Ontario Cup #2 Classic | Zone4.ca



Ontario Cup #2 Classic

Date: Jan 12, 2008
Official  Results
Location: Thunder Bay
Host Club: Lappe Nordic

Jury
Technical Delegate:  Alan White 
Chief of Competition:  Grant Hall 
Coach:  Justin Faulkner 
Coach:   
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Para Sitting Women 3.5 km. Classic    
PL Bib Name CCCLic Club University Time Diff
1 301 Christy Campbell 14537 Nakkertok-ON   0:15:46.8  

Mini-Midget Boys 3.5 km. Classic    
PL Bib Name CCCLic Club University Time Diff
1 302 Tony Gunka   Big Thunder   0:15:41.5  
2 303 Fergus Foster   Kamview Jackrabbits   0:16:15.5 +34.0
3 304 Ryan Pendziwol   Big Thunder   0:17:07.3 +1:25.8

Mini-Midget Girls 3.5 km. Classic    
PL Bib Name CCCLic Club University Time Diff
1 307 Mia Serratore   Big Thunder   0:17:15.7  
2 314 Sadie White   Big Thunder   0:17:27.4 +11.7
3 313 Beatrice Kaiser   Kamview Jackrabbits   0:17:32.5 +16.8
4 305 Laura Inkila   Lappe   0:17:33.6 +17.9
5 316 Krista Buckner   Soo Finnish   0:17:46.5 +30.8
6 308 Sarah Hay   Lappe   0:18:31.0 +1:15.3
7 311 Leah Drost   Kamview Jackrabbits   0:18:35.3 +1:19.6
8 306 Camille Hamm   Kamview Jackrabbits   0:18:52.2 +1:36.5
9 315 Anais Giasson   Red River   0:18:58.4 +1:42.7
10 317 Catriona Downie   Big Thunder   0:19:16.7 +2:01.0
11 309 Sarah Teillet   Red River   0:19:38.0 +2:22.3
12 310 Rachel Stoot   Lappe   0:21:05.9 +3:50.2
DNS 312 Erika Mihell   Soo Finnish   *** ***

Midget Boys 5 km. Classic    
PL Bib Name CCCLic Club University Time Diff
1 329 Scott Hill 19642 Team Hardwood   0:18:05.0  
2 326 Colin Pendziwol   Big Thunder   0:18:40.7 +35.7
3 324 Angus Foster   Big Thunder   0:18:48.5 +43.5
4 328 Julian Freitag   Big Thunder   0:18:50.3 +45.3
5 325 Chris Hecker   Big Thunder   0:19:13.5 +1:08.5
6 318 Alex Druw   Red River   0:19:20.3 +1:15.3
7 323 Evan Palmer-Charrette   Lappe   0:19:28.5 +1:23.5
8 320 Nicholas Dumontier   Big Thunder   0:20:03.2 +1:58.2
9 321 Sean Carter   Red River   0:20:52.4 +2:47.4
10 319 David Ek   Kamview Jackrabbits   0:22:06.9 +4:01.9
11 327 Jacques Poirier   Red River   0:24:32.6 +6:27.6
12 322 Liam McGillis   Porcupine   0:25:13.7 +7:08.7
13 330 Liam Patterson 14612 North Bay   0:26:40.0 +8:35.0

Midget Girls 5 km. Classic    
PL Bib Name CCCLic Club University Time Diff
1 336 Jessica Demers 14607 Porcupine   0:18:43.7  
2 331 Barbara Gunka   Big Thunder   0:19:20.0 +36.3
3 333 Marie-Louise Roy   Porcupine   0:23:17.4 +4:33.7
4 334 Elizabeth Roy   Porcupine   0:24:00.1 +5:16.4
5 332 Nicole Dumonski   Big Thunder   0:25:23.4 +6:39.7
DNS 335 Wendy Mihell   Soo Finnish   *** ***

