Sylvan Lake Triathlon | Zone4.ca



Sylvan Lake Triathlon

Date: May 27, 2012
Official  Results
Location: Sylvan Lake, AB
Host Club: Sylvan Lake Triathlon Club

Sponsors
Body Fitness   
Obs. Time: 12 Noon
Weather:  Sunny
Temp: +15 Wind Vel: 10km/h

ASG Male 1 km.  Swim, T1, Bike, T2, Run, Finish  
PL Bib Name City ATA Number Swim Rnk T1 Rnk Bike Rnk T2 Rnk Run Rnk Time Diff
1 235 Adam Guthrie Red Deer 12ATA6107 0:05:31.0 (3) 0:00:48.6 (2) 0:22:17.8 (1) 0:00:20.5 (1) 0:21:12.9 (5) 0:50:11.0  
2 228 Carson Schiller Red Deer 12ATA6558 0:05:51.0 (5) 0:01:13.1 (10) 0:24:18.3 (2) 0:00:26.1 (7) 0:19:41.5 (2) 0:51:30.1 +1:19.0
3 234 Aidan Vida Red Deer 12ATA6254 0:05:17.2 (2) 0:00:50.6 (4) 0:24:26.1 (3) 0:00:23.9 (4) 0:20:47.4 (4) 0:51:45.4 +1:34.4
4 245 James Thomson St Albert 12ATA7957 0:06:40.5 (6) 0:01:09.5 (8) 0:25:00.7 (5) 0:00:30.7 (9) 0:19:02.0 (1) 0:52:23.6 +2:12.5
5 238 Tristin MacDonald Red Deer 12ATA7040 0:07:10.5 (8) 0:00:49.5 (3) 0:24:53.4 (4) 0:00:23.8 (3) 0:24:01.3 (9) 0:57:18.7 +7:07.6
6 241 Alexander Ramrattan Innisfail 12ATA7896 0:07:43.9 (10) 0:00:54.4 (5) 0:26:10.0 (7) 0:00:32.1 (10) 0:23:10.9 (6) 0:58:31.4 +8:20.3
7 232 Peter Larsen Red Deer 12ATA6149 0:07:14.0 (9) 0:00:58.0 (6) 0:27:02.3 (8) 0:00:25.0 (6) 0:23:12.7 (7) 0:58:52.2 +8:41.2
8 231 Tyler Driesen Red Deer 12ATA6503 0:05:31.9 (4) 0:00:45.0 (1) 0:25:48.8 (6) 0:00:22.4 (2) 0:27:33.7 (10) 1:00:02.0 +9:51.0
9 237 Daegen MacDonald Blackfalds 12 ATA7067 0:09:22.8 (11) 0:01:11.5 (9) 0:28:31.4 (9) 0:00:28.1 (8) 0:20:36.6 (3) 1:00:10.6 +9:59.6
10 233 Jared Schultz Red Deer 12ATA7125 0:05:04.1 (1) 0:00:59.2 (7) 0:32:54.5 (11) 0:00:24.0 (5) 0:23:18.6 (8) 1:02:40.5 +12:29.5
11 239 Keelan Armstrong Red Deer 12ATA6662 0:06:53.3 (7) 0:02:06.6 (11) 0:32:03.6 (10) 0:00:41.7 (11) 0:28:37.4 (11) 1:10:22.7 +20:11.7

ASG Female 1 km.  Swim, T1, Bike, T2, Run, Finish  
PL Bib Name City ATA Number Swim Rnk T1 Rnk Bike Rnk T2 Rnk Run Rnk Time Diff
1 226 Carley Wlad Red Deer 12ATA6139 0:05:59.0 (2) 0:00:53.3 (2) 0:22:23.1 (1) 0:00:22.6 (1) 0:20:05.0 (1) 0:49:43.2  
2 242 Zoe McCormick Ponoka 12ATA5982 0:05:47.2 (1) 0:02:01.6 (7) 0:25:05.3 (2) 0:00:45.4 (7) 0:23:20.6 (3) 0:57:00.3 +7:17.1
3 240 Hannah Giannioudis Red Deer 11ATA2449 0:07:34.8 (6) 0:00:26.4 (1) 0:27:38.7 (4) 0:00:28.0 (2) 0:21:55.7 (2) 0:58:03.8 +8:20.6
4 227 Sarah Koopmans Red Deer 12 ATA5910 0:07:47.5 (7) 0:00:53.4 (3) 0:26:33.3 (3) 0:00:28.4 (3) 0:24:58.2 (4) 1:00:41.1 +10:57.8
5 229 Hunter Wild Red Deer 12ATA6165 0:06:02.4 (3) 0:01:00.1 (4) 0:28:02.8 (7) 0:00:31.3 (6) 0:27:42.5 (6) 1:03:19.3 +13:36.1
