2015 CWG Interval Start Classic | Zone4.ca



2015 CWG Interval Start Classic

Date: Feb 23, 2015
Interim  Results
Location: Otway Nordic Centre
Host Club: Caledonia Nordic Ski Club

Jury
Technical Delegate:  Dan Brisbin 
Assistant TD:  Blair Dunbar 
Chief of Competition:  Cal Benson 
Sport Leader:  Jim Burbee 
NSO Representative:  Dave Dyer 
Obs. Time: 1000
Wind Vel:  0 Wind Dir:
Air Temp: -1.7 Snow Temp: -4.0
Weather: Sunny Snow Cond: Hard

Men 10 km. Classic  2 x 5km Red  
PL Bib LastName FirstName CCC DOB Prov Club Lap1 Rnk Time Diff
1 51 Johnsgaard Knute 21623 1992 YT Whitehorse 0:12:54.27 (1) 0:25:48.19  
2 45 Hill Scott 19642 1994 ON Team Hardwood 0:13:04.95 (3) 0:26:17.67 +29.48
3 53 Couturier Raphael 18415 1993 QC Skibec 0:12:57.52 (2) 0:26:22.92 +34.73
4 44 Palmer-Charrette Evan 22598 1994 ON Lappe Nordic 0:13:08.95 (4) 0:26:26.89 +38.70
5 50 Ferrie Colin 19558 1993 BC Kimberley 0:13:12.59 (5) 0:26:44.03 +55.84
6 43 Richards Geoffrey 18425 1992 BC Black Jack 0:13:38.85 (11) 0:26:56.31 +1:08.12
7 55 Palmer David 18506 1993 BC Black Jack 0:13:23.75 (6) 0:27:06.19 +1:18.00
8 32 Godfrey Ty 29425 1998 AB Canmore 0:13:35.59 (8) 0:27:31.56 +1:43.37
9 52 Boucher Philippe 27362 1997 QC Skibec 0:13:29.00 (7) 0:27:34.63 +1:46.44
10 47 Lamoureux Julien 21454 1994 QC Monteriski 0:13:39.33 (12) 0:27:45.92 +1:57.73
11 42 Wilkinson-Zan Benjamin 21479 1994 ON Nakkertok-ON 0:13:37.41 (10) 0:27:46.67 +1:58.48
12 46 Carlyle Jack 19782 1993 ON Soo Finnish 0:13:42.06 (13) 0:27:50.01 +2:01.82
13 30 Williams Gareth 25705 1997 BC Telemark 0:13:44.14 (15) 0:27:53.23 +2:05.04
14 48 Moncion-Groulx Dominique 19561 1993 QC Nakkertok Nordique 0:13:51.22 (16) 0:28:00.59 +2:12.40
15 54 Lapointe Simon 19621 1993 QC Skinouk 0:13:35.97 (9) 0:28:17.06 +2:28.87
16 39 McLean Caelan 24898 1997 YT Whitehorse 0:14:14.45 (22) 0:28:22.74 +2:34.55
17 38 Askwith David 25804 1995 ON Georgian Bay 0:13:42.62 (14) 0:28:26.76 +2:38.57
18 34 Deuling Marcus 24900 1997 YT Whitehorse 0:14:02.56 (18) 0:28:28.72 +2:40.53
19 37 Nadlersmith Levi 28191 1998 MB Downtown Nordic 0:14:05.32 (19) 0:28:32.56 +2:44.37
20 35 MacDonald Tate 25740 1996 AB Edmonton Nordic 0:14:08.89 (20) 0:28:33.48 +2:45.29
21 49 Locke Julien 21432 1993 BC Black Jack 0:13:57.87 (17) 0:28:48.71 +3:00.52
22 19 Prawdzick Mac 30892 1997 YT Whitehorse 0:14:22.49 (24) 0:28:54.45 +3:06.26
23 40 Mark Lukas 25587 1994 AB Muskeg Flyers 0:14:22.13 (23) 0:29:24.63 +3:36.44
24 20 McGovern Conor 30215 1999 MB Red River Nordic 0:14:49.48 (28) 0:29:48.89 +4:00.70
