 Foothills Nordic   0:15:48.8 (13) 0:17:27.3 (11) 0:04:10.6 (9) 0:37:26.8 +4:58.9
12 90 Tony Lambert 1956 Masters 5&6 Men 5/12     0:16:03.2 (14) 0:17:31.9 (13) 0:04:25.7 (14) 0:38:00.9 +5:33.0
13 106 Greg Hall 1958 Masters 5&6 Men 6/12 Parkland Ski Club   0:16:12.9 (15) 0:17:29.5 (12) 0:04:32.4 (15) 0:38:14.9 +5:47.0
14 81 Ken Sidney 1946 Masters 7&8 Men 1/11 Canmore Nordic   0:15:44.1 (12) 0:18:28.0 (15) 0:04:25.4 (13) 0:38:37.6 +6:09.7
15 85 Greg Foord 1954 Masters 7&8 Men 2/11 Foothills Nordic   0:15:33.0 (11) 0:18:30.7 (16) 0:04:41.8 (18) 0:38:45.7 +6:17.8
16 92 Gary Martin 1957 Masters 5&6 Men 7/12 Canmore Nordic   0:16:34.0 (18) 0:18:15.3 (14) 0:04:17.3 (12) 0:39:06.7 +6:38.8
17 112 Gilles Longval 1954 Masters 5&6 Men 8/12 Lifesport   0:16:43.6 (20) 0:18:37.4 (17) 0:04:46.0 (19) 0:40:07.1 +7:39.2
18 86 Vaughn Cooper 1955 Masters 5&6 Men 9/12 Vermilion Nordic   0:16:42.1 (19) 0:18:47.9 (18) 0:04:40.9 (16) 0:40:11.0 +7:43.1
19 99 Mike Mappin 1954 Masters 7&8 Men 3/11 Canmore Nordic   0:16:24.6 (17) 0:19:05.3 (21) 0:04:55.1 (21) 0:40:25.1 +7:57.2
20 100 Bill Jeffery 1949 Masters 7&8 Men 4/11 Sturgeon River Nordic   0:16:21.9 (16) 0:19:14.4 (22) 0:04:56.2 (22) 0:40:32.6 +8:04.7
21 104 Mike Carleton 1945 Masters 7&8 Men 5/11 Rocky Mountain Racers   0:17:01.2 (23) 0:18:57.4 (19) 0:04:47.9 (20) 0:40:46.6 +8:18.7
22 107 Todd Wilson 1975 Masters 3&4 Men 5/5 Foothills Nordic   0:17:11.6 (24) 0:19:03.3 (20) 0:04:41.5 (17) 0:40:56.5 +8:28.6
23 82 Bill Stevenson 1955 Masters 5&6 Men 10/12 Banff Ski Runners   0:16:57.1 (21) 0:19:53.5 (25) 0:05:11.3 (28) 0:42:02.0 +9:34.1
24 94 Everett Fee 1945 Masters 9 Men 1/1     0:17:19.0 (26) 0:19:44.9 (24) 0:04:58.7 (23) 0:42:02.7 +9:34.8
25 97 Henry Yau 1954 Masters 7&8 Men 6/11 Canmore Nordic   0:17:13.5 (25) 0:19:40.3 (23) 0:05:12.7 (29) 0:42:06.5 +9:38.6
26 88 Shane Stewart 1983 Masters 1&2 Men 4/4 Canmore Nordic Special Olympics 0:16:58.1 (22) 0:20:36.6 (26) 0:05:18.7 (30) 0:42:53.5 +10:25.6
27 84 Marvey Zwarich 1949 Masters 7&8 Men 7/11 Banff Ski Runners   0:17:30.3 (27) 0:20:44.8 (28) 0:05:23.1 (31) 0:43:38.4 +11:10.5
28 115 Tibor Bodi 1947 Masters 7&8 Men 8/11 Kenora-MB   0:18:13.9 (29) 0:20:41.8 (27) 0:04:59.0 (24) 0:43:54.8 +11:26.9
29 108 Jack Paulsen 1951 Masters 7&8 Men 9/11 Canmore Nordic   0:18:03.2 (28) 0:20:48.0 (29) 0:05:07.0 (25) 0:43:58.4 +11:30.5
30 113 Lester Berezowski 1957 Masters 5&6 Men 11/12 Lifesport   0:18:27.4 (30) 0:21:45.2 (31) 0:05:09.4 (27) 0:45:22.1 +12:54.2
31 87 Peter Neumann 1953 Masters 7&8 Men 10/11 Calgary Nordic Training Group   0:18:48.8 (31) 0:21:41.8 (30) 0:05:07.4 (26) 0:45:38.1 +13:10.2
32 83 Rick Larush 1946 Masters 7&8 Men 11/11 Canmore Nordic   0:20:03.2 (32) 0:23:00.9 (32) 0:05:49.3 (33) 0:48:53.6 +16:25.7
