Haywood NorAm and Buff Sprint Final Results | Zone4.ca



 Haywood NorAm and Buff Sprint Heats

Date: Dec 14, 2013
Official  Results
Location: Rossland, BC
Host Club: Black Jack Ski Club

Chief of Competition:  Ian Sibbald 
Technical Delegate:  Claude Chabot 
Asst. Tech. Delegate:  Sharon Clarke 
CCC Race Director  Dave Dyer 
Race Start:  11.30 
Wind Vel: none Wind Dir:
Air Temp: - 1.5 Snow Temp:
Weather: overcast Snow Cond: packed snow

Senior Men 1.6 km. Free  FIS Official 30 Racer Format with B-Final.bsl  
PL Bib Name DOB CCCLicence FISLicence Nation Club Team Round QualifyTime
1 104 Erik Bjornsen 1991 20450 3530511 USA APUNSC U.S. Ski Team A Final 0:03:35.28
2 110 Miles Havlick 1989 22931 3530569 USA Sun Valley SEF   A Final 0:03:39.11
3 114 Graham Nishikawa 1983 12673 3100034 CAN Whitehorse NST A Final 0:03:41.36
4 102 Sylvan Ellefson 1987 20938 3530411 USA SSCV Team HomeGrown A Final 0:03:31.89
5 101 Dakota Blackhorse-von Jess 1986 16766 3530100 USA Bend Academy   A Final 0:03:31.65
6 107 Knute Johnsgaard 1992 21623 3100217 CAN Whitehorse Yukon Elite Squad A Final 0:03:37.62
7 112 Patrick Stewart-Jones 1991 14471 3100222 CAN Nakkertok Nordique AWCA B Final 0:03:39.99
8 113 Michael Somppi 1988 13526 3100160 CAN Lappe Nordic AWCA/NST B Final 0:03:40.78
9 123 Matthew Phillip GELSO 1988 18306 3530378 USA Sun Valley SEF   B Final 0:03:46.50
10 115 Karl Nygren 1987 18846 3530393 USA CXC TEAM CXC TEAM B Final 0:03:42.08
11 106 Ryan Scott 1989 22544 3530551 USA Vail Ski & Snowboard Team Homegrown B Final 0:03:36.55
12 121 Graeme Killick 1989 14133 3100175 CAN Ptarmigan Nordic   B Final 0:03:46.34
13 109 Raphael COUTURIER 1993 18415 3100185 CAN Skibec CNEPH-NST Quarterfinal 0:03:38.49
14 118 Colin Abbott 1990 14227 3100191 CAN Whitehorse Yukon Elite Squad Quarterfinal 0:03:43.90
15 126 Dominique Moncion-Groulx 1993 19561 3100251 CAN Nakkertok Nordique QCST Quarterfinal 0:03:48.74
16 105 Philip Widmer 1983 13040 3100042 CAN Canmore Nordic   Quarterfinal 0:03:36.16
17 117 Alexis Turgeon 1993 19686 3100234 CAN Skinouk CNEPH Quarterfinal 0:03:42.98
18 120 Kevin Sandau 1988 13504 3100128 CAN Foothills Nordic AWCA-NST Quarterfinal 0:03:45.77
19 122 Tyler Kornfield 1991 20950 3530522 USA APUNSC   Quarterfinal 0:03:46.39
20 128 Bob Thompson 1991 14312 3100227 CAN Team Hardwood NDC TBay Quarterfinal 0:03:50.01
21 108 Samuel Naney 1984 18848 3530409 USA Methow Olympic Dev/Madshus   Quarterfinal 0:03:38.20
22 111 Russell Kennedy 1991 25625 3100268 CAN Canmore Nordic AWCA Quarterfinal 0:03:39.19
23 116 Peter Kling 1987 17486 3530331 USA APUNSC   Quarterfinal 0:03:42.34
24 119 Ezekiel Williams 1993 14195 3100263 CAN Nakkertok Nordique AWCA Quarterfinal 0:03:45.69
25 124 Sebastien Dandurand 1993 28197   CAN Canmore Nordic NDC-Callaghan Valley Quarterfinal 0:03:46.89
26 103 Andy Shields 1991 14504 3100232 CAN Lappe Nordic NDC TBay Quarterfinal 0:03:35.11
27 125 Martin Schrama 1992 18392 3100199 CAN Whistler Nordic NDC-Callaghan Valley Quarterfinal 0:03:48.02
28 127 Geoffrey Richards 1992 18425 3100260 CAN Black Jack Ski Club NDC-Callaghan Valley Quarterfinal 0:03:49.57
29 129 Alex Mahoney 1992 14608 3100250 CAN Rocky Mountain Racers AWCA Quarterfinal 0:03:52.41
30 130 Jimmy Gunka 1991 14417 3100201 CAN Big Thunder Nordic   Quarterfinal 0:03:52.48
31   Andrew Dougherty 1991 20953 3530528 USA Craftsbury Nordic CGRP Qualification 0:03:52.58
32   Welly Ramsey 1990 24416 3530597 USA Maine Winter Sports   Qualification 0:03:53.01
33   Alexis Morin 1993 24486   CAN Skibec QCST Qualification 0:03:53.55
34   Julien Locke 1993 21432 3100248 CAN Black Jack   Qualification 0:03:53.94
35   Yannick Lapierre 1992 14579 3100202 CAN Nakkertok Nordique AWCA Qualification 0:03:55.27
36   Simon Lapointe 1993 19621 3100267 CAN Skinouk CNEPH Qualification 0:03:55.48
37   David Palmer 1993 18506 3100292 CAN Black Jack   Qualification 0:03:55.79
38   Nick Monette 1993 19580 3100252 CAN Team Hardwood NDC TBay Qualification 0:03:56.33
39   Jack Novak 1993 26806 3530627 USA APUNSC   Qualification 0:03:56.69
40   Kieran Baird 1990 14542   CAN Rocky Mountain Racers   Qualification 0:03:56.84
41   Sébastien Townsend 1992 18484 3100262 CAN Nakkertok Nordique AWCA Qualification 0:03:56.98
42   Kai Lukowiak 1991 14564 3100330 CAN Foothills Nordic   Qualification 0:03:57.14
43   Alexander Treinen 1990 18854 3530487 USA APUNSC   Qualification 0:03:57.20
44   Paul Dupuis 1993 14604 3100240 CAN Canmore Nordic NDC-Callaghan Valley Qualification 0:03:58.73
45   Christopher Hamilton 1989 13690 3100186 CAN Big Thunder Nordic AWCA Qualification 0:03:59.32
46   Colin Ferrie 1993 19558 3100293 CAN Kimberley Black Jack Qualification 0:03:59.86
47   Benjamin Osorio 1993 22606   CAN Arrowhead Nordic NDC-Callaghan Valley Qualification 0:04:00.25
48   Jack Carlyle 1993 19782 3100266 CAN Soo Finnish NDC TBay Qualification 0:04:00.46
49   Andrew Brisbin 1990 14594 3100300 CAN Rocky Mountain Racers RMR Qualification 0:04:02.11
50   Simon Beaudet 1985 12901 3100063 CAN Skibec   Qualification 0:04:10.98
51   Kurt Behnsen 1992 18881   CAN Telemark   Qualification 0:04:11.02
52   Jan Rossiter 1987 25634 3270008 CAN XC Chelsea Masters Ireland Qualification 0:04:12.37
DNS   Brian Gregg 1984 16774 3530177 USA Team Gregg/Madshus Team Gregg/Madshus Qualification ***
DNS   Gary di Silvestri 1967 31530 3960200 DMA Team Dominica Dominica Qualification ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4