2016 Haywood NorAm, AB Cup 1 | Zone4.ca

2016 Haywood NorAm, AB Cup 1

Date: Dec 5, 2015
Official  Results
Location: Canmore Nordic Centre
Host Club: Canmore Nordic

Jury
Chief of Competition:  Mike Norton 
Technical Delegate:  Janet Gates 
Assistant Technical Delegate:  Dirk Rohde 
CCC Race Director:  Dave Dyer 
Obs. Time:
Wind Vel: 9 gust to 25.7
Air Temp: +2.1 Wind Dir: WNW
Weather: part cloudy

Juvenile Boys 5 km. Classic    
PL Bib Name YOB Div Nat CCCLic FISLic Club Team Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 345 Remi Drolet 2000 BC CAN 33108 3100396 Black Jack Team Blackjack 0:06:36.1 (1) 0:07:12.5 (1) 0:13:48.6  
2 352 Nicolas Bennett 2000 NT CAN 31425   Yellowknife NWTST 0:07:11.8 (3) 0:07:53.0 (3) 0:15:04.8 +1:16.2
3 350 Donny Boake 2000 NT CAN 31408 3100384 Yellowknife NWTST 0:07:07.2 (2) 0:08:06.9 (8) 0:15:14.2 +1:25.6
4 347 Benjamin Shipley 2000 BC CAN 33136   Telemark BCDS 0:07:24.4 (5) 0:07:50.2 (2) 0:15:14.6 +1:26.0
5 320 Eric Fabbri 2001 AB CAN 35393   Canmore Nordic   0:07:20.0 (4) 0:08:01.1 (7) 0:15:21.1 +1:32.5
6 354 Ian Williams 2000 BC CAN 31405   Telemark   0:07:32.3 (7) 0:07:55.4 (5) 0:15:27.7 +1:39.1
7 349 Matthias Shipley 2000 BC CAN 33135   Telemark BCDS 0:07:28.0 (6) 0:08:00.0 (6) 0:15:28.0 +1:39.4
8 325 Jack Menzies 2001 AB CAN 35374   Canmore Nordic   0:07:37.3 (10) 0:07:53.1 (4) 0:15:30.5 +1:41.9
9 315 Cole Turner 2001 BC CAN 35373 3100405 Williams Lake WLCCSC 0:07:36.2 (9) 0:08:07.6 (10) 0:15:43.8 +1:55.2
10 353 Ian Oliphant 2001 BC CAN 33143   Sovereign Lake   0:07:34.6 (8) 0:08:12.6 (12) 0:15:47.3 +1:58.7
11 346 Michael Murdoch 2000 BC CAN 31020   Whistler Nordic BCDS 0:07:41.2 (11) 0:08:10.9 (11) 0:15:52.1 +2:03.5
12 337 Simon Blackie 2001 BC CAN 33142   Revelstoke   0:07:55.0 (17) 0:08:06.9 (8) 0:16:01.9 +2:13.3
13 343 Lucas Smith 2000 MB CAN 32893   Red River Nordic Team Manitoba 0:07:43.2 (12) 0:08:19.2 (14) 0:16:02.5 +2:13.9
14 341 Kota Postma 2000 AB CAN 33397   Canmore Nordic   0:07:47.8 (15) 0:08:14.8 (13) 0:16:02.6 +2:14.0
15 336 Will Rickard 2000 AB CAN 29433   Edmonton Nordic   0:07:47.2 (14) 0:08:21.5 (16) 0:16:08.8 +2:20.2
16 351 Ben Pryce 2000 AB CAN 31446   Foothills Nordic   0:07:46.8 (13) 0:08:29.7 (21) 0:16:16.6 +2:28.0
17 327 Spencer Littlefair 2001 NT CAN 31454   Yellowknife   0:07:57.6 (19) 0:08:22.6 (17) 0:16:20.2 +2:31.6
18 344 Devin Manktelow 2000 AB CAN 31451   Canmore Nordic   0:07:54.0 (16) 0:08:29.6 (20) 0:16:23.6 +2:35.0
19 339 J.P. Cummings 2001 AB CAN 33361   Foothills Nordic ADT 0:07:56.3 (18) 0:08:30.6 (22) 0:16:26.9 +2:38.3
20 338 Jordan Lundstrom 2001 AB CAN 33404   Wapiti Nordic   0:08:15.2 (24) 0:08:25.3 (18) 0:16:40.6 +2:52.0
