2009 Ontario Midget Championships - Classic | Zone4.ca



2009 Ontario Midget Championships - Classic

Date: Mar 1, 2009
Official  Results
Location: Hiawatha Highlands
Host Club: Soo Finnish Nordic Ski Club

Jury
Technical Delegate:  Tom Sears 
Chief of Competition:  Kevin Hogan 
Chief of Course:  Doug Cuddy 
Coach:   
Coach:   
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Midget Girls 4 km. Classic    
PL Bib Name Club Time Diff
1 211 Natalia Hawthorn Team Hardwood 0:16:18.9  
2 209 Kiersten Aller NAKKERTOK 0:16:30.9 +12.0
3 202 Jennifer Jackson Highlands Traiblazers 0:16:31.3 +12.4
4 224 Elizabeth Roy Porcupine ski runners (PS 0:16:45.0 +26.1
5 212 Krista Buckner Soo Finnish Nordic 0:16:46.8 +27.9
6 214 Camille  Hamm Big Thunder Nordic 0:17:40.9 +1:22.0
7 217 Sadie White Big Thunder 0:17:55.4 +1:36.5
8 219 Mia Serratore Big Thunder Nordic 0:18:02.4 +1:43.5
9 225 Madison Fraser North Bay Nordic 0:18:21.0 +2:02.1
10 215 Beatrice Kaiser Big Thunder Nordic Ski Club 0:18:57.7 +2:38.8
11 204 Emily Marcolini Walden Ski Club 0:19:01.1 +2:42.2
12 218 Nicole Dumonski Big Thunder Noric Ski Club 0:19:02.0 +2:43.1
13 220 Alex  Savill Highlands Traiblazers 0:19:59.5 +3:40.6
14 213 Hailey Balaz Laurentian Nordic 0:20:35.3 +4:16.4
15 216 Katherine Denis Temiskaming Nordic 0:20:47.0 +4:28.1
16 210 Whitney St.Marseille Walden Xc 0:20:56.2 +4:37.3
17 221 Alexandra Wilson Temiskaming Nordic 0:21:13.5 +4:54.6
18 222 Michaela  Lovold Georgian Nordic Ski Club 0:21:18.3 +4:59.4
19 208 Emily Hopfgartner Soo Finnish Nordic 0:21:18.8 +4:59.9
20 226 Rachel Stoot Lappe Nordic 0:21:22.2 +5:03.3
21 205 Megan Foster Big Thunder Nordic Ski Club 0:21:55.2 +5:36.3
22 201 Marie-Claire Henry Georgian Nordic Ski and Canoe Club 0:21:58.7 +5:39.8
23 223 Anna Reich Soo Finnish Nordic Ski Club 0:22:03.2 +5:44.3
24 203 Kynyn Doughty Highlands Traiblazers 0:22:35.6 +6:16.7
25 207 Shayna Herr Georgian Nordic     0:22:47.0 +6:28.1
26 206 Lauren  Rainsford Laurentian Nordic Ski Club 0:25:46.4 +9:27.5

Midget Boys 4 km. Classic    
PL Bib Name Club Time Diff
1 244 Angus Foster Big Thunder 0:14:59.9  
2 240 Liam Ortiz Soo Finnish Nordic 0:15:34.4 +34.5
3 239 Taylor Gostick Georgian Nordic 0:15:49.4 +49.5
4 230 David Ek Big Thunder 0:16:07.6 +1:07.7
5 241 Tim Tindall Laurentian Nordic 0:16:27.3 +1:27.4
6 249 Aaron Birosh North Bay Nordic 0:17:07.2 +2:07.3
7 248 Ryan  Hunter Walden Cross Country Fitness Club 0:17:11.7 +2:11.8
8 238 Tayte Kosmerly WALDEN 0:17:41.1 +2:41.2
9 246 Sam  Greer Highlands Traiblazers 0:17:59.0 +2:59.1
10 243 Brandon Desrosiers Soo Finnish Nordic 0:18:21.9 +3:22.0
11 227 COLTON LABINE PSR 0:18:24.8 +3:24.9
12 236 Mathieu Henry Georgian Nordic Ski and Canoe Club 0:18:42.9 +3:43.0
13 231 Alex Foster Georgian Nordic 0:18:55.2 +3:55.3
14 228 Bill Bailey Georgian Nordic Ski and C 0:19:14.0 +4:14.1
15 234 David Hanson Walden 0:19:17.7 +4:17.8
16 242 Nick Svaikauskas Highlands Traiblazers 0:19:58.7 +4:58.8
17 237 Kurtis Clement Walden 0:20:20.4 +5:20.5
18 233 Theodore Manseau Porcupine ski Runners 0:20:37.6 +5:37.7
19 232 Nathan Johnston Walden 0:20:39.7 +5:39.8
20 245 Wilson Hopper Walden 0:20:40.1 +5:40.2
21 235 Brady Harkonen Lappe Nordic 0:21:37.6 +6:37.7
22 250 Phillip  Manseau Porcupine Ski Runners 0:23:23.1 +8:23.2
23 229 Jacob Héroux Temiskaming Nordicc 0:23:32.8 +8:32.9
24 247 Mathieu Lafond Temiskaming Nordic 0:24:06.4 +9:06.5

