Sparkling Hill Masters World Cup 2011 - Relay | Zone4.ca



Sparkling Hill Masters World Cup 2011 - Relay

Date: Mar 9, 2011
StartList
Location: Sovereign Lake, Vernon, BC
Host Club: Sovereign Lake Nordic Club

Jury
Technical Delegate:  Lars Erik Rosenquist 
Chief of Competition:  Sharon Clarke 
Vice President WMA  Rolf Hammar 
Team Representative  Andres Hakkinen 
Chief MWC2012  Jens Wagler 
Fresh, windy -4C
Max Climb 10  39 Lap Length 5000
Name 5km  Height Diff 30  35
Total Climb   73  110 Laps 1

M01 4 x 5 km. Classic\Free Relay    
Bib Team Row Lane Lg Name Start Time
100 ITA 1 10 1
2
3
4
Marco Ruaro
Biagio Di Santo
Giovanni Gerbotto
Luca Bortot
10:00:00.0
101 RUS 1 11 1
2
3
4
Anton Shevchenko
Pavel Trubetckoi
Alexander Klinov
Vitaly Chernov
10:00:00.0
102 USA 1 9 1
2
3
4
Jan Spurkland
Jeff Koch
Justin Carvitto
Dan Packman
10:00:00.0
103 CAN 1 12 1
2
3
4
Ian Crosthwaite
Alex Lane
John Wilkie
Glenn Bond
10:00:00.0

M02 4 x 5 km. Classic\Free Relay    
Bib Team Row Lane Lg Name Start Time
200 RUS 1 8 1
2
3
4
Nikolay Rochev
Alexander Mindrin
Aleksandr Davidov
Aleksandr Pushkarev
10:00:00.0
201 CAN 1 13 1
2
3
4
Kirk Howell
Blaine Penny
Jeff Krar
Mikhail Kudienko
10:00:00.0
202 USA 1 7 1
2
3
4
Dan Streubel
Jeff Hashimoto
Matt Zak
Nathan Schultz
10:00:00.0
203 GER 1 14 1
2
3
4
Meiko Hoemke
Otto Steffen
Mario Hoppe
Steffen Adler
10:00:00.0
204 ITA 1 6 1
2
3
4
Michele Vescovi
Fernando Cunico
Loris Rigoni
Stefano Carli
10:00:00.0

M03 4 x 5 km. Classic\Free Relay    
Bib Team Row Lane Lg Name Start Time
300 RUS 1 15 1
2
3
4
Nikolay Kruglov
Kirill Fadeev
Oleg Khlystov
Alexandr Alexin
10:00:00.0
301 FRA 1 5 1
2
3
4
Regis Peschot
Claudio Decrinis
Georges Antunes
Jean Marc Berliat
10:00:00.0
302 USA 1 16 1
2
3
4
Vesa Suomalainen
David Edic
Chris Humbert
Tim Donahue
10:00:00.0
303 GER 1 4 1
2
3
4
Bernhard Langer
Silvio Schneider
Frank Feist
Dr., Hermann Schindler
10:00:00.0
304 CAN 1 17 1
2
3
4
Frank Ackermann
Stefan Desfosses
Sacha Desfosses
Michel Labrie
10:00:00.0

M04 4 x 5 km. Classic\Free Relay    
Bib Team Row Lane Lg Name Start Time
400 RUS 1 10 1
2
3
4
Alexey Matveev
Sergey Shornikov
Leonid Golubkov
Victor Krutikhin
10:10:00.0
401 GBR 1 11 1
2
3
4
Adam Pinney
Alasdair Wilson
Mark Llinares
Martin Arnold
10:10:00.0
402 USA 1 9 1
2
3
4
Barry Makarewicz
Rune Harkestad
Kent Murdoch
Shaun Marshall-Pryde
10:10:00.0
403 CAN 1 12 1
2
3
4
Mark Thomas
Dave Brook
Marcus Boyle
Darryl Mekechuk
10:10:00.0