Open Women 10 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk CCCLic Club University Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 355 Karla Mika Senior Women 1/11 5378 INDi2010/Highlands   0:16:34.6 (1) 0:17:07.8 (1) 0:33:42.5  
2 347 Christina Groulx Junior Women 1/12 13503 Big Thunder Lakehead 0:16:58.0 (2) 0:17:35.4 (3) 0:34:33.5 +51.0
3 357 Anna Crawford Senior Women 2/11 14572 Big Thunder Lakehead 0:17:19.2 (3) 0:17:33.1 (2) 0:34:52.4 +1:09.9
4 361 Kerrie Fabius Senior Women 3/11 6672 Big Thunder   0:17:24.8 (4) 0:17:55.9 (5) 0:35:20.8 +1:38.3
5 356 Alana Thomas Junior Women 2/12 13353 Team Hardwood Carleton 0:17:41.2 (5) 0:17:40.5 (4) 0:35:21.7 +1:39.2
6 346 Erin Tribe Junior Women 3/12 13652 Team Hardwood   0:17:42.1 (7) 0:17:56.1 (6) 0:35:38.3 +1:55.8
7 360 Julie Porter Junior Women 4/12 13760 Laurentian Univ Laurentian 0:17:41.2 (5) 0:18:23.4 (7) 0:36:04.6 +2:22.1
8 358 Mary Thompson Junior Women 5/12 13739 Team Hardwood Laurentian 0:17:47.2 (8) 0:18:36.0 (8) 0:36:23.3 +2:40.8
9 348 Kaylie Iserhoff Junior Women 6/12 14404 Big Thunder Lakehead 0:18:00.7 (9) 0:18:48.7 (9) 0:36:49.4 +3:06.9
10 339 Sarah Mamen Senior Women 4/11 12883 Carleton University Carleton 0:18:19.2 (10) 0:18:55.9 (10) 0:37:15.1 +3:32.6
11 353 Adele Lay Junior Women 7/12 18488 Highland Trailblazer   0:18:53.6 (12) 0:19:04.3 (11) 0:37:57.9 +4:15.4
12 342 Ava Rudachyk Senior Women 5/11 13357 Big Thunder Lakehead 0:18:47.2 (11) 0:19:20.9 (12) 0:38:08.1 +4:25.6
13 350 Monika Stoeger Senior Women 6/11 13431 Carleton University Carleton 0:19:17.8 (13) 0:19:40.0 (14) 0:38:57.9 +5:15.4
14 351 Julia Winter Junior Women 8/12 13530 Team Hardwood Laurentian 0:19:29.9 (17) 0:19:33.0 (13) 0:39:02.9 +5:20.4
15 340 Katherine Hall Junior Women 9/12 13678 Lappe Lakehead 0:19:23.1 (16) 0:19:40.4 (15) 0:39:03.6 +5:21.1
16 352 Zo Braul Junior Women 10/12 13756 XC Ottawa Carleton 0:19:17.8 (13) 0:19:59.0 (17) 0:39:16.8 +5:34.3
17 345 Kelly Henry Senior Women 7/11 13366 Big Thunder   0:19:21.4 (15) 0:20:02.1 (18) 0:39:23.5 +5:41.0
18 349 Martha Sutton Junior Women 11/12 13752 Porcupine Waterloo 0:19:35.0 (18) 0:19:52.1 (16) 0:39:27.1 +5:44.6
19 341 Lauren Stoot Junior Women 12/12 13677 Lappe Lakehead 0:19:39.3 (19) 0:20:57.8 (19) 0:40:37.2 +6:54.7
20 343 Lindsay Los Senior Women 8/11 13283 XC Ottawa Carleton 0:20:18.6 (20) 0:21:30.6 (21) 0:41:49.3 +8:06.8
21 344 Aden Beresford Senior Women 9/11 13693 Team Hardwood Laurentian 0:20:52.8 (21) 0:21:14.1 (20) 0:42:07.0 +8:24.5
22 338 Catherine Page Senior Women 10/11   Prairie Storm   0:24:59.0 (22) 0:26:46.7 (22) 0:51:45.8 +18:03.3
23 337 Dorothy Brandt Senior Women 11/11   Lappe   0:30:02.3 (23) 0:32:18.3 (23) 1:02:20.7 +28:38.2
DNS 354 Mallory Deyne Senior Women * 13061 Porcupine Lakehead *** (*) *** (*) *** ***
DNS 359 Andrea Dupont Senior Women * 5573 Porcupine   *** (*) *** (*) *** ***

