2014 Teck BC Championships Relay | Zone4.ca



2014 Teck BC Championships Relay

Date: Mar 2, 2014
Official  Results
Location: Telemark Nordic Centere
Host Club: Telemark Nordic Club

Jury
Technical Delegate:  Sharon Clarke 
Chief of Competition:  David Lloyd 
Coach:  Fred Bushell 
Obs. Time: 09:30
Wind Vel:  nil Wind Dir:
Air Temp: -9 Snow Temp:
Weather: Snowing Snow Cond: Fresh snow

Open & Master Men 3 x 5 km. Free Relay  Open & Master Men  
PL Bib Team Club Off.Team Lg Name Time Rnk Total Diff
1 128 Black Jack/Kimberley Black Jack/Kimberley False 1
2
3
David Palmer
Colin Ferrie
Julien Locke
0:13:39.6
0:14:39.5
0:14:23.2
(1)
(2)
(1)
0:42:42.5  
2 141 Canmore Orange Canmore Nordic True 1
2
3
Paul Dupuis
Scott Fraser
Sebastien Dandurand
0:14:41.7
0:14:39.2
0:14:27.2
(4)
(1)
(2)
0:43:48.1 +1:05.6
3 132 Hats on Cats Black Jack/UBC False 1
2
3
Geoffrey Richards
Nico Petch
Daniel Moore
0:13:40.2
0:16:33.4
0:16:11.0
(2)
(5)
(5)
0:46:24.6 +3:42.1
4 134 Telemark Tough Guys Telemark True 1
2
3
Kurt Behnsen
Jasper Mackenzie
Jon Sader
0:15:20.0
0:15:22.9
0:17:16.2
(5)
(3)
(9)
0:47:59.2 +5:16.7
5 126 Sovereign Lake Men 2 Sovereign Lake True 1
2
3
Paul Hardy
Glenn Bond
Darren Derochie
0:17:49.8
0:16:24.8
0:16:36.2
(11)
(4)
(6)
0:50:50.9 +8:08.4
6 124 Mixed Up Methow Methow Valley Nordic Team True 1
2
3
Gregg Strome
Eli Neilson
Laura McCabe
0:16:02.2
0:18:19.8
0:16:48.2
(7)
(10)
(8)
0:51:10.3 +8:27.8
7 139 DAR-lings Larch Hills True 1
2
3
Keith Hepburn
Rob Hart
Brian May
0:18:27.1
0:19:14.4
0:14:59.5
(14)
(14)
(3)
0:52:41.1 +9:58.6
8 127 Dumb, Dumber, Damery Strathcona Nordics True 1
2
3
Brian Scott
Dave Damery
Alec Stapff
0:18:31.5
0:18:17.5
0:16:03.0
(15)
(9)
(4)
0:52:52.2 +10:09.7
9 133 The Three Wise Men Telemark True 1
2
3
Joe Wessell
Sean Siever
Alistair Graham
0:17:00.0
0:17:27.3
0:18:27.0
(9)
(7)
(11)
0:52:54.5 +10:12.0
10 137 The Good Fitzembalas Hollyburn True 1
2
3
Greg Goodwin
Andrew Horembala
Mike Fitzmaurice
0:17:22.8
0:18:05.3
0:18:10.4
(10)
(8)
(10)
0:53:38.6 +10:56.1
11 142 Cup of Concrete Canmore Nordic True 1
2
3
Matt DeCarufel
Allison McArdle
Alain Parent
0:15:49.0
0:19:38.7
0:18:53.1
(6)
(15)
(13)
0:54:20.9 +11:38.4
12 136 Overlander Men Overlander True 1
2
3
Jason Ladyman
Alexander McDonald
Dana Manhard
0:18:59.2
0:16:34.1
0:18:57.3
(16)
(6)
(14)
0:54:30.7 +11:48.2
13 135 Whistler Generations Whistler Nordics True 1
2
3
Martin Schrama
Brent  Murdoch
Sakari Uunila
0:14:16.6