25 27 Cash Simon 30893 1998 YT Whitehorse 0:14:38.98 (25) 0:29:51.48 +4:03.29
26 33 McIlroy Patrick 27442 1998 NL Avalon Nordic 0:14:13.89 (21) 0:29:52.15 +4:03.96
27 41 Kuhne Konrad 23589 1996 NL Menihek Nordic 0:14:48.01 (26) 0:30:12.27 +4:24.08
28 5 Bennett Nicolas 31425 2000 NT Yellowknife Ski Club 0:14:52.01 (29) 0:30:24.80 +4:36.61
29 21 Ward Colin 29432 1997 NS Martock 0:14:48.74 (27) 0:30:27.69 +4:39.50
30 31 Wasmuth Larkin 30250 1997 AB Fort Saskatchewan 0:14:56.13 (31) 0:30:31.39 +4:43.20
31 23 Robinson Ragnar 19520 1993 SK La Ronge 0:15:01.42 (32) 0:30:31.42 +4:43.23
32 17 Taylor Noah 27473 1998 NL Avalon Nordic 0:14:53.34 (30) 0:30:48.01 +4:59.82
33 4 Boake Donny 31408 2000 NT Yellowknife 0:15:07.00 (34) 0:30:53.89 +5:05.70
34 24 Carter Sean 23618 1995 MB Red River Nordic 0:15:18.67 (35) 0:31:13.23 +5:25.04
35 28 Boyd-Porter Seamus 27440 1994 NL Avalon Nordic 0:15:30.76 (38) 0:31:28.35 +5:40.16
36 1 Walsh Edward 26350 1996 NS Martock 0:15:25.51 (36) 0:31:36.40 +5:48.21
37 14 Stryde Dylan 25633 1996 SK La Ronge 0:15:06.00 (33) 0:31:39.08 +5:50.89
38 15 Heppell Kevin 33097 1992 NB Les Aventuriers 0:15:26.16 (37) 0:31:40.54 +5:52.35
39 16 Durkee Kevin 20518 1993 NT Yellowknife 0:15:41.42 (39) 0:32:10.76 +6:22.57
40 10 Dearing Ben 28183 1995 MB Red River Nordic 0:15:54.17 (41) 0:32:24.42 +6:36.23
41 26 Chambers Crease Simon 27488 1998 SK Canmore Nordic 0:15:50.85 (40) 0:32:28.96 +6:40.77
42 25 Martin Nick 29395 1996 SK Flin Flon 0:16:00.18 (42) 0:33:01.53 +7:13.34
43 22 Warkentine Levi 28640 1997 MB Boundary Trails Nordic 0:16:04.45 (43) 0:33:07.69 +7:19.50
44 6 Leclair Vincent 24503 1996 NB Les Aventuriers 0:16:14.80 (45) 0:33:23.14 +7:34.95
45 18 Taylor Jake 31788 2000 NL Avalon Nordic 0:16:14.68 (44) 0:33:44.15 +7:55.96
46 12 Estabrook Hayden 31878 1996 NS Martock 0:17:04.09 (46) 0:35:00.28 +9:12.09
47 9 Psiuk Connor 28857 1996 NS Martock 0:17:08.49 (48) 0:35:36.54 +9:48.35
48 3 Hudec Jonah 24505 1995 NS North Highlands Nordic 0:17:04.11 (47) 0:35:51.36 +10:03.17
49 8 Dugas Thierry 32896 2000 NB Les Elite du Nord Roi 0:17:37.84 (51) 0:36:16.08 +10:27.89
50 13 Lanteigne David 27376 1997 NB Nord-Roi 0:17:10.41 (49) 0:36:43.11 +10:54.92
51 2 Hanthorn Judah 33368 2000 NT Arctic Nordic 0:17:35.40 (50) 0:37:14.18 +11:25.99
52 11 Leclair Alexandre 31892 1999 NB Les Aventuriers 0:18:28.05 (52) 0:38:08.22 +12:20.03
53 7 Panayi Jack 33382 2000 NT Yellowknife 0:18:51.10 (53) 0:38:18.89 +12:30.70
