1er Tranche Circuit JHL et Sélection Jeux Québec | Zone4.ca

1er Tranche Circuit JHL et Sélection Jeux Québec

Date: Jan 15, 2011
Official  Results
Location: Duchesnay
Host Club: Hus-Ski

Jury
Directeur   Pierre Asselin 
Chef de stade  Roger Lemieux 
Chef chrono  Gilles Laliberté 
Secrétaire d'épreuve  Natalie-Anne Papineau 
Coach:   
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: -10C Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Atome Garcon 1 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Division Time Diff CCCPts
1 1 Marc-Antoine Berthiaume AG3 1/4 Club Castor-Kanik N 0:05:18.9    
2 7 Félix-Olivier Moreau AG3 2/4 Club NordiqueMSA N 0:06:23.8 +1:04.9  
3 6 Aimé Perreault AG2 1/2 La Balade S 0:06:55.8 +1:36.9  
4 8 Édward Laforte AG3 3/4 Hus-Ski N 0:07:15.5 +1:56.6  
5 5 Hugo Vermette AG3 4/4 Club Nordique Msn N 0:07:24.6 +2:05.7  
6 11 Rémi Boilard AG1 1/6 Hus-Ski N 0:08:01.7 +2:42.8  
7 10 Jérome Lafrenière AG1 2/6 La Balade S 0:08:17.9 +2:59.0  
8 9 Phillippe Bégin AG2 2/2 Club Castor-Kanik N 0:08:41.1 +3:22.2  
9 12 Tristan Miron AG1 3/6 La Balade S 0:09:19.8 +4:00.9  
10 4 Joseph Perreault AG1 4/6 La Balade S 0:09:45.6 +4:26.7  
11 2 Nicolas  Laflamme AG1 5/6 La Balade S 0:10:24.9 +5:06.0  
12 3 Charles-Olivier Lachance AG1 6/6 La Balade S 0:10:34.4 +5:15.5  

Atome Fille 1 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Division Time Diff CCCPts
1 15 Claudine Laliberté AF3 1/2 Hus-Ski N 0:08:41.6    
2 16 Virginie Magnan AF1 1/1 Hus-Ski N 0:09:00.0 +18.4  
3 13 Fannie Blais AF3 2/2 La Balade N 0:09:40.6 +59.0  
DNS 14 Anais Lefebvre AF3 * La Balade S *** ***  

Pee Wee Garcon 1.7 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Division Time Diff CCCPts
1 24 Antoine Laforte PG3 1/7 Hus-Ski N 0:04:39.6    
2 44 Jérome Grégoire PG4 1/4 Défi T.M.   0:05:25.4 +45.8  
3 37 Victor Houde PG4 2/4 Défi T.M.   0:05:37.7 +58.1  
4 30 Frédéric Berthiaume PG3 2/7 Club Castor-Kanik N 0:05:43.7 +1:04.1  
5 81 Raphaël Giguère PG4 3/4 Club Nordique MSA N 0:05:44.1 +1:04.5  
6 42 Filip Mainville PG2 1/9 Club Castor-Kanik N 0:05:46.9 +1:07.3  
7 39 Vincent Poitras PG3 3/7 Club Castor-Kanik N 0:05:55.4 +1:15.8  
8 34 Jérémie Giguère PG1 1/9 Club Nordique MSA N 0:05:55.6 +1:16.0  
9 25 Nicolas Harvey PG1 2/9 Club Subway du Moulin N 0:06:03.5 +1:23.9  
10 20 Alexandre Boily PG2 2/9 Club Castor-Kanik N 0:06:08.9 +1:29.3  
11 43 Julien  Gougeon PG4 4/4 Défi T.M.   0:06:12.3 +1:32.7  
12 18 Vincent Landry PG3 4/7 La Balade S 0:06:13.5 +1:33.9  
13 21 Victor Lepage PG3 5/7 Hus-Ski N 0:06:16.4 +1:36.8  
14 28 Antoine Leblanc PG2 3/9 La Balade S 0:06:23.7 +1:44.1  
15 40 Thomas Grenier PG3 6/7 Club Nordique MSA N 0:06:25.8 +1:46.2  
16 41 Julien  Ouellet PG3 7/7 La Balade N 0:06:29.9 +1:50.3  
17 45 Loic Rochefort PG2 4/9 Club Subway du Moulin N 0:06:34.4 +1:54.8  
18 27 Antoine Lemire PG2 5/9 Club Castor-Kanik N 0:06:42.2 +2:02.6  
19 29 Frédérik Duclos PG1 3/9 Club Subway du Moulin N 0:06:45.0 +2:05.4  
20 19 Charles Grenier PG1 4/9 Club Nordique MSA N 0:06:54.7 +2:15.1  
21 22 Philippe Lafrenière PG1 5/9 La Balade S 0:06:55.8 +2:16.2  
22 31 Charles Duhaime PG2 6/9 La Balade S 0:06:56.4 +2:16.8  
23 33 Mathieu Demers PG2 7/9 Club Castor-Kanik N 0:07:14.4 +2:34.8  
24 23 Charles-Antoine Forest Leblanc PG2 8/9 Club Subway du Moulin N 0:07:19.9 +2:40.3  
25 35 Jérémie Paquin PG1 6/9 Club Castor-Kanik N 0:07:34.0 +2:54.4  
26 26 Nathaniel D'Amours PG2 9/9 Hus-Ski N 0:08:25.0 +3:45.4  
27 38 Jérémie Martel PG1 7/9 Club Castor-Kanik N 0:08:27.8 +3:48.2  
28 17 Ludovic Pelletier PG1 8/9     0:09:22.7 +4:43.1  
29 32 Mathiew Holton PG1 9/9 Hus-Ski N 0:10:10.9 +5:31.3  

