2015 CWG Able Bodied Mass Start FT | Zone4.ca



2015 CWG Able Bodied Mass Start  FT

Date: Feb 26, 2015
Interim  Results
Location: 
Host Club: 

Jury
Technical Delegate:  Dan Brisbin 
Assistant TD:  Blair Dunbar 
Chief of Competition:  Cal Benson 
Sport Leader:  Jim Burbee 
NSO Representative:  Dave Dyer 
Obs. Time: 1215
Wind Vel:  0 Wind Dir:
Air Temp: -1.2 Snow Temp: -4.2
Weather: Overcast Snow Cond: Corn snow

Women 10 km. Free Mass Start  2 x 5 km Blue  
PL Bib FirstName LastName CCC DOB Team Club Lap1 Rnk Lap2 Rnk Total Time Diff
1 41 Anne-Marie Comeau 23595 1996 QC C.N.E.P.H 0:12:57.0 (1) 0:13:39.0 (1) 0:26:36.1  
2 42 Katherine Stewart-Jones 23772 1995 QC Nakkertok Nordique 0:13:09.5 (3) 0:13:47.8 (4) 0:26:57.3 +21.2
3 44 Maya MacIsaac Jones 20511 1995 AB Rocky Mountain Racers 0:13:11.8 (6) 0:13:45.6 (2) 0:26:57.4 +21.3
4 43 Annah Hanthorn 14632 1995 YT Whitehorse 0:13:10.6 (5) 0:13:46.9 (3) 0:26:57.6 +21.5
5 47 Kendra Murray 22984 1993 YT Whitehorse 0:13:10.1 (4) 0:13:49.5 (5) 0:26:59.6 +23.5
6 45 Jennifer Jackson 21582 1995 ON Team Hardwood 0:13:06.9 (2) 0:14:11.7 (8) 0:27:18.7 +42.6
7 49 Alannah Maclean 19646 1993 ON Walden Nordic 0:13:14.1 (7) 0:14:18.9 (9) 0:27:33.0 +56.9
8 46 Marie Corriveau 25806 1997 QC M.S.A. 0:13:22.2 (8) 0:14:23.0 (10) 0:27:45.2 +1:09.0
9 52 Eliza - Jane Kitchen 25739 1997 BC Hollyburn 0:13:47.9 (10) 0:13:59.4 (6) 0:27:47.3 +1:11.2
10 56 Hannah Mehain 29487 1998 BC Sovereign Lake 0:13:46.4 (9) 0:14:01.2 (7) 0:27:47.7 +1:11.6
11 64 Natalie Hynes 31886 1998 YT Whitehorse 0:13:49.8 (12) 0:14:25.0 (11) 0:28:14.9 +1:38.7
12 58 Molly Miller 31431 2001 BC Kimberley 0:13:49.3 (11) 0:14:56.6 (13) 0:28:46.0 +2:09.9
13 57 Kajsa Heyes 14562 1992 BC Hollyburn 0:13:51.6 (13) 0:15:06.5 (15) 0:28:58.1 +2:21.9
14 54 Isabella Howden 27493 1996 ON Team Hardwood 0:14:13.8 (15) 0:14:49.9 (12) 0:29:03.8 +2:27.7
15 51 Ember Large 23731 1995 AB Rocky Mountain Racers 0:13:54.3 (14) 0:15:22.8 (23) 0:29:17.2 +2:41.1
16 63 India McIsaac 31036 2000 AB Rocky Mountain Racers 0:14:15.6 (16) 0:15:06.8 (17) 0:29:22.5 +2:46.3
17 68 Lisle Compton 27487 1998 MB Kenora-MB 0:14:27.0 (19) 0:15:06.8 (16) 0:29:33.8 +2:57.7
18 75 Lexy Vincent 27480 1997 SK Regina Ski Club 0:14:32.7 (24) 0:15:04.3 (14) 0:29:37.1 +3:00.9
19 65 Hannah Deuling 31885 1999 YT Whitehorse 0:14:21.2 (18) 0:15:16.0 (21) 0:29:37.3 +3:01.1
20 50 Andree-Anne Theberge 23610 1995 QC Skibec 0:14:31.7 (23) 0:15:07.7 (18) 0:29:39.5 +3:03.4
