2016 NB Cup #6 Provincial Championship / Coupe N.- | Zone4.ca



2016 NB Cup #6 Provincial Championship / Coupe N.-

Date: Apr 2, 2016
Official  Results
Location: Charlo,NB
Host Club: Les Aventuriers

Jury
Technical Delegate:  Edouard Daigle 
Chief of Competition:  Marc Leclair 
Chief of Course:  Guy Laviolette 
Coach:  Manon Losier and Paul Dugas 
Zone 4  Carole Daigle 
Chief Timing   Rhéal Laviolette 
Obs. Time: 10:00
Wind Vel:  5-10  Wind Dir: W
Air Temp: 0.0 Snow Temp: 0.0
Weather: Overcast Snow Cond: Granular

Mini-Atome Garçon/Bo 1 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Province Club Time Diff
1 1 Andrew Thomas NB Le Sureau Blanc 0:07:54.2  
2 2 Danik Caron NB Husky 0:09:32.1 +1:37.9
3 3 Aidyn Zuidhof NB Wostawea 0:11:20.9 +3:26.7
DNS 4 Louis Allain NB Ourse des Neiges *** ***

Mini-Atome Fille/Gir 1 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Province Club Time Diff
1 6 LisaMarie Coulombe NB Husky 0:07:40.0  
2 5 Annabelle Kenny NB Le Sureau Blanc 0:12:33.5 +4:53.5

Atome Garçon/Boys 1.5 km. Free Mass Start  Green 1.5  
PL Bib Name Province Club Time Diff
1 7 Theo Simard NB Le Sureau Blanc 0:06:54.2  
2 10 Asher Zuidhof NB Wostawea 0:07:32.4 +38.2
3 8 Jacob Olivier Haché NB Le Sureau Blanc 0:08:00.1 +1:05.9
4 9 Frédéric Kenny NB Le Sureau Blanc 0:08:06.5 +1:12.3
5 11 Enzo Martel NB Husky 0:12:05.4 +5:11.2

Atome Fille/Girls 1.5 km. Free Mass Start  Green 1.5  
PL Bib Name Province Club Time Diff
1 14 Malika Allain NB Ourse des Neiges 0:07:42.9  
2 15 FLORENCE-ÉMY FRANCOEUR QC Mont-Climont 0:08:00.4 +17.5
3 12 Lorianne Basque NB Le Sureau Blanc 0:08:02.5 +19.6
4 13 Valérie Haché NB Le Sureau Blanc 0:08:30.3 +47.4

Pee Wee Garçon/Boys 2.5 km. Free Mass Start  Red 2.5  
PL Bib Name Province Club Time Diff
1 16 Hugo Austin NB Le Sureau Blanc 0:09:04.8  
2 23 Mathis Cormier QC Mouski 0:09:04.9 +0.1
3 24 William Gagné-Duplisea QC Mouski 0:09:56.4 +51.6
4 17 Damien Fortin NB Wostawea 0:10:39.8 +1:35.0
5 19 Mathias Michaud NB Les Aventuriers 0:11:08.4 +2:03.6
6 20 David THÉRIAULT QC Mont-Climont 0:11:54.0 +2:49.2
7 18 Karel Godin NB Boules de Neige 0:12:23.8 +3:19.0
8 21 Leezack Caron NB Husky 0:13:07.1 +4:02.3
9 22 Loïk Coulombe NB Husky 0:14:16.1 +5:11.3

Mini-Midget Garçon/B 3.75 km. Free Mass Start  orange 3.75  
PL Bib Name Province Club Time Diff
1 25 Simon Xavier Godin NB Le Sureau Blanc 0:12:12.0  
2 27 Joshua Fontaine Roy NB Les Aventuriers 0:12:25.6 +13.6
3 26 Samuel Basque NB Le Sureau Blanc 0:12:28.5 +16.5
4 30 Simon Levasseur QC Mont-Climont 0:14:02.8 +1:50.8
5 28 Jabin Zuidhof NB Wostawea 0:14:52.6 +2:40.6
6 29 Jack Toner NB Wostawea 0:14:53.6 +2:41.6