Pee Wee Fille 1.7 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Division Time Diff CCCPts
1 62 Leya Masson PF3 1/6 La Balade S 0:06:03.2    
2 53 Roxanne Vermette PF2 1/11 Club Nordique MSA N 0:06:06.6 +3.4  
3 59 Alicya Boucher PF2 2/11 La Balade S 0:06:09.4 +6.2  
4 49 Simone Boilard PF2 3/11 Club Nordique MSA N 0:06:36.5 +33.3  
5 56 Alice Tremblay PF2 4/11 La Balade S 0:06:39.7 +36.5  
6 66 Clara Genest PF2 5/11 Club Nordique MSA N 0:06:40.8 +37.6  
7 65 Anne-Catherine Blais PF2 6/11 La Balade N 0:06:45.6 +42.4  
8 52 Mahée Brochu PF1 1/6 Club Castor-Kanik N 0:06:46.0 +42.8  
9 55 Flora Handfield PF3 2/6 Club Castor-Kanik N 0:06:47.4 +44.2  
10 48 Ève-Marie Côté PF3 3/6 Club Castor-Kanik N 0:06:51.5 +48.3  
11 64 Maude Cormier PF2 7/11 Club Nordique MSA S 0:06:54.8 +51.6  
12 50 Stéphanie Bégin-Dion PF1 2/6 Club Nordique MSA N 0:06:59.4 +56.2  
13 54 Chloé Landry PF1 3/6 La Balade S 0:07:02.2 +59.0  
14 47 Marie-Ève Gallant  PF2 8/11 La Balade S 0:07:06.1 +1:02.9  
15 36 Gaele Allard PF3 4/6 La Balade S 0:07:20.0 +1:16.8  
16 68 Camille Boucher-Bégin PF3 5/6 La Balade S 0:07:24.3 +1:21.1  
17 61 Julia Ahern PF1 4/6 Club Castor-Kanik N 0:07:37.3 +1:34.1  
18 51 Justine Faucher-Robert PF2 9/11 Club Subway du Moulin N 0:07:42.0 +1:38.8  
19 46 Camille Jacques PF2 10/11 La Balade S 0:08:15.7 +2:12.5  
20 58 Mathilde Proulx PF2 11/11 La Balade N 0:08:22.9 +2:19.7  
21 63 Audrey Duclos PF3 6/6 Club Subway du Moulin N 0:09:23.7 +3:20.5  
22 57 Emmanuelle Simard PF1 5/6 Hus-Ski N 0:09:28.6 +3:25.4  
23 67 Anne-Marie Petitclerc PF1 6/6 Club Nordique MSA N 0:10:05.5 +4:02.3  
DNS 60 Frédérique Lavoie PF1 * La Balade S *** ***  

