Haywood NorAm and Buff Sprint Final Results | Zone4.ca



 Haywood NorAm and Buff Sprint Heats

Date: Dec 14, 2013
Official  Results
Location: Rossland, BC
Host Club: Black Jack Ski Club

Chief of Competition:  Ian Sibbald 
Technical Delegate:  Claude Chabot 
Asst. Tech. Delegate:  Sharon Clarke 
CCC Race Director  Dave Dyer 
Race Start:  11.30 
Wind Vel: none Wind Dir:
Air Temp: - 1.5 Snow Temp:
Weather: overcast Snow Cond: packed snow

Senior Women 1.4 km. Free  FIS Official 30 Racer Format with B-Final.bsl  
PL Bib Name DOB CCCLicence FISLicence Nation Club Team Round QualifyTime
1 313 Emily Nishikawa 1989 13646 3105095 CAN Whitehorse AWCA-NST A Final 0:03:37.22
2 302 Heidi Widmer 1991 14175 3105114 CAN Foothills Nordic AWCA-NST A Final 0:03:26.62
3 301 Olivia BOUFFARD-NESBITT 1992 19676 3105179 CAN Fondeurs-Laurentides RMR A Final 0:03:26.26
4 305 Caitlin Patterson 1990 18869 3535385 USA Craftsbury Nordic CGRP A Final 0:03:30.29
5 309 Jennie Bender 1988 19198 3535381 USA Bridger Ski Foundation   A Final 0:03:34.32
6 304 Caitlin Gregg 1980 13070 3535021 USA Team Gregg/Madshus Team Gregg/Madshus A Final 0:03:30.12
7 303 Chelsea Holmes 1987 21123 3535372 USA Sun Valley SEF   B Final 0:03:29.66
8 306 Alysson Marshall 1988 13482 3105084 CAN Larch Hills Nordic AWCA-NST B Final 0:03:31.04
9 317 Lauren Fritz 1988 22938 3535204 USA APUNSC   B Final 0:03:39.12
10 310 Rose Kemp 1990 22550 3535422 USA Sun Valley SEF   B Final 0:03:35.33
11 307 Amanda Ammar 1986 12889 3105023 CAN Canmore Nordic Team Ninja B Final 0:03:31.56
12 311 Erika Flowers 1989 18861 3535222 USA SMS T2   B Final 0:03:35.90
13 308 Erin Tribe 1989 13652 3105145 CAN Team Hardwood NDC TBay Quarterfinal 0:03:33.96
14 312 Zoe Roy 1987 13631 3105090 CAN Foothills Nordic Team Ninja Quarterfinal 0:03:36.20
15 316 Rebecca RORABAUGH 1989 20460 3535407 USA APUNSC   Quarterfinal 0:03:38.80
16 314 Alana Thomas 1988 13353 3105089 CAN Team Hardwood Team Ninja Quarterfinal 0:03:38.43
17 315 Kate Fitzgerald 1987 22951 3535428 USA APUNSC   Quarterfinal 0:03:38.56
18 321 Elizabeth Guiney 1991 20461 3535408 USA Craftsbury Nordic CGRP Quarterfinal 0:03:42.99
19 322 Cendrine Browne 1993 24461 3105190 CAN Fondeurs-Laurentides CNEPH-NST Quarterfinal 0:03:44.53
20 323 Mary Rose 1991 28118 3535549 USA Sun Valley SEF   Quarterfinal 0:03:44.55
21 318 Brittany Webster 1987 14219 3105097 CAN Highland Trailblazer Team Mito Canada Quarterfinal 0:03:39.43
22 319 Annie Pokorny 1992 24435 3535467 USA SMS T2   Quarterfinal 0:03:39.98
23 320 Marlis Kromm 1990 14211 3105093 CAN Foothills Nordic AWCA Quarterfinal 0:03:42.23
24 324 Alannah Maclean 1993 19646 3105169 CAN Walden Nordic NDC TBay Quarterfinal 0:03:45.92
25 325 Brandy Stewart 1977 13899 3105192 CAN Nakkertok Nordique   Quarterfinal 0:04:00.11
26 326 Lauren Brookes 1991 25727 3105229 CAN Rocky Mountain Racers   Quarterfinal 0:04:04.25
DNS   Maja Zimmermann 1990 14589   CAN Rocky Mountain Racers RMR Qualification ***
DNS   Angelica Morrone di Silvestri 1965 31531 3960250 DMA Team Dominica Dominica Qualification ***
DNS   Andrea Dupont 1980 5573 3105105 CAN Rocky Mountain Racers RMR Qualification ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4