6 230 Tanis Wiancko Red Deer 12ATA6001 0:06:19.2 (4) 0:01:06.9 (5) 0:29:19.0 (8) 0:00:57.7 (8) 0:25:54.3 (5) 1:03:37.3 +13:54.1
7 243 Allison Currie Red Deer 12ATA6239 0:07:56.9 (8) 0:01:06.9 (5) 0:27:59.1 (6) 0:00:29.8 (5) 0:28:49.2 (7) 1:06:22.2 +16:39.0
8 236 Kennedy Colhoun Red Deer 12ATA6419 0:06:59.6 (5) 0:02:37.8 (8) 0:27:41.2 (5) 0:00:29.6 (4) 0:30:30.2 (8) 1:08:18.5 +18:35.2
DSQ 244 Hayley Basterash St Albert 12ATA7510 *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** ***

Triathlon Male 1 km.  Swim, T1, Bike, T2, Run, Finish  
PL Bib Name SubCategory Rnk City ATA Number Swim Rnk T1 Rnk Bike Rnk T2 Rnk Run Rnk Time Diff
1 37 George Colbert 30-39 Male 1/10 Calgary 12ATA6253 0:09:24.8 (1) 0:00:45.3 (4) 0:39:17.3 (2) 0:00:36.8 (8) 0:23:41.5 (7) 1:13:45.8  
2 59 Brian Hrynkow 20-29 Male 1/9 Sherwood Park 12ATA7535 0:12:08.1 (4) 0:00:36.8 (3) 0:37:40.7 (1) 0:00:34.2 (6) 0:23:22.6 (5) 1:14:22.6 +36.7
3 53 David Noonan 40-49 Male 1/14 Sherwood Park 12ATA7376 0:11:47.9 (3) 0:00:36.6 (2) 0:42:00.4 (6) 0:00:38.5 (10) 0:22:52.3 (4) 1:17:55.9 +4:10.0
4 122 Jordan Ratzlaff 20-29 Male 2/9 Red deer 12ata5846 0:13:13.5 (9) 0:00:34.0 (1) 0:41:05.9 (3) 0:00:28.3 (2) 0:24:05.2 (10) 1:19:27.1 +5:41.3
5 124 Andrew Rosychuk 20-29 Male 3/9 Edmonton 12ATA8972 0:14:27.0 (12) 0:01:24.6 (17) 0:41:19.4 (5) 0:01:07.9 (30) 0:21:29.9 (1) 1:19:49.0 +6:03.1
6 133 Bernard Maillet 50-59 Male 1/7 Ponoka 12ATA8943 0:12:17.8 (5) 0:01:37.6 (22) 0:42:45.6 (7) 0:01:09.7 (32) 0:23:35.7 (6) 1:21:26.5 +7:40.6
7 91 Devin Chambers 16-19 Male 1/2 Innisfail 12ata7744 0:11:27.9 (2) 0:01:10.0 (9) 0:47:25.3 (17) 0:00:57.2 (24) 0:21:41.6 (3) 1:22:42.1 +8:56.2
8 73 Chris Bentley 30-39 Male 2/10 Airdrie   0:15:21.5 (17) 0:01:07.8 (8) 0:41:14.1 (4) 0:00:47.9 (16) 0:26:43.8 (20) 1:25:15.3 +11:29.5
9 129 Roger Harrison 40-49 Male 2/14 Red Deer 12ATA5839 0:12:42.6 (6) 0:00:58.0 (7) 0:45:46.3 (13) 0:00:44.9 (15) 0:26:20.7 (17) 1:26:32.8 +12:47.0
10 36 Jamie Burdon 40-49 Male 3/14 Sherwood Park 12ATA6169 0:17:26.5 (31) 0:01:50.3 (28) 0:45:20.6 (11) 0:00:29.5 (4) 0:21:36.9 (2) 1:26:44.0 +12:58.2
11 102 John Vanderveen 20-29 Male 4/9 Calgary 12ATA7545 0:15:45.9 (23) 0:01:16.5 (12) 0:43:47.5 (8) 0:00:28.4 (3) 0:25:57.1 (14) 1:27:15.7 +13:29.8
12 57 Gordon Craig 50-59 Male 2/7 Calgary 12ATA7037 0:15:26.7 (19) 0:01:53.9 (32) 0:44:58.6 (10) 0:01:02.1 (26) 0:24:11.2 (11) 1:27:32.8 +13:47.0
13 90 Graeme Thain 30-39 Male 3/10 Camrose   0:15:00.0 (15) 0:01:38.1 (24) 0:46:17.2 (14) 0:00:48.7 (17) 0:24:04.8 (9) 1:27:49.0 +14:03.2
14 45 Danny Henry 16-19 Male 2/2 Red Deer 12ATA6045 0:13:05.2 (7) 0:00:50.6 (5) 0:50:04.1 (28) 0:00:26.6 (1) 0:23:50.0 (8) 1:28:16.7 +14:30.8