Para Nordic 1 km. Classic    
PL Bib Name Club Time Diff
1 251 Jeanie Rochon Walden 0:11:22.4  
2 254 Tanya Quesnel Walden 0:15:04.9 +3:42.5
3 253 Cassie Deschenes Walden 0:22:17.3 +10:54.9
DNS 252 Quinn Currie Soo Finnish Nordic *** ***

Mini-Midget Girls 2 km. Classic    
PL Bib Name Club Time Diff
1 263 Leah Drost Big Thunder Nordic 0:09:03.3  
2 267 Catriona Downie Big Thunder  0:09:14.4 +11.1
3 260 Audrey Steele Soo Finnish Nordic 0:09:30.3 +27.0
4 264 Laura Inkila Lappe Nordic 0:09:33.4 +30.1
5 259 Erika Mihell Soo Finnish Nordic Ski Cl 0:09:42.3 +39.0
6 269 Heather F. Wilson Team Hardwood 0:09:51.5 +48.2
7 261 Sarah Hill Team Hardwood 0:10:10.1 +1:06.8
8 265 Heidi Ohrling Highlands Traiblazers 0:10:21.5 +1:18.2
9 256 Adriane Mallinger Soo Finnish Nordic  0:10:24.0 +1:20.7
10 266 Emily Beirnes Georgian Nordic 0:10:28.5 +1:25.2
11 258 Hannah Story-Korman Temiskaming Nordic 0:11:02.4 +1:59.1
12 268 Mackenzie Savill Highlands Traiblazers 0:11:40.8 +2:37.5
13 270 Kyla Wills Highlands Traiblazers 0:11:43.0 +2:39.7
14 255 Emilie Denis Temiskaming Nordic 0:12:44.1 +3:40.8
15 262 Shaylin Kosmerly WALDEN 0:13:27.3 +4:24.0
16 257 Cassandra Wilson Temiskaming Nordic 0:13:53.3 +4:50.0
DNS 271 Molly Kennedy Laurentian Nordic Ski Club *** ***

Mini-Midget Boys 2 km. Classic    
PL Bib Name Club Time Diff
1 283 Tony Gunka Big Thunder 0:08:19.7  
2 289 Fergus Foster Big Thunder 0:08:32.7 +13.0
3 272 Ryan Pendziwol Big Thunder Nordic 0:08:37.3 +17.6
4 279 Austin Valjas Team Hardwood 0:08:38.7 +19.0
5 287 Ryan  Jackson Highlands Traiblazers 0:09:07.5 +47.8
6 276 Eric Watson Big Thunder Nordic 0:09:28.3 +1:08.6
7 284 Ben Scholte Highlands Trailblazers 0:09:31.3 +1:11.6
8 278 Josiah Reinke Soo Finnish Nordic 0:09:36.3 +1:16.6
9 273 Nicholas Ek Big Thunder 0:09:56.8 +1:37.1
10 286 Jacob Hanson Walden 0:10:09.4 +1:49.7
11 277 Aidan Spoel Walden Cross-Country 0:10:12.5 +1:52.8
12 285 Justin Reinke Soo Finnish Nordic 0:10:42.3 +2:22.6
13 282 Frederick Serratore Big Thunder Nordic 0:10:49.1 +2:29.4
14 275 Matteo  Reich Soo Finnish Nordic Ski Club 0:11:18.3 +2:58.6
15 280 Nicholas Taillefer Laurentian Ski Club 0:11:29.4 +3:09.7
16 281 Erik Ohrling Highlands Traiblazers 0:11:47.7 +3:28.0
17 288 Danny Herr Georgian Nordic     0:11:53.8 +3:34.1
18 290 Simon Scholte Highlands Trailblazers 0:12:02.1 +3:42.4
19 274 Janne Ovaska Walden Ski Club 0:12:56.7 +4:37.0


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4