Junior Girls 10 km. Classic    
PL Bib Name CCCLic Club University Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 378 Kara Jaspers 14298 Big Thunder   0:17:19.3 (1) 0:17:41.8 (1) 0:35:01.1  
2 373 Britt Bailey 14191 Lappe   0:18:22.8 (2) 0:18:41.5 (2) 0:37:04.4 +2:03.3
3 374 Leah Kirchmann 14158 Red River   0:18:25.3 (3) 0:18:52.2 (3) 0:37:17.5 +2:16.4
4 375 Daphne Haggarty 14363 Big Thunder   0:18:46.7 (4) 0:19:09.3 (4) 0:37:56.0 +2:54.9
5 380 Kalli Green 14304 Highland Trailblazer   0:18:48.7 (5) 0:19:56.7 (5) 0:38:45.5 +3:44.4
6 372 Erin Mallinger 14238 Soo Finnish   0:19:31.6 (6) 0:20:08.9 (6) 0:39:40.5 +4:39.4
7 376 Hilary Mallinger 14443 Soo Finnish   0:19:34.0 (7) 0:20:18.8 (7) 0:39:52.8 +4:51.7
8 381 Amie Mathews 14557 Kenora-MB   0:19:51.2 (8) 0:20:19.9 (8) 0:40:11.1 +5:10.0
9 370 Ingrid Hagberg 18900 Deep River   0:20:11.3 (9) 0:20:34.5 (9) 0:40:45.8 +5:44.7
10 364 Janel Sauder 19560 Wildwood   0:20:21.7 (10) 0:21:04.1 (10) 0:41:25.9 +6:24.8
11 368 Alanna Hamilton 14378 Big Thunder   0:20:38.9 (11) 0:22:36.4 (15) 0:43:15.4 +8:14.3
12 377 Nicole Dubois 14527 Red River   0:21:40.7 (14) 0:21:42.6 (11) 0:43:23.3 +8:22.2
13 363 Mollie Winter 14305 Team Hardwood   0:21:26.4 (12) 0:22:09.8 (12) 0:43:36.3 +8:35.2
14 367 Elise Paetkau 18904 Red River   0:21:38.2 (13) 0:22:29.2 (13) 0:44:07.4 +9:06.3
15 371 Jennie Hissa 14558 Kenora-MB   0:21:49.0 (16) 0:22:36.1 (14) 0:44:25.1 +9:24.0
16 362 Danielle Buckner 14173 Soo Finnish   0:21:41.1 (15) 0:23:07.3 (17) 0:44:48.5 +9:47.4
17 365 Nel Vandermeer 14613 North Bay   0:21:54.4 (17) 0:23:05.2 (16) 0:44:59.7 +9:58.6
18 366 Lindsay Cook 20506 Red River   0:22:58.1 (18) 0:24:37.0 (18) 0:47:35.2 +12:34.1
DNS 369 Bella Waterton 14444 Georgian Bay   *** (*) *** (*) *** ***
DNS 379 Danielle McVicar 13675 Kanata   *** (*) *** (*) *** ***

