2016 Haywood NorAm, AB Cup 2 | Zone4.ca

2016 Haywood NorAm, AB Cup 2

Date: Dec 6, 2015
Official  Results
Location: Canmore Nordic Centre
Host Club: Canmore Nordic

Jury
Chief of Competition:  Mike Norton 
Technical Delegate:  Janet Gates 
Assistant Technical Delegate:  Dirk Rohde 
CCC Race Director:  Dave Dyer 
Obs. Time:
Wind Vel: 24.8 to 27.4
Air Temp: +1.9 Wind Dir: N
Weather: Partly cloudy

Juvenile Boys 6 km. Free Mass Start    
PL Bib Name YOB Div Nat CCCLic FISLic Club Team Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 201 Remi Drolet 2000 BC CAN 33108 3100396 Black Jack Team Blackjack 0:07:19.988 (1) 0:07:41.800 (1) 0:15:01.788  
2 205 Matthias Shipley 2000 BC CAN 33135   Telemark BCDS 0:07:40.470 (4) 0:07:49.905 (3) 0:15:30.375 +28.587
3 208 Michael Murdoch 2000 BC CAN 31020   Whistler Nordic BCDS 0:07:43.699 (7) 0:07:47.658 (2) 0:15:31.357 +29.569
4 204 Benjamin Shipley 2000 BC CAN 33136   Telemark BCDS 0:07:40.730 (5) 0:07:52.621 (5) 0:15:33.351 +31.563
5 203 Nicolas Bennett 2000 NT CAN 31425   Yellowknife NWTST 0:07:41.400 (6) 0:07:52.251 (4) 0:15:33.651 +31.863
6 244 Eric Fabbri 2001 AB CAN 35393   Canmore Nordic   0:07:36.920 (3) 0:07:58.023 (7) 0:15:34.943 +33.155
7 207 Ian Oliphant 2001 BC CAN 33143   Sovereign Lake   0:07:36.000 (2) 0:08:07.392 (9) 0:15:43.392 +41.604
8 234 Cole Turner 2001 BC CAN 35373 3100405 Williams Lake WLCCSC 0:07:59.840 (12) 0:07:53.450 (6) 0:15:53.290 +51.502
9 243 Rory Gilliland 2000 AB CAN 35456   Foothills Nordic   0:07:54.254 (11) 0:08:00.885 (8) 0:15:55.139 +53.351
10 217 J.P. Cummings 2001 AB CAN 33361   Foothills Nordic ADT 0:07:45.221 (9) 0:08:10.473 (10) 0:15:55.694 +53.906
11 212 Will Rickard 2000 AB CAN 29433   Edmonton Nordic   0:07:44.236 (8) 0:08:16.776 (11) 0:16:01.012 +59.224
12 206 Ian Williams 2000 BC CAN 31405   Telemark   0:07:50.022 (10) 0:08:36.383 (21) 0:16:26.405 +1:24.617
13 215 Simon Blackie 2001 BC CAN 33142   Revelstoke   0:08:16.426 (16) 0:08:17.547 (12) 0:16:33.973 +1:32.185
14 218 Jordan Lundstrom 2001 AB CAN 33404   Wapiti Nordic   0:08:13.242 (14) 0:08:22.261 (16) 0:16:35.503 +1:33.715
15 214 Devin Manktelow 2000 AB CAN 31451   Canmore Nordic   0:08:18.336 (20) 0:08:18.128 (13) 0:16:36.464 +1:34.676
16 232 Wilson Pollard 2001 AB CAN 35424   Canmore Nordic   0:08:17.362 (17) 0:08:21.966 (15) 0:16:39.328 +1:37.540
17 209 Ben Pryce 2000 AB CAN 31446   Foothills Nordic   0:08:14.690 (15) 0:08:24.817 (17) 0:16:39.507 +1:37.719
18 228 Erik Brosch 2001 BC CAN 35319   Revelstoke   0:08:18.436 (21) 0:08:21.909 (14) 0:16:40.345 +1:38.557
19 216 Logan de Boer 2000 AB CAN 33408   Canmore Nordic ADT 0:08:17.890 (19) 0:08:27.683 (19) 0:16:45.573 +1:43.785
20 211 Lucas Smith 2000 MB CAN 32893   Red River Nordic Team Manitoba 0:08:12.428 (13) 0:08:37.921 (22) 0:16:50.349 +1:48.561
21 229 Christian Pazdan 2000 AB CAN 35480   Foothills Nordic   0:08:17.831 (18) 0:08:33.351 (20) 0:16:51.182 +1:49.394
