Aquathlon Race Series - Provincial Championships | Zone4.ca



Aquathlon Race Series - Provincial Championships

Date: Mar 31, 2013
Official  Results
Location: Kinsmen Sports Centre, Edmonton, AB
Host Club: Edmonton Triathlong Academy

 

Elite M 1 km. Mass Start  Aquathlon  
PL Bib Name City ATA Membership Numbe Swim Rnk Run Rnk Time Diff
1 68 Jason Jama Edmotnon 13ATA1130 0:05:41.4 (3) 0:05:59.6 (1) 0:11:41.0  
2 88 Matt Dean Edmonton   0:05:34.6 (2) 0:06:16.6 (2) 0:11:51.2 +10.1
3 52 Thomas Brown Edmonton 13ATA1626 0:05:23.1 (1) 0:07:31.5 (5) 0:12:54.6 +1:13.5
4 34 mark brown St. Albert 13ATA1509 0:05:43.2 (4) 0:07:15.3 (3) 0:12:58.6 +1:17.5
5 110 Bryan Fenske Edmonton 13ATA1519 0:06:02.3 (5) 0:07:26.5 (4) 0:13:28.9 +1:47.9
DNF 12 Brendan Robertson Leduc 13ATA1258 *** (*) *** (*) *** ***
DNF 32 Paul Tichelaar Sherwood Park   *** (*) *** (*) *** ***

Elite F 1 km. Mass Start  Aquathlon  
PL Bib Name City ATA Membership Numbe Swim Rnk Run Rnk Time Diff
1 37 Alexandra Gordichuk Edmonton 12ATA5868 0:05:54.7 (4) 0:06:50.4 (1) 0:12:45.2  
2 40 Evengline Fletcher     0:05:21.5 (1) 0:07:31.5 (2) 0:12:53.1 +7.9
3 18 Erica Prins Edmonton 12ATA9539 0:05:51.0 (3) 0:08:28.0 (3) 0:14:19.0 +1:33.7
4 31 Heather Savard Edmonton 11ATA1175 0:05:48.2 (2) 0:08:59.6 (4) 0:14:47.8 +2:02.5
DNF 30 Jessie Lilly Edmonton   *** (*) *** (*) *** ***

Jr Elite M 1 km. Mass Start  Aquathlon  
PL Bib Name City ATA Membership Numbe Swim Rnk Run Rnk Time Diff
1 45 Aidan Paetsch Edmonton 13ATA1596 0:05:54.4 (1) 0:09:19.5 (1) 0:15:13.9  

Jr Elite F 1 km. Mass Start  Aquathlon  
PL Bib Name City ATA Membership Numbe Swim Rnk Run Rnk Time Diff
1 102 Elani Bykowski Lethbridge 13ATA2274 0:05:57.0 (1) 0:08:18.8 (1) 0:14:15.8  
2 66 Christine Simard Leduc 13ATA1697 0:06:25.2 (2) 0:09:47.8 (2) 0:16:13.0 +1:57.2

Age Group 10 Under M 1 km. Mass Start  Aquathlon  
PL Bib Name City ATA Membership Numbe Swim Rnk Run Rnk Time Diff
1 70 Finn Crowe Spruce Grove 13ATA1168 0:02:41.3 (1) 0:00:40.6 (1) 0:03:22.0  
2 29 Tyler Middleton St.albert   0:02:49.7 (2) 0:00:50.0 (4) 0:03:39.7 +17.6
3 118 Fynnigan Buhler Edmonton 12ATA10122 0:03:05.0 (3) 0:00:47.8 (3) 0:03:52.9 +30.8
4 48 reese Palmer EDMONTON 13ata1607 0:03:22.3 (5) 0:00:44.9 (2) 0:04:07.3 +45.2
5 77 Solomon Flindall St. Albert 13ATA1507 0:03:16.5 (4) 0:01:03.9 (6) 0:04:20.4 +58.3
6 75 Maddox Kern Stony Plain 13ATA1165 0:05:53.4 (7) 0:00:52.9 (5) 0:06:46.4 +3:24.4
7 56 Breaux Wilson Sherwood Park 12ATA8274 0:05:48.9 (6) 0:01:05.5 (7) 0:06:54.5 +3:32.5
8 119 Tucker Buhler Edmonton   0:06:24.3 (8) 0:01:38.4 (8) 0:08:02.8 +4:40.8

