Kootenay Cup #2 | Zone4.ca

Kootenay Cup #2

Date: Jan 15, 2006
Interim  Results
Location: Paulson Ski Trails
Host Club: Castlegar Nordic Ski Club

Jury
Technical Delegate:  n/a 
Chief of Competition:  Fiona Mackay 
Chief of Course:  Chris Bullock 
Coach:   
Coach:   
Obs. Time: 10:30
Wind Vel:  Calm Wind Dir: n/a
Air Temp: -5 Snow Temp: -10
Weather: Sunny Snow Cond: Fresh, moist

Atoms Boys 1.5 km. Classic    
PL Bib Name City Province Club Time Diff
1 1 Hunter Sones Castlegar BC Castlegar Nordic 0:09:12.0  
2 5 Isaac Lunn Robson B.C. Castlegar Nordic Ski Club 0:11:16.0 +2:04.0
3 3 Thane Johnson Castlegar BC Castlegar Nordic 0:13:03.0 +3:51.0
4 4 Noah Lunn Robson B.C. Castlegar Nordic Ski Club 0:18:17.0 +9:05.0
5 2 Nicholas Fitchett Castlegar BC Castlegar Nordic 0:21:14.0 +12:02.0

Atoms Girls 1.5 km. Classic    
PL Bib Name City Province Club Time Diff
1 6 Hannah Mehain Nelson B.C. Nelson Nordic 0:08:09.0  
2 8 Holly Rimmer South Slocan BC Castlegar Nordic 0:09:24.0 +1:15.0
3 9 Michelle Matson Castlegar  BC Castlegar Nordic 0:09:57.0 +1:48.0
4 12 Sarah Elliott Castlegar British Columbia Castlegar Nordic Ski Club 0:11:36.0 +3:27.0
5 10 Ashley Firchett Castlegar BC Castlegar Nordic 0:11:38.0 +3:29.0
6 11 Lisa Leffelaar Castlegar BC Castlegar Nordic 0:11:47.0 +3:38.0
7 13 Tiana Dusil Castlegar BC Castlegar Nordic Ski Club 0:12:50.0 +4:41.0
DNF 7 Nadia Strelioff Castlegar BC Castlegar Nordic *** ***

Pee Wee Girls 1.5 km. Classic    
PL Bib Name City Province Club Time Diff
1 14 Megan Heximer Rossland BC Black Jack 0:06:52.0  
2 16 Kelsey  Matson Castlegar BC 250-365-0479 0:07:21.0 +29.0
3 17 Robyn Locke Hinke Nelson BC Nelson Nordic 0:07:49.0 +57.0
4 15 Sadie Glockner Nelson BC   0:07:56.0 +1:04.0

Pee Wee Boys 1.5 km. Classic    
PL Bib Name City Province Club Time Diff
1 22 MacKenzie Gibson Rossland BC Black Jack Ski Club 0:05:23.0  
2 23 Liam  Barnes Rossland BC Black Jack 0:06:00.0 +37.0
3 24 Jacob Lunn Robson B.C. Castlegar Nordic Ski Club 0:07:30.0 +2:07.0
4 20 Patrick Linkletter Castlegar BC Castlegar Nordic 0:08:25.0 +3:02.0
5 21 Steven Leffelaar Castelgar BC Castlegar Nordic 0:09:16.0 +3:53.0
6 25 Matai Dusil Castlegar BC Castlegar Nordic Ski club 0:09:17.0 +3:54.0
7 18 Tyler Hartleb     Castlegar Nordic 0:09:38.0 +4:15.0
8 19 Irie Anderson Castlegar BC Castlegar Nordic 0:09:43.0 +4:20.0

Mini-midget Girls 3 km. Classic    
PL Bib Name City Province Club Time Diff
1 34 Susanne Fraser Rossland BC Black Jack Ski Club 0:10:13.0  
2 35 Sierra Gibson Rossland BC Black Jack Ski Club 0:10:25.0 +12.0
3 33 Maddie Taylor-Gregg Rossland BC BlackJack 0:12:52.0 +2:39.0
4 37 Sydney Gomez Rossland B.C. Black Jack 0:12:56.0 +2:43.0
5 36 Christine Cook Rossland BC Black Jack Ski Club 0:13:19.0 +3:06.0
6 30 Hollie Sones Castlegar BC Castlegar Nordic 0:14:47.0 +4:34.0
7 29 Sarah Mehain Nelson B.C. Nelson Nordic 0:15:35.0 +5:22.0
8 31 Katrina  Leffelaar Castlegar  BC Castlegar Nordic 0:15:54.0 +5:41.0
9 28 Hopi Glockner Nelson BC Nelson Nordic 0:16:03.0 +5:50.0
10 27 Norah Everitt Nelson BC   0:17:15.0 +7:02.0
11 32 Rosie Caron Castlegar BC Castlegar Nordic 0:19:34.0 +9:21.0
DNF 26 Holly  Heximer Rossland BC Black Jack *** ***

Mini-midget Boys 3 km. Classic    
PL Bib Name City Province Club Time Diff
1 42 Shawn DeGroot Nelson B.C. Nelson Nordic 0:11:08.0  
2 41 Xander Sterpin rossland bc black jack 0:11:09.0 +1.0
3 43 Benjamin Hall Nelson BC Canada BC Nelson Nordic 0:11:15.0 +7.0
4 39 Jonas Houlden Rossland BC Black Jack Ski Club 0:11:25.0 +17.0
5 40 Ethan Barnes Rossland BC Black Jack 0:11:40.0 +32.0
6 38 Patrick Soltice Rossland BC Black Jack Ski Club 0:12:01.0 +53.0