Mini-Midget Fille/Gi 2.5 km. Free Mass Start  Red 2.5  
PL Bib Name Province Club Time Diff
1 31 Gabrielle Côté NB Boules de Neige 0:09:14.0  
2 32 Aurélie Doucet QC Mouski 0:11:42.5 +2:28.5

Pee Wee Fille/Girls 2.5 km. Free Mass Start  Red 2.5  
PL Bib Name Province Club Time Diff
1 33 Mattea McNair NB Wostawea 0:09:25.8  
2 34 Tianna Zuidhof NB Wostawea 0:11:31.9 +2:06.1
3 35 Chloé Baudchon NB Ourse des Neiges 0:15:17.8 +5:52.0
4 36 Anaelle Martel NB Husky 0:20:59.9 +11:34.1

Midget Garçon/Boys 5 km. Free Mass Start  Blue 5km  
PL Bib Name Province Club Time Diff
1 37 François Leclair NB Les Aventuriers 0:16:23.4  
2 38 Olivier Jacob Godin NB Le Sureau Blanc 0:16:25.0 +1.6
3 41 Éloi Charest NB Mont-Climont 0:18:14.1 +1:50.7
4 39 Pascal Morimanno NB Wostawea 0:18:39.4 +2:16.0
5 40 Remi Walhain NB Wostawea 0:19:03.7 +2:40.3
6 42 Thomas Guay-Vachon QC Mouski 0:19:11.4 +2:48.0

Juvenile Fille/Girls 7.5 km. Free Mass Start  orange 2x3.75  
PL Bib Name Province Club Time Diff
1 46 Frances Wright NB Wostawea 0:29:08.1  
2 43 Chloe Duchesne NB Ourse des Neiges 0:30:34.1 +1:26.0
3 44 Mélanie Landry NB Boules de Neige 0:31:01.0 +1:52.9
4 45 Mélodie Landry NB Boules de Neige 0:33:02.6 +3:54.5
5 47 Valérie THÉRIAULT QC Mont-Climont 0:37:05.4 +7:57.3

Midget Fille/Girls 5 km. Free Mass Start  Blue 5  
PL Bib Name Province Club Time Diff
1 48 Ariane Austin NB Le Sureau Blanc 0:18:08.3  
2 50 Maelle Dugas NB Les Elites du Nord-Roi 0:19:21.5 +1:13.2
3 53 Noémie THÉRIAULT QC Mont-Climont 0:19:32.2 +1:23.9
4 51 Myriam Côté NB Boules de Neige 0:19:35.5 +1:27.2
5 49 Marissa Curry NB Le Sureau Blanc 0:19:49.7 +1:41.4
6 56 Isabeau Charest NB Mont-Climont 0:20:17.6 +2:09.3
7 55 Marguerite Gagné-Duplisea QC Mouski 0:20:17.8 +2:09.5
8 54 Marie-Pier Cormier QC Mouski 0:36:15.8 +18:07.5
DNS 52 Marie-Elyse Fortin NB Wostawea *** ***

Junior Garçon/Boys 15 km. Free Mass Start  Blue 3x5  
PL Bib Name Province Club Time Diff
1 57 Alexandre Leclair NB Les Aventuriers 0:49:03.6  
2 59 Louis Cormier QC Mouski 0:49:42.6 +39.0
3 58 Lars Schwarz NB Wostawea 0:50:45.1 +1:41.5

Juvenile Garçon/Boys 10 km. Free Mass Start  Blue 2x5  
PL Bib Name Province Club Time Diff
1 60 Thierry Dugas NB Les Elites du Nord-Roi 0:31:32.9  
2 62 Tayo Chalifour QC Mont-Climont 0:32:35.7 +1:02.8
3 61 Maxime Savoie NB Boules de Neige 0:33:59.4 +2:26.5
4 65 Étienne Coulombe-Lamarche QC Mont-Climont 0:35:31.7 +3:58.8
5 63 SÉDRICK FRANCOEUR QC Mont-Climont 0:35:32.7 +3:59.8
DNS 64 Grant Scarratt QC Mouski *** ***