Midget Garcon 3.4 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Division Time Diff CCCPts
1 84 Antoine Blais MG1 1/14 La Balade S 0:07:15.9    
2 71 Dominic Gallant MG1 2/14 La Balade S 0:07:52.0 +36.1  
3 82 Philippe Boucher MG1 3/14 La Balade S 0:07:53.9 +38.0  
4 80 Félix-Antoine Vézina MG1 4/14 Club Nordique MSA N 0:07:56.3 +40.4  
5 77 Mathieu Comeau MG1 5/14 Club Nordique MSA N 0:08:15.7 +59.8  
6 70 Bastien Cyr MG1 6/14 Club Subway du Moulin N 0:08:27.9 +1:12.0  
7 74 Félix Longpré MG1 7/14 Club Nordique MSA N 0:08:29.1 +1:13.2  
8 73 Xavier Parent MG1 8/14 Club Subway du Moulin N 0:08:35.4 +1:19.5  
9 75 Henrick Poitras MG1 9/14 Club Castor-Kanik N 0:08:53.6 +1:37.7  
10 72 William Gourgues MG1 10/14 La Balade S 0:08:55.6 +1:39.7  
11 85 Jérémie Fiset MG1 11/14 Défi T.M.   0:08:57.2 +1:41.3  
12 78 Raphaël Samson MG1 12/14 La Balade S 0:09:00.1 +1:44.2  
13 69 Gabriel Angers MG1 13/14 Club Nordique MSA   0:10:20.6 +3:04.7  
14 76 Jacob Simard MG1 14/14 Défi T.M.   0:10:30.7 +3:14.8  
DNS 79 Thomas Demers MG1 * Club Castor-Kanik N *** ***  
DNS 83 Benoit Laliberté MG1 * Hus-Ski N *** ***  

Midget Fille 3.4 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Division Time Diff CCCPts
1 96 Marie Corriveau MF2 1/8 Club Nordique MSA N 0:07:40.8    
2 89 Sarah Harvey MF2 2/8 Club Subway du Moulin N 0:09:03.6 +1:22.8  
3 86 Catherine Reed-Métayer MF1 1/13 Club Nordique MSA N 0:09:27.2 +1:46.4  
4 106 Virginie Provencher MF2 3/8 La Balade S 0:09:35.8 +1:55.0  
5 100 Marilou Boilard MF1 2/13 Hus-Ski N 0:09:52.4 +2:11.6  
6 105 Lauriane Grégoire MF1 3/13 Défi T.M.   0:10:05.8 +2:25.0  
7 94 Émilie Goulet MF2 4/8 Club Castor-Kanik N 0:10:07.4 +2:26.6  
8 103 Élizabeth Petitclerc MF1 4/13 Club Nordique MSA N 0:10:07.9 +2:27.1  
9 90 Julie Mathieu-Trottier MF1 5/13 Club Castor-Kanik N 0:10:14.1 +2:33.3  
10 92 Marie-Maxime Pérusse MF2 5/8 La Balade S 0:10:28.2 +2:47.4  
11 102 Rachel Marcotte MF2 6/8 Club Castor-Kanik N 0:10:37.6 +2:56.8  
12 95 Lorie Fredette-Baillargeon MF2 7/8 Défi T.M.   0:10:39.7 +2:58.9  
13 91 Marie-Philippe Paquet MF1 6/13 La Balade S 0:10:47.3 +3:06.5  
14 98 Catherine Pouliot MF1 7/13 La Balade S 0:10:53.4 +3:12.6  
15 87 Marianne Scherrer MF1 8/13 La Balade S 0:11:05.1 +3:24.3  
16 107 Sophie Mathieu-Trottier MF2 8/8 Club Castor-Kanik N 0:11:23.4 +3:42.6  
17 99 Justine Martel MF1 9/13 Club Castor-Kanik N 0:11:40.7 +3:59.9  
18 104 Gabrielle Lemire MF1 10/13 Club Castor-Kanik N 0:11:51.6 +4:10.8  
19 88 Clémence Pelletier MF1 11/13 Hus-Ski N 0:11:53.5 +4:12.7  
20 93 Véronique Deblois MF1 12/13 Club Subway du Moulin N 0:14:54.5 +7:13.7  
21 101 Héléna Holton MF1 13/13 Hus-Ski N 0:17:28.8 +9:48.0  
DNS 97 Annie-Pier Brunelle MF1 * Club Castor-Kanik N *** ***  