Master Women 10 km. Classic    
PL Bib Name CCCLic Club University Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 382 Marcia Migay   Big Thunder   0:17:49.7 (1) 0:18:14.6 (1) 0:36:04.4  
2 384 Karen Greenfield 14130 Big Thunder   0:20:03.2 (2) 0:21:20.8 (2) 0:41:24.1 +5:19.7
3 383 Anne-Marie Fequet   Marathon   0:20:48.7 (3) 0:21:36.4 (3) 0:42:25.2 +6:20.8
4 385 Susan Fabius 14308 Big Thunder   0:22:23.8 (4) 0:23:00.5 (4) 0:45:24.4 +9:20.0

Para Standing Men 10 km. Classic    
PL Bib Name CCCLic Club University Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 388 Mike Scholte 19532 Highland Trailblazer   0:22:25.6 (1) 0:23:25.7 (1) 0:41:43.7 +0.1
2 386 Bruno Montbleau   Montereski   0:24:55.9 (2) 0:24:48.0 (2) 0:49:44.0 +8:00.3
DNS 387 Jerry King  14401 Highland Trailblazer   *** (*) *** (*) *** ***

Juvenile Boys 7.5 km. Classic    
PL Bib Name CCCLic Club University Time Diff
1 390 Adam Birosh 14611 North Bay   0:23:03.0  
2 397 Andrew Barbeau 18427 Soo Finnish   0:23:32.6 +29.6
3 403 Petri Bailey 14333 Lappe   0:23:46.3 +43.3
4 400 Nicholas Monette 19580 Team Hardwood   0:24:02.3 +59.3
5 391 Scott Hill 19552 North Bay   0:24:56.8 +1:53.8
6 399 Jeffrey Budner 19628 Lappe   0:25:01.7 +1:58.7
7 394 Rem Laprade 19573 Nakkertok-ON   0:25:33.4 +2:30.4
8 404 Jack Carlyle 19782 Soo Finnish   0:25:53.4 +2:50.4
9 392 Mackenzie Cook 19579 Red River   0:25:57.5 +2:54.5
10 402 Robin Secord 14592 Porcupine   0:27:06.8 +4:03.8
11 395 Matthew Burns 19539 Red River   0:27:43.9 +4:40.9
12 396 Ethan McGillis 19691 Porcupine   0:28:25.3 +5:22.3
13 401 Peter Nearing 18442 Soo Finnish   0:28:38.5 +5:35.5
14 393 Erik Charabin 20508 Red River   0:29:20.5 +6:17.5
DNF 389 Travis Parr   Soo Finnish   *** ***
DNS 398 Andrew Kendall 14381 Walden   *** ***

Juvenile Girls 7.5 km. Classic    
PL Bib Name CCCLic Club University Time Diff
1 423 Lindsay Inkila 14331 Lappe   0:25:50.5  
2 419 Leslie Foley 18410 Nakkertok-ON   0:26:56.3 +1:05.8
3 410 Kirsten Petersen 19566 Nakkertok-ON   0:27:00.1 +1:09.6
4 415 Moira Haggarty 14538 Big Thunder   0:27:33.3 +1:42.8
5 424 Samantha Demers 14605 Porcupine   0:27:47.4 +1:56.9
6 421 Krista Luckai 14415 Big Thunder   0:27:52.4 +2:01.9
7 426 Robin Krug 14561 Highland Trailblazer   0:28:17.3 +2:26.8
8 413 Catherine Mallinger 19699 Soo Finnish   0:28:37.7 +2:47.2
9 417 Stefani van Wijk 18445 Nakkertok-ON   0:28:54.1 +3:03.6
10 416 Molly Dyon 14567 Highland Trailblazer   0:29:18.9 +3:28.4
11 420 Terry Korzeniewski 19227 Team Hardwood   0:29:25.2 +3:34.7
12 414 Kimberly Darosa 19598 Lappe   0:29:30.5 +3:40.0
13 422 Stephanie Drost 18453 Big Thunder   0:29:40.0 +3:49.5
14 412 Tess Ryan 19545 Big Thunder   0:30:56.6 +5:06.1
15 411 Manon Magnan 19781 Kenora-MB   0:31:12.5 +5:22.0
16 407 Katie Armstrong 14637 Big Thunder   0:31:28.4 +5:37.9
17 408 Maggie Kirkwood 20514 Soo Finnish   0:31:45.3 +5:54.8
18 418 Brianna Stewart 18438 Porcupine   0:31:59.4 +6:08.9
19 406 Nicole Poirier   Red River   0:34:06.0 +8:15.5
20 405 Yvette Page   Red River   0:34:47.9 +8:57.4
21 409 Monique Derbyshire 14247 Arrowhead   0:38:27.4 +12:36.9
DNS 425 Alice Colquhoun 18409 Big Thunder   *** ***