15 116 Daniel Basterash 40-49 Male 4/14 St Albert 12ATA7511 0:14:00.7 (10) 0:01:16.9 (14) 0:46:55.3 (15) 0:02:01.8 (42) 0:26:35.5 (19) 1:30:50.4 +17:04.5
16 62 Jeff Pennington 50-59 Male 3/7 Red Deer 12ATA5679 0:17:34.2 (33) 0:01:13.8 (11) 0:45:37.4 (12) 0:00:54.9 (21) 0:25:44.8 (12) 1:31:05.3 +17:19.5
17 46 Carl Scheuerman 20-29 Male 5/9 Edmonton 12ATA6600 0:17:53.1 (34) 0:01:16.8 (13) 0:47:00.4 (16) 0:00:49.0 (18) 0:25:51.0 (13) 1:32:50.5 +19:04.7
18 92 Jon Jenner 30-39 Male 4/10 Edmonton 12ATA8320 0:15:33.6 (20) 0:01:51.3 (31) 0:48:38.1 (21) 0:00:34.7 (7) 0:27:41.3 (23) 1:34:19.2 +20:33.4
19 48 Darryl Cameron 40-49 Male 5/14 Sherwood Park 12ATA6128 0:15:43.5 (21) 0:01:22.2 (15) 0:48:06.2 (18) 0:00:38.0 (9) 0:28:29.2 (25) 1:34:19.3 +20:33.5
20 111 Mike Arns 20-29 Male 6/9 Fort McMurray 12ATA5933 0:13:10.9 (8) 0:01:23.6 (16) 0:49:02.4 (23) 0:01:17.1 (36) 0:30:24.7 (32) 1:35:18.8 +21:33.0
21 103 Jean Doyon 40-49 Male 6/14 Red Deer County   0:16:24.4 (27) 0:01:33.6 (20) 0:50:22.8 (32) 0:00:42.8 (13) 0:26:28.7 (18) 1:35:32.5 +21:46.7
22 93 Michael Carley 50-59 Male 4/7 Red Deer 12ATA6260 0:17:19.3 (30) 0:01:45.6 (26) 0:48:12.2 (19) 0:01:03.4 (27) 0:27:52.8 (24) 1:36:13.5 +22:27.7
23 132 Andrew Metzger 40-49 Male 7/14 Red Deer 12ATA5649 0:15:54.7 (25) 0:01:37.6 (22) 0:48:42.5 (22) 0:00:57.0 (23) 0:29:02.9 (27) 1:36:15.1 +22:29.2
24 120 Brett Terry 30-39 Male 5/10 Drayton valley 12ATA5995 0:14:48.3 (14) 0:01:12.0 (10) 0:49:26.6 (26) 0:01:12.1 (33) 0:29:50.8 (30) 1:36:30.0 +22:44.2
25 69 Adam Ferguson 20-29 Male 7/9 Red Deer 12ATA7309 0:17:00.8 (28) 0:00:53.0 (6) 0:49:18.4 (25) 0:01:14.8 (34) 0:28:37.2 (26) 1:37:04.4 +23:18.5
26 107 Mark Ringness 40-49 Male 8/14 Rocky Mtn House 12ATA6609 0:15:16.4 (16) 0:02:18.9 (38) 0:51:50.8 (34) 0:00:53.6 (20) 0:27:13.2 (21) 1:37:33.0 +23:47.2
27 66 Trevor Cochran 30-39 Male 6/10 Calgary 12ATA6015 0:14:03.4 (11) 0:01:36.2 (21) 0:44:19.5 (9) 0:00:42.9 (14) 0:37:17.6 (41) 1:37:59.8 +24:14.0
28 80 Daryl Arbour 40-49 Male 9/14 Edmonton 12ATA5637 0:15:43.7 (22) 0:02:11.7 (37) 0:52:48.1 (35) 0:01:41.9 (40) 0:26:03.3 (15) 1:38:29.0 +24:43.2
29 82 Joey Manson 20-29 Male 8/9 Calgary 12ATA8117 0:18:52.6 (37) 0:01:38.5 (25) 0:49:43.6 (27) 0:00:56.1 (22) 0:27:26.4 (22) 1:38:37.4 +24:51.5
30 61 Mel Brandsma 50-59 Male 5/7 Lacombe 12ATA6385 0:20:34.0 (39) 0:01:50.8 (30) 0:50:12.8 (31) 0:00:42.2 (11) 0:26:19.4 (16) 1:39:39.4 +25:53.5
31 68 Troy Burnett 40-49 Male 10/14 Camrose 12ATA7641 0:17:09.2 (29) 0:01:46.0 (27) 0:48:31.9 (20) 0:01:40.8 (39) 0:31:30.4 (35) 1:40:38.5 +26:52.7
