2016 Haywood NorAm, AB Cup 1 | Zone4.ca

2016 Haywood NorAm, AB Cup 1

Date: Dec 5, 2015
Official  Results
Location: Canmore Nordic Centre
Host Club: Canmore Nordic

Jury
Chief of Competition:  Mike Norton 
Technical Delegate:  Janet Gates 
Assistant Technical Delegate:  Dirk Rohde 
CCC Race Director:  Dave Dyer 
Obs. Time:
Wind Vel: 9 gust to 25.7
Air Temp: +2.1 Wind Dir: WNW
Weather: part cloudy

Junior Girls 5 km. Classic    
PL Bib Name YOB Div Nat CCCLic FISLic Club Team Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 237 Annika Richardson 1998 BC CAN 27417 3105236 Hollyburn BCST 0:07:19.5 (1) 0:07:46.1 (1) 0:15:05.7  
2 244 Hannah Mehain 1998 BC CAN 29487 3105268 Sovereign Lake BCST-NJST 0:07:24.7 (2) 0:07:58.5 (2) 0:15:23.3 +17.6
3 241 Natalie Hynes 1998 YT CAN 31886 3105271 Whitehorse YST 0:07:45.9 (3) 0:08:04.4 (3) 0:15:50.4 +44.7
4 238 Anna Goodwin 1999 BC CAN 29456 3105273 Hollyburn BCST 0:07:48.5 (4) 0:08:16.2 (4) 0:16:04.8 +59.1
5 243 Alison Pouw 1998 ON CAN 29262 3105257 Nakkertok OST 0:07:48.8 (5) 0:08:16.6 (5) 0:16:05.4 +59.7
6 239 Sara McLean 1998 AB CAN 27098 3105274 Foothills Nordic AST 0:07:56.2 (7) 0:08:18.4 (6) 0:16:14.6 +1:08.9
7 240 Hannah Deuling 1999 YT CAN 31885 3105263 Whitehorse YTST 0:07:59.9 (8) 0:08:19.3 (7) 0:16:19.2 +1:13.5
8 245 India McIsaac 2000 AB CAN 31036 3105254 Rocky Mountain Racers   0:07:49.5 (6) 0:08:32.7 (10) 0:16:22.3 +1:16.6
9 224 Jenna Sim 1999 BC CAN 28153 3105260 Hollyburn BCST 0:08:02.0 (9) 0:08:29.7 (9) 0:16:31.8 +1:26.1
10 227 Marin Cislo 1999 AB CAN 33409   Edmonton Nordic AST 0:08:09.2 (10) 0:08:25.3 (8) 0:16:34.6 +1:28.9
11 235 Emma Holmes 1998 AB CAN 29422 3105266 Foothills Nordic AST 0:08:15.9 (12) 0:08:33.4 (11) 0:16:49.4 +1:43.7
12 236 Claire Espey 1998 AB CAN 29450   Foothills Nordic AST 0:08:13.2 (11) 0:08:47.2 (12) 0:17:00.5 +1:54.8
13 246 Lisle Compton 1998 MB CAN 27487 3105259 KNBC MBST 0:08:18.3 (13) 0:08:50.2 (13) 0:17:08.6 +2:02.9
14 228 Michaela McLean 1999 BC CAN 29447 3105278 Black Jack Team Blackjack 0:08:22.9 (14) 0:08:58.5 (14) 0:17:21.5 +2:15.8
15 226 Annika Ackermann 1999 BC CAN 29415   Kimberley BCST 0:08:34.7 (16) 0:09:00.4 (15) 0:17:35.2 +2:29.5
16 231 Mira Mason 1999 YT CAN 31891   Whitehorse YTST 0:08:38.2 (18) 0:09:04.3 (16) 0:17:42.6 +2:36.9
17 242 Zoe Pekos 1998 ON CAN 29275 3105258 Team Hardwood OST 0:08:26.8 (15) 0:09:16.4 (19) 0:17:43.3 +2:37.6
18 223 Sage Robine 1998 BC CAN 29444   Black Jack Team Blackjack 0:08:37.2 (17) 0:09:14.9 (18) 0:17:52.1 +2:46.4
19 212 Tegan Brolsma 1999 AB CAN 31051   Foothills Nordic   0:08:52.9 (20) 0:09:12.1 (17) 0:18:05.1 +2:59.4
20 219 Gillian Gowling 1999 AB CAN 35401   Rocky Mountain Racers   0:08:49.0 (19) 0:09:34.1 (23) 0:18:23.1 +3:17.4
21 217 Samantha Gottschalk 1999 AB CAN 33099   Edmonton Nordic   0:08:54.3 (21) 0:09:34.1 (23) 0:18:28.5 +3:22.8
22 215 Alexandra Gottschalk 1999 AB CAN 33098   Edmonton Nordic   0:09:01.3 (23) 0:09:27.9 (21) 0:18:29.2 +3:23.5
23 211 Kandis Villebrun 1998 NT CAN 31006   Yellowknife NWTST 0:09:04.2 (24) 0:09:35.8 (25) 0:18:40.0 +3:34.3
24 218 Clair Littlefair 1998 NT CAN 29497   Yellowknife   0:09:07.9 (25) 0:09:33.9 (22) 0:18:41.8 +3:36.1
25 225 Alexis Gee 1998 YT CAN 31883   Whitehorse YTST 0:09:14.9 (26) 0:09:27.7 (20) 0:18:42.6 +3:36.9
26 233 Holly Greer 1998 AB CAN 29279   Foothills Nordic AST 0:09:01.2 (22) 0:09:45.4 (27) 0:18:46.7 +3:41.0
27 229 Sarah Tipples 1998 AB CAN 29391 3105265 Edmonton Nordic   0:09:22.3 (28) 0:09:43.4 (26) 0:19:05.8 +4:00.1
28 230 Dylan Magner 1998 ON CAN 27405   Team Hardwood   0:09:15.0 (27) 0:10:20.2 (29) 0:19:35.3 +4:29.6
29 232 Beth Fowler 1998 AB CAN 27386   Rocky Mountain Racers   0:09:28.9 (30) 0:10:11.2 (28) 0:19:40.2 +4:34.5
30 216 Jessica Roach 1998 ON CAN 35355   Team Hardwood   0:09:28.7 (29) 0:10:28.1 (30) 0:19:56.8 +4:51.1
31 221 Sarah Hanstock 1999 AB CAN 31862   Edmonton Nordic   0:09:53.5 (31) 0:10:31.1 (31) 0:20:24.7 +5:19.0
32 222 Linnea Stephenson 1999 NT CAN 31461   Yellowknife   0:09:59.3 (32) 0:10:41.4 (32) 0:20:40.7 +5:35.0
33 220 Tatiana Tilley 1999 AB CAN 33127   Foothills Nordic   0:10:59.8 (34) 0:11:17.5 (33) 0:22:17.4 +7:11.7
34 214 Laura Hodgins 1998 NT CAN 30886   Yellowknife NWTST 0:10:58.0 (33) 0:11:29.8 (34) 0:22:27.9 +7:22.2
35 213 Phoebe Reitz 1999 AB CAN 33399   Ptarmigan Nordic   0:12:32.3 (35) 0:13:13.4 (35) 0:25:45.7 +10:40.0
DNS 234 Anita Martin 1999 AB CAN 31053   Canmore Nordic   *** (*) *** (*) *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2022 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4