Junior Femme/Women 10 km. Free Mass Start  Blue 2x5  
PL Bib Name Province Club Time Diff
1 66 Maé Bourgeois-Cantin QC Mouski 0:38:15.3  
2 67 Rosalie Allard QC Mouski 0:39:51.6 +1:36.3

Junior Fille/Girls 10 km. Free Mass Start  Blue 2x5  
PL Bib Name Province Club Time Diff
1 68 Michelle Landry NB Boules de Neige 0:38:53.4  
2 69 Juliana Luiker NB Wostawea 0:46:55.7 +8:02.3

Maîtres Femme/Master 10 km. Free Mass Start  Blue 2x5  
PL Bib Name Province Club Time Diff
1 71 Claudette Maltais NB Les Aventuriers 0:39:44.1  
2 70 Julie Daigle NB Ourse des Neiges 0:46:09.3 +6:25.2
3 72 Francine Babineau NB Husky 0:50:09.6 +10:25.5

Junior Homme/Men 15 km. Free Mass Start  Blue 3x5  
PL Bib Name Province Club Time Diff
1 73 Vincent Leclair NB Les Aventuriers 0:46:56.6  

Ouvert Homme/Open Me 15 km. Free Mass Start  Blue 3x5  
PL Bib Name Province Club Time Diff
1 74 kevin heppell NB Les Aventuriers 0:46:56.5  
2 76 Félix Guay-Vachon QC Mouski 0:51:59.4 +5:02.9
3 75 Jan Rossiter NB Les Aventuriers 0:54:01.0 +7:04.5
4 77 Guillaume Gagnier-Michel QC Mouski 0:57:23.7 +10:27.2

Maîtres Homme/Master 15 km. Free Mass Start  Blue 3x5  
PL Bib Name Province Club Time Diff
1 84 Andre Bourque NB Codiac 0:48:29.3  
2 93 Jérôme Doucet NB Mouski 0:52:05.5 +3:36.2
3 85 Andrew Buzzell NB Codiac 0:55:48.8 +7:19.5
4 90 Gilles Cormier QC Mouski 0:55:56.7 +7:27.4
5 95 Guy Cantin QC Mouski 0:56:22.3 +7:53.0
6 79 Jim Currie NB Codiac 0:56:43.0 +8:13.7
7 81 Louis Fortin NB Wostawea 0:58:23.3 +9:54.0
8 94 Renaud Mimeault QC Mont-Climont 0:59:31.7 +11:02.4
9 80 Paul Wright PE Les Aventuriers 1:03:24.0 +14:54.7
10 86 Roger  D Levesque NB Les Aventuriers 1:04:04.9 +15:35.6
11 83 Dave Moore NB Codiac 1:08:08.7 +19:39.4
12 82 Donald Wright NB Wostawea 1:08:37.5 +20:08.2
13 78 Eric Luiker NB Wostawea 1:09:05.3 +20:36.0
14 92 Richard Levasseur QC Mont-Climont 1:09:25.3 +20:56.0
15 91 Daniel Guay QC Mouski 1:09:58.1 +21:28.8
16 89 Aron Zuidhof NB Wostawea 1:10:22.0 +21:52.7
17 88 Benoit Lamarche QC Mont-Climont 1:11:50.5 +23:21.2
DNS 87 Mario Boudreau NB Ourse des Neiges *** ***

Participation Homme/ 4.2 km. Free Mass Start  Yellow 4.2  
PL Bib Name Province Club Time Diff
1 96 Francis Caron NB Husky 0:16:34.1  

Participation Femme/ 4.2 km. Free Mass Start  yellow 4.2  
PL Bib Name Province Club Time Diff
1 98 Sarah Zuidhof NB Wostawea 0:16:59.4  
2 97 Mariline Dubé NB Husky 0:33:38.3 +16:38.9


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2018 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4