22 225 Jack Menzies 2001 AB CAN 35374   Canmore Nordic   0:08:31.351 (24) 0:08:26.396 (18) 0:16:57.747 +1:55.959
23 224 Colton Cuthill 2000 AB CAN 35477   Foothills Nordic   0:08:20.339 (22) 0:08:41.849 (25) 0:17:02.188 +2:00.400
24 210 Jack Panayi 2000 NT CAN 33382   Yellowknife NWTST 0:08:25.350 (23) 0:08:51.314 (31) 0:17:16.664 +2:14.876
25 220 Samuel Ree 2001 AB CAN 33134   Vermilion Nordic   0:08:31.844 (25) 0:08:46.886 (29) 0:17:18.730 +2:16.942
26 202 Donny Boake 2000 NT CAN 31408 3100384 Yellowknife NWTST 0:08:34.370 (26) 0:08:44.369 (27) 0:17:18.739 +2:16.951
27 236 Daniel Brisson 2000 AB CAN 35746   Edmonton Nordic   0:08:40.530 (30) 0:08:41.000 (23) 0:17:21.530 +2:19.742
28 213 Kota Postma 2000 AB CAN 33397   Canmore Nordic   0:08:38.859 (29) 0:08:47.451 (30) 0:17:26.310 +2:24.522
29 233 Erik Skarsgard 2001 AB CAN 35744   Foothills Nordic   0:08:45.077 (33) 0:08:41.816 (24) 0:17:26.893 +2:25.105
30 242 Gareth Eyre 2001 AB CAN 35459   Foothills Nordic   0:08:43.124 (32) 0:08:43.838 (26) 0:17:26.962 +2:25.174
31 221 Spencer Littlefair 2001 NT CAN 31454   Yellowknife   0:08:35.227 (27) 0:08:53.003 (32) 0:17:28.230 +2:26.442
32 241 Benjamin Eggink 2001 AB CAN 35759   Camrose Ski Club Camrose Junior Racers 0:08:42.234 (31) 0:08:46.807 (28) 0:17:29.041 +2:27.253
33 222 Sean McLean 2000 AB CAN 33732 3105274 Foothills Nordic   0:08:35.991 (28) 0:08:59.310 (33) 0:17:35.301 +2:33.513
34 239 Nathan Weiman 2001 SK CAN 35331   Regina Ski Club   0:09:01.924 (35) 0:09:26.279 (34) 0:18:28.203 +3:26.415
35 238 Lance Holland 2001 AB CAN 35463   Canmore Nordic   0:08:51.910 (34) 0:09:37.446 (35) 0:18:29.356 +3:27.568
36 235 Zachary Kosack 2000 AB CAN 35750   Red Deer Nordic Red Deer Nordic 0:09:10.681 (37) 0:09:45.013 (36) 0:18:55.694 +3:53.906
37 219 Alexander Malmsten 2000 AB CAN 27435   Wapiti Nordic   0:09:04.770 (36) 0:09:55.919 (37) 0:19:00.689 +3:58.901
38 227 Jackson Hofer 2001 AB CAN 35399   Foothills Nordic   0:09:52.335 (38) 0:10:22.792 (38) 0:20:15.127 +5:13.339
39 223 Silas Clusiau 2000 ON CAN 31063   Team Hardwood   0:10:01.466 (41) 0:10:30.101 (39) 0:20:31.567 +5:29.779
40 246 Matthew Hopkins 2001 AB CAN     Foothills Nordic   0:09:53.560 (39) 0:10:38.450 (40) 0:20:32.010 +5:30.222
41 245 Reid Lovstrom 2000 AB CAN     Foothills Nordic   0:09:53.605 (40) 0:10:59.338 (43) 0:20:52.943 +5:51.155
42 226 Lucas Neander 2001 AB CAN 35267   Foothills Nordic   0:10:10.550 (42) 0:10:46.618 (41) 0:20:57.168 +5:55.380
43 231 Joseph Mills 2001 AB CAN 35473   Foothills Nordic   0:10:37.390 (43) 0:10:54.872 (42) 0:21:32.262 +6:30.474
44 230 Kelan Lynch 2001 AB CAN 35476   Wapiti Nordic   0:11:10.635 (44) 0:11:43.563 (44) 0:22:54.198 +7:52.410
DNS 237 Robert Caldwell 2001 BC CAN 35290   Golden Nordic   *** (*) *** (*) *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2022 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4