32 85 Eric Carpendale 30-39 Male 7/10 Calgary   0:18:05.0 (35) 0:02:30.3 (39) 0:50:23.6 (33) 0:00:59.2 (25) 0:29:04.2 (28) 1:41:02.5 +27:16.7
33 117 Charlie Paliwoda 40-49 Male 11/14 Drayton Valley 12ATA8644 0:19:37.8 (38) 0:02:04.3 (35) 0:50:10.5 (30) 0:00:50.8 (19) 0:29:19.5 (29) 1:42:03.2 +28:17.4
34 58 Russell Hillis 40-49 Male 12/14 Coronation 12ATA6062 0:15:47.5 (24) 0:02:02.8 (34) 0:49:13.5 (24) 0:01:55.5 (41) 0:33:25.8 (38) 1:42:25.3 +28:39.5
35 54 Jim DeLong 50-59 Male 6/7 Airdrei 12ATA6580 0:17:28.1 (32) 0:02:10.8 (36) 0:52:48.9 (36) 0:01:05.8 (29) 0:29:53.3 (31) 1:43:27.1 +29:41.2
36 88 Russ Wlad 40-49 Male 13/14 Red deer 12ata6131 0:20:53.6 (40) 0:01:31.0 (19) 0:50:09.0 (29) 0:01:07.9 (30) 0:30:35.5 (33) 1:44:17.2 +30:31.4
37 127 Chad Scotvold 30-39 Male 8/10 Red Deer 12ATA5803 0:15:22.1 (18) 0:01:50.4 (29) 0:54:42.1 (37) 0:01:31.2 (38) 0:31:38.3 (36) 1:45:04.3 +31:18.5
38 83 Bart Dyrland 40-49 Male 14/14 Sylvan Lake   0:14:41.5 (13) 0:03:13.4 (42) 0:56:42.7 (40) 0:00:42.5 (12) 0:35:45.9 (40) 1:51:06.2 +37:20.4
39 77 Doug Milne 50-59 Male 7/7 Red Deer 12ATA8036 0:18:07.7 (36) 0:02:52.6 (41) 0:54:59.9 (38) 0:01:23.3 (37) 0:34:52.7 (39) 1:52:16.4 +38:30.5
40 74 Tim Unruh 30-39 Male 9/10 Red Deer 12ATA7827 0:24:23.3 (42) 0:01:25.1 (18) 0:55:55.7 (39) 0:01:04.8 (28) 0:32:29.5 (37) 1:55:18.6 +41:32.8
41 123 Dave Fehr 20-29 Male 9/9 Calgary   0:22:56.2 (41) 0:01:58.7 (33) 1:00:41.9 (41) 0:00:33.0 (5) 0:30:46.6 (34) 1:56:56.6 +43:10.8
42 131 Steve Borle 30-39 Male 10/10 Sturgeon county 12ATA6542 0:16:11.4 (26) 0:02:33.6 (40) 1:08:29.4 (42) 0:01:15.2 (35) 0:37:32.6 (42) 2:06:02.5 +52:16.6
DNS 40 Michael Kierstead 30-39 Male * Calgary 12ATA5761 *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** ***
DNS 42 Steve Miller 60-69 Male * Sylvan Lake 12ATA6026 *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** ***
DNS 50 Sean Quinn 40-49 Male * Calgary   *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** ***
DNS 64 Kevin Kelly 40-49 Male * Calgary 12ATA7207 *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** ***
DNS 79 Scott Baker 30-39 Male * Innisfail   *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** ***
DNS 94 R Shane Wilson 50-59 Male * Red Deer 12ATA7029 *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** ***

Triathlon Female 1 km.  Swim, T1, Bike, T2, Run, Finish  
PL Bib Name SubCategory Rnk City ATA Number Swim Rnk T1 Rnk Bike Rnk T2 Rnk Run Rnk Time Diff
1 56 Sharon Styles 30-39 Female 1/21 Carstairs 12ata7413 0:12:12.8 (4) 0:00:38.0 (1) 0:41:43.3 (1) 0:00:30.4 (2) 0:21:32.3 (1) 1:16:37.0  
2 121 Elissa Papp 20-29 Female 1/10 Calgary 12ATA7844 0:13:12.0 (7) 0:01:12.7 (9) 0:46:05.8 (3) 0:00:56.6 (20) 0:23:45.7 (3) 1:25:13.0 +8:36.0
