2015 Teck BC Cup#2 - Classic Interval Start | Zone4.ca



2015 Teck BC Cup#2 - Classic Interval Start 

Date: Jan 24, 2015
Official  Results
Location: Macpherson Nordic Trails
Host Club: Revelstoke Nordic Ski Club

Jury
Chief of Competition  Dave Kaegi 
Technical Delegate  Dan Miller 
Visiting Coach  Phil Wallenstein 
Obs. Time: 11:30 am
Wind Vel:  calm Snow Cond: Fresh / moist
Air Temp: 2 C Snow Temp: 0 C
Weather: Overcast

Atom Boys 1 km. Classic    
PL Bib Name   Rnk CCC# DOB Club Time Diff
1 2 Mica Sheppard AB3 1/2   2007 Revelstoke 0:07:51.8  
2 1 Kieran MacIntosh AB2 1/2   2008 Revelstoke 0:08:26.2 +34.4
3 6 Mori Mayer AB3 2/2   2007 Telemark 0:08:30.7 +38.9
4 3 Hugo Thomas AB2 2/2   2008 Revelstoke 0:09:15.1 +1:23.3
5 8 Thomas Paquin AB1 1/3   2011 Revelstoke 0:19:01.5 +11:09.7
6 7 Levi Maloney AB1 2/3   2009 Revelstoke 0:21:56.5 +14:04.7
7 4 Ben Morrow AB1 3/3   2010 Revelstoke 0:22:34.4 +14:42.6
DNS 5 Dawson Bond AB3 *   2007 Sovereign Lake *** ***

Atom Girls 1 km. Classic    
PL Bib Name   Rnk CCC# DOB Club Time Diff
1 24 Isobel Wilson AG3 1/10   2007 Revelstoke 0:06:14.8  
2 21 Katherine McCleary AG3 2/10   1980 Overlander Ski Club 0:06:51.4 +36.6
3 12 Natalia Morrone AG3 3/10   2007 Revelstoke 0:06:52.1 +37.3
4 10 Rachel Grabinsky AG3 4/10   2007 Revelstoke 0:07:46.2 +1:31.4
5 13 Allie Donnelly AG3 5/10   2007 100 Mile Nordic 0:08:08.5 +1:53.7
6 15 Alice Chubey AG3 6/10   2007 Larch Hills Nordic 0:08:15.9 +2:01.1
7 25 Lia Morrow AG3 7/10   2007 Revelstoke 0:08:19.1 +2:04.3
8 16 Calla Haaheim AG3 8/10   2007 Telemark 0:08:27.2 +2:12.4
9 22 Lutza Berkenbosch AG3 9/10   2007 Revelstoke 0:08:39.1 +2:24.3
10 27 Fiona Woodman AG2 1/2   2008 Revelstoke 0:09:26.2 +3:11.4
11 9 Mischa Grover AG3 10/10   2007 Overlander Ski Club 0:09:38.1 +3:23.3
12 23 Livia McMechan AG1 1/5   2009 Revelstoke 0:12:08.8 +5:54.0
13 18 Emilie Paquin AG2 2/2   2008 Revelstoke 0:12:18.3 +6:03.5
14 26 Norah Painter AG1 2/5   2008 Revelstoke 0:12:35.7 +6:20.9
15 19 Megan Norrie AG1 3/5   2010 Revelstoke 0:17:17.5 +11:02.7
16 11 Micayla MacIntosh AG1 4/5   2010 Revelstoke 0:21:50.2 +15:35.4
17 14 Cecilia Hobgood AG1 5/5   2009 Revelstoke 0:22:21.5 +16:06.7
DNS 17 Breena Wolgram AG3 *   2007 Revelstoke *** ***
DNS 20 Sierra Munroe AG3 *   2007 Sovereign Lake *** ***

Pee Wee Boys 1 km. Classic    
PL Bib Name   Rnk CCC# DOB Club Time Diff
1 32 Eric Moore PB2 1/11   2005 Larch Hills Nordic 0:04:37.3  
2 29 Mitchell Bond PB2 2/11   2005 Sovereign Lake 0:04:43.6 +6.3
3 42 Ryan Goodwin PB2 3/11   2005 Hollyburn 0:05:01.8 +24.5
4 41 Jonathan Breugem PB1 1/5   2006 Larch Hills Nordic 0:05:14.4 +37.1
5 36 Sam Calkins PB2 4/11   2005 Larch Hills Nordic 0:05:18.0 +40.7
6 31 Eli Decker PB2 5/11   2005 Larch Hills Nordic 0:05:21.4 +44.1
7 35 Justin Siever PB2 6/11   2005 Telemark 0:05:22.0 +44.7
8 39 Frankie Ayotte PB2 7/11   2005 Larch Hills Nordic 0:05:33.3 +56.0
9 38 Jonah Hawes PB2 8/11   2005 Telemark 0:05:35.9 +58.6
10 37 Simon Bakker PB2 9/11   2005 Larch Hills Nordic 0:05:54.4 +1:17.1
11 43 Ben Milne PB1 2/5   2006 Larch Hills Nordic 0:05:57.4 +1:20.1
12 28 Joseph Kitamura PB1 3/5   2006 Overlander Ski Club 0:06:02.6 +1:25.3
13 33 Andreas Sheppard PB2 10/11   2005 Revelstoke 0:06:03.6 +1:26.3
14 34 Ian van Bergeyk PB1 4/5   2006 Larch Hills Nordic 0:06:49.9 +2:12.6
15 30 Bence Berkenbosch PB1 5/5   2006 Revelstoke 0:07:01.1 +2:23.8
16 40 Levi Eadie PB2 11/11   2005 Revelstoke 0:07:21.5 +2:44.2