21 322 Erik Brosch 2001 BC CAN 35319   Revelstoke   0:08:13.5 (23) 0:08:28.3 (19) 0:16:41.8 +2:53.2
22 330 Ethan McDonald 2000 AB CAN 31471   Red Deer Nordic   0:08:17.2 (25) 0:08:37.8 (23) 0:16:55.0 +3:06.4
23 342 Logan de Boer 2000 AB CAN 33408   Canmore Nordic ADT 0:08:13.4 (22) 0:08:44.4 (25) 0:16:57.9 +3:09.3
24 348 Jack Panayi 2000 NT CAN 33382   Yellowknife NWTST 0:08:13.3 (21) 0:08:50.6 (26) 0:17:04.0 +3:15.4
25 311 Benjamin Eggink 2001 AB CAN 35759   Camrose Ski Club Camrose Junior Racers 0:08:23.5 (26) 0:08:42.2 (24) 0:17:05.8 +3:17.2
26 340 Samuel Ree 2001 AB CAN 33134   Vermilion Nordic   0:08:10.7 (20) 0:09:03.2 (28) 0:17:13.9 +3:25.3
27 314 Colton Cuthill 2000 AB CAN 35477   Foothills Nordic   0:08:27.4 (27) 0:08:59.5 (27) 0:17:27.0 +3:38.4
28 324 Rory Gilliland 2000 AB CAN 35456   Foothills Nordic   0:08:39.1 (28) 0:09:09.8 (29) 0:17:48.9 +4:00.3
29 334 Daniel Brisson 2000 AB CAN 35746   Edmonton Nordic   0:08:44.7 (29) 0:09:22.1 (30) 0:18:06.9 +4:18.3
30 335 Alexander Malmsten 2000 AB CAN 27435   Wapiti Nordic   0:08:44.9 (30) 0:09:22.4 (31) 0:18:07.3 +4:18.7
31 316 Silas Clusiau 2000 ON CAN 31063   Team Hardwood   0:08:52.8 (33) 0:09:29.9 (32) 0:18:22.8 +4:34.2
32 318 Christian Pazdan 2000 AB CAN 35480   Foothills Nordic   0:08:48.1 (31) 0:09:36.1 (34) 0:18:24.2 +4:35.6
33 329 Sean McLean 2000 AB CAN 33732 3105274 Foothills Nordic   0:08:51.1 (32) 0:09:45.7 (35) 0:18:36.9 +4:48.3
34 326 Lance Holland 2001 AB CAN 35463   Canmore Nordic   0:09:37.1 (40) 0:09:32.5 (33) 0:19:09.6 +5:21.0
35 312 Ben Walch 2000 AB CAN     Foothills Nordic   0:09:05.7 (34) 0:10:20.0 (39) 0:19:25.7 +5:37.1
35 333 Zachary Kosack 2000 AB CAN 35750   Red Deer Nordic Red Deer Nordic 0:09:17.2 (35) 0:10:08.5 (36) 0:19:25.7 +5:37.1
37 331 Lucas Neander 2001 AB CAN 35267   Foothills Nordic   0:09:19.4 (36) 0:10:19.1 (38) 0:19:38.5 +5:49.9
38 328 Wilson Pollard 2001 AB CAN 35424   Canmore Nordic   0:11:24.2 (44) 0:08:21.3 (15) 0:19:45.5 +5:56.9
39 321 Erik Skarsgard 2001 AB CAN 35744   Foothills Nordic   0:09:36.9 (39) 0:10:09.4 (37) 0:19:46.4 +5:57.8
40 317 Gareth Eyre 2001 AB CAN 35459   Foothills Nordic   0:09:35.0 (38) 0:10:22.2 (41) 0:19:57.2 +6:08.6
41 332 Jackson Hofer 2001 AB CAN 35399   Foothills Nordic   0:09:42.7 (41) 0:10:20.7 (40) 0:20:03.5 +6:14.9
42 319 Nathan Weiman 2001 SK CAN 35331   Regina Ski Club   0:09:34.5 (37) 0:10:30.7 (42) 0:20:05.3 +6:16.7
43 323 Kelan Lynch 2001 AB CAN 35476   Wapiti Nordic   0:10:00.6 (42) 0:11:01.9 (43) 0:21:02.5 +7:13.9
44 313 Joseph Mills 2001 AB CAN 35473   Foothills Nordic   0:11:07.4 (43) 0:12:08.6 (44) 0:23:16.0 +9:27.4


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2022 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4