3 105 Emma McCormick 16-19 Female 1/3 Ponoka 12ATA5981 0:11:38.7 (1) 0:00:38.5 (2) 0:49:15.3 (6) 0:00:31.2 (3) 0:25:01.5 (6) 1:27:05.3 +10:28.2
4 87 Jennifer Krystyniak 20-29 Female 2/10 Sherwood Park 12ATA8252 0:13:11.9 (6) 0:00:59.8 (6) 0:46:36.2 (4) 0:00:44.1 (11) 0:26:30.1 (9) 1:28:02.3 +11:25.2
5 65 Catherine Alcorn 16-19 Female 2/3 Red Deer 12ATA5738 0:11:39.6 (2) 0:00:40.8 (3) 0:51:06.7 (9) 0:00:33.3 (4) 0:24:34.1 (5) 1:28:34.7 +11:57.7
6 130 Hillie Van't Klooster 40-49 Female 1/9 Olds 12ATA7568 0:19:10.7 (36) 0:01:48.6 (22) 0:43:21.5 (2) 0:01:39.1 (42) 0:24:12.2 (4) 1:30:12.2 +13:35.2
7 84 Ardelle Layden 16-19 Female 3/3 Innisfail   0:11:42.2 (3) 0:01:52.3 (25) 0:51:47.4 (10) 0:00:40.8 (7) 0:26:26.4 (8) 1:32:29.4 +15:52.3
8 47 Sheri Lupul 30-39 Female 2/21 Airdrie 12ATA6603 0:16:33.2 (22) 0:00:54.8 (5) 0:48:02.8 (5) 0:01:11.6 (28) 0:29:05.0 (15) 1:35:47.6 +19:10.5
9 125 Danelle Anhorn 30-39 Female 3/21 Lacombe   0:20:24.6 (39) 0:01:47.9 (19) 0:50:18.1 (7) 0:01:14.9 (30) 0:23:33.8 (2) 1:37:19.5 +20:42.5
10 72 Naomi Crowe 30-39 Female 4/21 Red Deer County 12ATA5701 0:13:50.1 (8) 0:01:26.1 (11) 0:50:45.3 (8) 0:00:43.1 (10) 0:30:40.2 (21) 1:37:24.9 +20:47.9
11 118 Natalie Burge 40-49 Female 2/9 Red Deer County 12ATA5974 0:16:24.3 (21) 0:01:31.9 (14) 0:52:35.6 (12) 0:00:55.5 (18) 0:28:04.5 (11) 1:39:31.9 +22:54.9
12 76 Brenda Tams 40-49 Female 3/9 Innisfail 12ATA7966 0:13:55.8 (9) 0:02:03.5 (29) 0:55:10.3 (17) 0:00:56.4 (19) 0:27:41.9 (10) 1:39:48.2 +23:11.2
13 104 Jamie-Dee Marshall 30-39 Female 5/21 Olds 12ATA5913 0:16:04.4 (18) 0:01:44.6 (18) 0:55:43.2 (18) 0:00:48.7 (15) 0:26:09.5 (7) 1:40:30.6 +23:53.5
14 67 Angela Campbell 30-39 Female 6/21 Blackfalds 12ATA5911 0:15:27.8 (13) 0:01:03.9 (7) 0:52:15.1 (11) 0:01:05.2 (27) 0:30:42.7 (22) 1:40:34.7 +23:57.7
15 96 Kyla Price 30-39 Female 7/21 Sylvan lake 12ATA6155 0:13:56.7 (10) 0:01:48.2 (21) 0:54:30.7 (14) 0:01:23.5 (36) 0:29:52.2 (18) 1:41:31.5 +24:54.5
16 108 Michelle Goulet 20-29 Female 3/10 Sherwood Park   0:21:19.3 (41) 0:01:35.9 (16) 0:52:54.6 (13) 0:01:20.5 (34) 0:28:09.1 (12) 1:45:19.6 +28:42.5
17 110 Sheri Bownes 30-39 Female 8/21 Sherwood park 12ATA8638 0:15:32.8 (15) 0:01:43.6 (17) 0:57:28.7 (27) 0:00:27.8 (1) 0:30:09.5 (19) 1:45:22.5 +28:45.5
18 126 Megan-Joy Rockey 20-29 Female 4/10 Sylvan Lake   0:16:02.6 (17) 0:01:53.4 (27) 0:56:33.5 (21) 0:00:46.6 (12) 0:30:34.2 (20) 1:45:50.5 +29:13.5
19 78 Angie Schultz 30-39 Female 9/21 Red Deer 12ATA8063 0:16:09.9 (19) 0:01:26.8 (13) 0:55:43.4 (19) 0:00:47.6 (13) 0:31:42.7 (25) 1:45:50.7 +29:13.7
