2016 Haywood NorAm, AB Cup 1 | Zone4.ca

2016 Haywood NorAm, AB Cup 1

Date: Dec 5, 2015
Official  Results
Location: Canmore Nordic Centre
Host Club: Canmore Nordic

Jury
Chief of Competition:  Mike Norton 
Technical Delegate:  Janet Gates 
Assistant Technical Delegate:  Dirk Rohde 
CCC Race Director:  Dave Dyer 
Obs. Time:
Wind Vel: 9 gust to 25.7
Air Temp: +2.1 Wind Dir: WNW
Weather: part cloudy

Juvenile Girls 5 km. Classic    
PL Bib Name YOB Div Nat CCCLic FISLic Club Team Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 287 Molly Miller 2001 BC CAN 31431 3105261 Kimberley   0:07:51.8 (1) 0:08:31.8 (1) 0:16:23.7  
2 283 Aleksandra Petrova 2000 AB CAN 31407   Foothills Nordic AST 0:08:05.8 (3) 0:08:35.0 (3) 0:16:40.9 +17.2
3 285 Beth Granstrom 2000 BC CAN 33141 3105270 Revelstoke BCDS 0:08:09.6 (4) 0:08:32.2 (2) 0:16:41.8 +18.1
4 288 Alana Brittin 2000 BC CAN 31035 3105262 Revelstoke   0:08:05.3 (2) 0:08:43.7 (4) 0:16:49.0 +25.3
5 286 Benita Peiffer 2000 BC CAN 31032 3105256 Whistler Nordic   0:08:22.9 (8) 0:08:45.2 (5) 0:17:08.2 +44.5
6 272 Amanda Thomson 2000 YT CAN 34099   Whitehorse YTST 0:08:20.7 (7) 0:08:49.6 (6) 0:17:10.4 +46.7
7 267 Anna Pryce 2001 AB CAN 33373   Foothills Nordic   0:08:12.5 (5) 0:09:00.6 (9) 0:17:13.2 +49.5
8 282 Karly Coyne 2000 AB CAN 33391   Canmore Nordic   0:08:28.4 (9) 0:08:53.8 (8) 0:17:22.3 +58.6
9 289 Althea Brolsma 2000 AB CAN 33156   Foothills Nordic   0:08:17.9 (6) 0:09:07.5 (11) 0:17:25.5 +1:01.8
10 273 Anna Macisaac-Jones 2001 AB CAN 30884   Rocky Mountain Racers   0:08:33.8 (12) 0:09:04.4 (10) 0:17:38.3 +1:14.6
11 277 Kate Granstrom 2000 BC CAN 33140 3105269 Revelstoke BCTS 0:08:50.5 (15) 0:08:51.3 (7) 0:17:41.9 +1:18.2
12 284 Elizabeth Elliott 2000 BC CAN 31448 3105275 Revelstoke   0:08:33.3 (11) 0:09:08.7 (12) 0:17:42.0 +1:18.3
13 291 Anna Parent 2000 AB CAN 33356   Canmore Nordic ADT 0:08:30.9 (10) 0:09:12.2 (16) 0:17:43.2 +1:19.5
14 266 Nicole Gammie 2001 AB CAN 34094   Foothills Nordic   0:08:42.5 (13) 0:09:08.9 (13) 0:17:51.5 +1:27.8
15 275 Regan Fuerstner 2000 YT CAN 34100   Whitehorse YST 0:08:45.9 (14) 0:09:09.0 (14) 0:17:55.0 +1:31.3
16 290 Mackenzie McLean 2000 BC CAN 29484   Kimberley   0:09:00.3 (17) 0:09:10.5 (15) 0:18:10.8 +1:47.1
17 269 Erin Bennett 2001 AB CAN 33406   Edmonton Nordic   0:09:03.6 (19) 0:09:37.8 (17) 0:18:41.5 +2:17.8
18 264 Clara Hardy 2001 BC CAN 33386   Sovereign Lake SLNC 0:09:02.1 (18) 0:09:41.1 (18) 0:18:43.3 +2:19.6
19 256 Alison Gourley 2001 AB CAN 35391   Canmore Nordic   0:08:57.5 (16) 0:09:50.5 (19) 0:18:48.0 +2:24.3
20 259 Michelle Kraetzer 2001 BC CAN 35266   Telemark BCTS 0:09:10.4 (21) 0:09:54.6 (20) 0:19:05.0 +2:41.3
21 276 Sally Haaheim 2001 BC CAN 33726   Telemark   0:09:03.8 (20) 0:10:01.5 (23) 0:19:05.4 +2:41.7