33 110 George Smith 1960 Masters 5&6 Men 12/12 Calgary Nordic Training Group   0:20:56.3 (33) 0:23:45.2 (33) 0:05:35.5 (32) 0:50:17.1 +17:49.2
DNS 98 Nicholas Cooney 1943 Masters 9 Men * Calgary Nordic Training Group   *** (*) *** (*) *** (*) *** ***
DNS 105 Irvin Servold 1932 Masters 9 Men * Devon Nordic   *** (*) *** (*) *** (*) *** ***
DNS 109 Robert van Varseveld 1970 Masters 3&4 Men * Larch Hills Nordic   *** (*) *** (*) *** (*) *** ***
DNS 111 Jeff Holmes 1966 Masters 3&4 Men * Foothills Nordic   *** (*) *** (*) *** (*) *** ***

Masters Women 10 km. Classic    
PL Bib Name YOB SubCategory Rnk Club Team 4km   9km   10km   Time Diff
1 125 Mary Young 1959 Masters 5&6 Women 1/7 Banff Ski Runners   0:15:53.6 (1) 0:17:36.8 (1) 0:04:25.2 (2) 0:37:55.7  
2 131 Marg Fedyna 1964 Masters 5&6 Women 2/7 Great Canadian Sports Club   0:16:17.3 (3) 0:17:38.3 (2) 0:04:24.1 (1) 0:38:19.9 +24.2
3 135 Mae Hooper 1961 Masters 5&6 Women 3/7 Sovereign Lake   0:16:15.0 (2) 0:18:05.1 (3) 0:04:26.4 (3) 0:38:46.6 +50.9
4 129 Corinne Bath 1965 Masters 5&6 Women 4/7 Lifesport Lifesport 0:16:40.2 (4) 0:18:15.7 (4) 0:04:38.1 (4) 0:39:34.1 +1:38.4
5 130 Sheila Mitchell Lenes 1952 Masters 7&8 Women 1/4 Banff Ski Runners   0:17:54.4 (5) 0:19:36.6 (6) 0:04:57.3 (6) 0:42:28.5 +4:32.8
6 132 Ulrike Martin 1962 Masters 5&6 Women 5/7 Canmore Nordic   0:18:09.3 (6) 0:19:22.7 (5) 0:05:06.1 (7) 0:42:38.2 +4:42.5
7 128 Jane Stevenson 1957 Masters 5&6 Women 6/7 Banff Ski Runners   0:18:17.8 (7) 0:20:14.0 (7) 0:04:53.2 (5) 0:43:25.1 +5:29.4
8 124 Judy Buchanan-Mappin 1952 Masters 7&8 Women 2/4 Canmore Nordic   0:18:32.4 (8) 0:21:05.7 (8) 0:05:09.8 (8) 0:44:48.0 +6:52.3
9 136 Joan Jeffery 1950 Masters 7&8 Women 3/4 Sturgeon River Nordic   0:19:05.8 (9) 0:22:14.0 (9) 0:05:41.6 (10) 0:47:01.5 +9:05.8
10 137 Tyla Cooper 1982 Masters 1&2 Women 1/1 Vermilion Nordic Fast Trax 0:20:01.4 (10) 0:22:36.6 (10) 0:05:14.3 (9) 0:47:52.5 +9:56.8
11 122 Elouise Stewart 1973 Masters 3&4 Women 1/1 Canmore Nordic Special Olympics 0:20:43.2 (11) 0:24:11.4 (11) 0:06:35.0 (11) 0:51:29.7 +13:34.0
12 126 Nancy Schneider 1962 Masters 5&6 Women 7/7 Foothills Nordic   0:23:41.4 (12) 0:28:53.1 (12) 0:06:53.9 (12) 0:59:28.5 +21:32.8
13 134 Andree Iffrig 1952 Masters 7&8 Women 4/4 Kicking Horse Ski Club   0:24:29.3 (13) 0:29:56.7 (13) 0:07:41.7 (13) 1:02:07.7 +24:12.0
DNS 121 Daena Blixhavn 1975 Masters 1&2 Women * Canmore Nordic   *** (*) *** (*) *** (*) *** ***
DNS 123 Ingrid van Varseveld 1970 Masters 3&4 Women * Larch Hills Nordic   *** (*) *** (*) *** (*) *** ***
DNS 127 Maria Hawkins 1962 Masters 5&6 Women * Canmore Nordic   *** (*) *** (*) *** (*) *** ***
DNS 133 Laurie Harvey 1963 Masters 5&6 Women * Canmore Nordic   *** (*) *** (*) *** (*) *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2021 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4