Pee Wee Girls 1 km. Classic    
PL Bib Name   Rnk CCC# DOB Club Time Diff
1 56 Hilary Vukadinovic PG2 1/10   2005 Larch Hills Nordic 0:05:12.8  
2 45 Tessa Elliott PG2 2/10   2005 Larch Hills Nordic 0:05:24.3 +11.5
3 60 Emily Carelse PG2 3/10   2005 Larch Hills Nordic 0:05:26.2 +13.4
4 44 Emma Donnelly PG2 4/10   2005 100 Mile Nordic 0:05:36.7 +23.9
5 47 Ruby Serrouya PG1 1/7   2006 Revelstoke 0:05:51.7 +38.9
6 53 Jasmine Filatow PG1 2/7   2006 Telemark 0:06:10.4 +57.6
7 46 Tamasin Graham PG2 5/10   2005 Telemark 0:06:20.8 +1:08.0
8 52 Nyssa Thomas PG2 6/10   2005 Revelstoke 0:06:24.8 +1:12.0
9 51 Sophie van Oort PG1 3/7   2006 Revelstoke 0:06:25.7 +1:12.9
10 50 Maeve MacLeod PG2 7/10   2005 Revelstoke 0:06:27.5 +1:14.7
11 59 Samantha Peterson PG1 4/7   2006 Larch Hills Nordic 0:06:33.4 +1:20.6
12 54 Lillian Vickers PG1 5/7   2006 Revelstoke 0:06:34.9 +1:22.1
13 55 Kaelin Urness PG2 8/10   2005 Telemark 0:06:35.7 +1:22.9
14 57 Madeleine Hobgood PG2 9/10   2005 Revelstoke 0:06:53.8 +1:41.0
15 58 Senna Bailey PG2 10/10   2005 Revelstoke 0:07:30.2 +2:17.4
16 49 Quilla Decker PG1 6/7   2006 Overlander Ski Club 0:08:03.8 +2:51.0
17 48 Abby Maloney PG1 7/7   2006 Revelstoke 0:09:14.6 +4:01.8

Bantam Boys 2.5 km. Classic    
PL Bib Name   Rnk CCC# DOB Club Time Diff
1 82 Trond May BB2 1/11   2003 Larch Hills Nordic 0:08:30.4  
2 76 DAMIAN GEORGYEV BB2 2/11   2003 Caledonia Nordic 0:09:03.2 +32.8
3 83 Garrett Siever BB1 1/13   2004 Telemark 0:09:22.2 +51.8
4 75 Ian Mayer BB2 3/11   2003 Telemark 0:09:26.6 +56.2
5 61 Gregor Graham BB2 4/11   2003 Telemark 0:09:44.3 +1:13.9
6 71 Carson Damery BB2 5/11   2003 Strathcona Nordic 0:10:04.2 +1:33.8
7 63 Kaden Kwiatkowski BB1 2/13   2004 Overlander Ski Club 0:10:24.6 +1:54.2
8 65 Nelson Luxmoore BB2 6/11   2003 Revelstoke 0:10:25.3 +1:54.9
9 69 Kai McGrady BB2 7/11   2003 Strathcona Nordic 0:10:34.1 +2:03.7
10 67 Francesco Morrone BB1 3/13   2004 Revelstoke 0:10:47.2 +2:16.8
11 77 Torin Andrews BB2 8/11   2003 Sovereign Lake 0:10:55.2 +2:24.8
12 81 Magnus Engleson BB1 4/13   2004 Overlander Ski Club 0:10:59.1 +2:28.7
13 73 Cameron Carelse BB1 5/13   2004 Larch Hills Nordic 0:10:59.5 +2:29.1
14 80 Jacob Hepburn BB1 6/13   2004 Larch Hills Nordic 0:11:07.3 +2:36.9
15 68 Jonas Decker BB1 7/13   2004 Overlander Ski Club 0:11:11.2 +2:40.8
16 79 Nikhil Filatow BB1 8/13   2004 Telemark 0:11:11.9 +2:41.5
17 74 Benjamin Kitamura BB1 9/13   2004 Overlander Ski Club 0:11:22.7 +2:52.3
18 86 Elliot Wilson BB1 10/13   2004 Revelstoke 0:11:30.3 +2:59.9
19 84 Alex Feuz BB1 11/13   2004 Spud Valley 0:11:38.5 +3:08.1
20 70 Erik Haaheim BB2 9/11   2003 Telemark 0:11:50.4 +3:20.0
21 62 Cameron Hobbs BB1 12/13   2004 Telemark 0:13:00.2 +4:29.8
22 72 Liam Grover BB1 13/13   2004 Overlander Ski Club 0:13:44.3 +5:13.9
23 66 Markus Inkster BB2 10/11   2003 Hollyburn 0:14:01.2 +5:30.8
24 64 Evan Engel BB2 11/11   2003 Larch Hills Nordic 0:16:12.6 +7:42.2
DNS 78 Mason Hawes BB2 *   2003 Telemark *** ***
DNS 85 Parker Munroe BB1 *   2004 Sovereign Lake *** ***