22 281 Miika Park 2001 BC CAN 33730   Revelstoke   0:09:14.1 (23) 0:09:56.5 (21) 0:19:10.7 +2:47.0
23 254 Sophie Edney 2001 BC CAN 35293   Black Jack Team Blackjack 0:09:21.4 (25) 0:10:00.1 (22) 0:19:21.6 +2:57.9
24 265 Clara Joy Strum 2001 AB CAN 35378   Canmore Nordic ADT 0:09:21.0 (24) 0:10:11.7 (26) 0:19:32.7 +3:09.0
25 279 Emma Paczkowski 2000 AB CAN 33402   Canmore Nordic   0:09:13.0 (22) 0:10:20.6 (27) 0:19:33.7 +3:10.0
26 261 Elise Sauve 2000 AB CAN 35752   Foothills Nordic   0:09:39.2 (26) 0:10:05.2 (24) 0:19:44.4 +3:20.7
27 280 Sophie Greer 2000 AB CAN 33133   Foothills Nordic ADT 0:09:50.3 (30) 0:10:07.5 (25) 0:19:57.8 +3:34.1
28 263 Annika Klotz 2001 AB CAN 35415   Foothills Nordic   0:09:46.5 (27) 0:10:27.9 (28) 0:20:14.4 +3:50.7
29 278 Niva Stephenson 2000 NT CAN 31469   Yellowknife   0:09:57.0 (31) 0:10:42.2 (30) 0:20:39.2 +4:15.5
30 250 Casey Nelson 2001 MB CAN 35270   Red River Nordic Team Manitoba 0:10:10.8 (32) 0:10:34.8 (29) 0:20:45.6 +4:21.9
31 251 Miliana Giesbrecht 2001 AB CAN 35468   XC Bragg Creek   0:09:48.3 (29) 0:11:02.0 (32) 0:20:50.3 +4:26.6
32 260 Solomia Bobier 2001 AB CAN 35467   Edmonton Nordic   0:09:47.5 (28) 0:11:04.9 (33) 0:20:52.5 +4:28.8
33 249 Kaitlyn Altwasser 2001 AB CAN     Foothills Nordic   0:10:14.2 (33) 0:10:42.7 (31) 0:20:56.9 +4:33.2
34 262 Ava Holman 2001 AB CAN 35438   Canmore Nordic   0:10:22.3 (34) 0:11:07.5 (34) 0:21:29.9 +5:06.2
35 258 Gabrielle Boucher 2001 AB CAN 35461   Foothills Nordic   0:10:49.7 (36) 0:11:13.5 (36) 0:22:03.2 +5:39.5
36 274 Janice Grundahl 2000 SK CAN 31893   Regina Ski Club   0:10:57.8 (38) 0:11:12.2 (35) 0:22:10.0 +5:46.3
37 253 Emma Osness 2001 AB CAN 35449   Foothills Nordic   0:10:37.3 (35) 0:11:35.9 (38) 0:22:13.3 +5:49.6
38 268 Astrid Stark 2001 AB CAN 35747   Edmonton Nordic   0:10:54.9 (37) 0:11:34.5 (37) 0:22:29.4 +6:05.7
39 257 Abigail Brown 2001 AB CAN 35471   Edmonton Nordic   0:11:08.4 (39) 0:12:12.3 (40) 0:23:20.7 +6:57.0
40 248 Evelina Groll 2001 AB CAN     Foothills Nordic   0:11:18.3 (40) 0:12:05.0 (39) 0:23:23.4 +6:59.7
41 271 Leah Reitz 2000 AB CAN 33400   Ptarmigan Nordic   0:11:50.8 (42) 0:12:32.3 (41) 0:24:23.1 +7:59.4
42 270 Nicole Staples 2001 AB CAN 35380   Wapiti Nordic   0:11:49.8 (41) 0:12:40.5 (42) 0:24:30.4 +8:06.7
43 255 Breanna Morrison 2001 SK CAN 35392   Regina Ski Club   0:11:53.4 (43) 0:13:01.7 (43) 0:24:55.2 +8:31.5
44 247 Hannah Fuechter-Field 2000 AB CAN     Calgary Nordic Training Group   0:13:09.4 (44) 0:14:06.1 (44) 0:27:15.5 +10:51.8
45 252 Carlee Dick 2001 AB CAN 35437   Wapiti Nordic   0:14:06.0 (45) 0:14:57.9 (45) 0:29:04.0 +12:40.3


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2022 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4