DNS 29 Hicks Peter 25580 1998 AB Canmore Nordic *** (*) *** ***
DNS 36 Fraser Scott 18509 1993 SK Black Jack *** (*) *** ***

Women 7.5 km. Classic  2 x 3.75km Red  
PL Bib LastName FirstName CCC DOB Prov Club Lap1 Rnk Time Diff
1 115 Hanthorn Annah 14632 1995 YT Whitehorse 0:11:16.38 (3) 0:22:33.17  
2 104 Stewart-Jones Katherine 23772 1995 QC Nakkertok Nordique 0:11:13.09 (1) 0:22:33.85 +0.68
3 106 Murray Kendra 22984 1993 YT Whitehorse 0:11:13.91 (2) 0:22:47.64 +14.47
4 110 Jackson Jennifer 21582 1995 ON Team Hardwood 0:11:26.70 (4) 0:23:04.82 +31.65
5 105 MacIsaac Jones Maya 20511 1995 AB Rocky Mountain Racers 0:11:34.00 (5) 0:23:09.32 +36.15
6 103 Comeau Anne-Marie 23595 1996 QC C.N.E.P.H 0:11:35.95 (6) 0:23:40.09 +1:06.92
7 112 Maclean Alannah 19646 1993 ON Walden Nordic 0:11:43.14 (7) 0:24:24.35 +1:51.18
8 88 Hynes Natalie 31886 1998 YT Whitehorse 0:12:03.16 (8) 0:24:26.28 +1:53.11
9 89 Mehain Hannah 29487 1998 BC Sovereign Lake 0:12:15.44 (11) 0:24:27.10 +1:53.93
10 108 Kitchen Eliza - Jane 25739 1997 BC Hollyburn 0:12:08.24 (9) 0:24:27.22 +1:54.05
11 101 Hynes Adrienne 24509 1995 YT Whitehorse 0:12:08.68 (10) 0:24:36.61 +2:03.44
12 95 Miller Molly 31431 2001 BC Kimberley 0:12:33.48 (17) 0:24:44.86 +2:11.69
13 113 Large Ember 23731 1995 AB Rocky Mountain Racers 0:12:18.57 (12) 0:25:02.33 +2:29.16
14 99 Compton Lisle 27487 1998 MB Kenora-MB 0:12:44.43 (22) 0:25:04.53 +2:31.36
15 96 Deuling Hannah 31885 1999 YT Whitehorse 0:12:37.55 (20) 0:25:09.48 +2:36.31
16 98 McLean Sara 27098 1998 AB Foothills Nordic 0:12:33.80 (18) 0:25:23.96 +2:50.79
17 114 Howden Isabella 27493 1996 ON Team Hardwood 0:12:25.51 (15) 0:25:33.74 +3:00.57
18 92 Weaver Katie 26344 1997 BC Hollyburn 0:12:26.23 (16) 0:25:47.42 +3:14.25
19 102 White Sadie 23767 1996 ON Big Thunder Nordic 0:12:37.22 (19) 0:25:48.19 +3:15.02
20 91 Heyes Kajsa 14562 1992 BC Hollyburn 0:12:21.76 (14) 0:25:49.83 +3:16.66
21 111 Corriveau Marie 25806 1997 QC M.S.A. 0:12:19.48 (13) 0:26:07.71 +3:34.54
22 94 India McIsaac 31036 2000 AB Rocky Mountain Racers 0:12:55.04 (24) 0:26:32.75 +3:59.58
23 97 Anna Zimmerman 27475 1997 AB Red Deer Nordic 0:13:10.39 (26) 0:26:38.27 +4:05.10
24 107 Theberge Andree-Anne 23610 1995 QC Skibec 0:12:42.37 (21) 0:26:43.65 +4:10.48
25 90 Ohrling Heidi 29435 1998 ON Highland Trailblazer 0:12:52.40 (23) 0:26:50.68 +4:17.51
26 100 McIlroy Emily 25697 1996 NL Camrose Ski Club 0:13:19.71 (27) 0:27:12.58 +4:39.41
27 86 McClure Maggie 30248 1998 NS Martock 0:13:27.83 (28) 0:27:20.76 +4:47.59
