2016 Haywood NorAm, AB Cup 1 | Zone4.ca

2016 Haywood NorAm, AB Cup 1

Date: Dec 5, 2015
Official  Results
Location: Canmore Nordic Centre
Host Club: Canmore Nordic

Jury
Chief of Competition:  Mike Norton 
Technical Delegate:  Janet Gates 
Assistant Technical Delegate:  Dirk Rohde 
CCC Race Director:  Dave Dyer 
Obs. Time:
Wind Vel: 9 gust to 25.7
Air Temp: +2.1 Wind Dir: WNW
Weather: part cloudy

Junior Boys 10 km. Classic    
PL Bib Name YOB Div Nat CCCLic FISLic Club Team Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Lap4 Rnk Time Diff
1 116 Levi Nadlersmith 1998 MB CAN 28191 3100393 Downtown Nordic MBST 0:06:22.0 (3) 0:06:36.6 (1) 0:06:43.8 (1) 0:06:58.0 (3) 0:26:40.6  
2 115 Patrick McIlroy 1998 NL CAN 27442   Avalon Nordic XCNL 0:06:21.8 (2) 0:06:46.9 (2) 0:06:52.5 (3) 0:06:54.4 (1) 0:26:55.8 +15.2
3 101 Sam Hendry 1999 AB CAN 28193   Canmore Nordic AST 0:06:36.3 (7) 0:06:49.4 (3) 0:06:49.8 (2) 0:06:57.2 (2) 0:27:12.9 +32.3
4 123 Reed Godfrey 1998 AB CAN 29426 3100355 Canmore Nordic AST 0:06:27.2 (5) 0:06:54.9 (5) 0:06:55.5 (4) 0:06:59.2 (4) 0:27:17.0 +36.4
5 121 Ty Godfrey 1998 AB CAN 29425 3100356 Canmore Nordic AST 0:06:22.3 (4) 0:06:52.8 (4) 0:07:03.9 (6) 0:07:02.0 (5) 0:27:21.0 +40.4
6 111 Antoine Laforte 1999 QC CAN 31062 3100382 Skibec   0:06:18.4 (1) 0:06:56.6 (7) 0:06:56.5 (5) 0:07:11.1 (9) 0:27:22.8 +42.2
7 118 Simon Cash 1998 YT CAN 30893 3100392 Whitehorse YTST 0:06:36.2 (6) 0:06:55.2 (6) 0:07:11.6 (9) 0:07:08.8 (7) 0:27:51.9 +1:11.3
8 120 Thomas Manktelow 1998 AB CAN 29420 3100353 Canmore Nordic AST 0:06:43.2 (9) 0:07:04.3 (8) 0:07:11.4 (8) 0:07:11.5 (10) 0:28:10.6 +1:30.0
9 117 Aidan Kirkham 1998 ON CAN 31823   Nakkertok OST 0:06:52.2 (14) 0:07:11.2 (9) 0:07:13.9 (10) 0:07:07.4 (6) 0:28:24.8 +1:44.2
10 112 Andrew Nash 1998 BC CAN 29285 3100391 Larch Hills Nordic BCST 0:06:37.7 (8) 0:07:20.2 (13) 0:07:25.1 (14) 0:07:10.3 (8) 0:28:33.5 +1:52.9
11 113 Tomas Mark 1998 AB CAN 29297   Muskeg Flyers CRTG 0:06:56.1 (16) 0:07:15.2 (10) 0:07:10.2 (7) 0:07:28.5 (14) 0:28:50.0 +2:09.4
12 98 Alec Maclean 1999 ON CAN 31416 3100404 Team Hardwood   0:07:00.1 (17) 0:07:23.2 (15) 0:07:24.0 (13) 0:07:17.7 (11) 0:29:05.2 +2:24.6
13 106 Jean-Christophe Barrette 1998 QC CAN 27432   Fondeurs-Laurentides   0:06:48.3 (10) 0:07:20.6 (14) 0:07:27.7 (15) 0:07:31.0 (18) 0:29:07.6 +2:27.0
14 119 Conor McGovern 1999 MB CAN 30215 3100402 Red River Nordic Team Manitoba 0:06:48.6 (11) 0:07:18.4 (12) 0:07:35.3 (17) 0:07:29.4 (16) 0:29:11.8 +2:31.2
15 108 Finn Dodgson 1999 ON CAN 33731 3100390 Team Hardwood OST 0:07:03.8 (18) 0:07:23.9 (16) 0:07:21.0 (11) 0:07:25.1 (12) 0:29:14.0 +2:33.4
16 114 Noah Thompson 1998 ON CAN 29393 3100389 Georgian Bay OST 0:06:53.7 (15) 0:07:16.5 (11) 0:07:31.6 (16) 0:07:41.0 (21) 0:29:23.0 +2:42.4
17 122 Kieran Lumb 1998 BC CAN 29457 3100401 Hollyburn BCST 0:06:52.1 (13) 0:07:24.5 (17) 0:07:37.7 (19) 0:07:30.2 (17) 0:29:24.7 +2:44.1
18 104 Alexander Harvey 1999 AB CAN 28181   Canmore Nordic   0:07:16.5 (22) 0:07:28.7 (18) 0:07:23.6 (12) 0:07:29.0 (15) 0:29:38.0 +2:57.4
19 110 Fran Vukonic 1998 BC CAN 31455   Hollyburn   0:06:51.7 (12) 0:07:31.1 (19) 0:07:40.5 (22) 0:07:37.6 (19) 0:29:41.1 +3:00.5
20 83 Rhys James James 1999 AB CAN 31873   Foothills Nordic   0:07:11.3 (20) 0:07:34.8 (20) 0:07:35.7 (18) 0:07:28.0 (13) 0:29:49.9 +3:09.3
