Nipika Toby Creek & Teck Kootenay Cup #5 Skate | Zone4.ca

Nipika Toby Creek & Teck Kootenay Cup #5 Skate

Date: Jan 28, 2018
StartList
Location: Nipika Mountain Resort
Host Club: Nipika Nordic Ski Club

Jury
Technical Delegate:  Marni Kreutzer 
Chief of Competition:  Jakub Sumbera 
Chief of Course:  Steve Wilson 
Coach:  Ted Bigelow 
Coach:   
Obs. Time:
Wind Vel:  0 Wind Dir: none
Air Temp: -4 Snow Temp: -6
Weather: light snow Snow Cond: soft packed

20km 20-29 f 1 km. Free Mass Start    
Bib Name Age DOB Club Gender Start Time
1 Kat Stone 29 1988 University of Alberta F 0:00:00.0
2 MacKenzie McLean 17 2000 Kimberley Nordic F 0:00:00.0
3 Kaitlin Fulmore 23 1994   F 0:00:00.0

20km 20-29 m 1 km. Classic Mass Start    
Bib Name Age DOB Club Gender Start Time
4 Jordane Thouverey 25 1992   M 0:00:00.0
5 Talon Vale 17 2000 Fernie Nordic M 0:00:00.0
6 Yannick Gareau-Lapierre 25 1992   M 0:00:00.0
7 Marshall Harris 22 1995 University of Calgary M 0:00:00.0

20km 30-39 f 1 km. Classic Mass Start    
Bib Name Age DOB Club Gender Start Time
8 Zina Kocher 35 1982 Foothills Nordic F 0:00:00.0
9 Andrea Dupont 36 1980 Rocky Mountain Racers F 0:00:00.0
10 Karen Messenger 38 1979 Rocky Mountain Racers F 0:00:00.0
11 Candace Bourque 38 1979   F 0:00:00.0

20km 30-39 m 1 km. Classic Mass Start    
Bib Name Age DOB Club Gender Start Time
12 Jamie Grant 39 1979 Space Dogs M 0:00:00.0
13 Tomas Capek 36 1981   M 0:00:00.0
14 Erik Carleton 39 1978 Rocky Mountain Racers M 0:00:00.0
15 Alexander Kolesov 31 1986 Canmore Nordic M 0:00:00.0
16 Travis Cummings 32 1985   M 0:00:00.0
17 Damon Davis 38 1979   M 0:00:00.0
18 Charles Curtis 38 1979 North Highlands Nordic M 0:00:00.0
159 Ian  Murry       M 0:00:00.0

20km 40-49 f 1 km. Classic Mass Start    
Bib Name Age DOB Club Gender Start Time
19 Heather Lamson 40 1977 Kimberley Nordic F 0:00:00.0
20 Angela Ripley 40 1977   F 0:00:00.0
21 virginia robinson 49 1968 Fernie Nordic F 0:00:00.0
22 Robyn Williams 46 1971   F 0:00:00.0
23 Katerina Zidek 44 1973 Canmore Nordic F 0:00:00.0
24 Kerri Holmes 48 1969 Fernie Nordic F 0:00:00.0
25 Cathryn Rowley 40 1977 Space Dogs F 0:00:00.0
26 Kamila Borutova 42 1975   F 0:00:00.0
132 Deborah Hall 47 1970 Foothills Nordic F 0:00:00.0

20km 40-49 m 1 km. Classic Mass Start    
Bib Name Age DOB Club Gender Start Time
27 Kris Head 45 1972 Space Dogs M 0:00:00.0
28 Mark Kudryk 46 1971 Fast & Fossil M 0:00:00.0
29 Jeff Williams 42 1975 Fernie Nordic M 0:00:00.0
30 Alaric Fish 48 1969 Canmore Nordic M 0:00:00.0
31 Scott Dressler 49 1968 Fernie Nordic M 0:00:00.0
32 glenn harris 40 1977   M 0:00:00.0
33 Steve Holeczi 41 1976 Canmore Nordic M 0:00:00.0
34 Jared Breneman 40 1977 Fernie Nordic M 0:00:00.0
35 Darrell Wiebe 44 1973   M 0:00:00.0
36 Johnny Shaw 44 1973 Fernie Nordic M 0:00:00.0
37 Leighton Poidevin 47 1970   M 0:00:00.0
38 Heath McCroy 47 1970   M 0:00:00.0
39 Mikhail Kudienko 42 1975 MitoCanada M 0:00:00.0

20km 50-59 f 1 km. Classic Mass Start    
Bib Name Age DOB Club Gender Start Time
40 nancy Burden 56 1961 Edmonton Nordic F 0:00:00.0
41 Jacs Hutchison 50 1967 fast and fossil F 0:00:00.0
143 Susan Rohn 51 1966 Fernie Nordic F 0:00:00.0

