2016 Haywood NorAm, AB Cup 1 | Zone4.ca

2016 Haywood NorAm, AB Cup 1

Date: Dec 5, 2015
Official  Results
Location: Canmore Nordic Centre
Host Club: Canmore Nordic

Jury
Chief of Competition:  Mike Norton 
Technical Delegate:  Janet Gates 
Assistant Technical Delegate:  Dirk Rohde 
CCC Race Director:  Dave Dyer 
Obs. Time:
Wind Vel: 9 gust to 25.7
Air Temp: +2.1 Wind Dir: WNW
Weather: part cloudy

Mini-Midget/Bantam B 2 km. Classic    
PL Bib Name YOB Div Nat CCCLic FISLic Club Team Time Diff
1 479 Noah Weir Chaba 2004 AB CAN     Edmonton Nordic   0:07:11.1  
2 487 Graydi Wasmuth 2004 AB CAN     Fort Saskatchewan Nordic   0:07:20.0 +8.9
3 485 Nicholas Hill 2005 AB CAN     Foothills Nordic   0:07:27.4 +16.3
4 483 Sam Stephen 2004 AB CAN 35371   Foothills Nordic   0:07:44.2 +33.1
5 494 Keir Carlson 2004 AB CAN     Canmore Nordic   0:07:49.6 +38.5
6 472 Ryder de Nys 2005 AB CAN     Canmore Nordic   0:08:00.5 +49.4
7 475 Sasha Norman 2004 AB CAN     Foothills Nordic   0:08:01.5 +50.4
8 476 François Gauthier 2004 AB CAN     Foothills Nordic   0:08:11.8 +1:00.7
9 470 Nico Hornyansky 2005 AB CAN     Canmore Nordic   0:08:12.7 +1:01.6
10 471 Keifer Miller 2005 AB CAN     Canmore Nordic   0:08:16.1 +1:05.0
11 490 Bjorn Baergen 2004 AB CAN     Canmore Nordic   0:08:25.8 +1:14.7
12 478 Alec Repp 2004 AB CAN     Foothills Nordic   0:08:41.8 +1:30.7
13 480 Soma Csonka 2005 AB CAN     Foothills Nordic   0:08:42.4 +1:31.3
14 474 Aidan Latimer 2004 AB CAN     Canmore Nordic   0:09:01.4 +1:50.3
15 482 Tor Menzies 2005 AB CAN     Canmore Nordic   0:09:01.8 +1:50.7
16 469 Bryton Kapitza 2005 AB CAN     Canmore Nordic   0:09:05.4 +1:54.3
17 489 Cameron Bakal 2005 AB CAN 35365   Devon Nordic   0:09:28.6 +2:17.5
18 493 Kip Manktelow 2005 AB CAN     Canmore Nordic   0:09:40.7 +2:29.6
19 492 Francois Denkema 2005 AB CAN     Wapiti Nordic   0:09:46.2 +2:35.1
20 488 Kai Perron 2005 AB CAN     Canmore Nordic   0:10:00.3 +2:49.2
21 473 Cadin Pollard 2005 AB CAN     Canmore Nordic   0:10:16.3 +3:05.2
22 486 Jack Paul 2004 AB CAN     Canmore Nordic   0:10:19.9 +3:08.8
23 468 Everett Fox 2004 NT CAN     Yellowknife   0:10:29.9 +3:18.8
24 484 Callum Cross 2004 AB CAN     Canmore Nordic   0:10:36.6 +3:25.5
25 481 Maxime Boucher 2005 AB CAN     Foothills Nordic   0:10:57.6 +3:46.5
26 477 Peter Osiowy 2004 AB CAN     Calgary Nordic Training Group   0:11:07.8 +3:56.7
27 466 Thomas Paul 2005 AB CAN     Canmore Nordic   0:11:25.9 +4:14.8
28 491 Seth Robertson 2005 AB CAN     Canmore Nordic   0:11:39.5 +4:28.4
29 467 Bradley kosack 2005 AB CAN     Red Deer Nordic Red Deer 0:12:19.4 +5:08.3


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2022 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4