M05 4 x 5 km. Classic\Free Relay    
Bib Team Row Lane Lg Name Start Time
500 ITA 1 8 1
2
3
4
Giampaolo Englaro
Olivo Antoniacomi
Domenico Invernizzi
Guido Masiero
10:10:00.0
501 RUS 1 13 1
2
3
4
Valeriy Tyurin
Alexey Krasilov
Iosif Kunitskiy
Sergey Ivanov
10:10:00.0
502 USA 1 7 1
2
3
4
Jon Engen
Trond Jensen
Rick Reynolds
Milan Baic
10:10:00.0
503 FRA 1 14 1
2
3
4
Bernard Duchene
Bruno Luc Legrand
Gilbert Levrino
Jean François Duchampt
10:10:00.0
504 SVK 1 6 1
2
3
4
Daniel Bartko
Vladimir Staron
Pavol Siarnik
Milan Chromy
10:10:00.0
505 AUT 1 15 1
2
3
4
Hanspeter Schwendinger
Sebastian Illmer
Johann Innerhofer
Helmut Kolb
10:10:00.0
506 AUS 1 5 1
2
3
4
Wayne Pethybridge
Zac Zaharias
Bruce Norton
Freidl Bartsch
10:10:00.0
507 CAN 1 16 1
2
3
4
Andre Gauvin
Kim Poole
Michael Keating
Peter Findlay
10:10:00.0

M06 4 x 5 km. Classic\Free Relay    
Bib Team Row Lane Lg Name Start Time
600 RUS 1 4 1
2
3
4
Vladimir Andronov
Rasul Kilmukhametov
Nikolay Khurtin
Kamil Bikkulov
10:10:00.0
601 GER 1 17 1
2
3
4
Ferdinand Kraller
Holger Hanzlik
Karl-Heinz Baltromejus
Konrad Blum
10:10:00.0
602 USA 1 3 1
2
3
4
Glenn Jobe
Jeffery Clarke
Randy Beckner
Donald Bauder
10:10:00.0
603 DEN 1 18 1
2
3
4
Per Martin Larsen
Arne Stonor
Peter Lyberth
Hans Rafaelsen
10:10:00.0
604 NLD 1 2 1
2
3
4
Wim Ketelaars
Henk Rutten
Tiny van den Brandt
Wim den Blanken
10:10:00.0
605 CAN 1 19 1
2
3
4
Larry McCulloch
Gaetan Beaulieu
Robert Lang
James Bannon
10:10:00.0
606 AUS 1 1 1
2
3
4
Andrew Walker
Peter Cunningham
John Sim
Warren Feakes
10:10:00.0

M07 4 x 5 km. Classic\Free Relay    
Bib Team Row Lane Lg Name Start Time
700 FIN 1 10 1
2
3
4
Paavo Raisanen
Paavo Rytky
Jouko Karki
Yrjo Teravainen
11:00:00.0
701 RUS 1 11 1
2
3
4
Sergey Afanasyev
Alexey Khvostov
Alexander Solovov
Yury Vashentsev
11:00:00.0
702 FRA 1 9 1
2
3
4
André Escoffier
Jean Pierre Poncet
Andre Grob
Raymond Pequignot
11:00:00.0
703 GER 1 12 1
2
3
4
Ullrich Friedemann
Heinz-Jürgen Müller
Eduard Klauser
Josef Ilgner
11:00:00.0
704 SWE 1 8 1
2
3
4
Yngve Alfvén
Lars Degerheim
Sven-Erik Fjellborg
Bengt-Olof Johansson
11:00:00.0
705 SVK 1 13 1
2
3
4
Bohuslav Valent
Miroslav Matejka
Vladimir Bartko
Jozef Stec
11:00:00.0
706 USA 1 7 1
2
3
4
David Ford
Murray Banks
David Christopherson
Guy Thibodeau
11:00:00.0
707 CAN 1 14 1
2
3
4
Lyle Wilson
Ken Sidney
Alfred Parsons
Normand Mireault
11:00:00.0

M08 4 x 5 km. Classic\Free Relay    
Bib Team Row Lane Lg Name Start Time
800 GER 1 6 1
2
3
4
Walter Hierlmeier
Karl Kuffner
Alban Ferstl
Klaus Weiss
11:00:00.0
801 FIN 1 15 1
2
3
4
Esko Hyvarinen
Pertti Laurila
Raimo Huppunen
Antti Ylipieti
11:00:00.0
802 RUS 1 5 1
2
3
4
Vladimir Sokolov
Valery Salov
Evgeniy Sluzov
Vasily Khardin
11:00:00.0
803 CAN 1 16 1
2
3
4
Lauri Karjaluoto
Russ Evans
John Reeves
Helge Halvorsen
11:00:00.0
804 USA 1 4 1
2
3
4
Tim Schuld
Joseph L. Jensen
Robert Stevenson
Del Pletcher
11:00:00.0