21 55 Heidi Ohrling 29435 1998 ON Highland Trailblazer 0:14:28.3 (20) 0:15:14.1 (20) 0:29:42.4 +3:06.2
22 62 Emily McIlroy 25697 1996 NL Camrose Ski Club 0:14:29.2 (21) 0:15:13.9 (19) 0:29:43.2 +3:07.0
23 72 Luisa Schwarz 34088 1997 NB Wostawea Ski Club 0:14:16.7 (17) 0:15:32.0 (24) 0:29:48.8 +3:12.7
24 48 Sophie Carrier-Laforte 24472 1995 QC Skinouk 0:14:30.8 (22) 0:15:20.5 (22) 0:29:51.4 +3:15.2
25 53 Sadie White 23767 1996 ON Big Thunder Nordic 0:14:44.6 (25) 0:15:39.5 (25) 0:30:24.1 +3:48.0
26 60 Katie Weaver 26344 1997 BC Hollyburn 0:15:00.3 (27) 0:16:00.7 (26) 0:31:01.1 +4:24.9
27 59 Adrienne Hynes 24509 1995 YT Whitehorse 0:14:54.7 (26) 0:16:07.2 (27) 0:31:02.0 +4:25.8
28 67 Anna Zimmerman 27475 1997 AB Red Deer Nordic 0:15:06.4 (28) 0:16:21.0 (28) 0:31:27.5 +4:51.3
29 71 Maggie McClure 30248 1998 NS Martock 0:15:19.2 (30) 0:16:41.3 (31) 0:32:00.5 +5:24.4
30 66 Makaila Hudson 29407 1998 NL Menihek Nordic 0:15:13.7 (29) 0:17:10.4 (34) 0:32:24.1 +5:48.0
31 61 Sara McLean 27098 1998 AB Foothills Nordic 0:15:24.5 (31) 0:17:04.1 (33) 0:32:28.6 +5:52.5
32 74 Marie Manstan 31804 2000 NL Menihek Nordic 0:16:04.5 (33) 0:16:32.5 (29) 0:32:37.1 +6:00.9
33 84 Janice Grundahl 31893 2000 SK Regina Ski Club 0:16:15.0 (35) 0:16:38.2 (30) 0:32:53.3 +6:17.1
34 76 Lauren Dyck 29306 1994 SK Saskatoon Nordic 0:16:03.7 (32) 0:17:14.7 (35) 0:33:18.5 +6:42.4
35 95 Alexandra Loeppky 21020 1992 MB Downtown Nordic 0:16:32.0 (38) 0:17:01.2 (32) 0:33:33.3 +6:57.2
36 80 Anna Sigurdson 29392 1997 SK Sturgeon River Nordic 0:16:14.8 (34) 0:17:19.5 (37) 0:33:34.3 +6:58.2
37 70 Maya Boivin 26905 1995 MB Kenora Nordic 0:16:31.5 (37) 0:17:17.1 (36) 0:33:48.7 +7:12.6
38 69 Ilona Gyapay 21565 1992 NT Hay River 0:16:19.5 (36) 0:17:34.5 (39) 0:33:54.0 +7:17.9
39 79 Shannon Butler 29314 1998 SK Saskatoon Nordic 0:16:39.3 (41) 0:17:29.9 (38) 0:34:09.2 +7:33.1
40 73 Elora Adamson 27507 1997 MB Red River Nordic 0:16:34.8 (39) 0:17:40.4 (41) 0:34:15.2 +7:39.1
41 78 Clair Littlefair 29497 1998 NT Yellowknife 0:16:38.4 (40) 0:17:39.2 (40) 0:34:17.7 +7:41.6
42 85 Michelle Landry 31877 1999 NB Boules de Neige 0:16:40.8 (43) 0:17:44.2 (42) 0:34:25.1 +7:48.9
43 92 Claire Hensrud 31875 1999 MB KNBC 0:16:39.8 (42) 0:18:07.2 (45) 0:34:47.1 +8:10.9
44 82 Anya Munro 31859 1998 NS Martock 0:17:02.3 (44) 0:18:04.7 (43) 0:35:07.0 +8:30.9
45 81 Emma Taylor 31786 1999 NL Avalon Nordic 0:17:18.4 (45) 0:18:17.2 (46) 0:35:35.6 +8:59.5