Bantam Girls 2.5 km. Classic    
PL Bib Name   Rnk CCC# DOB Club Time Diff
1 105 Julianne Moore BG1 1/17   2004 Larch Hills Nordic 0:08:44.4  
2 103 Sophia van Varseveld BG2 1/10   2003 Larch Hills Nordic 0:09:16.7 +32.3
3 111 Claire van Bergeyk BG2 2/10   2003 Larch Hills Nordic 0:09:24.2 +39.8
4 96 Lys Milne BG2 3/10   2003 Larch Hills Nordic 0:10:02.6 +1:18.2
5 91 Emily MacLeod BG2 4/10   2003 Revelstoke 0:10:19.0 +1:34.6
6 92 Arianna Morrone BG2 5/10   2003 Revelstoke 0:10:19.2 +1:34.8
7 104 Samantha Vukadinovic BG1 2/17   2004 Larch Hills Nordic 0:10:20.6 +1:36.2
8 99 Jaclyn Elliott BG2 6/10   2003 Revelstoke 0:10:26.5 +1:42.1
9 108 Teslyn Bates BG1 3/17   2004 Larch Hills Nordic 0:10:44.3 +1:59.9
10 106 Julia Hart BG2 7/10   2003 Larch Hills Nordic 0:11:05.6 +2:21.2
11 98 Zoe Larson BG2 8/10   2003 Revelstoke 0:11:18.3 +2:33.9
12 109 Abbey McLean BG1 4/17   2004 Black Jack 0:11:20.1 +2:35.7
13 110 Alexandra Luxmoore BG1 5/17   2004 Revelstoke 0:11:32.9 +2:48.5
14 107 Zoe Plummer BG2 9/10   2003 Sovereign Lake 0:11:36.6 +2:52.2
15 87 Sara Chubey BG1 6/17   2004 Larch Hills Nordic 0:11:37.1 +2:52.7
16 102 Grace Turner BG1 7/17   2004 WLCCSC 0:11:43.2 +2:58.8
17 101 Katie Thielman BG1 8/17   2004 Larch Hills Nordic 0:11:51.2 +3:06.8
18 89 Talia Brown BG1 9/17   2004 Larch Hills Nordic 0:12:05.7 +3:21.3
19 97 Alexandra Peterson BG1 10/17   2004 Larch Hills Nordic 0:12:24.0 +3:39.6
20 95 Andrea Kraetzer BG1 11/17   2004 Telemark 0:12:27.2 +3:42.8
21 114 Sierra Pochay-McBain BG1 12/17   2004 Spud Valley 0:12:28.1 +3:43.7
22 90 Jorja Catt BG1 13/17   2004 Sovereign Lake 0:12:28.3 +3:43.9
23 94 Polly van Oort BG1 14/17   2004 Revelstoke 0:12:42.9 +3:58.5
24 93 Cassie Wolgram BG1 15/17   2004 Revelstoke 0:12:43.8 +3:59.4
25 112 Emma Law BG1 16/17   2004 100 Mile Nordic 0:12:59.6 +4:15.2
26 88 Stella La Grange BG1 17/17   2004 Telemark 0:13:10.8 +4:26.4
27 100 Audrey Edney BG2 10/10   2003 Black Jack 0:13:15.7 +4:31.3
DNS 113 Elizabeth McCleary BG1 *   2004 Overlander Ski Club *** ***

Midget Boys 4 km. Classic    
PL Bib Name   Rnk CCC# DOB Club Time Diff
1 124 Ian Oliphant MB2 1/17 33143 2001 Sovereign Lake 0:11:37.7  
1 119 Cole Turner MB2 1/17   2001 WLCCSC 0:11:37.7  
3 125 Stephen Moore MB1 1/12   2002 Larch Hills Nordic 0:12:03.1 +25.4
4 127 Joe Davies MB2 3/17 31031 2001 Whistler Nordic 0:12:06.7 +29.0
5 128 Simon Blackie MB2 4/17 33142 2001 Revelstoke 0:12:11.7 +34.0
6 123 Gabe Gledhill MB1 2/12   2002 Strathcona Nordic 0:12:31.0 +53.3
6 116 Calvin Hepburn MB1 2/12   2002 Larch Hills Nordic 0:12:31.0 +53.3
8 131 Eric Inkster MB2 5/17   2001 Hollyburn 0:12:46.4 +1:08.7
9 136 Hamish Graham MB2 6/17   2001 Telemark 0:12:52.7 +1:15.0
10 144 Stephen Lamon MB1 4/12   2002 Strathcona Nordic 0:12:57.7 +1:20.0
11 129 Carter Fortney MB2 7/17   2001 Telemark 0:13:05.2 +1:27.5
12 143 Aiden Noble MB1 5/12   2002 Strathcona Nordic 0:13:15.4 +1:37.7
13 141 Ben van Bergeyk MB2 8/17   2001 Larch Hills Nordic 0:13:27.2 +1:49.5
14 118 Grayson McKinnon MB1 6/12   2002 Telemark 0:13:29.9 +1:52.2
15 115 Callam Barry MB1 7/12   2002 Strathcona Nordic 0:13:36.5 +1:58.8
16 121 Erik Brosch MB2 9/17   2001 Revelstoke 0:13:42.4 +2:04.7
17 138 Hayden Mallett MB2 10/17   2001 Revelstoke 0:14:02.2 +2:24.5
18 126 Sean Richardson MB2 11/17 31880 2001 Hollyburn 0:14:07.5 +2:29.8
19 139 Oliver McDougall-Eisele MB2 12/17   2001 Telemark 0:14:17.8 +2:40.1
20 130 Connor Hobbs MB1 8/12   2002 Telemark 0:14:27.2 +2:49.5
21 135 Kyle Blackwood-Yi MB2 13/17   2001 Hollyburn 0:14:34.4 +2:56.7
22 137 Tristan Lee MB1 9/12   2002 Telemark 0:15:17.6 +3:39.9
23 140 Ben Gadd MB2 14/17   2001 Golden Nordic Club 0:15:32.0 +3:54.3
24 142 Alix Vandermeirsch MB2 15/17   2001 Hollyburn 0:15:38.3 +4:00.6
25 117 Calder Guimond MB1 10/12   2002 Strathcona Nordic 0:15:40.0 +4:02.3
26 134 Julian Hudson MB2 16/17   2001 Golden Nordic Club 0:16:01.5 +4:23.8
27 122 Liam Hawes MB2 17/17   2001 Telemark 0:16:34.0 +4:56.3
28 120 Hayden Catt MB1 11/12   2002 Sovereign Lake 0:18:53.8 +7:16.1
29 132 Joe Bailey MB1 12/12   2002 Revelstoke 0:21:18.5 +9:40.8
DNS 133 Cameron McInnes MB2 *   2001 Telemark *** ***