20 55 Jill Steenbergen 20-29 Female 5/10 Rimbey 12ATA5490 0:18:10.5 (29) 0:01:47.9 (19) 0:56:33.8 (22) 0:01:18.9 (32) 0:28:24.8 (13) 1:46:16.1 +29:39.0
21 98 Marnie Moroz 30-39 Female 10/21 Didsbury 12ATA5819 0:18:19.8 (32) 0:01:13.3 (10) 0:55:07.7 (16) 0:00:58.9 (23) 0:31:29.4 (24) 1:47:09.3 +30:32.2
22 97 Judi Cameron 30-39 Female 11/21 Burnaby 15347 0:14:23.1 (11) 0:02:32.3 (39) 0:56:10.6 (20) 0:01:27.4 (39) 0:32:49.5 (30) 1:47:23.1 +30:46.0
23 60 Christine Engel 30-39 Female 12/21 Birchcliff 12ATA6117 0:16:47.1 (23) 0:01:51.4 (24) 0:56:37.0 (24) 0:00:58.4 (22) 0:32:08.6 (27) 1:48:22.7 +31:45.7
24 44 Carrie Manitopyes 40-49 Female 4/9 Calgary 12ATA5972 0:17:40.9 (25) 0:02:47.2 (40) 0:56:37.4 (25) 0:03:10.0 (44) 0:28:29.7 (14) 1:48:45.4 +32:08.4
25 70 Cody Toews 30-39 Female 13/21 Sylvan Lake 12ATA5505 0:17:52.1 (26) 0:02:26.9 (38) 0:57:45.4 (29) 0:01:24.9 (38) 0:29:43.3 (17) 1:49:12.8 +32:35.7
26 109 Shannon Ouellette 40-49 Female 5/9 Airdrie 12ATA8540 0:15:28.2 (14) 0:02:00.8 (28) 0:58:08.9 (31) 0:01:05.0 (26) 0:33:28.1 (32) 1:50:11.1 +33:34.0
27 100 Anita Pimm 40-49 Female 6/9 Red Deer 12ATA5682 0:19:27.4 (38) 0:00:49.0 (4) 0:56:33.8 (22) 0:00:48.2 (14) 0:33:48.7 (33) 1:51:27.3 +34:50.3
28 99 Jen Awde 30-39 Female 14/21 Carstairs 12ATA6206 0:18:03.9 (27) 0:02:09.4 (30) 0:59:18.1 (33) 0:00:50.9 (17) 0:31:07.4 (23) 1:51:29.9 +34:52.9
29 113 Alma Chan 30-39 Female 15/21 Fort McMurray 12ATA8178 0:16:16.2 (20) 0:02:11.4 (31) 1:03:09.5 (37) 0:00:36.2 (5) 0:29:35.1 (16) 1:51:48.7 +35:11.6
30 75 Deborah Johnson 30-39 Female 16/21 Cochrane 12ATA5757 0:18:16.5 (31) 0:02:20.6 (36) 0:57:40.5 (28) 0:01:19.2 (33) 0:32:21.0 (28) 1:51:58.0 +35:21.0
31 115 Lydia Walker 30-39 Female 17/21 Sylvan Lake 12ATA5492 0:18:45.6 (34) 0:03:18.4 (44) 0:56:40.0 (26) 0:00:49.0 (16) 0:33:02.2 (31) 1:52:35.4 +35:58.4
32 114 Megan Abt 20-29 Female 6/10 Red deer   0:18:13.1 (30) 0:01:52.3 (25) 0:58:06.4 (30) 0:00:43.0 (9) 0:36:09.0 (36) 1:55:03.9 +38:26.9
33 128 Susan Samson 50-59 Female 1/1 Sylvan Lake   0:20:27.4 (40) 0:02:16.5 (34) 0:54:46.0 (15) 0:01:27.8 (40) 0:37:25.0 (39) 1:56:22.9 +39:45.9
34 89 Carolyn Wlad 40-49 Female 7/9 Red deer 12ata6133 0:21:54.9 (43) 0:01:09.8 (8) 1:00:11.4 (34) 0:00:57.6 (21) 0:32:21.0 (28) 1:56:34.9 +39:57.9
35 51 Karissa Main 30-39 Female 18/21 Sylvan lake 12ATA5510 0:14:35.8 (12) 0:02:13.9 (33) 1:04:28.5 (38) 0:01:24.2 (37) 0:36:05.6 (35) 1:58:48.2 +42:11.1
36 86 Carla Erickson 30-39 Female 19/21 Sylvan Lake 12ATA5783 0:18:10.0 (28) 0:01:50.0 (23) 1:01:37.8 (36) 0:00:41.4 (8) 0:36:55.6 (37) 1:59:14.9 +42:37.9