Age Group 10 Under F 1 km. Mass Start  Aquathlon  
PL Bib Name City ATA Membership Numbe Swim Rnk Run Rnk Time Diff
1 28 kaylie lawrence wetaskiwin 12ATA8267 0:02:38.3 (1) 0:00:54.6 (6) 0:03:33.0  
2 93 Kamryn Palmer EDMONTON 13ATA2166 0:03:21.7 (2) 0:00:49.6 (3) 0:04:11.4 +38.3
3 35 Maya Flindall St. Albert 13ATA1506 0:03:32.7 (3) 0:00:47.3 (1) 0:04:20.0 +47.0
4 109 Sophia Zombor Edmonton   0:03:41.1 (4) 0:00:49.3 (2) 0:04:30.4 +57.3
5 103 lauren dellezay Leduc County   0:04:14.0 (5) 0:00:50.9 (4) 0:05:05.0 +1:32.0
6 71 Delaney Crowe Spruce Grove 13ATA1169 0:04:19.9 (6) 0:00:51.5 (5) 0:05:11.5 +1:38.5
7 22 Emilia Flanagan     0:06:26.2 (7) 0:01:48.3 (7) 0:08:14.6 +4:41.6
DNF 50 Audrey Boucher Sturgeon County 13ATA1612 *** (*) *** (*) *** ***

Age Group 11 - 12 M 1 km. Mass Start  Aquathlon  
PL Bib Name City ATA Membership Numbe Swim Rnk Run Rnk Time Diff
1 26 Jaxon Brooks Wetaskiwin   0:04:36.0 (1) 0:03:38.9 (1) 0:08:14.9  
2 99 Sterlyng Blair Leduc   0:04:47.8 (2) 0:03:42.9 (2) 0:08:30.8 +15.9

Age Group 11 - 12 F 1 km. Mass Start  Aquathlon  
PL Bib Name City ATA Membership Numbe Swim Rnk Run Rnk Time Diff
1 74 Asia Kern Stony Plain 13ATA1164 0:04:59.0 (1) 0:03:20.1 (1) 0:08:19.1  
DNF 106 Kathleen Aulenback Red Deer 13ATA1830 *** (*) *** (*) *** ***

Age Group 13 - 15 M 1 km. Mass Start  Aquathlon  
PL Bib Name City ATA Membership Numbe Swim Rnk Run Rnk Time Diff
1 16 Sean Livingstone St Alberta 12ATA8231 0:04:53.0 (1) 0:06:58.0 (2) 0:11:51.0  
2 123 James Thomson St Albert   0:05:04.1 (3) 0:06:54.5 (1) 0:11:58.6 +7.5
3 120 Eric Rolheiser St. Albert   0:06:00.7 (4) 0:07:02.7 (3) 0:13:03.4 +1:12.4
4 23 Ryan Banack Edmonton   0:05:00.8 (2) 0:09:29.1 (4) 0:14:30.0 +2:39.0
DNF 11 Logan Arthur Stony Plain 12ata7105 *** (*) *** (*) *** ***

Age Group 13 - 15 F 1 km. Mass Start  Aquathlon  
PL Bib Name City ATA Membership Numbe Swim Rnk Run Rnk Time Diff
1 114 Siobhan Toal Edmonton 13ATA2751 0:04:48.3 (2) 0:07:34.4 (3) 0:12:22.8  
2 43 Erin Paetsch Edmonton 13ATA1597 0:05:02.8 (3) 0:07:22.3 (1) 0:12:25.2 +2.3
3 111 Janelle Bykowski Lethbridge 13ATA2275 0:05:28.6 (4) 0:07:27.3 (2) 0:12:56.0 +33.2
4 49 Brooklyn Palmer EDMONTON 13ata1608 0:04:43.4 (1) 0:09:15.5 (4) 0:13:59.0 +1:36.2
5 108 Lauren Stromner Morinville 13ATA2685 0:06:02.0 (5) 0:09:38.5 (5) 0:15:40.6 +3:17.8
DNF 121 Emily Rolheiser St. Albert   *** (*) *** (*) *** ***

Age Group 16 - 19 M 1 km. Mass Start  Aquathlon  
PL Bib Name City ATA Membership Numbe Swim Rnk Run Rnk Time Diff
1 25 Bradley Brooks Wetaskiwin   0:06:05.7 (1) 0:08:26.1 (1) 0:14:31.8  
DNF 10 Jordan Arthur Stony Plain 12ata7104 *** (*) *** (*) *** ***