Midget Girls 4 km. Classic    
PL Bib Name   Rnk CCC# DOB Club Time Diff
1 169 Julia Brown MG2 1/20   2001 Larch Hills Nordic 0:12:30.1  
2 149 Mila Wittenberg MG2 2/20   2001 Whistler Nordic 0:12:40.7 +10.6
3 158 Marielle Ackerman MG1 1/15   2002 Kimberley 0:12:46.9 +16.8
4 170 Sally Haaheim MG2 3/20 33726 2001 Telemark 0:12:47.7 +17.6
5 163 Miika Park MG2 4/20 33730 2001 Revelstoke 0:13:02.1 +32.0
6 168 Michelle Kraetzer MG2 5/20   2001 Telemark 0:13:07.0 +36.9
7 167 Rachel Bates MG2 6/20   2001 Larch Hills Nordic 0:13:17.7 +47.6
8 154 Hanneli Ladyman MG2 7/20 31055 2001 Overlander Ski Club 0:13:21.6 +51.5
9 173 Kolibri Drobish MG1 2/15   2002 Valhalla Hills Nordic 0:13:25.4 +55.3
10 157 Maggie Beckner MG1 3/15   2002 Larch Hills Nordic 0:13:27.6 +57.5
11 151 Megan Hart MG2 8/20   2001 Larch Hills Nordic 0:13:28.3 +58.2
12 147 Lucy Elliott MG1 4/15   2002 Larch Hills Nordic 0:13:29.0 +58.9
13 164 Quinn Morgan MG2 9/20   2001 Golden Nordic Club 0:13:33.3 +1:03.2
14 166 Clara Hardy MG2 10/20 33386 2001 Sovereign Lake 0:13:34.0 +1:03.9
15 148 Danica Ariano MG2 11/20 33377 2001 Sovereign Lake 0:13:48.2 +1:18.1
16 156 Maggie Rodwell MG1 5/15   2002 Larch Hills Nordic 0:13:49.0 +1:18.9
17 174 Aria Izik-Dzurko MG2 12/20   2001 Larch Hills Nordic 0:13:56.7 +1:26.6
18 182 Keeya Corbett MG1 6/15 33392 2002 Larch Hills Nordic 0:14:05.7 +1:35.6
19 177 Annalies Henckel MG1 7/15   2002 Strathcona Nordic 0:14:10.3 +1:40.2
20 181 Linnea Uunila MG1 8/15 33727 2002 Whistler Nordic 0:14:18.8 +1:48.7
21 172 Sakura Kawano MG2 13/20   2001 Spud Valley 0:14:26.9 +1:56.8
22 153 Kate Milne MG2 14/20   2001 Larch Hills Nordic 0:14:31.4 +2:01.3
23 176 Emma Wong MG1 9/15   2002 Strathcona Nordic 0:14:32.6 +2:02.5
24 160 Avery Hanson MG1 10/15   2002 Larch Hills Nordic 0:14:38.6 +2:08.5
25 162 Natalie Sokol-Snyder MG2 15/20   2001 Hollyburn 0:14:42.0 +2:11.9
26 175 Abigail Ertel MG2 16/20   2001 Telemark 0:14:46.3 +2:16.2
27 146 Sadie Bialuski MG1 11/15 33762 2002 Caledonia Nordic 0:14:46.7 +2:16.6
28 165 Lillian Bakker MG1 12/15   2002 Larch Hills Nordic 0:14:47.3 +2:17.2
29 159 Sophie Edney MG2 17/20   2001 Black Jack 0:14:48.3 +2:18.2
30 178 Madison Land MG2 18/20 33149 2001 Sovereign Lake 0:16:08.5 +3:38.4
31 171 Rachel Cuell MG2 19/20 33105 2001 Bulkley Valley 0:16:11.9 +3:41.8
32 155 Claire Engel MG2 20/20   2001 Larch Hills Nordic 0:16:30.4 +4:00.3
33 150 Hannah Vickers MG1 13/15   2002 Revelstoke 0:16:49.1 +4:19.0
34 180 Eden Thomas MG1 14/15   2002 Revelstoke 0:16:54.9 +4:24.8
35 145 Carolyn McCleary MG1 15/15   2002 Overlander Ski Club 0:17:40.0 +5:09.9
DNS 152 Rebecca Brosch MG1 *   2002 Revelstoke *** ***
DNS 161 Leah Nash MG2 * 32885 2001 Larch Hills Nordic *** ***
DNS 179 Sydney Wilson MG1 *   2002 Kimberley *** ***