37 112 Chantal Boos 30-39 Female 20/21 Red Deer 12ATA7190 0:12:33.6 (5) 0:01:32.5 (15) 1:06:57.6 (42) 0:01:12.5 (29) 0:37:13.5 (38) 1:59:29.9 +42:52.9
38 41 Samantha Rozak 20-29 Female 7/10 Sherwood Park 12ATA6414 0:17:23.2 (24) 0:01:26.3 (12) 0:58:58.4 (32) 0:01:01.5 (24) 0:41:33.6 (41) 2:00:23.3 +43:46.3
39 63 Kerry Leontowicz 20-29 Female 8/10 Red Deer 12ATA7582 0:15:57.3 (16) 0:02:13.6 (32) 1:05:57.6 (40) 0:01:17.5 (31) 0:35:01.3 (34) 2:00:27.4 +43:50.4
40 106 Rae-Ann Dodd 20-29 Female 9/10 Calgary 12ATA8595 0:22:25.2 (44) 0:02:50.3 (41) 1:06:11.8 (41) 0:01:22.1 (35) 0:31:52.9 (26) 2:04:42.6 +48:05.5
41 101 Lorna Gibson 40-49 Female 8/9 Sylvan lake 12ATA6011 0:21:34.6 (42) 0:02:21.6 (37) 1:00:57.1 (35) 0:00:38.9 (6) 0:42:51.8 (43) 2:08:24.3 +51:47.3
42 119 Margaret Dunn 30-39 Female 21/21 St albert 12ATA8785 0:18:28.6 (33) 0:03:00.2 (42) 1:04:31.1 (39) 0:01:49.8 (43) 0:44:41.2 (44) 2:12:31.1 +55:54.0
43 39 Sheryl Bell 40-49 Female 9/9 Edmonton 12ATA5946 0:19:21.6 (37) 0:02:18.1 (35) 1:12:32.5 (43) 0:01:02.8 (25) 0:37:29.1 (40) 2:12:44.4 +56:07.4
44 95 Kimberly Romyn 20-29 Female 10/10 Sylvan Lake 12ATA5580 0:19:03.3 (35) 0:03:15.1 (43) 1:15:28.9 (44) 0:01:30.8 (41) 0:42:47.0 (42) 2:22:05.3 +1:05:28.3
DNS 38 Nadine Dale 30-39 Female * Edmonton 12ATA6325 *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** ***
DNS 43 Reesa John 40-49 Female * Edmonton 12ATA5961 *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** ***
DNS 49 Erica Snook-Pennings 40-49 Female * Yellowhead County 12ATA6676 *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** ***
DNS 52 Ashleigh Malarczuk 20-29 Female * Falher 12ATA6175 *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** ***
DNS 71 Kathryn Graham 50-59 Female * Edmonton 12ATA5993 *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** ***
DNS 81 Jodie Park 30-39 Female * Red Deer 12ATA7798 *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** ***

Triathlon Team 1 km.  Swim, T1, Bike, T2, Run, Finish  
PL Bib Name City ATA Number Swim Rnk T1 Rnk Bike Rnk T2 Rnk Run Rnk Time Diff
1 202 Lori Leduc Red Deer 12ATA9038 0:13:07.5 (1) 0:00:45.8 (1) 0:44:56.4 (1) 0:00:31.4 (1) 0:23:46.1 (1) 1:23:07.3  
2 201 Little Bee's Red Deer 12ATA9036 0:16:26.1 (2) 0:01:02.5 (3) 0:55:54.1 (2) 0:00:54.8 (3) 0:24:59.3 (2) 1:39:17.0 +16:09.7
3 200 Three Chears Red Deer   0:22:23.3 (3) 0:00:46.9 (2) 1:06:43.0 (3) 0:00:39.6 (2) 0:36:21.3 (3) 2:06:54.3 +43:47.0

Duathlon Male 1 km. Mass Start  Run, T1, Bike, T2, Run, Finish  
PL Bib Name SubCategory Rnk City ATA Number Swim Rnk T1 Rnk Bike Rnk T2 Rnk Run Rnk Time Diff
1 21 David Stringer D 30-39 Male 1/1 Calgary 12ATA8845 0:21:43.2 (1) 0:00:59.0 (3) 0:44:30.9 (1) 0:00:35.4 (1) 0:23:02.6 (1) 1:30:51.3  