Open Men 15 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk CCCLic Club University Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 458 Adam Kates Senior Men 1/17 6082 Soo Finnish   0:19:53.5 (1) 0:20:57.8 (1) 0:40:51.3  
2 457 Stephen Hart Senior Men 2/17 12471 Big Thunder   0:20:23.3 (2) 0:21:16.9 (2) 0:41:40.2 +48.9
3 453 Harry Seaton Senior Men 3/17 13737 Team Hardwood   0:20:31.6 (3) 0:21:21.1 (3) 0:41:52.8 +1:01.5
4 452 Christopher Hamilton Junior Men 1/13 13690 Big Thunder Lakehead 0:21:15.2 (4) 0:21:59.9 (4) 0:43:15.1 +2:23.8
5 435 Timothy Puiras Senior Men 4/17 6050 Lappe   0:21:24.5 (5) 0:22:27.7 (7) 0:43:52.2 +3:00.9
6 456 Chris Mamen Senior Men 5/17 12956 Carleton University Carleton 0:21:36.5 (7) 0:22:26.6 (6) 0:44:03.2 +3:11.9
7 459 Murray Carter Senior Men 6/17 14407 Prairie Storm   0:21:32.3 (6) 0:22:36.3 (8) 0:44:08.7 +3:17.4
8 454 Werner Schwar Senior Men 7/17 307 Lappe   0:21:49.7 (9) 0:22:24.5 (5) 0:44:14.3 +3:23.0
9 442 Scott Sullivan Junior Men 2/13 13718 Big Thunder Lakehead 0:21:47.6 (8) 0:22:49.0 (9) 0:44:36.6 +3:45.3
10 455 Luke Viljakainen Junior Men 3/13 13753 Big Thunder   0:21:59.1 (10) 0:23:03.8 (10) 0:45:02.9 +4:11.6
11 446 Aidan Lennie Junior Men 4/13 14235 Nakkertok-ON   0:22:39.5 (14) 0:23:05.9 (11) 0:45:45.4 +4:54.1
12 448 Matthias Purdon Junior Men 5/13 14209 Georgian Bay Carleton 0:22:22.2 (11) 0:23:27.3 (12) 0:45:49.6 +4:58.3
13 447 Matthew Schoales Senior Men 8/17 13484 Big Thunder Lakehead 0:22:33.7 (12) 0:23:34.7 (14) 0:46:08.4 +5:17.1
14 444 Camille Cheskey Junior Men 6/13 13888 Highland Trailblazer   0:22:59.7 (15) 0:23:34.9 (15) 0:46:34.6 +5:43.3
15 443 David Harbocian Junior Men 7/13 14479 Carleton University Carleton 0:23:03.9 (17) 0:23:30.7 (13) 0:46:34.7 +5:43.4
16 434 Kent Mamen Junior Men 8/13 13714 Carleton University Carleton 0:22:34.1 (13) 0:24:03.5 (16) 0:46:37.6 +5:46.3