Juvenile Boys 5 km. Classic    
PL Bib Name   Rnk CCC# DOB Club Time Diff
1 200 Remi Drolet JVB1 1/14 33108 2000 Black Jack 0:13:34.5  
2 205 Konrad Van Varseveld JVB1 2/14 31447 2000 Larch Hills Nordic 0:13:52.8 +18.3
3 202 Tallon Noble JVB2 1/10 29277 1999 Strathcona Nordic 0:13:56.8 +22.3
4 197 Michael Murdoch JVB1 3/14 31020 2000 Whistler Nordic 0:14:07.0 +32.5
5 206 David Bakker JVB2 2/10 31054 1999 Larch Hills Nordic 0:14:24.2 +49.7
6 193 Ian Williams JVB1 4/14 31405 2000 Telemark 0:14:30.9 +56.4
7 199 Connor McGrady JVB2 3/10 29453 1999 Strathcona Nordic 0:14:43.4 +1:08.9
8 203 Matthias Shipley JVB1 5/14 33135 2000 Telemark 0:14:43.5 +1:09.0
9 204 Benjamin Shipley JVB1 6/14 33136 2000 Telemark 0:14:51.3 +1:16.8
10 198 Carson Bassett JVB2 4/10 31440 1999 Sovereign Lake 0:15:01.4 +1:26.9
11 196 Philip-Maynard Davies JVB2 5/10 31860 1999 Hollyburn 0:15:03.1 +1:28.6
12 194 Aidan Andrews JVB2 6/10 31441 1999 Sovereign Lake 0:15:06.8 +1:32.3
13 190 Ross Lamon JVB1 7/14 29304 2000 Strathcona Nordic 0:15:12.6 +1:38.1
14 186 Matthew Salmon JVB1 8/14 33387 2000 Strathcona Nordic 0:15:22.0 +1:47.5
15 195 Aidan Hepburn JVB1 9/14 33378 2000 Larch Hills Nordic 0:15:37.0 +2:02.5
16 191 Hugh Warkentin JVB1 10/14 32895 2000 Telemark 0:15:51.5 +2:17.0
17 192 Kieran Ackerman JVB1 11/14 33384 2000 Kimberley 0:16:15.2 +2:40.7
18 201 Travis Pete JVB2 7/10 29293 1999 Bulkley Valley 0:16:18.0 +2:43.5
19 188 Mark Carson JVB2 8/10 33109 1999 Larch Hills Nordic 0:16:58.9 +3:24.4
20 183 Finn Plummer JVB1 12/14   2000 Sovereign Lake 0:17:18.0 +3:43.5
21 187 Rowan Webster JVB2 9/10 31832 1999 Telemark 0:17:40.5 +4:06.0
22 185 Clovis Vandermeirsch JVB1 13/14   2000 Hollyburn 0:18:10.6 +4:36.1
23 189 Arley Morris JVB1 14/14 33154 2000 Hollyburn 0:18:22.2 +4:47.7
24 184 Shay Henderson JVB2 10/10   1999 Strathcona Nordic 0:18:26.8 +4:52.3

Juvenile Girls 5 km. Classic    
PL Bib Name   Rnk CCC# DOB Club Time Diff
1 233 Molly Miller JVG1 1/14 31431 2001 Kimberley 0:14:50.8  
2 232 Anna Goodwin JVG2 1/13 29456 1999 Hollyburn 0:15:20.2 +29.4
3 225 Alana Brittin JVG1 2/14 31035 2000 Revelstoke 0:15:27.1 +36.3
4 229 Kaia Andal JVG2 2/13 31430 1999 Caledonia Nordic 0:15:37.2 +46.4
5 227 Rachel May JVG2 3/13 29419 1999 Larch Hills Nordic 0:15:46.0 +55.2
6 220 Benita Peiffer JVG1 3/14 31032 1980 Whistler Nordic 0:15:59.9 +1:09.1
7 228 MacKenzie McLean JVG1 4/14 29484 2000 Kimberley 0:16:00.9 +1:10.1
8 222 Annika Ackerman JVG2 4/13 29415 1999 Kimberley 0:16:03.5 +1:12.7
9 226 Beth Granstrom JVG1 5/14 33141 2000 Revelstoke 0:16:03.6 +1:12.8
10 221 Elizabeth Elliott JVG1 6/14 31448 2000 Revelstoke 0:16:04.9 +1:14.1
11 231 Michaela McLean JVG2 5/13 29447 1999 Black Jack 0:16:05.6 +1:14.8
12 224 Paige Latta JVG1 7/14 31453 2000 Sovereign Lake 0:16:22.7 +1:31.9
13 230 Emma Smedley JVG2 6/13 31435 1999 Sovereign Lake 0:16:28.9 +1:38.1
14 223 Maxine Forder JVG1 8/14 31009 2000 Hollyburn 0:16:29.9 +1:39.1
15 218 Kate Granstrom JVG1 9/14 33140 2000 Revelstoke 0:16:40.8 +1:50.0
16 213 Alisa Feuz JVG1 10/14 32910 2000 Spud Valley 0:16:43.1 +1:52.3
17 211 Kelsey Truran JVG2 7/13 31421 1999 Hollyburn 0:17:08.3 +2:17.5
18 219 Jenna Horembala JVG2 8/13 31048 1999 Hollyburn 0:17:19.6 +2:28.8
19 210 Sarah Burns JVG1 11/14 33394 2000 Hollyburn 0:17:55.7 +3:04.9
20 208 Julia Long JVG2 9/13   1999 Whistler Nordic 0:17:57.6 +3:06.8
21 217 Kaede Kawano JVG2 10/13 33410 1999 Spud Valley 0:18:07.7 +3:16.9
22 215 Madeleine Guimond JVG2 11/13 29311 1999 Strathcona Nordic 0:18:12.5 +3:21.7
23 209 Bronwyn Moore JVG2 12/13 29309 1999 Black Jack 0:18:24.5 +3:33.7
24 214 Samantha Loewen JVG2 13/13 31438 1999 Sovereign Lake 0:18:25.5 +3:34.7
25 212 Lauren McKay JVG1 12/14 34073 2000 Whistler Nordic 0:18:41.5 +3:50.7
26 216 Grace Fetherstonhaugh JVG1 13/14 33148 2000 Hollyburn 0:18:42.2 +3:51.4
27 207 Eva Salmon JVG1 14/14   2000 Strathcona Nordic 0:20:48.7 +5:57.9

