2016 Haywood NorAm, AB Cup 1 | Zone4.ca

2016 Haywood NorAm, AB Cup 1

Date: Dec 5, 2015
Official  Results
Location: Canmore Nordic Centre
Host Club: Canmore Nordic

Jury
Chief of Competition:  Mike Norton 
Technical Delegate:  Janet Gates 
Assistant Technical Delegate:  Dirk Rohde 
CCC Race Director:  Dave Dyer 
Obs. Time:
Wind Vel: 9 gust to 25.7
Air Temp: +2.1 Wind Dir: WNW
Weather: part cloudy

Midget Girls 2.5 km. Classic    
PL Bib Name YOB Div Nat CCCLic FISLic Club Team Time Diff
1 434 Isobel Hendry 2002 AB CAN 35353   Canmore Nordic   0:08:28.2  
2 459 Marielle Ackermann 2002 BC CAN 35356   Kimberley BCTS 0:08:45.7 +17.5
3 457 Kolibri Drobish 2002 BC CAN 35433   Revelstoke   0:08:46.4 +18.2
4 444 Maya Fish 2002 AB CAN 35361   Canmore Nordic   0:08:52.6 +24.4
5 431 Abby Elgert 2002 AB CAN 31460   Athabasca Nordic   0:09:02.1 +33.9
6 417 Jasmine Drolet 2002 BC CAN 35315   Black Jack Team Blackjack 0:09:08.4 +40.2
7 458 Julia Hill 2003 AB CAN 35408   Foothills Nordic   0:09:09.8 +41.6
8 456 Makena Pruden 2003 AB CAN 35394   Wapiti Nordic   0:09:23.4 +55.2
9 440 Jenna Sherrington 2002 AB CAN     Foothills Nordic   0:09:31.5 +1:03.3
10 429 Avery Hanson 2002 BC CAN 35297   Larch Hills Nordic   0:09:34.0 +1:05.8
11 420 Grace Bertozzi 2002 AB CAN 35435   Wapiti Nordic   0:09:39.7 +1:11.5
12 462 Hannah Lundstrom 2002 AB CAN 35327   Wapiti Nordic   0:09:44.8 +1:16.6
13 412 Mia Cowper 2002 AB CAN 30896   Edmonton Nordic   0:09:45.7 +1:17.5
14 441 Ella Stephen 2002 AB CAN 35370   Foothills Nordic   0:09:46.0 +1:17.8
15 450 Kjirsti Sellers 2002 AB CAN 35382   Canmore Nordic   0:09:51.5 +1:23.3
16 428 Rebecca Brosch 2002 BC CAN 35320   Revelstoke   0:09:57.7 +1:29.5
17 452 Jaclyn Elliott 2003 BC CAN 35326   Revelstoke   0:09:59.9 +1:31.7
18 445 Kea Furniss 2002 NT CAN 35410   Yellowknife   0:10:03.0 +1:34.8
19 418 Pascale Paradis 2002 AB CAN     Foothills Nordic   0:10:03.2 +1:35.0
20 443 Anna Bowman 2002 ON CAN 35376   Nakkertok Foothills Nordic 0:10:03.3 +1:35.1
21 451 Natalie Thain 2003 AB CAN 35429   Camrose Ski Club   0:10:07.8 +1:39.6
22 453 Mira Mercer 2003 NT CAN 35405   Yellowknife NWTST 0:10:07.9 +1:39.7
23 449 Sloane Fabbro 2002 AB CAN 35396   Foothills Nordic   0:10:09.9 +1:41.7
24 455 Ella Kokelj 2002 NT CAN 35402   Yellowknife   0:10:10.9 +1:42.7
25 433 MarÔke Henderson 2002 AB CAN 35383   Canmore Nordic   0:10:12.0 +1:43.8
26 446 Helena Denkema 2002 AB CAN 35432   Wapiti Nordic   0:10:13.1 +1:44.9
27 421 Alison Gartner 2003 AB CAN 35395   Foothills Nordic   0:10:13.7 +1:45.5
28 442 Rae Panayi 2002 NT CAN 35406   Yellowknife NWTST 0:10:22.7 +1:54.5
29 463 Mary Kate Norman 2002 ON CAN 35342   Nakkertok Foothills Nordic 0:10:27.5 +1:59.3
30 460 Naomi Walch 2002 AB CAN     Foothills Nordic   0:10:34.5 +2:06.3
31 432 Jasmine Lyons 2002 ON CAN     Nakkertok   0:10:37.6 +2:09.4
32 426 Katie Bardak 2002 AB CAN 33350   Wapiti Nordic   0:10:41.7 +2:13.5
33 414 Madeleine Stymiest 2002 ON CAN 35299   Nakkertok   0:10:42.3 +2:14.1
34 422 Megan Irwin 2003 AB CAN 35428   Foothills Nordic   0:10:45.4 +2:17.2
35 419 Riley Hughes 2003 AB CAN     XC Bragg Creek   0:10:45.6 +2:17.4
36 424 Rachel Morris 2002 ON CAN 35445   Nakkertok   0:10:48.8 +2:20.6
37 465 Georgia Hutchison 2002 AB CAN 35384   Canmore Nordic   0:10:55.9 +2:27.7
38 415 Sarah Rab 2002 ON CAN     Nakkertok   0:10:57.6 +2:29.4
39 448 Jaiden Webster 2002 AB CAN     Canmore Nordic   0:10:59.8 +2:31.6
40 436 Ruby Pigott 2002 NT CAN 35483   Yellowknife NWTST 0:11:01.2 +2:33.0
41 447 Leigh Humphrey 2002 AB CAN     Camrose Vikings   0:11:07.3 +2:39.1
42 437 Jill Stephen 2003 AB CAN 35423   Foothills Nordic   0:11:12.8 +2:44.6
43 461 Imogen Nadlersmith 2003 MB CAN 35453   Riding Mountain Team Manitoba 0:11:29.1 +3:00.9
44 438 Emily Carroll 2003 NT CAN 35417   Yellowknife   0:11:36.2 +3:08.0
45 430 Maddie Norman 2002 ON CAN     Nakkertok Foothills Nordic 0:11:56.9 +3:28.7
46 425 Sage Gilliland 2002 AB CAN 35457   Foothills Nordic   0:12:22.9 +3:54.7
47 416 Caitlin McCullough 2003 AB CAN     Wapiti Nordic Wapiti Nordic Ski Club 0:12:41.6 +4:13.4
48 454 Charlotte Trainor 2003 AB CAN     XC Bragg Creek   0:12:56.8 +4:28.6
49 435 Zaphira Ey 2003 AB CAN 35436   Wapiti Nordic   0:12:57.9 +4:29.7
50 411 Angie Housley 2003 AB CAN 35462   Calgary Nordic Training Group   0:13:19.1 +4:50.9
51 464 Gina Pimm 2003 AB CAN 31464   Red Deer Nordic Red Deer 0:13:28.9 +5:00.7
52 439 Regan Morningstar 2003 AB CAN     CNTG   0:20:02.8 +11:34.6
DNS 413 Fiona Billinton 2002 AB CAN     Foothills Nordic   *** ***
DNS 423 Ema Chlepkova 2003 AB CAN     Foothills Nordic   *** ***
DNS 427 Ngaire Barraclough 2002 AB CAN 34112   Edmonton Nordic   *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2022 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4