20km 50-59 m 1 km. Classic Mass Start    
Bib Name Age DOB Club Gender Start Time
42 Chris Bullock 50 1967 Kimberley Nordic M 0:00:00.0
43 Julian Green 53 1964 Space Dogs M 0:00:00.0
44 Zibi Cieplak 54 1963   M 0:00:00.0
45 Bob Burden 57 1960 Edmonton Nordic M 0:00:00.0
46 Ken Johnson 59 1958   M 0:00:00.0
47 Darren Lazaruk 56 1961 Space Dogs Ski Club M 0:00:00.0
48 David Paul 55 1962 Kimberley Nordic M 0:00:00.0
49 Douglas Gray 51 1966   M 0:00:00.0
50 John Groeneveld 58 1959   M 0:00:00.0
157 Dan Savage 58 1959 Fernie Nordic M 0:00:00.0
158 Mathew  Innes       M 0:00:00.0
160 Dave  Richmond     Life Sport M 0:00:00.0

20km 60 f 1 km. Classic Mass Start    
Bib Name Age DOB Club Gender Start Time
52 Silvia Stettler 69 1948 Canmore Nordic F 0:00:00.0

20km 60 m 0 km. Mass Start    
Bib Name Age DOB Club Gender Start Time
51 Edward Heacock 64 1953 Edmonton Nordic M 0:00:00.0
53 GORDON CRAIG 62 1955 Kimberley Nordic M 0:00:00.0
54 Henry Yau 63 1954 Canmore Nordic M 0:00:00.0
55 Ken Sidney 71 1946 Canmore Nordic M 0:00:00.0
56 Norbert Meier 67 1950 Canmore Nordic M 0:00:00.0
57 Graham MacDonald 72 1945   M 0:00:00.0

7.5km Juvenile f 0 km. Mass Start    
Bib Name Age DOB Club Gender Start Time
120 Masha Stich 14 2003 Toby Creek Nordic F 0:50:00.0

7.5km Juvenile m 0 km. Mass Start    
Bib Name Age DOB Club Gender Start Time
121 Noah Rolseth 14 2003 Altius Nordic M 0:50:00.0
122 Matthew Nickurak 14 2003 Toby Creek Nordic M 0:50:00.0
123 Kai Fait 14 2003 Fernie Nordic M 0:50:00.0
124 Nathan Savage 14 2003 Fernie Nordic M 0:50:00.0
125 Joshua Lohka 14 2002 Foothills Nordic M 0:50:00.0
126 Douglas Caldwell 14 2003 Golden Nordic M 0:50:00.0

7.5km Junior Boy 0 km. Mass Start    
Bib Name Age DOB Club Gender Start Time
127 Jackson Hofer 16 2001 Foothills Nordic M 0:50:00.0
128 Robert Caldwell 16 2001 Golden Nordic M 0:50:00.0
129 Mac Dressler 16 2001 Fernie Nordic M 0:50:00.0

10km Open Rec f 0 km. Mass Start    
Bib Name Age DOB Club Gender Start Time
130 Jenn Nichols 47 1970 Foothills Nordic F 1:00:00.0
131 Bobbie Seifried 62 1955 Kimberley Nordic F 1:00:00.0
133 Penelope Longworth 54 1963   F 1:00:00.0
134 Beva Kirk 43 1974 Toby Creek Nordic F 1:00:00.0
135 Julie Gamache 36 1980   F 1:00:00.0
136 Kim Kitching 50 1967 Toby Creek Nordic F 1:00:00.0
137 MARY HEACOCK 68 1949   F 1:00:00.0
138 Deb Guerard 41 1976 Foothills Nordic F 1:00:00.0
139 Delia Christianson 60 1957 Kimberley Nordic F 1:00:00.0
140 Mirka Navratilova 39 1978 Foothills Nordic F 1:00:00.0
141 Lynette MacCulloch 60 1957   F 1:00:00.0
142 Francine Taylor-Gobeil 55 1962   F 1:00:00.0
144 Megan Barry 24 1993   F 1:00:00.0
145 Anne Julie Dudemaine 36 1981   F 1:00:00.0
146 Michelle Phillips 38 1979   F 1:00:00.0

10km Open Rec m 0 km. Mass Start    
Bib Name Age DOB Club Gender Start Time
147 Bryant Hebert 42 1975   M 1:00:00.0
148 Graeme Williams 48 1969 Canmore Nordic M 1:00:00.0
149 Ryan Wiebe 28 1988   M 1:00:00.0
150 Norman Vaughan 57 1960 Space Dogs M 1:00:00.0
151 Kevin Hall 48 1970   M 1:00:00.0
152 brett bryan 58 1959 Kimberley Nordic M 1:00:00.0
153 Duncan Whittick 38 1979 Toby Creek Nordic M 1:00:00.0
154 Rick Larush 71 1946 Canmore Nordic M 1:00:00.0
155 Ben MacKay 31 1986   M 1:00:00.0
156 David Berschl 55 1962 Foothills Nordic M 1:00:00.0


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2021 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4