17 427 Matt Strickland Senior Men 9/17   Laurentian Univ Laurentian 0:23:11.8 (19) 0:24:19.0 (17) 0:47:30.8 +6:39.5
18 431 Cory Berg Senior Men 10/17   NSSRC   0:23:09.1 (18) 0:24:36.1 (18) 0:47:45.2 +6:53.9
19 429 Phil Brown Senior Men 11/17   Big Thunder   0:22:59.9 (16) 0:24:49.9 (20) 0:47:49.8 +6:58.5
20 445 Robert Martin Senior Men 12/17 12921 Porcupine Lakehead 0:23:35.1 (21) 0:25:00.4 (22) 0:48:35.6 +7:44.3
21 438 Colin Rhodes Senior Men 13/17 12904 U of Waterloo Waterloo 0:23:49.2 (22) 0:24:48.3 (19) 0:48:37.5 +7:46.2
22 436 Victor Wiltmann Senior Men 14/17 13321 Laurentian Univ Laurentian 0:23:33.6 (20) 0:25:04.1 (23) 0:48:37.7 +7:46.4
23 450 Brendan Waddell Senior Men 15/17 12899 Laurentian Univ Laurentian 0:23:58.8 (23) 0:24:57.2 (21) 0:48:56.0 +8:04.7
24 433 Nicholas Clifford Junior Men 9/13 18878 Carleton University Carleton 0:24:15.3 (25) 0:25:20.8 (25) 0:49:36.1 +8:44.8
25 439 Kieran Jones Junior Men 10/13 13470 Nakkertok-ON Waterloo 0:24:27.3 (26) 0:25:10.7 (24) 0:49:38.0 +8:46.7
26 428 Douglas Bolster Senior Men 16/17   Big Thunder   0:24:09.8 (24) 0:25:40.8 (26) 0:49:50.6 +8:59.3
27 441 Greg Cederwall Junior Men 11/13 14580 Kenora-MB Carleton 0:25:24.1 (27) 0:26:20.9 (27) 0:51:45.0 +10:53.7
28 440 Brian Bako Junior Men 12/13 14293 Team Hardwood   0:29:27.5 (28) 0:30:36.1 (28) 1:00:03.6 +19:12.3
29 432 Mathias Nees Junior Men 13/13   Big Thunder   0:30:20.6 (29) 0:32:58.5 (30) 1:03:19.2 +22:27.9
30 430 Colin Edwards Senior Men 17/17   Soo Finnish   0:31:45.0 (30) 0:32:35.5 (29) 1:04:20.6 +23:29.3
DNF 451 Ghislain de Laplante Junior Men * 13759 Big Thunder Lakehead *** (*) *** (*) *** ***
DNS 437 Matthew Cuddy Junior Men * 13531 Soo Finnish Lakehead *** (*) *** (*) *** ***
DNS 449 Sam Buob Senior Men * 13596 Highland Trailblazer   *** (*) *** (*) *** ***