Junior Boys 10 km. Classic    
PL Bib Name   Rnk CCC# DOB Club Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 249 Gareth Williams JB2 1/7 25705 1997 Telemark 0:13:08.7 (2) 0:14:07.5 (1) 0:27:16.3  
2 250 Seth Van Varseveld JB1 1/17 29418 1998 Larch Hills Nordic 0:13:15.6 (3) 0:14:09.4 (2) 0:27:25.1 +8.8
3 254 Andrew Nash JB1 2/17 29285 1998 Larch Hills Nordic 0:13:27.9 (4) 0:14:10.1 (3) 0:27:38.0 +21.7
4 255 Kellen Viznaugh JB2 2/7 27418 1997 Larch Hills Nordic 0:13:04.7 (1) 0:14:34.1 (4) 0:27:38.9 +22.6
5 245 Amund Wirstad JB2 3/7 33757 1997 Hollyburn 0:13:34.1 (5) 0:14:48.4 (7) 0:28:22.5 +1:06.2
6 243 Matthew Bull JB1 3/17   1998 Ski and Snowboard Australia 0:13:54.4 (8) 0:14:44.5 (6) 0:28:38.9 +1:22.6
7 253 David Walker JB2 4/7 27091 1997 Telemark 0:13:45.3 (7) 0:15:07.3 (10) 0:28:52.7 +1:36.4
8 240 Finlay Clarke JB1 4/17   1998 Ski and Snowboard Australia 0:13:43.9 (6) 0:15:09.3 (11) 0:28:53.2 +1:36.9
9 239 Fran Vukonic JB1 5/17 31455 1998 Hollyburn 0:14:17.9 (12) 0:14:35.4 (5) 0:28:53.4 +1:37.1
10 238 Seve De Campo JB1 6/17   1998 Ski and Snowboard Australia 0:14:12.9 (10) 0:15:00.4 (9) 0:29:13.3 +1:57.0
11 248 Daniel Merlo JB2 5/7 26909 1997 Black Jack 0:13:57.6 (9) 0:15:18.6 (12) 0:29:16.3 +2:00.0
12 252 James Hardy JB1 7/17 29302 1998 Larch Hills Nordic 0:14:22.1 (13) 0:15:00.1 (8) 0:29:22.2 +2:05.9
13 251 Alexander Corbett JB2 6/7 28638 1997 Larch Hills Nordic 0:14:15.4 (11) 0:15:34.2 (13) 0:29:49.6 +2:33.3
14 257 Nelson Kleer JB1 8/17 29295 1998 Larch Hills Nordic 0:14:48.0 (15) 0:15:40.3 (14) 0:30:28.3 +3:12.0
15 242 Cam Fitzmaurice JB1 9/17 29454 1998 Hollyburn 0:14:28.1 (14) 0:16:04.6 (16) 0:30:32.7 +3:16.4
16 244 Eric Embleton JB1 10/17 29481 1998 Sovereign Lake 0:15:05.1 (16) 0:15:50.0 (15) 0:30:55.1 +3:38.8
17 256 Matan Guttmann JB1 11/17 29388 1998 Hollyburn 0:15:06.3 (17) 0:16:19.5 (17) 0:31:25.9 +4:09.6
18 246 Alexander Spice JB1 12/17 29477 1998 Overlander Ski Club 0:15:47.8 (18) 0:16:37.8 (18) 0:32:25.6 +5:09.3
19 247 Garrett Tremblay JB1 13/17 31057 1998 Overlander Ski Club 0:16:42.5 (20) 0:16:57.2 (19) 0:33:39.7 +6:23.4
20 241 Max Lowman JB1 14/17   1998 Ski and Snowboard Australia 0:16:29.7 (19) 0:18:38.4 (21) 0:35:08.2 +7:51.9
21 235 Daniel Blackie JB1 15/17   1998 Revelstoke 0:17:05.5 (21) 0:18:20.2 (20) 0:35:25.8 +8:09.5
22 237 Dominic Cooper JB2 7/7   1997 NSW XC 0:17:16.8 (22) 0:19:01.0 (22) 0:36:17.9 +9:01.6
23 234 Kristian Jensen-Leblanc JB1 16/17   1998 Caledonia Nordic 0:18:29.7 (23) 0:20:46.9 (23) 0:39:16.6 +12:00.3
24 236 Andy (Chang I) Lin JB1 17/17   1997 Nordic Racers 0:19:59.2 (24) 0:21:35.6 (24) 0:41:34.9 +14:18.6