46 94 Juliana Luiker 34113 1999 NB Wostawea Ski Club 0:17:25.2 (46) 0:18:29.8 (47) 0:35:55.1 +9:19.0
47 77 Kandis Villebrun 31006 1998 NT Yellowknife 0:17:37.2 (47) 0:18:46.5 (48) 0:36:23.7 +9:47.6
48 87 Hannah Estabrook 32890 1999 NS Martock 0:18:19.2 (51) 0:18:05.1 (44) 0:36:24.3 +9:48.2
49 86 Niva Stephenson 31469 2000 NT Yellowknife 0:17:53.0 (49) 0:19:05.7 (49) 0:36:58.7 +10:22.6
50 88 Angela Cronhelm 30224 2000 NL Aurora Nordic 0:18:06.1 (50) 0:19:09.1 (50) 0:37:15.3 +10:39.2
51 83 Mariah Hudec 24504 1992 NS North Highlands Nordic 0:17:39.9 (48) 0:19:53.0 (51) 0:37:32.9 +10:56.8
52 89 Laura Hodgins 30886 1998 NT Yellowknife 0:18:48.9 (52) 0:20:03.5 (52) 0:38:52.5 +12:16.3
53 90 Melanie Hamel 34096 1999 NB Wostawea Ski Club 0:19:13.6 (53) 0:20:20.5 (53) 0:39:34.1 +12:58.0
54 93 Hanna Longard 26348 1996 NS Martock 0:19:16.2 (54) 0:20:21.0 (54) 0:39:37.3 +13:01.1
55 91 Harriet Wright 34086 1999 NB Wostawea Ski Club 0:19:44.7 (55) 0:21:08.9 (55) 0:40:53.7 +14:17.6

Men 15 km. Free Mass Start  3 x 5 km Blue  
PL Bib FirstName LastName CCC DOB Team Club Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Total Time Diff
1 101 Raphael Couturier 18415 1993 QC Skibec 0:11:41.2 (1) 0:11:48.3 (3) 0:11:44.1 (1) 0:35:13.6  
2 106 Evan Palmer-Charrette 22598 1994 ON Lappe Nordic 0:11:42.1 (2) 0:11:46.3 (2) 0:11:52.8 (2) 0:35:21.4 +7.7
3 104 David Palmer 18506 1993 BC Black Jack 0:11:45.9 (8) 0:11:46.1 (1) 0:11:53.8 (3) 0:35:25.8 +12.2
4 108 Geoffrey Richards 18425 1992 BC Black Jack 0:11:45.7 (7) 0:11:52.7 (9) 0:11:57.1 (4) 0:35:35.6 +21.9
5 107 Jack Carlyle 19782 1993 ON Soo Finnish 0:11:43.7 (3) 0:11:49.6 (5) 0:12:05.4 (6) 0:35:38.8 +25.1
6 102 Knute Johnsgaard 21623 1992 YT Whitehorse 0:11:44.1 (4) 0:11:52.3 (8) 0:12:04.2 (5) 0:35:40.7 +27.0
7 103 Colin Ferrie 19558 1993 BC Kimberley 0:11:45.0 (6) 0:11:49.5 (4) 0:12:12.5 (8) 0:35:47.1 +33.4
8 111 Philippe Boucher 27362 1997 QC Skibec 0:11:47.8 (10) 0:11:49.8 (7) 0:12:09.8 (7) 0:35:47.5 +33.8
9 105 Scott Hill 19642 1994 ON Team Hardwood 0:11:47.9 (11) 0:11:49.8 (6) 0:12:39.6 (9) 0:36:17.3 +1:03.7
10 113 Benjamin Wilkinson-Zan 21479 1994 ON Nakkertok-ON 0:11:48.7 (12) 0:11:59.1 (10) 0:13:06.7 (16) 0:36:54.5 +1:40.9
11 109 Dominique Moncion-Groulx 19561 1993 QC Nakkertok Nordique 0:11:47.0 (9) 0:12:13.9 (11) 0:13:14.7 (21) 0:37:15.7 +2:02.0
12 120 Gareth Williams 25705 1997 BC Telemark 0:11:49.8 (13) 0:12:43.4 (12) 0:12:49.8 (10) 0:37:23.1 +2:09.4