Age Group 25 - 29 M 1 km. Mass Start  Aquathlon  
PL Bib Name City ATA Membership Numbe Swim Rnk Run Rnk Time Diff
1 76 Richard Reid Edmonton 12ata9690 0:06:38.0 (3) 0:07:01.8 (1) 0:13:39.8  
2 13 Peter Dean     0:06:22.0 (1) 0:07:30.6 (3) 0:13:52.7 +12.9
3 20 Michael Glazier Edmonton 12ATA9869 0:06:23.8 (2) 0:08:14.2 (5) 0:14:38.0 +58.2
4 4 Spencer Peterson     0:07:12.2 (4) 0:07:59.5 (4) 0:15:11.7 +1:31.9
5 98 Kellan Scheiris Edmonton 13ATA1762 0:08:43.4 (6) 0:07:22.0 (2) 0:16:05.5 +2:25.6
6 3 Ivan Kagoro Edmonton 12ATA5971 0:08:05.0 (5) 0:08:34.9 (6) 0:16:40.0 +3:00.1

Age Group 25 - 29 F 1 km. Mass Start  Aquathlon  
PL Bib Name City ATA Membership Numbe Swim Rnk Run Rnk Time Diff
1 100 Linda-Lee Stewart Calgary 13ATA2878 0:06:14.4 (1) 0:10:40.7 (1) 0:16:55.1  
DNF 63 Lindsay Somerset Edmonton 12ATA7885 *** (*) *** (*) *** ***

Age Group 30 - 34 M 1 km. Mass Start  Aquathlon  
PL Bib Name City ATA Membership Numbe Swim Rnk Run Rnk Time Diff
1 38 Jason Britton     0:05:22.5 (1) 0:07:11.3 (1) 0:12:33.8  
2 21 Bryan Brunet     0:05:41.1 (2) 0:10:34.7 (2) 0:16:15.9 +3:42.0
3 33 Lincoln Flanagan     0:05:51.2 (3) 0:13:59.2 (3) 0:19:50.4 +7:16.6

Age Group 30 - 34 F 1 km. Mass Start  Aquathlon  
PL Bib Name City ATA Membership Numbe Swim Rnk Run Rnk Time Diff
1 124 Anita Lloyd Edmonton 13ATA3203 0:06:46.8 (1) 0:09:09.3 (1) 0:15:56.1  
2 5 Jessica King Edmonton   0:09:25.3 (2) 0:10:02.7 (2) 0:19:28.0 +3:31.9
DNF 39 Shari McAdam Edmonton 12ATA8213 *** (*) *** (*) *** ***
DNF 62 Jay Smith Edmonton 13ATA1663 *** (*) *** (*) *** ***

Age Group 35 - 39 M 1 km. Mass Start  Aquathlon  
PL Bib Name City ATA Membership Numbe Swim Rnk Run Rnk Time Diff
1 14 Sergio Pérez Edmonton 12ATA7691 0:07:15.2 (1) 0:08:06.6 (1) 0:15:21.9  

Age Group 35 - 39 F 1 km. Mass Start  Aquathlon  
PL Bib Name City ATA Membership Numbe Swim Rnk Run Rnk Time Diff
1 47 Tracy Palmer EDMONTON 13ata1606 0:07:47.0 (1) 0:08:51.5 (1) 0:16:38.5  
2 104 jennifer Zawaski-Dellezay Leduc County yes 0:08:01.3 (2) 0:09:12.5 (2) 0:17:13.9 +35.3
3 55 Jenn Wilson Sherwood Park 12ATA7849 0:08:46.3 (3) 0:10:39.2 (3) 0:19:25.5 +2:47.0
4 101 Michelle Renaud Edmonton   0:11:36.9 (4) 0:13:00.8 (4) 0:24:37.7 +7:59.1
DNF 1 Sophie Jobin Sturgeon County 13ATA1185 *** (*) *** (*) *** ***
DNF 24 Ky Geddes Edmonton   *** (*) *** (*) *** ***

Age Group 40 - 44 M 1 km. Mass Start  Aquathlon  
PL Bib Name City ATA Membership Numbe Swim Rnk Run Rnk Time Diff
1 105 Troy Aulenback Red Deer 13ATA2445 0:07:38.1 (1) 0:09:44.4 (1) 0:17:22.6  
DNF 6 Geoff Wagner Edmonton 12ATA7982 *** (*) *** (*) *** ***