Junior Girls 5 km. Classic    
PL Bib Name   Rnk CCC# DOB Club Time Diff
1 279 Hannah Mehain JG1 1/10 29487 1998 Sovereign Lake 0:14:42.9  
2 280 Chiaki Yamamoto JG2 1/12 31442 1997 Black Jack 0:15:43.0 +1:00.1
3 272 Annika Richardson JG1 2/10 27417 1998 Hollyburn 0:15:46.2 +1:03.3
4 263 Stella Ajani JG2 2/12   1997 Ski and Snowboard Australia 0:16:00.0 +1:17.1
5 277 Emily Handford JG1 3/10 31052 1998 Hollyburn 0:16:14.9 +1:32.0
6 268 Ella Jackson JG2 3/12   1997 Ski and Snowboard Australia 0:16:19.8 +1:36.9
7 259 Elena Bruns JG2 4/12   1997 Larch Hills Nordic 0:16:32.7 +1:49.8
8 278 Sage Robine JG1 4/10 29444 1998 Black Jack 0:16:52.0 +2:09.1
9 275 Sarah Manhard JG1 5/10 29273 1998 Overlander Ski Club 0:17:13.8 +2:30.9
10 276 Pippa Roots JG2 5/12 30237 1997 Caledonia Nordic 0:17:15.8 +2:32.9
11 271 Michelle Metza JG1 6/10 29474 1998 Sovereign Lake 0:17:25.9 +2:43.0
12 274 Alyssa Manhard JG1 7/10 29272 1998 Overlander Ski Club 0:17:34.0 +2:51.1
13 262 Kate Hesse JG2 6/12   1997 Ski and Snowboard Australia 0:17:34.7 +2:51.8
14 273 Tayla Koerber JG2 7/12 27407 1997 Revelstoke 0:17:36.8 +2:53.9
15 269 Dana Allen JG2 8/12 27399 1997 Telemark 0:17:40.3 +2:57.4
16 281 Madeleine Ertel JG1 8/10 29476 1998 Telemark 0:17:53.9 +3:11.0
17 266 Emily Suchy JG2 9/12 28633 1997 Revelstoke 0:18:33.6 +3:50.7
18 265 Veronique Price JG2 10/12   1997 Ski and Snowboard Australia 0:19:04.5 +4:21.6
19 258 Melissa Thielman JG2 11/12   1997 Larch Hills Nordic 0:21:07.6 +6:24.7
20 261 Hannah Bates JG1 9/10   1998 Larch Hills Nordic 0:21:08.9 +6:26.0
21 260 Maxine Opatril JG2 12/12   1997 Revelstoke 0:21:12.8 +6:29.9
22 264 Lindsey McDonald JG1 10/10 33753 1993 Nordic Racers 0:24:56.1 +10:13.2
DNF 267 Heather Vermey JG1 * 29399 1998 Overlander Ski Club *** ***
DNS 270 Glynis Sim JG1 * 27412 1998 Larch Hills Nordic *** ***
DNS 282 Avalon Wasteneys JG2 * 29387 1997 Strathcona Nordic *** ***

Junior Men 10 km. Classic    
PL Bib Name   Rnk CCC# DOB Club Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 284 Thomas Hardy JM2 1/1 23611 1995 Larch Hills Nordic 0:12:44.3 (1) 0:13:50.2 (1) 0:26:34.6  
2 285 Alexander McDonald JM1 1/2 26929 1996 Overlander Ski Club 0:13:39.5 (2) 0:15:22.9 (2) 0:29:02.4 +2:27.8
3 283 Samuel Puddicombe JM1 2/2   1996 UBC 0:14:55.1 (3) 0:16:17.9 (3) 0:31:13.1 +4:38.5

Junior Women 5 km. Classic    
PL Bib Name   Rnk CCC# DOB Club Time Diff
1 286 Kate Woods JW1 1/1   1996 UBC 0:17:18.4  
2 288 Bronte Viznaugh JW2 1/2 26343 1995 Revelstoke 0:18:38.4 +1:20.0
3 287 Hannah Xavier JW2 2/2   1995 UBC 0:19:45.3 +2:26.9

Open Women U23 5 km. Classic    
PL Bib Name CCC# DOB Club Time Diff
1 289 Kirsten Bock   1994 UBC 0:16:21.2  

Open Women 23+ 5 km. Classic    
PL Bib Name CCC# DOB Club Time Diff
1 291 Sarah Slattery 17531 1988 NSW XC 0:17:05.8  
2 290 Nikki Norrie   1974 Revelstoke 0:17:45.4 +39.6

Open Men U23 10 km. Classic    
PL Bib Name CCC# DOB Club Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 295 Geoffrey Richards 18425 1992 Blackjack 0:12:46.8 (1) 0:13:38.4 (1) 0:26:25.3  
2 293 Robert Ragotte   1993 UBC 0:14:30.5 (3) 0:15:18.3 (2) 0:29:48.8 +3:23.5
3 292 Daniel Moore   1992 UBC 0:14:19.1 (2) 0:15:36.6 (3) 0:29:55.8 +3:30.5
4 294 Daniel Lone   1994 UBC 0:16:21.8 (4) 0:18:17.3 (4) 0:34:39.2 +8:13.9