Juvénile Garcon 6.2 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Division Time Diff CCCPts
1 120 Édouard Reed-Métayer JVM1 1/16 Club Nordique MSA N 0:14:57.8    
2 123 Olivier Hamel JVM1 2/16 La Balade S 0:14:58.5 +0.7  
3 119 Alexis Dumas JVM1 3/16 Club Castor-Kanik N 0:15:00.1 +2.3  
4 112 Vincent Comeau JVM1 4/16 Club Nordique MSA N 0:15:12.4 +14.6  
5 118 Jérôme Boudreau JVM1 5/16 La Balade S 0:15:37.6 +39.8  
6 122 Maxime Raymond JVM1 6/16 La Balade S 0:15:39.6 +41.8  
7 111 Frederic Samson JVM1 7/16 La Balade S 0:15:52.6 +54.8  
8 114 Jean-Simon D'Anjou JVM1 8/16 La Balade S 0:16:14.1 +1:16.3  
9 109 Charles Faucher-Robert JVM1 9/16 Club Subway du Moulin N 0:16:48.2 +1:50.4  
10 110 William Clothier JVM1 10/16 Club Castor-Kanik N 0:16:52.2 +1:54.4  
11 115 François Noël JVM1 11/16 La Balade S 0:16:53.6 +1:55.8  
12 108 Félix Belhumeur JVM1 12/16 Club Subway du Moulin N 0:18:11.3 +3:13.5  
13 121 Charles-Antoine Giguère JVM1 13/16 Club Nordique MSA N 0:18:52.6 +3:54.8  
14 117 Gabriel Bisson JVM1 14/16 La Balade S 0:19:26.2 +4:28.4  
15 116 Pierre-Alexandre Vézina JVM1 15/16 MSA N 0:20:02.1 +5:04.3  
16 113 Émile Plazanet JVM1 16/16 Défi T.M.   0:22:15.7 +7:17.9  

Juvénile Fille 6.2 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Division Time Diff CCCPts
1 137 Anne-Marie Comeau JVF1 1/12 Club Nordique MSA N 0:16:05.5    
2 146 Rosalie Vézina JVF2 1/9 Club Nordique MSA N 0:17:04.1 +58.6  
3 136 Andrée-Anne Théberge JVF2 2/9 La Balade S 0:17:25.8 +1:20.3  
4 144 Ariane Cyr JVF1 2/12 Club Subway du Moulin N 0:17:30.1 +1:24.6  
5 128 Marie-Pier Lamontagne JVF2 3/9 Club Subway du Moulin N 0:17:31.0 +1:25.5  
6 124 Mélodie Drapeau JVF1 3/12 Club Subway du Moulin   0:18:18.2 +2:12.7  
7 129 Emie Jacques-Beaudoin JVF2 4/9 La Balade S 0:18:26.2 +2:20.7  
8 145 Claudia Côté-Laroche JVF1 4/12 Club Nordique MSA   0:18:37.9 +2:32.4  
9 132 Gabrielle Petitclerc JVF1 5/12 Club Nordique MSA N 0:18:53.0 +2:47.5  
10 133 Meghan Grégoire JVF1 6/12 Défi T.M.   0:18:53.5 +2:48.0  
11 140 Lucie-Maude Grégoire JVF1 7/12 Défi T.M.   0:18:59.5 +2:54.0  
12 125 Gayle Brisson JVF2 5/9 Club Subway du Moulin N 0:19:43.6 +3:38.1  
13 126 Josiane Vadnais JVF2 6/9 Défi T.M.   0:19:58.9 +3:53.4  
14 127 Josiane Mottard JVF1 8/12 Hus-Ski N 0:20:18.4 +4:12.9  
15 142 Marianne St-Louis-Morneau JVF1 9/12 La Balade S 0:20:25.9 +4:20.4  
16 131 Alexandra Bernier JVF2 7/9 Club Castor-Kanik N 0:20:31.0 +4:25.5  
17 141 Sarah-Jane Couture JVF1 10/12 Hus-Ski N 0:20:56.0 +4:50.5  
18 135 Juliana Silletta JVF2 8/9 Défi T.M.   0:21:07.0 +5:01.5  
19 139 Éloïse Morin JVF1 11/12 La Balade S 0:21:53.8 +5:48.3  
20 134 Sabrina Chrétien JVF1 12/12 La Balade S 0:22:23.6 +6:18.1  
21 138 Maryann Gauthier JVF2 9/9 Défi T.M.   0:22:28.7 +6:23.2  
DNS 130 Laurie Turcotte JVF1 * Hus-Ski N *** ***  
DNS 143 Anastasia Semikhnenko JVF2 * Club Subway du Moulin N *** ***  