Age Group 40 - 44 F 1 km. Mass Start  Aquathlon  
PL Bib Name City ATA Membership Numbe Swim Rnk Run Rnk Time Diff
1 112 Heather Olsen Edmonton   0:06:17.2 (1) 0:11:00.5 (1) 0:17:17.7  
DNF 7 Taletta Wagner Edmonton 12ATA7983 *** (*) *** (*) *** ***
DNF 36 Shawna Yam Spruce Grove   *** (*) *** (*) *** ***

Age Group 45 - 49 M 1 km. Mass Start  Aquathlon  
PL Bib Name City ATA Membership Numbe Swim Rnk Run Rnk Time Diff
1 58 Mike Gerencser St. Albert 13ATA1653 0:06:40.0 (2) 0:08:24.6 (2) 0:15:04.6  
2 2 Nick Ward Edmonton 12ATA8586 0:07:29.2 (4) 0:08:04.4 (1) 0:15:33.7 +29.1
3 19 Kelly Carter     0:06:24.9 (1) 0:09:55.1 (3) 0:16:20.1 +1:15.5
4 44 Paul Paetsch Edmonton 13ATA1598 0:06:47.4 (3) 0:10:15.6 (4) 0:17:03.0 +1:58.4

Age Group 45 - 49 F 1 km. Mass Start  Aquathlon  
PL Bib Name City ATA Membership Numbe Swim Rnk Run Rnk Time Diff
1 46 Sandra Paetsch Edmonton 13ATA1599 0:07:42.1 (1) 0:10:31.5 (1) 0:18:13.6  
DNF 15 Kathleen Finlan Edmonton   *** (*) *** (*) *** ***
DNF 59 Michele Harvey-Blankenship Edmonton 12ATA6040 *** (*) *** (*) *** ***

Age Group 50 - 54 M 1 km. Mass Start  Aquathlon  
PL Bib Name City ATA Membership Numbe Swim Rnk Run Rnk Time Diff
1 17 David Livingstone St Alberta 12ATA6474 0:06:35.1 (1) 0:08:16.9 (1) 0:14:52.0  
2 116 Mark Wood Edmonton 13TA1471 0:07:10.1 (3) 0:08:19.5 (2) 0:15:29.6 +37.6
3 27 malcolm stinson edmonton 13ata1438 0:07:11.3 (4) 0:08:44.2 (3) 0:15:55.5 +1:03.5
4 107 Mike Krahn Edmonton   0:07:27.8 (5) 0:09:03.3 (4) 0:16:31.1 +1:39.0
5 122 Ian Thomson St Albert   0:07:47.5 (6) 0:11:02.6 (5) 0:18:50.1 +3:58.0
6 117 Pedro Perez Taylor Edmonton 13ATA2609 0:06:41.2 (2) 0:13:59.2 (6) 0:20:40.5 +5:48.5
DNF 8 Peter Taylor St Albert   *** (*) *** (*) *** ***

Age Group 55 - 59 M 1 km. Mass Start  Aquathlon  
PL Bib Name City ATA Membership Numbe Swim Rnk Run Rnk Time Diff
1 9 Miles Gibson Edmonton   0:08:33.7 (1) 0:09:37.7 (1) 0:18:11.4  

Age Group 55 - 59 F 1 km. Mass Start  Aquathlon  
PL Bib Name City ATA Membership Numbe Swim Rnk Run Rnk Time Diff
1 113 Margie Ritchie Edmonton 12ATA8774 0:06:30.0 (1) 0:11:46.8 (1) 0:18:16.8  

Age Group 65 - 69 M 1 km. Mass Start  Aquathlon  
PL Bib Name City ATA Membership Numbe Swim Rnk Run Rnk Time Diff
1 97 gordon bertie edmonton 13ata1346 0:10:22.6 (2) 0:08:31.9 (1) 0:18:54.5  
2 73 John O'Kelly St. Albert 12ATA7258 0:09:53.9 (1) 0:11:33.9 (2) 0:21:27.8 +2:33.3

Age Group 65 - 69 F 1 km. Mass Start  Aquathlon  
PL Bib Name City ATA Membership Numbe Swim Rnk Run Rnk Time Diff
1 54 Catherine Roberts St. Albert 13ATA1365 0:07:57.6 (1) 0:13:36.2 (1) 0:21:33.8  

Age Group 70+ M 1 km. Mass Start  Aquathlon  
PL Bib Name City ATA Membership Numbe Swim Rnk Run Rnk Time Diff
1 53 Richard Roberts St. Albert 13ATA1366 0:07:21.3 (1) 0:12:46.7 (1) 0:20:08.1  


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2021 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4