28 85 Manstan Marie 31804 2000 NL Menihek Nordic 0:13:41.50 (29) 0:27:23.48 +4:50.31
29 76 Butler Shannon 29314 1998 SK Saskatoon Nordic 0:13:41.99 (30) 0:28:05.34 +5:32.17
30 87 Vincent Lexy 27480 1997 SK Regina Ski Club 0:13:49.35 (32) 0:28:20.71 +5:47.54
31 77 Dyck Lauren 29306 1994 SK Saskatoon Nordic 0:14:02.64 (33) 0:28:47.76 +6:14.59
32 93 Hudson Makaila 29407 1998 NL Menihek Nordic 0:13:44.00 (31) 0:29:36.86 +7:03.69
33 81 Gyapay Ilona 21565 1992 NT Hay River 0:14:34.83 (35) 0:29:39.45 +7:06.28
34 79 Adamson Elora 27507 1997 MB Red River Nordic 0:14:21.89 (34) 0:29:44.50 +7:11.33
35 84 Boivin Maya 26905 1995 MB Kenora Nordic 0:14:45.11 (37) 0:29:49.87 +7:16.70
36 66 Loeppky Alexandra 21020 1992 MB Downtown Nordic 0:14:54.21 (40) 0:29:56.09 +7:22.92
37 80 Sigurdson Anna 29392 1997 SK Sturgeon River Nordic 0:14:50.33 (39) 0:30:15.40 +7:42.23
38 82 Littlefair Clair 29497 1998 NT Yellowknife 0:14:50.15 (38) 0:30:18.22 +7:45.05
39 70 Grundahl Janice 31893 2000 SK Regina Ski Club 0:15:11.54 (42) 0:30:20.66 +7:47.49
40 75 Villebrun Kandis 31006 1998 NT Yellowknife 0:14:44.90 (36) 0:30:33.36 +8:00.19
41 62 Hensrud Claire 31875 1999 MB KNBC 0:14:59.17 (41) 0:30:37.22 +8:04.05
42 74 Schwarz Luisa 34088 1997 NB Wostawea Ski Club 0:13:02.95 (25) 0:30:38.03 +8:04.86
43 83 Munro Anya 31859 1998 NS Martock 0:15:24.95 (43) 0:31:05.74 +8:32.57
44 65 Estabrook Hannah 32890 1999 NS Martock 0:15:38.48 (45) 0:31:31.69 +8:58.52
45 64 Longard Hanna 26348 1996 NS Martock 0:15:41.44 (47) 0:31:52.54 +9:19.37
46 72 Hodgins Laura 30886 1998 NT Yellowknife 0:15:57.98 (48) 0:32:21.42 +9:48.25
47 69 Hudec Mariah 24504 1992 NS North Highlands Nordic 0:15:35.83 (44) 0:32:35.17 +10:02.00
48 67 Stephenson Niva 31469 2000 NT Yellowknife 0:15:38.72 (46) 0:33:14.57 +10:41.40
49 78 Taylor Emma 31786 1999 NL Avalon Nordic 0:16:14.42 (49) 0:33:35.95 +11:02.78
50 73 Luiker Juliana 34113 1999 NB Wostawea Ski Club 0:16:18.49 (50) 0:33:39.69 +11:06.52
51 63 Landry Michelle 31877 1999 NB Boules de Neige 0:16:26.23 (51) 0:34:10.98 +11:37.81
52 71 Cronhelm Angela 30224 2000 NL Aurora Nordic 0:16:37.99 (52) 0:35:06.71 +12:33.54
53 68 Hamel Melanie 34096 1999 NB Wostawea Ski Club 0:17:18.99 (53) 0:35:32.96 +12:59.79
DNS 61 Wright Harriet 34086 1999 NB Wostawea Ski Club *** (*) *** ***
DNS 109 Carrier-Laforte Sophie 24472 1995 QC Skinouk *** (*) *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2021 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4