Junior B Fille 6.2 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Division Time Diff CCCPts
1 147 Alexia Rancourt JBF2 1/5 Club Nordique MSA N 0:16:39.0    
2 152 Gabrielle Lemire JBF1 1/5 Club Subway du Moulin N 0:17:10.1 +31.1  
3 153 Marie-Michèle Fiset JBF2 2/5 La Balade S 0:17:14.1 +35.1  
4 151 Christel Pichard-Jolicoeur JBF1 2/5 Club Nordique MSA N 0:17:39.6 +1:00.6  
5 150 Alexe Tremblay JBF1 3/5 La Balade S 0:17:58.1 +1:19.1  
6 154 Camille Côté-Laroche JBF1 4/5 Club Nordique MSA   0:18:37.2 +1:58.2  
7 148 Laurence Harvey JBF2 3/5 Club Nordique MSA N 0:19:38.8 +2:59.8  
8 149 Camille Paquette JBF1 5/5 Club Nordique MSA N 0:19:47.0 +3:08.0  
9 156 Justine Chartrand JBF2 4/5 Club Nordique MSA N 0:21:09.5 +4:30.5  
10 155 Maude Tremblay JBF2 5/5 La Balade S 0:21:33.3 +4:54.3  

Junior A Femme 6.2 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Division Time Diff CCCPts
1 157 Évelyne Bellerose JAF1 1/2 Défi T.M.   0:17:18.9    
2 159 Geneviève Tremblay-Bugeaud JAF1 2/2 La Balade S 0:17:23.3 +4.4  
3 158 Jade Cyr JAF2 1/1 Club Subway du Moulin N 0:20:07.0 +2:48.1  

Junior B Garcon 10.7 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Division Time Diff CCCPts
1 162 Charles-Étienne Grégoire JBM1 1/5 Défi T.M.   0:25:48.4    
2 160 Jérémie Bonneau JBM2 1/2 Club Castor-Kanik N 0:26:17.8 +29.4  
3 161 Thomas Reed-Métayer JBM1 2/5 Club Nordique MSA N 0:26:58.0 +1:09.6  
4 164 Léandre Fournier-Lacombe JBM1 3/5 Défi T.M.   0:27:32.4 +1:44.0  
5 163 Christophe Perron JBM2 2/2 La Balade S 0:27:43.1 +1:54.7  
6 165 Simon Deblois JBM1 4/5 Club Subway du Moulin N 0:28:37.5 +2:49.1  
7 166 Vincent Belhumeur JBM1 5/5 Club Subway du Moulin N 0:29:49.5 +4:01.1  

Junior A Homme 10.7 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Division Time Diff CCCPts
1 174 Charles Ouellet JAM2 1/3 Club La Balade N 0:28:56.5    
2 170 Frédérick Tessier-Brassard JAM2 2/3 La Balade N 0:30:04.5 +1:08.0  
3 168 Benjamin Perron JAM1 1/2 La Balade S 0:30:09.4 +1:12.9  
4 167 Gabriel Deschênes JAM2 3/3 Club Subway du Moulin N 0:31:32.3 +2:35.8  
5 169 Alexandre Fournier JAM1 2/2 Hus-Ski N 0:31:36.7 +2:40.2  

