Haywood Noram /Coupe Québec #1 poursuite REVISED | Zone4.ca



Haywood Noram /Coupe Québec #1 poursuite REVISED

Date: Jan 2, 2010
StartList
Location: Valcartier
Host Club: CNMSA et Skibec

Jury
Technical Delegate:  Jim McCarthy 
Dirt. de course SFC  Dave Dyer 
Chief of Competition:  Alain Vachon 
Obs. Time: 12:00
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: -2.7 Snow Temp: -2.9
Weather: clowdy Snow Cond: new snow

Junior Dame 10 km. Classic\Free Mass Start    
Bib Name Club SubCategory CCCPoints Seed Start Time
201 Marlis Kromm Foothills Nordic JW 5 84.15 1 14:00:00.0
202 Stéphanie Drolet Club Nordique M.S.A. JW 5 82.46 1 14:00:00.0
203 Janelle Greer Whitehorse Cross Country  JW 3 82.43 1 14:00:00.0
204 Andrea Lee Strathcona Nordics Ski Club JW 5 81.67 1 14:00:00.0
205 Caroline Drolet Club Nordique M.S.A. JW 5 81.6 1 14:00:00.0
206 Heidi Widmer Foothills Nordic JW 4 80.54 1 14:00:00.0
207 Noémi Bérubé Nakkertok JW 3 80.35 1 14:00:00.0
208 Annika Hicks Canmore Nordic JW 4 80.28 1 14:00:00.0
209 Michaela Howie Banff SKi Runners JW 4 79.41 1 14:00:00.0
210 Heather Mehain Sovereign Lake Nordic JW 4 78.78 1 14:00:00.0
211 Bronwyn  Allan Canmore Nordic JW 3 78.26 1 14:00:00.0
212 Lindsay Inkila Lappe Nordic JW 3 78.09 1 14:00:00.0
213 Émilie Chartrand Club Nordique M.S.A. JW 5 77.79 1 14:00:00.0
214 Alexia Rancourt Club Nordique M.S.A. JW 2 77.16 1 14:00:00.0
215 Dahria Beatty Whitehorse Cross Country  JW 1 77.14 1 14:00:00.0
216 Allyson Cummings Sovereign Lake Nordic JW 5 77.05 1 14:00:00.0
217 Leslie Foley Nakkertok JW 3 76.85 1 14:00:00.0
218 Kirsten Petersen Nakkertok JW 2 76.76 1 14:00:00.0
220 Myriam Paquette Skiélite JW 5 76.52 2 14:00:00.0
221 Frédérique Vézina Club Nordique M.S.A. JW 1 76.43 2 14:00:00.0
222 Élise Caron Skinouk JW 5 76.33 2 14:00:00.0
223 Sofia Attali Nakkertok JW 4 76.3 2 14:00:00.0
224 Britt Bailey Lappe Nordic JW 5 75.99 2 14:00:00.0
225 Kirstin Besemann Nakkertok JW 3 75.89 2 14:00:00.0
226 Rebecca Reid Black Jack JW 3 75.6 2 14:00:00.0
227 Geneviève Masson Skiélite JW 5 75.4 2 14:00:00.0
228 Olivia Bouffard-Nesbitt Fondeurs Laurentides JW 3 75   14:00:00.0
229 Freya Wasteneys Strathcona Nordics Ski Club JW 4 74.99 2 14:00:00.0
230 Camille Pepin Club Nordique M.S.A. JW 3 74.36 2 14:00:00.0
231 Heidi Brook Whitehorse Cross Country JW 3 74.09 2 14:00:00.0
232 Valérie Gagné Fondeurs Laurentides JW 3 73.72 2 14:00:00.0
233 Stephanie Drost Big Thunder JW 2 72.71 2 14:00:00.0
234 Sylvia Watkins Strathcona Nordics Ski Club JW 3 71.79 2 14:00:00.0
235 Kendra Murray Whitehorse Cross Country  JW 2 71.64 2 14:00:00.0
236 Kajsa Heyes Hollyburn Racing Team JW 3 71.06 2 14:00:00.0
237 Marie-Ève Bilodeau-Corriveau Forêt Montmorency-U. Laval JW 5 70.76 3 14:00:00.0
238 Terry Korzeniewski Team Hardwood JW 2 70.29 3 14:00:00.0
239 Jessica Metuzals Nakkertok JW 4 70.27 3 14:00:00.0
240 Daphne Haggarty Big Thunder JW 4 70.18 3 14:00:00.0
241 Camille Burbidge Izquierdo Montériski JW 2 70 3 14:00:00.0
242 Marie-Michèle Fiset Skibec Nordique JW 2 69.72   14:00:00.0
243 Danielle McVicar XC Ottawa JW 5 69.49 3 14:00:00.0
244 Mireille Dumont Skinouk JW 4 68 3 14:00:00.0
245 Justine Chartrand Club Nordique M.S.A. JW 2 67.85 3 14:00:00.0
246 Alexe Marcouiller Club de ski de fond Orford JW 2 67.44 3 14:00:00.0
247 Catherine Duval Skinouk JW 3 66.68 3 14:00:00.0
248 Marilie Samson Skibec Nordique JW 2 66.5 3 14:00:00.0
249 Kaisa Lindfors Nakkertok JW 3 65.44 3 14:00:00.0
250 Norah Bonsteel Team Hardwood JW 2 64.13 3 14:00:00.0
251 Erin Yungblut Highlands Trailblazers JW 2 63.88 3 14:00:00.0
252 Katie McMahon Skinouk JW 5 60.57 3 14:00:00.0
253 Laurence Bourque Montériski JW 3 56.95 3 14:00:00.0
254 Maude Tremblay Skibec Nordique JW 2 54.13 3 14:00:00.0
255 Cendrine  Browne Fondeurs Laurentides JW 2   4 14:00:00.0
256 Hannah W. Smith Cambridge Sports Union JW 2   4 14:00:00.0
257 Allison Newton Highlands Trailblazers JW 2   4 14:00:00.0
258 Anna Breu Gunstock Nordic JW 4   4 14:00:00.0
259 Larkin Davenport-Huyer Highlands Trailblazers JW 1   4 14:00:00.0
260 Cambria Mcdermott Stratton Mountain School JW 2   4 14:00:00.0
261 Cate Brown Middlebury College Ski Team JW 5   4 14:00:00.0
262 Heather Mooney Stratton Mountain School JW 1   4 14:00:00.0
263 Olga Golovkina Colby College Ski Team JW 4   4 14:00:00.0
264 Kaitlyn Bernard Colby College Ski Team JW 5     14:00:00.0
265 Rachel Hall Stratton Mountain School JW 2   4 14:00:00.0
266 Ashleigh Spittle Stratton Mountain School JW 2   4 14:00:00.0
267 Molly Susla NENSA JW 4   4 14:00:00.0
268 Keely  Levins Middlebury College Ski Team JW 5   4 14:00:00.0
269 Corey Stock Cambridge Sports Union JW 1   4 14:00:00.0
270 Isabelle Pelletier Stratton Mountain School JW 2     14:00:00.0
271 Sophie Harvey Club Nordique M.S.A. JW 5   4 14:00:00.0
272 Victoria Bernard Maine Winter Sports Center JW 2   4 14:00:00.0
273 Hallie Grossman Stratton Mountain School JW 2   4 14:00:00.0


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2022 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4