Open Men 23+ 10 km. Classic    
PL Bib Name CCC# DOB Club Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 297 Nico Petch   1990 Overlander Ski Club 0:14:43.5 (1) 0:15:36.7 (1) 0:30:20.3  
2 296 Alistair Hardy-Poirier   1990 UBC 0:14:59.5 (2) 0:15:40.6 (2) 0:30:40.2 +19.9

Masters M 30-39 15 km. Classic    
PL Bib Name CCC# DOB Club Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Time Diff
1 298 Andre Carelse   1976 Larch Hills Nordic 0:18:57.4 (1) 0:20:48.6 (1) 0:21:25.2 (1) 1:01:11.3  

Masters W 30-39 15 km. Classic    
PL Bib Name CCC# DOB Club Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Time Diff
1 299 Elaine Carelse   1976 Larch Hills Nordic 0:21:26.1 (1) 0:23:52.6 (1) 0:24:38.9 (1) 1:09:57.8  
DNF 300 Jen Bond   1976 Sovereign Lake *** (*) *** (*) *** (*) *** ***

Masters M 40-49 15 km. Classic    
PL Bib Name CCC# DOB Club Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Time Diff
1 304 Brian May   1971 Larch Hills Nordic 0:14:29.4 (1) 0:15:05.2 (1) 0:15:11.4 (1) 0:44:46.1  
2 308 Glenn Bond   1973 Sovereign Lake 0:15:10.2 (3) 0:16:10.3 (2) 0:16:07.8 (2) 0:47:28.4 +2:42.3
3 302 Greg Inkster   1965 Hollyburn 0:15:01.4 (2) 0:16:18.5 (3) 0:16:31.8 (3) 0:47:51.8 +3:05.7
4 303 David Urness   1970 Telemark 0:16:01.2 (5) 0:16:46.1 (4) 0:16:50.9 (4) 0:49:38.3 +4:52.2
5 307 Greg Goodwin   1969 Hollyburn 0:15:46.5 (4) 0:17:09.4 (5) 0:17:10.5 (5) 0:50:06.6 +5:20.5
6 306 Andrew Horembala   1968 Hollyburn 0:16:53.1 (6) 0:18:19.5 (7) 0:18:22.3 (6) 0:53:35.0 +8:48.9
7 310 Ross McKinnon   1969 Telemark 0:17:07.7 (7) 0:17:59.3 (6) 0:18:53.8 (7) 0:54:00.9 +9:14.8
8 309 Andrew Sheppard   1972 Revelstoke 0:18:03.1 (8) 0:19:40.1 (8) 0:19:41.4 (8) 0:57:24.7 +12:38.6
9 301 Rich McCleary   1965 Overlander Ski Club 0:19:24.2 (9) 0:20:42.2 (9) 0:21:09.6 (10) 1:01:16.1 +16:30.0
10 305 Mark Filatow   1971 Telemark 0:19:36.9 (10) 0:21:06.9 (10) 0:20:50.3 (9) 1:01:34.2 +16:48.1

Masters W 40-49 15 km. Classic    
PL Bib Name CCC# DOB Club Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Time Diff
1 312 Randi Ostby   1969 Larch Hills Nordic 0:16:42.7 (1) 0:17:41.1 (1) 0:17:52.3 (1) 0:52:16.2  
2 313 Sheila Corbett   1971 Larch Hills Nordic 0:17:48.3 (2) 0:18:59.2 (2) 0:19:06.8 (2) 0:55:54.4 +3:38.2
3 311 Alison Howatt   1969 Larch Hills Nordic 0:19:29.7 (3) 0:20:09.7 (3) 0:20:19.7 (3) 0:59:59.2 +7:43.0

Masters M 50-59 15 km. Classic    
PL Bib Name CCC# DOB Club Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Time Diff
1 314 George Edney   1962 Nelson Nordic Ski Club 0:15:26.4 (1) 0:17:00.9 (1) 0:16:51.1 (1) 0:49:18.6  
2 317 Rupert Wong   1963 Strathcona Nordic 0:18:36.3 (2) 0:19:44.0 (2) 0:19:51.9 (2) 0:58:12.3 +8:53.7
3 316 Duncan Moore   1962 Larch Hills Nordic 0:19:02.4 (4) 0:20:12.6 (3) 0:20:08.8 (3) 0:59:24.0 +10:05.4
4 315 Dirk Breugem   1960 Larch Hills Nordic 0:18:56.8 (3) 0:20:30.8 (4) 0:21:28.3 (4) 1:00:56.0 +11:37.4
5 318 David Morris   1958 Hollyburn 0:21:34.6 (5) 0:23:52.1 (5) 0:24:22.4 (5) 1:09:49.1 +20:30.5

Masters W 50-59 15 km. Classic    
PL Bib Name CCC# DOB Club Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Time Diff
1 319 Mae Hooper   1961 Sovereign Lake 0:18:02.3 (1) 0:19:18.4 (1) 0:19:46.2 (1) 0:57:07.0  

Masters M 60-69 15 km. Classic    
PL Bib Name CCC# DOB Club Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Time Diff
1 321 Norm Tennant   1952 Revelstoke 0:18:33.6 (1) 0:20:28.9 (1) 0:21:02.3 (1) 1:00:04.9  
2 320 Richard Motz   1946 Larch Hills Nordic 0:24:57.3 (2) 0:26:14.2 (2) 0:28:41.9 (2) 1:19:53.5 +19:48.6


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2020 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4