Senior Homme 15.2 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Division Time Diff CCCPts
1 176 Vincent Ruel Senior H 1/4     0:33:56.5    
2 172 Samuel Fournier-Lacombe Senior U23 H 1/2 Défi T.M.   0:35:53.1 +1:56.6  
3 175 Frédéric Brochu Senior H 2/4 Club Castor-Kanik N 0:38:33.9 +4:37.4  
4 171 Vincent Poisson-Gagnon Senior U23 H 2/2 Club Castor-Kanik N 0:38:44.1 +4:47.6  
5 178 Kéven Tremblay Senior H 3/4     0:40:55.5 +6:59.0  
6 173 David Breton-St-Jean Senior H 4/4 Club Subway du Moulin N 0:49:14.0 +15:17.5  
DNS 177 Étienne Robichaud Senior H * Club Castor-Kanik N *** ***  

Senior Dame 10.7 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Division Time Diff CCCPts
1 182 Annie Boisvert Senior U23 F 1/1 Club Nordique MSA N 0:35:41.7    
2 184 Andrée-Anne Mercier Senior F 1/4     0:38:17.6 +2:35.9  
3 183 Carole Prévost Senior F 2/4 Club Castor-Kanik N 0:39:10.1 +3:28.4  
4 181 Mireille Perron Senior F 3/4 Hus-Ski N 0:42:02.8 +6:21.1  
5 179 Catherine Dionne Senior F 4/4 Hus-Ski N 0:43:46.7 +8:05.0  
DNS 180 Claudia Chauvette Senior U23 F * Club Castor-Kanik   *** ***  

Maître H1 31-40 15.2 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Club Division Time Diff CCCPts
1 185 Govinda St-Pierre La Vie Sportive   0:38:42.7    
2 191 Pascal Desjardins Club Castor-Kanik N 0:40:16.7 +1:34.0  
3 195 Louis St-Laurent Club Castor-Kanik N 0:41:06.0 +2:23.3  
4 192 Frédérick Pouliot La Balade S 0:43:38.3 +4:55.6  
5 187 Sylvain Tremblay Club Subway du Moulin N 0:43:47.3 +5:04.6  
6 194 Daniel Lafrenière     0:44:30.5 +5:47.8  
7 186 Frédéric Moisan Club Subway du Moulin N 0:44:40.9 +5:58.2  
8 188 Simon Roy Club Castor-Kanik N 0:44:51.5 +6:08.8  
9 193 Jacques Bigaouette Hus-Ski N 0:45:46.4 +7:03.7  
10 190 Frédéric Bégin Club Castor-Kanik   0:46:54.9 +8:12.2  
11 189 Michel Toussaint Club Castor-Kanik N 0:53:12.7 +14:30.0  

Maître H2 41-50 15.2 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Club Division Time Diff CCCPts
1 216 Guy Métayer Club Nordique MSA N 0:37:46.7    
2 215 Sylvain Poitras Club Castor-Kanik N 0:38:15.1 +28.4  
3 207 Claude Gauvin La Balade S 0:40:43.3 +2:56.6  
4 219 Marc Belhumeur Club Subway du Moulin N 0:41:14.1 +3:27.4  
5 204 Nelson Allard Club Castor-Kanik N 0:41:37.9 +3:51.2  
6 223 Jean-François Magnan Hus-Ski N 0:42:33.4 +4:46.7  
7 197 Dave Brisson Club Subway du Moulin N 0:42:50.9 +5:04.2  
8 202 Vincent Bonneau Club Castor-Kanik N 0:43:00.0 +5:13.3  
9 218 Luc Samson La Balade S 0:43:04.0 +5:17.3  
10 196 Robert Bédard Club Subway du Moulin N 0:43:04.7 +5:18.0  
11 203 René Goulet Club Castor-Kanik N 0:44:49.0 +7:02.3  
12 221 Luc Turcotte Hus-Ski N 0:44:59.7 +7:13.0  
13 200 Pascal Laroche Club Nordique MSA N 0:45:42.0 +7:55.3  
14 214 Yvan Boilard Hus-Ski   0:46:35.3 +8:48.6  
15 212 Fabien Claveau Club Castor-Kanik N 0:47:28.3 +9:41.6  
16 225 Yves B Lemire Club Subway du Moulin N 0:47:39.7 +9:53.0  
17 229 Marc Perron La Balade S 0:48:01.0 +10:14.3  
18 205 Paul Berthiaume Club Castor-Kanik N 0:48:05.6 +10:18.9  
19 201 Alain Trottier Club Castor-Kanik N 0:49:07.3 +11:20.6  
20 206 Patrick Blais La Balade   0:49:45.3 +11:58.6  
21 209 Louis-Emmanuel Jamet Hus-Ski N 0:52:44.5 +14:57.8  
22 208 Stéphane Côté Club Subway du Moulin N 0:54:10.9 +16:24.2  
23 222 Gilbert Bissonnette Club Castor-Kanik N 0:55:18.8 +17:32.1  
24 230 Pierre-Yves Martel Club Subway du Moulin N 1:01:00.3 +23:13.6  
25 224 Sylvain  Simard La Balade S 1:03:04.9 +25:18.2  
DSQ 217 David Paré Club Castor-Kanik N *** ***  
DNS 198 Marc Couture     *** ***  
DNS 199 Bruno Pedneault Club Castor-Kanik N *** ***  
DNS 210 Benoit Corriveau Club Nordique MSA N *** ***  
DNS 211 Stéphane Croft Club Subway du Moulin N *** ***  
DNS 213 Bernard Vermette Club Nordique MSA N *** ***  
DNS 220 Bruno Bégin La Balade S *** ***  
DNS 226 Jean-Yves Leclerc Club Castor-Kanik   *** ***  
DNS 227 Martin Guay Hus-Ski N *** ***  