M09 4 x 5 km. Classic\Free Relay    
Bib Team Row Lane Lg Name Start Time
900 RUS 1 10 1
2
3
4
Nikolay Lyanguzov
Gennady Buyankin
Gennady Gribalev
Anatoly Morozov
11:05:00.0
901 SWE 1 11 1
2
3
4
Leif Andersson
Tage Sundqvist
Helmer Furunäs
Kjell Carlgren
11:05:00.0
902 FRA 1 9 1
2
3
4
Jean Taillandier
Michel Hamm
Christian Guillery
Albert Munch
11:05:00.0
903 USA 1 12 1
2
3
4
Hans Muehlegger
Dan Karig
Alec Davis
Bob Gray
11:05:00.0
904 CAN 1 8 1
2
3
4
Risto Santala
Jean-Yves Babin
Peter Donitz
Joe Derochie
11:05:00.0

M10 4 x 5 km. Classic\Free Relay    
Bib Team Row Lane Lg Name Start Time
930 RUS 1 13 1
2
3
4
Boris Kirillov
Oleg Steklov
Stanislav Busarin
Vitaly Kurochkin
11:05:00.0
931 CAN 1 7 1
2
3
4
Norman Spinks
Eric Larsson
Bill Hamilton
Peter Blokker
11:05:00.0
932 USA 1 14 1
2
3
4
Gunnar Unneland
Charles Martin
Einar Svensson
Norman Clark
11:05:00.0

F01 4 x 5 km. Classic\Free Relay    
Bib Team Row Lane Lg Name Start Time
10 RUS 1 10 1
2
3
4
Svetlana Alekseeva
Liubov Klimashina
Gul'Nara Medvedeva
Svetlana Cherepanova
11:30:00.0
11 USA 1 11 1
2
3
4
Inge Scheve
Sanna Sevanto
Cheryl Senechal-DuBois
Dayna Deuter
11:30:00.0
12 CAN 1 9 1
2
3
4
Nikki Kassel
Doris Hausleitner
Nikki Norrie
Marta Green
11:30:00.0

F02 4 x 5 km. Classic\Free Relay    
Bib Team Row Lane Lg Name Start Time
20 RUS 1 10 1
2
3
4
Marina Larkova
Liliya Vasilyeva
Irina Matveeva
Irina Samit
11:35:00.0
21 FIN 1 11 1
2
3
4
Merja Teravainen
Tytti Pelkonen
Hannele Uusitalo
Kaija Korhonen
11:35:00.0
22 DEN 1 12 1
2
3
4
Merete Clasen
Jette Dorph
Lone Pless
Karen Mina Clasen
11:35:00.0
23 USA 1 9 1
2
3
4
Laura Mccabe
Angela Robinson
Beth Thomas
Leslie Hall
11:35:00.0
24 CAN 1 8 1
2
3
4
Sheila Kealey
Marg Fedyna
Carolyn Daubeny
Nancy Burden
11:35:00.0

F03 4 x 5 km. Classic\Free Relay    
Bib Team Row Lane Lg Name Start Time
30 RUS 1 10 1
2
3
4
Raufa Zagidulina
Irina Veselova
Olga Zakharova
Tatiana Rovinskaya
11:40:00.0
31 USA 1 11 1
2
3
4
Muffy Ritz
Ginny Price
Maria Allen
Rosalyn Singleton
11:40:00.0
32 CAN 1 9 1
2
3
4
Pat Pearce
Louise Martineau
Susan Kaczmarek
Theresa Gawron
11:40:00.0

F04 4 x 5 km. Classic\Free Relay    
Bib Team Row Lane Lg Name Start Time
40 RUS 1 12 1
2
3
4
Vera Koroleva
Rima Suchkova
Mayya Chernenkaya
Sofia Kozhevina
11:40:00.0
41 NOR 1 8 1
2
3
4
Grete Bergland
Ellinor Nordmo
Karin Madsen
Eva Carlsen
11:40:00.0
42 USA 1 13 1
2
3
4
Trina Hosmer
Linda Mcclatchy
Carolyn Senty
June Lane
11:40:00.0
43 CAN 1 7 1
2
3
4
Micheline Theriault
Laurie Murray
Hella Versfeld
Jacqueline LeGrow
11:40:00.0


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2021 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4