0:18:28.1
0:21:53.7
(3)
(11)
(24)
0:54:38.5 +11:56.0
14 130 Tele Wax Monkeys Telemark True 1
2
3
Ross McKinnon
Paul Shipley
James Williams
0:18:20.7
0:18:40.9
0:19:19.9
(13)
(12)
(15)
0:56:21.6 +13:39.1
15 129 Train Wreck Telemark Telemark True 1
2
3
Rowan Webster
Chase Stewart
Adam Elliot
0:20:03.1
0:20:05.2
0:16:39.7
(17)
(16)
(7)
0:56:48.0 +14:05.5
16 146 Sovereign Lake Men 3 Sovereign Lake True 1
2
3
Trevor Embleton
Gerry Breneman
Olaf Plummer
0:18:01.3
0:20:58.6
0:18:30.4
(12)
(20)
(12)
0:57:30.3 +14:47.8
17 131 Panthers Strathcona Nordics True 1
2
3
Rupert Wong
Dave Donald
John Andres
0:20:07.3
0:20:13.4
0:20:15.0
(18)
(17)
(17)
1:00:35.8 +17:53.3
18 125 Revel Unstuck Revelstoke Nordic True 1
2
3
Matthew Smider
Rory Luxmoore
Bruce Granstrom
0:16:49.5
0:18:49.3
0:24:59.2
(8)
(13)
(27)
1:00:38.1 +17:55.6
19 147 Masters Debaters Strathcona Nordics True 1
2
3
Andy Brown
Peter Ravensbergen
Neil Swift
0:21:17.1
0:20:27.7
0:20:24.4
(21)
(18)
(19)
1:02:09.2 +19:26.7
20 121 BAR Boys Larch Hills True 1
2
3
Alan Corbett
Mike Vukadinovic
Jeremy Ayotte
0:21:48.3
0:20:58.1
0:20:44.9
(23)
(19)
(20)
1:03:31.3 +20:48.8
21 162 Brent Forced Me Telemark True 1
2
3
Gord McInnes
Kyle Hawes
Brent Hobbs
0:20:57.1
0:22:58.5
0:21:36.5
(20)
(25)
(21)
1:05:32.2 +22:49.7
22 145 Here For Beer Larch Hills True 1
2
3
AJ Decker
Rob van Varseveld
Duncan Moore
0:21:47.9
0:22:02.1
0:23:28.0
(22)
(22)
(25)
1:07:18.1 +24:35.6
23 122 Voluntold Strathcona Nordics True 1
2
3
Rick Morison
Wade Luksay
Eric Smiley
0:23:35.0
0:22:12.7
0:21:40.9
(26)
(23)
(23)
1:07:28.7 +24:46.2
24 138 Sovereign Lake Men 1 Sovereign Lake True 1
2
3
Chris Andrews
David Ariano
Marco Ariano
0:22:13.9
0:21:25.6
0:24:11.5
(25)
(21)
(26)
1:07:51.2 +25:08.7
25 123 The Old Boys Club  Telemark/Sovereign Lake False 1
2
3
Eric  Rayson
Steve Biollo
John Davina
0:26:01.4
0:22:28.8
0:20:23.4
(27)
(24)
(18)
1:08:53.7 +26:11.2
26 143 Devo Dads Strathcona Nordics True 1
2
3
Derek Wells
Bryan Bugslag
Paul  Chatterton
0:22:12.6
0:27:04.7
0:19:57.8
(24)
(26)
(16)
1:09:15.2 +26:32.7
27 144 The Ladies Strathcona Nordics True 1
2
3
Berend Henckel
Maya Senn
Laura Johnston
0:20:36.4
0:33:04.0
0:21:38.5
(19)
(27)
(22)
1:15:19.0 +32:36.5
DNS 140 Team 'Merica Intermountain False 1
2
3
Noah Brautigam
Kyle Marvinney
Wilson Dippo
***
***
***
(*)
(*)
(*)
*** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2022 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4