Maître H3 51-60 15.2 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Club Division Time Diff CCCPts
1 231 René Lévesque Club Castor-Kanik N 0:41:28.7    
2 235 Sylvain Gagné Club Castor-Kanik S 0:43:24.9 +1:56.2  
3 232 Rock Ouimet AMSF   0:43:39.5 +2:10.8  
4 233 Mario Brochu Club Castor-Kanik N 0:45:45.2 +4:16.5  
5 228 Marco Desroches Club Subway du Moulin N 0:46:39.1 +5:10.4  
6 237 Marcel Aubertin Club Nordique MSA   0:46:53.7 +5:25.0  
7 234 Jean Lacombe Club Castor-Kanik N 0:51:39.7 +10:11.0  
DNS 236 Marc Demers Club Castor-Kanik N *** ***  

Maître F1 31-40 10.7 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Club Division Time Diff CCCPts
1 243 Nathalie Roy Club Castor-Kanik N 0:34:55.9    
2 239 Vicky Paré Club Subway du Moulin N 0:37:57.1 +3:01.2  
3 240 Isabelle Beaulieu Club Castor-Kanik   0:41:23.0 +6:27.1  
4 241 Kathleen Laroche Hus-SKi N 0:41:39.3 +6:43.4  
DNS 242 Hélène Quimper Club Castor-Kanik S *** ***  

Maître F2 41-50 10.7 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Club Division Time Diff CCCPts
1 244 France Bourassa Club Castor-Kanik N 0:33:57.1    
2 247 Linda Jacques La Balade S 0:34:11.1 +14.0  
3 259 Maryse Bérubé Club Subway du Moulin N 0:34:48.8 +51.7  
4 252 Lyne Olivier Club Subway du Moulin N 0:34:54.9 +57.8  
5 250 Anne Poisson Club Castor-Kanik N 0:35:40.7 +1:43.6  
6 249 Violaine Lavoie La Balade S 0:36:09.5 +2:12.4  
7 254 Maryse Brouillette Club Subway du Moulin N 0:37:49.1 +3:52.0  
8 248 Claudette Collin La Balade S 0:38:55.2 +4:58.1  
9 246 Céline Caron Club Castor-Kanik N 0:39:09.0 +5:11.9  
10 245 Josée Lavoie Club Subway du Moulin N 0:40:03.9 +6:06.8  
11 253 Élisabeth Poulin Club Castor-Kanik N 0:40:31.1 +6:34.0  
DNS 251 Michèle Leboeuf La Balade N *** ***  

Maître F3 51-60 10.7 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Club Division Time Diff CCCPts
1 257 Hélène D'Avignon AMSF   0:34:07.7    
2 256 Julie Samson Club Castor-Kanik N 0:34:11.4 +3.7  
3 255 Louise Dumont La Balade S 0:38:36.6 +4:28.9  


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4