2 9 Steven Matejka D 50-59 Male 1/1 Sylvan Lake 12ATA5486 0:23:19.4 (2) 0:00:46.5 (1) 0:54:36.2 (5) 0:00:44.0 (3) 0:25:28.2 (2) 1:44:54.4 +14:03.1
3 17 Woody Paylor D 60-69 Male 1/2 Red Deer 12ATA8581 0:27:26.8 (3) 0:00:51.6 (2) 0:48:36.9 (3) 0:00:42.6 (2) 0:28:53.2 (3) 1:46:31.2 +15:39.8
4 20 Robert Van Hecke D 40-49 Male 1/1 Fort McMurray 12ATA7367 0:28:50.8 (4) 0:00:59.2 (4) 0:48:28.7 (2) 0:00:46.2 (4) 0:30:15.1 (4) 1:49:20.3 +18:29.0
5 13 Ian Ross D 60-69 Male 2/2 Edmonton 12ata5665 0:30:07.5 (5) 0:01:11.3 (5) 0:51:23.1 (4) 0:01:51.1 (5) 0:32:07.6 (5) 1:56:40.6 +25:49.2
DNS 7 Craig Harkness D 40-49 Male * Calgary 12ATA6223 *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** ***
DNS 11 Kevin Clews D 40-49 Male * Red Deer 12ATA7559 *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** ***
DNS 14 David Baillie D 60-69 Male * Red Deer   *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** ***
DNS 22 Vaughan Bowen D 60-69 Male * Calgary 12ATA5664 *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** (*) *** ***

Duathlon Female 1 km. Mass Start  Run, T1, Bike, T2, Run, Finish  
PL Bib Name SubCategory Rnk City ATA Number Swim Rnk T1 Rnk Bike Rnk T2 Rnk Run Rnk Time Diff
1 12 Anita Yates D 60-69 Female 1/1 Edmonton 12ATA5666 0:26:38.7 (2) 0:01:14.1 (5) 0:56:09.9 (1) 0:01:22.9 (4) 0:27:33.7 (1) 1:52:59.5  
2 18 Corina Paliwoda D 40-49 Female 1/3 Drayton Valley 12ATA8517 0:28:19.9 (3) 0:01:22.4 (6) 0:57:12.9 (2) 0:01:33.2 (5) 0:28:34.2 (2) 1:57:02.8 +4:03.3
3 19 Sarah Campbell D 30-39 Female 1/3 Spruce grove   0:26:13.0 (1) 0:00:39.8 (1) 1:03:01.3 (7) 0:00:35.2 (1) 0:28:34.9 (3) 1:59:04.5 +6:05.0
4 8 Katherine Barg D 40-49 Female 2/3 Springbrook   0:28:49.1 (5) 0:00:52.1 (3) 0:58:13.2 (3) 0:00:48.4 (3) 0:30:26.3 (4) 1:59:09.3 +6:09.8
5 16 Emily Hnatiuk D 20-29 Female 1/1 Red Deer   0:28:25.5 (4) 0:00:49.4 (2) 1:06:52.2 (8) 0:00:36.3 (2) 0:30:36.5 (5) 2:07:20.0 +14:20.5
6 6 Donna Grier D 50-59 Female 1/1 Calgary 12ATA5797 0:31:35.5 (7) 0:02:35.1 (9) 0:58:36.1 (4) 0:02:26.1 (7) 0:33:30.1 (7) 2:08:43.0 +15:43.5
7 15 Janet Vroon D 30-39 Female 2/3 Fort Saskatchewan 12ATA7851 0:32:49.5 (8) 0:01:29.4 (7) 1:00:18.3 (5) 0:02:50.4 (8) 0:34:00.2 (8) 2:11:27.9 +18:28.4
8 23 Corrie Bailey D 30-39 Female 3/3 Red Deer County   0:30:06.6 (6) 0:01:09.9 (4) 1:08:51.8 (9) 0:01:57.7 (6) 0:33:04.3 (6) 2:15:10.6 +22:11.0
9 10 Jacky Clews D 40-49 Female 3/3 Red Deer 12ATA7533 0:36:54.0 (9) 0:01:51.3 (8) 1:01:48.5 (6) 0:02:53.5 (9) 0:40:07.1 (9) 2:23:34.6 +30:35.0


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4