21 102 Declan Barber 1999 ON CAN 31417 3100403 Team Hardwood   0:07:13.6 (21) 0:07:40.4 (21) 0:07:38.3 (21) 0:07:48.5 (22) 0:30:20.9 +3:40.3
22 103 Jonah Steinberg 1999 AB CAN 30878 3100394 Foothills Nordic ADT 0:07:10.0 (19) 0:07:40.6 (22) 0:07:46.9 (23) 0:07:51.8 (25) 0:30:29.5 +3:48.9
23 100 Michael Kischuck 1999 YT CAN 33736   Whitehorse YTST 0:07:23.6 (26) 0:07:41.1 (23) 0:07:38.0 (20) 0:07:51.0 (24) 0:30:33.8 +3:53.2
24 81 Nicholas Altwasser 1999 AB CAN     Foothills Nordic   0:07:19.4 (24) 0:07:50.1 (26) 0:07:57.0 (26) 0:07:38.3 (20) 0:30:45.0 +4:04.4
25 573 Jonathan Farr 1999 AB CAN 31459   Edmonton Nordic   0:07:19.3 (23) 0:07:53.5 (28) 0:07:56.2 (25) 0:07:49.9 (23) 0:30:58.9 +4:18.3
26 94 Zachary Malmsten 1998 AB CAN 23643   Wapiti Nordic   0:07:20.1 (25) 0:07:46.6 (25) 0:07:49.6 (24) 0:08:06.9 (28) 0:31:03.3 +4:22.7
27 105 Eric Embleton 1998 BC CAN 29481   Sovereign Lake   0:07:26.1 (28) 0:07:45.2 (24) 0:08:02.4 (28) 0:08:02.4 (27) 0:31:16.2 +4:35.6
28 109 Dahlin Wiebe 1998 AB CAN 29400   Red Deer Nordic ADT 0:07:27.3 (29) 0:07:52.8 (27) 0:08:02.9 (29) 0:08:15.5 (29) 0:31:38.6 +4:58.0
29 87 Adam Pojasok 1999 AB CAN 35328   Edmonton Nordic   0:07:45.4 (31) 0:07:58.1 (29) 0:08:01.6 (27) 0:07:59.8 (26) 0:31:45.0 +5:04.4
30 90 Simon Giasson 1999 MB CAN 31894   Red River Nordic Team Manitoba 0:07:23.7 (27) 0:08:11.1 (30) 0:08:21.1 (31) 0:08:17.7 (31) 0:32:13.8 +5:33.2
31 91 Thomas Stushnoff 1998 AB CAN 31064   Rocky Mountain Racers RMR 0:07:57.4 (33) 0:08:20.2 (32) 0:08:18.2 (30) 0:08:16.0 (30) 0:32:51.9 +6:11.3
32 92 Michael Pullishy 1999 AB CAN 35451   Foothills Nordic   0:07:46.6 (32) 0:08:17.4 (31) 0:08:31.4 (32) 0:08:21.8 (32) 0:32:57.4 +6:16.8
33 107 Derek Stollery 1998 AB CAN 33370   Camrose Ski Club   0:07:40.3 (30) 0:08:27.5 (34) 0:08:47.5 (35) 0:08:48.4 (34) 0:33:43.9 +7:03.3
34 96 Gavin Rittammer 1999 AB CAN 29298   Red Deer Nordic   0:07:58.6 (35) 0:08:25.9 (33) 0:08:44.2 (34) 0:08:55.3 (36) 0:34:04.2 +7:23.6
35 97 Thomas Hulsman 1999 AB CAN 35482   Foothills Nordic   0:08:12.5 (39) 0:08:38.2 (36) 0:08:35.3 (33) 0:08:49.4 (35) 0:34:15.7 +7:35.1
36 86 Mathieu Davis 1998 AB CAN 25627   Wapiti Nordic   0:08:02.7 (38) 0:08:28.6 (35) 0:08:51.6 (37) 0:09:01.0 (38) 0:34:24.1 +7:43.5
37 82 Travis Luckert 1998 AB CAN     Edmonton Nordic   0:07:59.2 (36) 0:09:01.4 (39) 0:08:50.5 (36) 0:08:38.7 (33) 0:34:29.9 +7:49.3
38 89 Patrick Davis 1998 AB CAN 25628   Wapiti Nordic   0:08:00.7 (37) 0:08:43.9 (37) 0:09:08.9 (39) 0:09:03.3 (40) 0:34:56.9 +8:16.3
39 99 Mattias Shikatani 1998 ON CAN 31841   Team Hardwood   0:07:57.6 (34) 0:08:58.9 (38) 0:09:04.3 (38) 0:09:01.9 (39) 0:35:02.8 +8:22.2
40 88 Haldan Borglum 1999 AB CAN 35478   Foothills Nordic   0:08:20.5 (40) 0:09:03.4 (40) 0:09:11.3 (40) 0:09:00.6 (37) 0:35:35.9 +8:55.3
41 84 Angus Martin 1999 NT CAN 33722   Yellowknife   0:08:25.8 (41) 0:09:27.6 (41) 0:09:34.6 (41) 0:09:35.5 (41) 0:37:03.7 +10:23.1
42 95 Dylan Curle 1999 AB CAN 35486   XC Bragg Creek   0:10:30.5 (42) 0:11:01.1 (42) 0:10:44.6 (42) 0:10:49.9 (42) 0:43:06.3 +16:25.7
DNS 85 Will Neuhaus 1999 AB CAN 35385 3040130 Canmore Nordic   *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2022 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4