13 112 Julien Locke 21432 1993 BC Black Jack 0:11:44.7 (5) 0:12:48.8 (15) 0:13:04.1 (14) 0:37:37.7 +2:24.0
14 122 Marcus Deuling 24900 1997 YT Whitehorse 0:11:58.9 (15) 0:12:48.4 (14) 0:12:51.4 (11) 0:37:38.7 +2:25.0
15 118 David Askwith 25804 1995 ON Georgian Bay 0:12:00.0 (17) 0:12:47.5 (13) 0:13:18.3 (22) 0:38:05.8 +2:52.1
16 121 Ty Godfrey 29425 1998 AB Canmore 0:11:59.0 (16) 0:13:00.6 (17) 0:13:11.7 (20) 0:38:11.4 +2:57.7
17 110 Julien Lamoureux 21454 1994 QC Monteriski 0:11:54.1 (14) 0:13:08.8 (21) 0:13:10.4 (19) 0:38:13.4 +2:59.7
18 135 Colin Ward 29432 1997 NS Martock 0:12:30.7 (24) 0:12:56.4 (16) 0:12:58.5 (13) 0:38:25.8 +3:12.1
19 129 Mac Prawdzick 30892 1997 YT Whitehorse 0:12:30.5 (23) 0:13:06.9 (20) 0:12:52.5 (12) 0:38:30.0 +3:16.3
20 124 Levi Nadlersmith 28191 1998 MB Downtown Nordic 0:12:18.7 (19) 0:13:03.4 (19) 0:13:07.9 (17) 0:38:30.1 +3:16.4
21 117 Tate MacDonald 25740 1996 AB Edmonton Nordic 0:12:22.5 (20) 0:13:10.7 (22) 0:13:04.8 (15) 0:38:38.1 +3:24.4
22 116 Peter Hicks 25580 1996 AB Canmore Nordic 0:12:09.0 (18) 0:13:15.0 (24) 0:13:22.7 (23) 0:38:46.9 +3:33.2
23 115 Scott Fraser 18509 1993 SK Black Jack 0:12:25.6 (22) 0:13:14.7 (23) 0:13:09.0 (18) 0:38:49.4 +3:35.7
24 147 Edward Walsh 26350 1996 NS Martock 0:12:33.2 (26) 0:13:00.9 (18) 0:13:36.9 (26) 0:39:11.0 +3:57.4
25 137 Kevin Heppell 33097 1992 NB Les Aventuriers 0:12:32.6 (25) 0:13:20.9 (25) 0:13:35.0 (24) 0:39:28.5 +4:14.9
26 119 Lukas Mark 25587 1994 AB Muskeg Flyers 0:12:24.0 (21) 0:13:22.2 (26) 0:13:48.4 (28) 0:39:34.7 +4:21.0
27 136 Conor McGovern 30215 1999 MB Red River Nordic 0:12:34.6 (27) 0:13:41.6 (27) 0:13:35.9 (25) 0:39:52.2 +4:38.5
28 123 Caelan McLean 24898 1997 YT Whitehorse 0:12:36.4 (28) 0:13:52.6 (29) 0:13:46.8 (27) 0:40:15.8 +5:02.1
29 131 Simon Cash 30893 1998 YT Whitehorse 0:12:37.9 (29) 0:13:53.0 (30) 0:14:17.5 (35) 0:40:48.5 +5:34.8
30 125 Patrick McIlroy 27442 1998 NL Avalon Nordic 0:13:30.1 (38) 0:13:48.3 (28) 0:14:05.7 (32) 0:41:24.1 +6:10.4
31 133 Noah Taylor 27473 1998 NL Avalon Nordic 0:13:13.0 (31) 0:14:16.7 (38) 0:14:00.3 (29) 0:41:30.0 +6:16.3
32 128 Konrad Kuhne 23589 1996 NL Menihek Nordic 0:13:26.3 (34) 0:14:03.6 (32) 0:14:00.3 (30) 0:41:30.4 +6:16.7
33 132 Sean Carter 23618 1995 MB Red River Nordic 0:13:10.9 (30) 0:14:18.0 (39) 0:14:15.0 (34) 0:41:44.0 +6:30.4
34 138 Dylan Stryde 25633 1996 SK La Ronge 0:13:29.9 (37) 0:14:02.4 (31) 0:14:19.7 (36) 0:41:52.1 +6:38.4