Junior Boys 15 km. Classic    
PL Bib Name CCCLic Club University Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 462 Jeremy Hecker   Big Thunder   0:21:40.9 (1) 0:22:25.8 (1) 0:44:06.8  
2 480 Jacob Porter 13507 North Bay   0:22:15.0 (3) 0:22:34.1 (2) 0:44:49.1 +42.3
3 479 Todd Inkila 14145 Lappe   0:22:07.0 (2) 0:22:43.4 (3) 0:44:50.5 +43.7
4 472 Jordan Cascagnette 14334 Team Hardwood   0:22:47.1 (6) 0:23:09.4 (4) 0:45:56.5 +1:49.7
5 473 Jimmy Gunka 14417 Big Thunder   0:22:35.4 (5) 0:23:24.6 (5) 0:46:00.1 +1:53.3
6 474 Peter Beisel 18419 Georgian Bay   0:22:34.8 (4) 0:23:39.7 (8) 0:46:14.6 +2:07.8
7 484 Greg Kilroy 14386 North Bay   0:22:47.1 (6) 0:23:30.1 (6) 0:46:17.3 +2:10.5
8 482 Jonathan Winter 13511 North Bay   0:23:54.0 (14) 0:23:34.6 (7) 0:47:28.6 +3:21.8
9 477 Sean Korzeniewski 14296 Team Hardwood   0:23:47.8 (11) 0:23:54.3 (9) 0:47:42.2 +3:35.4
10 476 Bob Thompson 14312 Team Hardwood   0:23:30.8 (9) 0:24:17.0 (10) 0:47:47.8 +3:41.0
11 478 Devin Ryan 14224 Big Thunder   0:23:20.0 (8) 0:24:45.8 (12) 0:48:05.8 +3:59.0
12 460 Sam Loud   Lappe   0:23:36.1 (10) 0:24:31.8 (11) 0:48:08.0 +4:01.2
13 469 Spencer Hogan 14420 Soo Finnish   0:23:51.0 (12) 0:25:20.5 (17) 0:49:11.5 +5:04.7
14 481 Lachlan Armstrong 14222 Big Thunder   0:24:05.5 (16) 0:25:12.8 (14) 0:49:18.4 +5:11.6
15 470 Gabe Viljakainen 14430 Big Thunder   0:24:06.8 (17) 0:25:17.8 (15) 0:49:24.6 +5:17.8
16 475 David Lobsinger 14295 Team Hardwood   0:24:02.2 (15) 0:25:23.4 (18) 0:49:25.6 +5:18.8
17 464 Evan Odell 14313 Team Hardwood   0:24:39.9 (19) 0:24:56.3 (13) 0:49:36.3 +5:29.5
18 467 Sean Mercer 14316 Highland Trailblazer   0:24:17.6 (18) 0:25:30.4 (19) 0:49:48.0 +5:41.2
19 483 Jacob Heyden-Thomas 14190 Georgian Bay   0:23:52.7 (13) 0:26:27.8 (22) 0:50:20.6 +6:13.8
20 463 Dudley Coulter 18443 Big Thunder   0:25:09.1 (20) 0:25:18.4 (16) 0:50:27.5 +6:20.7
21 461 Andrew Nixon   Big Thunder   0:25:18.3 (21) 0:26:07.6 (20) 0:51:26.0 +7:19.2
22 466 Patrick Monette 14585 Team Hardwood   0:25:23.0 (22) 0:26:26.4 (21) 0:51:49.5 +7:42.7
23 471 Josh Clement 14563 Highland Trailblazer   0:25:54.0 (24) 0:27:48.8 (23) 0:53:42.9 +9:36.1
24 465 Brandon Derbyshire 14246 Arrowhead   0:26:15.0 (25) 0:28:54.0 (24) 0:55:09.0 +11:02.2
25 468 Tyler Horton 14559 Kenora-MB   0:25:43.0 (23) 0:30:16.4 (25) 0:55:59.5 +11:52.7
DNF 485 Leif Lennie 14616 Nakkertok-ON   *** (*) *** (*) *** ***

Master Men 15 km. Classic    
PL Bib Name CCCLic Club University Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 486 Paul Inkila   Lappe   0:23:17.0 (1) 0:23:58.5 (1) 0:47:15.6  
2 490 Ron Mahler   Lappe   0:26:08.7 (2) 0:27:13.8 (3) 0:53:22.5 +6:06.9
3 492 Steve Sauder 2806 Wildwood   0:26:42.1 (3) 0:26:54.4 (2) 0:53:36.5 +6:20.9
4 489 Francis Roy   Porcupine   0:31:17.0 (4) 0:32:46.4 (4) 1:04:03.5 +16:47.9
DNF 491 Philip Carter   Sanidlands   0:32:38.2 (*) *** (*) *** ***
DNS 487 Bruce Brown   Lappe   *** (*) *** (*) *** ***
DNS 488 Richard Demers   Porcupine   *** (*) *** (*) *** ***
DNS 493 Mike Dyon 12546 Highland Trailblazer   *** (*) *** (*) *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4