Midget Girls 3 km. Classic    
PL Bib Name City Province Club Time Diff
1 48 Rebecca Reid Rossland BC Black Jack 0:09:03.0  
2 46 Sonja Poole Nelson BC Nelson Nordic 0:09:27.0 +24.0
3 47 Lauren DeGroot Nelson B.C. Nelson Nordic 0:10:09.0 +1:06.0
4 44 Brianna Cullen Rossland BC Black Jack Ski Club 0:11:22.0 +2:19.0
5 45 Carmen Dolinsky Golden B.C. Golden Nordic 0:12:24.0 +3:21.0

Midget Boys 3 km. Classic    
PL Bib Name City Province Club Time Diff
1 53 Joshua Hall Nelson BC Canada BC Nelson Nordic 0:08:18.0  
2 51 Julien Locke Hinke Nelson BC Nelson Nordic 0:08:46.0 +28.0
3 52 Peter Locke Hinke Nelson BC Nelson Nordic 0:09:36.0 +1:18.0
4 50 Nikita Chernoff Crescent Valley  BC Nelson Nordic 0:11:48.0 +3:30.0
5 49 Quay Glockner Nelson BC   0:13:04.0 +4:46.0

Juvenile Girls 4.5 km. Classic    
PL Bib Name City Province Club Time Diff
1 54 Heather Mehain Nelson B.C. Nelson Nordic 0:12:03.0  
2 56 Elise Dolinsky Golden B.C. Golden Nordic 0:15:25.0 +3:22.0
3 55 Charlene Houlden Rossland BC Black Jack Ski Club 0:16:00.0 +3:57.0

Juvenile Boys 4.5 km. Classic    
PL Bib Name City Province Club Time Diff
1 58 Alex Cook Rossland BC Black Jack Ski Club 0:14:00.0  
2 57 Hyun Tack Rhim Nelson BC    0:16:45.0 +2:45.0

Junior Boys 4.5 km. Classic    
PL Bib Name City Province Club Time Diff
1 59 Andrew Cullen Rossland BC Black Jack Ski Club 0:11:00.0  

Masters Women 9 km. Classic    
PL Bib Name City Province Club Time Diff
1 62 Miriam Green Nelson BC Nelson 0:36:00.0  
2 67 Clare Peacock rossland Bc blackjack 0:37:32.0 +1:32.0
3 63 Mae Hooper Nelson B.C. Nelson Nordic 0:42:14.0 +6:14.0
4 66 Louise Poole Nelson BC Nelson Nordic 0:44:35.0 +8:35.0
5 65 Joan Dolinsky Golden B.C. Golden Nordic 0:48:32.0 +12:32.0
6 61 Kristyn McIntosh Nelson BC Nelson Nordic 0:48:37.0 +12:37.0
7 69 Susan Benzer Rossland B.C. Blackjack 0:51:55.0 +15:55.0
8 68 Beth Bromley Rossland BC Back Jack Ski Club 0:52:12.0 +16:12.0
9 64 Tammy Peitzsche Castlegar BC Castlegar Nordic 0:52:50.0 +16:50.0
10 60 Ruth Grubisic Rossland BC Black Jack 1:12:16.0 +36:16.0

Masters Men 15 km. Classic    
PL Bib Name City Province Club Time Diff
1 78 Bobby Burton Kamloops BC Overlander Ski Club 1:03:22.0  
2 80 Kim Poole Nelson BC Nelson Nordic 1:03:46.0 +24.0
3 71 Andy  Morel     Black Jack  1:08:07.0 +4:45.0
4 82 David Lancup     Black Jack 1:09:32.0 +6:10.0
5 81 Dominique Preney nelson BC nelson nordic ski club 1:10:06.0 +6:44.0
6 73 Chris Bullock Castlegar BC CNSC 1:11:02.0 +7:40.0
7 74 Arnie Hinke Nelson BC Nelson 1:11:50.0 +8:28.0
8 84 Alan Johnson Spokane WA Selkirk Nordic 1:12:15.0 +8:53.0
9 77 Ben Taylor-Gregg Rossland BC BlackJack 1:13:06.0 +9:44.0
10 75 Dave Leffelaar Castlegar BC Castlegar Nordic 1:15:54.0 +12:32.0
11 79 Jeff Dolinsky Golden B.C. Golden Nordic 1:16:08.0 +12:46.0
12 83 Trevor Houlden Rossland BC Black Jack Ski club 1:19:44.0 +16:22.0
13 70 Larocque Dave     Castlegar Nordic 1:25:16.0 +21:54.0
14 72 Ian Sibbald Rossland BC Black Jack 1:28:43.0 +25:21.0
15 76 Ben Thor Larsen Castlegar BC Castlegar Nordic 1:48:11.0 +44:49.0

Recreational Men 7.5 km. Classic    
PL Bib Name City Province Club Time Diff
1 87 Tom Gomez     Black Jack 0:40:19.0  
2 85 John Cullen Rossland B.C. Blackjack 0:41:24.0 +1:05.0
3 88 David Sterpin rossland bc black jack 0:42:02.0 +1:43.0
4 86 Larry Peitzsche Castlegar BC Castlegar Nordic 0:44:47.0 +4:28.0

Recreational Women 7.5 km. Classic    
PL Bib Name City Province Club Time Diff
1 89 Deanne Wilkes Rossland BC   1:00:48.0  
2 90 Marian Cullen ROSSLAND B.C. Blackjack 1:09:02.0 +8:14.0
3 91 Cindy Falkoski Castleagar BC Castlegar Nordic 1:14:51.0 +14:03.0


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2021 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4