35 142 Jake Taylor 31788 2000 NL Avalon Nordic 0:13:43.5 (42) 0:14:13.5 (36) 0:14:02.4 (31) 0:41:59.4 +6:45.8
36 139 Levi Warkentine 28640 1997 MB Boundary Trails Nordic 0:13:20.0 (32) 0:14:09.9 (34) 0:14:35.6 (39) 0:42:05.6 +6:51.9
37 134 Ragnar Robinson 19520 1993 SK La Ronge 0:13:26.9 (36) 0:14:04.8 (33) 0:14:44.7 (40) 0:42:16.5 +7:02.8
38 127 Seamus Boyd-Porter 27440 1994 NL Avalon Nordic 0:13:39.0 (39) 0:14:19.8 (41) 0:14:23.1 (37) 0:42:22.1 +7:08.4
39 144 Ben Dearing 28183 1995 MB Red River Nordic 0:14:00.4 (45) 0:14:15.1 (37) 0:14:11.1 (33) 0:42:26.7 +7:13.0
40 152 Donny Boake 31408 2000 NT Yellowknife 0:13:42.2 (41) 0:14:18.7 (40) 0:14:29.1 (38) 0:42:30.2 +7:16.5
41 140 Simon Chambers Crease 27488 1998 SK Canmore Nordic 0:13:26.8 (35) 0:14:13.4 (35) 0:15:38.7 (47) 0:43:18.9 +8:05.2
42 141 Nick Martin 29395 1996 SK Flin Flon 0:13:40.2 (40) 0:14:35.6 (42) 0:15:06.9 (41) 0:43:22.7 +8:09.0
43 126 Larkin Wasmuth 30250 1997 AB Fort Saskatchewan 0:13:25.9 (33) 0:15:28.3 (46) 0:15:17.4 (43) 0:44:11.6 +8:57.9
44 153 Nicolas Bennett 31425 2000 NT Yellowknife Ski Club 0:13:53.5 (43) 0:14:51.5 (43) 0:15:26.9 (44) 0:44:12.0 +8:58.3
45 143 Vincent Leclair 24503 1996 NB Les Aventuriers 0:13:54.1 (44) 0:15:11.1 (44) 0:15:13.4 (42) 0:44:18.7 +9:05.0
46 148 Thierry Dugas 32896 2000 NB Les Elite du Nord Roi 0:14:32.9 (47) 0:15:25.3 (45) 0:15:32.8 (45) 0:45:31.0 +10:17.4
47 145 Jonah Hudec 24505 1995 NS North Highlands Nordic 0:14:57.4 (48) 0:15:44.5 (47) 0:15:57.5 (48) 0:46:39.5 +11:25.8
48 149 Hayden Estabrook 31878 1996 NS Martock 0:15:08.4 (49) 0:16:10.9 (48) 0:15:37.4 (46) 0:46:56.8 +11:43.1
49 151 David Lanteigne 27376 1997 NB Nord-Roi 0:14:25.0 (46) 0:16:23.0 (49) 0:16:13.5 (50) 0:47:01.5 +11:47.8
50 150 Alexandre Leclair 31892 1999 NB Les Aventuriers 0:15:26.7 (50) 0:16:29.9 (51) 0:16:07.7 (49) 0:48:04.3 +12:50.7
51 154 Jack Panayi 33382 2000 NT Yellowknife 0:15:41.2 (51) 0:16:28.9 (50) 0:16:46.4 (51) 0:48:56.6 +13:42.9
52 155 Judah Hanthorn 33368 2000 NT Arctic Nordic 0:16:18.4 (52) 0:17:28.0 (52) 0:17:46.6 (52) 0:51:33.1 +16:19.4
DNF 130 Kevin Durkee 20518 1993 NT Yellowknife 0:13:21.1 (*) 0:15:06.5 (*) *** (*) *** ***
DNS 114 Simon Lapointe 19621 1993 QC Skinouk *** (*) *** (*) *** (*) *** ***
DNS 146 Connor Psiuk 28857 1996 NS Martock *** (*) *** (*) *** (*) *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2021 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4